lil gaat de revolutionair te langzaam ABN Kasobligaties 'mm i IfiH' 'MILIEUHYGIËNE MOET BEGINNEN BIJ INDIVIDU' Roemenië hrijvers Russische SC LANGE LIJSTEN -Stille'- BEZETTING Radio nieuwsdienst Petje af Belazerd Doodskus Dienstregeling GUERILLA Minister Stuyt van volksgezondheid: Geen politieke rol Een veilige spaarvortn met een hoge rente: rente ll/\ - 7J/2°/o f 100,-per stuk Drie soorten Aan toonder Algemene Bank Nederland Eigen bijdragen Coördinatie pagina 4 - donderdag 15 juli 1971 1 c iT pARTlJLElDER Ccaucescu van Roemenie heeft een aantal maatregelen aangekondigd die moeten leiden tot het strakker aan halen vau de ideologische teugels, Nu zijn die in Roemenië toch nooit zo èrg losgelaten, want er is iu de loop der jaren een vrij rigide he- wind gevoerd misschien als een soort rugdekking voor een buiten lands beleid dat nogal wat zelfstan dige trekken vertoonde. Ondanks dat achtte Ceausescu nu toch de tyd Rek om en om oen aan tal westerse invloeden, die in het land merkbaar waren geworden, af te dammen. De communistische „zuiverheid" moet worden hersteld. Er moet waakzaam worden opge treden tegen „eosmopolitisme" en tegen „bougeois-invloedcn". Er moet meer toewijding komen aan dc „marxistische idealen"; anti man (schappelijke uitingen" moeten worden bestreden, evenals allerlei vormen van „burgerlijk amuse ment". Vooral ook de kunstenaars moeten zich duidelijk baseren op de „visie van de werkende klasse", en in het kader daarvan de rol van dc Roemeense arbeider en boer meer op de voorgrond plaatsen. Dit alles heeft Ceaucescu hekend gemaakt kort na zijn reis naar Chi na, waar hij klaarblijkelijk nogal onder de indruk is geraakt van de „culturele revolutie". Met deze aankondigingen zijn diegenen die meenden dat op den duur een nogal zelfstandig buiten lands beleid ook wel zou moeten lei den tot enige liberalisering in de binnenlandse verhoudingen voorlo pig een illusie armer geworden. Een van de treurigste congressen die de laatste tijd zijn gehouden is dat van de Unie van Sowjetschrij- vers, dat de vorige week in Moskou bijeenkwam. De heren schrijvers verklaarden zich, In de meest dras tische termen, tot nederige diena ren van het communistische regime en dc daarbijbehorende kunsttheo rie. 2ij waren het erover eens dat zij met hun schrijvende arbeid de „adel van de doeleinden van dc so cialislische wereld" moesten uit dragen. Dat zij „positieve karak ters" dienden uit le beelden. Dat zij moesten uitgaan van „bet stand punt van de klassenstrijd". Dat zij zich met trots konden beschouwen als „de vaandeldragers van de so cialistische vooruitgang", die slechts konden schrijven vanuit „een grenzeloos vertrouwen in de communistische partij". Zij vonden dan ook dat niet ten onrechte van tijd tot tijd wat ver stokte leeglopers, luiwammesen en domkoppen wérden opgepakt die misschien wel eens iets op papier hadden gezet, maar die volkomen ten onrechte in bet Westen als gro te talenten en begenadigde schrij vers werden vereerd klaarblij kelijk voornamelijk omdat zij in hun kladden gegrepen waren. In het voorbijgaan veroordeelden de schrijvers nog even de „bar baarse agressie van Israël" en de „misdaden van bet Zionisme", ter wijl zij grote waardering uitten voor de „gezonde elementen in Tsjechoslotvakije", die na de trieste periode-Dubcek de weg terug naar de Russische schrijverskanieraden hadden gevonden. Alles onder het motto „Lang leve dc strijdbare anti-imperialistische door