sturen aan m W ereldwijde Amerikaanse actie voor vredesplan f Industrialisatie Amerikaans blad onthult: Verklaring van een oud-lid S.E.R. stelde eerste adviezen voor bedrijfschappen vast If in Helsinki r "N r der Sow jet-ambas 106.4 Millioen in Rampenfonds ZUID-AFRIKA VIERDE MALAN'S STEMBUSOVERWINNING Felle brand eiste mensenleven Eén leider is eenzijdig" Meer zon, maar niet ivarmer De Nederlandse militaire missie Trouw-mais ZATERDAG 18 APRIL 1953 ELFDE JAARGANG No. 2442 Weerbericht D Goeree-Overflakkee bijna droog Amendement v. d. Grinten werd verworpen Eisenhower leed. aan voedselvergiftiging 18 Boerenliederen in Pretoria's straten SCJ Amerikaanse patrouille beschoten V.J Dinsdag pnder:tekening:van het protocol 16 MEI: AMSTERDAM n; O O Hooidredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT, Nog steeds spanning Intussen duurt de spanning in -Per zië voort. Prémier MóSa'dé'q7®ëït*Vrlj"Sag -i'dé gouverneur en het hoofd van de po- Tot gistermiddag heeft hef Nationaal Rampenfonds 106,4 mil lioen gulden ontvangen. Sinds ütenderdag is er dus weer 400.000 t*ldeu bijgekomen. mmm Verlaging van prijzen en lonen lekte uit Scheepsbotsing in Oostzee Aldus. ,,Prawda" 1 V-„- Tientallen geestdriftige be oefenaars van de wandelsport^ zijn V reeds voorgegaan en hebben zich bij ons hóófd-1, kantocw te ATnstercih7h eri:{b$§ onze bijkantoren aangemeld i voor deelneming aan *v Trouw-mars 1953 op 16 Met door het Amsterdamse Bos A Men kan een keuze maken uit drie afstanden: 10, 20 en 30 kilometer. - - Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telet 292X5 (3. 1) Postbus X112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18,30—39.30 uur Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 29216 f 's-Gravenhage: Huygensplein 1Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Advertentie-afd.: Tel. 114402 Abonnementen en Expeditie: Telefoon 110486 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Tel. 67382 Abonnementsprijs 49 cent per week, ƒ2.13 per maand, 635 per kwartaal Losse nummers 13 cent Directies C. A. BEUNING en Mr. K, VAN HOUTEN Geldig van. Zaterdagavond tot Zondagavond. LAGERE TEMPERATUREN. Veel bewolking maar overwegend, droog weer. Zwaltke tot matige wind, krimpend haar Noordwest- of West. Vannacht plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Lagere temperaturen. E industrialisatienota van de mi- - nister van Economische Zaken laat ons eens te meer zien, hoe in het economisch leven de ongeordende vrijheid afgedaan heeft en afgedaan moet hebben. Een eeuw geleden was de enige maatstaf van het economisch hande len het antwoord op de vraag of een bepaalde onderneming winst beloofde. Op zichzelf een zeer redelijk en res pectabel motief. De activiteit der on dernemers had dan bovendien tot ge volg, dat als de zaak slaagde, zij ve le handen werk en vele monden brood In de industrialisatienota's van na de oorlog en ook in deze jongste nota iigt de zaak anders. De industriali satie, dat wil zeggen de uitbreiding van bestaande en de stichting van nieuwe ondernemingen, wordt gezien allereerst vanuit het belang, vanuit de noodzakelijkheid om meer werk gelegenheid te scheppen. Dat belang eri die noodzakelijkheid liggen voor de hand. En zij dringen zich op als problemen, niet van indi viduele werknemers of werkgevers en zelfs niet alleen van. de gezamenlijke werkgevers en werknemers, maar ook als een probleem, waar de Over heid mee te maken heeft. Ieder jaar komen er duizenden mensen in Ne derland bij, die om werk en brood vragen. Dat vraagt om organisatie,om lei ding. Mén kan' ia een dichtgroeiende wereld en met een zich sterk uit breidende volksgemeenschap niet op goed