Kameraad Hao staat model 'Ik heb nu Ook in Roermond 'Bisschopsrel' Overstag? Engels' pers COMMENT OOKVOOR BUITENLANDS GELD Te beperkte Domela Nieuwenhuis Wm Aanfluiting Schoolgeld ga met uw tijd mee - ga naar de nmt>! Verbroken front Cultuur donderdag 8 juli 1971 PP "jyrORGEN komt de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) bijeen ter vaststelling van zijn advies over het sociaal-economisch beleid voor de rest van dit jaar en voor 1972. Hoewel ook in de SER verrassingen nooit uitgesloten zijn verwacht men toch wel dat de raad zich zal plaatsen achter het door de SER- commissie „ontwikkeling nationale economie" opgestelde ontwerp-rap- port, waaruit op belangrijke punten een-grote mate van eenstemmigheid spreekt. Zo doen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers eensgezind een beroep op de loon- onderhandelaars, de noodzaak van Ccn ombuiging van de loonontwik keling te onderkennen. Anders ge zegd: zij willen dat roet de lonen kalmer aan wordt, gedaan, omdat anders op korte termijn evn ernstig gevaar dreigt voor onze economie. Een verlangen, dat enige hoop voor de toekomst inhoudt, omdat ook de vakcentrales klaarblijkelijk tot dat realistische inzicht zijn gekomen, De sociale partners in de SER zijn het er ook over eens dat dan zowel de loonmaatregel als de alge mene prijsmaatregel moet worden ingetrokken. Hiervan verwachten zij een verbetering van het klimaat voor het loonoverleg, die zij zien als een belangrijke voorwaarde voor de verwezenlijking van de bepleite ombuiging van de loonontwikke ling. Het zou, politiek gesproken, nog al merkwaardig zijn als de nieuwe regering dit advies opvolgt. Minis ter Nelissen van economische zaken in het kabinet-De Jong behoorde tot de grote voorstanders van de loon- en prijsmaatregelen. Minister Nelissen van financiën iu het kabi net-Biesheuvel zou dan helemaal overstag moeten. Ook uit een oog punt van rechtszekerheid lijkt het niet wenselijk, spelregels tijdens de wedstrijd te herzien. JQAAR staat tegenover dat intrek king van die maatregelen, die nu ook weer niet als een doorslaand succes kunn.cn worden beschouwd, bepaald geen te hoge prijs zou zijn als In ruil daarvoor een duidelijke afremming van de ioon- en prijs stijging zou worden verkregen. Erg hoge verwachtingen mag men daar van voorlopig niet koesteren. Er bestaan immers grote afstanden tussen de vakcentrales en de -bon den, tussen de werkgeversorganisa ties en de ondernemers. Maar wie weet? Een gelieel nieuw gegeven is bo vendien het optreden van drs Boersma als minister van sociale zaken. Ook daarvan kan een kli maatverbetering uitgaan die Ne derland, Europees kampioen van de inflatiemakers, op dit ogenblik bit ter nodig heeft. JDEGIN september 3970 kwam de KVP-er Engels in de Tweede Kamer met een motie over de dag bladpers. Daarin noemde hij het van groot belang „dat op zeer korte termijn studie wordt gemaakt over de mogelijkheden, die een zgn. re constructiefonds kan bieden ter on dersteuning van samenwerkings vormen, die rekening houden met differentiatie in de dagbladpers." Het kwam pas op 1 april 1971 tot de installatie van de Commissie Be drijfsfonds voor de Pers, Maar deze commissi e-Roojj deponeerde reeds begin juni een interim-rapport plus voorstellen voor een noodvoorzie ning op het bureau van de minister van CRM (en dat van kabinetsin formateur Steenkamp). Zij althans werkte In het tempo, waarop in de motie-Engels met zoveel woorden was aangedrongen. Dat het demis sionaire kabinet-De Jong daarop met niet meer dan een vriendelijk, maar weinig hout snijdend gebaar reageerde is niet onbegrijpelijk. De levensgrote problemen van de dag bladpers zijn er echter nauwelijks kleiner door geworden. Inmiddels is het Kamerlid Engels minister Engels van CRM gewor den. Dat moet het hem zou men zo denken mogelijk maken een aan de motie-Engels aangepaste reactiesnelheid te ontwikkelen. Kameraad