'Van zo9n kans heb ik altijd gedroomd' Nog geen oplossing voor r erindeling Rotterdam BASKETBALLER RUUD HARREWIJN NAAR AMERIKA ROTTERDAM RIJNMOND doe mee aan de unieke wedstrijd voor zondagsschilders ter gelegen heid van 75 jaar ter meulen 10.000 gulden aan prijzen! Wie kan er meedoen? Leerlingen stop dreigt voor RMS GEEN KRAKT ONTVANGEN? BEZORGERS(STERS) Poortugaal wil zelfstandig blijven „Niet onbeperkt lesvliegen vanaf Zestienhoven,, Marokkaan wilde prostituee wurgen Delegatie gemeente in Bazel Roesli en Van Eek uitgeschakeld Koopmans in kwart finale EK boksen Branddeur geforceerd SNEL EEN TAXI VLAARDINGEN pagina 4 - dinsdag 15 juni 1971 Van onze sportredactie ROTTERDAM, dinsdag Rund Harrewijn heeft er nooit twij fel over laten bestaan, dat hij bij het opbouwen van zijn maatschap pelijke positie, direct of indirect, graag munt zou willen slaan uit zijn kwaliteiten en prestaties als basketballer. Bij Rotterdam-Zuid is men. zich er dan ook altijd terdege van be wust geweest, dat men de blonde, 22-jarige, bijna twee meter lange international of zijn tweelingbroer Huug vroeg of laat zou bun nen kwijtraken, Nederland telt nu eenmaal clubs die hun spelers dank zij een sponsor betere trainingsmogelijkheden kunnen bieden dan RZ en het is evenmin een geheim dat sommige verenigingen be reid zijn om hun grootste talenten onder tafel wat toe te stoppen. Ruud Harrewijn: „Ik ben erg benieuwd welke vorderingen ik zal maken, nu ik straks vier uur per dag ga trainen," Boeiender dan de vraag of Ruud Harrewijn bij RZ zou vertrekken was dan ook het raadseltje welke con current hem tenslotte zou weten in te palmen. Falmingo's, Fiat Stars, Linos? Er werd druk gespeculeerd. Als een volkomen verrassing is nu het bericht gekomen dat Ruud Harrewijn een beurs heeft aangeboden gekregen van East Tennessee State University in Johnson City en dat hij het Neder landse basketball waarschijnlijk gaat verlaten. Het contract is hem al toege stuurd. Het wachten is nog slechts op de uitslag van de 'test of English as a foreign language', die hij vorige week maandag in Den Haag heeft afgelegd. „Is het resultaat gunstig, dan ga ik onherroepelijk", vertelde goedlachse Ruud, die zijn administratieve baan bij het aannemersbedrijf Kwaaitaal maar vast heeft opgezegd, „Van zo'n kans heb ik altijd gedroomd. Een vriend van me, de tennisser Ronald Lagendijk, heeft een goed woordje voor me gedaan op die universiteit. Hij heeft die Amerikanen een indruk proberen te geven van. mijn kracht cn toen zeiden ze: laat hem maar komen. Bij de Amerikaanse universiteiten is het gewoonte dat de kandidaten eerst een filmpje over zichzelf opsturen, zo dat de betreffende coach een indruk van hun kwaliteiten kan krijgen, maar dat heb tk gelukkig niet hoeven te doen. Ik zou er trouwens niet een gehad hebben." Ruud Harrewijn heeft van de uni versiteit vrije kost, studie en inwoning aangeboden gekregen. De reis moet hij zelf betalen (ruim f 700), maar dat heeft hij er graag voor over. De Rot terdamse pivot gaat straks niet met de illusie naar Johnson City dat hij furo re zal kunnen maken in het Ameri kaanse basketball en dat hij over een paar jaar met een hoop geld naar Ne derland zal kunnen terugkeren. „Naar wat ik van Ronald Lagendijk heb gehoord, zal ik me het eerste jaar in het opetdingsteam wel kunnen redden, maar ik mag blij zijn als ik daarna voor