ACTEUR FERD STERNEBERG Het 'Shfiffy-Theater' vermenigvuldigt zich zeventig TOEVALSKUNSTPRENTBRIEFKAARTEN m KUNST The life of ladyGodiva: stompzinnig bedrog Coiicèrtzaal Jong publiek Versteld Economie Poolse gra fiek in liet Rijksmuseum ven the 'Boek van de maand' met oude rijmpjes Nieuws jagers best op dreef *0 Moordenaar gezocht via opnamen voor film 'Rome' van Fellini Environment Beuys in Van Abbeniusemn Pierre Janssen na veertien jaar voorlopig van liet scherm LJ-f woensdag 11 augustus 1971 - pagina door Toon van Severen Amsterdam krijgt er volgend seizoen een paar theater faciliteiten bij. Verantwoordelijk daarvoor is de nu zesentwintigjarige direc teur van liet Shaffy Theater Steve Austen, die een aantal van de grenzeloos lijkende mogelijkheden van het gebouw Felix Merilia aan de Keizersgracht weer iets meer wil gaan uitbuiten. „In de zogenaamde Zuilenzaal op de eerste verdiepihg, de voormalige repetitieruimte van. Toneelgroep Centrum, nemen we in september een tweede theatertje met 200 zit plaatsen en zonder podium in ge bruik", zegt Austen. „Dat vraagt nogal wat investeringen, hoewel we de zaak op onze bekende armoedige wijze ter hand nemen. Op dit ogen blik wordt een tweede nooduitgang aangebracht, de ramen aan de voorkant moeten nog met geluid- werend materiaal worden bekleed, maar de zitplaatsen hebben we al aangeschaft: een partij kerkbanken op het Waterlooplein. Als toneel groep Studio doorgaat wordt het gezelschap vaste bespeler van de zaak. Ik hoop dat het daarnaast mogelijk blijft om rondtrekkende produkties er ook een onderkomen te geven". De Zuilenzaal moet voor het eerst gaan draaier^ tijdens de Am sterdamse Kunsttiendaagse (alle voorstellingen voor vijf gulden), die voor Shaffy Theater en Co van 14 tot 23 september valt. Stu dio zou in die periode met geïnte resseerde bezoekers een produktie willen opzetten. In het Shaffy Theater zelf staat dan het cabaret Neerlands Hoop in Bange Dagen, dat er op 9 september de première brengt van zijn tweede programma. In nachtvoor stellingen krijgt men er te zien: het spektakel van Peter en Adriaan, de zingende Sïssi's met jongleur Hans Hudson en in Zodiac een Uruguese groep met „Tupac Amaru". Steve Austen: „Daarnaast zit in Felix Meritis de eerste concertzaal die Nederland ooit heeft gehad, trouwens ook een van de beste. De Kleine Zaal van het Concertge bouw is er een kopie van. Weinig mensen weten dat. Van die weini gen zijn er die het een schande vin den dat hij niet méér wordt ge bruikt. Met het Amsterdams Hul- harmonxsch Orkest dat in de zaal re peteert, hebben we nu de afspraak gemaakt dat wij zullen helpen bij het organiseren van manifestaties in die zaal, voornamelijk muziek dus, want de ruimte is met geschikt voor het gesproken woord. In het Kunstmaandorkest bijvoorbeeld zit een groepje musici dat graag in kleiner verband iets wil doen. Dat zal voornamelijk in de weekends gaan gebeuren, voorlopig een keer per maand. In de Kunsttiendaagse brengen wij er vier dagen na el kaar de Technische Theatergroep Perspekt met het „Paganimsyn- droom". Daar zit een lichtshow aan vast en „Solution" werkt er aan mee, volgens Thijs van Leer de beste popgroep van 'het land". „Ons beleid zal met deze uitbrei ding van de mogelijkheden met veranderen. Het staat op een paar stevige poten. Het proberen naar binnen halen van een aantal kate- gorieén jong publiek, althans hen niet financieel af te schrikken. Zes tig procent van ons publiek bestaat uit jongeren. Wij zijn ook zowat het enige theater dat houders van het Cultureel Jongeren Paspoort te allen tijde onbeperkt binnen laat, Daarnaast proberen wij een klimaat te scheppen waarin alle produkties, waarvan je zegt: het zou zonde zijn dat ze niet gezien worden, aan bod kunnen komen. Dat vraagt van het publiek vaak een soort vreemde Open instelling, de bereidheid om alles maar te la ten gebeuren. Onze derde pijler is deze: door het beschikbaar stellen "van 'een apparaat begeleiden wij groepen en geven hen de mogelijk heid zich verder te ontwikkelen tot ze met een afgerond programma kunnen komen. Funhouse is daar een voorbeeld van". „Het