geluk spelen.. Daar ligt, een niet te miskennen verantwoordelijkheid voor de Otterheid. Er is dan ook niemand meer, die in het vrije spel der maatschappelij ke krachten gelooft. Dat vrije spel zal alleen gaan tót een prijs van armoede en gebrek. Maar wanneer men dat in theorie beaamt, is het ook zaak iri.de practijk niet tecoquette- reri met het heimwee naar verloren vrijheid. Want dié' vrijheid' bracht in het verleden in talloze gezinnen de bitterste armoede en zij zal, vandaag den dag toegepast, middenstanders, boeren en arbeiders, de een na korter, de ander na langere tijd, maar allen tezamen op den duur zeker de bestaansmogelijkheid ontriemen -of in iéder geval tot een benauwend mini mum terugbrengen. DE nota van de minister van Eco- nomische.'Zaken stelt dit alles in hélder licht,"'maar zij laat ook zien, dat .het hieir niet een eenvoudige zaak betreft. Dé nota-laat nietblijken .van ge- 'loof-iri het alvermogen van'de. staat De nota- is" ook ,hü^föl~*iD:-;WFrBÏriöt de voor Nedërlarid 'onhoudbare'toe stand"van' meer weriigèïëgèniïerd aairi dé ëveri noodzakelijke 'voorwaarden, dat deze zaak "gefinancierd moét'wor den en dat de nieuw gewonnen pro ducten een afzet moeten hebben. Die afzet, is vooreeri. belangrijk, deeleen vraagstuk van' internationale handel. Wij menen, dat deze laatste voor waarde in wezen de belangrijkste is, omdat zij-de moeilijkste is. Die voor waarde hebben wijnl. niet in 'de hand.-.Hier -speelt de internationale economie: een hoofdrol, te' zamen met de fantasie en- de ondernemingslust van de ondernemer en de - ijzeren plichtsbetrachting1 van geheel ons vólk;. - De Overheidkan.niet zo heel veel meer doen; dan helpen en stimuleren door reséarehw'erk, door fiscale tege moetkomingen en door het openen van wegen door internationale onderhan- delingen. 1-- De nota zegt daarover maar wei nig. De minister heeft aangekondigd, dat dit probleem voorwerp zal zijn vaneen aparte behandeling.; Wij hebben; het; gevoel dat 'sministers reis naar Amedkaniet in de laatste plaats 'gewijd zal zijn aan het helpen oplossen van dit probleem. - De nota wijsteer op, dat; het;, pro bleem ."der industrialisatieomstreeks 1952 in een ander stadium- is gekomen. Voor; 1952 werd de-industrialisatie, globaali' genomen, - vanzelf gestimu leerd door-het "gebrek aan goederen; dat dena-oorlogse periode kerimérk- te. j Na 1952Js-ditrinders.geworden'. "Nu ishet de grote kunst geworden om markten te vinden enóm industrieën te- -scheppen, - die- deze te zoeken markten moeten bevredigen. 'De'; minister zou geen goede anti- revólUtwririair zijn, indien hij niet be- greepl. dat dit alleengelukken kan door eeri hartelijke samenwerking van Overheid/en volk, vari Overheid én bedrijfsleven werkgevers en'werk nemers.; i"..;.. Het woord „particulier initiatief" eens het swarte- beest, van het sopia.-r lisme,-yloeiti.de minister, dan ook van-; zelfsprekend uit dé pen. Wij achten het een .verblijdend te ken dat in het document van dit ka binet van zo brede samenstelling de zaken zo gesteld kunnen worden. In 'een gecompliceerde maatschap pij als de onze kan het individu het niet alleen en kan de staat het niet alleen. .Hier kan slechts door samenwer king van individu - en gemeenschap, van georganiseerd bedrijfsleven en Overheid een weg voor het léven van ons volk gebaand worden. En zelfs daardoor alleen, kan het met. Hier is de weg van internatio nale en supranationale samenwerking de aangewezen weg. De minister is dan ook niet voor niets federalist. De oorhangers, de armband cn het col lier, die deze Engelse mannequin draagt, vertegenwoordigen een waarde van 20.000. Zij teerden ontworpen ter gelegenheid van het