Een buis voor zeven Dreigend gevaar voor 'Als het zó gaat liever geen stilte op 4 mei' MR. FOCKEMA ANDREAE OVER ECONOMISCHE GROEI ROTTERDAM Jongetje (7) verdronken bij spelen Honderden bouwvakkers staken in Rotterdam SCHIEDAM TIMMEREN EN SCHILDEREN IN DE GORZEN Kind tegen auto Walkie-talkies op de loop Poging tol diefstal Man valt door rooster Velen legden kransen bij monumenten in Centrum en in Zuid bij jaarlijkse herdenking Kom kijken in de keuken OPEN BOEK dóet Boekje Open! Kijkt u mee? PASTOOR M. G. APELDOORN: Parksluizeu 's nachts toch nog open Eenrichtingsverkeer in Kralingse Veer Brandend huis vermoedelijk illegaal pension Italiaan van Metro-roof stond terecht woensdag 5 mei 1971 - pag. 5 SCHIEDAM, woensdag, Wie oplettend door do Gorzen loopt, ziet van tijd tot tijd huizon staan met een pamflet „Te koop" ach ter de ramen. En onder die tekst valt in vele geVallen de naam Dupont te. lezen. Bureau P.. Du- pont Vaste Goederen. In eveneens vele gevallen is het pamflet na een hjdje vefdtveneft *n is er weer let» andefs waar te ncmëii, IJvcrlg gellmer, geschilder en geknut sel, alle mogelijke arbeid om de pand jes bbivoonbaarder en frèZélUgfer t« makelu uitgevoerd door jonge en thousiastelingen: In de periode tussen pamflet en timmerwerk was tooi1»! Burcatl F. DUpont Uverlg. Ais tussenpersoon met provisie van beide kanten tenslotte worden er twee belangen behartigd houdt bet Bureau zich de laatste tijd nogal bezig met de verkoop van buisjes ih dé Gorv zen. Wat kost zo'n huisje? „De prijzen liggen tussen dc zeven- en vijftiendui zend gulden, dat hangt af van de staat waarin het huis verkeert. Voor eén bedrag van twee- tot vijfdUizehd gul den wordt er vernieuwd óf verbouwd. Wij adviseren altijd: maak het niet tó gek met verbouwen. Houd het binnen de perken van een bepaalde wijk" al dus de beer L, Ligthart, procuratie houder van Dupont,eR ai vijftig jaar in dienst." Bij dat ene advies blijft hei niet, „Jongelui die graag zo'n huisje kopen, krijgen hier eerst een goede voorlich ting. Wij zijn natuurlijk geen sociale Instelling, maar we brengen ze zo goed mogelijk op de hoogte van pro blemen nis bijv. financiering, hypo theken en aflossingen, In 10 jaar kaa het huisje hun volledige eigendom zijn- Wij zijn togen huurkoop. De huisjes worden alleen met Hypotheek veritodht," Het blijkt, dat vooral flink» doe- het-zeivers, als het even kan Schier dammers, goede geipdieden sUJn, Vooral familie van familie komen graag op af. „Wij bicden hu.i zo de mogelijkheid om tamelijk f.oedkoop toch een eigen huis te krijgen. Jonge lui vinden het vaak veel leuker om de zaak op te knappen om er Simen aan te werken we hebben ze graag ge huwd en zo samen iet® <ip te bou wen, dan in een kant en kl/aar flat te gaan zitten." In dc afgelopen maanden waren er regelmatig vijf zes huisjes te koop. Op het ogenblik is er nieia, maar dat kan zo weer komen, Dc eigenares wil len er wel graag van af omdat er niets méér aan te verdienen va'it. „Do huurprijzen liggwi tussen tien en twaalf gulden per wfiek, dat is on geveer 520,- per jaafr. Het onder houd was vroeger US vent per huur, nu vijftien gulden. Gevolg is, dal de eigenaar vastloopt, Ais er een vloer kapot is en die moet gerepareerd wor den, Is hij een jaar huur kwijt, evenzo met een dak, of schilderwerk. Boven dien is de rentevoet gestegen. Beleg gen in huizen ia tegenwoordig toch voot'bij" voegt de heer Ligthart et aan toe. Doelend op geruchten die de ketste tijd wel eens de ronde doen, haalt bij dc erecode van de makelaardij nog eens aan: koop geen huizen om te zelf tc verkopen, en verklaart fier: „"Wij zijn tussenpersoon in de handel, alleen maar tussenpersoon"- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, woensdag. De 7-ja- rige Eddy Wiese heeft gistermiddag een flinke hoofdWohd opgelopen toef hij plotseling de weg overstak en te gen de auto van de 35-jarige