klikt niet goed meer Hawks stopt zijn eeuwige jeugd in een fijne western Een afsluiting van tien jaar filmen 'Yes, monsieur Hulot' is een teleurstellend lustrum DEMY'S 'MODEL SHOP' Steekpartij B j pagina 4 - vrijdag 9 juli 1971 ROTTERDAM RIJNMOND Kleuter gewond bij aanrijding Dr Melema (69) veraat Rode Kruis Oud-directrice Sander Instituut overleden Arena Calypso M v. Centraal Cineac *Bi j enkor Cineac'Beurs Cinerama Colosseum Corso Grand Harmonie Krlterloaa Lumière Luxor Lijnbaan theater Metro Prinses llex Studio '62 Thalia 't Venster A< Telefoon 135430. jnmya Jacques Tati mag zijn eerste filmlustrum gaan vie- HhMiw ren. Na „Jours de fete", „Les vacancec de monsieur Hulot", „Mon Oncle" en „Play Time" is met „You, monsieur Hu- lot" het eerste vijftal volgemaakt. Vijf Tati-produkties, waarvan de laatste zeker niet de beste is, geenszins. BH het kelten naar „Yes, monsieur Hulot" wordt ons keer op keer de wetenschap opgedrongen dat we Tati eigenlijk veel te goed hebben leren kennen, dat al zijn bewegingen daardoor welhaast voorspelbaar worden. Het mannetje Hulot, met de pijp, het slappe hoedje, de regenjas en de Iets te korte pantalon, is inmiddels een even vastomlijnde schertsfiguur gewor den als een De Funès, een Lewis, een Wisdom, of ouder Laurel en Hardy. Maar al deze ter vergelijking aangedragen namen zijn vertegen woordigers van de pure lol, het rechtlijnige schaterlach-werk dat volgens bekend recept maar niet genoeg kan worden opgediend. Hulot - goed, Tati - is de ver persoonlijking van. het medium dat de bioscoopbezoeker allerlei subtiele grappen doorgeeft, die dan liefst zo origineel, zo geraffi neerd mogelijk moeten zijn. Dat probeert Tati ook in „Yes, monsieur Hulot" weer metveel inspanning te bereiken. Maar, de figuur Hulot blijft dezelfde (in clusief hinkstap-loop), alleen wat hij dóet en zégt moet ons tomeloos verrassen. En daar ligt het knel punt van deze film, de combinatie Hulot-Tati werkt niet zo best meer. Maai-dat „Yes, monsieur Hulot" een teleurstellende produktie- is geworden is de oorzaak van nog meer factoren. Het basisverhaal, simpel ver teld: Altra, een mini-autobedrijf in Parijs, heeft een doodgewone Renault 4 verbouwd tot een rond- uit ..van accessoires barstende kampeerwagen. Het AUra-pro- dukt moet naar de Amsterdamse RAI; maar komt daar pas aan wanneer de automobiel-tentoon stelling gesloten-.is.; Dit door aller hande pech 'tijdens de overtocht. Dè:.vrachtautowaarmee de kam peerwagen wordt, vervoerd heeft keer op keer, panned alstoppunt van. allé problemen^ negeert de vrachtauto-chauffeur een' - stop- steken aan de Nederlands-Belgi sche grens waardoor, alle verwik kelingen schier onoplosbaar wor den: 'v Tati Hééft welzeker een aantal erg- mooie grappen verwerkt. Op" tweederde van de fibri; zet hij bij-" voorbeeld op een .weergaloze ma nier een aanrijding-in-veelvoud 'neer, Nadat de betrokken voertui gen; uitgebotst en uitgeteld zijn, valt er een diepe stilte. De vogels fluiten,, je hoort",'de bomen ruisen, de; bestuurders van de gepijnigde vehikels bezinnen zich in een on werkelijke stilte over lichamelijke Hulot, geboren Tati, regelt in officieel kostuum het verkeer. De inleiding tot een gecompliceerde aanrijding, een van de weinige echt goede momenten in "Yès, monsieur Hulot". Howard Hawks Is 30 mei 75 jaar geworden. "Vier li" rn hl dagen voor zijn verjaardag kon hij John Waynes