Locomotief verbrijzelde laatste wagen van D-trein SCHEEPSRAMP KOST LEVEN VIJF OPVARENDEN Ramp bij Duivendrecht Redders snel ter plaatse Mertens acht houding Lanser 'hypocriet' m Poolse actie tegen Radio Vrij Europa Lancering Mariner verloopt goed Consul vrij in ruil voor vlees en dekens "m Nederlandse 'Amerikaan met ruilhart op bezoek in Rotterdam Vakbonden "openen de jacht" op koppelbazen Man rijdt kanaal in na vechtpartij met vriendin Graf Scytisehc koningin 'AVIOBRUG OP SCHIPHOL ZAKTE DOOR POTEN Groepsfoto viel in het water Verzoek aan Ajax: draag zwarte kousen Weer partijen in Argentinië Politiemannen ontslagen Bulgarije weert Westberlijnse toeristen Staking Britse staalindustrie Sadat leidt het verbranden van afluisterbandjes Britse was 381 dagen zwanger Man valt twaalf meter en overlijdt Weer incident tussen politie en journalist in Frankrijk (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag, Pas vanmorgen heeft men zekerheid gekregen over het aantal dodelijke slachtoffers van de treinramp bij Duivendrecht, Dat had verschillende oorzaken, Allereerst waren de twee treinen zodanig in elkaar geschoven dat de laatste doden pas zeer laat kon ken worden geborgen en bovendien waren de omgekomenen op één na allen buitenlanders. ZiS caten in de laatst* waren van de internationale trein Genua-Ams ter- dam, die op 1200 meter voor het Am- ■terdamse Arostel Station had moeien stoppen voor een onveilig signaal. De machinist had Juist vla de telefoon bij de seinpaal vernomen dat bij moest wachten voor een trein die op het sta tion ver tra# ins had, toen hfj de In— HILVERSUM, dinsdag (ANP) NKV-voowitter Mertens vindt de houding van zijn collega Lanser van het CNV, die als voorzitter van het CNV #een stemadvies wilde geven, maar als gewoon burger meedeelde op de ARP te zullen stemmen, „hypo criet". De heer Mertens zei dit vanochtend in het rtOS-radioprojramma .Praten met vakbondsleider Mertens", waarin hij discussieerde met vijftien Neder landers. „Als leider van een vakbond word je nu eenmaal beoordeeld in die kwa liteit en niet in die van gewoon staatsburger", aldus de heer Mertens. KAAP KENNEDY, dingdag (Reuter, ARP) Na eer daig uïtstël is zondag avond het Amerikaanse ruimtevoer tuig Mariner 9 met succes vanaf Kaap Kennedy in de richting van Mars ge lanceerd. In de afgelopen twee weken hoeft ook Rusland twee onbemande verkenners naar Mars gestuurd. De Mariaer moet omstreeks half november in de omgeving van de pla neet aankomen. De Amerikanen ho pen dat het ruimtevoertuig daarna minstens een jaar om Mars zal blijven draaien, zodat men ruim de tijd zal h ebb 01 voor het doen. van waarne mingen. ROSARIO, dinsdag (Reutern UPI). Stanley Sylvester, de Britse hono rair consul In de Argentijnse stad Ro- sano is zondag een week na zijn ont voering door leden van het linkse Re volutionaire Volksleger vrijgelaten. Sylvester zei dat htj goed door zijn ontvoerders was behandeld. Hij had de zeven dagen doorgebracht in een klem vertrek waarin alleen een bed stond. Als voedsel kreeg Sylvester' vlees en als dranlk cognac. Ook praatten zijn bewakers met hem over hét communisme. De 58-jange consul, die tevens di recteur van een vleesconservcniabriek in Rosario is, word vrijgelaten nadat aan alle etsen van zijn ontvoerders wa3 voldaan. Zijn fabriek deelde voedsel en dekens Uiit aan de armen van Rosario ter waarde van ongeveer 225.000 gulden. Ook kregen enkdie scheden lesmateriaal en werden 200 ontslagen arbeiders weer 3n dienst ge- nomen. tercity-trein Maastricht-Zandvoort die enkele minuten achter