B.'R. W vloog. Het kind kón na behandeling In hot Gemeenteziekenhuis haör huis (Van een onzer verslaogeefsters) SCHIEDAM, woensdag, Walkie- talkies en oplaadapparatuur met een totaalwaarde van 1000 zijn gisteren ontvreemd Uit een bouwkeet van de bouwmaatschappij Volker N.V. aan dc Laan van Bol'es. Do dader was vis een raam naai' binnen gekomen. (Van èen onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. In de su permarkt Van der Graaff aan de Burg. van Haarenlaan is gisteravond betrapt de 16-jarige B. van B, bouw; vakker, toen hij een poging tot dief stal ondernam. Omwonenden hadden hem door een raam naar binnen zien gaan. D.e jongen is Ingesloten. (Van een. onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, woensdèg, Aan boord van de Griekse tanker „Marj' Livanos" in dok bij WF. heeft gister avond de dekknecht M. Dosehoris een ongelukige stap gedaan, waardóór hij in een geopend rooster vlek Na een val van 7 meter kwam hij terecht op een stoomturbine. Het slachtoffer Is met een schedelbasisfraetuur in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) C, ROTTERDAM, woensdag Gister middag is do 7-jarige Kenneth Perotl van dc Feijenoorddijk van de R.M.I. steiger in het water van de Pcrsoons- haven gevallen. Kinderen kwamen dit vertellen aan het politiebureau Nas- saUkude. Na enige tijd werd het jongetje door een duiker van de brandweer boven water gebracht en met spoed naar de St Clarasttchtlng vervoerd, waar hulp niet meer mocht baten. (ADVERTENTIE) Rotterdam, woensdag De Kamer vah Koophandel vindt dat geen enkele beslissing over de bestemming van de Zalmlmvcn genomen kan worden voordat er zekerheid bestaat over de ligplaatsen voor dc binnenvaart In de Rotterdamse haven. In sommige -gemeentelijke kringen wordt gedacht aan demping van de Zalmhaven om parkeergelegenheid te scheppen. Bij het gemeentelijk haven bedrijf is men tegen dit plan gekant, omdat de Zalmhaven ml én ih de toe- komst nog een belangrijke functie heeft als ligplaats voor binnenschepen. De Kamer Vah Koophandel is ook van mening dat of klaarheid moet ko men over hel vraagstuk van dc lig plaatsen in Botlek en Europoort. Hoe zit dat eigenlijk met die gemeentelijke bedrijven? Met het Drinkwaterleidingbcdrijf.de Metro, de Gcmecnlekwekcrij; wat doet de dienst van Stadsontwikkeling? Op woensdagmiddagen kunt u een kijkje achter de schermen nemen: 12 mei, 9 juni, 7 JuII.cn 4 augustus Metro remise en werkplaats Hilicdijk - 19 mei,l6juuf,14 juli en lf augustus Drin k watcrtel dingbedrijf Bcrenplaut 26 meij23junf,21 juli en 18 augustus gemecntèkwckcrij aan de Bosdreef 2 juni, 30 juni, 28 juli en 25 augustus Dienst van Stadsontwikkeling Haagsevecr Interessante excursies per luxè todringear van het Gemeentelijk Voorlichtingscentrum Open Boek, Kruisplein 23 (Bouwcentrum), telefoon 116181, toestel 2153. Uier kat men ook graag tiw boeking voor een of meer van deze tochten noteren en de nodige inlichtingen verstrekken. Ondanks vele prijsverhogingen is do prijs Vfln de excursies hetzelfde gebjeven öts in het vorige jaar: f. 3,50 per persoon. Geeft u tlfdig opl Doe hst nü al! Het zijn bezoeken aan werkende bedrijven. Daardoor moet het aan tal bezoekers per keer beperkt worden lot een bus per tocht. Burgemeester W. Thomassen heeft gisteren op verscheidene plaatsen in de stad kransen gelegd onder meer bij het monument van Mar! Andriessen op het Stadhuisplein, waar honderden belangstellenden de jaarlijkse doden herdenking meemaakten. Eerder legae de burgemeester een krans bij het verzet5monument van Hubert van Lith aan de Westers!rtgel, waar ook tien tallen bijeen gekomen waren en kransen legden. Na de herdenking op het Stadhuisplein namen vele mensen deel aan de optocht paar het mariniers monument van Titus Leeser op het Oostplein. Dé commissie Herdenking 4 mei hield op het Zuidplein een korte herdenkingsbijeenkomst bij het monument „De vallende ruiter" van Marino Marini. ROTTERDAM, woensdag. De gisteravond gehouden 4 inei- lierdenkingen óp Coolsingel en Zuidplein mogen dan voor velen nog steeds belangrijke en zinvolle bijeenkomsten zijn, bet in vroe ger jaren beklemmendste onderdeel van de herdenking twee mi nuten stilleis dat zeker niét. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Het besluit de Parksluizen en de bruggen over het Rijn-Scbiekanaal 's nachts tijdelijk gesloten te houden, is opge schort.. Aanvankelijk, zou deze regeling op 1 méi ingaan.'Na 'protesten van scheepvaart en de bedrijven, wier aan- on afvoer gedeeltelijk via het Rljn-Schiekanaal plaats vindt, wordt getracht een andere oplossing te vinden.' Het besluit van de gemeente was genomen in verband met het gro te tekort aan burg- en sluiswachters, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. „Rotterdam moet tijdig minderen met zich te bedrinken aan liet proces van économische groei op slraf/e van onder curatele-stelling." Deze waarschuwing uitte mr W. E. Fqckema Andreae, voorzitter van de Kamer van Koop handel, gisteren naar aanleiding van liet jaarverslag van de presi dent van de Nederlandse Bank, waarin gezegd wordt dat „duide lijker dan ooit is gebleken welk een gevaarlijke spanningshaard het westen van Nederland is". Mr. Fockema Andreae vatte in zijn toespraak lot de Kamer van Koophan del de opmerkingen van de president van de Nederlandse Bank als volgt ga- men: ..Er is geen maat gehouden In het Westen en nu wordt onder curate le stelling verzocht," „Wij moeien zor gen dat die ons ontgaat," aldus ver volgde Bij, „omdat het internationaal proces van bedrijvigheid zo duidelijk meespreekt in deze wereldhaven en omdat dc stad zich nu bewust opricht om meer te zUn dan alleen haven stad." Mr. Fockema Andreae verwee® daarbij naar „de Wil om in de markt te blijven van de wereldhandel door het stichten van een goed centrum in de binnenstad, de aandacht voor do vervoerswereld voor de keuze van een Huchthaven voor vrachtvervoer en de belangstelling van de bouwnijverheid en van financiële kringen om door do starre grondpolitiek van de gemeente heen te breken om tot projectontwik keling te kunnen geraken". Sprekend over de „noodzakelijke variëteit van activiteiten in het Wa terweggebied" kritiseerde hij de „be nepenheid van de politieke besluitvor ming inzake de vestigingsmogelijkhe- den van een staalindustrie op de Maasvlakte". Volgens de voorzitter van de Kamer yan Koophandel wordt de „verbreding van het industrieel pa troon" van het Waterweggebied door een staalbedrijf gediend. Wij moeten het onaanvaardbaar achten als na de jongste besluiten van Rijnmond en Rotterdam een hoogoven- en staalbe drijf geheed de mist zou ingaan," aldus mr. Fockema Andreae. Pleitend i.voor een modern inrich- tingsbeleid voor het Rijnmondgebied („belangrijker dan structuurplannen van rulmtellke ordening") zag mr. Fockema Artdreae als taak voor de Kamer van Koophandel zioh een oor deel tc vormen over in dit gebied be langrijke én minder waardevolle be drijvigheid. Hij vervolgde: „WH de rijksover heid andere delen vah Nederland sti muleren, dan moét dit gepaard gaan met steun aan bedrijven in ons gebied dle.op den duur elders, in het land op- timèlèr'zöüdën. kunnen 'wérken. Deze bedrijven moeten recht hebben op rüime bijstand om een verplaatsing te kunnen overwegen, teneinde grove onbillijkheden te voorkomen". Mr. Fockema Andreae zei dat de Kamer van Koophandel graag wil sa menwerken met de overheid. Hij kri tiseerde „het openbaar bestuur dat niet de weg naar de Kamer open Ziet liggen in het geval van dc Hoogovens vestiging, terwijl de Kamer al meer dan tien joar betrokken is bij de stu die over de vestiging van een staalbe drijf in Rotterdam." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De stakingsacties In dc bouw in Botter dam zijn gisteren uitgebreid. Honderd man die werken aan nieuwbouw hij Shcll-Pernls hebben het werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Het werk aan. een nieuw districtsverkoeracen- truxu in de Spaanse polder, waar 25 man bij betrokken zijn is gistermid dag gestaakt. Vanmiddag zou do actie herhaald worden, aldus zei men van ochtend hij dc bouwbond NVV, die de acties coördineert. Dc tachtig man die werken aan de bouw van een nieuw winkelcentrum op het Zuidplein hebben inmiddels besloten de2c week niet rrieer aan het werk te gaan. Gisteren is het werk aan de Medische faculteit en aan Dljkzlgt II, de nieuwe vleugel van het Dijkzigtziekenhuis, de hele dag ge-, staakt, Hierbij waren 150 man betrok ken. Vanochtend is het werk hier hervat. De bouw van een. nieuw kantoor van j Van der Vorms Aannemlngsmaat- schappïj aan de Westblaak/hoek Mau- ritswég, waar.25.:,bouwyakkers .bij be trokken zijn, ie eveneens gestaakt. Gistermiddag is evenmin gewerkt aan de nieuwe vleugel van museum Boymans van Beuningen. Deze actie, waarbij ook 25 man betrokken zijn, ook vanmiddag Bij de herdenking op het Zuid- plein betekende twee minuten stilte twee minuten, luisteren naar het oorverdovende geweld van het voorbij razende verkeer. De plechtigheden vóór en na de stilte rond het monument. De Vallende Ruiters kwam in de ver- keersorkaan niet tot hun recht. Rabbijn J. Soetendorp Jr, kon. zich dank zij een kolossale geluidsinstalla tie en eigen stentorstem nog wel ver staanbaar maken, maar het daarna in zettende RET-mnnnenkoor ging verlo ren In hét lawaai. Nóg steeds geldt bid de RET het ge- Pastoor M. G. Apeldoorn bod, dat de spanbare middelen van vervoer op 4 mei te 20.00 uur tot stil stand komen. Gisteravond kon worden geconstateerd, dat vele RET-bestuur- ders zich daar niet aan hielden. Hoe wel bij de RET de indruk bestaat, dat de gebruikelijke voorschriften welzijn opgevolgd. Dit blijkens een .medede ling van de RET-voorlichting. Het zou, ook bij stilstaand openbaar vervoer, geen verschil hebben ge maakt; het overige verkeer raast ge woon verder. Hot beeld van stilstaan de auto's en mensen is verdwenen. Hel is niet boud le veronderstellen. dat de meeste mensen zich van een dodenherdenking niét bewust zijn geweest, ondanks de stilte die radio en televisie in acht namen. Wellicht speelt de veronderstelling, dat de herdenking van vorig jaar een „jubi leum" was, een afsluiting van een tra ditie mede een rol. De ■onvermijdelijke vraag rijst: künnen we die twee minuten stilte niet beter afschaffen* Pater N. G. Apel doorn, voorzitter man Voormalig Ver zet Zuid-Holland heeft daar een me ning over. „Het herdenken van de do den moet blijven bestaan, maar die twee minuten stilte kunnen we beter laten vervallen als het op deze manier moei. Of men moet die maatregelen nemen, dat het ook wérkelijk stil is, Stilte heerste er gisteravond wel op do Coolsingel, maar daar was uitge breide politie-afzetting die het ver keer op afstand hield. Pater Apeldoorn maakt deel uit? van een landelijke commissie die zich beraadt over de wijze waarop do na tionale dodenherdenking het best kan worden georganiseerd. Hij zegt: „E, wórdt in deze commissie al jaren lang aan gedoktend. Men wil de herdenking handhaven, maar aan de andere kant beperken, Het heeft weinig zin richt lijnen uit te vaardigen, die toch nie* worden opgevolgd. Het houden van twee minuten stilte in een sUd vol ru moer is weinig zliwol. We zullen ons ernstig imoeten gaan afvragen of we met die -twee minuten stilte moeten doorgaan.". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag - Met ingang van 21 inei wordt ih Kralingse veer. een beperkt eenrichtingsverkeer Ingesteld in de Buffelstraat, AntUopo- straat en gedeelten van de Steenbok straat, Neushoornsraat, Karbouw straat, Zebrastraat en Ottengracht. Het eenrichingsverkeer geldt voor alle motorvoertuigen. Tevens zal op een drietal weggedeelten een parkeer verbod Worden Ingesteld. Een en ander wordt door verkeers borden aangegeven. (Van ecu onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Een aantal mensen, voornamelijk buitenlanders, beeft zich van morgen ternauwernood kunnen redden uit een brandend pand aan de Havenstraat in Rotter dam. Dc derde etage cn de zolder van het huis brandden geheel uit. De brand weer, die middelalarm had gegeven en met veel materiaal ter plaatse was, had het vuur snel onder controle. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bewoners van het pand aan de Havenstraat konden alleen énkele persoonlijke bezittingen en zichzelf uit de brand redden. Het vermoeden bestaat dat het pand illegaal werd gebruikt als pension voor gastarbeiders. Volgens een van de bewoners diende de woning als on derdak voor zeven man. Wanneer een woning dient «Is logement .voor zeven personen en minder hoeft de eigenaar zich niet te houden aan de bepalingen van dc Rotterdamse logementsveror dening. Bij acht man of meer moet het loge ment wel voldoen aan de bepalingen van deze verordening. Vermoed wordt dat in het pand wel meer dan zeven gastarbeiders onder dak hadden. De récherche zoekt dit momenteel uit. De brandweer kreeg om-tien over half vijf vanmorgen de eerste melding van de brand. De eerste brandweer wagen was twee minuten later ter plaatse. Bij het brandweermateriaal dat naar de Havenstraat werd ge stuurd was ook een ladderwagen. De ladder werd nog uitgeschoven maar hoefde geen dienst meer te doen. zou waarschijnlijk herhaald worden. (VaD een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Met een buit van 71.000,aan juwelen en sieraden renden twee Italianen in de nacht van 13 de-, cember van het vorig jaar door de metro-buis van Beurs naar Zuid. Zij konden net op tijd een nis in de tunnelwand bereiken waardoor een aanstormende werktrein hun op het nippertje miste. Een van de twee, de 24-jarige elek- trorüonleur N, G. stond gisteren te recht voor de Rotterdamse rechtbank en hij leek niet erg onder de indruk. De officier van justitie eiste tegen hom een gevangenisstraf van een Jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest, De mededader was niet op de zit ting. Door een communicatiestoornis binnen do gerechtelijke burelen was hij niet naar de rechtszaal gebracht. Een heler, de 33-jarige Italiaanse kelner A. de L. stond wol terécht. Te gen hem werd vier maanden celstraf geëist. Hierbij was een maand voor verboden wapenbezit. G. en zijn vriend hadden zich op de bewuste avond heel listig laten inslui ten in het metrostation Zuidplein. Door de tunnel liepen zij naar het-sta- tion. Beurs waar zij bij de juweliere zaak Delbana inbraken en een grote hoeveelheid juwelen en sieraden sta len. Met welgevulde zakken werd de terugtocht aanvaard naar het Zuid- plein, Behalve de metro-wexktrein kwamen zij geen obstakels tegen. Bij het metrostation Zuidplein braken zij uit. Van de bult ging een klein deel naar De L-, deels als geschenk, deels als onderpand voor geld waarmee G, naar Amsterdam, reisde. Daar werd de rest verkocht. Een deel werd later aangetroffen bij een bank van lening In West-Duitsland. De rechtbank doet op 18 mei uit-, spraak. ROTTERDAM, woensdag —De Ka mer van Koophandel streeft naar de totstandkoming van een stcihting, die in Nederland nieuwe schippersbeureen moet gaan opzetten. Als gevolg van een nieuwe wet, die binnen afzienbare tijd van kracht zal worden, behoeven vervrachtlngsover- eenkomsten dn het vervolg niet meer op een .schlppersbeurs te worden afge sloten. Contacten met belang hebbenden bij "de binnenvaart leerden echter dat behoefte bestaat aan e beurs „nieuwe stijl".' De Kamer van Koophandel gaat het plan een nieuwé stichting op te richten, die zich daar mee speciaal bezig zou moeten houden, nu verder uitwerken, '■J-C'i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2