AlistairHorne LIQUINE, Zuid-Cliili Sinds doctor Allende aan dc macht kwam li ebben buiten landse waarnemers de gebeur tenissen in Santiago en Valpa raiso, waartussen de regering gedurende de zomer baar tijd. vedcelt, minutieus gevolgd. Maar bier in bet diepe zuiden, in de „boordtrommel' van 'Chi li wordt de echte actie gevoerd. Agrarische hervormingen vormen het strijdpunt. Landhonger is lange tijd een knagend kwaad geweest. Toen president Frei, het eerste Chi leense staatshoofd met hervor mingsideeën- in 1964 aan de macht kwam, bezat ongeveer twee pro cent van de landeigenaars 75 pro cent van het land. Per hoofd van de bevolking is er tweeënhalve hecta re beschikbaar, het laagste in Zuid-Amerika. Frei kondigde een groots programma aan van land hervorming en herverkaveling, maar het igebrek aan snelheid bij de uitvoering was een «van de belang rijkste redenen voor zijn nederlaag tegen Allende vorig jaar september. Op het ogenblik wordt land uit gegeven op topsnelheid. Jacques Chonchol, de minister voor land bouw die ook twee jaar voor Castro werkte, zei mij; „Wij hopen meer te doen in één jaar dan Frei in zes jaar deed". Iedere boer die meer bevloeid land bezit dan 200 hectare staat op de nominatie voor onmid dellijke onteigeningen. Hij krijgt dair tien procent betaald van de ^vaarde van zijn land en de rest in staatsobligaties opeisbaar over een periode van 25 jaar. Als hij kan be wijzen dat hij zijn grond efficiënt verbouwt en zijn werknemers goed behandelt is er een kans dat hij een paar hectare voor zichzelf mag houden. Iedere week worden er lange lij sten gepubliceerd met boerderijen (in het Chiieens fundos) die in aanmerking komen voor „onmid dellijke hervorming". Hun hectares zullen verdeeld worden onder de arme boeren of de misdeelde Mapuche Indianen die waar kunnen maken dat hun land in de jaren rond 1680 was „gevorderd" d-oor de blan ken. Of het wordt ingedeeld in su percollectieven waarvan Chonchol openlijk heeft verklaard dat hij die ziet als zijn uiteindelijk ideaal op agrarisch gebied. Maar voor een kleine groep jonge Chileense extremisten gaan de za ken nog niet vlug genoeg. Dat is de MIR, ae beweging van de revolu tionaire linkervleugel, het Chileen se equivalent van de Uruguayse Tupamaros. MIR begon zijn leven ongeveer vijf jaar geleden op de Concepcion Universiteit, Chili's grootste revolutionaire broeinest. Sindsdien is MIR betrokken ge weest bij kidnappings, bankroven en diefstallen van belangrijke hoe veelheden wapens. Hoewel er nog geen bloedbaden in Tupamarosstijl zijn geweest, zijn de helden van de MIR Che en in mindere mate Mao. Zij zijn er van overtuigd dat een ge weldadige revolutie de enige op lossing is voor Zuid-Amerika. Zij bekijken de links georiënteerde re gering van Allende met een menge ling van tolerantie en ongeduld. Tijdens de onzekerheid die op Allendes overwinning volgde zijn de Miristas naar de fundos getrok ken. (de Chileense landerijen), met name naar die hier in het zuiden. Hun techniek is altijd geweest de boer en do Indianen op te jutten en te organiseren in kleine bewa pende bendes. Dan zwermen zij neer op de fundos en geven de ei genaar en zijn gezin tien minuten CHiL. ÜXXXWtg Equiqt 0 km 500 ntologast DÉS7vSNTu£jS*£7t; a Sereno na del Mcr jYalporeisof jjajjJ>flonccgva;-^ kïTohugnq/ Xjuh oncepciofif Oceaanlw> foWrtlG nedo Monti ncud CH/LOE Ftt agtuansir. Punla Arenos om te vertrekken met niels meer dan de kleren die zij in de