Malan start Resultaat van opnieuw Wensenéén vrij Duitsland en onafhankelijk Oostenrijk MINISTER IN GEORGIË WEGGEZUIVERD WAS JUIST Grotewohl ontslaat zijn minister van Justitie „Berianen" uit sleutelposities Conclusie van Washington ue reis van rnns Bemhard naar de Antillen Washington prijst Nederland voor Harahap DIENS ZOON GEARRESTEERD ELFDE JAARGANG No. 2517 DONDERDAG 16 JULI 1953 Weerbericht CONFERENTIE VOORGESTELD TEGEN EIND SEPTEMBER In land van Stalin en B er ia Weer anti-Westerse propaganda Tegenoffensief der geallieerden Tweede conferentie van Benelux Brand teistert*stadswijk van Djakarta Dropping Belgische parachutisten MET ONTWERP KIESWET VOORKLEURLINGEN Vonnis van Kenjatta c.s. vernietigd Nederlandse en Belgische vertegenwoordigers confereerden in USA Engeland-Veuezuela in vijftien-en-een-half uur Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 29215 <3 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.301930 uur Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 29216 VGravenhage: Huygecsplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Administratie: Tel. 114402—115486 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b. Tel. 67882 Abonnementsprijs 49 cent per week, 2.13 per maand, 635 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. Geldig van vanavond tot morgenavond: OPNIEUW BUIEN Half tot 7.waar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar vergezeld door onweer. Zwakke tot matige, later vrtf krachtige- Zuidelijke^ wind. Weinig verandering in temperatuur. y J' Directie: C. A. KEUNTNG en Mr. K. VAN HOUTEN O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT EEN van de merkwaardigste din gen in het boek van Van Riessen is, dat hij van tijd tot tijd aan het polemiseren is met zijn toekomstige recensenten. Eenmaal, op blz. 314, doet hij het zelfs open en bloot. Dat is dan ook wel verstandig, aangezien hij zelf zegt, dat daar ter plaatse in zijn redenering veel fantasie schuilt. Maar meermalen verklaart hij van zichzelf, dat Hij eenzijdig is, dat hij onvermij delijk eenzijdig moet zijn. Hjj neemt daarmee als.het ware zijn recensenten dë wind uit de zeilen. Want „eenzij digheid" is natuurlijk een ernstige critiek, die tegen een boek ingebracht kan worden. Maar als de schrijver nu zeil niet nadruk verklaart, dat het boek eenzijdig is, is die critiek van de recensent althans niet origineel meer. En het zou kunnen zijn, dat daarmee het steekhoudende van die critiek niet meer zo-sterk zou worden gevoeld. ProLVan Riessen heeft echter vol komen gelijk als hij zegt dat zijn boek eenzijdig is. Hij heeft eenzijdig hét dreigende in de toekomstontwik keling naar voren gebracht en aan het goede dat daarin ook gelegen is, hetwelk hij in het „besluit" van zijn boek nog eens uitdrukkeliik: >«-t, nagenoeg geen aanda Hierdoor is de totaalin- toekomstbéeld dat hij sirhistischer dan het behow Een. tweede opmerking, die m dit verband willen maken is, dat 'de schrijver'er behagen in"'schept zich kras uit tc drukken. Eenmaal geeft hij dat zelfs uitdruk kelijk toe als hij zegt op blz. 115. „Laat mij het zo kras mogelijk stel len. Heel de sociale kwestie is volslagen onbelangrijk, vergeleken met de eis van de vreze des Heren; Wie als Christen de relaties tussen mensen op één lijn stelt met de relatie van de mens tot God, ja wie de eerste afzon derlijk beschouwt en onafhankelijk stelt van de tweede, bewijst daarmee dat het humanisme zijn beschouwing heeft geïnfecteerd". Het komt ons voor, dat de laatste zin uit dit citaat al aantoont, dat de krasse daaraan voorafgaande zin niet juist kain zijn. De oplossing van de sociale kwestie staat in onlosmakelijk verband, is zelfs een eis, die uit, de Yreze des Heren voortvloeit. Beide Huizen van het Zuidafrikaarsso parlement, in gezamenlijke zitting bijeen, hebben er in toegestemd,'de kwestie van. de vertegenwoordiging der Kaapse kleur lingen in Zuid-Afrika opnieuw in behan deling te nemen. .A Met 171 tegen 14 stemmen werd be sloten de premier, dr. Malan, too te staan een wetsontwerp in te dienen,' dat de eerder met eenvoudige meerderheid door het parlement