msssm aassmis opnieuw H Bekijk t m&aK; lil mmm ■SS SCHOORSTEENPIJP ZOU ZIJN VERSLETEN BESTUURDER WAS NAAR HUIS GEGAAN i m NAUWELIJKS NOG GROND IN 1980 NK volgend jaar wellicht opnieuw in Valkenburg Denemarken met 0-3 geklopt door Zweden Pele: nog tweemaal Van Willem Stroomstoring, wmcib rMNSgAPP Rood licht Oeverloos ,ue;c;or ha&s - mggm Alex wordt 75 Kattepis Honger maandag 21 juni 1971 - pagina 5 (Van een medewerkster) ROTTERDAM, maandag Gisteravond heeft zich bij de Gulf in Europoort opnieuw een storing voorgedaan in bet ketel huis van één van de installaties. Net als op eerste pinksterdag werd Maassluis bedekt met een dichte roetsluier die uit de schoorsteen van de nieuwe ethy- iéenfabriek golfde. Bij deCen trale Meld en Regelkamer kwa aien tientallen klachten binnen. Al op vrij dag begon de schoor steen van de Gulf te roeten. Toen al-hadden'met name de inwoners van Maassluis weer. last. Inwo ners van deze stad hebben de laatste weken gezien dat er be halve uit de top van de flaire, de grootste „eeuwige vlam" van Europa, ook vlammen uit de zij kant van de pijp komen. Over een afstand van twee meter van. de top dringen vlammen naar buiten. Deze vlammen worden steeds groter omdat het slijtage proces aan de pijp erg snél zou gaan. Ook de top van de flaire zou scheef zijn afgesmolten door de enorme vlam die nu al met een korte onderbreking weken lang op de flai're loeit. Ambtena ren van de Hinderwet zouden hebben geconstateerd - dat hier inderdaad sprake is van slijtage. Persvoorlichter C. J. Hart vertelde niet te begrijpen hoe het slijtagegc- rucht in omloop is gekomen. „Er is geen sprake van slijtage", zo zegt hij. „In de flaire zijn onder de hooWvlam nog een aantal afvoerpijpjes gemon teerd waar inderdaad ook vlammen uit kunnen komen. Dat is wat de men sen zien. Het is een ingebouwde ont snappen Ais hier inderdaad sprake was van slijtage dan zou de Hinderwet of een andere instantie allang als leeuwen over ons heen zijn gevallen. We hebben niet alleen te maken met de. bevolking die rond het bedrijf woont, maar ook met de mensen die bij de Cïuif werken. Inderdaad is het zo dat er een nieuwe pijp is besteld ter vervanging van de huidige. Dit heeft niets te maken met slijtage. We heb ben gehoord dat die pijp beter is, en aat proberen we dan". Omdat volgens deskundigen Gulf enorm omhoog zou zitten met het slechte opgang komen van de ethy- leenfabriek, is een ploeg Amerikaanse start-operators, gespecialiseerd in het in gebruik stellen van een nieuwe fabriek aan het werk gegaan. Ook deze mensen zouden de moeilijkheden inmiddels over het hoofd zijn gegroeid. Het feit dat de Gulf nu pas begonnen zou zijn met het aantrekken van wer kelijk deskundigen bij het opstarten van de ethyleenfabriek wordt even eens tegengesproken door de heer Hart. Hij verklaarde dat deze Ameri kanen al by het begin van het proces aanwezig waren, „Zo'n groep startope- rrtiors kun je splitsen in de mensen the al bij de bouw van de installatie aan het werk waren en die blijven tot alles goed draait en diegenen die pas komen als de fabriek echt gaat be ginnen. „Deze mensen 2ijn specialisten van Gulf uit Amerika. Zij trekken over de hele wereld om overal te helpen bij het opstarten van fabrieken". Tot dusver heeft de Hinderwet Ro zenburg, geadviseerd door deskundigen van de gemeente Rotterdam, het niet nodi.g gevonden