Programma laatste moment gewijzigd op eerste avond TIEN DICHTERS OP EERSTE AVOND VAN POETRY INTERNATIONAL Dronken Fuchs 'topper' Eenrichtingsverkeer in Afrikaanderwijk ROTTERDAM RIJNMOND „Plastic tas uil supermarkt gevaar voor milieu" Duitsers hebben geen geld meer over voor corso Aalsmeer Hoofd bekneld tussen laadbak GRATIS IN DE KOETS Geen vreemde talen op verwarmings apparatuur en oplegger Löbler Polling (D'66) wil joods monument op het Weena Gemeente onder' zoekt mogelijkheden voor interfacnlteit bedrijfskunde NEH Eis: tien maanden voor hasj bezit Van fiets gevallen PROTESTERENDE ZEEVOGEL Foto's: PETER STEPHEN MOLKENBOER Brune Fuchs. Pauze-attractie. Fuchs, in een andere act PAUL STRAAT AFfi IK AAKDER PLEIN -Mckstr, S'RAAT PAUL GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam, kunnen 2ich wen den tot onze plaatselijke agen ten. o BONN, woensdag' Tegen het verstrekken van plastic draagtassen In supermarkten heert rich tic Wcsldnltse werkgeme erscli ap van consu mentenbonden uitgesproken. Volgens de consumentenbon den gaan dagelijks miljoenen plastic draagtassen over de toonbank die biologisch gc zien niet meer af te breken zijn. Bij verbranding van deze tassen ontstaan chloorgassen die als zoutzuur neerslaan. Uit een oogpunt van milieuhygië ne zou dit plastic niet langer zo moeten worden gebruikt, aldns de bonden. iqOCHOA: BEPERKT EEKRICHTI KG 5 VERKEER -VOLLEDIG EER RICHTINGSVERKEER (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER, woensdag Het Aalsmeerse bloemencorso zal na de rondrit door Amsterdam dit Jaar niet naar Duitsland gaan. Het gemeentebestuur van Dort mund wit de financiële tekorten niet meer bijpassen. Het was dc laatste jaren ge bruikelijk dat het corso per trein naar Dortmund ging, waar het weer van nieuwe bloemen werd voorzien. Vorig Jaar verregende dc expositie in bet Westfalcnpark het, waardoor weinig bezoekers bezochten. pagina 4 - woensdag 2 juni 1971 (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag. In De Doelen is gisteravond een. begin gemaakt met Poetry International Rotterdam 1971. Circa 150 bezoe kers waren in de foyer van de kleine zaal verzameld, een. aantal dat functionarissen van de organiserende Rotterdamse Kunststichting re delijk tevreden stemde. Het programma voor de eerste avond moest op het laatste moment nogal 'wat wijzigingen ondergaan. De Ame rikaanse Elizabeth Bishop was verhin derd wegens ziekte, de Kongolees Thi- caya U Tam'si was tussen Parijs en Rotterdam met autopech gestrand en kon niet meer op tijd aanwezig zijn en do Argentijn César Fer-nandez Morene 1 bleek zelfs geheel onvindbaar. Daarbij moest gastheer Aad Nuis ook medede len dat zowel de Tsjech Miroslav Ho- lub als dc Oost-Duiteer Günter Künert bok voor dit tweede Poetry Interna tional van hun regering geen uitreis visum hadden verkregen. Het gewijzigde programma bracht tenslotte tien dichters op het podium. De Nederlanders Jules Deelder en Kopland, de Zweed Björn Hakapson, Jehuda Amihai uit Israël, de Joego slaaf Vasko Popa, Eugen Gom ringer uit Zwitserland, de Belg Gust Glls, de West-Duitser Günter Bruno Fuehs, de Oostenrijker Erich Fried en de Zuid- Afrikaan Breyten Breytenbach. Rond Poetry International, dat lot en met 5 juni iedere avond gehouden wordt, zijn ook diverse neven-activiteiten ontstaan. Zo 2al o.a. de Belg Mark In- singel tijdens Poetry een gigantisch groot gedicht maken. De regels moe ten door het publiek geleverd worden. Tedere avond zal Insinge! de bezoe kers vragen zich „voor te stellen aan een bandrecorder". Al deze