is een beleid dat niet eng op winstmaken is ingesteld. Ik sta al tijd weer zelf versteld over onze resultaten. Het is een liefhebberij voor mij, en liefhebberijen kosten vaak geld. Wat er aan de exploita- Dïrecteur Steve Austen: „op onze bekende armoedige wijze" tie van het Shaffy Theater ont breekt wordt bijgepast uit de op brengst van andere- activiteiten, zoals mijn theaterbureau". „Eind '63 ben ik het theater op eigen houtje gaan runnen, nadat Ramses Shaffy onenigheid had ge kregen met zijn producer Thijs Chanowski, bij wie ik tot dat mo ment als werkstudent schnabbelde. Ik heb het de naam Shaffy Theater gegeven omdat Ramses het bekend had gemaakt en er zijn vermogen had ingestoken om het le schilde ren en aan te kleden zoals het er nu nog,uitziet". „Van huis uit ben ik student be drijfseconomie. Met mijn kennis van het vak moet ik zeggen: de- manier waarop dit theater wot dl gerund is volledig uit den bo/c. Economisch is het niet verant woord, absoluut niet. Het kén met. Zeker op langere termijn, waarbij mvestenngen en afschrijvingen een rol gaan spelen, zal hot ,mct zo door kunnen gaan. In een advies van de Kunstraad is uitgesproken dat men door middel van incidentele subsi dies aan incidentele piodukties moet komen lot een draaglijk be staan voor ons soor kiene theaters. Zo'ang er geen alternatief is zou d?t ds oplossing zijn en dan hoef ik echt geen subsidie voor mijn thea ter als zodanig". (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, woensdag. De acteur Ferd Sterneberg is van daag zeventig jaar geworden. Vanmiddag tussen vier en zes uur word dit feit gevierd met een ontvangst in het Toncelmuscum aan de Amsterdamse Heren gracht, waar vele vrienden, col lega's en relaties hem hebben gehuldigd, vooral ook omdat hij enkele dagen later, zondag 15 augustus, vijftig jaar met een onderbreking gedurende de tijd van de Duitse bezetting „aan het toneel" zal zijn, Ferd Sterneberg heeft behalve als acteur in de toneelwereld belangrij ke ml'len gespeeld ais toneelleider, organisator, regisseur, pedagoog en vertaler. Hij is een toneelkunstenaar met een grote eruditie en een sterke menselijke en sociale betrokkenheid. Hierdoor werd luj tijdens de Tweede Wereldoorlog een van de leiders van het kunstenaarsverzet en behoorde hij tot degenen, die financiële onder steuning van stakende en ondergedo ken collega's organiseerden. Na de oorlog was hij een van de grondleg gers van het Toneelplan. Hij heeft ook geijverd voor het pensioenfonds voor het toneel. Ferd Sterneberg heeft tal van rol len op de planken gespeeld en vele toneelstukken geregisseerd en ver taald. Ht) «heeft de directie of artis tieke leiding van verscheidene to neelgezelschappen gevoerd, is voor zitter geweest van de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, ltd van de Raad voor de Kunst, be stuurslid van de Federatie van To neelgezelschappen en -spelers toneeleoöi'dïnator van de NTS. Ster neberg is ook jarenlang leraar aan de toneelscholen in Amsterdam en Arnhem geweest en geeft nog steeds incidenteel les aan de Amsterdamse toneelschool. Veel heeft hu in al deze functaes bijgedragen aan de ontwikkeling van dc toneelkunst en dc verbetering van de positie van het toneel in Neder land. Ford Sterneberg heefit zijn tal loze herinneringen neergelegd in een manuscript, waarvoor hij nog een uitgever zoekt. (Ven onze kunst redactie* ENSCHEDE, woensdag. In het Rijksmuseum Twenihe in Enschede wordt vrijdagavond 20 augustus een tentoonstelling geopend met grafiek van 12 Poolse grafici. De expositie duurt tot en met 19 september. FERD STERNEBERG vijftig jaar „aan hot toneel" (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, woensdag. Van af 11 september is in de handel ver krijgbaar het boek „Rijmpjes en versjes uit de oude doos". Deze uit gave van Meulenhoff Nederland wordt door de CPNB aangeboden als „boek van de maand" en kost daar om tol 9 oktober slechts 6,90. De prijs zal daarna minstens het dubbe le bedragen. In het boek zijn 87 „rijmpjes en versjes uit dc oude doos" verzameld, waarbij Bert Bouman illustraties in kleur vervaardigde. Tot nu toe wer den