in te grijpen. Dat de gaten in de Gulfpijp inderdaad aan slijtage te wijten zyn, staat voor de H.nderwe^ vast. Volgens deze dienst kan het echter nog geen kwaad zolang de zaak maar blijft branden. Als er geen on verbrand ethyl een of onvol waardig eindprodukt ontsnapt, is er volgens de Hinderwet geen gevaar voor de omgeving. Men heeft besloten rustig af te wachten tot Gulf een nieu we pijp "heeft gemonteerd. Ellende bussen zitten1 de inwoners van Maassluis, Hoek van Holland, Rozen burg en. een groot deel van het eiland V-oorne nog steeds met de ellende die Gulf had beloofd in het vervolg te zullen vermijden. Na de roet-explosie op eerste pinksterdag zou de ethyleen- fabriorc tijd'elijk worden stilgelegd om dat men volgens een andere methode ,e zou gaan. Omwonenden be twijfelen, nu het nieuwe opstarten al weer enige tijd aan de gang is, of hier wel sprake is van een nieuwe metihode. ue overlast is Immers precies dezelfde gebleven. Lichthinder, veel roetneer- slag en als er geen of weinig roethin- oer Is veel lawaai, omdat ter bestrij- <kng van het roeten de vlam onder stoom wordt gezet. hetgeen een on weerachtig effect geeft. Kinderen, vooral in hoogbouwflats in Maassluis voelen zich angstig door de vlam die ooor de gordijnen heen vanuit de slaapkamers te zien is. Het geraas dat er vaak bij komt klinkt kinderen al even onheilspellend in de oren. In de gemeenteraad van Botterdam heeft het college van B en W naar aanleiding var.- vragen gesteld, dat de ontwikkeling bij Gulf haar'feitelijk niets aangaat. Hei; bedrijf ligt immers op grondgebied van Rozenburg en de ze -gemeente gaat dus over- de afgifte van de vergunning. B. en W. vertellen center^ niet, dat de gemeente Rotter- tÏ1 ,®ig«naresse is van de grond. Volgens het gemeenterecht zou Ro zenburg de aangewezen gemeente zijn °m togen de Gulf op to treden, pri vaatrechtelijk gezien kon Rotterdam wel degelijk maatregelen nemen tegen Gulf omdat zij de grond immers aan dit bedrijf verhuurt. °ht het opstarten van een ethyleen fabriek met zoveel moeite gepaard z°u gaan behoefde voor de deskundi gen van de Hinderwet geen verras sing te zijn. Een aantal jaren geleden heeft de Shell eenzelfde soort fabriek «v gebruik genomen. Ook hier heeft do overlast weken en weken geduurd. Toen is hierover niets in de publici teit gekomen. (Van omze sportredactie) VALKENBURG, maand aig Hat is zo goed als zéker, dat de Nederlandse wielerkampioenschappen op de weg ook volgend jaar op de Cauberg in "Valkenburg zullen worden gehouden. De titelstrijd, die 'ondanks het. bar slechte weer, dit weekeinde mijn 20.000 toeschouwers trok was zo'n succes, dat de organisatoren ter plaat se besloten, zich volgend jaar opnieuw kandidaat te stellen,. De heer Verlaan vam de organisatie: „Dit w-as weer esrts een edhit kam pioenschap met alleen maar echite kampioenen. De KNWU was daar, -dat hebben ze duidelijk laten merken, bij zonder mee in zijn scMk. En ik geloof ook dan wel te mogen stellen, dat de kans zeer 'groot is, -dat we de titel strijd volgend jaar opnieuw toegewe zen zullen krijgen". KOPENHAGEN, maandag (ANP) Het Zweedse voetbalelftal heeft zon dag In Kopenhagen een vriend-schap pelijke •wedstrijd tegen Denemarken met 3—1 gewonnen. De -stan'd was reeds met de rust bereikt. Bij Zweden speelde Ove Kindvall een sterke wed strijd. De Zweedse doelpunten kwamen op