Een grote dag Malan reeds zeker van de overwinning Hoofdcommies verdacht van fraude gearresteerd Moeilijke dag in noodgebied De ziekènkonvooien in Korea zijn gesignaleerd Bomaanslag op Perón voor diens ambtswoning 105 Millioen KIEZERS KWAMEN OP IN KENDEN GETALE Reeds acht zetels winst voor Malan Verschillende gehouwen in brand Pistool nog juist op zij geduwd DIJKEN IN ZUID-HOLLAND OP 1 OCTOBER DICHT? Verklaring van minister Algera Het blijft koud MOSKOU ZOU BEZETTING VAN DUITSLAND BEU ZIJN Jivai in naags speelhuis pÖNDERDAG 16 APRIL 1953 ELFDE JAARGANG No. 2440 rn Weerbericht Verkiesingen in Zuid-Afrika Tachtigjarige voor 't eerst bruigom Toen helft der stemmen geteld was Staat voor één ton benadeel d? - Geheel nieuw ontwerp van Fokker Graaf van Rechteren Limpurg vrij gesproken FOTO-VLIEGTUIGEN BESCHOTEN Ongeregeldheden in Argentinië Aanslag op vrouw mislukt Soedirman wordt teruggezet DE MELKPRIJS Voorlopig geen verhoging in centraal Westelijk deel des lands Koningin s Rode Kruis voor het Verklaringen van een vooraanstaande Rus Wilson in Europa 5ÖJ Reorganisatie in Sowjet- republieken Frankrijk bezuinigt Twaalf personen in arrest gesteld notterdam: Witte de Wlthstraat 30 Télet. 28235 fa. 13 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtondienst abonnementen 18.30—1930 uur Zaterdags 17—18 uur- Telefoon 29216 'S-Gravenhage: Huygenspiein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Advertentio-afd.: Tel. 114402 Abonnementen en Expeditie: Telefoon 115486 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Tel. 67382 Abonnementsprijs 49 cent per week, ƒ2.13 per maand, ƒ6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent plrectie: O. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. MINDER ZACHT. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind overwegend tussen West en Zuid, Morgen overdag minder zacht. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT TORGEN zal de Sociaal-Econo- jrl mische Raad in openbare zitting de eerste voorstéllen tot instelling van bedrijfschappen behandelen. Het'betreft adviezen met betrekking 10[je gehele vaderlandse landbouw; de bosbouw; j het schildersbedrijf; hêt steenhouwersbedrijf; het stucadoors-, terrazzo- en steen- raasstellersbedrijf. Dat'is nog slechts een gedeelte van het Nederlandse bedrijfsleven, maar een niet onbelangrijkgedeelte. Het begin is er. Sn een goed begin. 'Het moge dan een paar jaar van voor bereidingen en" van intensief overleg hebben gekost, voor het tot deze „ntvverp-adviezen aan de regering bon komen, het resultaat van al dat werk is verblijdend. Dank verdienen daarvoor de be kwame secretarissen van de S.E.R., "die een werkelijk enorme hoeveelheid r wérk hebben verzet. Dank verdienen de werkgevers- en werknemersorganisaties in de desbe treffende bedrijfstakken, die elkander na een dikwijls moeizaam overleg hebben gevonden. Dank verdienen echter in *t bij «rnder de pioniers van de gedachte dér publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Velen hunner .hebben alleen kun nen zaaien. Het zijn anderen die maaien. .Wij denken aan .menige R.K.