mm Na 25 jaar echte aula op Algemene Begraafplaats BsSliiSs ÊkWtM Controleactie in Schiedam brengt veel aan het licht GEEN KRANT ONTVANGEN? RIJKSWATER STAAT NEEMT MAATREGELEN TEGEN - GOLFTOP Vrouw krijgt hersenschudding .gny^ren de collie v,n het jCOTTCFUaiH-ZllllCl (Van een onzer .vcrslaffffeefstnrs) SCHIEDAM, donderdag. Deze week is in Schiedam een verscherpte politiecontrole op voertuigen gehou den als onderdeel van een landelijke actie. In totaal zijn ecu honderdtal .auto's gecontroleerd'op de Burg., van Haarlenlaan en de Horvathwcg. Onder meer werden zeven auto's met ondeugdelijke remmen aangetroffen, drie met een defecte stuurinriehtinig en .vandrié hleek de uitlaat niet in orde te zijn. Negen voertuigen waren er zo sledat aan toe,.dat zij na aan houding regelrecht naar de sloop moesten worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM,'donderdag Eeindelijk na 25 jaar heeft de Sehiedam- se begraafplaats de beschikking over een aan de eisen des tijus aan gepaste aula. Het opvallend goed in het geheel passende gebouw, is een ontwerp van het architecten- en ingenieursbureau Spruyt en den Butter uit Schiedam. Tevens wordt met de aula een nieuwe ingang, aan de Spieringhoeklaan, in gebruik genomen. Het gebouw, totale kosten 426.000,biedt plaats aan 50 zittende en 100 staande per sonen. - -- De ontwerpers zijn uitgegaan van de plaatsbepaling van het gebouw en kozen voor een uiterlijk, van een ge lijkvormige driehoek. Dat motief is hij de inrichting in de vorm van zeshoe kige vloerstcentjcs cn driehoekige plateau's in het driehoekige dak toe gepast. Naast de aula voor de uitvaartdien sten biedt het gebouw ruimte aan een wacht- cn condoleancekamer, waar tevens koffie kan worden gedronken, een administratieve ruimte en een ge luidskamer. Op de overdekte galerij kunnen eventuele belangstellenden bij een uitvaartdienst, die in.de aula geen plaatsje hebben bemaehtigd, de plech tigheid bijwonen. Bij die plechtighe- I Be! voor 19.30 uur 1 telefoon 135430 Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam, kunnen zich wen- rfon tot o'aB!'0"tifp f">nn- den streeft de leiding van de be- graafsplaats er zoveel mogelijk naar, dat in de aula afscheid wordt geno- men, De gang naar het graf voor de nabestaanden kan dan achterwege blijven, terwijl het personeel voor een technische begrafenis zorgdraagt. Een ceremonie die ook bij een crematie wordt toegepast. ■Tijdens de dienst of andere plech tigheid in de aula kan op verzoek mu ziek, via een stereofonisehe geluidsin stallatie worden gedraaid. Voorlopig kan men kiezen uit 50 verschillende werken. Daarnaast kan men zelf een plaat meenemen wanneer de gewenste muziek niet voorradig is. Ter afronding van de nieuwe aula heeft de dienst gemeentewerken afde ling plantsoenen nauw samengewerkt met het architectenbureau. Voor de aula is een fraai plein aangelegd, met de stenen in het zeshoekige motief, terwijl de beplanting op een zelfde wijze is aangepast. Het ontwerp daar van is door Kitty Meinacker op papier gezet. Het gebruik van de aula zit in de prijs van het begraven. Daarnaast heeft de gemeente een boekje samen gesteld waarin alles rond een begrafe nis. met kosten, uitvoerig staat ver meld. De ruimte is functioneel benut. Grote aIuminiumdeuren zorgen voor de juiste-verdeling.' -i ,A\; AA'A'A (ADVERTENTIE) Uidendorgonisotie Tempo-Team kantoor Schiedam vraagt voor.directe uitzen ding naar bij haar bekente bedrijven rcagwijnbedienden boelkoudmatMaislet typistes moderoolaïflit vrijdag uitbetaling;! per bank or giro. Völlédisesc- t verzekering. U bent Iede re dag voor vrijblijvende inlich tingen van 9.00-17.00 uurwel- kom. Op ons kantoor or.tmoet u ma vr. Van der Vlies. y- Voor werkwillige mewdem, kinderoppas centrale aan wezig.