Hao Tsjen-Sjoe, bekend model arbeidster in het begin, van China's bevrijding, heeft nieuwe bijdragen geleverd voor de verdediging van Mao's revolutionaire lijn tijdens de Grote Prole tarische Culturele Revolutie. Zij werd gekozen als leidinggevend lid in het revolutionair comité van de fabriek door de revolutionaire massa van de achtste Tsjingtao Staats Katoen Fabriek in de pro vincie Sjantoeng. Al deze tijd werd zij nooit ge scheiden van de real.ten. van het handwerk of van de massa. Zij kan het nog altijd opnemen tegen dc beste spinster wat betreft het aantal spoelen dat zij moet bedienen en m de snelheid waarmee gebroken dra den weer aan elkaar gevoegd moeten worden. De arbeiders zeiden: Hao Tsjen-Sjoes karakteristiek als mo del arbeidster is steeds indrukwek kender geworden. I „Kameraad Hao Tsjon-Sjoe, waar door Audrey Topping PEKING Eeuwenoud traditioneel ambachtswerk en moderne propaganda-artikelen worden naast elkaar vervaardigd in de Kunst en Nijverheidsfabriek in Peking. De nadruk voor de export ligt op het traditionele werk, terwijl de propaganda meer voor binnen lands gebruik is bestemd, Peking heeft lang bekend gestaan om de hoge kwaliteit van zijn kunstvoorwerpen. De fabriek in Peking is de enige in. China waar -alle traditionele arti kelen worden geproduceerd. Men le vert lakwaren in allerlei variëteiten, emailleerwerk, snijwerk in jade, kwarts, speksteen en andere steen soorten, ivoor, ingelegde kamer schermen en kasten en ingewikkeld beschilderd meubilair. AL deze dingen zljin. al meer dan dertig eeuwen ra China geproduceerd, maar nu hebben sommige traditione le ambachten nieuwe onderwerpen. „Vöór de culturele revolutie," zegt de commissie van de fabriek, „volg de do verrader Lioe Tsjao-Sjl een revisionistische lijn en die hadden wy hier in de fabriek ook. De arbei ders maakten dingen na uit de kei zertijd en zij stonden in dienst van bourgeois-revislonisten. Maar de ar beiders kwamen in opstand, kriti seerden de revisionistische richting en nu maken we kunst die het leven van de arbeiders weerspiegelt". Een goed voorbeeld van co'n nieuw onderwerp Is een ivoorsnij werk dat de Tienduizend Schepen heet Het stelt de arbeiders voor die schepen bouwen en het is gesneden uit één lcmge slagtand. Andere snij werken hebben recente bouwwerken als onderwerp, zoals do Nanking Brug. Ook heroïsche -soldaten en boeren worden uitgebeeld. De nieu we geëmailleerde vazen en schalen zijn helderder gekleurd dan de oude. „Dit geeft onze mentaliteit weer," /zegt de commissaris. Voor onze tocht door de fabriek kregen wij een kleine inleiding. Ter wijl wij groene thee dronken vertel de de commissaris, die een aardige man leek, over de slechte levens voorwaarden van de ambachtslieden voor de „bevrijding", „Zij waren arm en ondervoed; velen werden ge dwongen hun ambacht er aan te ge ven," zei hij. „Na de bevrijding cn onder leiding van Voorzitter Mao werden arbeiders georganiseerd in coöperaties. Nu is nun politiek be wustzijn groter geworden. Ook hun status is groter, zij zijn nu meesters, We gebruiken elektriciteit in plaats van kolen. Het werk is lichter, maar de produktie hoger". De fabriek telt 820 werknemers, waarvan een derde uit vrouwen be staat. Wij werden rondgeleid door nogal schaars verlichte vertrekken waar een grote poster van voorzitter Mao iedere kamer overheerste. De arbeiders zitten aan lange tafels. Zij werken acht uur per dag en zijn verplicht hun ogen iedere twee uur tien minuten rust te geven. De lonen variëren van dertig Yuan 46,50) tot honderd Yuan (155,afhanke lijk van de leeftijd en bekwaamheid van de weiknemers. Wan Soe-Ming is een aantrekke lijke vrouw van middelbare leeftijd. Zij werkt ai ruim tien. jaar als ivoorsnijöster in de fabriek. Zij be gon als betaalde leerling e-i verdient nu veertig Yuan 52,—) per maand. Zij woont met haar man, die ook werkt, in Peking. Bij de fabriek