naam van Grahn (5e -minuut en 44e minuut) en Eklumd (29e minuut). Voor Denemarken scoorde oud-FSV- er Bjerre in de 37e minuut tegen.'Er waren 51.000 toeschouwers. RIO DE JANEIRO, (ANP). Brazïiiës voetbalkoning, Pele. zal zijn internationale voetballoopbaan besluiten in de wedstrijden tegen Oostenrijk op 11 juli te Sao Paulo en tegen Tsj echoslowakije, op 14 juli in Rio de Janeiro, Zaterdagmiddag bestond lange tijd onzekerheid over het lot van de bestuurder van een auto, die zaterdagmiddag in een sloot naast de Vaanweg was gereden. De brandweer stuurde twee duikers het water in om te zoeken, 's Avonds meldde zich op het bureau Sandelïngpleïn de bestuurder: de 24-jarige tuinarchitect W. P. J. B„ die ver klaarde door onbekende oorzaak in het water te zijn gereden, zelf uit de auto gekropen te zijn en door een andere automobilist mee naar huis te zijn genomen. ROTTERDAM, maaridag Mét in gang van 1 juli zal de heer W, den 'Duik, directeur van Ruys Co, zijn functie neerleggen -in verband met het 'bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftyd. Voorlopig blijft de heer Van den Duik aan de vennootschap ver bonden als adviseur voor zaken die het Verre Oosten betreffen. Voorts zal de heer W. Ruys op diezelfde -datum op eigen verzoek-Ruys en Co verlaten. WILLEM THOMASSEN ...eigen tunnel..* O Door alle consternatie rond die tunnel valt het eigenlijk nau- welijk c-p hoe treffend do naam ervan is. De Willemstuimel draagt de naam van een van zijn groot ste voorstanders: burgemeester Willem Thomassen.. Dus eigen lijk: Willem's tunnel. A De elektrieiteitsstorln-g die vrijdagavond onder meer heel Jdjsoord uren in het donker zette, dupeerde ook de openbare lagere school De Waal, -waarvan kinde ren en hun ouders tn „De Bron'" bijeen waren voor het afscheid van. de zesd-éklasssrs. De kinde ren hadden een zangspel ingestu deerd, dat symbolisch genoeg be gon met de woorden „Er kan van daag van alles gebeuren. Nou dat klopte. In de pauze, viel de stroom uit. Een redelijke lichtbron werd weliswaar gevon den in do koplampen V3.n voor de ramen geplaatste auto's, maar de muziek bij het zangspel moest uit een bandrecorder komen en die draaide ook niet. In het schemerduister hield hoofdonderwijzer F. J. Bexgwerff zijn afscheidsspeech tot de ver trekkende leerlingen.. En wat kreeg hij van zijn dankbare pu pillen? Ja zéker: een schemer- .(v lamp: Hij kon. hem. pas 's nachts ■om half een proberen. 0 Onderzoekers van het dagelijks uitkomende politierapport hebben vastgesteld, dat steeds meer men sen -door op rood staande ver keerslichten rijden, hetgeen ver boden en strafbaar is. Voor de mensen die het niet doen Is het overigens goed te weten, dat een ■door rood licht, rijdende, van rechts komende auto voorrang heeft - 40 Vroeger schreeuwde Rotter dam om oeververbindinen. Nu de gemeentelijke overheid einde lijk eens met de "Willemstunnel wil beginnen, schijnt - iedereen tegen. Is dat niet wonderbaar? TTJE HUISVESTING in Amsterdam en het zui- delijk deel van de agglomeratie rond Schip hol wordt steeds moeilijker. Naar verwachting zal hier over tien jaar geen grond meer be schikbaar zijn voor woningbouw. Omdat de bouwterreinen in de hoofdstad en Zuid-Keimemerland nu al uitgeput raken, oéfe- nen deze gemeentebesturen steeds grotere druk uit op nog aanwezige mogelijkheden in Amstel