'Magnetiseur was wel in overtreding' Goed debuut bij Castillo ENQUETE OVER GIRO BLEEK BONAFIDE YVY wil gemeente- Verslaggevers in zaak-bomaanslag mogelijk getuigen ander beleid Castillo Courrèges 'jrnnGivMsj heb geen ansst, d'r bluvew VOORZITTER VERENIGING TEGEN KWAKZALVERIJ: j yjoJr/MA OMfls, HALLf? APOLLOlSZ~ HALLO APOLLO IS, ER Ho INZITTEN. OVERENSLUITÊN. Umm héle beste halve zware,© Rode Jeugd claimt aanslag in Eindhoven 'Agenten uit Nederland tijdelijk naar de Antillen' pp pagina 4 - zaterdag 31 juli 1971 Nou mensen, er hoeft aan. het eind van. de Par ij se modeweek niemand te worden bijgebracht van de schrik over de winter mode, zoals de ontwerpers die hier altegader hebben uitge broed. Mooie, keurige mode, daar niet van, erg soepel en vloeiend van lijn. Maar naar het klassieke en het brave toe, geschikt voor dames van aller- hand leeftijd en maat (en dat is wat de confectie wil voor haar clientèle), maar toch nog ge noeg waarmee een jonge meid ook blij kan zijn want zo som ber is het nou ook weer niet. Een reactie op de veelheid van de afgelopen jaren, wat rust in de woelige wateren, het is pre cies dezelfde tendens die ook op de confectiebeurzen te zien was. Dit zijn de voornaamste punten. 0 De rokzoom meestal even onder de knie, soms halverwege en een enkele keer er een stuk boven. (Un- garo). De jurk krijgt veel aandacht. Hif is zeer simpel en vloeiend van lyn. Met een lange strakke mouw vanuit een normale smalle schouder, of met wyde mouwen, die vlak by de pols in een band of manchet worden bij een gehouden. De taille is duidelijk gemarkeerd, of door een ceintuur, die veel ruimte in het bovenlijf en de rok bijeenhoudt, en dan is er de come back van een heel oude klas sieker namelijk de zogeheten „prin- sessejurk". Het is een jurk zonder taillenaad die het bovenlichaam en de taille dicht omsluit en daarna langzaam naar beneden in een licht Mokkende en soepel vallende rok uitloopt. 0 Voor de avond duidelijke terug keer naar de romantiek van de vo rige eeuw. Op het Victoriaanse af, met veel ruches en chabots of witte kragen en boordjes met strik er onder, lange mouwen en niet één stukje bloot, Dit in tegenstelling met de haus se in. blote-ruggen-jurken en diepe V-decolleté's, van schuingcknipfce japonnen van crêpes, die hangen aan ragdunne schouderbandjes en doort denken aan zeer sexylingerie. De mantels worden wijder tot heel wijd, met brede schouders. Soms wordt de ruimte in een cein tuur om de taille bijeengehouden. Er zijn nog wel keurige klassieke getailleei-de mantels maar de ten dens ia toch duidelijk naar de naar onderen pyramïde-wijd uitlopende jas die vaak brede schouderpassen heeft of wijde klokkende ruggen. Veel pellerines, capes en poncho effecten. Grote revers en grote kra gen die opgezet worden tegen het achterhoofd. Er zijn opvallend veel bontmouwen. In ieder geval jassen die gemak kelijk over een mantelpak kunnen dat vaak een lang, dicht tegen het lichaam aan liggend jasje heeft maar ook korte battledress-achtige jasjes op een band zijn er veel. Ook lange jassen met strikceintuurs. Soms hebben ze zelfs een schootje. Rokken van tailleurs zyn meestal plooiend of klokkend. 9 Nog wat losse opmerkingen: Er wordt veel en kleurig gebiesd zowel op jurken als op jassen en ook op schoenen. 9 Er worden nog altijd gebreide mutsjes gedragen (genre de eier- warmer) maar ook baretten, vilten herenhoeden en pluizige bontmutsen. 0 Stoffen. Veel tweeds en ontzet tend veel soepele double faced stof fen, mohair, synthetisch bont, zijden en wollen crêpes, mousseline, een beetje fluweel nog, maar voor 's avonds de terugkeer van de tafzij en dan nog wat satijn. Meestal zijn de stoffen effen en als er al een ruit wordt gebruikt is het meestal een Schotse. 