van vliegtuigkaping zeei moeilijk te verzekeren IK 'JAPAN DENKT ANDERS OVER VRIJE HANDEL' BE SCHIEDAMMER Omzet Macintosh met 16 procent gestegen VERZEKERAARS DEZE WEEK BIJEEN SCHADE VORIG JAAR f 170 MIN Wall Street zonnig over de toekomst Twee jaar oud bedrijf in Limburg dicht Ngombezi gaat 55 terugbetalen op de aandelen Vakautiefonds bouw schiet uitkering ineens voor s MACHINE TREKT KABELS VOOR HOOGSPANNING Beursonizef in mei lager dan in april Gironummer:. SOWJETAANVAL OP BENOEMING LUNS Aandeel Proost en Brandt wordt 100 Pro- en anti- EEG-ers slaags in advertenties van Engels blad Aardappelen worden steeds meer verwerkt DE KEUKENGOD U voelt zioh een keukengod met cPaïöolELife SRookboeken AMSTERDAM, maandag (ANP) Lnchtvaartongcl ukken krengen zulke grote financiële risico's met zich mee, dat voor een verant woorde dekking een wereldomvattende risicospreiding noodzakelijk is. De luchtvaartassuradeuren maken zich vooral zorgen over het feit dat noch de omvang, noch de frequentie van luchlknporü kan worden geschat waardoor hot verlenen van dekking een uiterst moeilijke opgave wordt. Hoe deze onberekenbare vliegtuigkapingen door de internationale verzekeringswereld kunnen worden gedekt, vormt een van de be langrijkste agendapunten van de 31ste jaarvergadering van de Inter national Union of Aviation Insurers (IUAI). Voor deze bijeenkomst die van 8 tot 10 juni in hotel Huis ter Duin in Noordwijk zal worden gehouden, worden in de komende dagen 120 internationale lucht vaartassuradeuren uit dertig landen verwacht. Onder leiding van de Nederlander H. Caviet, die sinds vorig jaar voorzit ter is van de IUAI," zuilen de gedele geerden zich beraden over de vraag hoe de enorme risico's van het kapen kunnen worden gedekt. Daarbij zullen zij speciaal het oog hebben op het op blazen van vier grote machines In het afgelopen ]aar in hei midden-oosten, die tezamen een waarde hadden van 170 miljoen. DS bijeenkomst wordt georganiseerd doof wSf Nedorlandecbe Luchtvaart- pool NV, waarvan de heer Caviëtdi recteur is en waarin vrijwel alle gr< Nederlandse verzekeringsmaatsche pijen deelnemen. Hoewel het aantal dodelijke slacht offers door luchtvaartrampen ondanks de sterke groei van het luchtverkeer in de afgelopen tien jaar nauwelijks is toegenomen (het liep vorig jaar terug tot 940, tegen 1295 mensen in 1969) zijn vooral Ln Amerika de persoonlijke schadeloosstellingen aan nabestaanden torenhoog gestegen. In 1966 was het gemiddelde nog 1B.G00 per slachtof fer, vier jaar later was dit bedrag al gestegen tot 80.000. Het congres in Noordwijk zal ove rigens niet alleen aandacht besteden aan het grote geregelde verkeer met lijntoestellen, maar ook aan dat met de kleinere toestellen van particu lieren. In Amerika staan nu al 125.000 van deze kleine vliegtuigen geregi streerd. Verwacht wordt dat dit aantal binnen tien jaar zal zijn verdubbeld. In Europa heeft de particuliere vlie gerij nog geen grote betekenis. Al met al vormt de toenemende drukte van vliegtuigen boven de drukke wereldluchthavens voor de in ternationale assuradeuren een grote zorg, die ook op het congres zal worden besproken. WALL STREET, maandag (NY Times) OfschGon het econo mische nieuws in de Verenigde Staten de afgelopen week geva rieerd was, zonder een duidelijke lijn, heerste er optimisme op de effectenbeurzen van Wall Street, waar duidelijk wordt uitgezien naar de „betere" bedrijfscijfers in de komende maanden. Sommige deskundigen geloven dat „Washington" een nieuwe fiscale in jectie voor de economie voorbereidt, voor het geval <lc ontwikkeliug van hel