hot "Universiteifstcam bij de beste twaalf spelers kom. De kracht van de Amerikaanse universi teitsteams is groter dan die van de Europese topploegen. Als Joegoslavië of Tsjechoslowakfje tegen zo'n ploeg speelt, gaat het er onherroepelijk aan. Ik zal er ongetwijfeld erg veel leren. In interlandwedstrijden heb ik Zweden en Finnen aan het werk ge zien, diie eveneens voor zo'n uni- versiteitsploeg hebben gespeeld. Ze staken met kop en schouders boven hun landgenoten uit. Ik ben erg be nieuwd welke vorderingen ik zal ma ken nu ik straks vier uur per dag in plaats van 6 a 8 uur per week ga trainen." Hoe lang Ruud Harrewijn aan de East Tennessee State University zal kunnen blijven sporten en studeren hangt af van de proeven van be kwaamheid die hij in het eerste jaar zal moeten afleggen. Ruud: „Na drie of vier maanden moet ik een soort examen doen. Slaag ik daarvoor, dan krijg ik een basis opleiding van een jaar. Daarna kan. je verschillende richtingen kiezen. Ik heb me opgegeven voor een cursus li chamelijke opvoeding, maar ik kan me ook voorstellen dat 3k de opleiding voor computer-programmeur volgen. Hoe lang dit avontuur gaat duren, durf ik op dit moment niet te zeggen. Het kan een jaar zijn, maar ook vier jaar." Hoe hot ook afloopt, ik zal er veel va.n opsteken, Ik zal in der geval perfect Engels leren spreken. En op basketballgebied zal ik ongetwijfeld ook met sprongen voor uitgaan, want op die universteitcn beuken ze er geweldig op los." De vorderingen hoopt Ruud later in Nederland te gelde te kunnen maken. Als speler of als coach. „Wel licht," zo filosofeert hij, „zijn we dan Ln Nederland net zo ver al nu in Bel gië, Italië cl Spanje. Daar verdienen sommige spelers 30.000 a 40.000 gulden per jaar. Ik heb altijd veel voor m'n sport over gehad. Ik zou er straks ook wel eens wat uit willen zien komen." (ADVERTENTIE) Bentu een. enthousiast zondagsschlider?"" Dan zult u nu vast en zeker nog heel wat enthousiaster worden. Want plotseling hebt u de kans om met het schilderstuk dat uw "meesterwerk" is een prijs tussen 250 en 3000 gulden te winnen. En alsof dèt nog niet genoeg is, kan 't nog geexposeerd worden ook. Dat alles omdat Ter Meulen, ter gelegenheid van het komende 75- jarlg bestaan, in samenwerking met Het Vrije Volk een wedstrijd organiseert, die u op 't lijf Is ge schreven (of liever: geschilderd). Doe mee aan de grootse wedstrijd voor vrijetijdsschiiders 10.000 gulden aan prijzen U kent Ter Meulen als het waren- huls dat z"n prijzen laag houdt. Maar de prijzen, die Ter Meulen aan de winnaars van deze schrl- derwedstrijd uitlooft zijn feestelijk hoog, Kijk eens wat u winnen kunt; 1e prijs 3.000 gulden- 2e prijs 2.000 gulden 3e prijs 1.000 gulden 4 prijzen van 500 gulden Prijsuitreiking door burgemeester W. Thomassen Dp vrijdag 3 september, 's avonds om 8 uur reikt burgemeester W. Thomassen in'ons warenhuis de hoofdprijzen uit, Dit "happy end" van de schilderwedstrijd betekent het begin van de Jubi leumviering. Feestelijk onderdeel daarvan wordt de: Expositie van de 150 beste ""kunststukken Dèt is de extra beloning voor de 150 hoogst geklasseerde Inzen ders; expositie van hun kunst werk in de expositieruimte op de 2e etage van het warenhuis, waar tot voor kort professionele schil ders exposeerden. Stel u voor. ledereen die als amaleur de schil der- ot tekenkunst beoefent/Twee