-voor Techter. Wij denken echter niet in de laatste plaats aan vele prominenten in de Protestants-Christelijke kring: Groen van Prinsterer, de Savornin Lohman, Kuvper. Talma, Sikkel: Gelukkig zijn er 'ook, die nog iets mogen zien van de oogst'van hetgeen inede door hen gezaaid is. De namen van drie hunner mogen, noch kunnen wij verzwijgen: Ame- Enk, Gerbranay, 'Smeenk. In 't bijzonder voor hen is de dag van morgen een grote dag. En terecht. TAE Wet op de Bedrijfsorganisatie kent twéé vormen .van instel ling van een bedrijfsorgaan: bij wet of bij algemene maatregel van bestuur. De.Wet B.O. kent ook tw.ee vormen van voorbereiding voor: deze instelling: de, minister kan het Initia tief nemen, maar ook de Sociaal-Eco nomische Raad kan dat, In de vijf hierboven genoemde ge vallen heeft de S.E.R. het initiatief genomen, doch .de S.E.R. kan uit eigen -beweging,alleen, tot instelling van.een bedrijfsorgaan adviseren-, in .o v e r? ëenstémming' niet een voldoend representatieve organisatorische ver tegenwoordiging van het rbétrokkeri deel .van; het bedrijfsleven^ "Welnuj déze overeenstemming be- /tsat, naar op grond vanide ontwerp adviezen mag worden, aangenomen. In de tweede plaats staat' vast, 'dat towel de S.E.R. als,de desbetreffende vijf;, bedrijfstakken "het wenselijk ach ten, dat de; instelling geschiedt by al gemene maatregel van béstuur.. A LS de S.E.R.rmorgen zijn adviezen - heeft vastgesteld,.is het .woord dus ian de regering; Eeh:besluit tot instel ling van een bedrijfschap treedt echter niet'in werking dan nadat de Statén- Generaal de. gelegenheid hebben ge had, de regering over dit besluit te interpelleren.. Ook zal dé Kroon nog het 'aantal le den van het bedryfschapsbestuur moeten bepalen, de organisaties moe ten aanwijzen, die bestuursleden mo gen benoemen en het aantal leden moeten bepalen; dat elk dezer orga nisaties mag benoemen. Er zullen dus nog wel enkele'maan- den verstrijken, voordat het eerste bedrijfschap in werking treedt. Maarzoals gezegd de start Is er. ■-■■■: ;>•- Dat moge- voor allen, die prijs stel len op verantwoordelijkheid-' in eigen kring, een reden tot blijdschap zijn. M. RUPPERT In ongekendén getale zijn gisteren de Zuid-Afrikaners naar de stembus getrokken voor het kiezen van een nieuwe "Volksraad. Deze verkiezingen golden voor de belangrijkste, die ooit in het land zijn gehouden. Zij beslissen over dr Malan's apartheidspolitiek. Voor de totaal uitslag bekend was heeft de „Cape Times", een blad dat de Verenigde Partij steunt, reeds in een kop toegegeven, dat de nationale partij als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn zou treden. Het zegt: „Overwinning van de nationale partij zekert'. De „Rand Daily Mail", een blad dat eveneens de Verenigde Party aan hangt, zegt; „Het ziet er naar uit, dat de Verenigde Partij de verkiezing niet kan winnen". In de gehele Unie scheen gisteren de zon de ganse dag, hetgeen een record-opkomst mogelijk maakte. De stemlokalen gingen gisteravond om zeven uur dicht. De beslissing moet komen uit een dertigtal districten, waar de beide rivaliserende partijen de Nationale van Malan en de Verenigde van Strauss min of meer in evenwicht waren. Men was zich algemeen bewust van de belangen, die op het spel stonden. Voor sommige stedelijke stemibureau's stonden k1ie2.ersri.jen van een halve kilo meter. Zieken lieten zich per ambulance naar de stembus brengen. Verpleegsters van een kraaminrichting begeleidden aanstaande moeders, die evenmin haar stem wilden laten verloren gaan. In de plattelandsgebieden gingen mannen en vrouwen op weg in ossewagens, te paard of per auto. De oppositiepartijen hadden voor het vervoer van kiezers zelfs negen vliegtuigen ter beschikking. Bij alle stemlokalen stonden recher cheurs en agenten, maar de dag verliep zeer