^gggl Rob Figee steunt Angola Comité Kinderen half geld? HUISVESTING PROBLEEM HM,-. WSÊB 8 mmm Verkoop zeefdrukken in Venster ROTTERDAM RIJNMOND rnÊis;0mtÊê!SmMMmSSmmmiKl^ÊSéÈÊSm8^mëiSimÊmS^mXWÊm Sociaal contact Geldverslindend Baehprogramma mooi vertolkt in de Laurens Overleden aan verwondingen THOMASSEN IN RUSLAND "AJauwere betrekkingen tussen Moskou en Rotterdam Trambestuurder zwaar gewond 't Lijkt er nét op: Kinderen half geld. Zo laag is de kindermode bij Gerzon geprijsd. Kom maar'ns kijken, 6.95 495 c 9.-- 9.95 9.95 6.95 6.95 ere maximum- op Hog< snelheid invalswegen pagina 4 - dinsdag 25 mei 1971 Immigranten in Israël leren Hebreeuws op eon „oelpan", een stoomcursus die overal in tiet land door de overheid wordt georganiseerd. JERUZALEM, mei Op de Israëlische zorgenlijst staat de de fensie aan de top, maar dadelijk daarop volgt immigratie en integra tie. Vorig jaar zetten hier 41.000 immigranten voet aan de grond: 16.500 uit Europa, 10.500 uit Azië en Afrika, 9.500 uit de V.S. en Ca nada en 4.500 uit Latijns Amerika. Niet alle komers zijn echter blij vers. Van deze 41.000 zochten 5900 mensen na kortere of langere tijd hun geluk weer elders. door S. Hamburger Vergeleken met de eerste ja ren na de stichting van Israël lopen immigratie en integratie nu op rolletjes. De deprime rende doorgangskampen met hun hutten, tenten en barak ken zijn verdwenen. Ze hebben plaats gemaakt voor modem in gerichte opvangcentra en com fortabele tehuizen, waar de "newcomers" een jaar lang te gen nominale betaling kunnen blijven, onderwijl een basisken nis van de taal kunnen opdoen en rustig kunnen uitkijken naar een betrekking en huisvesting. Werk is meestal geen groot pro bleem, zeker niet voor degenen die een technisch vak beoefenen, maar wie de 45 gepasseerd Is kan moei lijkheden ondervinden. De grootste moeilijkheid is echter niet de brood winning, maar huisvesting. Waar werk is, is niet altijd woongelegen heid en omgekeerd. Er wordt veel gebouwd in Israël en een groot per centage ervan wordt voor pas gear riveerde immigranten, bestemd. Toch kan de particuliere en overheids- bouw de vraag nauwelijks bijbenen. Voor wie hier met een groter of kleiner kapitaal aankomt, zijn er nauwelijks moeilijkheden- Hij kan een wat duurdere woning kopen en het wat zijn werk betreft misschien nog even. uitzingen. Maar de over grote meerderheid van de nieuwko mers is niet bemiddeld, ook al is de tijd dat de doorsnee immigrant een pauper was, voorbij. De landverhuizer anno 1971 neemt echter niet meer genoegen met een dóódsimpel onderdak zoals zij die vijftien of twintig jaar geleden hun entree in Israël maakten. Uit de arme landen is -geen immigratie van. betekenis meer te verwachten. Het merendeel komt uit staten,, waar welvaart en vaak zelfs overvloed heerst. De zielige landverhuizer met al zijn aards bezit in een schamel bundeltje gepakt, is een uitzondering geworden. Degenen die zich -thans hier vesti gen, zijn een hoge levensstandaard gewend. Zij zijn natuurlijk bereid het met wat minder te doen, maar zij kunnen het nu eenmaal niet meer stellen met een woning waar geen plaats is voor een koelkast, een was machine, een tv.-toestel of een wo ning waar de kinderen bij gebrek aan ruimte bij de ouders op de ka mers moeten slapen. Deze begrijpe lijke instelling stelt echter hoge eisen aan de woningbouw. De integratie is een probleem op zichzelf. Een recente enquête onder personen die ongeveer een jaar in Israël verbleven, heeft uitgewezen dat een derde hoogst voldaan is, een derde redelijk tevreden en een derde teleurgesteld- Berucht is hier de bureaucratie. De coördinatie tussen de instanties die zich met immigratie en integratie bezighouden is wel verbeterd, maar nog altijd gebrekkig. Vooral niet- academici worden maar al te vaak van het kastje naar de muur ge stuurd door lagere ambtenaren, die best wat meer efficiency, menselijk- hedd en mensenkennis zouden kunnen gebruiken* Behalve over een schrikbarend te veel aan bureaucratie beklagen vele nieuwe Israëli's zich over een gemis aan sociaal contact. De gemiddelde Israëli is in zichzelf gekeerd. Hij weet dat immigratie een primair landsbelang is en verheugt zich over iedere buitenlander die zich in Israël vestigt, maar hij is zoals gezegd in trovert. Een onlangs ingesteld onderzoek onder