dimensionale kunstsiukken In al le technieken worden geaccep teerd, dus ook lithografieën, te keningen en grafiek. Elke amateur kan met één kunstwerk aan de wedstrijd deelnemen. Waar en wanneer inleveren? Kunststukken kunnen, melopgave van naam, adres en beroep van de maker, tot uiterlijk 10 augustus worden Ingeleverd bij de receptie van Het Vrije Volk, Slaak 34, Rotterdam De jury De jury, die de kunstwerken zal beoordelen en de prijzen zal toe kennen, bestaat uit de heren J. Paalman, Bertus Schmidt en Dolf Welling. Over de wedstrijd ROTTERDAM, dinsdag. De Nooidslngel zal vanaf mongen voor onbepaalde tijd vanaf Bergstraat- Bergweg worden afgesloten voor alle verkeer. Het houdt verband met weg werkzaamheden. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag. Er dreigt bij dc Rotterdamse Muziek school ccn leerlingenstop- als er op korte termijn niet meer geld beschik baar komt. Dit valt te concluderen uit een memorandum dat is uitgegeven ter begeleiding van een hoorzitting die op donderdag 17 juni te 20.00 uur zal worden gehouden in de aula van het gebouw van dc RMS aan de Dalweg 5. De hoorzitting is georganiseerd door de directie van de RMS en de com missie voor kunstzaken uit de ge meenteraad. Behalve door het verstrekken van meer subsidie, 2al dc leerlingenstop volgens de RMS ook te voorkomen 2ijn door bijvoorbeeld leerlingen van bulten Rotterdam te weren of een ho ger lesgeld te Ia ten betalen. Een van de andere nijpende proble men van de RMS (7321 leerlingen) ligt op het terrein van de lesruimten. Het wordt steeds moeilijker om bin nen de gemeente Rotterdam over voor muziek- of donsonderwijs geschikte lokaliteiten te beschikken. De grootste probleemgebieden zijn: het Centrum, het westelijk stadsdeel inclusief BÜjdorp, Schiebroek, Hille- gersberg, Overschie, Alexanderpolder, Ommoord, bet noordelijk stadsdeel, Hoogvliet/Pernis, Hoek van Holland. De afdeling Dans heeft een goed geoutilleerde studio aan het Haring vliet. Dit gebouw ligt echter nogal af gelegen met alle moeilijkheden van dien. Pogingen worden dan ook m het werk gesteld voor de gevorderde cur sussen een. ander centraal lesgebouw te verkrijgen. Ook voor de balletlessen geldt de wenselijkheid ven decentralisatie per stadswijk. Hierbij doet zich het pro bleem voor dat In de avonduren geen gymnastieklokalen gehuurd kunnen worden. De directie en administratie van de RMS zfjn gehuisvest In de Saftleven- slraat. Dit pand ligt we citeren het memorandum - voor een aan de iveg timmerende culturele instelling te achteraf, Vervanging door een snel en gemakkelijk te bereiken gebouw in het stadscentrum 3taat hoog genoteerd op ons verlanglijst. Tenslotte, uit een recentelijk onder zoek is gebleken dat de RMS nog niet bij alle lagen van de bevolking een even grote weerklank vindt. Bel voor 19.30 uur teleroon 135430 Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam, kunnen zich wan den tot onze plaatselijke agen ten. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, dinsdag Er moet liaast worden gezet achter de plannen lot grens wijziging van Alexanderpolder en Hoogvliet. De vergadering van de vaste Kamercommissie van advies en hijstand tot ge meentelijke herindeling en nieuwe bestuursvormen leverde gisteren echter niet meer op dan een discussie over de mogelijk heden. Moet Alexanderpolder bij Rot terdam blijven (en B en W wil len niets liever), of moet een nieuwe gemeente worden ge maakt van de polder met Capelle aan. den. IJssel en een stukje Ze venhuizen, zoals het voorstel van Gedeputeerde Staten luidt. Het zelfde probleem speelt voor Hoogvliet: G.S. willen die ge meente zelfstandig maken en combineien met Poortugaal, Rot terdam wil Hoogvliet behouden en de naburige stukjes Poortu gaal erbij hebben. Dat er spoedig Iets moet gebeuren, daar was iedereen het gisteren over eens. „De grenzen lopen nu zo, dat een goede ontwikkeling wordt belem merd", aldus het commissielid mr. H. van Ricl (VVD). Hij kon echter niet spreken namens zijn fractie, waar de meningen nog te zeer uiteenlopen. Ook in de KVP-fractie, zo wist de heer P. G. J. Bakker te melden, is nog geen overeenstemming. Op één punt waren vrijwel alle commissieleden roerend eensgezind. Een spoedige beslissing kan dan ge wenst zijn, het is toeh beter te wach ten met een advies totdat de nieuwe structuur van Rijnmond duidelijk wordt. Dc nieuwe wet op het gewest Rijnmond, althans een concept-voor ontwerp daarvan, stond op de agenda, maar verder dan een „vrijblijvende discussie" kwam het niet. De voorzitter van de commissie, prof. dr J. P. van Praag, zei hierover onder meer: „Gedeputeerde Staten willen een sterk gewest Rijnmond. De f 's|V J t ■feSH&ra *V» frfi4E Jhr drs P. A. C. Beelaerts van Blokland ...begrip... in 1964 aangenomen voorlopige wet voldoet hi ei" voor ru.jt, maar zolang Rijnmond zich niet heeft uitgesproken over het nieuwe voorontwerp, is het voorbarig ons advies te geven. Als Rijnmond de zaak wil laten rusten is hot dc vraag of de provincie zirii druk moet maken". Hot PvdA-lid J. Hoek van Dijke noemde het voorontwerp „een lapmiddel, dat geen enkele waar borg biedt dat de controverse tussen Rotterdam en Rijnmond minder groot wordt." Hij vervolgde met „Tot nu toe hebben we een krachtig Rotterdam te gen een onmachtig Rijnmond. Als Rijnmond wat minder onmachtig wordt, zullen de botsingen alleen maar scherper worden." Kritiek leverde Hoek van Dijke (en hij met alleen) op de voorgestelde „gewestbelasfing", del ten hoogste tien gulden per inwoner zou moeten be dragen. „Een psychologische blunder", noemde hij hot. „Wonen ln een onfris gebied on dan nog extra belasting be talen. Bovendien zegt de naam Rijn mond de gewone burger niets." Dat was drs A. R. van de Burg (D'66) ge heel met hom eens. Hij stelde voor de naam Rijnmond in „Groot-Rotterdam" te veranderen. Van de Burg kon na- mans zijn fractie meedelen vóór de annexatie te zijn, het loskoppelen van de gebieden van Rotterdam, al vindt hij dat alleen zinnig in het kader van gowestvorming. Een krachtig „Hol" togen Rotterdam kwam van mejuf frouw drs I. Günther (VVD). Haar persoonlijke bezwaar was dat Rotter dam zal blijven roepen om meer grond, zeker zodra de nieuwe gebie den zijn volgebouwd. Begrip voor de antiexauedrang van het Rotterdamse college kwam van Christelijk Historische zijde, Jhr drs P. A. C. Beelaerts van Blokland: „De drie grote steden nemen af m bevol king, ook Rotter daan. Van bestuurde- ren is mets anders te verwachten dan verzet tegen ontkoppeling. Wat we eohler nodig hebben is een evenwicht tussen de samenwerkende gemeenten. De kleinste moeten we opheffen, de grote niet nog groter .maken." Zijn fractie kan de visie van G.S. wel de len, omdat de bevolking in de nieuwe vorm beter kan