veen, Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn, in welke plaatsen ook voor het merendeel'van de werknemers van Schiphol woningen moeten worden gebouwd. stils? In Uithoorn werden 1100 flatwoningen voor Amsterdam gebouwd. Ze steken hoog af bij de overige laagbouw. In de komende tien jaar zullen hier plannen voor de bouw van 36.000 woningen worden uitgevoerd, maar het sociografisch bureau De Meerlanden heeft uitgerekend dat dit aantal maar nauwelijks voldoen de zal zijn om de groei van het aan tal arbeidsplaatsen tot 1980 te kun- nen opvangen. Nieuwe, verder afgelegen woonge bieden bij Alkmaar, Ptrrmerend, Hoorn en In Zuid-Flevoland zullen dan volgens fhet provinciaal bestuur moeten gaan voorzien in de woning behoefte van de agglomeratie Am sterdam. Haarlemmermeer, -dat Schiphol binnen 2ijn grenzen heeft, werkt momenteel krachtig aan de realise ring van twee vijfjarenplannen met in totaal 20-000 woningen. Deze zul len hoofdzakelijk in het zuidelijk deel van de gemeente worden ge bouwd, vanwege de geluidshinder zo ver mogelijk van Schiphol. De plaat- ,sen Hoofddorp 'en Nieuw-Vennep zullen hierdoor in 1980. naar ver wachting zijn uitgegroeid -tot'40- a 45.000 inwoners. Hiermee zal echter nieft volledig de woningbehoefte van; Schiphol kunnen worden opgevan gen, verwacht het gemeentebestuur. /"\OK AMSTELVEEN, dat plannen v heeft voor 8.000 woningen aan ..do zuidkant van de gemeente, zal hierin niet volledig kunnen voorzien, omdat de bouw hier mogelijkheden moet scheppen om de overloop uit Amsterdam op te vangen. Hierin zijn wel een aantal Schiphol werkers begrepen, maar is weinig rekening gehouden met uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen op de lucht haven. Dé commissie Falkenhagen, die studie heeft gemaakt van de uitbrei ding vaii Schiphol, verwacht dat er jaarlijks 1500 arbeidsplaatsen op of om de luchthaven bij zuilen komen. Thans zijn dit 'ér circa 18.000 en dit getal zal rond 1980 zijn toegenomen tot 30.000. Haarlemmermeer, dat als gevolg van de aangekondigde uitbreiding van 60.000 inwoners nu, zal groeien tot 130.000 in 1980, telt thans 4.000 woningzoekenden en de lijst wordt ieder jaar met 2.000 namen aange vuld. EnkeSe maanden geleden ver zocht bet gemeentebestuur van Haarlem, in de gemeente Vijf huizen woningen te mogen bouwen om op deze wijze ide overloop van Zuid-Kennemerland te kunnen op vangen. Haarlemmermeer ontving dit verzoek begrijpelijk niet enthousiast* omdat hierdoor de toch al zo grote druk op de bouwmoge lijkheden nog wordt vergroot. Tuinbouw TN AALSMEER eveneens gren- -1- zend aan Schiphol, rijn maar beperkte mogelijkheden tot: woning bouw aanwezig. De woonkern Ku- dels taart aan de Westeinderplas zal nog met circa'500 woningen kunnen groeien, maar deze zijn hard nodig om de eigen wuniagbéhoefte ln ver band met de tuinbouw op te vangen. Ook Uithoorn heeft van de rond Schiphol gelegen plaatsen nog gele genheid tof woningbouw. Deze plaats telt momenteel bijna 20,000 inwoners en zal in de toekomst kun nen groeien tot 40.000. Het gemeen tebestuur heeft in het verleden al veel werknemers van Schiphol, 'KLM; Fokker en de Vrije Universi teit'van Amsterdam gehuisvest en is van plan «dit ook te blijven doen. Onder andere wenden 1100 woning wetwoningen van Amsterdam op Uithoorn grondgebied gebouwd. Uithoorn mocht hiesrvan 25 procent aan eigen inwoners toewijzen. De