rustig. Een ontploffing in Witkop, waarbij twee personen gedood werden en twee ernstig gewond, veroorzaakte aanvankelijk ongerustheid. Men dacht eerst, dat het een aanslag betrof. Later "bleek, dat een granaat, die als oorlogs- sowenir bewaard werd in de woning van een boer, uit elkaar gespat was. De boer werd juist per auto afgehaald om te gaan stemmen. Hij stond al buiten en bleef ongedeerd. Alle café's waren gesloten. De gebrui kelijke Woensdagmiddag-races waren af gelast. De meeste ondernemers gaven hun employé's vrij om hun stem uit te brengen. Premier Malan nam aan de vooravond van de verkiezingen het plotselinge be sluit, om alle ministers terug te roepen naar Pretoria. Minister Sauer verklaar de op een verkiezingsbijeenkomst, dat dit besluit het gevolg was van geruch ten, dat „onverantwoordelijke elemen ten" wellicht zouden proberen „een on plezierige toestand" te scheppen. De op positie zeide, dat het een manoeuvre was om de kiezers schrik aan te jagen. Op het hoofdkwartier van de Nationale Partij was men gisteren vol vertrouwen, dat de tot dusver gevoerde rassenpolitiek de regering een verdubbelde meerder heid in de Volksraad zou schenken. Zo ais bekend stemmen de Naturellen en Indiërs niet, alleen de anderhalf milli- oen blanke stemgerechtigden (waarbij in- begrepene de 50.000 Kaapse Maleiers.) De dertig zetels die twijfelachtig zijn en de beslissing schiinen te moeten br'&gen, komen hoofdzakelijk uit de Kaapprovincie en uit Transvaal. Als de Verenigde Partij er daarvan twee-derde wint, komt zü weer aan de regering, maar haar vertegenwoordigers waren er gisteren niet zo zieker van. In totaal moest worden gestemd over 156 zetels. In '20 van de districten werden geen tegencandidaten gesteld. Achttien van deze onbestreden zetels vielen toe aan de, .Verenigde Party, twee aan de Na tionale'.party. '''Vvv- V'Töen van 82 districten' de uitslagen 'békend waren, had Malan-achtzetels gewonnen. Dé. stand was toen: Nationale Party (Malan) 36 zetels. Ver, Party (Strauss) 43 zetels. Ver. Party (Strauss) 45 zetels. De uitslagen van de plattelandsdis tricten. welke bijna alle voor Malan zfjn, moesten toen nog binnenkomen. In het Haagse stadhuis werd gisteren het- huwelijk voltrokken tussen de 79-jarige heer G. Völlbell en de 76-jarige mej. F. Schmitt. Hier ziet men het bruidspaar bij het verlaten van hel stadhuis, op weg naar de Westerkerk, waar het huwelijk werd ingezegend door ds. B. Timmer. .(Van onze Haagse redacteur). Verdacht van oplichting en valsheid in geschrifte.Is in,Den Haag, ongeveer veertien dagen geleden gearresteerd de hoofdcommies 'van 'het ministerie van Justitie, W. F. B., verdacht van mede plichtigheid zUn 'gearresteerd een ver tegenwoordiger," Van L. en diens echt genote, en de zakenman J. Bi De hoofdcommies, die reeds véle ja ren^ bij het ministerie van Justitie was en.de functie bekleedde van hoofd van ae sectie controle gerechten van de afdeling comptabiliteit, heeft kans ge zien zich gedurende de laatste jaren op -een uiterst listige wijze, d.e door °o s l'.erpste controle nauwelijks kon worden ontdekt, gelden toe te eigenen, die door de Justitie in beslag genomen waren. Hét is nog niet bekend om welk bedrag het precies gaat, maar men schat het op ongeveer een ton. Een klein deel van het gedd is bij B. in beslag geno men. Andere bedragen, die hij aan derden heeft geleend zullen aan de staat terug betaald moeten worden, zodat nog niet vastgesteld kan worden