bedrijfsleven nict snel genoeg do goede kant opgaat, en het werkloos heidscijfer niet snel omlaag gaat. Dat cijfer Is nu opgelopen tot 6,2 pro cent. Mei de presidentsverkiezingen, over 17 maanden, voor de deur zal de rege- ring-Nixon zeker iets aan het werk loosheidsprobleem willen doen, even als aan de inflatie, is de theorie. De regering zou ook nict lijdelijk blijven toekijken bij een verdergaande stij ging van de rentclarieven, die onlangs omhoog gingen; de groei van de eco nomie zou daardoor in gevaar komen, aldus deskundigen. Eéb aantal zakenlieden env econo misten is intussen ontevreden over het gebrek aan succes van de regering in de strijd tegen de inflatie. Zo zullen de lonen in de •aluminiuminduslrie in drie jaar tijds met 31. procent stijgen en er zijn al plannen om de prijzen met 6 procent te verhogen. Deze loonovereeiïkomst in de alumi mumindustrie zal onder meer ook van invloed zijn op de staalindustrie, waar nu een soortgelijk contract wordt ver wacht. Slecht nieuws vormen ook de berichten over prijsstijgingen van me- taalprodukten, chemische produkten en plastics, en over een vermindering van de orders voor dc fabrieken. Maar daar staat tegenover dat bet vertrouwen van de consumenten in de economie nog ongeschokt is, dat het consumentenkrediet sterk stijgt, dat de kleinhandelsverkopen uitstekend zijn. Door dit alles bleef Wall Street de toekomst zonnig inzien en klom dc „barometer" van Wall Street, het Dow-Jonesgemiddelde voor industrië le fondsen. 14,34 punten tot 922,15 punten. Ruim 1100 fondsen stegen, bijna 500 aandelen daalden en 166 fondsen bleven de vorige week in koers gelijk. (Van onze correspondent) KERKRADE, maandag Dc Ne derlandse Apparafenfabriek in Kerk- rade (NAF) en üe dochteronderne ming van dit bedrijf in de Limburgse Plaats Nutb zullen hun' produktic stopzetten omdat zij geen afzet meer hebben voor hun produkten. Do Nederlandse Apparatenfabrlek werd in 1969 in het kader van de her structurering van Zuid-Limburg opge richt mot regeringssteun. De fabriek legde zich aanvankelijk toe op de pro- dukUe van merkkoeltanks voor de bin nenlandse afzet en voor de ontwikke lingslanden. Maar de fabriek slaagde er nauwelijks in om een goede melk- hoeUank af le leveren. Toen duidelijk werd dat de produk- ue een fiasco zou worden, werd over geschakeld op de produktie.,van kal- ver- en varkensstallen eri andere landbouwprodukten. Maar ook de af zet van deze produkten wilde niet vlotten. Tachtig mensen, onder wie vijftien beambten, zullen worden, zullen wor den ontslagen. Voor hen is nauwelijks een afvloeiingsregeling getroffen. Er is een totale schuld van 1,7 miljoen. AMSTERDAM, maandag (ANP). De cultuurmaatschappij Ngombezi zal in de jaarvergadering van 7 juli voor stellen om 55 procent op de aandelen «rug le betalen, zo blijkt uit een me dedeling van hoi bedrijf. De onderneming had reeds eerder bekendgemaakt dat- zij. minstens 50 procent zou terugbetalen. De terugbe- taling is mogelijk geworden, doordat ue vorderingen op Tanzania in ver band met de naasting van de sisalbe- brijven .voor een deel zijn ontvangen. Over de technische aspecten van de beveiliging zal de chef van het bevei lig! ngsstation op Schiphol,, de heer Tckstra, in een inleiding de congres sisten voorlichten. De assuradeuren zullen tot slot in helicopters een vlucht boven Neder land maken. UTRECHT, maandag: De uitke ring-ineens van 125 in de bouw wordt in de week van 28 juni tot 3 Juli uitbetaald. Het vakantiefonds voor de bouwnU verheid financiert deze uitkering en krijgt het geld weer terug doordat de