losse kre ten zullen worden samengevoegd en tijdens de laatste avond van Poetry International worden afgespeeld. Ver der heeft de RKS een aantal gedich ten op vellen pakpapier laten druk ken. Deze vellen worden voor een kwartje te koop aangeboden. Aan Poetry International is tevens een serie „Aziatische Concerten" ge koppeld; in de kleine zaal van De Doelen, aanvang 24.00 uur. Gister nacht was cr eenwajangvoorstelling te zien, verzorgd door de groep Pra- muda Budaja. Solisten uit Pcrzië, In dia en Japan staan voor do komende nachten op het programma. Circa 150 toeschouwers, gökomen voor de eerste avond van Poetry Interna tional, Björn Hakanson uit Zweden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAMwoensdag. In het kader van het Knaak'festival zullen in de Rotterdamse binnen stad vrijwel dagelijks koetsen rondrijdenwaarmee iedereen gratis een ritje kan maken. Een vrije koets kan jnen zonder nicer aanhouden, voor sight-seeing, om bijuoorbceld nog net de trein te halen of voor een toertje zomaar. Voor zover de koetsen niet rond rijden hebben ze een standplaats ingenomen op het Hofplein, op het Stationsplein of bij De Doe len. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. - B en AV voelen er niets voor om voor te schrijven dat verwarmingsapparatuur :'yan gebruiksaanwijzingen, in vreemde talen voorzien moet zijn. Zij zeggen dit in antwoord op vragen van dc raadsleden W. J, van der Have en M. ■van Hattem.'over" het toenemend ge- 'bniik van butagas en de wenselijke voorlichting daarover bij buitenlandse werknemers. De gemeente gaat In samenwerking met de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers wel gebruiksaan wijzingen opstellen die onder dc bui tenlanders zullen worden verspreid. Tevens ligt het in de bedoeling bij eenkomsten te organiseren, waar voorlichting aan buitenlanders wordt gegeven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Een drie meter lange, door olie aan getaste zeevogel heeft vrijdag middag in Rotterdam een luid protest laten horen tegen de voortdurende vergiftiging van het Noordzeewater. Vanuit de snavel van het beest werd via een megafoon ccn petitie voorgelezen. Later werd de petitie aangeboden aan de heer It. A. dc Monchy, een der directeuren van de Pakhoed Holding Company. In de petitie wordt een beschuldi ging geuit aan het adres van Pakhoed- In opdracht van dit bedrijf vaart na melijk dagelijks een schip op on neer mar de Noordzee om daar 5 mijl uit de kust grot© hoeveelheden chemische afval te lozen. De actie is georganiseerd door de 25-jarige Noor Marius Heyerdahl. 'Hij heeft een caravan omgebouwd tot een Aik( een uitstervende vogelsoort uit het noorden van Europa, en reist langs de verschillende Europese indus- triece ntra. De financiële middelen voor de reis heeft de Noor zelf bijeen gebracht. Een deel van de kosten probeert hij terug te krijgen.via een film, die van zijn tournee gemaakt wordt. Tijdens zijn reis hoopt Marius Heyerdahl de Noorse grocpskring „Ocean Life Guar dians" een meer internationaal karak ter te geven door zich aan te sluiten bij allerlei actiegroepen in verschil lende landen, die zic.il inzetten voor bet behoud van een gezond leefmilieu. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De chauffeur C. Slager (50) uit Buijgh is gisteren op het terrein van de Shell met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de laadbak van een vrachtauto en oen oplegger. Hij is met ernstig hoofdlet sel naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. De heer Slager was bezig met het zeil van z»jn auto vast te maken, toen van achteren een truck met oplegger aankwam, Dc bestuurder van de auto wilde de vrachtauto links passeren en stuurde daarom naar links, met het gevolg, dat dc rechtenvoorzijdc van de oplegger naar voren slak- ROTTERDAM, woensdag. Het D'C6-raa<]slId mevrouw LÖbler heeft aan B cn W aanvullende vragen ge steld over het monument ter herden king van omgekomen joodse stadgeno te». Reden daartoe is, dat zij geen ant woord heeft .gekregen op haar vraag (van 26 maart jl.) of B en W toezeg gingen hebben gedaan het monument van Loeki Melz aan het Weena te plaatsen. De reactie van B en W op deze vraag acht zij niet in overeenstem ming met de door ex-wethouder Ree horst eind 1968 gedane toezegging, dal het monument in principe aan het Weena zal worden geplaatst. Zij vraagt B en W thans wanneer dezo de gemeenteraad een voorste! kunnen doen tot plaatsing van het no- men-t aan het Weena. Achteraf bezien is het voor de organisatoren van Poetry Inter national een mooie zaak geweest dat de Wesi Berlijner Güntei Bruno Fuchs gisteravond tijdens de opening van het poëtisch ge beuren zeer dronken rondwaar de. Het geen namelijk volgens het protocol op het podium ge beurde had weliswaar kwaliteit en was boeiend de moeite waard, maar de eerste avond van Poe try zou nog dat tamme sfeertje gehad hebben, van een evene ment dat nog niet op toeren was, dat nog in een aanloopfase verkeerde. Zoumaar we hadden Fuchs. Een korte gedrongen man, in optima forma voorzien van een bijna spreekwoordelijke Duitse bierbuik. Horizontaal ge zien een omvangrijke gestalte, verpakt in een slobberbroek en een geelkleurig ruithemd, Fuchs, Poetry-opperhoofd Martin Mooy kreeg hartkloppingen van hem. Immers, Nooy zelf had er op aangedrongen Fuchs naar Rotterdam te halen.Wat Fudbs produceert is meer proza dan poëzie, maar toch hoort hij er bij, meende Mooy Goed, Fuchs kwam. Gistermiddag borrelde al het bericht door dat Ber il jnse Günter Bruno zldh al onvast doorRotterdam bewoog. Gister avond, een kwartier voor aanvang van het festival, zegt Mooy: „We gaan hem in de pauze uit zijn hotel halen. We moeten hem zover krijgen dat hij tien minuten achter de lesse naar kan blijven staan en nog kan lezen ook. Fuchs arriveerde echter reeds voor de pauze. Kraaiend, scha terend, uiterst blij moedig. Poetry kabbelde toen al een uurtje zeer vredig. Warm applaus voor de voor drachten van o.a.-de Israëliër Jehu- da Amadhai en de Joegoslaaf Vasko Popa, maar verder sudderde ieder een genoeglijk. Fuchs stal echter de show. In de pauze had hij minstens zoveel aan dacht als een elders ting-tongende gamelangroep, na de pauze was er het algemeen afvragen Kaalt Fuchs de lessenaar of haalt hij hem niet".- Fuchs haalde het, weliswaar onder begeleiding, maar zonder brokken. Hij bracht zijn proza uiterst spiri tueel met schaterlachende intermez zi. „Pesh", zuchtte Martin Nooy na afloop, „vrienden van Fuchs hadden me al verteld dat hij op.zjn best is als hij wat op heeft. Dat moet ie dan maar geloven. Nou, ze hebben ge lijk gehad. Een pak van mijn hart". Fijn voor Martin Nooy, w-ant hij is deze dagen al zo'n geplaagd man. Dichters die wel en dan weer niet komen, dichters die te laat of 'te vroeg komen, dichters die een con sumptie willen, 'dichters die iets te eten willen, die met hem willen pra ten, dichters die niet met hem willen praten. Martin Mooy, eerste organi sator en tegelijk krullenjongen van Poetry International. Martin Mooy, die alles en iedereen driftig laat banden schuö'dea, Martin Mooy, die met een