feliciteren, met diens 64e geboortedag. Hoe levenslustig deze veteranen nog met en in het medium film rond springen bewijzen zü samen (139 jaar) ten plexlere van de Wild West- liefhebbers nogmaals héél vduldelljk met „Rio Lóbo", dié er als vervolg op „Rio Bravo" cn „Eldorado" echt wel weer mag wezen. en materiële kwetsuren van zich zelf en van hun mede-slachtof fers. Zo zijn er meer momenten soms wat nadrukkelijk waarin Tati verfijnde humor produceert. Het vulsel tussen deze momen ten is echter veel te mager om verbrokkeling, en traagheid weg te houden. Het geheel is om te blijven boeien, om te blijven glimlachen en niet te gapen. Een deel van „Ycs, monsieur Hulot" (overigens: waar slaat die titel op?) is in Nederland opgeno men ons aller Bert Haanstra verleende medewerking een - deel van de film wordt door gelegenheidsacteurs ook Neder lands gesproken. Nou, dat-is niet Ko'n succes. Je krijgt het. idee naar slechte stukjes uit „Alle man" te kijken. Zijdelings tussen de repara ties door "-— heeft Tati nog een blik op Europa's automobilisten ingelast. Voornamelijk „candid" opnamen, die ons laten zien dat de mannen en vrouwen achter het stuur eigenlijk stuk voor stuk aan autoneurose lijden. Best amusant, maar ook hier weer het euvel waar de helè fihn. aan ten onder gaat, het duurt allemaal lang, erg lang. Het verhaaltje en alle subtiele kvvSnkjes in- een tijdsbestek van drie kwartier,'.dat zou" beter ge kund hebben. Het' is waar dat' John Wayne zijn zwijgende meerderheid steeds duidelijker zichtbaar om het mid del meedraagt, zijn'eens befaam de punch soms wat op een plaag stoot begint te lijken, waardoor zijn apparaten zich extra achter- .uit moeten laten vallen 'en dat zyn beklimmen van een paard een zekere stramheid aan de ca- mera bekent. Maar in zijn Wilde "Westen blijft hy desondanks nog volkomen geloofwaardig de baas. Toch.is. mentaal de jongste van de twee' ongetwijfeld de .monter pit zijn regiestoel opverende elf aar. oudere.regisseur Hawks. Als stadsmens heb ik er altijd een beetje moeite mee te ver van de saloon en van het kantoor van de sherrif begint. Maar'„Rio Lobo", "die van start gaat met een militaire goudroof uit een trein tegen het einde van de Amerikaanse Burgeroorlog bracht voor deze erg persoonlijke voorkeur onmiddellijk troost dooi de mooie vondsten waarmee Hawks meteen al aan hét filmen slaat. Vooral het afremmen van de trein met aan bomen bevestig de kabels, waarbij een flink bos perceel ontworteld wordt, komt spectaculair op het doek. Uit deoorloggsituatie blijft wraak en óver de oude frontlinie heenreikende" vriendschap over. De gevolgen daarvan krijgt, men met' veel actie te zien in het stad- je Rio Lobo, waar het onrecht we lig tiert en John "Wayne samen met Jorge Rivero vooral rond mooie juffers heen heel wat moet uitwieden. Hawks heeft ook in deze film weer een oog voor het huis-tuin-en-keuken-Westen en_ ex- wordt waar een erg authentiek ,maar moeilijk vertaalbaar jargon -gespróken, waardoor je door het oor heen zo'n Western bijna gaat proeven. Met opmerkingen als „It's two hours to sunup", Wayne's waar schuwing „Spread out, it ain't over yet' en zijn geruststellende conclusie als alle schurken het loodje hebben gelegd: „Well, you've get your town beck kun je dit_ overbekende maar geen ogenblik vervelende harde sprookje misschien, wel het beste .samenvatten, C. B. DOÖLARD De korte liefde in „Model shop" van Jacques Démy: Tussen Gary Lockwood en Anouk Aïmee. IM.flJVUJJ.U Er zijn maar weinig filmers te vinden waarvan het ■«■inriiii iff werk zo'n gesloten (en besloten) geheel vormt als in het geval van Jacques Démy. HU heeft in tien Jaar tUd een vüftal films gemaakt (o.a. „Lola" en „Les Parapluies de Cherbourg"), waarin hetzelfde thema en dezelfde personages terugkeren. Voor een goed begrip verdient het daarom aanbeveling énige bekendheid te hebben met de volkomen eigen wereld van de films van Démy- "Want met het verstrijken der Jaren blijken zUn personages een eigen zelfstandig leven zijn te gaan lelden, waarvan de film slechts een momentopname vertegnwoordigt. John Wayne (op paard, voorgrond) hier nog in het pak van de Noordelijke legers, nadat 'zijn' trein van 'zijn' goud beroofd is. In al zijn films zoeken. Démy's personages wanhopig naar de (al dan niet verlopen) liefde, zijn on zeker om bang om nieuwe relaties aan te gaan. missen derhalve de geboden nieuwe kans eri blijven dubbel ongelukkig met hun her innering achter „Model shop" kan gezien worden als de samenvat ting en afsluiting van deze reeks. Hoofdpersoon Georges (Gary Lockwood), een onaangepast jon ge architect uit Los Angelés wordt opgejaagd door een carriè re-zoekend vriendinnetje, een fi nancieringsmaatschappij en de ze kerheid dat hij binnenkort naar Vietnam moet. Bij toeval ontmoet hij Lola uit „Lola" (Anouk Aimée, tien jaar ouder), werk zaam in een foto-studio om haar terugreis naar Frankrijk te ver- dienenen hij raakt door haar ver schijning gefascineerd. Dan speelt Démy 'het spel van de kortstondige liefde, waarbij alle draden van tien jaar film ma ken aan elkaar geknoopt worden. Hij doet dat vol nostalgie, roman tisch en In een traag tempo. Ui terlijk ziet het er vriendelijk eri kalm uit, maar aan het einde van de film is Georges alles, inclusief Lola. kwjjt en moet hij' de volgen de dag in dienst. Démy's films lijken lief en aar dig, maar dat berust op een inter pretatie van de toeschouwer die zich. .verkijkt op de buiten kant. Door allerlei omstandighe den '(vermoedelijk met Anouk Aimée) is ..Model shop" geen vol maakte Démy geworden. Zonder tot de hoogste toppen van zijn kunnen te reiken, blijft „Model shop"- een poëtische en. gevoelige Démy, waarvan alléén gezegd moet worden dat de toeschouwer een v.rat grotere stap moet nemen, om de wereld van Démy binnen te treden, FRED VAN DOORN ;(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag De vijfja rige Dikkiè Hofman is op de 's Gra- velandseweg aangereden door een auto. Het jongetje schoot met zijn kinderfietsje tussen twee geparkeerde auto's door de weg op, waar. de 44- jarige J. de V. hem niet, meer kon ontwijken. Met schaafwonden aan voeten, hoofd en benen is Dikkie naar het Gémeenteziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag Dr. A. W. Mellema (69) directeur van de bloedtransfusiedienst cn de bloed bank van het Rode Kruis, neemt vol gende maand afscheid, Hij is vooral bekend geworden in Rotterdam doordat hij'.sterk betrok ken was bij de opbouw 'van de bloed bank in 1960. Dr. Mellema wordt opgevolgd door de arts F. C. H. A. Kothe. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag In de Westfrankelandse straat ontstond een -steekpartij waarbij een buiten landse werknemer slagaderlijk ver wond werd. De oorzaak van de ruzie heeft de politie nog niet kunnen ach terhalen. Vast staat wel dat bij een bezoek van drie mannen uit Vlaar- dingen aan een familie in Schiedam een ruzie ontstond die uitliep op de bloedige steekpartij. Alle betrokke nen hadden de Turkse nationaliteit. ROTTERDAM, vrijdag. Mejuf frouw J. J. Boonstra, oud-directrice Sander Instituut en oud-adjunctdi rectrice Physico, is op 86 jarige leef tijd overleden. SCHIEDAM, vrijdag Bij snel heidscontroles op de Rotterdamse- dijk heeft de Sehiedamse politie weer de nodige bekeuringen uitge deeld. De hoogste boete kreeg een man die 82 kilometer per uur reed. De politie die met radar-installaties de snelheid van alle gemotoriseerd verkeer meet, zegt daarmee onver minderd door te zullen gaan. JE LEEFT MAAR TWEE KEER Derde James Bond film naar het gelijknamige boek van Fle ming. Met Scan Connery. die een rekening met de geslepen sadist Blofeld vereffent. Blofeld beheert een zelfmoordtuin op een Japans eiland en BondReprise. 14 jaar. MEISJESINTEKNAA(K)T Troebelen in. een duur Zwitsers internaat doordat een jongen zijn geliefde wil blijven vergezellen en zich in vrouwenklerensteekt. Deze travestie zou dan tot allerlei kluchtige toestanden kunnen lei den. Maar het gaat meer richting goedkope lol, mede omdat het in ternaat ook goed in de seksuele frustraties zit. Prol, 18 jaar. HET BOS DER BEGEERTE 'Sex-variaties' op het Hans en Grietje verhaal. De twee dollen verliefd door het bos, tot aan het huisje van do boze heks (deze keer een qua lichaamsbouw zeer bemiddelde dame). De heks pikt Hans van Grietje en later 'pikt Grietje Hans weer terug. Nieuw. 18 jaar. STAMPING GROUND Ver slag van het Holland .Pop Festival dat vorig jaar junr drie dagen lang tienduizenden mensen naar Shelley Winters is voortreffelijk op dreef als „Bloody Mamma". Reprise. Cineac Beurs. Parijs hoertje en Jack Lemrnon in de dubbelrol van politieagent en een bemiddelde lord. Prol. 14 jaar. het Kralingsebos zoog. Met The Byrds, Jefferson Airplane, Santa- na, Pink Floyd, Soft Machine. The Flock. Canned Heat, e.v.a. Rögic: Jason Pohland. Prol. a.l.. BLOODYMAMA Knap ver volg op „Bonnie and Clyde" van Roger Corman. We zien Shelly Winters (zeer op dreef) als de gangstermoeder van vier misda dig ingestelde zoons. Incest, ho mofilie, sadisme, masochisme, drugs, alles komt op hun lijstje voor. Naar historische feiten van de in de jaren twintig in Amerika geruchtmakende misdaadcarriere van de „Bakor-family", Reprise. 18 jaar. 's Morgens en 's middags: Tom en Jerry tekenfilrafestival, a.l. The last valley Omar Sharif, een pacifistische leraar, brengt tijdens de Duitse dertigjarige oor log (16181648) ongewild een bende huurlingen naar een vredig dal met het enige voor het oor logsgeweld gespaarde dorp in de streek. Omar mag bemiddelen tussen de, huurlingen en de vijan dige boeren, maar kan bloedstro men niet voorkomen. Prol. 14 jaar. WOODSTOCK Ingehouden verslag van Michael Wadleigh over het grootste popfestival dat ooit gehouden is. Met driehon derdduizend bezoekers en pop groepen en solisten als Santana, Country Joe and the Fish, the Who, Richie Havens, Joan Baez, Joe Cocker, Crosby Strife and Nash, Jimi Hendrix en Ten years - after. Reprise, a.l. JUNGLE BOEK Een nieuw (getekend) produkt uit de Walt Disney studio's waarover, naar men zegt, Disney zelf nog de su pervisie heeft gehad. De roman. „Mowgli Stories" van Rudyard Kipling voor de oorlog al eens verfilmd, is nu in