werkgevers een toe slag betalen op de vakantiezcgcls. Dit heeft het Sociaal Fonds Bonwnöver- hcid meegedeeld, In de nieuwe cao voor het bouwbe drijf is deze uitkering-ineens opgeno men. Jonge bouwvakkers beneden de 20 jaar krijgen ƒ75 ineens, alle ande ren f 125. Een Japanse elektriciteitsmaatschappij* heeft een ma chine ontwikkeld die hoogspanningskabels van de grond optrekt en aanspant tot aan de masten. Het apparaat heeft veel weg van een modelvliegtuig zon der vleugels. Volgens de Japanse firma kunnen met de nieuwe machine veel arbeidskrachten worden uit gespaard. DEN HAAG, maandag (ANP) „Japan en Nederland denken niet gelijk over liberalisatie van de handel en industriële samenwerking en ook tijdens deze week gevoerde besprekingen tussen een delegatie van de Japan External Trade Organization (JETRO) en de Centrale Kamer van Handelsbevordering konden de standpunten niet dichter bij elkaar worden gebracht", aldus die Centrale Kamer (de CKH). Twee dagen hebben Japanse en Ne derlandse deskundigen op het terrein van dc buitenlandse handel met el kaar van gedachten gewisseld in het kader van de in juni 1966 gesloten sa menwerkingsovereenkomst tussen de JETRO en de CKH. De Japanners hadden vooral belangstelling voor de mogelijkheden van industrievestigin gen in West-Europa en voor indu striële samenwerking. De Nederlandse deskundigen waren benieuwd wat meer te horen over de liberalisatie van de Japanse markt en de mogelijkheden van joint ventures in Japan. Tijdens de besprekingen werd het steeds duidelijker dat de verschillen van inzicht nog niet te overbruggen zijn. De Nederlandse handelsbalans met Japan is nog altijd negatief. In 1970 beliep het wederzijdse handelsverkeer ƒ800 miljoen: ƒ500 miljoen Japanse import in Nederland en 300 miljoen Nederlandse export naar Japan. AMSTERDAM, maandag (ANP) Op de Amsterdamse effectenbeurs is dc totale omzet (aan aandelen en obli gaties) in mei vergeleken met de voorgaande maand gedaald, maar ten opzichte van mei 1970 nagenoeg op hetzelfde peil gebleven. Aan aandelen werd voor een totale waarde van 808 miljoen verhandeld, waarin begrepen 77 miljoen buiten landse aandelen en claims, zo deelt de Vereeniging voor den Effectenhandel mede. In mei 1970 was dit bedrag 1.050 miljoen, waarvan 57 miljoen buitenlandse aandelen en claims en in april dit jaer 1.023 miljoen, waarvan 107 miljoen buitenlandse aandelen en claims. De totale omzet in Nederlandse obligaties was lager dan in april,-maar aanzienlijk hoger dan ir 'dezelfde maend van 1970. Zij bedroeg in-me: ƒ418 miljoen tegen f 598 miljoen In april en ƒ287 miljoen in mei vorig jaar, De totale omzet over de eerste vijf maanden bedroeg ƒ7.550 miljoen, waarvan circa ƒ2,716 miljoen obliga ties en ongeveer 4-834 miljoen aan delen tegen 6.262 miljoen aan obli gaties en aandelen in dezelfde periode ven 1970. Gerekend naar de werkelijke waar de was Kon. Olie met een bedrag van 121 miljoen opnieuw het meest ver handelde fonds; tweede naar omzet- groolte was Unilver met 98 miljoen DOW JONES INDEX Ind, Spoorw. Oblig. Nutsbed. Moody 919,62 113,88 921.30 225,42 922,15 114,33 ALLICHT! Noteert u mij als abonnee van De Schiedammer. Ik wil graag De Schiedammer 14 dagen g r a t i s op proef. (ADVERTENTIE) Naam:. Adres;. Plaats:- Gemakkelijk. Het gewenste hokje zwart maken, de bon invullen, uitknippen, In envelop doen en zonder post zegel opsturen naar De Schiedammer, Antwoordnummer I 705 in Rotterdam. MOSKOU, maandag (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft zich in een bericht uit Lissabon krachtig gekeerd tegen de