hem zat Jn volle vaart op zijn trein rag toerazen. De locomotief van de Intercity schoof bij de botsing helemaal in de laatste wagon van de trein uit Genua, zodat het dak en de zijwanden van het Italiaanse rijtuig als een kap over de loc kwamen te hangen. De vloer van de wagon wend tot op een meter van het dak omhoog gedrukt. Door de klap schoof de wachtende trein ongeveer 50 meter vooruit, waarbij het dak van de laatste wagon de bovenbalk van een portaal ramde. Ooggetuige Verreweg de meeste slachtoffers vielen ln die laatste wagon, maar ook in de minder ernstig beschadigde wa gon daarvóór liepen reizigers zware verwondingen op. De rijtuigen van de Intercity-trein bleven, op enkele ge sneuvelde ruiten na, onbeschadigd. Een van de mensen die de ramp za gen gebeuren was de Amsterdamse brandwacht E. Neering (24), die bti zJjn ouders In Duivendrecht op bezoek was, HU was ook een van de eersten die op de plaats van de botsing waren om hulp te bieden. „Ik keek uit het raam," vertelde hij zondagavond op de plaats van de botsing, „en zag dat er op de dijk een trein stond te wach ten. Direct daarop zag ik die andere trein aankomen. Hij reed er In grote vaart op in en gooide de achterste wa gon compleet omhoog. Ik ben meteen de deur uitgegaan en hierheen ge rend." Een scholier, die het ongeluk van de andere kant van de spoorlijn zag ge beuren: „De hoorde een enorm geraas van remmen en zag vonken van de rails afvliegen vlak voordat ze bot sten. Er was een hele harde klap en toen een grote stofwolk." Een inwoner van Duivendrecht, die de botsing vanuit zijn woning zag, belde meteen de Duivendrechfae poli tie. De postcommandant waarschuwde daarop de centrale meldkamer van de politie in Amsterdam, die groot alarm gaf. Binnen korte tijd waren daarop tientallen ambulances, de brandweer korpsen van Duivendrecht, Ouderkerk en Amsterdam en politiemensen van diverse plaatsen naar de plaats van de botsing onderweg. Eerste hulp De eersten die hulp boden waren passagiers van de twee treinen en be woners van de huizen ln de omgeving. Toegesnelde automobilisten brachten direct na het ongeluk licht gewonde reizigers naar ziekenhuizen en in de omgeving wonende artsen. De eerste redders konden weinig doen voor de passagiers die in de op de locomotief liggende wagon opgeslo ten zaten. Later verschaften brand weerlieden zich via het dak van de eerste Intercity-wagon en met behulp van ladders toegang tot het rijtuig. Met ijzerzagen en snijbranders slaagden zij er pas tegen twintig over acht in twee beklemd geraakte slacht offers te bevrijden. Ze werden in zorgwekkende toestand naar Amster damse ziekenhuizen gebracht, De stoffelijke resten van twee ande re reizigers konden pas worden gebor gen toen tgeeu vijf uur gistermorgen tien uur na de botsing het wrak van de Italiaanse wagon door twee kranen, van de loc werd getild. Wegen versperd Drie kwartier na het ongeluk bracht een trein die van het Amstelstation naar de plaats van de botsing was ge reden de niet gewonde reizigers naar het Amsterdamse Centraal Station- De politie van Amsterdam en de omlig gende gemeenten had intussen han denvol werk aan het vrijhouden van de wegen rond Duivendrecht, dte door de auto's van belangstellenden ver sperd dreigden te worden. Tot ver in de omtrek werd daarom het verkeer enige uren omgeleid. Tussen zondag- en maandagavond legden do spoorwegen verschillende pendeldiensten ln om het reizigersver keer tussen Amsterdam en Utrecht op gang te houden. Ook werden een a tal treinen omgeleid vla Hilversum. Na lijn vrijlating twaalde de