gauwigheid bijeen kunnen rapen- Dan richten zij hun eigen revolutio naire boerderij op. In tegenstelling tot de officiële onteigeningen van de regering wordt geen enkele compensatie, aangeboden. De regering heeft tod dusver altijd een oogje dicht geknepen. De Chi leense politie heeft strikte opdracht de Miristas niets in de weg te leg gen. In deze sfeer van hallanarclne stropen da Miristas naar willekeur het land af. Velen van hen staan onder bevel van „Commandante Pepe"- De regering met inbegrip van minister Chonchol geeft zicli veel moeite zijn bestaan te ontken non. Nadat ik zo'n achthonderd kilome ter vanuit Santiago naar het zuiden was gereisd over adembenemende bergweggetjes ontdekte ik Pepe in •n klein, dorpje met -de maarn Llquine, ergens boven in het Andesgebergte bij -de grens met Argentinië. Omge ven door het meest ondoordringba re bamboebos dat ik ooit gezien heb en gedurende de winter afge sneden gloor de sneeuw wat dit de meest verlaten plek die men zich voor kan stellen. Het was een echt Che Guevara-terrein. Het zou voor ieder leger een nachtmerrie bete kenen op te moeten trekken tegen guerrilla's die deze heuvels hebben bezet. Pepe had de dag tevoren juist een houtfundo in bezit genomen die een gebied besloeg van 125.000 hectare. Hij was een wat kleine man, voornamelijk in zwart ge kleed met zwart haar, een zwarte snor en 2warte rusteloze ogen. Aan zijn riem had hij een automatisch pistool en een groot kapmes t han gen. Hij was ten voeten uit de Zuidamerikaanse bandiet zoals een schoolmeisje in Europa zich die - voorstelt. Zijn echte naam was Greogiro Jose Liendo. Hij wag 26 jaar oud en zijn ouders waren on opvallende burgers uit Punta Are nas. Hij had gestudeerd in Santiago en Valdivia en was tijdens zijn stu dietijd Mirista geworden. Nu hadden hij en tien anderen de boeren van deze fundo overge haald de zaak te bezetten. De mo tieven voor de boeren, waren dat het loon slecht was, de behuizing erger. Er waren lange periodes van seizoen werkloosheid cn het was hen niet toegestaan hun eigen vee te houden. Er leefden zo'n 130 ge zinnen op de fundo die gemiddeld uit zes tot acht personen bestonden. (Een cijfer dat een idee geeft van de bevolkingsexplosie die aan Chi li's landhonger ten grondslag ligt.) De Miristas organiseerden de boeren en indoctrineerden hen met marxistische cn maoistische ideeën en met duidelijk succes. Nadat ik in een van de boerenhuisjes was geweest begreep ik waarom. Een houten hut zonder elektriciteit, zon der stromend water, zonder wc. In twee povere kamertjes woonden een boer die vijf jaar op de fundo had gewerkt en zijn vrouw met hun zes kinderen. Er was één bed waarin op een na alle.kindergn ge- boren waren. De Miristas legden uit dat zij er ervan overtuigd waren, dat alleen een gewelddadige revolutie een ein de zou kunnen maken aan de bour geois struktuur van Zuid-Amerika en het Yankee-koloniaiisme. Doden Een mapuche Indiaan bevestigt een plakkaat met eisen voor landhervor ming. De linkse MIR-beweging steunt deze eisen en is op eigen houtje al bezig de herverdeling van grond sneller door te voeren dan de regering- Al lende dat doet. yOALS kranten melden, zal het ANP in zijn radio2endtijd eni ge wijzigingen brengen. Suggestie', het laatste nieuws niet van 5 voor 24 uur, maar zoals In buitenland, na 24 uur. De nieuwslezer hoeft dan niet te raffelen, de item-keuze wordt dan ook niet door tijdsnood beperkt, en waar nodig kan rustig een