overige 75 procent werd door de hoofdstedelijke dienst voor de volks huisvesting aan Amsterdammers ge geven. De "bouw, hoofdzakelijk ge realiseerd tn hoge flatgebouwen, is bijna rond. Nieuwe concrete afspra ken zijn echter niet meer gemaakt. „Onze gemeente heeft een taak stelling in «de huisvestingsproblemen van de hoofdstad, waarvoor zij zich mede verantwoordelijk acht," zegt burgemeester H- 3. F. A. Letschert (47). JDe realiteit ten opzichte van Amsterdam brengt dat met zich mee." Variatie pESTREEFT WORDT naar een zeer gevarieerde bouw. „In de nieuwe wijk De Legmeer komen 1500 woningen, die allemaal een plat dak zullen krijgen. Naast eengezins huizen komen er ook enkele flats, maar -niet. hoger dan zes lagen," ai- dus de burgemeester. Een ander plan betreft een 128 ha groot terrein tus sen de oude dorpskern en De Kwa- kel. Als de Legmeer polder is volge bouwd zal hier worden begonnen met uitbreiding. Hier zal ook. een nieuw centrum komen met een ge meentehuis. „We zullen veel ln de koopsfeer bouwen," zegt burgemeester Let schert, „en hiervoor zal iedereen in principe in aanmerking kunnen ko men, die dat wil. Uiteraard vergeten we daarbij de bouw in de woning- Wet- en premiesfeer niet. Want we hebben zelf altijd nog een lijst met 400 woningzoekenden. Bij de voorbereiding van het streekplan voor De Meerlanden Burgemeester H. B. P. A. Letschert van Uithoorn. (omvattende Aalsmeer, "Uithoorn, en Haarlemmermeer) is de provinciale werkgroep „Wonen" uitgegaan van een groei van de bevolking in 1980 tot 140.000 personen. Daarna kan volgens de werkgroep planologisch, alleen nog maar met een geringe be volkingsaanwas rekening worden gehouden. Uitbreiding van de werkgelegen heid kan volgens het provinciaal be stuur voor een zeer groot deel door Schiphol worden veroorzaakt. Als het planologisch beleid wordt afge stemd op de expansiebehoefte, dan kan volgens Gedeputeerde Staten, in deze regio zelfs worden gerekend op een inwonertal van circa 180.000 in woners, waarvoor nog een verder gaande uitbreiding van de nu ge plande wonlngbouwrnogelljkheden noodzakelijk zal zijn. „Dit resulteert dan in een praktisch aaneengroeien van Hoofddorp aan de Zuidkenne- merlandse agglomeratie en van Nieuw-.Vennep aan Hillegom, een ontwikkeling welke als niet pas sende ln da Groene Hart-conceptie onaanvaardbaar moet worden geacht." Aldus het provinciaal be stuur in de onlangs uitgebrachte nota over Schiphol. Zuidelijk Flevoland CCHIPHOLWERKERS zullen daar- daarom in de niet 20 verre toe komst steeds meer boven hebNoord- zeekanaal en in Zuidelijk Flevoland gehuisvest moeten worden, «hetgeen volgens Gedeputeerde Staten van Noord-Holland alleen mogelijk is als de woningbouw daar krachtig wordt bevorderd. Een Sohipholspoorlijn wordt aangelegd en wordt doorge trokken naar Pur merend. Ook zal er een metro-aanleg moeten komen naar Sohiphol-Oost, Rijksweg 16 in clusief een nieuwe Stamwegtunnel en Rijksweg 7 worden verbeterd. Het ziet er echter naar uit dat dit voorlopig nog niet is gerealiseerd. Tot die tijd zullen De Meérlanden de huisvestingsproblemen zelf moeten oplossen voor de grootste veroorza ker Schiphol, op wiens verdere uit breidingsplannen zij geen enkele in vloed kunnen uitoefenen. En hoe groot Schphol wordt, staat nog steeds niet-vast. Een beslissing daarover zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, nu de regering demissionair is en heeft aangekon digd, dat deze moeilijke knoop door eon nieuw kabijiet moet worden doorgdhaki. Alex de Haas: «Vertel mijn ge boortedatum niet aan uw seere- taresjes". f 0 Op donderdag 24 juni wordt Alex de Haas 75 jaar. We laten onze felicitaties vergezeld gaan van een -aantal citaten udt kran tenstukjes .die in vroeger jaren overhem «zijnver schenen. -5j U-A» :^ober" '1948: -„!