voor boeveel de Itet benadeeld is. De fraude was mogelijk, doordat de bestemming van de gelden niet vast- stoDd. Een deel er van zou nog verre kend moeten worden -met .verdachten, bij wie het in beslag werd genomen, doch wier strafzaken niet tot een ver oordeling had geleid.' B. beeft daarvan gebruik gemaakt door bedragen met be hulp van valse handtekeningen aan jwntóseen te laten' uitbetalen, die met kermissen behoren de drie mede-gear resteerden.De justitie onderzoekt-of er nog meer medeplichtigen zün. B., die een volledige bekentenis heeft afgelegd, genoot op het ministerie het volste vertrouwen en had een uitste kende reputatie. Het is echter gebleken, dat hij een dubbel leven leidde: HU ging veel naar het buitenland en gokte nogal eens. De fraude, waarvoor hü Is gearresteerd, heeft hij geheel zonder medewerking of medeweten van andere ambtenaren gepleegd. Zoals gebmikeiyk zal ook de N. V. Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker deelnemen aan de Paryse Salon aéro- nautique, die van 26 Juni tot 5 Juli in de Franse hoofdstad gehouden -wordt. Behalve met het lesvlicgtuig, de S 11. komt Fokker daar oa. met het model van een geheel nieuw ontwerp, de F 27 „Friendship". Dit is een verkeerstoeslel, uitgerust met twee schroefturbines.- -Het toestel zelf is nog niet klaar.- -De 14, een straattrainer, zal niet-op deze-tentoon stelling te zien zijn.- Voer Verbeteringen van de capaciteit is dit toestel tydelijk buiten werking. Aangaande de z.g. „off shore procu rements" vernemen wij,, dat een den- mitieve beslissiBj? hierover nog niet ge- vallen is. Wel zijn 2 officieren van de Amerikaanse luchtmacht vanmorgen in Nederland aangekomen om de laatste hand te leggen aan de onderhandelin gen Zeer waarschijnlijk zal een dezer Volgen» de geiijisfel was gisteren het springtij op zijn hoogst en inderdaad was er, zowel in de Zeeuwse zeegaten als in de geïnundeerde polders weer veel wa ter. Daarbij kwam een stralie Noord- Noordwestelijke wind. Wind en water .maakte de mensen die belast zijn met het herstelwerk van de Oude Dijk alsmede van de gaten in de buitendijken nabij Oosterland en Sir Janslanduiterst moeilijk. Uur na uur werd een verbeten strijd gevoerd, zon der dat men gisteren op noemenswaar dig resultaat kan bogen. De bak die bestemd is om het gat in de Oude Dijk af te sluiten, is omhoog gevaren enblijven zitten en kon daar om niet worden gebruikt. Of dit van daag het geval zal zijn, zal moeten wor den afgewacht Bij de zinkwerken ,aan de dijk nabij de Hoek van Zonneschijn in het Mastgat had men eveneens met moeilijkheden te kampen. Het Arnhemse gerechtshof heeft heden de 52-jarige landbouwer A. S. H. Graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo, conform tic- eis vrijgesproken' van het hem ten laste gelegde: het verborgen houden van de ex-k.n.i.l.-kapitein Wes terling. Meer dan de helft van de wereldbevolking leeft in overbevolkte, donkere en onhy giënische slopjes, die broedplaatsen van ellende en ziekte zijn. Meer dan vijftig millioen personen lijden per jaar aan de gevreesde TBC en bijna vijf millioen sterven er per jaar aan. De Wereld Gezondheidsorganisatie, een instelling van de Verenigde Naties, stelt alles in het werk de gezondheidstoestanden in de gehele wereld te verbeteren. Zij heeft b.v. op verzoek van de Turkse regering, hulp verleend bij de oprichting van een Demonstratie- en spoed-opleidingscentrum in Istanboel, door een groep volledig uitgeruste