- V. iïX&ï Hoogstraat 1SS -Tel,260844. -.v.,.'', GOEREE-OVERFLAKKEE, donderdag r Rijkswaterstaat heeft vroegtijdig maatregelen ge nomen. om het Havenhoofd; van Goedereede te beschermen tegen golf oploop. Toen. hét Haringvliet; werd afgesloten, van de Noord zee, werd de golfoploop ten ge- valige, daarvan,; groter en de be volking van het Havenhoofd, die nooit een duin of dijk voor de ha ven gezien had, werd hiermee ge confronteerd. De opgeslotendyk werd gecamou fleerd met een prachtige duinenrij, dié aangepast was, aan het overige déél van de duinen. Een beplanting werd aangebracht en het ziet er allemaal prachtig uit. Over een paar jaar 'zal men geen onderscheid meer kunnen zien tussen de kunstmatig aangelegde, duinen en de duinen,, die al eeuwen lang de eilandbewoners beschermen. De mensem op het havenhoofd ;zijn;er aan gewoon geraakt, dat ze de zee niet vlak voor de deur zaen en als compen satie heeft men een verbindingsweg gekregen van Sellendams haven naar het havenhoofd. Over zder korte tijd 'zal.de weig worden, urijigageven voor het verkeer, en; de vissers zullen dicht bij hun schepen wonen, Alles is in kannen en kruiken en men Is tevreden. De Deltadienst heeft alles gedaan om het de vissers naar, de zin te maken en. hun' schadeloos te stellen! voor het varlies van eigen" ha ven en de vissers zijn blij, dat .hun veel gerief is aangeboden. Rijkswater staat zegt dat de nieuwe dijk met dui nen voldoende zijn oin de golf oploop op te vangen en men verwacht niet de minste moeilijkheid bij. hoge éri evg hoge waterstand.i y Rijkswaterstaat denkt echter, anders en misschen wel vecder. Zij zegt; ;dat 'het niet juist'is 'dat men spneekt'over „voldoende". Bovendien vindt'zij,'dat de zeewering, zeewering moet zijn. en dat er geen gebouwen in passen. Vier woningen aan. het Haveneind zullen moeten verdwijnen. Er. -zal, een pas sende regeling voor de bewoners van deze panden wonden gezocht en verle den week is het de bewoners „aange zegd", Een. beetje paniek is begrijpe lijk, als men weet dat de Duitse be zetter in 1942 Goedereede Haven, met de grond gelijk liet maken en dat het volkomen loge gebied na; de Oorlóg werd herbouwd. In. 1948 was'Goede reede herbouwd. Prachtige niéuwe huizen zijn verrezen, en men heeft het ongerief van de In de oorlog weer vergeten.;..f: x:,jv - Nogmaals zal men moeten verdwij nen; Duinetij Devrijkomende, grond zal gebruikt worden óm dé duinenrij te versterken. Er zal dan nog voldoende igrond over blijven om de weg van Stellendams haven naar Goedereede Haven,te ver lengen tot aan de Galgenweg-(tussen de Oostdijk en Ouddorp), zodat een prachtige recreatieve weg aangelegï zóu kunnen worden. Dat is ook wel noodzakelijk, want dé. op handen zijn-! de ruilverkaveling zal de.Breenstraat op het Havenhoofd, die parallel loopt, aan de duinenrij, het verkeer niet kunnen geven wat zij toekomt. Vanaf de Harmgvlietdam zal mem dan regel-, recht aansluiting hébben op het strand van Ouddorp, waardoor het dorp out- last zou kunnen' wordlen. Er Ss alles voor Jte zeggen en hetis.' begrijpelijk, dat het dagelijks bestuur van de ge meente Goedereede alles in 'het werk zal stellen, nu vaststaat, dat de viér woningen toch moeten verdwijnen, om de weg te verkrijgen. De. grond zal spoedig in eigendom moeten worden verkregen, maar het - zou weieens jaren kunnen duren, aleer met de uit voering van'de wer ken zal kunnen worden begonnen; (Van een onzer verslaggeeHstere SCHIEDAM, donderdag. De? 55!-.- jarige iwielrijdster anevróuw M. Th. v.-d. P.-de R.is gisteren bij het inhalen op de Nieuwedamlaan door een haar aohteroprijdende perso nenauto aangereden. Zij liep daarbij een hersenschudding oip, diezteh niet ernstig liet aanzien. De bestuurder van de auto vervoerde haar naar huis. Daar bleek eohter dat zij toch in de Dr Noletstiahting moest worden »pgeT nomen. v Onlangs publiceerden wij enkele foto's uit A J O J 4$ het Feijenoord van het begin vandeze eeuw. B-# O T T Ook toen al een wijk waarin fabrieken en -®» w-H. C4'C4 VU woonbuurten vermengd waren, met alle kwalijke gevolgen. Ook de foto's op deze 1T> ^-4-4- -m Koninklijke bezoeken hebben hun sporen nagelaten in de namen van straten, havens en bouwwerken van Rotterdam-Zuid. Aan het. bezoek "van de koninklijke familie in 1874 danken Willemsbrug, Koningshaven, Koningin- nebrug en Prins Hendrikkade hun naam; het bezoek van koningin Wilhelmi- na pas aan de regering met haar moeder koningin Emma in 1899 