Britse honorair consul Stanley Sylvester met lijn vrouw Sally naar belangstellenden. Willem van Buuren de Nederlandse Ame rikaan die vorig jaar in zijn nieuws vader land een ruilhart kreeg, is zondag op Schiphol aangeko men voor een bezoek aan zijn geboortestad Rotterdam. Zijn reis werd mogelijk ge maakt door Vara's Van Harte-actie. Links naast Willem van Buuren zijn moe der, aan zijn andere zijde zijn vrouw. Op de achtergrond Van Harte-presentator Van 3trpriaan. UTRECHT, dinsdag (ANP). „De jacht op koppelbazen* is open. We beginnen, deze week al. Iedere koppelbaas zonder vergunning, die we betrappen, zullen we aangeven". Dit beeft de heer H. Bode van de Katho lieke Metaalbond St. Eloy ver klaard in het NKV-blad „Ruim Zicht". Minister Roolvink van Sociale Za ken beeft de bonden laten weten, dat binnen twee tot drie weken bekend Is wcike koppelbaas wel en welke geen vergunning krijgt. „Zo zal in het Wa terweggebied geen enkele koppelbaas In de metaal oen vergunning krijgen,' aldus de heer Bode. De Staatscourant heeft inmiddels een voorlopige lijst van koppelbazen gepubliceerd, die wèl een vergunning hebben gekregen. „Maar Sociale Za ken wil de namen niet noemen van koppelbazen aan wie een vergunning geweigerd is," zo merkte de heer Bode op. De heer Bode verklaarde, dat de bonden tot nog toe vrij machteloos stonden tegenover „het koppelbazen- gezwel": „Bij Verolme bijvoorbeeld werkt bijna 59 procent ingehuurd personeel. Daar komen deze arbeids krachten echter lang niet allemaal via een. koppelhaas. Verolme kent de on dernemer, die geen arbeiders verhuurt voor een karwei, maar een karwei huurt voor arbeiders. Het zijn koppel bazen in jacquet. Zij vormen een even grote bedreiging voor de arbeidsrust als de gewone koppelbazen," aldus heer Bode. ElNDUOVj&N, dinsdag (ANP) - een ziekenhuis in Den Bosch is ln de nacht van zondag op maandag de 33- jaxige Elndhovenoar B.V. opgenomen, die ervan wordt verdacht de 37-jarige mevrouw Van V.-van de H. zondag avond in zijn huurkamer aan di Amalla van Anhaltstraa-t Ln EindliO' ven enkele malen in dc hals te hebben gestoken. De verdachte was na zijn daad ge vlucht in de personenauto van het slachtoffer. Tijdens zyn vlucht reed hy met de wagen in het kanaal bij St. Michielsgestel, waarbij hij een zware shock opliep. De verdachte had een verhoudm met het slachtoffer, dat hieraan emde wilde maken. Bij de ruzie die hierop ontstond werd de vrouw zo ge slagen dat zij bewusteloos raakte Toen zij bijkwam merkte zij, dat zij diverse malen in haar hals gestoken was. De deur van de kamer vond ztj op slot. Vla een balkon wist zij een andere kamer bmnen te komen, waar van de deur open was. De vrouw hefhtte een medebewoner in, die op zijn beurt de politie in ken nis stelde. De verdachte bleek ver dwenen met de auto van het slachtof fer. MOSKOU, dinsdag (TASS) Russische archeologen hebben in de Oekrainc het graf gevonden van een ScytlsChe koningin uit de vierde eeuw voor Christus. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. Het staat nu wel vast dat bij de rarap niet liet Nederlandse zeiljacht Merlijn, dat zaterdagmorgen vroeg ter hoogte van het lichtschip Noordhinder verging, alle vijf opva renden zijn verdronken. Tot nu toe zijn de lichamen van twee van de vijf opvarenden ge borgen, dat van de 54-jarige eigenaar C, H. Kaars Sypesteyn uit Krommenie en dat van de 50- jarige F, Daamen uit Gendringen. Momenteel worden nog vermist de 55-jarige A. Vis uit De Steeg, J. Stuurman uit Krommenie en de Engelsman D. M. Edwards uit South Godstone. Beide laatstge noemden