Öe man die in' rijn 30-jarige loopbaan een. respectabel aantal kleinkunstfes- •tivi-teiten en huldigingsavondeu van vakbroeders en vakzusters geleid «heeft, die man is nu zelf het slachtoffer geworden van een overweldigend huldebetoon" (Het Rotterdams Parool). 1-1 november 1950— Alex de Haas: „Overigens heb ik altijd van fiilm gehouden. Vroeger al, toen:de oude heer,Strengh&lt in .dé Bagijnenstraatzy n. „ApoUo- dinérha'* had. Wëzater achter het doek.meteen;.,- buserwt e neen -kist -glas, een 'ijzeren1 plaat, -een hamer en nog veel meer". (Hét Rotterdams Parool). 4 juni 1953: Alex dë Haas: ..Mijn liedjes zijn altijd gedurfd actueel geweest, maar op het ogenblik heeft iedereen zulke lange tenen, dat je er wanhopig van wordt. Wanneer je een Hedje zingt over een dekkende kraan en over de -loodgieter die twee dagen later pas de boel komt repareren, dan krijig je direct een protesf- briefvan de .Bond.van Lcodgie- terspatroons" (Het:yrije Volk). j V. 8'. októibér; l9??':"Alqx de Haas: „In" de jaren twintig washet noodzakelijk óp het toneel schun nig «te rijn. Zelfs een paar van de groten uit die tijd ik zal geen namen, nomen hadden eon smerig repertoire". (Havenloods). Tot slot een paar «innen die Alex de Haas op 5 mei 1952 per soonlijk voor ons neerifikte .ten behoeve van het redactie-archief. Zijn functie omschreef 'hij oa. als .volgt: Liedjeszanger (een titel waar ïk trots'-Op ben!)., maar ja jikben ook wël wat men „cónïéréiïclër" pleegt té noemen, namelijk een .meneer die de ande re artiesten van het programma (soms) vermakelijk inleidt" Verder: ,JQc [ben géboren op 24 juni 1896, hot jaartal s.v.p. niet venmeiden aan de secretaresjes van Parool: En: „Weggelopen uit een ui terst i atsoenlijk (milieu Ook: „Dat ringen in het open baar was geen nieuwtje voor me: .rpeds als kind von vijf jaar werd ik meeggenomen op reis, om bur gers en buitenlui als „miniatuur- humorist" te vermaken. Dit moet inderdaad zéér vermakelijk zijn geweest, want i'k herinner me le- vendi-g dat iedere'avond met een. pak slaag eindigde, omdat ik prompt in mijn tekst was blijven steken". Wat zal ik u verder, zeggen? In Engeland ontstaat langzamerhand een stroming die Bernihard Shaw de bijnaam wil verlenen van de Ierse Lex de Haas, wat me dók weer overdreven voorkomt". Uit het kwartaalverslag van de Centrale Meld- en Regelka mer: 16—1'71: klachten over kattepis, bij nader, onderzoek én Informatie geen bijzonderheden te vermelden, 24—1—'71: 's mor gens kattepis-Machten, maar na informatie is«geen oorzaak gevon den.". .V' ',y._ ;--" Als leek zou je toch zweren «dat 'kattepis van katten afkomstig is. Vrij vroeg voor de tijd van het jaar wondt onder berocpsvoet- ballers reeds nu „honger naar de bal" gecohstateerd. We willen deze hongerigen dan toch het bal duurt twee maal drie kw&r- volgen.de voor ogen -houden: „De tier en de scheidsrechter is rond". I

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2