breder informatie en zelfs com mentaar terzake gegeven worden. Men mag vermoeden dat ook ia Ne derland aan het einde van de dag hieraan bij velen behoefte bestaat. En een uitspraaksuggestie: in het TV-journaal hoort men de (manne lijke) nieuwslezer vaak „justitie" en „Luxemburg" zeggen met de u van Ans Schut. Is dat een luxe, een hobbie wellicht, of een voorschrift? Indien het laatste, is het de goede uitspraak? In de radio hoort men namelijk de u van acuut. Kerkdricl, F. M. VAN PELT - V i-, sq y,<4syCf TTIT Matthijs do Vreede's gesprek ID met 'n ongehuwde moeder (PS 10/7) bleek dat wij ons petje af moeten nemen voor de jonge vrouw die de moed heeft haar kind op te voeden zonder de „vader" {Bedoeld is waarschijnlijk de ver wekker). Een petje afnemen voor de jonge vrouw die durft te zeggen dat ze „zo'n hekel heeft aan condooms" (wie eigenlijk niet?) En dat vrijen zoiets geweldigs is dat ze „nergens meer aan denkt" En petje af voor de jonge vrouw die nu al weet dat ze nog wel eens vaker „nergens meer aan zal denken" on een twee de kind zat laten verwekken, om dan vervolgens de maatschappij verantwoordelijk te stellen voor le vensonderhoud en huisvesting van haar „gezin." En tenslotte driewerf hoera roe pen voor de jonge vrouw die meent dat het „actieve aandeel van de va der bij de opvoeding vrijwel te verwaarlozen is", en dat haar op voedingsproblemen op te lossen zijn door een grotere toelage van wege de Bijstand wet. Meelij met het „bedrogen" meis je hoeven wij niet meer tc hebben, dat raakt uit de tijd. Blijft over het medelijden met kinderen die nooit „papa" hebben leren zeggen. Amsterdam CONSTANCE WIBAUT 1UEN succesnummer van "VVim Sonneveld is zyn liedje waarin hij een gesprek heeft met een oude „vlam", die hij toevoegt: „Je hebt me belazerd! Je hebt me bedon derd Dat kunnen wü, ais- kiezers, thans ook zeggen tot Barend Bics- heuvel, opvolger van wijlen Colijn, die zijn kiezers belazerde met de woorden: „Ga maar rustig slapen!" terwijl diezelfde nacht de Duitse Stuka's hier overvlogen en nazi gangsters dropten. Barend Biesheu vel overtreft zijn stugge voorgan gers nog in voorgewende onwe tendheid. Die stond ijskoud voor de televisie te beweren: „De kiezers hebben gesproken en wij voeren de wil van de kiezers uit". Ja, de kiezers hebben gesproken, maar niet om een kabinet terug te krijgen dat nog rechtser is dan het vorige. De kiezers hebben hun af keuring uitgesproken over het ka binet-De Jong en nu komt Biesheu vel weer mei dat door de kiezers afgekeurde kabinet-De Jong langs een achterdeurtje terug. Een kabi net met andere namen, maar met dezelfde reactionaire opvattingen of nog erger. Drees jr. kwam in het parlement omdat hij eens flink zou gaan be zuinigen, maar zjjn eerste bezuini- gingsdaad was goed te vinden, dat twee onnodige ministers meer in dit reactionaire kabinet kwamen. Dus verspilling van zoveel tiendui zenden per jaar. Tilburg, SAM. COHEN. TK ben erg naar geworden van dc tegenwoordige TV-programnla's, vooral „de doodskus" van de VPRO op 8 juli jl. We hebben ontspanning nodig in deze tijd en niet dit soort films. Het werkt velen op de zenu- wen. Santpoort R. SNELTEN "\f RIJ DAG jl. hadden we een dag v bij onze dochter in Rijswijk doorgebracht en wilden met ae trein van 22.38 weer naar Amster-' dam terug. Om 22.35 waren we op het station waar wc een mooie doorkijk hadden door het gesloten stationsgebouw, doch vonden de wachtkamer dicht, 22,38 kwam er geen