Kroningsjaar door Britse juweliers. Deze jutvelenset kent vele mogelijkheden, men kan nl. de armband zowel als het collier en de oorversieringen verdelen in 12 verschil lende stukken, die weer als een op zich zelf-staand juweel kunnen dienen. De mannequin draagt de tiara die men zich er apart bij kan aanschaf jen, het collier, de norversieringen en de armband bij een kroningsgetcaad voor een Peeres. De juwelen werden geheel gezet op pal ladium, een wit platinametaal, dat eek- ter niet so hard is als platina en zeker de hcljl goedkoper. Door het droogmaken van de polder Oudeland van Onde-Tonge en de polder Battenoord, samen 2009 - ha groot, is Goeree-Overflakkee, -op enkele- kleine bulteripóldèrs na,vrijgekomen vari overstromingswater. - Het Amerikaanse weekblad „This Week'V heeft een verhaal gepubliceerd van een. gewezen lid van de staf yan de Russische ambassade te Teheran, dat Sowjet-ambassadeur Iwan Sadtsjikof er van beschuldigt-de leiding te hebben van een geheim Russisch plan om Ferzië te ruïneren opdat de communisten het bewind over zouden kunnen nemen. Lef Vasilief, de schrijver van het artikel, is ruim zes jaar aan dé Russische ambassade te Teheran verbonden geweest. Hij verklaart bij de uitvoering van het plan te hebben geholpen. In Januari 1949, zo sohrijft Vasilief, zei de ambassadeur op een bijeen komst in de ambassade te Teheran, dat er iets aan de Sjah gedaan moest worden, omdat Perzië nooit commu nistisch zou worden zolang hij leefde. Er werd besloten hem uit de weg te doen ruimen, maar de gehuurde moor denaar, zo gaat het artikel verder, had te veel Hasjish gerookt toen hij op 4 Februari 1949 de Sjah zou neer schieten. De kogèl verwond-"0 de Sjah slechts aan de wang en de ambassa deur had inderhaast de orders inge trokken, die reeds gegeven waren voor een communistische opstand. Vasilief schrijft -dat Sowjet-spïon- nen, die samenwerkten met de Toe- déh-partij, trachtten het volgende plan in Perzië uit te voeren: 1) Het plaatsen van spionnen en verraders m alle takken van het leven. 2) Het om kopen van de ambtenaren die. daar voor vatba'ar waren en het chanteren van de ambtenaren die niet te koop waren. 3) Bevordering van de natio nalisatie van de olieraffinaderij te Abadan en andere maatregelen om de economie van het land te ontwrich ten. 4) Het verstoren van orde en rust door een terreurcampagne en 5) Propaganda' in de pers. (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal Economische Raad heeft gistermiddag een belangrijke onenbare vergadering gehouden, waarin de eerste adviezen tot Instelling van bedrijfschap pen werden vastgesteld. De adviezen, die aan de regering uitgebracht zuilen worden, hebben betrekking op een be drijfschap voor de landbouw, een be drijfschap voor de bosbouw en bedrijf schappen voor het schildersbedrijf, voor het stueadoors- en terrazzo- en het steen- gaasstellersbedfijf en voor het steenhon- wersbedrijf. Prof. mr F. de Vries.t de voorzitter Van de SER, die als. rapporteur van de organisatie-commissie optrad in ver band waarmede de vergadering geleid werd door de heer H. Oosterhuis sprak er zijn blijdschap over uit dat na adviezen tot instelling van product schappen nu ook adviezen voor bedrijf schappen tot stand gekomen zijn. Er zijn veel meningsverschillen te overbrug gen geweest en wat tot stand kwam moet beschouwd worden als een aan vaardbaar begin, dat zich langzamer hand zal moeten ontwikkelen. Het is een zaak san groeiend vertrouwen tus sen de bedrijfsgenoten. Aan het vaststellen van de adviezen ging een langdurige discussie vooraf. Bij het landbouwschap ging het o.a. over de vraag of de tuinzaadselectiebedrijven on der hét bedrijfschap