BB Rijnmond: 'Een onbehoorlijke daad' 49. Uitbreiding Zestienhoven biedt geen oplossing Ballet sur place' Ik ben toch een romantisch mens 62 80 98 CHI EDAM Geschenk werkende jeugd VERTROUWELIJK RAPPORT VROEGTIJDIG OPENBAAR Kantoren van Rijnmond naar Rotterdam Bejaarden krijgen grotere keuken Dubbel feest voor II.V. Quispel CENTRAAL COMITÉ, ANTI BULDERBAAN COMPUTER-LITERATUUR SCHRIJVENDE MARK INSINGER MÈÈËS: FLESSEN GESPRONGEN vrijdag 4 juni 1S71 - pagtoa 5' Er de Het ROTTERDAM, vrijdag. - ig een vertrouwelijk studierap port van het Openbaar Lichair" Rijnmond vroegtijdig in openbaarheid gebracht. gaat om het rapport Milieube lasting door stank van dr. L. A. Clarenburg, dat door de Vlmir- dingse afdeling van het Centraal Aktie-komité gisteren openhaar werd gemaakt. Het dagelijks bestuur van Rijn mond neemt dc zaak nogal hoog op, Men spreek! van een „onbe hoorlijke daad". Het rapport is inmiddels aan de leden vati de Rijnmondraad toegestuurd. In een begeleidend Schrijven zegt bet Rjjnmondbcstuur: „Gaarne willen wjj u mededelen, dat het dagelijks bestuur van Rijnmond noch dr Clüreuburg voor deze betreurens waardige gang van zaken enige verantwoordelijkheid aanvaardt". liet Rtuillcraupport heeft hel karak ter van een bcleldsadviserend stuk. Het dagelijks bestuur heeft evenwel nog green standpunt Ingenomen- In het stuk heeft dr, Clarenburg de hoogte van dc stankbclasting in de diverse woonwijken aan. Itij spreekt rieh niet uit over een loclantbaarhcidsgrens. Uit laat hij over aan de Rijnmon draad. Dr. Clarenburg beschrijft in zijn rapport een methodiek met belui lp waarvan een kwantitatieve uitspraak kan worden gedaan omtrent dc waar dering voor dc kwaliteit van de lucht van de bevolking, wonend in de buurt van (petro) chemische industrieën. De studie concentreert zich op het verband tussen verontreiniging door stank en gezondheid, in het bijzonder het mentale welzijn; dit laatste wordt uitgedrukt in het begrip milieubelas ting, gedefinieerd als hel percentage van dc bevolking, dat hinderd van luchtverontreiniging ervaart. De resultaten van berekening wor den vergeleken mot de uitkomsten van socialogisch onderzoek en met het klachtenpatroon, geregistreerd door de Centrale Meld- en Regel ka nier. De overeenstemming tussen berekening en waarneming blijkt in statistische zin in zeer hoge mate significant. De wijze waarop dr Clarenburg hel probleem van de 5uchtverontreiniging benadert is nieuw. De waardering van een wijkbc vol king van dc kwaliteit van de lucht kan nu geschat worden mot bohulp van een wiskundig model. Een basisveronderstelling ligt hier aan ten grondslag, namelijk deze: „Het aantal, op zichzelf volmaakt on belangrijke lekjes op een chemisch in dustrieterrein, waarbij stoffen met on aangename geur vrijkomen, is bepa lend voor het oordeel -van de bevol king over de kwaliteit van de lucht." In het rapport is o.o. voor de stads gebieden van Vlaardingen, Hoogvliet en Spijkentssc de .gemiddelde milieu belasting berekend. Voor Vlaardingen is het cijfer 57.5. voor Hoogvliet 62 en voor Sp ijken isse 51. De Rijrsmondraad zal zich aan de hand van dit rapport moeten gaan uitspreken over een toelaatbaarheids- grens. (ADVERTENTIE) Een paar gezellig ouderwetse stoelen in moderne kleuren een welkome aanvulling van Uw eethoek of een extra zitplaats in de keuken. Bonanza eetkamerstoelen van rood en groen gebeitst beuken. Deze stoelen, die er niet alleen leuk uitzien maar bovendien ook nog prettig zittennu per stuk voor nog géén vijf tientjes. Bonanza eetkamerstoelen in rood en groen gebeitst Vrijdagavoncr om 6 uur begint op de le etage de verkoop van deze Bonanza eetkamerstoelen van rood en groen gebeitst beuken, nu per stuk -extra voordelig Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Ruim honderd jongeren, leden van Rotterdams