leverde de namen Wilhelminakade en Wilhelminakerk op. Ter ere van dit laatste bezoek zien we de Wilhelminakerk hier mét de vlag op de toren. De kerk, sedert 27 november 1898 in gebruikt kon gebouwd worden, dank zij het feit dat iemand daarvoor'een bedrag van ƒ200.000,— had geschonken. Hij verving het oude kerkje bij de gasfabriek, dat met zijn 750 zitplaatsen te klein was, Momenteel is de Wilhelminakerk te groot en hoort, men soms .over sluiting praten. Rechts van de kerk zien we de Oranjeboomstraat, nog met het wandelpad in het midden, waarover later de trams zouden rijden en dat nu als parkeerplaats dienst doet. Links de Persoonsstraat. Duidelijk is de vermenging van woon- en industriegebied ook te zien op deze foto, in 1915 gemaakt vanaf de gas fabriek. In het midden zien we de Persoonshaven, d.w.z. de straat.van die naam. Links ervan staan woningen, met enkele scholen ertussen, rechts fabrieken. Qp de voorgrond is dit nog een gedeelte van de gasfabriek, verderop ligt o.a. een houtbedrijf en aan het eind staat de melkfabriek. Spoorrails liggen in het midden van de straat. Deze situatie bestaat nog steeds. De gasfabriek, in 1878 als eerste gemeentelijke gasfabriek van Rotterdam in bedrijf genomen, heeft in 1958, als gevolg van de invoering van het aardgas, de produktie gestaakt. De fabriek wordt nu afgebroken. Het terrein willen de Feijenoorders voor recreatiedoeleinden gebruiken? ze hebben daarvoor,zelf een plan opgesteld. Het kerkje links is de voorganger van de Wilhelminakerk. Voor de werknemers, van'het'jjEtablis- sement Fijenoord", wonend op Feijenoord en in Hillesluis na het midden van de vorige eeuw, waren de kerken van Charlois, IJsseirnonde en Rotterdam veel te afgelegen. Een scheepstimmerman, T. Verseveld, ging vanaf 1858 voor in godsdienstige bijeenkomsten in het huis van zijn collega J. de Haas óp Feijenoord. Later kwam er een godsdienstonderwijzer, die predikte in een loods van de werf. In 1883 is! het kerkje aan de Korte Feijenoorddijk, tussen Oranjeboomstraat en Persoonshaven, In gebruik genomen. Na de bouw van de Wilhelminakerk is het van 19D1 tot 1915 opnieuw als kerk gebruikt Het gebouw is in 1917 gesloopt. Op 30 april 1898 opende de RTM haar eerste tramlijn van Rotterdam-Zuid naar de Hoeksche Waard. Vanaf deze tijd was de naam „Rosestraat" een begrip voor de vele bewoners van het platteland ten zuiden van Rotterdam, die naar de stad kwamen om er te winkelen, zaken te doen op veiling of veemarkt of voor familiebezoek, want Rotter dam-Zuid is voor een groot deel bevolkt met mensen, afkomstig van de Zuidholfandse eilanden. Aan de Rosestraat, vlak achter de kerk aan het Stieltjesplejn, op de foto te zien, kwam hét RTM-station, dat het eindpunt van alle lijnen op de eilanden IJsseirnonde, Hoeksche Waard en Voorne-Putten werd. Sinds enkele jaren zijn nu de tram lijnen opgeheven en de buslijnen, die ze vervangen, vertrekken vanaf het metrostation Zuidplein. Het station aan de Rosestraat is opgeheven; het gebouw staat nu leeg. De „Chinese muur", links, die het terrein van de Gemeen telijke Handelsinrichtingen omsloot, is al sinds vele jaren verdwenen. Aan de rechterkant zien we winkels, de Rosestraat is n.L, bij het Stieltjesplein, de belangrijkste winkelstraat van Feijenoord. 1 Een bijzonder druk punt was ook vroeger al het Siieltjesplein, waar de verbinding van Feijenoord met het stadscentrum ligt. Over de smalle Koninginne- brug rijden lange rijen sleperswagens en andere voertuigen via Van der Takstraat (midden) en-Willemsbrug naar de binnenstad en in omgekeerde richting. Deze foto is van circa 1910. In de jaren 1920, tóen tal van autobuslijnen hun route via de brug reden en er een grote behoefte aan een tramverbinding tussen het centrum en „Zuid" ontstond, is deze brug door de nu nog bestaande bredere vervangen. De spoorbrug, rechts te zien, is in dezelfde tijd (1926) omgebouwd tot hefbrug. Aan de overkant van de Koningshaven ligt het Noordereiland. Links, op de Prins Hendrikkade, staat een tram (lijn 2 of 6), die daar zijn eindpunt had.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2