dienen te ressorte ren. Prof. v.d. Grinten beantwoordde dezevraag ontkennend, omdat de be trokkenen er zelf bezwaar tegen hebben, doch zijn amendement werd verworpen. De heer Ruppert wees er op, dat deze bedrijven een sterke band met het agra rische bedrijfsleven hebben en dat de landarbeidersbonden zich voor opneming in het bedrijfschap hebben verklaard, zodat alleen de ondernemers en niet alle bedrijfsgenoten er bezwaar tegen heb ben. Een principiële kwestie kwam aan de orde bij. de behandeling van het bedrijf schap voor het schildersbedrijf. In het ontwerp-instellingsbesluit werd bepaald,, dat het bedrijfschap eerst dan veror denende bevoegdheid ten aanzien van loon-, en' arbeidsvoorwaarden zal krijgen, wanneer- de organisaties die represen tatief zijn voor deze bedrijfstak daar om hebben verzocht. Prof. v.d. Grinten had een amende ment ingediend om deze bepaling te la ten vervallen. ,.Ik acht deze gang van zaken beschamend voor het bedrijfsle ven. Indien men in deze bedrijfstak waar men zoveel ervaring heeft met de regeling van arbeidsvoorwaarden deze bevoegdheid nog niet aandurftwaar gaan we-dan heen met onze bedrijf schappen?",. zo vroeg hij zich af. Prof. De Gaay Fortman steunde zijn amendement. Deze achtte het .in,.strijd met de wet op de bedrijfsorganisatie, indien de particuliere organisaties gaan uitmaken of publiekrechtelijke organen al dan niet verordenende bevoegdheid zullen hebben. De heer Ruppert en andere leden, be noemd door de werknemersorganisaties, waren het met dit standpunt niet eens. De heer Ruppert zette uiteen, dat alle bedrijfsgenoten zoveel, mógelijk inge schakeld moeten worden bij het vast stellen van de loon- en arbeidsvoorwaar den. Wij moeten vertrouwen hebben in de organisaties, zo zeide hij. Eerst wan neer dat vertrouwen rnisplaatst blijkt en één organisatie zich zou blijven ver zetten tegen het toekennen van veror denende bevoegdheid aan het bestuur van het bedrijfschap, zou het :instellings- besluit gewijzigd moeten worden. Prof. De Vries verklaarde geen prin cipieel onderscheid te zien tussen de voorgestelde procedure en het toekennen van verordenende bevoegdheid bij in stellingsbesluit. Dit laatste kan immers pas geschieden wanneer er met de re presentatieve organisatieovereenstem ming isbereikt. - Het amendement v.d. Grinten wérd verworpen én de voorgestelde bepaling gehandhaafd. De vergadering nam bij monde;'van haar voorzitter afscheid van de heer K. de Boer van het CNV dié binnenkort naar Nieuw Guinea vertrekt. President Eisenhower is Donderdag te Augusta in de staat Georgia teruggekeerd om de golfvacantie, die bij onderbroken had om zijn rede in Washington te hou den, voort te zetten. Het was hem niet aan te zien, dat hij overdag aan een lichte voedselvergiftiging geleden had. De pre sident had de gehele dag lichte koorts gehad, maar had niet van een tweede rede voor 12.000 mensen te Salisbury (Ni- Carolina) willen afzien. Zijn lijfarts had hem de gehele dag vergezeld. Gistermiddag installeerde de minister tan Volkshuisvesting en Wederopbouw, Ir. H. S. J. Witte, de planologische tuerkcommissie Rampgebied. De instal latie geschiedde in het gebouw van de rijksdienst voor het Nationale Plan te Den Haag. Deze commissie heeft lot taak om de structurele problemen die reeds bestonden, en de ontwikkeling van de rampgebieden tegenhielden, op te lossen. Foto: na de installatie; zittend derde van links minister Witte en tweede van links de voorzitter van de commis sie. Mr. J. Linthorst Homan. litiefyari Sjiraz iri Zuid-Fërzië ont slagen. Te Dezfoel, een óliestad, is voor de tijd van een week de staat van beleg afgekondigd. In Sjiraz hadden Donderdag