zijn geen woonverblijven voor de werknemers. Een van de oudere arbeideis Tsji De-Roen. Hij is 55 jaar oud en snijdt al ivoor sinds 1938, elf jaar voor de revolutie. Hij zei dat hij in vroeger dagen nooit genoeg te eten had en leefde van de hand in de tand, hopend dat iemand een van zijn snijwerken zou willen kopen. „Nu verdien ik honderd Yuan per maand," zegt hij, „en nu heb ik ten minste zekerheid." Het traditionele handwerk staat uitgestald naast de propaganda VAX CHRISTEN TOT ANARCIIIST en ander werk van f*. Domela Nieuwenhuis. Geselecteerd door Albert de Jong. Ultg, Bruna, Utrecht 1971. 12,50, Blijkbaar uitgaande van de ge dachte dat de tweedelige memoires van F. Domela Nieuwenhuis, in de oorspronkelijke uitgave zo'n zeshon derd pagina's, voor de hedendaagse lezer teveel van het goede is, heeft Albert de Jong VAN CHRISTEN TOT ANARCHIST flink bekort tot 139 pagina's en daarna weer met honderd pagina's ander werk uitge breid. Men. zou met deze ingreep vrede kunnen hebben, als de honderd nieuwe pagina's beter waren dan de honderd van Domela zelf, bijv. als zc een goede, moderne inleiding op zijn leven en werk zouden bieden. Dit is echter niet het geval. De toe voeging beslaat uit losse stukjes, wat herinneringen, citaten, brieven en een chronologie. Hoewel de illustra ties aardig zijn, geeft deze uitgave als geheel noch een goede indruk van Domeia's gedenkschriften, noch een up to date beoordeling van. zijn his torische betekenis. Met als excuus: de gedenkschriften /elf zijn praktisch onvindbaar, zodat dit boek toch „in een behoefte voorziet" tenminste als het de nieuwste Lichting van jonge anarchisten ernst is. Zy kun nen er uit leren hoe een sympathiek en wezenlijk sociaal bewogen man ais Domela Nieuwenhuis in sektaris me en persoonsverheerlijking vast liep. De grote stroom der maatschap pelijke ontwikkeling in Nederland, die mede bij hem ontsprong, is ten slotte buiten hem om gegaan. P. v. 't V. HAO TSJEN-SJOE is een modelarbeidster uit het begin van da jaren '50, die nog steeds ten voorbeeld wordt gesteld als model van wat het regiem zich bij een leidinggevende, Mao-clterende, sociaal-voolende en Inventieve arbeider voorsteld. Dit verhaaltje over Hao Tsjen-Sjoe ontlenen wij in Iets bekorte vorm aan het Chinese weekblad Peking Review. werkt U nu? Bel alstublieft uw kan toor op." De aankondiger van het ra diostation van de fabric»», roept haar om. Die dag ging zij met een ingenieur een discussie bijwonen hoc men zou kunnen bezuinigen op de hoeveel heid katoen die gebruikt werd. Nadat zij teruggekeerd waren, zag de inge nieur dat haar werkkleding niet op haar bureau lag en hij wiet dat zij eigens in de fabriek aan het werk moest zijn. De ingenieur von'd haar tenslotte bovenop 'n ontstoffingsma- chine om te zien hoeveel vezels sa men met het stof opgezogen werden. Even later las zij onder een zwingel om te kijken naar de luchtclrcula- tie en de hoeveelheid katoen die af viel. Er zat katoen op haar pet en er kleefde stof aan. haar kleding. Met de monsters van afgevallen katoen die zij had verzameld, vroeg zy de arbeiders en Ingenieur samen te discussieren hoe er bezuinigd zou kunnen worden op het gebruik ven katoen Daarna werkte zij iedere dag met de ingenieur, hetzij in de droogka- mer, hetzij in de st aalkamer. Zij checkten iedere machine door ermee te werken. Zij bestudeerden dc vraag hoe het technologische proces te verbeteren met de arbeiders. Als resultaat konden 150 balen katoen draad gesponnen worden uit het ka toen dat op deze manter werd uitge spaard. Op 20 mei vorig jaar gaf Voorzitter Mao zijn plechtige verklaring uit „Mensen van de Wereld, Verenigt u en Verslaat de VS-Agressors en Al Hun Jachthonden!" Deze grootse op roep vervulde de arbeiders van een laaiend enthousiasme. Zij stelden voor de produktie van garen en stoffen van hoge kwaliteit op tc voe ren om do wereldrevolutie te helpen. Om