meebesturen. „Wij zijn echter sterker voor het plan- Hoogvliet dan voor Alexanderstad". Het wachten is nu op het oordeel van Rijnmond over de ontworpen wet, een oordeel dat volgens prof. Van Praag „nog wel maanden op zich kan laten wachten". De manier waarop het Rotterdamse college getracht heeft zijn mening aan de bevolking op te dringen werd una niem afgekeurd. De Informatie op grond waarvan „het volk" werd ge raadpleegd. werd beoordeeld als „te eenzijdig; Thomassen heeft zich hard ln de strijd geworpen" (Boone, PvdA) en „Walgelijk' Zoiets moet objectief gebeuren en niet zo tendentieus als Is gedaan" (A.R., v.d. Burg, D'66), HET ROTTERDAMS PAROOL vraagt natte Leeftijd vanaf 15 jaar. Aanmelden: Westblaak 9, Rot terdam-Centrum, telefoon; 010 135430/155960/232114 /285192. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, dinsdag Poortugaal wil niet bij Rotter dam worden ingelijfd en even min met Hoogvliet samengaan. Bijna vijf uur lang heeft de ge meenteraad zich gisteren bera den over de mogelijkheden met de eventuele voor- en nadelen. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten (met Hoogvliet een nieuwe ge meente vormen) werd tenslotte ver worpen met 10 tegen 4 stemmen. On der de voorstanders waren drie leden uit dc christelijke groep en FvdA- wetlioudcr mevrouw Groenenboom. Het voostel van Rotterdam ging de mist ln met de kleinst mogelijke meerderheid: 6 tegen 8, De vergadering werd, behalve door veel gemeenteambtenaren, ook bijge woond door leden van een „Pressie groep", die zich uitvoerig hebben be ziggehouden met een bliksemenquête onder de bewoners van Meeuwenplaat en Zalmplaat. Daaruit bleek hen. dat ongeveer de helft van 700 bewoners van het „Poortugaalse" deel van Hoogvliet bij Rotterdam wil horen mits er voldoende waarborgen zijn voor een zekere zelfstandigheid ten aanzien van de belangen ter plaatse. Angst voor verlies van zelfstandig heid speelde een grote rol in de dis cussie. De vrees bestond dat Poortu gaal bij eventueel samengaan een soort aanhangsel van Hoogvliet zou worden. Rotterdam zit te ver weg, meenden enkele raadsleden, om de vele problemen op gebied van dc leef baarheid doeltreffend op te lossen. Dc door het Rotterdamse college aange voerde motieven vóór annexatie vin den B W van weinig gewicht en principiële waarde, zoals belastingver schillen, de oprichting van scholen, voorzieningen van post en telefoon, Dat de huidige grens dwars door het gebied loopt, door huizen heen zelfs, vindt Poortugaal wel bezwaarlijk. Dat Is blijkbaar nog geen reden om Rot terdam of Hoogvliet te omhelzen. ROTTERDAM, dinsdag, B en W van Rotterdam houden vast aan het standpunt, dat het lesvliegen vanaf de Luchthaven Rotterdam niet onbeperkt ban doorgaan. Nadat het college op 21 april ha'd besloten om. lesvluchten te verbieden op zon- en feestdagen en gedurende een aantal uren op werkdagen en za terdag was er verzet gerezen. De officier van Justitie deelde mee dat de vliegscholen 's zaterdags todh de lucht ln wilden, omdat het verbod van b en. w in strijd zou zijn met een beschikking van de minister. Daarin wordt niet van lesvluchten, maar van „oefen- en proefvluchten" gesproken. B en w 'hebben de bewoordingen van hun- besluit nu letb veranderd. Het luidt nu: „Het houden van oefen- en proef vluchten met burgerlijke vliegtuigen op de Luchthaven Rotterdam is van 3 april tot 1 oktober verboden: a. op zon.