werkende jeugd, hebben gisteren deelgenomen aan een door de Stichting Kunst voor de Jeugd georganiseerde vakantiedag in gebouw Odeon. De hele dag werd daar driftig creatief gewerkt. Er werd onder veel deskundige leiding toneel gespeeld, met video gewerkt, er werd een eigen radioprogramma opge nomen, er was een muziekgroep, een groep beeldende kunst, o.l.v. kunste naar Bob Kemper v/erd de pui van de sociëteit „Ruimte" aan de Gaffel* dwarsstraat heel alternatief In de verf gezet en er werd een zo'n drie meter hoog object in elkaar geknutseld. Een soort totempaal. Het brok creativi teit werd door de werkende jongeren gistermiddag op het Schouwburgplein „aangeboden aan de gemeente Rotterdam". M.a.w. het object werd met veel tamtam op het plein neergezet. En misschien staat het er nu nog. ROTTERDAM, vrijdag. Het openbaar lichaam Rijnmond wil zijn kantoren volgend jaar ver plaatsen naar Rotterdam, waar dan een kantoorpand kan worden gehuurd aan het Vasteland. Rijnmond is t-ot deze verhuizing ge dwongen door ruimtegebrek: In Schie dam zal binnen de komende drie lot viff Jaar geen ruimte beschikbaar ko men die voor Rijnmond geschikt is. Aan hel Vasteland kan medio 1972 worden beschikt over vijf kantooreta ges boven een winkelgalerij, archief ruimte in de kelder, 85 plaatsen in de .parkeergarage: dat alles voor eea huurprijs van 746,400 per jaar, "Wél wat meer dan de ongeveer 217.000 (excusief servicekosten) die Rijnmond thans !ïn Schiedam betaalt. Toen Rijnmond in september I960 in het kantoor aan het Schiedamse stationsplein trok waren er 37 perso neelsleden. Nu is het personeelsbe stand vakalures iAgébregen, 70 per sonen. De ruimte is volledig Ei ge bruik. (Van een onzer verslaggevers) CAKELUS AAN DEN IJSSEL, vrij dag. De bejaarden van de sociëteit aan de Constantijn Huygensstraat 19 willen een ruimere keuken. Om de huidige te kunnen 'Verbauwen vragen b, en w, de raad dertigduizend gulden krediet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag, Twintig Jaar geleden werd de heer II. V. Quis pel directeur vta de Verer.islas 'Na tionaal Instituut voor scheepvaart en scheepsbouw, gisteren bereikte hfj de 65-jarige leeftijd- Het dubbele feest was voor het be stuur van de vereniging aanleiding de heer Quispel een receptie aan te bie den, die .gisteren werd gehouden, in het gebouw aan het Burgemeester s' Jacobplein. .De voorzitter van de vereniging, mr A. N. baron de Vos van Steenwijk, hield een korte speech, die zoals hij ze& ^merkte „in geen enkele verhou ding staat tot de verdienste van de heer Quispel". De grote waardering voor dc jubila ris, die in de afgelopen jaren de be- kendhei$/,;van instituut en museum kraehhgWié'éft Tjevordërd, werd niet alleen bevestigd door enkele cadeaus, zoals eori leren fauteuil en een enve loppe met inhoud, maar meer nog door het verzoek aan te blijven als di recteur. De heer Quispel gaat daarom de komende jaren, 2olang zijn (gezond heid hem daartoe in staat stelt, nor maal door me' zijn vele werk. Uitbreiding van de Luchtha ven Rotterdam biedt geen op3os- sing voor het probleem van de ontwikkeling van het luchtver keer in Nederland. Tot deze conclusie komt het Centraal Comité Anti-Bulderbaan in een vandaag vrijgegeven rap port, waarin bezwaren worden geformuleerd tegen de aanbeve lingen. tot uitbreiding van Zes tienhoven in het zogeheten Naeo- rapport. De N.V. Naco (Neder lands Ontwerpbureau voor Luchthavens) bracht in maart een rapport uit aan de directie van de Luchthaven Rotterdam met het plan een nieuwe 3500 me ter lange startbaan te bouwen benoorden de Doenkade en de stationsgebouwen uit te breiden. De samenstellers van het rapport vallen het Naco-plan op vijf fronten aan: de economische en planologische aspecten, geluidshinder en dc luchtver ontreiniging, de voorspellingen over omvang