zijn eveneens omstreeks 50 jaar. De Merlijn, deelnemer aan de 26ste North Sea Race van Harwich naar Hoek van Holland, kwam zaterdag morgen om 01.30 uur door nog onbe kende oorzaak tot zinken. Noodseinen van de Mertij-i werden opgevangen door de Duitse coaster Elenau die on middellijk tiaar de plaats van de ramp koers zette. De Elenau trof daar de lichamen aan van de heren Kaars Sypesteyn en Dammen en een derde lichaam dat echter vermoedelijk afkomstig is van een twee weken geleden voor de kust van Zeeland gezonken zeiljacht van onbekende nationaliteit. By de red dingsactie sloeg een van de opvaren den van de Elenau overboord en ver dronk. Zaterdag en zondag ondernam de Koninklijke Marine met vliegtuigen, de mijnenveger Beemster en het fre gat Van Nes uitgebreide speuracties naar eventuele overlevenden van de scheepsramp. Toen deze actie zondag avond tegen donker worden werd ge staakt, was het enige dat men van de Merlijn had teruggevonden, een rub ber reddingboot die zichzelf bij aanra king met water opblaast. Over de oorzaak van de ramp tast men nog steeds in het duister. Vast staat inmiddels dat de Merlijn niet ia overvaren door de coaster Elenau. Dit schip wijzigde 2ijn koers nadat bet noodseinen van de Merlijn had opge vangen. Op de plaats waar de Merlijn is gezonken heeft Het Kanaal een diepie va-5 36 meter. In verband met de getijstromen ter plaatse, zal het ui terst moeilijk zijn duikers naar bene den te sturen om het wrak te doorzoe ken. Aanvankelijk werd rekening gehou den met de mogelijkheid dat de Mar lijn niet vijf, maar zeg opvarenden had omdat er geruchten waren dat in Harwich op het laatste moment ook de 18-jarige zoon van eigenaar Sype steyn aan boord van de Merlijn zou zun gegaan. Pas tegen twee uur zaterdagmiddag kreeg men zekerheid dat deze jonge man zich aan boord bevond vaa het jacht Sagtita. SCHIPHOL, dinsdag (ANP). Op Schiphol is zaterdagavond een van de Aviobruggen, beweegbare slurven tussen de vliegtuigen e» de pier» waardoor de passagiert het toestel kunnen verlaten of binnengaan door zijn poten ge zakt en flink beschadigd. Er was op dat moment niemand in de brug aanwezig zodat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan, Volgens de havendienst va» Schiphol ligt de oorzaak bij een foute afstelling van eett automati sche schakelaar, die ca- vooï* had moeten zorgen dat de wielen on deraan de Aviabrug zich ln de juiste stand bevonden- Toen het ultschuifbare gedeelte van de bnig zich desondanks ln beweging zet te, begaf het onderstel het. HASSELT, dinsdag (ANP). Tien gehandicapte vrouwen zijn zaterdag in het Overijs selse Hasselt van fle loopbrug van het vakantieschip Oase ln het water van de stadsgracht gevallen, Jïet ongeluk gebeurde op het moment dat van de vrou wen een foto gemaakt zou worden. Toen de groep zich op de twee meter lange loopbrug had opgesteld brak deze af. Op het hulpgeroep van dn vrouwen kwamen omwonen den aansnellen die ze alle tien vrij snel weer op het droge konden helpen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, dinsdag. In een open brief, die onder meer was ondertekend door de „Griekenland-werkgroep Am sterdam". is Ajax verzocht morgen tijdens de Europacup- finale tegen het Griekse Pam- thinalkos zwarte kousen en/of armbanden te dragen. Ajax ton op die wijze dan uiting moeten geven van haar af keuring van onderdrukking en geweld in Griekenland". Een reactie op het schrijven, dat was gericht aan do voorzitter van Ajax, de heer Jaap van Praag, hebben de opstellers van Öe brief, di« overigens pas afgelopen vrijdag