benoeming van mr Luns tot secretaris-generaal van de NATO. De leiders van de NATO en het Pentagon geven blijk van hun voortdurende minachting voor de publieke opinie in de wereld, aldus Tass. „Het nieuwste bewijs daarvan is de benoeming tot secretaris-generaal van de NATO van J. Luns, de Neder landse minister van buitenlandse za ken die bekend staat om zijn langdu rige en nauwe verbondenheid met het Portugese regime". „Het is bekend dat Portugal een land is dat koloniale misdaden heef; verheven tol een status van officiële politiek", aldus Tass. (Van onze econ. redactie) AMSTERDAM, maandag Proost en Brandt (papierhandel en papier verwerking, kunsts toffenindus trie, boekbinderij) in Amsterdam is vaii plan om de nominale waarde van de aandelen in dc onderneming tc wijzi gen van de huidige 1000 in 100 per aandeel. Deze wijziging zal op 22 juni aan de orde komen in een buitengewone ver gadering van aandeelhouders. Verder zal op die vergadering wor den voorgesteld enkele artikelen in de statuten te veranderen in verband met de nieuwe wet op de jaarrekening van ondemerangen. (Van onze econ. redactie) STEIN, maandag De omzet van Macintosh Confectie is vorig jaar met 16 procent gestegen. Deze toename was echter geheel nodig om de kosten explosie vooral die van de lonen te neutraliseren, zo schrijft de directie in het jaarverslag. Tegen deze achtergrond vindt zij het behaalde resultaat niet onbevredi gend. Het exploitatieresultaat, na af trek van afschrijvingen en interest, vertoonde een lichte stijging, namelijk 5,97 miljoen tegen 5,94 miljoen. De nettowinst was ongeveer 400.C00, lager en kwam uit op ƒ2,1 miljoen. Voorgesteld wordt, wederom enen divi öend van 3,20 iu coutanten per ge woon aandeel van 20,-— uit te keren plus eveneens 4 procent in agio-aan- delcn. Aan de omzetstijging van 16 pro cent hebben vorig jaar vrijwel alle af delingen bijgedragen. De directie is wel „bijzonder verheugd" over de for se stijging van de export, die nu 36 procent van de totale afzet uitmaakt tegen 25 procent in 1969. D« export nam vorig jaar mei 70 procent toe. De directie meent dan ook dat bij de gegeven omvang van het concern de omzetgroei nu en in de toekomst voornamelijk op buitenlandse markten gerealiseerd moet worden. „Het ver der uitbouwen van ons buitenlands verkoopapparaat en het ontwikkelen van overige exportbevorderende acti viteiten, met name in Frankrijk, West-Duitsland en Engeland, is dan ook een van de hoofdpunten van ons commercieel beleid," aldus het jaar verslag. De dochterondernemingen hebben in dc eerste vijf maanden van dit jaar een sterke verbetering in de resulta ten ondergaan. Weliswaar zullen Hol- landia Kievit en Bendien-Smits nog geen positieve bijdrage aan de winst leveren, maar de resultaten zullen toch aanmerkelijk beter zijn dan in 1970. Het resultaat van de moedermaat schappij wijkt in de eerste maanden van 1971 weinig af van die over de overeenkomstige periode van vorig jaar. Als de andere ontwikkelingen, zoals de conjunctuur, meevallen, dan verwacht de directie een ongeveer ge lijke winst per aandeel. (Van onze correspondent) LONDEN, maandag Voor- en te genstanders van Engelands toetreding lot de EEG kruisen vanmorgen met elkaar d*: degens in de Times. De pro-Europeanen plaatsen een adver tentie^ onder kop „Zij zijn ook tegen de EEG" en noemen een aantal ultra rechtse of ultra-linkse fenomenen waaronder de Engelse communistische partij, de IRA, hel fascistoïde Natio- nale Front en Enoch Powell. Twee pa gina's verderop antwoorden de tegen standers met een dubbel zo grote ad vertentie „Laat hel volk beslissen" met daaronder honderd namen van prominente anti-EEG'ers, samen met een bont gezelschap van radicale vak bondsleiders, marxisten, ver in d»? rechtervleugel opererende Conserva tieven en bezorgde economen, elkaar vindend in een „Common Market Safeguards Compaign". De Safeguards hielden afgelopen zaterdag hun eerste grote protestbij- eenkomst in Londen, Het was geen uitverkocht huis en bovendien hadden op de balkons nogal wat voorstanders plaatsgenomen die van tijd tot tijd pamfletjes naar benoden lieten dwar relen. Hardhandige ordefunctionaris sen voerden vervolgens de demon- SLranfcen weg. (Van een medewerker) AMSTERDAM, maandag- De in dustriële verwerking van aardappelen tot voorbereide en kant-en-ktvre pro dukten in al of niet verduurzaamde vorm blijft zich gunstig ontwikkelen. In 1970 werden volgens gegevens van het produktschap voor aardappelen circa 250.000 ton aardappelen ver werkt. Vergeleken met 1965 betekent dat vrijwel een verdubbeling. De toeneming van de „aardappel- veredeling" heeft zich de laatste jaren in hoofdzaak voltrokken bij de indu strie van voorgebakken, aardappelen. In 1970 waren er 46 fabrieken die aardappelen verwerkten in vergelij king met 48 in 1969. Er waren negen fabrieken in 1909 zeven die sa men 175,000 Ion.verwerkten ofwel cir ca 70 proeent van het totale kwantum. De fabrikanten met minder dan 1000 ton.verwerking per jaar gaan zowel in aantal als in betekenis terug, namelijk van 21 in 1969 tot 15 in 1970 met een relatief aandeel in de totale verwer king van respectievelijk 4 en 0 pro cent, De binnenlandse consumptie' van aardappelprodukten wordt geleidelijk aan groter. Deze is gestegen van 2 kilo per hoofd in 1960 tot 11 Vz kilo in 1970 (basis verse aardappelen). De totale aardappelconsumptie die in 1960 nog circa 100 kilo per hoofd per jaar be droeg is geleidelijk gedaald tot 85 kilo in 1970. Daarvan werd dus 1-3% pro cent geconsumeerd in de worm van in dustrieel bereide aardappelen. ■De export heeft zich in 1970 gunstig ontwikkeld. Deze leverde een bedrag op van ruim ƒ45 miljoen, dat is ƒ10 miljoen meer dan in 1969. Er werd voor een waarde van ruim 31 mil joen naar Duitsland afgeleverd, waar bij inbegrepen de afleveringen - aan het Amerikaanse en Britse leger in Duitsland. Naar België ging voor een, bedrag van 7,8 miljoen. Voor export werd 108.000 too aardappelen ver werkt, bijeen binnenlands verbruik voor .dit doel van 152.000 ton. In iedere Chinese keuken hangt Tsao Wang, de keukengod, dromerig te glimlachen boven de voor hem ontstoken wierook staafjes. Vanaf zijn plaats kijkt hij toe, hoe alles reilt en zeilt. En bij het Chinees nieuwjaar wordt hij verbrand, om-op reis te gaan naar de hemel én ver slag uit te brengen van zijn be vindingen. Even van te voren worden zijn lippen Ingesmeerd met honing, in de hoop dat hij slechts zoete dingen zal rappor teren. Moet U hem eens horen over mensen die In de Chinese KEUken op de boekenplank heb ben staan. Van hen geen kwaad v/oord want in hun keukens snuift hij de goede geuren op van Fu Yon Hai, Peking Eend, Haaivinnensoep of Jasmijnthee. Waarom zoudt L! ook niet'eens de stamppot of Chipoiata pud- ding afwisselen met loempia's of ly-chees. Nou, dan vult u om te beginnen toch zeker gewoon onderstaande bon in. A M Aan Boekenbedrijf Het Parool DU 1V Antwoordnummer 2470 - A'dara 0 Wis en waarachtig wil ik meer weten over deze unieke serie Parooi-Ule kookboeken Dik weet a! genoeg, zend mij een deel ge durende 10 dagen vrijblijvend ter inzage C5

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 4