cn samenstelling van het luchtverkeer en tenslotte de kosten van de luchthaven. Wat de economische noodzaak van uitbreiding van Zestienhoven betreft concludeert het rapport: „Een ontwik keling van Zestienhoven tot een inter nationale luchthaven van betekenis voor lijnverkeer is ook bij uitbreiding van het vliegveld niet te verwachten, aangezien dit verkeer zo lang moge lijk op het (nabije) Schiphol gecon centreerd zal blijven. Uitbreiding van Zestienhoven heeft in hoofdzaak mo gelijkheden voor het aantrekken, van toeristisch verkeer naar het Middel landse Zeegebied. Dit verkeer kan niet als een wezenlijk regionaal of Rotter dams economisch belang aangemerkt worden. Op de schaal van het huidige lucht- verkeersnet, cn met een afstand van 42 km tussen Zestienhoven en Schip hol getuigt het verlangen naar een 'ei gen internationaal vliegveld' volgens het rapport van een komisch chauvi nisme. De samenstellers van het rapport wijzen erop, dat de afstand Rotterdam CSSchiphol per bus in 55 minuten kan worden afgelegd. De rijtijd Rot terdam CSZestienhoven bedraagt 25- minuten. „Indien de 30 minuten rijtijd meer naar Schiphol van groot econo misch belang zijn voor Rotterdam, dan zou het alternatief van een betere verbinding met Schiphol tenminste naast dc uitbreiding van Zestienhoven moeten worden genoemd', zo meent het rapport. „Voor 't charterverkeer kunnen de 30 minuten extra busrijtijd in het al gemeen riet van wezenlijk belang door FRANS HAPPEL Een dichter die niet direct 20 opvalt, maar vanwege zijn apar te (concrete) poëzie wonderwel op het Poetry International thuishoort is de 36-jarige Belg Mark Insinger, in het dagelijks leven staatsambtenaar bij de Gemeentelijke Dienst van Ant werpen en in een groot deel van zijn vrije tijd bezig met alle mo gelijke facetten van de taal. Insinger noemt zichzelf een lin guïst pur-sang, dooreindeloos met dc taal te spelen komt hij uiteinde lijk op een tekst uit waarin woorden een eigen betekenis krijgen en aldus een taal vormen waaraan geen eind lijkt te komen. Zijn (cirkelvormige) teksten wor den door critici dikwijls onderge bracht onder de noemer „computer- literatuur", een term die Insinger maar matig bevalt, want zegt hij, „ik ben toch een zeer romantisch mens". Mark Insinger valt moedlijk bij een bepaalde groep in te delen, evenals Schierbeck laat hij proza en poëzie in eikaar over lopen, maar iedere vergelijking met deze Nederlandse auteur loopt mank aangezien Insin- ger van een heel ander grondbegin sel uitgaat. Hoewel Insingers poëzie vanwege zijn ongebruikelijke vormen zeker niet voor een groot publiek bestemd is, raakte zijn in '69 uitgegeven dichtbundel „Perpetuum Mobile" vrij snel uitverkocht. Ook al was dit hoofdzakelijk om typografische re denen, het betekende voor Insinger een stimulans om met zijn taalspel door te gaan. met als resultaat do recente publikaties van zijn dicht bundel „Modellen" en zijn roman „Ben tijdsverloop" (Meulenhoff). Zoals dat met de meeste Vlamin gen het geval is, wordt het werk van Insinger meer in Holland dan in Mark Insinger in het hokje waar iedereen zijn zegje zou moeten doen, ten einde tijdens Poetry één groot Rotterdams gedicht te kunnen vormen. De belangstelling is echter gering. Mark: „Ik ga door met dit experiment. Volgende week, tijdens die popnacht in De Doelen, probeer ik het weer. België verkocht, een trieste zaak waar vooralsnog weinig aan te doen valt aangezien de culturele aanpak in België nog steeds niet serieus op gang is gekomen. Petje af Het poëzie-lestival vindt de Belgi sche dichter een boeiend .geheel, vooral omdat hij nu de kans krijgt schrijvers te ontmoeten waar hij al jaren z'n petje voor af neemt. Zijn favorieten? Sanguined, Gomringer, Pablo Neruda en Ernst Jand-1, deze laatst noemt hij onlmiteerbaar. Insinger: „wat mij