deskundigen ie zenden, die twee jaar in Istanboel werkzaam ivoren, en in, die tijd ongeveer 450 dokters en 500 verpleegsters opleidden, meer dan 10 000 kinderen vaccineerden en meer dan -60.000 personen doorlichtten. Thans is men in Turkije zo ver, dat dit door de Wereld Gezondheids Organisatie begonnen werk, zelfstandig kan worden voortgezet. Een straatje in een achterbuurt van Istanboel. Geallieerd* vliegtuigen hebben giste ren twee konvooien vrachtauto's waarge nomen, die zieke en gewonde geallieerde krijgsgevangenen naar hei Zuiden ver- Gisteren is in Buenos Aires een kleine I De openluchtbijeenkomst werd bijeen- - geroepen door de Alg. vakbond en werd gehouden voor do ambtswoning van, de ^presttféntr-AlIe -afdelingen, van de vak- In het.Nationaal Rampenfonds is tot gistermiddag 105 millioen gulden bin nengekomen. Sinds Dinsdag is er dus een millioen bijgekomen. (van een onrer verslaggevers) In een woning aan de Celebessiraat te Amsterdam heeft Dinsdagmorgen 'n 66-jarige man getracht een 52-jarige weduwe van het leven te beroven. Toen de man haar onder de woorden „Nu ga je er aan" een pistool legen de slaap zette, wist de vrouw juist voordat het schol afging het vuurwapen opzij te duwen. De kogel kwam toen ver van haar af in de muur terecht. De dader, zekere H. J. B. is korte lijd later gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd, B. had reeds lang toenadering tot de vrouw gezocht. Zijn pogingen daartoe hadden echter geen succes. Meermalen was-het al tot eert, twist tussen B. en de vrouw, B. L.E. gekomen. De Indonesische regering heeft op het .ultimatum" van de commandant der vijf de divisie, luitenant-kolonel Soedirman, geantwoord met terugplaatsing in het regimentscommando, dat hij bekleedde voordat hij in het najaar de eigenlijke commandant afzette. Verleden week heeft Soedirman ge dreigd, dat zijn troepen op Oost-Java, „niet verantwoordelijk gesteld zouden kunnen worden voor de eventuele conse quenties", indien de burgerlijke.' en mili taire leiders die betrokken: waren bij de op 17 October gehouden demonstraties, niet vervolgd zouden worden: bom ontploft op de Plaza de, Mayo ter wijl .president Perón.,eeiGprotemassa-, vergadering toesprak,''maaelPéróM werd niet gewond en ging voort met spreken. Verscheidene mensen vluohtten naar de omliggende straten van het plein. Na een lichte aarzeling schreeuwde Perón-tot de menigte in de microfoons: „Kameraden, het schynt me toe, dat de zelfde mensen, die -geruchten over ons in omloop brengen, nu een bom onder ons willen gooien". Enkele seconden later ontplofte een tweede bom, maar deze was klaarblij kelijk van een onschadelijke -soort. De mensen, die weggehold waren begonnen weer naar het plein terug te keren. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening te 's-Gravenhage is tot be sluit gekomen, dat een verhoging van de verkoopprijzen voor consumptiemelk bij de wijziging van de prijzenpolitiek der regering en de afschaffing per 19 April van de sedert jaren geldende maximumprijzen zo lang mogelijk moe ten worden voorkomen. Dientengevolge zijn alle prijzen met ingang van 19 April op het bestaande niveau gehandhaafd. Bedoeld besluit geldt voor de provin cies Zuid-Holland, Utrecht en het Zui delijk gedeelte van de provincie Noord- Holland. Op de internationale Rode-Kruisdag, 8 Mei, de geboortedag van Henri Dunant, zal van Genève uit een inta-nationale radio-uitzending worden verzorgd, waar in zal worden