nieuwkomers, die ongeveer een half jaar tevoren hun woning hadden betrokken, wees dan ook uit, dat 62 procent nog geen sociaal con tact met hun buren had gehad. Iets gunstiger liggen de zaken wat dat betreft voor immigranten uit de Sowjet-Unie' waarvoor men hier een grote bewondering heeft vanwege de moed die zij vaak demonstreerden bij hun pogingen een uitrelsvergun- ning te krijgen. Hun aantal kan-op grond van buitenlandse berichten op ongeveer '2500 gesteld worden. De Israëlische autoriteiten zelf houden de cijfers om onnaspeurbare, redenen geheim. Immigratie en integratie ver slinden astronomische bedragen. Al leen sl in 1970 werd aan de absorp tie van nieuw gearriveerden meer dan een miljard gulden ten koste ge legd, Een minuscuul klein gedeelte van de koek kwam aan Nederlandse immigranten ten goede. Hun aantal bedroeg vorig jaar slechts ongeveer 23o, dertig meer dan in de betde voorgaande jaren., Hun inpassing gaat zelden met moeilijkheden ge paard. Misschien komt het doordat de Nederlander zich vrij gemakke lijk weet aan te passen. En mis schien is er ook het feit niet hele maal vreemd aan, dat men de „Hol land!" hier hijzonder graag mag. EEN, uitvoerig Baehprogramma is gisteravond voor een beperkt maar aandachtig gehoor in de Lau- renskerk uitgevoerd door de Amster damse organist Bernard Bartelink en de alt-mezzo Elisabeth Cooymans, Beiden hebben al vaak in"deze ruimte geconcerteerd, steeds imponerend door hun bijzondere gaven, die het tot een vreugde maken, hun musiceren aan. to horen. Elisabeth Cooymans behoort stellig tot de mooiste alten die ons land op het ogenblik kent. Haar war me dictie bezit een ontwapenende na tuurlijkheid, waardoor de oprechte vroomheid .die uit de liederen (de zangeres zong er vijf uit verschillende tijden van het kerkelijk jaar) en klei ne aria's (drie uit het. Notenbiichlein für Anna Magdalena Bach) zo evident naar voren treedt, recht van hart tot hart kan spreken. Deze natuurlijkheid zou zich overigens niet kunnen mani festeren zonder de achtergrond van een perfecte techniek en daarvan leg de Elisabeth. Cooymans nog eens over duidelijk getuigenis af in het recitatief en de aria; „Vergnügtè Euh', beliebte Seclenlust" uit de cantate no 170, waarin Bernard Bartelink de Obli gaat-orgelpartij fijnzinnig vertolkte en de celliste Truus van Tol de con ti nuobas met fraaie toon voordroeg. 'Een gemis was uiteraard het ontbre ken van de aanvullende akkoorden, die bij een complete uitvoering door het cimbalo worden gerealiseerd. De organist, wiens spel altijd uit munt door een voorbeeldige articula tie en weldoordachte fraseringen, speelde in met zorg gekozen registra ties de Prelude en fuga in C, de Fan tasia in G, de Toccata en fuga In F alsmede een drietal kortere werken, Waarvan de Aria in F van Couperin in de bewerking van Bach velen onbe kend zal zijn geweest. Bij de orgelko ralen „Ich ruf zu dlr" en „Wie schön Ieuchtet der Morgenstern" maakte Bartelink, zij het onvermeld in het programma, gebruik van de vol tooiing, die de Rotterdamse organist W. P. Verheul aan de hand van Bachs voorbeeld In de weinige bewaard ge bleven maten componeerde. Ook hier in koos Bernard Bartelink stijlzuivere registraties. ELDY SADOMé (Van onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag In het Dijkzigtziekenhuis is de 50-jarige maT- kiezenophanger M. van Wijnen uit Rotterdam overleden aan de verwon dingen dio hij 13 mei opliep toen hij op de Slingcl van een ladder viel- MOSKOU, (Tass). Burge meester W. Thomassen van Rot terdam heeft maandag een jubi leum-uitgave van de werken van Erasmus als geschenk aan de stad Moskou overhandigd tijdens een bezoek van drie uur aan de Mos- kouse raed, In een toespraak zei de heer Tho massen, dat de bevolking van Moskou on Rotterdam nauwere betrekkingen dienden aan te gaan ert eikaars leven en cultuur beter moesten lerear ken nen. Naar zijn mening zouden derge lijke banden tussen beide steden een hechtere vrede en veiligheid in Euro pa bevorderen. Zondag heeft de Rotterdamse dele gatie, onder leiding van burgemeester Thomassen, een .vriendschapsboom" geplant in het, grootste park van die stad, aan de oever van de Finse Golf. De Rotterdamse burgemeester en zijn delegatie brachten, hulde aan de nagedachtenis van Russische militai ren en burgers, die in de Tweede We reldoorlog het leven lieten. Zij legden bloemen bij de eeuwige vlam op een ere-begraafplaats. Woensdag gaat de Rotterdamse de- lgatie huiswaarts. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Btf het verslepen van een defecte tram op de Pompenberg Is de 32-jarige bestuur der C. J. H. Jongcnotter uit Rotter dam gisteren bekneld geraakt tussen een bovenlcidingsnaast en een rijden de tram. Hij stond op de treeplank van het mkidenbalkon om to kijken of de wis sel goed stond. Met inwendige kneu zingen en een gebroken sleutelbeen is hij naar het Eudokiaziekenhuis ge bracht. Uit de auto Gerzon.in via de parkeergarage CriBpijnstraat. lei leuke modellen en kleuren in verschillende imprimê-dessins. Maat 164 l«k95 Maat 80 B T-shlrt 1007. Katoen in diverse uui kleuren. Maat 164 8.95 Maat 9S Broek met riem Permanent Press Licht en donker beige Maat 174 15.- Maat 128 D I-shirt met applique Acryl-tricotvele kleuren met allerlei appliques. Maat 164 13.95 Maat 116 E Tinneroy pantalon Jeans model in- smoke-blue of groen. Maat 176 14,95 Maat 116 f Bolero-pakje Polyester/katoen. Imprimê in rood, geel of blauw. Maat 110 10.95 Maat 80 G Kleuter/meisje bJ nrkje TerlenkmRood, froen of aqua, iaat 110 10.95 Maat 80 Kunst kopen {of verkopen) ten bate van een goed doel is nogal actueel dezer dagen. Nog maar nauwelijks is de veiling „kunstenaars voor Vietnam" in het Amsterdams Stedelijk Museum achter de nig, of u kunt alweer terwille van een goed doel uw geld kwijt in ruil voor kunst. Ia ,,'t Venster" exposeert de Rot terdamse graficus Rob Figee zijn nieuwe werk, twee series zeefdruk ken geïnspireerd op het alfabet. De netto opbrengst van de verkoop van deze zeefdrukben is bestemd voor het Angola Comité. De werkzaamheden van het Ango la Comité In Nederland richten zich vooral op de behartiging van de be langen van Portugese deserteurs, terwijl ze ook geld afdraagt aan de Dr. Mondlane Stichting, die op baar beurt weer het werk steunt van be vrijdingsbewegingen als M.P.LA. en „Frelimo". Geld, dat aen deze bewe gingen toevloeit wordt voornamelijk gebruikt voor onderwijs en verple ging of voor de aanschaf van fietsen (voor het-vervoer van rijst). Een summiere opsomming slechts, maar hopelijk is dit niet uw eerste en eni ge informatie over dit soort zaken. En om eventuele achterdocht bij voorbaat weg - te hemen (,.je moet tenslotte weten waar je geld blijft, nietwaar?) heb ik bij Rob Figee ook nog oven geïnformeerd, wait nu pre cies die netto opbrengst is, Figee: „Nou, dat is erg eenvoudig. Ik. heb een bepaald bedrag uitgege ven aan papier en drukinkt en Ik heb twee „sereens" versleten. Dat is bij elkaar niet zo gek veel, dus er kan vrij veel afgedragen worden. Nee, ik steek er geen cent van in mijn zak!" Een sympathiek gebaar dus, waar Figee van. hoopt, dat ze even sympa thieke reacties zal uitlokken. Zijn twee edities van het alfabet zijn zeker de kosten van de aanschaf waard. Ze zijn voornamelijk vanuit de kleur gedacht. Naast bekende, al bestaande lettervormen zijn er ook nieuwe, eigen variaties, die soms wel, soms niet zo geslaagd zijn. Belangrijker in dit geval lijkt me echtor het vermelden van de prijzen. U kunt kiezen uit twee mappen. Eén map van 25 zeefdrukken voor 150.- en één map niet zes.(d.w.z. 6 maal 4) zeefdrukken voor ƒ400.-. Op uw aankoop geeft ,,'t Venster" u boven dien nog een' aankoopsubsidie van 25%, Het betekent, dat één zeef- drukje slechts vier en een halve gul-; den kost. 't Is te geef! CEES VAN DER GEER.; ROB FIGEE. ...een sympathiek gebaar... (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Hel VVD-raadslid mevrouw drs N. Smit-Kroes heeft het college van b. en w, vragen gesteld over de snel heidsbeperking in Rotterdam. Eli vraagt het college te overwegen of do 50 km-grens op bepaalde invalswegen niet omhoog gebracht kan worden. Mevrouw' Smit vindt namelijk, dat de technische kwaliteiten van bepaal de invalswegen, gekoppeld aan de voorgeschreven snelheidslimiet voor vele automobilisten het karakter draagt van een „verborgen verleider, of wel uitïokker". Tevens vraagt het VVD-raadslid het college te melden over hoeveel ruimte d-e binnenstad momenteel beschikt en hoeveel procent van die ruimte in be slag genomen wordt door langpai*- keerders.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1