Regering doet te weinig voor modernisering scheepvaart M ROTTERDAMS DAGBOEK Goeie ouwe radio MR J. J. OIJEVAAR: SWL krijgt nieuw kantoor VOORJAAR LOOM TUKJE BED '-■MATRAS- PULLMAN G1850-26544 KATALOGUS Penning van de Merwe voor C. Doelman Rotterdams meisje (11) 50.000ste lid KNKB Op 10 mei beslissing over C'70 paviljoens ROTTERDAM RIJNMOND PSP-Vlaardingen: geen marine bij Visserijmuseum EERSTE SCHIP IN SLUIS Maandag weer boksen in Odeon Victoria voetbalt tegen Veronica Centrum-Noord tegen parkeren op voormalige trambaan BEZORGERS(STERS) HIER IS DE KNOKKE- PLOEG PUILWAM 3e betere matras Notities Zwart Wit won van Stibekavo Toon Hermans opent donderdag nieuwe verkoopruimte PG V akantiebesteding Lombardijen in handen wijkbewoners -pagina 4 -.woensdag 21 april 1971 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. „De maatregelen die de regering tot nu toe heeft genomen om de koopvaardij in staat te stellen een in grijpende herstructurering en modernisering uit te voeren, zijn volstrekt ontoereikend. Bij de overheid is geen grote conceptie te ontdekken die in verhouding staat tot de problematiek waarvoor de Nederlandse reders zich gesteld zien." ROTTERDAM, Tijdens de vergadering van do Stichting Wijk- opbouworgaan Lomhardüen gister avond Is afscheid genomen van het al gemeen bestuurslid mevrouw W. H. D. Suur-Schadd. Voorzitter K. Kempers prees haar voor het vele werk dat zij in het belang van de wijk h3d ver richt. Zo neeft zij de stoot gegeven tot de oprichting van de moeder.br Igade en de jeugd he«Ét veel aan haar te dan ken door haar activiteiten in het co- nüté vakantiébestedlng. Onder ap plaus verklaarde mevrouw Suur zich bereid haar rol in de moeder brigade en een taak in het comité culturele aangelegenheden te blijven uitvoeren. Het rumoer rond het ontbreken van de verkeersveiligheid aan de Molière- weg is nog Steeds niet verstomd. Een wijKbeiwoner wees er tijdens het vra- gerihalfuurtje op, dat bij brand de brandweerwagens nooit tijdig op de plaatsen van 'bestemming kunnen ar riveren door de vele geparkeerde su ite's. Zelfs de trottoirs worden door de autobezitters in gebruik genomen. „Kunnen de stoepen niet wat smal ler worden gemaakt, zodat er een bre dere rijweg komt", zo vroeg hij. De stichting zal e.e.a. met de verkeers dienst opnemen. Het wijkorgaan heeft nieuwe kan toorruimte gehuurd, bestaande uit vier lokalen van een leeggekomen houten npodschool aan de Pythagoras- weg. Na goedkeuring van de gemeente zal -deze worden verbouwd tot een grote vergaderzaal en diverse bureau- ruimten inclusief sen inforjnatieboe- •tiek. Hét is de bedoeling dat o-a. de op bouwwerker, een sociaal raadsman en het maatsonapipelijk werk in kantoor worcUJn. ondergebracht. De sttohlttng hoopt reeds vruidag het nieuwe onder komen te betrekken .Tot dan blijft het kantooradres Damasstraat 169. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, De PSP-afdeling V hardingen ergert zich eraan dat het feest by de opening van het Visserymuaeum op 32 mei a.s. in het teken van de Marine staat. Het bestuur Iaat dit in een brief aan het gemeentebestuur weten- Zoals bekend komt Beatrix in ge zelschap van Claus het museum offi cieel, openen. In de brief komt ook ontstemming (tot uitdrukking over de taptoe van de Marinierekapel. „In een tijd dat de Navo-itap'toe in Arnhem wordt afge schaft en de jaarlijkse taptoe In Delft dit staat te waahten," aldus hat schrij ven. Krütidk is er ook op de geplande tentoonstelling „Vredestaken van de Marine". In het schrijven komt de vraag naar voren of daar bijv. ook aandacht -wordt besteed aan hét in el- Dit verklaarde rar Jf» J. Oyevaar, oud-direoieur generaal voor de scheepvaart en ex-voorzitter van de raad van bestuur van de VNS (welke onderneming inmiddels is opgegaan in de Nederlandse Scheepvaart Unie) gisteravond in Atrium in een lezing voor leden van de Havenver en tring. Mr Oyevaar heeft eind 1068 een rapport uitgebracht waarin -hij, met het oog op de steun die edveepvaart- ondememingen in vele landen kra gen