gesproken door H.M. koningin Juliana, door de schrijver Francois Mauriac en door de zendëling- arts .dr. Albert Schweitzer. ..weer raten euteewuvu, 5— „Jiw, terugbetaalden. Tot deze dagen da beslissing vallen. Minister Algera heeft gistermiddag in da Tweede Kamer ..onder het grootste voorbehoud" medegedeeld, dat op 1 Oc tober a.s. de galen In de dijken in Zuid- Holland gedicht kunnen zijn. Het herstel in het gebied van Moerdijk kan 1 Juli a.s. gereed zijn. in andere gebieden in Noord-Brabant 15 September. In Zee land zal het eind September worden. Het stroomgat te Kruiningen wordt 15 Augustus gesloten en in October zal de dijk hersteld kunnen zijn. De minister zal zich beraden over de vraag of het ge wenst is een nota over het herstel aan de Kamer over le leggen. Minister Algera deelde dit mede ter beantwoording van een aantal vragen van de heer Gortzak (CJPJi.) over „het trage verloop" van de herstelwerk zaamheden. De bewindsman wees er op. dat 67 stroomgaten waren te dichten. Tien zijn er thans nog open. Op 1 Fe bruari waren 145.000 ha geïnundeerd, 120.000 ha zijn nu van het buitenwater afgesloten. De heer Gortzak vroeg de regering voorts of het juist is dat schenkingen, die aan de slachtoffers in natura wor den. gedaan, met van het belastbaar in komen mogen worden afgetrokken. De staatssecretaris, mr. Van den Berge, verklaarde dat giften in geld aan het Rampenfonds aftrekbaar zfjn,'giften in natura aan het Rampenfonds en het Rode Kruis eveneens. Vee. veevoeder en landbouwwerktuigen, die via de Coör dinatiecommissie Agrarische Hulpverle ning worden geschonken. kunnen ook worden afgetrokken. Twecdehandsgoedc- ren. welke geschonken worden, Somen niet voor aftrek in aanmerking. Het communistische lid vuurde daar na een reeks vragen af op de ;,„,u.>ueX van Maatschappelijk Werk over de af wikkeling van de schadevergoeding. Minister Van Thïel antwoordde o.m. dathem van stagnatie bij de behande ling van aanvragen bij het Rode Kruis voor goederen voor getroffenen niets bekend was. Ten slotte kreeg minister Mansholt enige vragen van de heer Gortzak- te be antwoorden over de mogelijkheid van hen-verkaveling van grond in. de getrof fen gebieden. De minister wees er op," dat in zake de herverkaveling een wets ontwerp is ingediend. Het is niet de be doeling onrendabele bedrijven te doen Verdwijnen. De heer ï>e Ruiter (CH.) vroeg hoe veel cultuurgrond bij de ramip is verlo ren gegaan. De minister verklaarde, dat deze vraag moeilijk te beantwoorden is, op het ogenblik is geen enkele opgave ter zake te doen. bond waren opgeroepen 001 een betoging yan trouw aan de president te -houden. De minister van Defensie en het leger, de vloot en de luchtmacht hadden een verklaring uitgegeven, waarin.zy de bij eenkomst steunden. Men' nam aan dat deze verklaring werd uitgegeven om de geruchten van «en verwijdering tussen de president en de strijdkrachten tegen te spreken. Na de rede van president Perón sta ken 'demonstranten het „Huis van het Volk", het Centrale Bureau van de SO' cialistische Partij, in brand. Het vuur breidde zich tot 21 naburige gebouwen uit, voordat -brandweerlieden de plaats konden bereiken. Betogers stakenvoorts de exclusieve Jockey Club in Buenos Aires in brand. Volgens de politie zijn vijf mannen en een vrouw om het leven gekomen door de bom, die ontplofte bij de ingang van de ondergrondse. De politie verklaarde voorts, dat zich onder de personen, die na.de ontploffin gen