beto gers woningen en kantoren van func tionarissen van het Amerikaanse pro gram voor hulp aan Onvoldoende ont wikkelde gebieden aangevallen. Ook de militaire bevelhebber van Sjiraz, dat 700 kilometer ten Zuiden van Teheran iigt, werd ontslagen. In Januari werd gemeld, dat bij botsingen tussen troepen en stam leden in Sjiraz tien. personen waren omgekomen. Tanks en pantserwagens werden toen riaar het gebied gezon den, doch sedert dien hébben zich in vele delen van Zuid-Perzië ongere- geldheden voorgedaan. y KB SÊIKSS VjA v" - -<■ 0J. Gistermiddag is in bijzijn van Z.K.H. Prins Bemhard en vele andere hoog staande autoriteiten de onderzeeboot Walrus in de Waalhaven te Rotterdam, aangekomen. Foto; Links de Walrus, rechts Z.K.H. temidden van de Ameri kaanse ambassadeur, Selden Chapin, en de commissaris van de Onderzeeboot basis. fjONDERDEN mannelijke en vrou welijke studentenhebben gisteren in Pretoria de overwinning van. Daniel Malan op ■Strauss; gevierd. Zij mar cheerden.: dóór 'dè 'siraten'.met meevoe ring van;..TepitbUkeinse vlaggen 'en onder-;?ieti»ngéri<^iLBoCTeri-nriorslie- Sér'èri. Ö2fjwh^«ei^^m<iftoaflréns;'éit claxonnerende ditto's riolgden" de stoet De vlaggen, dié .de studenten mee droegen waren merendeels die- van. de oude 19e eeuwse republiek Transvaal, welke tesamen met de Oranjevrijstaat in deBoerenoorlog de Engelsen heeft bevochten. De. „sterke man" -van de. herkozen regering, minister J. G. Strijdom, ver klaarde tegenover' de demonstranten, dat de troepen van dë oppositie .„Bloed- neuzën"' zouden krijgen als zij de structuur van het Afrikaans nationa lisme zouden .willen: breken. - ,..t De minister verklaarde, dat .de toe komst van Zuid-Afrika op nationalis tische basisgegrondvest diende te zijn.. Toen hij deze woorden uitsprak kreeg hij een grote ovatie in ontvangst te nemen. De verwachting in Zuid- Afrika is, dat Strijdom Malan zal op volgen als deze in de huidige rege ringsperiode zou komen te overlijden. Inmiddels is,de definitieve uitslag van.de verkiezingen bekend geworden. Met. een zetelaantal van 94 heeft dé prémier zijn positie in het parlement bijna onaantastbaar gemaakt. De na- tionalisten-;hebben- dertig- zetels meer dan de oppositie, Jheewel het stemmen- yerschil niet zo groot,,is. als^de.^etel- verdeling zou-doenugelóven. fSfry- Het ligt in de_bèdoeliïig van de pre mier, dat hij, de-vice-premier Havenga eri minister Viljoen de kroningsfeesten in Londen ;zullen bijwonen. Strijdom zal' dan 'als plv. premier optreden. I» Helsinki heerste Donderdag grote opwinding als gevolg van de publicatie van zeer geheime regeringsvoorstellen orer - vérgaande verlagingen van de lo nen, prijzen en rentevoet. Woedende zakenlieden, die klaagden ovèr eeri vol ledige Gülsland in hun bedrijf, liéten de telefoons „van de ministers geen ogenblik met rush Grossiers annuleerden orders aan defabrieken.. Tegen het vallen van de avond gonsde de hoofdstad van ge ruchten óver een voor de deur staande devaluatie van de Finse mark. „Het heeft geen nut te ontkennen, dat deze indiscretie zware schade berokkend heeft aan ons economische leven", aldus zei premier TJrko Kekkonen 's avonds. Hij ver klaarde met nadruk, dat het gepubliceer de voorstel niet anders „dan een van de vele is, die ik in mijn aktentas heb'" Het verluidt, dat een .zeer beperkt aantal afschriften van het vertrouwelijke voor stel „onder streng toezicht" verdeeld was en dat links georiënteerde personen,-die tegen vérgaande loonsverlagingen zijn, het plan aan de pers onthuld hebben. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag omstreeks half vier is tijdens eén hevige brand In een perceel aan het Slachthuisplein te Hilversum een'hèjaarde. vrouw om het leven ge komen. Het slachtoffer, de 73-jarige Duitse Rosa Weckmann, was in de klei ne keuken fcezig met het verwijderen van-de cellulosetaag, die zich op gra mmofoonplaten bevindt. Inde keuken lagen naar schatting ruim 3000 van deze door de Nederland se Radio- Unie afgedankte platen: opge stapeld. De platen worden in het water gedompeld, waarna de celïuloselaag zich met behulp van een mesje laat verwij deren: De overblijvende schijf is van alluminium en heeft nog enige handels waarde. In de keuken bevonden zich op het moment van de ramp drie volwassenen en vier kinderen. De vloer lag bezaaid mét schilfers uiterst brandbare cellulo se. De oude vrouw, wier kleren even eens met de schilfers waren bedekt, wil de het gasstel aansteken om theewater op te zetten. In een moment stond de keuken in lichter laaie; terwijl metershoge steek vlammen door de keukenramen naar bulten sloegen, trachtten de aanwezigen in 'paniek de keukendeur, die naaf de tuin voert, te bereiken. Twee volwasse nen waaronder de vrouw des huikes en de: vier kinderen ontsnapten nog juist aan de verbrandingsdood. De 73-jarige schoonmoeder, die bij haar schoondoch ter logeerde, kwam in de vlammen om. Dé totaal verkoolde stoffelijke resten zijn later in de volledig uitgebrande keu ken teruggevonden. Dank zij het snel en resoluut optreden van de brandweer, die het vuur binnen enkele minuten had bedwongen, is naar alle waarschijnlijk heid een catastrophe voorkomen. De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft het Sowjet-minïslerïe van Buiten landse Zaken de uitdaging van- president Eisenhower aangeboden om een eind te maken aan de koude oorlog enzich aan te sluifen 'bij- 'een wereldomvattende kruistocht voor de vrede. Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft zijn "ambassadeurs 'en gezanten', in meer dan .zeventig landen opdracht ge geven heizèlfde ie doen. De Nederlandse minister zonder portefeuille, mi J." M. A. H. Luns, heeft verklaard, dat de Neder landse. iegering.: volkomen - instemt: mei Eisenhowers' uiteenzetting over het bui tenlands beleid. De; regering zal - zijn voorstel tot instelling vari een internatio naal fonds uitbesparingen op de bewa pening ernstig bestuderen, aldus- de- mi- nister. Premier iChürcKill van .Groot-Brtttanme heeft zich - gisteren, in eén rede te' Glas gow volledig achter Eisenhowers plan gesteld. Eisenhowers minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, verklaarde, dat het noodzakelijk blijft op alle fronten voort te gaan met de opbouw der de fensie, tenzij dé Sowjet-Unie spoedig op de Amerikaanse vredesvoorstellen ingaat Een lid van de Tsjechoslowaakse grenspolitie heeft Woensdag een schot gelost op een Amerikaanse grenspatrouil- le op ski's, omdat hij „niet vati Ameri kanen hield", aldus heeft de Beierse po litie Vrijdag bekendgemaakt. De patrouille, bestaande uit drie Amerikaanse soldaten, werd niet ge troffen. Het vuur werd door de Ameri kanen niet beantwoord De Amerikaanse autoriteiten hebbon een onderzoek gelast. Tsjechoslowaakse grenswachten vertelden Donderdag de Beierse grenspolife- dai op de patrouil le was geschoten omdat zij Diet van Amerikanen hielden. Het ms Ingrid Becker is Vrijdagavond laat in de Oostzee, ten Zuiden van het Deense eiland Moen, gezonken na in aanvaring te zijn geweest met het Duitse schip „Nordertill". De bemanning van de „Ingrid Becker" is gered door de .Nordertill". De kapitein van de „Nordertill" sein de, dat hij-koers zette naar Trelleborg. Bij de- plaats waar de „Ingrid Becker" onderging drijft een deel van de dekla- dig, - hetgeen -.gevaar oplevert voor de scheepvaart..-? .