en in verband met de grote ver anderingen. waarvoor de Nederlandse reders zich gesteld zien, het volgende bepleitte: steun van de overheid ter beperking van het investerings- en fi- nanaierlnigsrisico In een overgangstijd en wettelijke maatregelen met betrek king tot een verdergaande investe ringsaftrek dan 2x5 procent en met betrekking tot de mogelijkheid van geheel vrije afschrijving. December vorig Jaar heeft staatsse cretaris Keyzer (Verkeer en Water staat) enkele maatregelen ten aanzien van de scheepvaart aangekondigd, die rar Oyevaar uiterst teleurstellend noemde. Churchill parafraserend zei hij: „Zelden hebben zoveel bekwame mensen zoveel tijd en energie opge bracht om zulke povere resultaten te bereiken." Met een -kredie&garantieregehn'g, dia alleen in bijzondere gevallen zal wor den verleend, kom je voor investe ring»- en financieringsprogramma van enige allure niet ver, aldus mr Oye vaar. Wat betreft de voorgenomen af schaffing van de IOB (nieuwe onbe laste reserve) zen. hij: „Diit is meer dar de reders hadden kunnen verwach ten." Onbegrijpelijk noemde mr Oye vaar het edhter dat de regering de in vesteringsaftrek niet opgetrokken (heeft tot het peil dat voor de KLM geldt Naar analogie van de financie ring van de Boeings 747, die honderd miljoen gulden per stuk kosten, even veel als een modern, containerschip, zou men, aldus mr. Oyevaar een roya le en van fantasie getuigende regehng voor de koopvaardij mogen verwach ten. Anders zou (hier toch wel een gro te discriminatie zijn tussen een lucht vaartonderneming waarin de staa. deelneemt en de uit deviezenoogpum veel belangrijker vervoarstuk van de scheepvaart. Ik kan niet aannemen dat de overheid zo duidelijk met Wee maten zou meten; dat zou geen recht vaardige overheid zajn." Anderzijds noemde mr Oyevaar ook het optreden van de reders „verre van gelukkig". Zij hebben gefaald in hun public relations en zijn te lang „te fatsoenlijk" geweest. Het is volstrekt geoorloofd tegenover de overheid vechtlust op te brengen voor de ver dediging van legitieme belangen. Het wordt de hoogste tijd dat de Neder landse reders een consequent milatan- te houding met meer scihuwen." De activiteiten van de scheepvaart- ondernemingen sinds de verschijning van zijn rapport adhtfe mr Oyevaar „meer defensief dan offensief". kaar siaan van langharigen in het Amsterdamse Centraal Station, het schoonvegen van de Dam en het on derdrukken van stakingen op de Ne derlandse Antillen. Tot slot vraagt de brief aan de ge meenteraad om veranderingen aan te brengen in het programma en daar de bevolking en vooral de jeugd meer bij te betrekken. met prijzen Vanmorgen om 08.30 uur ging de „Geziena" officieel als eerste schip door de Rozenburgse sluis, de verbinding tussen het Harteikanaal en het Caland- kanaal. De sluis is gistermorgen in bedrijf gesteld. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In ge bouw Odeon worden komende maan dag (26 april) weer amateurbokswed strijden georganiseerd. Theo Huize naar heeft twaalf partijen op het pro gramma staan, waarin o a. de A-klas- sers Carel Jansen, Henk Schumann, Harry Bogaarts en A. Briedé zullen uitkomen. De deelnemers komen uit Rotterdam, Amsterdam. Utrecht en Zaandam. i(Van oraze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag In het kader van haar acfcles om de nodige gelden fogeen te krijgen voor de bouw van een nieuw clubhuis speet; de Rot terdamse sportvereniging Victoria op zaterdag 24 april op het complex aan de Kralingseweg een voetbalwedstrijd tegen een team van Radio Veroraca. Victoria iheeft zich versterkt met Luc iLutz en Gerard Cox. De scheidsrech ter is Pi eter Lutz Mar tine Bijl doet de afi'rap. De wedstrijd begint om elf uur. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag Het bestuur van de Rotterdamse Kunst stichting heeft de heer C. Doelman onderscheiden met de Penning van de Merwe voor de wjjae waarop htf over een periode van ruim dertig jaar met zijn kritieken de beeldende kunst in Rotterdam en daarbuiten heeft gesti muleerd. De penning zal vrijdagmid dag 7 mei in de gehoorzaal van De Doelen aan de heer Doelman worden uitgereikt. C, Doelman begon zijn carrière bij de Dordtse Courant. Aan het eind van de jaren twintig kwam hij naar Rot terdam en ging in het Dagblad voor Rotterdam over moderne kunst schrijven, In 1638 kwam hij in vaste dienst bij-de NRC, voor welke krant hij tot aan zijn pensionering (1 sep tember 1969) de beeldende kunstru briek heeft geleid. Doelman schreef enkele boeken over beeldende kunst en werd op de Biennale van Venetië voor zijn werk bekroond met de Internationale Prijs voor Kunstkritiek. - De Penning van de Merwe is in 1962 door de RKS ingesteld en draagt als zinspreuk: „Fama Creacit Fundc" (De faam groeit al gaande) en is be stemd voor hen „die door hun pen de kunst doen leyen". ROTTERDAM, woensdag Het wijkcentrum Centrum-Noord is tegen het gemeentelijke plan de voormalige trambaan in de Bergselaan te be stemmen voor parkeren. Hét wijkorgaan geeft de voorkeur aan een groenvoorziening met banken en wandelpaden. Bewoners van de Bergsplaan hebben geen behoefte aan parkeergelegenheid, zo heeft het wijk orgaan geconstateerd. Bij b. en w. dringt het wijkorgaan erop aan voorzieningen te treffen die het verkeer door de Bergselaan zouden kunnen Inperken. Willy van Hoorn te midden van de cadeaus en uitbundige klasgenoten. Naast haar KNKB:voorzitter Duns. HET ROTTERDAMS PAROOL vraagt nette: Leeftijd vanaf 15 jaar. Aanmelden: Westblaak 9, Rotter dam-Centrum, Telefoon: 010— 135430/155960/232114/286192. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De C70 paviljoentjes op het Stad huisplein hebben waarschijnlijk hun langste tijd gehad. Wanneer zij afgebroken moeten worden, zal beslist1 worden op, 10 mei. Dan zal de behandeling van het kort geding dat de N.V. Stadhuisplein tegen de gemeente Rotterdam heeft aangespannen en dat gisteren diende worden voortgezet. Rechtbankpresident mr J. G. L, Reuder hield de zaak aan om de partijen de gelegenheid te geven tot „een Rotterdamse oplossing te komen": met elkaar praten en zodoende overeenstemming bereiken. Overigens liet mr Reuder er weinig twijfel over bestaan dat deze „arme lijke bouwseltjes" niet op het Stadhuis plein thuishoren. „Hoe je het ook draait of wendt, deze paviljoentjes zullen altijd weg moeten", zo stelde mr Reuder nadrukkelijk. In dit geding speelt nog de vraag Ellen Wills Marco Maas Lenada AMSTERDAM, dinsdag Do Amsterdamse Ellen Wiils, de Utrechtse Lenada en de zanger Marco Maas uit Hoek van Holland zullen Neder land vertegenwoordigen tydeais het dertiende songfestival in Knokko dat van 9 tot 15 juli wordt gehouden. Het drietal is gekozen uit twee audities die ploegleider Frans van Klingeren organiseerde waarbij een onafhankelijke des- kundige jury selecteerde, In de voorafgaande jaren bestonden de Knokke-teams uit vijf arties ten. Dit aamtal is teruggebracht tot drie, zodat meer Europese landen aan het festival zullen kunnen deelnemen. De door Van Klingeren samengestelde ploeg bevat geen tienerartiesten. Ellen en Lenada züai 25 jaar. Marco Maas is dertig jaar oud. tegen, wie een eventueel bevel tot af braak moet worden gegeven. Tegen de gemeente Rotterdam of tegen de in li quidatie zijnde Stichting C 70, de ei- genaressa van ,de gebouwtjes. De N. V. Stadhuisplein heeft nog tot 10 mei de tjjd om ook deze stichting in de proce dure te betrekken De N.V., verhuurster van het ge bouw Hermes, waarin kantoren ex winkels zijn gevestigd, eist dat de pa viljoentjes worden afgebroken en dat het plein weer m de oude toestand wordt teruggebracht. Zij beweent dat het aanzicht van het gebouw wordt geschaad, dat de paviljoentjes een ontsierend karakter hebben, boven dien brandgevaarlijk zijn en dat het personeel van de kantoren door de muziek wordt afgeleid. Mr H. M. Bönrens, optredend na mens de N. V. Stadhuisplein, zei dat zijn cliënte zich tijdens de manifesta tie C 70 sportief had opgesteld. Maar nu werd het tjjd dat er een einde kwam aan de overlast. Volgens de raadsman zou de