gearresteerd rijn, een Noordameri kaans onderdaan bevindt. Ook de zetel van de radicale party is door betogers in brand gestoken. De brand werd later bedwongen. voerden. Dezen zullen, zoals gemeld, in Panmoenjon in vrijheid worden gesteld. Er waren geen berichten over een derde konvooi dat volgens de communisten ook van Noord-Korea op weg is. Inmiddels heeft het geallieerde opper-' bevel meegedeeld, dat 930 Chinese krijgs gevangenen gereedgemaakt worden voor uitwisseling, 230 meer dan door de geallieerde verbindingsofficieren was aangekondigd. Alle betrokken Chinezen hadden van te voren verklaard, dat zij terug wilden. Het communistische afweergeschut heeft het vuur geopend op een geallieerd foto- verkenningstoestel, dat daalde om een van de communistische konvooien die de krijgsgevangenen vervoerden van dicht bij gade te slaan. Tientallen communistische vrachtauto's reden openlijk en veilig naar het Kore aanse front, daar dé" communisten pro fijt trokken van de door de geallieerden gewaarborgde onschendbaarheid van de weg, die de konvooien met de krijgsge vangenen volgden. Verkenningstoestellen hebben meege deeld, dat de weg van Noord-Korea: af bezaaid was met vrachtauto's. De chauf feurs wisten klaarblijkelijk dat zij veilig waren. De communisten daarentegen waar borgden geen enkele onschendbaarheid en toen geallieerde toestellen laag vlo gen om een en ander van dichtbij gade te slaan, werd het vuur op hen.geopencU Nadat aan het begin van deze week een koudefront over ons land was getrokken, stroomde voortdurend koudere lucht West- Europa binnen, zo meldt het KNMI. Tegelijkertijd trok een uit de omgeving van IJsland afkom-'- stige storing naar het Noordzee gebied. Deze storing, die; geheel' gevuld,,is met zeer koudelucht,; veroorzaakte gisteren buien/Een; nieuwe storing, die de barome ters in -Schotland deed dalen, zal vandaag het weerin ons .land beïnvloeden. Tussen.Groen-; land en IJsland bevindt zich' nog een derde storing, die zich eveneens opmaakt naar. de Britse eilanden te trekken; De: algemenedrnkoerdeling- maakt- een' aanhouden van- het koude' weer: waarschijnlijk;-waarbij 'dei neerslagkansen groot' blijven. arm Een leidende functionaris van het Rus sische bestuur In Duitsland heeft ver klaard,' dat de Sowjet-Unle op het ogen blik oneer dan ooit", voor een hereniging van Duitsland met vrije verkiezingen on der internationaal toezlch gevoelt, en dat zy bereid is haar bezettingstroepen alt Duitsland terug te trekken. Hij legde deze verklaring af tegen een vooraanstaand lid van de Commissie tot Vreedzame Oplossing van het Duitse Vraagstuk. Tharkow, die hoofd is van de afdeling aangelegenheden voor heel Duitsland, zou woordelijk hebben gezegd: „Wij hebben Charles "Wilson, de Amerikaanse minis ter van Defensie, is Woensdag met de Amerikaanse minister van het Leger, Robert Stevens, in Frankfort aangeko men. Op. het vliegveld was generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkracbten ia Europa, ter be groeting aanwezig. Wilson blijft drie we ken in Europa. Hij zal de Amerikaanse troepen in Duistsland, 'Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Noord-Afrika inspecteren en de confe rentie van de ministers van Defensie van de NAVO bijwonen, die" Maandag in Parijs begint. De P.T.T. in Frank rijk heeft een post- zegel uitgegeven, die propaganda maakt voor Frankrijks de- viezenbrohde „Hau te Couture". De post zegel toont een dame in een. weel derige