als „boek van de maand" aange boden „Weerklank van Anne Frank", „Het dagboek van Van Gogh" en „Varend door Nederland". Stuk: The Life Of Lady Godiva; auteur: Ronald Tavel; gezelschap: The Playhouse Of The Ridiculous, New York; regie: John Vacarro; plaats: Shaffy Theater, Amsterdam. The Playhouse Of The Ridiculous is, zoals cie naam overduidelijk te kennen geeft, een theatergezelschap dat Het Belachelijke poogt na te streven. De groep verschaft zich hiermee een vrijbrief die verplich tingen oplegt die niet gering zijn; in de eerste plaats de vraag: wat is he den ten dage in theaterland nog be lachelijk? of: wat wordt door een bchoorlylc maatschappelijk geënga geerd toeschouwer (en tot deze ,richt zich The Play-House b\j uilsiek) nou nog als belachelijk ervarenDan; wie toil dit gezelschap nou precies ri diculiseren, zichzelf, het publiek of beiden? Kortom: de belachelijkheid is een schone zaak, maar hoe schenkt men het mensdom daarmee het goede vermaak? The Pïay-House Of The Ridiculous Lady drukken een uiterst gebrekkig ant woord. Regisseur Vacarro en schrij ver Ronald Tavel hebben het voorna- melyk in kinderachtig geëtaleerde I sex-gedoetjes gezocht. Een makke lijke oplossing; zo langzamerhand krijg je het gevoel dat. de enige sym boliek die modernistische toneelge zelschapjes nog lijken te zien een in beeld gebracht kapot gebladerd exemplaar van dat oervervelende boekje Variaties is. De hele maat schappij speelt zich dan (bij voor keur) ook nog af in een ontuchtig klooster zodat de kerk ook nog even tjes in een ruk „meegenomen" kan worden. Zo ook The Life Of Lady Godiva een stomvervelend werk stukje dat het eigenlijk alleen maar van de aardige aankleding moet heb ben, Voor de rest: bekrompen, vaak nogal nichterige, lol waarbij je je rot zit te vervelen. Natuurlijk hebben Vacarro en de zijnen dan altijd nog de smoes annex „ontsnappings-clau- sulë' dat het er hun alleen maar om gaat Het Belachelijke in de wereld te laten zien met die instelling kun je namelijk alle kanten op. Laat ik dan maar gewoon stellen dat deze produktie niet belachelijk is maar laf. de weg van de minste weerstand volgt. Stompzinnig bedrog. ISCHA MEIJER f .Sonsbeek buiten dc Perken" heeft de opzet gehad een manifes tatie te zijn van de nieuwe kunst uitingen, d» zichtbaartnakfng van een nieuw tijdperk aan het grote publiek. Vele moeilijk grijp bare zaken, zoals communicatie. Informatie, de voorslelbaarheid van de ruimte, worden (tot en met zondag 15 augustus) in het Arnhemse park Sonsbeek, maar ook tot ver buiten de perken daarvan aan de orde gesteld. Vijfentwintig staande GEB- klokken, een idee van Wlm T. Schippers, op het Amsterdamse Rembrandtsplein, de Duitse kun stenaar Jozef Beuys praat in het Zeeuwse Vlake met mevrouw Van der Grinten en op de band opge nomen wordt dat kunst. De Ja panner Matsuzawa zit op een hoogvlakte In zijn vaderland en oefent ascese uit ten gunste van de ondergang der mensheid. Ideeënkunst, situaties uit hun verband getild en. bij voorkeur ongewijzigd, tot kunst verheven of verlaagd. Het heeft mogelijk niet eens met Sonsbeek of zijn perken te maken, maar een anonieme ideeënman/kunstenaar zendt al weken niet zonder hardnekkig heid aan de kunstredactie van dit dagblad (en mogelijk ook van an dere) prentbriefkaarten met si tuaties, waarop hij zijn koel klik kend oog heeft laten vallen en die hij ongewijzigd en slechts met toevoeging van het bordje „Ca sual Art" presenteert. Hierbij enkele van zijn niet nader toege lichte inzendingen. Casual Art per ansichtkaart, toevalskunst, land schapskunst, ideeënkunst, anonie me kunst (voorlopig tenminste, misschien werkt de inzender aan een grootse image-campaign, dan is deze redactie er in ieder geval vlug bfj) en misschien ook wel wegwerpkunst. Dat ligt aan de ontvanger. ROME, woensdag (REUTER). Filmregisseur Federico Fellini geeft de politie van Rome vandaag een voortijdige première van opnamen vafi' zijn nieuwe film „Rome". Tij dens het schieten van scènes op de Fazza Navona twee nachten geleden werd namelijk vlak bij een hotel houder doodgeschoten door een jon geman Aangezien de politie denkt dat hij zich gemengd kan hebben on der een groep hippies die als figu ranten aan de film deelnamen moet de vrouw van de vermoorde de film opnamen bekijken om te zien of ze de moordenaar er misschien op her kent. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, woensdag. Het door de Duitse kunstenaar Joseph Beuys ingerichte environment „Vo- glie verdere i miei montagne" zal in het kader van de zomerpresentatie van de eigen verzameling van het Van Abbemuseum tot 5 september in dit Eindhovens museum te zien zijn. Op dinsdagavond 17 augustus zal di recteur J. Leering een inleiding ge ven op dit enviionment. Tijdens deze avond in het Van Abbemuseum zat ook de film „Eurasienstab" van Beuys worden vertoond. HILVERSUM, woensdag Pierre Janssen verdwijnt voorlopig van het scherm. Na veertien jaargangen „Kunstgrepen" sinds vorig jaar „Een Oog m dc Hand" heeft de AVRO besloten de serie voor onbe paalde tijd op te schorten. Het be sluit is in onderling overleg en met instemming van Pierre Janssen en regisseur Leen Timp genomen, zo meldt de AVRO. Als motieven voor het afbreken l van de serie noemt de AVRO onder meer de teruggelopen kijkdichtheid van hei programma, het zendtijdver- lies van de AVRO doordat de TROS van C-omroep B-omroep werd en en kele andere, aantrekkelijke voorstel len, die de afgelopen maanden ter tafel zijn gekomen, Pierre Janssen heeft een voorstel van de AVRO om het komend win terseizoen enkele kunstfilms te maken ken in overweging genomen. i "OELANGR IJKER dan dat Wibo van de Linde via de t.v. vooral overkomt als Wichtigmacher en Chef is het dat hij het Televizier- team blijkbaar kan inspireren tot een agressieve journalistieke aan pak als het erom gaat vlak voor of op de deadline te komen met eigen verslaggeving van belangrijke nieuwsfeiten, zoals dat in de uit zending van gisteravond waren: de burgerooilog in Noord-letland (Jaap van Meekren) en de explo- sie-ramp in het Amsterdamse ha vengebied. Als kijker heb je er geen bood schap aan met overwinning van welke problemen ze het voor el kaar hebben gekregen, maar het minste wat je kunt doen is. ere ge ven aan wie ere toekomt. Gelijk ik doe bij deze; met de verzekering dat, wanneer ze aan de Televizier- tafel weer eens muggennieuws op kloppen tot een ohfanten-itcin ik niet te beroerd zal zijn me daar over vrolijk Le maken. TT EN van de lichtere onderwerpen -*-J van Televizier betrof de handel in luchtkastelen in Spanje. Voor wie overweegt een appartement in een of ander Spaans Zandvoort le kopen; of zelfs al met een welbe spraakte marskramer met een ak- tentas vol zonnige optrekjes in ge- sorek is. schrijf ik maar even over de adviezen die Televiziers Van Wostorloo m overweging gaf: let goed op ligging en kwaliteit van de bouw, want die bepalen de blijven de waarde van het bezit in Spanje. Ga met een tolk naar een goede Spaanse notaris. Bekijk de eigen- domspapieve» van de vorige eige naar zorgvuldig. Weet dat in Span je een voorlomg koopcontract geen enkele waarde heeft en hoedt u voor tropenkolder. "ÏTAN hot door de KRO uitgezon- den Hammerfeld Jazzfestival zou ik iets meer moeten zeggen dan dat de sfeer er onder de bezoekers zeer ontspannen leek. Maar, laat ik er maar eerlijk voor uitkomen dat ik de muziek slechts zeer spora^ disch kon waarderen en dat ik bij jazz met Indlsch-mystieke trekken geheel het spoor bijster raak. AANSLUITEND keek ik (uiter- aard eveneens bij de KRO) naar de BBC-documentaire over de guerrillatroepen van Rome: de Orde der Jezuïeten. Ongetwijfeld een belangwekkende en beklem mende film van een oud-leerling van een Jezuïetenschool. De KRO liet me echter zitten met de vraag waarom zij het dij het aanpassen van deze documen taire voor de Nederlandse markt heeft gelaten bij ondertiteling m mijn moers taal. Minstens zo inte ressant en eigenlijk onvermijdelijk was het om, in welke vorm. dan ook, deze documentaire een aamnu- ling te geven. In dit werkstuk im mers kwamen de historie en de ac tualiteit van de Nederlandse tak van de Orde ten onrechte in het ge* heel niet aan de orde. JUNGMAN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1