heer Fibbe, de organisator van C 70, enige tijd geleden telefonisch toezeggingen hebben gedaan aan zijn cliënte. De gevraagde schriftelijke bevestiging was echter nooit ontvangen. Namens de gemeente verklaarde mr S. C. J. Aarts dat op het ogenblik in onderzoek is welke pavilljoentjes kun nen blijven staan en welke weg moe ten. Dat er een aantal weg gaat is ze ker. Mr Aarts kon echter nog geen uitsluitsel geven welke dit zouden zijn. Of schrijf: PullmanZwijndrecht TUJDfiNS een kor- yte vakantie, die die ik blijkens het ontbreken van deze rubriek genoot, heb tk nogal u>at gespeeld met ee» band recorder. (Vofgerts sommige mensen moét je taperecorder zeggen, maar dit terzijde,) Ik had dat din# al enige fyd m buis, maar aangezien mijn radio-ontvang toestel dateerde uit de tijd van Voat was het maken van band opnamen voor mij niet weg- gelegd. De komst evenwel van een eigentijds stereo-uitge voerd, geheel getrartslstori- seerd apparaat beloofde onge kende mogelijkheden te ope nen. Dat dacht ik. Ik weet nu beter. De techni sche mogelijkheden zyn er in derdaad, maar turn het muken van fraaie bandopnamen is niets terecht gekomen. Klein beginnen, zei iic tot mij zelf, en startte met het vastleggen van wat toe lichte muziek ple gen te noemen. Ik heb daarbij een wonderlijk verschijnsel kunnen vaststellen. Voor de Hüversummen I, II en be staan er nog maar tioee soor ten lichte muziek: a. oorver do vend gitaorgedreun met keel geluiden (zogeheten popmu ziek) en b. smartlapperige meezingers. Soms zit er wel eens wat fatsoenlijks tussen, maar hoe die -wast te leggen. Dat vereist enorme behendig heid van de man achter de bandrecorder. Misschien is het u nog nooit opgevallen maar er worden op de HUver- summen namelijk geen hele platen meer gedraaid. Zodra de eerste tonen van een plaat uit dc luidspreker klinken handen af van de bandrecor der, he b ik geleerd; een „diedzjee" (discjockey) begint energiek en opgewonden door de plaat heen te praten of mee te zingen, wat heel erg is. Te gen het slot van de plaat hoort men opnieuw het wezenloze gewauwel van de D.J. Het is een helé kunst het disejoc- key-geblaat van de band te houden, maar al doende leert men. Ik beschik dan ook over een indrukwekkende verzame ling banden vol met halve pla ten en curieuze overgangen tussen de platen. Soms hoor je tussen twee opnamen nog een fragment van een kreet, een soort discjockey-nood- schreeuwik icil er ook op. Nu zijn dit nog niet eens de enige problemenwant er z\)n ook nog platendraaiars die halverwege de schijf nop iets de ether fit moeten schreeu wen. Mocht u ooit de radio gaan gebruiken als bron voor uw bandrecorder houdt er dan ernstig rekening, mee dat vele Milversumse platen deel uit- maked van wat men noemt „totaalprogramma's". Zo kan het gebeuren, dat uu> opna meapparaat midden in een plaat registreert: „en dan schakelen we nu overnaar Sneek voor een rechtstreekse reportage van de Europese kampioenschappen touwtrek ken voor heren". Enkele dagen intensief luis teren naar de drie Hilversum- men hebben mij geleerd, dat de Nederlandse radio een chaos is van halve en drie kwart platen, reportages, op bellende luisteraars (vooral dit laatste is erg in de mode) en een oneindig aantal tips voor mensen die met hun vrye t(jd geen raad weten. Een pro gramma van pakweg ander half uur van één soort bestaat vrijwel niet.meer. Ik kan soms zo verlangen naar die goeie ouwe radio van vroeger. TAAT het nu echt lente Is on derstreept de Plantsoe nendienst met de mededeling, dat de eerste eendjes te water züh gegaan. 'Zesduizend eend jes zwemmen er in de stads singels. Er zUn 2000 Jongen bÜ van de 250 paren die dc Plant soenendienst onder ztfn hoede heeft. Er zijn 4000 halfwilde eendjes bü. We hebben ook nog 300 jonge zwanen. Al die vogels kosten de Plantsoenen dienst 45.000 per jaar. T)E directie van het Tele foondistrict Rotterdam heeft zich genoodzaakt gezien de glazen telefooncel aan de Achterdyic hoek Zuiderlaan in Oversohie te verplaatsen naar de Noorderlaan. De cel was al een hele tüd buiten gebruik door de vernielingen die bal dadige Jongeren hadden aan gebracht. Als dit weer gebeurt verdwijnt de cel helemaal. rtE filmpjes over vUï In de oorlog verwoeste steden die Mllo Anstadt voor de VARA maakte en die tjjilcns C70 in het Bouwcentrum wer den vertoond zün ln verkorte versie nog eens te zien. Weer in het Bouwcentrum en wel in een miniatuurtheater; vanaf 23 april. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. De Ko ninklijke Nederlandse Korfbalbond heeft de vijftigduizend leden be reikt. Het 50,000ste lid is de elfjari ge Rotterdamse Willy van Hoorn, die zich vorige maand aanmeldde 1 bij De Spartaan. De bijna 70 jaar oude korfbalbond heeft het heuge lijke feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. KNKB-voOrzitter ir H. A. Duns was gistermiddag naar de Hoeveschool in Rotterdam gekomen om Willy van Hoorn geluk te wen sen en een fraaie pick-up met pla ten aan te bieden. Voor het volkomen verbouwereerde meisje, dat haar tranen tijdens het feestelijke moment niet meer kon bedwingen, waren er nog meer ge schenken. De heer B. Stas, de voor zitter van de afdeling Rotterdam van de KNKB, overhandigde haar een. complete sportuitrusting en na mens de vereniging De Spartaan schonk praeses J. Bos een schouder tas en een jeugdleidster een dag boek. In een kort toespraakje sprak ur Duns er zijn vreugde over uit dat de KNKB het aantal van 50.000 had bereikt /Korfbal Js na voetbal de meest beoefende sport in Neder land) en dat daartoe 20.000 jonge ren behoren. Afdelingsvoorzitter Stas merkte op dat Rotterdam hard op weg naar de 5000 leden Is. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag Het Stibekavq-elftal, versterkt met doel man Andrles van. (Dijk en Cor Veld hoen, heeft gisteravond op het Sport park De Va en na .verlenging met 43 van Zwart Wit '28 verloren De kam pioenen van het zaterdag voetbal misten vier spelers «van de vaste kern. onder wie spits Frans Steur. Stibeka vo nam drie keer een voorsprong, eerst dooi- Blom, vervolgens door Bi- rahy en tenslotte door een schot uit de tweede Jime dat van richting werd veranderd. De Winter, Hak en Moer kerken maakten voor Zwart Wit ge lijk en het «was tenslotte Kees Wander die zijn ploeg de overwinning bezorg de. Er waren ruim 1000 toeschouwers. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het Sportcentrum Eddy PG aan de Lan- genhorst heeft naast de bestaande zaak de bescnikking gekregen over een geheel nieuwe venkoopruiimte, die donderdag a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. Zakenman Eddy PI eters Graafland laat deze gebeurte nis niet onopgemerkt voorbij gaan; hij heeft Toon Hermans uitgenodigd om tussen vier en zes uur het glas te ko men heffen. In de nieuwe ruimte heeft PG onder meer gespecialiseerde afdelingen voor ruiter- en winter- sportkleding, ingericht. ROTTERDAM, woensdag, In Lombardijen zal een comité van zes bewoners de vakantiebe- steding voor zijn rekening ne men. Dit werd dinsdagavond in het wijkgebouw aan de Menander- straat besproken op een door de stichting Wijkopbouw belegde bijeenkomst. Motto op de vergadering was de op de Stichting opgeworpen vraag: „Moet er dit jaar ln Lombardijen wel of geen vakantiebesrtedlng komen". De aanwezigen bleken het er unaniem over eens. dat dit zeker het geval moest zijn voor ca. 3500 kinderen uit de wijk- Op 18 mei zal het nieuwe comité tijdens een besloten bijeenkomst de binnengekomen plannen nader uit werken. Stommen gingen op om eerst nog een enaufite op de scholen te hou den, teneinde na te gaan wat de jeugd als vrije-tfjdsbesteddng ln de grote va kantie het meest aanspreekt. Voor de bijeenkomst waren ca 100 uitnodigingen verstuurd haar vereni gingen en particulieren, die reeds eer der bij de vakanttebestec hadden. Van hen tiebesteding geholpen had een 20-tal aan het verzoek tot een bespreking gevolg organisaties aie geen gegeven. Enkele c vertegenwoordiger zonden beloofden schriftelijk medewe werking.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1