9 Kleuren: erg veel zwart, grijs, bruin, wit en beige maar ook zeer veel helle tinten zoals fel turkoois, hardrood, ijsblauw, knalgeel, oranje, hardrose en opvallend gebruik van donkengroen. door JEANNE ROOS in Parijs PARUS, zaterdag Op de laatste dag van de modeweek waarin naar schatting minstens drieduizend modellen de revue zijn gepasseerd, heeft onze landgenoot de 28-jarige Robert Nelissen uit Limburg zijn voor bet huis Castillo gemaakte col lectie uitgebracht en het is een geslaagd debuut geweest vooral wat zijn dagkleren betreft, Nelissen, die na afloop bijna in tranen ineenzeeg van moeheid en spanning, mocht terecht een harte lijk applaus ontvangen. Het is een heel ding om voor het eerst alleen een couturecollectie te moeten ont werpen voor een huis dat de naam Castillo draagt van de zeer talent volle Spanjaard die jarenlang de Parijse couture mee neeft helpen dragen. Maar Castillo zelf heeft zich al jaren geleden teruggetrokken en alleen zijn naam bestaat nog voort in een prachtige zaak in de Faubourg St. Honoré. Toen men een half jaar geleden Robert Nelissen vroeg een winter collectie te maken was dat voor hern een grote uitdaging. Hij is hier al tien jaar geleden naar Parijs ge komen om 2ijti geluk in de mode te beproeven. Hij heeft zich met veel vallen en opstaan moeizaam en dapper door alle moeilijkheden heen gevochten. Het keerpunt kwam voor hem toen hij enkele ja ren geleden bij Cardin kon komen werken waar hij twee jaar gebleven is. Daarna ging hij in de confectie en daarna als free lance modellist werken waarmee hij groot succes had. En nu zijn kleren. Ze zijn heel eenvoudig met een verfijnde élé gante geschikt voor jong en niet zo jorvg, al ?it zijn rflkzootn een flink eindje boven de knie. Hij maakte een hele stoet uitstekende mantels in zachte double faced stoffen. Ze hebben, ronde, vrij brede schouders, een smalle taille die omgord wordt door dunne lakceintuurs waaronder de rok soepel en licht Mokt. De na den zijn vrij breed en hebben een decorerende functie. De mouwen zijn wijd, de kraag is vaak een kleine opstaande col. Een tweede type mantel is die met de kimono mouw of de pellen nig of met cape effect in de wijde rug. Echt leuk zijn zijn japonnen of' eigenlijk deux-pièccs die worden gedragen over een geribbelde an- derskleurige bodystocking die te vens als jumper en als kousen werkt. Hij maakte er rokjes overheen en kleine vestjes die vlak onder de buste eindigen en die hij in allerlei grillige vormen heeft uitgesneden. Dan is er nog een. soort wikkel jurken mot korte mouwen die ach ter sluiten en uitstekende driedeli ge broek ensembles van lange pan talon of bermuda waarop een lange tuniek en met daarover weer een iets korter jasje zodat er een soort „drie etage lijn" ontstaat, Tailleurs hebben rokken of bermudashorts met lange getailleerde jasjes of op de heup blousende tunieken. Het is allemaal heel consequent en soepel van lijn, uitermate draagbaar maar met een hoeveelheid eigen ideeën uitstekend gerealiseerd in een rus tig kleurengamma met veel zwart en wit maar ook met prachtig jade- groen, oranje, rood en rose. Courrèges, Hoewel zijn drie groe pen kleding: zijn goedkope (bou ja!) confectie die Hyperbole heet en zijn duurdere confectie, Couture Future alsmede zijn echte couture die hij met een aardig eufemisme tegenwoordig Prototype noemt, al lemaal werden getoond, is het op vallendste nieuws dat ook hij na een eigen parfum uitbrengt Het heet Empremtc. Het heeft vijftien verschillende onderdelen. Er zitten planten uit Haiti in en uit Joegosla vië en een boom uit Rusland, jas mijn en kruiden uit de Provence, Bulgaarse rozen, sand el uit India, clcette uit Abcsslnië, kaneel, ke- reander en mandarijntjes. Nu kunt u ook weer eens zien hoe een par fum is samengesteld. Wat de kleren betreft, leuk, eeht Courrèges met als basis de ik zou bijna zeggen eeuwige witte ribbel bodystocking, die nu een rils om het middel heeft zodat het boven stuk ook als lange pul lover kan worden gedragen waarbij hij een stoet van net onder de knie reiken de sportjassen toont die een iets verhoogde taille hebben en vol zit ten met brede ritsen, drukknopen, opgestikte zakken, ronde schouder stukken, epauletten en alles wat typisch Courrèges is. Er zijn regen jassen met capuchons, ski-ensem bles en broek pakken, korte gebrei de shortpakies, tailleurtjes met doorknooprokken. en battledress- 3osjes in gladde stoffen of vistram of parachutezij de. De kleuren zoals altijd voornamelijk wit gecombi neerd met helderrood, zwart mei wit, groen met wit, wit met groen en af en toe een ruit maar bijna al tijd effen. Nieuw vond ik zijn le gergroene regenjas gevoerd met een orante-groene