vooral opivalt tijdens dit festival is de informe sfeer, het onderlinge contact tussen de schrijvers is uitstekend. Verder geloof ik dat de publieke belangstel ling hier oprecht is, in tegenstelling met bijvoorbeeld het poëzie-festival van Knokke waar het snobisme hoogtij viert. Hier in Rotterdam spreken de mensen je gewoon aan, om over je werk te praten, toch es sentieel voor iedere dichter". Hoe belangrijk Insinger de taal en met name het gesproken woord vindt, blijkt uit zijn initiatief om een ruimte in de Doelen ia te richten waar iedereen voor een microfoon zijn zegje kan doen. Tot nu toe is de belangstelling hiervoor nog matig geweest, maar Insinger hoopt toch nog uit alle stemmen een radiofo nisch klankbeeld samen te stellen dat tijdens de siotavond als een stukje totale poëzie kan worden af gedraaid. De menselijke stem blijkt de Belg enorm te boeien, juist door dat iedere stem uniek is en veel over dc persoon zegt. Insinger, die in september '70 de prijs van de Vlaamse Gids ontving en in het afgelopen najaar meedeed aan de tentoonstelling konkrete poë zie in het Stedelijk Museum in Am sterdam ziet weinig toekomst in de gangbare romanvorm. „Er wordt steeds minder gelezen, wat logisch is, want liet levensritme is de laatste 20 jaar zoveel sneller geworden, dat de mensen eenvoudig geen tijd meer willen vinden voor het geschreven woord. Slechts voor korte teksten is nog belangsteJliag, daar drijft ook voor een groot deel ■de commercie op. Een van de grootste schrijvers is voor Insinger de Ier James Joyce, diens .Finnegans Wake' blijft voor hem een epos van taalgébeurteaissen dat door niemand te overtreffen valt. •Misschien houdt de oorspronkelij ke romankunst wel bij Joyce op, zoals Mondriaan een duidelijke •grens vormt in de beeldende kunst." De toekomst van Mark Insinger? „Ach, ik blijf met mijn linguïsti sche gedichtjes tnija steentje in de poëziewere'ld bijdragen, ik zou me wel meer willen toeleggen op literai re vertalingen, maar evenals in Hol land betaalt dat jn België erg slecht. Op het programma staat ook een élimentair tekstboek dat voor ieder een leesbaar is, dat laatste is erg be langrijk; schrijven heeft pas zin als iedereen kan lezen wat er staat. Couperus miste dat helaas-" Een proeve van Mark Insingcr's poëzie: deseartes that Is to be that is the question to question or not to question that is to be to be or not to be question that is to question to question or not to be that Is to be Een ongewone balletfoto. Een danseres van de Rotterdamse Dansacademie en een lid van „De Pedaal ridders" getweeën „sur place" tijdens de gister avond op diverse Rotterdamse pleinen gehouden Rotterdanserij. Zie verder onze kunstpagina. zijn. Een dergelijke roistijtlbekorling hoeveel Rotterdamse vakantiegan gers daar ook plezier van zouden kun nen hebben kan niet reëel worden gesteld tegenover de overlast welke duizenden wordt aangedaan. Boven dien hebben toeristen ook volgens de Rotterdamse touroperators voorkeur voor het vertrek van het grote inter nationale vliegveld Schiphol." Het Anti-Bulderbaancomité conciu- ceert, dat „een on'-wikkeling van Zes tienhoven tot een internationale lucht haven van betekenis voor lijnverkeer ook bij een uitbreiding van het vlieg veld niet Is te verwachten aangezien dit verkeer 20 lang mogelijk op het (nabije) Schiphol geconcentreerd zal blijven. Uitbreiding van Zestienhoven. geeft in hoofdzaak mogelijkheden voor Het aantrekken van toeristisch verkeer naar het Middellandse Zeegebied. Dit verkeer kan niet als een wezenlijk re gionaal of Rotterdams economisch be lang aangemerkt worden." In de aan vele gegevens rijke be schouwing over .de geluidshinder Wor den de Nace-prognoses in twijfel ge trokken. De genoemde toelaatbaar heidsgrens (45 Kosteneenheden) wordt onaanvaardbaar hoog genoemd. 