hoogrode kleur zich een slag in-de rondte regelt. Martin Mooy die toch maar weer Peotry International voor elkaar heeft gekregen. Daarbij is hij dan ook nog een openhartige informatiegever. Tot in de details. Zo kunnen we u vertellen dat op één na geen dei- dichters met echtgenote in Rotterdam is. Dat Günter Künert nog geen visum heeft gekregen om voor Poetry de DDR te verlaten, maar dat hij waarschijnlijk toch volgende wee?k naar Rotterdam zal komen. En nog meer. Maar dat bewaren we. Tenslotte durrt Poetry nog vier avonden. Inmiddels is de Belig Mark Insin- gel begonnen om samen met Ihet pu bliek een gigantisch groot gedicht te brouwen. Hij zal iedere avond trachten de bezoekers naar een klein hokje te krijgen waarin een micro foon aangesloten op een bandre corder staat opgesfceflft. Iedereen mag iets ïn het spreekijzer roepen. Wat hij wil. En binnenkort krijgen we alle— ai dan niet anonieme kreten te horen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag De ge meente zoekt nog steeds naar moge lijkheden voor de vestiging van de nieuwe Interfaculteit bedrijfskunde van de NEH. Het raadslid prof. dr J, H, Chris- tiaanse had B. en W. gevraagd of het juist is dot de interfaculteit „die bin nen enige jaren zal uitgroeien tot een centrum in Nederland voor de oplei ding op wetenschappelijk niveau van managers en die thans reeds in het buitenland bekend staat als de Rotter dam graduate school of management" besloten heeft zich in Delft te vesti gen. B, en w. antwoorden dat „bespre kingen over. mogelijkheden in Rotter dam nog niet zijn afgesloten". Het college zou het betreuren als de inter faculteit verplaatst zou worden naar Delft, de stad van de partner in de in terfaculteit. de Technische Hoge school. Op vrijdag 18 juni zal in de Afri kaanderwijk eenrichtingsverkeer worden ingesteld, dat geldt voor alle motorvoertuigen. .In de Her man Costerstraat wordt het be staande eenrichtingsverkeer voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen vervangen door een eenrichtingsverkeer voor alle mo torvoertuigen. In de Retiefstraat zal een volledig eenrichtingsver keer worden ingesteld. Het be de wijk blijft gehandhaafd. Parkeerverboden zullen worden ingesteld in die gedeelten van de Tweebosstraat, De La Reij- straat en Christiaan de Wetstraat waar haakspaarkommen zijn aan gelegd. Op het kaartje laten de dunne pijlen zien waar eenrichtings verkeer alleen voor motorvoertui gen op meer dan twee wielen zal gelden. De dikke pijlen gel den voor alle verkeer» behalve voetgangers. ROTTERDAM, woensdag- (AND. Dc officier van justitie by de rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van liet voorarrest geëist tegen de Turkse pensionhouder R. C. uit do Maasstad, wegens liet in bezit hebben van ruim twee kilo hasjiesj. De officier, mr A, Niessen, zei in zijn requisitoir «dat bij er van over tuigd was, dat C. zich schuldig had gemaakt aan handel in hasjiesj, gezien de grote hoeveelheid die bij hem werd aangetroffen. De pensionhouder ont kende <111. Volgens hem had hij da hasjiesj die hij voor ƒ700,- in Deventer zou 'hebben gekocht in ij slagen voor eigen gebruik. Uitspraak pp 15 junk (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, woensdag De 8-ja rige R, R. ui't Rotterdam heeft gisteren een hersenschudding opgelopen toen hij door onbekende oorzaak van zJjn fiets viel op de Horvathweg nabij het station. Een automobilist trof de jon gen in een licht afwezige toestand aan en bracht hem naar het gemeentezie kenhuis-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1