Schotse ruit en i wollen franje aan de verbrede schouder. Valse5 medewerkers ivaren niet vals (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. De „valse" enquêteurs die aan Am sterdammers vragen hebben ge steld over de gemeentegiro, blij ken dit te hebben gedaan voor het Nederlands Centrum voor Marketing Analyses aan de Sar- phatikade. Dit bureau verrichtte in opdracht van de Stichting Be vordering Chèqueverkeer (van de Nederlandse Bankiersvereni ging) een onderzoek naar de be talingsgewoonten in Nederland. Een woordvoerder van de op drachtgever heeft dit tegenover ons bevestigd. Vermoedelijk is de mededeling van. do gemeentegiro, dat de enquêteurs zich zouden, legitimeren met een ge meentegiropas, ontstaan doordat de enquêteurs met giropassen van clc post giro en de gemeentegiro en do betaal- pas van de banken waren uitgerust. Deze werden gebruikt in do loop van hot enquêtegesprek. Veel van de medewerkers waren part-timers en geen beroeps-enquê teurs, Volgens de Bank Iers vereniging worden zulke enquêtes wel vaker ge houden. Een zegsman van de PTT deelt mee, dat ook de postgiro door het NIPO regelmatig marktonderzoek over de betaalgewoonten laat ver richten. De gemeentegiro zegt, met le laten enquêteren, al is dat in het verleden eveneens door het NIPO wel eens gebeurd. Adjunct-directeur Van 't Hull van de gemeentegiro noemt het „in zekere zin eon geruststelling", dat de enquêteurs nu waarschijnlijk toch bonafide zijn. „Het enquêtebureau heeft toegegeven, dat vooraf beter contact met ons opgenomen bad kun nen worden. Eo'n bureau moet toch begrijpen, dat het stellen van vragen over geldzaken iets anders la dan als het over een wasmiddel of over pijp tabak gaat?" DEN HAAG, zaterda- (ANP) De ministeriële ver!fkr">»» over dl= arls met hl™. beroemde mag- netiseur, samenwerkt. Dit heeft weer cu* magneliï-eur van prinses Armgard is uit een oogpunt van tot gevolg dat de goedgelovige lieden volksgezondheid voor wat hel overtreden van dc wet op dc uitoefe- niet naar lum huisarts gaan, maar zich i r» ii i .i i i"i in eerste instantie rechtstreeks tot de rung der geneeskunst betreft. volslagen m strijd met de werkelijk- onbevoegden wenden. 'In mijn ambts- Leid. Dit zegt dc arts A. P. N. de Groot, voorzitter van de Vereni- periode heb ik hiervan meerdere kwa- T- 'ïi i i i l'Jkc helaas ook dodelijke resui- ging tegen uc Kwakzalverij, in het maandblad van de vereniging. laten meegemaakt'. (ADVERTENTIE) PZ-PARA MEDIC A vraagt voor uitzending naar modern zie kenhuis In Zuid: VERPLEEGSTERS voor allo diensten an fd. ZIEKEN VERZORG S TER VERPLEEGSTER voor nachtdiens ten Duiven dreoh t. Oókprettige banen voor: DO KTERSASSISTENTES MEDISCH SECRETARESSES MEDISCH DICTA FONISTES MEDISCH TYPISTES Uitstekende uurtarieven, goede sociale voorzieningen en contante v/eksff/fcse uitbetaling. PARAMEDICA UITZENOBUREAU PZ-BU1TENVELDERT Kastelenstraat 111-A bi] v. Le/Jen bergt. te!. 443434 Premier Biesheuvel had in zijn antwoord op vragen van Kamer leden geschreven dat de onbe voegde zijn behandeling verricht te met medeweten van de arts. Wat bij deed was de arts bekend. Daarom mag volgens Biesheuvel worden aangenomen dat de wet op de uitoefening der genees kunst niet is overtreden, De Groot is het daar niet mee eens. Hij concludeert dat strafrechtelijk wel degelijk sprake is van wetsover treding. Tuchtrechtelijk ligt volgens hem de zaak meer genuanceerd. Dc Groot: 'Onder geen enkele voor waarde mag een onbevoegde genees kunst uitoefenen. Of de behandelend arts al dan niet afweet van een optre den van een onbevoegde, doet wette lijk niet ter zake. Zelfs als deze over tredingen door een behandelend arts zouden worden gesanctioneerd, dan nog blijven het wetsovertredingen'. Tuchtrechtelijk treft de arts, die niet afweet van het optreden van een onbevoegde bij één zijner patiënten, geen enkele blaam. "Weet de arts er wel van af. maar houdt hij zich af zijdig van het doen en laten van de onbevoegde, dan kan hem evenmin enige verantwoordelijkheid van diens daden worden aangewreven. Ondermijning (ADVERTENTIE; Stelt dc arts zich aetlef op tegen over het optreden van de onbevoegde, dekt hij de onbevoegde met zijn eigen bevoegdheid, dan ondermijnt