de produktie te verhogen moest de snelheid van de spinmachi nes opgevoerd worden. Op een nacht leidde Hao Tsjen-Sjoe de arbeiders bij het afstellen van de spinmachi nes. Zij vochten vier uur lang terwijl zij experimenteerde met de mogelij ke snelheid van de machine en ein delijk was het werk gedaan. De ar beidsproductiviteit, gra'g met zestien procent omhoog. II Hao Tsjen-Sjoe handelt volgens Voorzitter Mao's leer. „Wij moeten grote aandacht schenken aan het welzijn >van de massa, van de pro blemen rond hot iatul en het werk tol die met brandstof, rijst, bakolie en zoutAi dit soort problemen die het woi/ijn van de massa betref fen moeien op dc agenda geplaatst worden" Zij heeft icdc-dag ver trouwelijke gcsprdkikc iet de ar beiders na hun dienst ro haar be langrijkste activiteit op zondag is het bezoeken van de gezinnen van de arbeiders. Een jonge arbeider mank te een-, oen paar vergissingen tij deus dc Grote Culturele Revolutie, dus hij vermeed ontimootïn&en met fonsr zo veel hij kon. Zij liep cchtcy expres by iedere mogelijke 'gelegenheid met hou mee voor een prajtje. Op een dag igmg zij naar hem toe op zyn slaapzaal en hielp htm unet het be- Een opzichtster inspecteert machines in een Pekingse textielfabriek. studeren van de workcu van Voor zitter Mao terwijl zij zijn special® problemen in gedachten hield Hovk' aangedaan aoi hy: Ik 2al mijn be« doen mijt: fouten goed te maken. Ik zal do leer van Voorzitter Mao vol gen om dc rcivohi'lic te verbreiden en do produktie tc vei hogen." Op een dag, terwijl zu bezig was in oen werkplaats merkte zij dat een van de arbeidsters sleüht gehu meurd -was. Eten praatje na Sloop van de dienst leerde haar dat d» vrouw thuis een ztok dochtertje had en dat de medicijnen niet hielpen. Op dat moment hrtd Hao Tsjen-Sjoe zelf can kind in het ziekenhuis, maar zij had igeen Lijd het Ie bezoeken. Toch liep zij de -volgende zondagmorgen vijftien kilometer om te informeren, naar een recept voor het kind van haar klasse ais ter. Uiteindelijk -vend zij het juiste middel. De arbeiders zeiden: „Hao Tsjen-SJce hooft alle arbeiders in gedachten, behalve zich zelf." III Terwijl zij in een werkplaats be zig was ■merkte Hao Tsjen-Sjoe dat een aantal modellecnmaohincs erg veel graanstijfsel verbruikten. Zij vond dat erg jammer <n .dus bestu deerde zij roet een aantal arbeiders het probleem cn piobeorde een ma nier te vinden om op het gebruik van graan tc bezuinigen. Een van de ar beiders vcrtolde haar dat in 1958, voordat zij hij de fabriek kwam, de uvbeiders hadden voorgesteld een substituut to gebruiken voor het graanstijfsel. Maar het voorstel werd tengevolge van allerlei bezwaren niet overgenomen. Zij werd erg eruihousiBst door deze gebeurtenis en dus -vormde zij een klcmc igrocjp om hot problo om te bestuderen. Na veel vuldig onderzoek besloten zij lijm uit zeewier tc gebruiken om het graanstijfsel te vervangen. Tijdens de experimenten merkten een paar conservatief ingestelde mensen op: „Sinds do oudste tijden heeft nooit iomand iels anders gebruikt dun stijfsel om katoen tc pappen." Zij zette hen aan herhaaldelijk Voorzitter Mao te bestuderen die leert „Wees voorbereid op de oorlog, wees voorbereid op natuurrampen en doe alles voor het volk". Zy moedig de hen aan het experiment voort te zetten. Niet van slag gebracht door herhaaldelijke mislukkingen, slaag den zy cr tenslotte ,n he*, n cuwt» ma terial te gebruiken. De meuwe wa ding bespaart de staat jaarlijks hon derdduizenden Yin* ft3n graan door Ferry Eiselin Nauwelijks is katholiek en niet-katholiek! Nederland beko men van. de beroering over de benoeming van de behoudende mgr. Sixnonis tot bisschop van Rotterdam, of er kondigt zich een nieuwe „bisschopsrel" aan. Ditmaal gaat het om de bezetting van de bis schopszetel van Roermond, die begin dit jaar vacant kwam doordat de 65-jarige mgr P, Moord om gezondheidsredenen zijn ambt