- en feestdagen, b. op zaterdagen vóór 9.00 uur en na 13.00 uur, c. op werkdagen vóór 8.00 uur en na 18.00 uur," (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Een Ma rokkaanse pijpfitter is door de politie gearresteerd onder verdenking van poging tot wurging van een prostituee. De 28«jarige M. B. M. uit Rotter dam had zioh met de 38«jarige vrouw G. T. B. afgezonderd op een kamer in Katendrecht en 'kreeg daar onenigheid over de betaling. Hij greep de vrouw bij de keel, maar aij verzette zich en alarmeerde door schreeuwen andere bewoners van het pand. ROTTERDAM, dinsdag. Een Rotterdamse delegatie van negen man Is onder leiding van burgemeester W. Thomassen naar Zwitserland gereisd om de oude banden met de Rijnhaven Bazel te versterken. De Rotterdammers onder wio de wethouders drs J. Reehorst en G. Z. de Vos hebben van gisteren tot en met morgen een druk programma. Zij bezoeken onder meer de Auhaven en de Heuwaage, een moderne parkeer gelegenheid. Vanochtend is het gezelschap in het stadhuis van Bazel ontvangen. Later op de dag dineren de Roterdammers met vertegenwoordigers vaa de Ka mer van Koophandel en de Scheep, vaartvereniging van Bazel. ROTTERDAM, dinsdag, De Ge neral Steam Transport Company te Rotterdam is aangesteld als Neder landse agent voor een .nieuwe contai- nerdienst tussen Ierland en Europa Hq wordt uitgevoerd door Coras lom- pair Eireann. Tussen Rotterdam en Dubim v.v, wordt met een groepage- dienst begonnen. MADRID, dinsdag (ANP). Neder land raakte gisteravond de dada en vierde van de in totaaQ vijf vertegen woordigers op de Europese boksScam- pi oenschappen in Madri'd kwijt. Ve dergewicht Iwan Roesli verloor op punten van de Turk Ergan. Vier van de vijf juryleden gaven de overwin ning aan Ergan, een. zag in de Neder landse kampioen dc winnaar. Het was een vrijwel gelijk opgaand gevecht waarin de Nederlandse kam pioen voortdurend aanviel. Zijn Turk se tegenstander Riza Ergan plaatste echter zuiverder en werd daardoor winnaar. Ook lichtgewicht Tonny van Eek sneuvelde in de eerste ronde. De 20- jarige Amsterdammer was in technisch opzicht beter dan zijn Oostenrijkse te genstander Lorbék. De surplus aan techniek was echter niet genoeg om zich de hard sla an de Oostenrijker ef fectief van het lijf te 'houden. Lorhek won het gevecht op punten. Van de vijf Nederlandse boksers die de NBB naar Madrid afvaardigde heeft alleen de nationale middengewicht- kampioen Rudi Koopmans de eerste ronde overleefd. De blonde Amster dammer komt morgenavond in de kwartfinales uit tegen de Fin Virtanen. MADRID, (ANP) De Nederlandse bokskampioen in het rruddengawicht, de Amsterdammer Rudi Koopmans, heeft zich gister avond in Madrid geplaatst voor de kwartfinales van de strijd om het Eu ropees kampioenschap. Hij versloeg in de achtste finales de Deen Norgand op punten. Naast Koop mans plaatsten zich onder anderen Nastac (Roe), Dufour (Fra) en Virta nen (Fin). (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, dinsdag. In het ge bouw van de Coöperatieve Inkoop vereniging R.E.O. u.a. hebben inbre kers gistermorgen de branddeur ge forceerd. Uit het gebouw, dat staat aan de Kommiezenlaan, werd voor een bedrag van 900,- aan rookgerei mee genomen. Voor 1500,- stalen de die ven een hoeveelheid zeemleren lappen. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2