de arts het vertrouwen in dc stand der ge neeskundigen en is hij in tuchtrech telijke zin in overtreding, aldus De Groot. Hij gaat in zijn artikel niet na der in op wat in het geval van prin ses Armgard van toepassing is. De Groot merkt op, dot het grote gevaar bij de laatste houding van een arts schuilt in het feit, dat do onbe voegde gaat rondbazuinen, dat die en (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag De recente ontwikkelingen op het gebied van het jeugdtoerisme en met name de situatie in het Von delpark, brengen schade toe aan het door de VVV gewenste toeris tische bezoek aan Amsterdam. Bij het college van b. en w. zal er op worden aangedrongen dat voor het zomerseizoen 1972 een ander beleid ten aanzien van het jeugd toerisme zal worden gevoerd. Difc is gisteren besloten op de al gemene ledenvergadering van de WV Amsterdam, Een van de leden de heer B. Ruchert, die in de Van Éeghenstraat een hotel heeft, noemde de toestand in het Vondelpark 'onhoudbaar Her haaldelijk werden auto's van zyn ho telgasten opengebroken en artikelen gestolen, De heer M. Welling van hotel Casa deelde mee dat al enkele keren was voorgekomen dat niet in zijn hotel logerende hippies 's-morgens zonder betaling van de zelfservice voor ont bijt gebruik hadden gemaakt en bo vendien nog etenswaren hadden in gepakt voor uibdapen.de kennissen. Hij vond ook dat het jeugdtoeris me in vergelijking met het andere toe risme onevenredig hoog wordt gesub sidieerd, Aan het begin van de vergadering (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN, zaterdag Het is niet uitgesloten, dat de verslagge vers van De Telegraaf en KRO's radiorubriek Echo zullen worden gedagvaard als getuigen in het onderzoek naar de bomaanslag op de auto van de Eindhovense hoofdcommissaris, vorige week. Het ochtendblad en Echo spra* ken deze week met anonieme ver tegenwoordigers van de Rode Jeugd in Eindhoven, die als Mar- xistische-Leninistische verzetsor ganisatie de aanslag op de auto claimt, De Telegraaf van gisteren liet een woordvoerder van de Rode Jeugd zeggen dat „er nog veel meer slaat le gebeuren ca dat komende akties rechtstreeks gericht zullen zijn op het leven van de Eindhovense autoritei ten". De officier van justitie in D&n Bosch, mr J. H. M. Peijenburg, noemde deze publikaties vanochtend „bijzonder ernstig". Welke stappen eventueel zullen worden onderno men tegen het oehtendblad en do KRO zei hij nog niet te kunnen me dedelen. „Wij beraden ons wat ons te doen staat, maar een eventueel ver hoor van de betrokken verslaggevers zei hij desge- had de voorzitter mr A. Kastein erop gewezen dat de financiële steun van het Amsterdamse bedrijfsleven aan de WV elk jaar wel iets groter wordt maar toch nog onvoldoende is. Voor het lopende jaar wordt uit deze sec tor ongeveer 275.000,- verwacht. Arubaans politieblad: ORANJESTAD (NA), zater dag (ANP) Op Aruba doen reeds geruime ifld geruchten de ronde, dat de politieleiding op Curacao plannen heeft een 50-tal politieagenten wit Ne derland voor enige jaren naar de Nederlandse Antillen te la ten komen. Zf] moeten het va cuüm opvullen dat dreigt te ontstaan door een massale pen sionering van Antilliaanse po litiemannen. Dit staat in een artikel In De Schakel, het maandblad van de Arubaanse polliie. is niet uitgesloten", zo zet hij vraagd. Hij bevestigde, dat het bandje niet het vraaggesprek, dat Echo afgelo pen woensdag met een vertegen woordiger van de Rode Jeugd had, inmiddels in het bezit is van de Eindhovense politie. Mr Peijenburg zei, dat er bij h« onderzoek inderdaad ernstig rritó*" ning mee wordt gehouden, dat aanslag door Rode Jeugd is gepleegd' Gebeurtenissen uit het verleden geven ons voldoende grond voor dit vermoeden, zo zei hij. De officier doelde daarmee op de aanslag met een brandbom, vorig jaar, waarvoor de voorzitter van de Endhovense Rode Jeugd, Henk Wubbe, in eerste instantie door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, maar later door het Hof wer® vrijgesproken, wegens gebrek bewijs. Bij deze aanslag, eveneens met e*n brandbom, brandde een woning heel uit. Ook deze aanslag werd in dertijd geclaimd door de Bow Jeugd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1