neer legde. vooi dracht van het kapittel mei te negeren. Anders zou de verdeeld heid in katholiek Nederland wel eens onoverkomelijk kunnen wor den. Men mag aannemen dat Rome deze waarschuwing m hoe diplo matieke taal verpakt ook goed verstaan heeft. Al deze omstandigheden in aan merking genomen lijkt het verant woord om de geruchten over de be weerde aanstaande benoeming van dr Gijsen m eerste instantie als zeer speculatief te beschouwen. Vermoedelijk hebben de progres sieve priesters en leken m Lim burg, gealarmeerd door het opdui ken van de Rotterdamse bisschop en zijn vriend in .Rome, een „schot voor de boeg" willen lossen en de geruchten daarom in de openbaar heid gebraeht. Sommigen van hen hebben al aangekondigd dat zij zich als dr Gijsen bisschop wordt, „vrij zullen opstellen", hetgeen ongetwijfeld tot een ernstige crisis en misschien wel tot een scheuring in het Hoermond- se bisdom 20u kunnen leiden. Het dagblad De Tijd wist vorige week vrijdag bij monde van zijn Limburgse correspondent Cor Ber- trand te berichten dat een vriend van mgr. Simoms, de 39-jange rec tor van het St. Elisabethrusthuis in Halen bij Roermond dr J. M. Gij sen, met de Rotterdamse bisschop in Rome vertoefde. Mgr. Simoms zou hem daar bij de Vaticaanse in stanties pousseren als de beste kan didaat voor de bisschopszetel van Roermond. Grote beroering in het Limburg se. Ingewijden meenden te weten dat de naam van dr Gijsen niet voorkwam op de voordracht van drie kandidaten die het kapittel (college van vooraanstaande pries ters, dat traiditiegetrouw bij bis schopsbenoemingen advies aan Rome uitbrengt) kort tevoren naar het Vaticaan had gestuurd, v Men voorzag al een herhaling van de gebeurtenissen rond de bis schopsbenoeming in Rotterdam, toen Rome eveneens de voordracht van het kapittel negeerde en. mgr. Simoms, die niet op de lijst stond, benoemde. Of de geruchten juist zijn, valt onmogelijk te controle ren. Daarvoor is de gang van zaken bij bisschopsbenoemingen en kapit telvoordrachten met veel te veel geheimzinnigheid omgeven. Wel laat zich een aantal feiten op een rijtje zetten, waar men met veel islagen om de arm enige conclu sies uit kan trekken; Van alle Nederlandse bisdom men is dat van Roermond het bis dom waar de groeperingen van be houdende katholieken zoals Con frontatie, Waarheid en Leven, Ge bedsactie en Michaellegioen het krachtigst georganiseerd zijn; de naam van dr. Gijsen is al maanden geleden ais kandidaat van de behoudende priesters en leken genoemd; op de voordracht van het Kapit tel staat hij naar alle waarschijn lijkheid niet vermeld. Daar staan naar verluidt de namen op van drie meer progressieve priesters: deken Pelzer van Maastricht, deken Jo- chems van Heerlen en de heer Van Kempen, de huidige personeelschef van het bisdom. Mgr. Simorüs en dr Gijsen zijn vorig jaar ook samen met vakantie in Rome geweest. Aan liet feit dat zij, er nu weer zijn, hoeft daarom misschien niet zoveel betekenis te worden toegekend. Kardinaal Alfrink heeft er na de beroering over de benoeming van Simoms in Rotterdam in ver scheidene redevoeringen geen twij fel over laten bestaan, dat Rome er voortaan beter aan zou doen bij nieuwe bisschopsbenoemingen de TK heb er bepaald behoefte aan te A reageren op de ingezonden stuk ken van de heren VIaar en Simons in Maar Meneer van resp. 30 juni cn 1 juli jl. Do „aanfluiting" waarvan de heer Vlaar gewaagt, 3igt eerder m zijn domheid als staatsburger dan in de „brutale verachting van de verkiezingsuitslagen". Vooruitgaan betekent nog niet de meerderheid behaald hebben. Er is dan ook geen sprake van „tegen de volkswil in gaan". Het is het soort lieden als de heer Vlaar, die met het verspreiden van leugens over de werking van de democratie er toe medewerken deze de hek om te draaien. Nog veel bonter maakt de heer Simons het. Ook zijn brief getuigt van dezelfde domheid fla.v. de verkiezingsuitslag. Maar