werd ver stuurd, nog niet ontvangen. BUENOS AIMS, dtósSse (AFW Met ingang van 1 juli zul len politieke partijen In Argenti nië -weer vrij mogen functioneren, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken vandaag dlgd. COLUMBUS (VS), dtcsdaï (Reuter) Zeven neger-politie mannen ln de Amerikaanse staat Georgia zUn ontslagen omdat ze hadden deelgenomen aan een protest tegen discriminatie, dat volgens hun meerderen „te ver" ging. BONN, dinsdag Bonn reageert terughoudend op nieuwe diplomatieke aktle van de Poolse regering tegen de in Duitsland gevestigde Amerikaanse zender Radio Vrij Europa. Volgens het Poolse staatspersbureau PAP heeft de Poolse minster van bui tenlandse zaken Jendrychowskl ln een brief aan zijn Westduitse collega Scheel de hoop uitgesproken dat de bondsregering naar souverelnlteit zal gebruiken om Radio Vrij Europa de deur te wijzen, Jendrychowski beschuldigde de zender van vijandige propaganda te gen Polen die het proces van normali sering der betrekkingen tussen War schau en Bonn zou storen. Westduitse regeringskringen wijzen erop dat aan gaande deze kwestie al kontakt be staat met de Amerikaanse regering. Met een antwoord aan polen zal geen bijzondere haast worden gemaakt, zeggen zij. Achtergrond van de nieuwe Poolse aktle is dat dezer dagen de zendmach tiging van Radio Vrij Europa moet worden verlengd. Opzegtermijn voor deze jaarlijkse zendmachtiging is ech ter drie maanden- Aangezien in april jl. geen stap hiertoe ls genomen zal de verlenging een routinezaak zijn. Verder zijn de Polen en andere Oost-Europeanen bezig met ala „hef boom" de Olympische Spelen m Munchen van volgend jaar Radio Vrij Europa zoveel mogelijk tegen te wer ken .Van de regering-Brandt is be kend, dat hij te zijner tijd wel van Ra dio Vrij Europa af wil, maar dat haar dit momenteel geen conflict met de VS waard is. (Van onze correspondent) BONN, dinsdag. Ongeveer 2000 Westberlijnso toeristen zijn met Pink steren in Roemenië met vakantie ge gaan nadat Bulgarije had geweigerd een chartervliegtuig uit West-Berlijn te laten landen. Het toestel was vrijdag op weg naar Varna, aan de Bulgaarse Zwarte-Zee- kust, toen het zonder opgave van re denen werd gesommeerd het Bulgaar se luchtruim te verlaten. De machine ging over Roemenië te rug naar Frankfort. De betrokken reisbureaus weigerden verder zaken te doen met de Bulgaren. Zij vroegen en kregen meteen alternatieve accom modatie in Roemenië en brachten de rest van de vakantiegangers daarheen. Het is bekend dat de DDR druk op de Bulgaarse autoriteiten heeft geoe fend, geen chartermachines te laten landen uit West-Berlijn. Vorig jaar had Bulgarije zich bereid, verklaard zulke directe vluchten uit West-Ber- Hjn toe te laten, maar daarop volgde sterke Oostduitse pressie, kennelijk met succes. Wel zouden toestellen mo gen komen die eerst een tussenlanding in West-Duitsland hebben gemaakt. Maar dat willen de geallieerden weer niet. (Van onze correspondent) LONDEN, dinsdag. Vanmorgen vroeg is het merendeel van de 15.000 Britse hoogovenarbeiders in de staal industrie in staking gegaan. Men wil een loonsverhoging van 25 pot., ongeveer ƒ85.per week. Do be drijfsleiding van de genationaliseerde Britse staalindustrie heeft de loonei sen van de werknemers afgewezen. Het is de eerste nationale staking van deze categorie arbeiders sinds 45 jaar. Indien de staking van de hoogoven arbeiders lang zou duren komen veel van de 200 duizend andere werkne mers in de staalindustrie zonder werk. En ofschoon er voor de eerste tijd vol doende voorraad staal ls, zouden