aangenomen, -doch later door het Hof van Beroep ongeldig verklaarde wet op de afzonderlijke ver tegenwoordiging der kleurlingen, opnieuw-; wil bekrachtigd zien, thans met een meer derheid van tweederden/ -k Tr.t, Om deze "meerderheid te behalen, zou het ontwerp gesteund moeten worden door een aantal' leden' van- de oppositie.' Het Hooggerechtshof van Kenia heeft, de vonnissen tegen Jomo; Kenjaita en vijf andere Afrikaanse leiders, beschul digd van hulpverlening aan do Mau-Mau, vernietigd, De Britse kroon zal appèl aantekenen; tegen de uitspraak. - H.M. de Koningin, vergezeld van Z.K.H. Prins Bemhard, was gister avond aanwezig bij de opening van de „Gymnaestrada". Door een haag van turnsters schreed H.M. naar de ere-tribune. Naast haarde voor zitter van de regelingscommissie, mr. C. J. N. van Dongen. Maandag ontving de hertogin van Kent van'de Cambridge Universiteit het eredoctoraat in de Rechten. De herto gin .begeeft, zich naar het Senaatsge bouw, tDaar de plechtigheid plaats vond. V OOR zuflk een krasse, d.i. onjuiste -.uitlatingen, die hij eigenlijk in een volgende zin'al.weer terugneemt, geeft de schrijver echter vat op zich aan zijn meest principiële tëgenstan- ..^.dêrs, „de doorbraakmensen, die tdaarr aan ook al dadelijk gebruik van ge-' - maakt hebben. Bovendien wekt' deze opmerking de indruk, dat de socia le kwestie hem weinig beroert. Een indruk, die onjuist moge zijn, maar het kwaad is ermee geschied. Dergelijke krasse maar onjuiste of eenzijdige of overdreven uitlatingen :zijn er. meer. Wij denken b.v. aan de 'wijze, waarop hij op pagina 230 e.v. -meent prof. Zijlstra te mogen „afdro gen", aan de generaliserende wijze waarop op pag. 275 de Christe lijke „men" beschuldigd wordt tot compromissen bereid te zijn, waar door de Christelijke kwaliteit aan een geseculariseerde kwantiteit wordt op geofferd, aan de gemakkelijkheid waarmee op pag. 222 als enig moge lijke keuze wordt gesteld „vrije eco nomische activiteit of een planning", die. door Van Riessen als radicaal totalitair wordt beschreven en waar bij iedereen, die nog aan andere mo gelijkheden daarbij denkt, te horen krijgt, dat hij zand in de ogen heeft, maar ook aan apodictische medede lingen als op pag. 276 waar wij van pïof. Van.Riessen vernemen; dat God na een halve eeuw van voorspoed bezig is ons van de oase in'de woestijn te voeren. Dit krasse en apodictische zit niet alleen in' bepaalde uitlatingen, maar het zit door vele beschouwingen kt dit boek heen'geweven.'Het boek is op vallend emotioneel geschreven; Men leze b.v. de-haast fanatieke wijze-van v bestrijding varf de Winkelsluitingswet op-pag. 328. e.v., waar de arme're geerders van 1930 en 1937 één van de. ergste( beschuldigingen, naar het hoofd geslingerd krijgen, die er is, n.l; dat zij als „elite" zijn opgetreden! De mensenwereld wordt n.l. gaan deweg verdeeld in twee soorten,vde ene, de overgrote groep, is die der massamensen,;.die als was zijn in de handen der andere groep, de door or- A ganisatorische. macht heersende klei- Aïf'ne elite.-Welnu degenen, die verant- woordelijk zijn voor het systeem der .winkelsluitingswet dat zijn o.m. mensen als prof. Slotemaker de Brui ne, dé heer Verschuur, dr. Colijn en de heer C. Smeenk, de erevoorzitter van Patrimonium, waarin prof. Van Riessen tegenwoordig zijn denkbeel den ontwikkelt, worden door hem tot deze elite gerekend. Dit is allemaal kras. Te kras naar het oris voorkomt. Maar het geeft aan het boek voor het overige een aange name! levendigheid. Intussen hebben wij thans voldoen de gezegd over de wijze waarop Van Riessen geschreven heeft. In volgende artikelen zullen wij ons bezinnen op hetgeen hij ons zakelijk heeft te zeg gen. i Onze New Yorkse correspondent meldt, dat de ministers Dulles, Salisbury en Bidault het er volgens de algemene indruk over eens waren, dat de tot dusver gevolgde politiek tot bestrijding van het communistische gevaar juist was gebleken en dat de jongste ontwikkeling in de Sowjet- Unie geen enkele wijziging rechtvaar digde in de doelstellingen van het Westen wat betreft de opvoering van de defensieve paraatheid en. de Euro