hij gaat nog een stapje verder. Volgens liem wi] „het zootje KVP", etc. op het onderwijs bezuinigen opdat bet domme proletariaat zich zal schik ken onder „het defensiejuk van de NATO-generaals". Niet deze gene raals en het „rechts-reactionoir komplot" drijven ons naar een con flict met het oosten- Rechts en het denkende deel van links pogen ons te behoeden voor een overrompe ling door de rode fascisten, de roof moordenaars van Hongarije, Tsje- choslowakije en Oost-Berlijn (waarvan de heer Simons veinst nooit te hebben gehoord). Het is tegenwoordig mode in po litiek en bedrijfsleven de niel- medesiander meteen te classifice ren als doodsvijand en hem te overstelpen met banale scheld woorden (zie ook de he^r P. Grijs in Vrij Nederland). Dergelijke scri benten beseffen misschien met Hoe zij daarmee hun onzindelijke, ver ziekte mentaliteit etaleren. Hope lijk zien vele anderen het wélt Amsterdam DR H, HOELEN (ADVERTENTIE) Het is zo gemakkelijk. Even bij da NMB binnenstappen als ugeld no-' dig hebt voor een buitenlandse reis. Da NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, mar ken of ponden, maargeeft u ook tekst en uitleg over koer sen, relscheques, bagage verzekering en wat u maar wilt weten, U gaat met een veilig gevoel op reis. De NMB heeft alles verzorgd I nederlandsche midöenstandsbank de bank waar óók u zich thuis vceltl de kieuterschoolgeldverhoging is een uniek mengsel van cynisme etv stupiditeit. Zijn stelling luidt vol gens een paar kranten: ouders die bun kleuters met naar school stu ren, mogen daar best voor worden beloond (met een paar gulden per maand, voegt hij zuinigjes toe). 1. Nergens ter wereld, voor zover mij bekend, wordt als definitie van „beloning" aangetroffen, dat je met hoeft te betalen voor wat je niet krijgt. Op die manier is het met moeilijk om te constateren, dat al len die in de derde wereld van honger sterven in wezen door het rijke Westen zijn „beloond". Zij behoefden nl. mets te betalen voor het voedsel dat zij niet kregen. (Hetgeen, bedenk ik nu, ook wel de ethische achtergrond zal zyn voor het streven van PS'70 om de ont wikkelingshulp tot een minimum te beperken.) 2. Zonder enige compassie wordt voorbijgegaan aan al die ouders die ongeacht of ze de kleuterschool belangrijk vonden gedwongen waren hun kinderen een paar uur por dag elders onder te brengen. (Misschien zitten daar wei een paar werksters van de ministers vrouwen bij.) Na de verhoging kan dat mis schien nèt met meer. Maar eerlijk is eerlijk: verhoging van kleuter- schoolgeld is héé. wat anders dan belastingverhoging. Let maar op: straks „belonen" wij de blinden door het TV-kijkgeld te verhogen. Bussum, H. J. VOORWINDE ANDANKS een duidelijke stem- v busoverwinmng van de pro gressieve partyen gaan wij een pe riode met een uitgesproken conser vatief beleid tegemoet, waarbij het terugdringen van de inflatie, van huurharmorusatie, het duurder worden van het onderwijs, het on betaalbaar worden van het autorij den, het opschroeven van de aard- gasprijzen, het „knijpen" van bij standsuitkeringen, eigen risico in de ziekenfondswet, besnoeiing van de kinderbijslag etc. Dc hogere in komens voelen dit soort maatrege len niet zo erg of zijn zelfs in staat de gevolgen hiervan geheel of ge deeltelijk af te wentelen Vroeger maakten de samenwer kende vakbonden nog wel eens front tegen dergelijke onverteerba re regeringsmaatregelen, maar dit front lijkt niet zo hecht meer sinds dc jongste verkiezingen en het var- trek van de heer Kloos, bij wie overigens het z.g. „Roolvink-effeet" schijnt te gaan optreden. Amsterdam H. BAMBERG TTET bedrag voor kuituur gaat omlaag, het bedrag voor defen sie gaat omhoog bij het kabinet Biesheuvel-Drees. Zoals wijlen Herman Gijring al zei: „Wanneer ik het woord kuituur hoor, trek ik mijn revolver." Amsterdam, HARRY MULISCH

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1