avondjapon, met als achtergrond de Place Vemlóme. De bedoeling is, de aandacht te vestigen op de Franse Haute Couture, waar de zaken op het ogen blik merkbaar achteruit gaaa. POSTKS! er genoeg van bezetters te zh'n, wij wil len naar huis." 7 Hij heeft de verzekering gegeéërc-dat Rusland de uitslag van de verkiezingen" zou erkennen „zelfs wanneer zjj een over winning van de rechtse bourgeoise zou betekenen". Tharkow voegde hier nog aan toe, dat eventuele binnenlandse moeilijkheden een zaak voor .Duitsland zelf waren en dat Rusland alleen, maar geïnteresseerd is in de Duitse buitenlandse politiek. Hij was.de overtuiging toegedaan, f dat een verenigd Duitsland aüe verdragen met het Westen zou opzeggen, evenals de verdragen die gesloten zijn door Oost- uuitsland met andere landen. Polen en Rusland .zouden volgens Thar kow bereid zyn vergaande concessies te doen. De rivier de Oder zou kunnen wor den geïnternationaliseerd en Polen zou bereid zyn een gunstig handelsverdrag met Duitsland te sluiten. Koningin Elizabeth van Engeland heeft aan het eerste- bataljon van de konink- V lijke garde van grenadiers een vaandel geschonken. Dit vaandel zal het enige zyn, datbij de kroningsplechtigheid wordt binnengedragen in de Westmin ster Abbey. Hier inspecteert de koningin'; de erewacht. Deze grenadiers zyn; zoals men ziet, stuk voor stuk reusachtigerfij. - gestalten. De zestien Sowjet-republieken zullen veie van haar ministeries samenvoegen, niermee het voorbeeld volgend van de reorganisatie der federale regering na Statins dood. Ongeveer, vijftig federale ministeries werden samen getrokken tot_,minder dan dertig, nadat de ver gadering van de opperste Sowjet op 15 Maart de benoemingen van premier MaJenkofs nieuwe ministerraad had goedgekeurd. De Franse ministerraad heeft gisteren besloten de begroting enigszins te wil- ztgen. Er zal een halt moeten worden toegeroepen aan de steeds stijgende staatsuitgaven. Mayer heeft medege deeld, dat als de regering niet tot deze maatregelen zou zyn overgegaan, het' tekort aan het einde van het lopende begrotingsjaar 820 milliard francs zou zyn geweest. Door drastische bezuinigingen op alle staatsuitgaven zal een bedrag van 250 milliard francs moeten worden gevon den, welk bedrag noodzakelijk is om het begrotingsevenwicht te herstellen. Mayer is gemachtigd de vertrouwens kwestie -te stellen, wanneer hij het -no dig acht Virt-wv t De Haagse recherche heeft gistermid dag een inval gedaan in een huis aan de laan van Meerdervoort, waar rij twaalf personen op heterdaad betrapte by het spelen van roulette en baccarat. De spelers, ow. vier vrouwen, zyn in arrest gesteld. Twee van hen zijn woonachtig te Amsterdam, dc overigen, zijn Hagenaars. De garresteerden zijn: de 33-jaxige juridische adviseur J. B. en de 27- jarige publicist C. A, J.. L., beiden: uit Amsterdam, de 33-jarige timmerman "W. E. J. S., de 48-jarige kok J. Cü H.. de 58-jarige werktuigkundige F. P. J. B„ de 35-jarige pensionhouder A. H. G:, die by het spel als bankhouder fun geerde, de _59-jarige huisrestaurateur S. B., de 49-jarige vertegenwoordiger-;'P. 'A. M. van M., de 46-jarige M, J. H.G., de 49-jarige C. S. R.F,, de 51-jarige kapster J. Hi M. van M. en'de-44-jarige weduwe M. H D„ allen te Den-Haag. Laatstgenoemde werd vrijgelaten omdat zij voor haar drie minderjarige kinde ren moest zorgen.- f>y: De recherche nam een bedrad iiian ongeveer 100 in beslag:

Trouw / De Rotterdammer | 1953 | | pagina 1