'Men wijst op Zweden waar de toe laatbare lawaaïbelasting op 38 is ge steld. Ook Califomië en Zuid-A£rika hanteren een dergelijke grens, Het rapport {vraagt zich af of de be rekeningsmethode Kosten wel een juist beeld geeft van de geluidshinder op een klein, voornamelijk lokaal vliegveld. De methode is ontworpen voor grote internationale vliegvelden- met een lijndienstbelasting, die het gehele jaar vrijwel cons tont blijft. Uitsluitend de gemiddelde lawaai-be- lasting per jaar wordt aangegeven. Voor vliegvelden als Zestienhoven met een piekhelasting in bepaalde pe rioden (bolletitijd, zomervakantie) is geen norm ontwikkeld. Dit betekent, dat rustige perioden geacht worden als compensatie te dienen voor topda gen en piekbelastingen. In deze piek- belasiingen zal de lawaaibeiasting aanmerkelijk stijgen boven het ge middelde. Uit een oogpunt van geluidshinder wordt verlenging van de bestaande baan een onaanvaardbare zaak gevon den. Dit geldt volgens het rapport in het bijzonder als deze verlenging op korte termijn tot stand komt. Uit de beschouwingen in het Naeo-rappórt blijkt namelijk, dat door deze verle ning binnen afzienbare tijd, namelijk in 1976, de limiet van dc toelaatbare geluidshinder in delen van Schie- .dam-Kethel, Oversehie, Schiebroek en Bergschenboek zal Worden overschre den. In het rapport maakt me „iticiy zor gen over mogeiijke verplaatsing van. het lesverkeer met verkeerstoestellen van Schiphol naar Zestienhoven. „Men vliegt dan met grote toestellen, DC9 DC 8 gewoonlijk uren achter, elkaar circuits van ongeveer vijf minuten, die boven1 Schiedam, Vlaardingen, resp. het noorden van het vliegveld boven Barkel-Rodenrijs, Pijnacker, Schiebroek liggen. Dit veroorzaakt bijzonder veel geluidsoverlast. Beëin diging van het lessen van verkeérstoe- stellen op Zestienhoven wordt dan ook dringend noodzakelijk geacht. Wat betreft de huidige geluidshin der doet het Anti-Bulderbaan Comité een voorstel: „Bepaal de lijnen van constante hinder en stel aan de hand dearvan een zonegrens vari, waarbuiten de hinder niet groter mag zijn dan 35 Kosteneenheden. Binden deze grens mo-gen geen woongebieden meer, lig- fen na enige jaren. Een meetnet moet eze zonegrens bewaken." ROTTERDAM, vrijdag. Bij het expeditiebedrijf Zskveld 'aan de Leu- vehaven is gisteren tijdens het lossen van dozen, met spuitbussen één bus door te hoge temperatuur ontploft. De inhoud van de bus, een smeermiddel, kwam terecht in het oog van de zes tienjarige bijrijder L. Troost van de Aelbrechtskade. Hij moest met ver wondingen aan zijn oog naar het Oog ziekenhuis worden overgebracht. ROTTERDAM, vrij'dag. Aan: staande donderdag wordt Ln Palace een grote voorlichtingsavond gehou den voor middenstandera, kleine zelf standigen e.d. met betrekking tot de verhoging van bedrijfspandhuren. Door de Huurcommissie van Midden standers (afdeling Rotterdam) zal in formatie worden gegeven. De midden standers kunnen hier aan de weet ko men hoe ze moeten handelen, bij huur- opzegging, bij onredelijke huurver hoging (dc verhogingen bedragen in sommige gevallen 400 procent!), hoe ze een verzoekschrift moeten indie nen, e.d. Juristen zullen de nodige ad viezen geven. {AD VERTEN T l Ëf Aan ieder de keus...., de één ge bruikt corduroy om meubelen mee te stofferen of om er over gordijnen van te maken, dé an der om er vrije-tijds kleding van te naaien..... Eén ding staat echter vast, in beide gevallen heeft U een goe de keus gedaan. Ean prachtige kwaliteit cordu roy in 5 moderne tinten, 125 cm breed, koopt U bij ons per me ter voor nog géén zeven gulden. corduroy meubel- en gordijautof 125 cm breed Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage do verkoop van deze prima kwaliteit corduroy in 5 moderne tinten, 125 cm breed, per Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2