-De aanvaring deed zich voor in de mist A.P. trekt de conclusie, dal dé Verenig- V de Stalen zich ingespannen hebben, voor een wereldwijde campagne om Eisenhq-„ wers vredesplan ingang te doen vindemil In Washington verluier, dat de toespraak" van de president slechts de inleiding' isy van een: grootscheeps vredesoffensief. ;dat$ In beginsel de instemming heeft ivan - Groot-Brittanniê en'-Frankrijk. 1 - J diet doet er niet toe, hoe er varen een leider is en. het doet er evenmin toe, welke talenten hij bezit hij zal er niet in kunnen slagen de partijleiding- als-groep te vervangen", aldus de „Prawda", het officiële partij blad van de communistische vartij in de Sowjet- Unie. Het blad is van meningdat waar dit beginsel wordt geschon den leiders zich gaan gedra gen als autocraten". „En juist in een dergelijke om geving wordt een gunstige at- mospheer geschapen voor gebrek aan beginselvoor een vreemde moraal, voor pluimstrijkerij en serviliteit". Het blad zet vervolgens uit een, hoe belangrijk het is, dat „de beslissingen, die worden ge nomen, zijn gebaseerd op de er varing van velen en bovendien de vrucht zijn van collectief werk". Uit deze uiteenzetting blijkt dat de nieuwe machthebbers in het Kremlin zich steeds meer distandëren van de figuur van de thans overleden, maar tijdens zijn leven zo bewierookte Stalin. (Van onze weerkundige medewerker) De gehele week heeft er ten Westen van de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk gelegen. In het voor jaar is dit voor het weer in Nederland altijd ongunstig. In de eerste plaats wordt dan door Noordelijke ivinden koude lucht aangevoerd. In de tweede plaats worden eventuele stromingen gedwongen een weg te zoeken over de Noordzee naar het Zuiden. De koude lucht was oorzaak dat van Maandag af de gemiddelde temperatuur voort durend beneden normaal bleef. De eerste stroming bracht in het begin van de week talrijke buien, de tweede passeerde Vrijdag Westelijk ons land en veroorzaakte regen in Zeeland en plaatselijk langs de Hol landse kust. Het Oceanische hoge dmk-gebied ondergaat nu een flinke uitbreiding in de richting van Zuid Scandinavië. Ten gevolge hiervan is het nagenoeg uit gesloten dat gedurende het weekeinde storingen naar Nederland zullen door dringen. Een kleine verbetering van het weer is zelfs waarschijnlijk, want af en toe zal de zon zich laten zien, maar hogere temperaturen zijn er toch niet te verwachten. De besprekingen.over de Nederlandse: militaire missie hébben een beslissend stadium bereikt. Dinsdagochtend zal.:opj hét ministerie van- Buitenlandse Zaken, de laatste bijeenkomst worden gehouden,; zo verneemt PJ.-Aneia. Heden zou een-- plenaire, bijeenkomst van dé belde dele-J- gztlés wordengehouden.; Indé yergade-:j ring van Dinsdag, die; openbaar-zal zijn;? zullen de voorzitters van béide delegaties';-- een 'rede houden; waarna' z(j het protóé; col van de beëindiging; van clwerkt zaambeden der Nederlandse.militaire; missie zullen ondertekenen. Dinctagavond - zal de voorzitter van de Indonesische* delegatie, Roeslan Abdoelgani, een-;re-".,- ceptie geven. Bovenstaand beeld vari de ge zellige drukte en de sfeer van sportiviteit bij het startbureau,.:,; gevestigd in het Hervormd Ly-. ceum zal zich stellig opnieuw voordoen. Jongeren en ouderen, groepen,':-'; scholen, jeugdverenigingen, cnlli- f tairen, politiezorgt, dat u er bij bent! Ons - wandelboekje „Op mars':-, door Hoofdstad ëri Hofstad" "(op 6 Juni volgt een Trouw-tocht fn„ Ren Haagt wordt op schriftelijke.:;' en telefonische aanvraag gratis;: toegezonden*'- j. •- .x De batenvan beide marsen;:: komenten goede aan' hét Ram- S penfonds.

Trouw / De Rotterdammer | 1953 | | pagina 1