an dere industrieën de outomdustne bijvoorbeeld binnen met al te lange tijd eveneens met tekorten te maken krijgen. Volgens de eerste berichten is de staking in het belangrijke bekken van Wales compleet. Maar m de staalfa brieken rond Newcastle in Noord-En- geland zouden de hoogovenarbciders vanmorgen normaal naar het werk zijn gegaan. CAIRO, dinsdag (AFP, DPA). Op bevel van de Egyptische president Sa- dat en ln zijn aanwezigheid as gisteren een „vreugdevuur" aangericht met een groot aantal bandopnamen, die tia de ontdekking van het complot tegen SadaUs bewind in de afluistercentrale van het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken was aangetroffen. Volgens een officiële mededeling in de Egyptische hoofdstad zullen de bandjes waarop telefoongesprekken van m verband met deelneming aan het complot gearresteerde personen te beluisteren zijn ten behoeve van het onderzoek worden bewaard. Op de binnenplaats van het minis terie van binnenlandse zaken, waar het „vreugdevuur" werd aangericht, wiep Sadat zeiLf een aantal bandjes ln de vlammen. Hij werd hierbij lulde toegejuicht door een talrijke menigte. Ook aanwwag was de nieuwe minister van buitenlandse zaken Mamdoeh Sa lem, wiens gearresteerde voorganger Gomaa an het geheim de gegevens over Egyptische politici, onder wie Sadat, had vergaard. Volgens sommige zegslieden is oen afluisterapparaat in Sadats kantoor ontdekt door Ameri kaanse veiligheidsfunctionarissen die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rogers bij diens recente bezoek aan Cairo vergezelden. Trots kijkt het gezin Houghton de 28-jarige moeder Christina, vader Peter en broertje Peter jr. uit het Engelss Walberton naar „wonderbaby" Tina, die verleden weok werd geboren na een zwangerschap van 3B1 dagen. Tina woog bij haar geboorte 6 pond en 373 gram. VEENDAM. dinsdag (ANP) De 62- jarige loodgieter H, Niehuis is zater dagmiddag in zijn woonplaats Veen- dam van het dak van de Rijks HBS gestort en overleden. De man stond op eon twaalf meter hoog platdak, waar op een hijsinsta'llatie stond. Hiermee werd door zijn zoon vanaf de grond eej rol dakleer naar boven gekozen, De hijslnstallatie stortte, toen de rot halverwege was, naar beneden. Ver moedelijk heeft het slachtoffer ge tracht de installatie tegen te houden, waarbij hij kwam te vallen. (tuapuodsoaroD ozuo uo/^) PARIJS, dinsdag De bijna open- ijke oorog tussen poitie en journa listen m Frankrijk is het afgelopen weekeinde opgelaaid door een affaire waarbij een journalist een. uur lang door agenten in een bus zou zijn ge trapt en geslagen. De verslaggever Alam Jaubert, re dacteur van een wetenschappelijk tijdschrift en medewerker van het lmkse blad Le Nou vel Öbservateur, moest zaterdagavond ln het ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de pohtie had Jaubert de agenten uitgemaakt voor „schoften" en „SS" en was hij uit dc rijdende politiewagen gespron gen. Hij was vrijwillig de politiebus in gegaan om een even tevoren gewond geraakte demonstrant te begeleiden. De verslaggever is na het incadent in staat van beschuldiging gesteld we gens belediging en verzet .tegen een. agent. Jaubert, die gistermiddag uit het ziekenhuis is ontslagen, ontkent het verhaal van de politic met klem. Hij zegt dat hij een uur lang moedwillig mishandeld is nadat hij gezegd had dat hij journalist was. Hij zou ook uit de politieauto zijn geduwd. De politie zegt een getuige te hebben, die haar versie kan staven maar weigert diens identiteit bekend, te maken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1