trein, dus wachten. Treinen razen wel voorbij doch geen stopt er, terwijl er ook geen mededeling van vertraging of wat dan ook ge daan wordt. De volgende trein moet om 23,07 vertrekken. Nu weet ik niet of het deze, of die van 22.38 was, maar eindelijk om 23.24 kwam er nog een trein en konden we na in Den. Haag overgestapt te zijn Amsterdam be reiken. Ik ben geen automobilist, maar zou het bij een dusdanige ser vice haast gaan worden. Zeer sterk protest tegen afwente ling van spoortckort op de automo bilisten is gezien deze service wel op z'n plaats. Amsterdam, K. NAUTA „Inderdaad, 't is kaas, maar wel een heel klein stukje" zou onvermijdelijk zijn. Zij ver achtten de zachtere politieke me thodes van de officiële communisti sche partij. Pepe ontkende dat hij zich op dit afgelegen gebied concentreerde om er de basis te leggen voor guerrilla activiteiten en niet alleen vanwege de armoede. „Kijk maar," zei hij lachend, „hier zijn geen guerille- ros". Maar hij voegde daar veelbe- tekend aan toe: „Het is waarschijn lijk dat er een tegencoup komt te gen de regering van Allende, Dan zullen wij ons natuurlijk moeten verdedigen, tot de dood. Daarom moeten wij onszelf organiseren en daarvoor is niet veel tijd meer over. Een rechtse coup kunnen we binnen een jaar verwachten." Pepe geeft dan het verbazing wekkende cijfer van een miljoen hectare land die zijn Miristas nu, controleren. Dit land strekt zich als- een onafgebroken strook uit langs de Argentijnse grens waarvandaan de gewapende hulp voor een recht se staatsgreep zou moeten komen. Het is redelijk aan te nemen dat de MIR nog met het stadium heeft bereikt waarin 'n gewapende guer rilla basis in het Liquinegebied in gericht kan worden. Met de rege- ring.Allende zover aan hun kant -is daar ook geen reden toe. Maar als de zaken zouden veranderen, ziet het er naar uit dat zij een heel eind op weg 2ün in het scheppen van een basis die een stuk gezonder is dan wat Che Guevara ooit in t de bossen van Bolivia heeft bereikt. Het zal uiterst moeilijk zijn de Mi ristas uit dit gebied te verdrijven. Bovendien kunnen zij rekenen op de steun van de boeren, ook al iets dat Che nooit bereikt heeft. Door de MIR in feite de vrije hand te geven kan de regering erop rekenen dat op korte termijn de sfeer van paniek onder de fundo^ ei genaren zal helpen hun onteige ningsprogramma te versnellen. „Ik verwelkom de agitatie waar we op het ogenblik mee te maken heb ben,", zei Chonchol, „zolang onze reserves de zaak bij kunnen hou den."-Op lange termijn echter be staat het gevaar dat de gebeurte nissen deze reserves ver te boven gaan. Om te beginnen is de wan hoop onder de landheren er al oor- zaak^van dat zij het land verwaar lozen. Zij zaaien niet meer .voor het volgend jaar, grote hoeveelheden melkkoeien en fokvee worden ge slacht om klinkende munt in han den te Krijgen. En Chili is al een importeur van voedsel. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag De nieuwe minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne dr L. B. J. Stuyt vindt dat de milieuhygiëne moet beginnen bij het individu. Dat moet zich primair verantwoor delijk voelen voor de verontreiniging van zijn directe omgeving. „De laatste tijd is de milieuhygiëne tc sterk gericht geweest op wat in het algemeen tot stand gebracht moet worden," verklaarde hij gisteren toen hij zich voor het eerst aan de' publiciteitsmedia presenteerde. Dr Stuyt Is een voorzichtig man, Hij stelde