een musical- vorm gegoten. Alle dieren zijn volgons bekend Disney-recept - menselijke karakters aangemeten, op zeer behendige en vaak knap pe wijze. Reprise, a.l. (elke mid dag). THE GREAT RACE Breed uitgemeten klucht rond een auto race in het jaar 1912 van New York, via Tokio naar Parijs. Tony Curtis heeft Natalie Wood en Jack Lemraon als zeer doortrapte rivalen, die niet nalaten op aller lei mogelijke en onmogelijke ma nieren de race in hun voordeel te beslissen. Reprise, a.l. IRMA LA DOUCE Billy Wil- ders ijzersterke komedie met Shirley Maelaine als een bruisend OA 14 Mistig en traag ver haal .over geheim agent (Roger Browne) die in vele grote steden tot- actie overgaat. Maar waarom cn voor wie? Dal blijft de vraag. Reprise, 18 jaar. HIGH NOON De onversiyt- bare western uit 1052 met het me lodietje dat ook maar niet wil verouderen. Met Gary Cooper als de sheriff die alle gevaren trot seert cn op zijn post blijft, zijn hoop achterlatend. Reprise, 14 jaar alleen maandag). FIVE EASY riECES Een verlopen musicus uit goed milieu blijkt niet meer tegen het leven opgewassen. Terugkeer naar zijn familie lost niets op integendeel, maakt de ellende groter. Óntgoo- hij zich af. In dc hoofdrol Jake Nicholson (de dronken advocaat uit Easy Rider). Prol. 18 jaar. GELUK BIJ EEN ONGELUK Rijke wegenbouwer Louis de Funès raakt met zijn auto van de weg af en blijft halverwege een slijle rotswand met het voertuig in een boomkruin wankel hangen. Hij heeft gezelschap van Goraldi- ne Chaplin en Olivier de Funès. Prol. a.l. RIO LOBO John Wayne. 64 jaar maar onverslijtbaar, als een kolonel 'van de noordelijke troe pen die zich tijdens de Ameri kaanse Burgeroorlog een lading goud laat ontfutselen en daar via een aantal omwegen achter aan gaat Sfeervolle, knappe western, uitstekend geregisseerd door de nu 75-jarige Howard Hawks. Nieuw 14 jaar. ASTERIX EN CLEOPATRA Tweede getekende Asterix-afleve- ring, waarin voor de kenners van Cleopatra zo nu en dan wel te la chen valt. De voornaamste ver dienste van dit produkt is het feit dat er leuke bijfiguren, zijn, met name de schlemielige architect Numéro Bis, - die geholpen door zijn vrienden en tegengewerkt door zijn rivalen toch het paleis voor Cleopatra weet te bouwen. Technisch is er meer te genieten dan bij de eerste aflevering. Re prise. a.l. RYAN'S DOCHTER Melo- drama, spelend in somber Ierland tijdens dc Eerste Wereldoorlog, fl Robert Mitchum, keurige school- meester, trouwt jong, hartstochte lijk meisje (Saran Miles). Hij kan. haax- temperament niet dc baas, zij pleegt overspel met een Engels officier'en wordt „gebrandmerkt" door de dorpsbevolking die in haar een verraadster van een on dergrondse beweging zien. Regie: David Lean. Reprise: 14 jaar. De kannonncn vam Navarortc Boeiende oorlogsfilm waarin Griekse verzetsstrijders erin sla gen een strategisch zeer belang rijke Duitse fortificatie op een steile rots te vernietigen. Met Gregory Peck, David Ni ven cn Anthony Quinn. Reprise. 14 jaar, VRIEZEN AVE DOOD, DAN VRIEZEN WE DOOD Fijne la cher van Louis de Funès. De grootvader van zijn filmvrouw in 1906 bij de Noordpool met een schip mecgezonken wordt zes- lig jaar later ingevroren aange troffen. De „ijsman" leeft nog en de tijd heeft geen invloed op het lichaam gehad. Grootvader is 24 jaar gebleven. Zowel dc weten schap als De Funès maken aan spraken op hem. De mogelijkhe den die dit gegeven biedt zijn kort en krachtig in veel kijk-plc- zier omgezet. Reprise, a.l. LOVE STORY Verfiling van dc gelijknamige bestseller van Erich Segal, waarin Ryan O'Neill en Ali MacGrew het studenten- echtpaar Oliver erx Jenny spelen. Een lach en veel mooie tranen in een kortstondig 'maar gelukkig huwelijk. Het geheel In een geraf fineerd romantisch jasje. Prol. 14 jaar. Yes, monsieur Hulot Vijfde film van Tati gemaakt rond mon sieur Hulot, die nu een vernuftige kampeerauto heeft geconstrueerd. Die wagen moet van Parijs naar de Amsterdamse RAI worden ver voerd. Het doel wordt niet.bereikt door'idiote-tegenslag. Tijdens de oponthouden kijkt Tati satirisch naar de automobilisten-horde. Nieuw. a.I. Laurel en Hardy festival „Boemelstudenten" (vrijd., zat.), „Zeebonken" (zond. en maand.), „Zet je zorgen opzij" (dinsd. en woensd,). Reprise, a.l. Asterix en Cleopatra. Nu alweer voor de derde week terug in het ujnbaantheater. li kori ben van de Programma Vakantie-besteding 1971 voor de week 12 tot en met 16 juli Maandag Brockino (clown) om 10 en 14 uur, respectievelijk Open Hofkerk, Hesse- plaats 221 (Ommoord) en Bergkapel, Oude Raadthuislaan (Hillegersberg). Poppenspel Jan Nelissen om 10 en 14 uur, respectievelijk S. V. Schie- wijk, Sidelingepad 10 en S.V. 't Kin derhoekje, Werkhoefstraat 10. Tar we wijk: kinöercircus. S. V. de Waal: 10 uur diverse kinderspelen. Feyen- oord: kinderprogramma. Noorderei land: kinderprogramma. Ahoy-com- plex: Jeugdland. Dinsdag Biockino (clown) om 10 en 14 uur, respectievelijk Wester Volkshuis, Roemer Visscherstraat 18 (Spangen) en S.V. St. Odilia, Dinkerslootstraat 150. Poppenspel Jan Nelissen om 10 en 14 uur, respectievelijk S.V. Kin dervreugd, Stieltjesstraat 32 en Clubhuis De Tol, Tolhuisstraat 23 (Katendrecht). Pernis: straatteke nen. Feyenoord: jeugdprogramma. Noordereiland: jeugdprogramma. Ahoy-complex: Jeugdland, Woensdag Voorstellingen van de clown Broe- kmo om 10 en 14 uur In respectieve lijk Zaal Castagnet (Schiebroek) en zaal Parochiehuis, Burg. Boumanlaan (Overschie). Poppenspel Jan Nelissen om 10 en 14 uur in respectievelijk S.V. Pas cal-Maeterlinck, Pascalweg 12 en Wijkgebouw Jaffa, Fr. Ruysstraat 17 (Kralingen). Noord: 19.00 uur „Noorderjeugdolympiade". S.V. de Waal: diverse kinderspelen. S.V, Charlpis: 14.00 uur ganzenbord- Feyenoord: jeugdprogramma. Noor- dereiland: jeugdprogramma. Ahoy- com'plex: Jeugdland. Donderdag Brockino (clown) om 10 uur in de Johanneskerk(Lombardijen) en voorstellingen van Jan Nelissen (poppenspel) om 10 en 14 uur res pectievelijk S.V. Hoogl vliet, Con- stanzastraat 24 en S.V. Meeuwen plaat, Steurweg 46. VZOD Charlois: kinderspelen Feijenoord: jeugdpro gramma. Noordereiland: jeugdpro gramma. Ahoy-complex: jeugdland. A^rijdag. Voorstellingen Jan Nelissen {pop- NABEZORGING PAROOL De afd. nabezorging is maandag t/m vrijdag bereikbaar tot 19.30 uur. 's Zaterdags van 16.00 tot 18.00 •uur. Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. penspel) om 10 en 14 uur respectie velijk S.V. Hillegersberg, Molenhoek 10 en S.V. IJsselmonde, Hendr. v. Winckelstraat 10. Brockino (clown) om 10 en 14 uur respectievelijk Clubhuis De Tol, Tol- huisstraat 23 (Katendrecht) en Zaal Sarto, Afrikaanderplein 3. Pernis: hengelwedstrijden. Feyenoord: jeugdprogramma. Noordereiland: jeugdprogramma. Ahoy-complex:.: jeugdland.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1