voorop dat hij na een week in funklie tc zijn, niet op aJIe beleidsvragen gedetailleerd zou kunnen antwoerden! Toch ging hij uitvoerig dn op bijvoorbeeld de noodzaak van een eigen risico („ei gen bijdragen") voor ziekenfonds verzekerden, zijn bez%varen legen het roken, en de overbelasting van de artsenstand. Zeer zwijgzaam was hij daaren tegen over onder meer het drugge bruik (hoewel hij daarover een even uitgesproken mening schijnt te hebben als er sigarettenro ken) en abortus. Beide zaken heb ben politiek een sterk controver sieel karakter. De nieuwe bewindsman wekte cle indruk zich echter vooralsnog niet te willen branden aan dat soort za ken. Hij kent zijn departement veel zakelijke en zeer weinig politieke kanten toe. Een redenering die niet vol te houden is, want even later moest hij toegeven dat aan sommi ge beslissingen zoals die over de vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte politieke geladenheid niet te ontzeggen valt. Dr Stuyt heeft tot nu toe geen rol gespeeld op het politieke toneel. (ADVERTENTIE) looptijd 3 jaar, rente 714% looptijd 4 jaar, rente 772% looptijd 5 jaar, rente 772% De ABN Kasobligaties luiden aèn toonder en zij'n voorzien van jaarcoupons. Vasteaflossings-en coupondag 1 mei ABN Kasobligaties verkrijgbaar bij alle kantoren van de dr L. B. J. STUYT voorzichtig man Hij is pas sinds kort lid van de KVP. Zijn in politiek Den Haag on bekende naam werd pas in de laat ste dagen van de formatie naar vo ren geschoven door KVP-leider Veringa. de man die vier jaar gele den zelf als onbekende door de toenmalige fractievoorzitter Schmelzer (na zijn „ontdekking" in een Hollandse veilinghal) het kabi net-De Jong werd binnengehaald. Als één van de motieven voor juist zijn benoeming tot minister van het nieuwe ministerie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne geeft dr Stuyt aan: „Ze hadden graag een arts. Volksgezondheid heeft zoveel raakvlakken met tech- nisch-medische problemen dat al leen een arts de diepte van die pro blemen kan peilen." Hij gelooft door Veringa primair als arts te zijn aangetrokken. Duidelijke uitspraken deed de nieuwe minister gisteren ai ten aanzien van het eigen risico voor de fondspatiënten: „eigen bijdra- ren" vind hij beter pasen, invoe ring ervan in welke vorm weel hij nog niet zal noodzakelijk zijn omdat dc ziekenfondsuitgaven niet ongelimiteerd kunnen stijgen. De eigen bijdragen zullen ook een bruikbaar wapen kunnen zijn tegen het „ongebreideld beroep" dat gedaan wordt op de artsen stand. „Veel artsen zijn overbelast omdat men te snel een arts raad pleegt nu liet toch gratis is", meent hij. Enige voortvarendheid heeft dr Stuyt ook al aan de dag gelegd bij de organisatie van zijn departe ment. Op zijn voorstel werd dr P. Siderius, directeur-generaal van Volksgezondheid, benoemd tot se cretaris-generaal van het nieuwe ministerie. Dr Stuyt heeft bovendien reeda een staatssecretaris geclaimd al zou die wens de eerste jaren niet ver vuld worden. Tevens heeft hij d* coördinatie van alle milieu-hygië nische aspeoien van de verschillen de departementen opgeëist en ge kregen. Zelf vindt hij het van groot belang dat deze werkzaambheden in handen van één persoon liggen. „Ik geef toe dat het wat pedant klinkt", zegt hij „maar ik wil door deze coördinatie orde op zaken stellen. Er zijn zoveel instanties in Nederland, die de zaken, half of he lemaal niet uitvoeren".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1