pese integratie. Zoals bekend zal Prins Bemhard be gin Augustus een bezoek aan de Neder landse Antillen brengen. Over zijn reis route vernemen wij thans de nadere bij zonderheden. In de avond van 2 Augustus vertrekt de Prins van Schiphol naar Amerika. Maandag 3 Augustus bezoekt hij de prinsessen Beatrix en Irene, die 'in 'de V.S. een deel van haar vacantie door brengen. Op 5 Augustus reist de Prins door naar de Antillen. In de vroege ochtend van 6 Augustus wordt' hij op Curagao verwacht. Zaterdagavond laat, 8 Augustus; vertrekt de Prins uit Curasao en is dan 10 Augustus *s ochtends vroeg weer in Amsterdam. (Van onze New Vorkse correspondent) In officiële regeringskringen te Was hington is men, naar. wij vernemen, bui- hington is men, naar wij vernemen, buitengewoon ingenomen - met de snel heid, waarmee de Tweede Kamer dé ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap behandelt. Nederland kan hierdoor mogelijk heteerste land zijn, dat de E.D.G. ratificeert. President Soekarno hooft Woensdag avond- da tijdlimiet, welke aan de for mateur, Boerhanoeddln Haharap was gesteld en die gisteravond afliep, ver lengd. Een nieuwe tijdslimiet is niet ge geven, maar de president heeft de heer Haharap verzocht, sijn laak so vlug mo gelijk te volvoeren. Harahap had verlenging verzocht, 'om dat- hij van de Partai-Nasional-Indonesia □og.geen antwoord had ontvangen op het ontwerp van zijn compositie van een kabinet. Woensdagavond .heeft de', raad van tie PNI vergaderd opt deze composi tie te bestuderen. Na afloop der vergade ring zei een woordvoerder van de PNI, dat deze partij Donderdagavond bij Hara hap tegenvoorstellen zal indienen. De PNI zal eveneens een ontwerp-kabinets- samenstelling indienen. De woordvoerder wilde zich niet uitlaten over het stand punt van de PNI ten .aanzien van de eis die, naar beweerd wordt, door de, PNI is gesteld,-nL* dat een lid van die party minister-president zal. worden.' regering van West-Duitsland en de Duitse autoriteiten in West-Berlijn te hebben geraadpleegd, aan de Sowjet- tegering voor te stellen een ontmoeting van de ministers van Buitenlandse Za ken van. Frankrijk. Engeland, de Ver Staten en de Sowjet-Unie. Radio-Moskou is Woensdagavond plot seling een andere propagandakoers in geslagen en heeft het Russische volk medegedeeld, dat het de oorlog alleen gewonnen, heeft. Verder werd gepleit voor een verster king van de Russische macht in de „ko mende striid om hel communisme". Deze nieuwe koers kwam tot uitdruk king is een lange binnenlandse uitzen ding van een artikel in de „Prawda" over de „onverwoestbare macht ;va» de Sowiet-staat". Deze uitzending was de viiandigste die hei Westen" sinas het „vredesoffensief" na de dood van Stalin te verduren heeft gekregen. Met, een ouaerwets sabeigekietter werd uitgevaren tegen de „imperialisti sche viianden" en gezegd, dat het kapi talistische stelsel steeds zwakker wordt. Het artikel van de hand van A. So- bolzv was ruim 1.000 woorden gioot. Het vormde de weerspiegeling van de toenemende vijandigheid jegens het Wes ten. waarvan de propagandamachine sinds het ontslag van L. 'P. Beria biijk gegeven heeft. De verbondenen zünvandaag'- tegen het aanbreken van de dag een tegen offensief - begonnen. Men spreekt aan het front van „het grootste offensief in twee jaar". Het is ingezet tussen „Sluip schuttersheuvel" en de rivier de Poek- han. Er wordt „bevredigende voort gang" gemeld. Het tegenoffensief wordt gesteund aoor tanks, artillerie en vliegtuigen. V Het Zuidkoreaanse ministerie van Defensie deelt mede. dat sinds het begin van het Noordelijke offensief 18.500. Chinezen zijn gedood of gewond door de Zuidkoreanen. Dit cijfer was onvolledig en de werkelijke Chinese verliezen zouden vermoedelijk veel hoger liggen. In doorgaans wei-ingelichte kringen in Den Haag betwijfelt men, aldus het ANP, of de voorbereidingen voor de gro te Beneluxconferentie, die voor 24 Juli is aangekondigd, wel tijdig gereed zullen zijn. Het is niet uitgesloten, dat men zich op deze conferentie tot de hoofdza ken zal moeten bepalen. In dat geval zal een tweede conferentie nodig zijn. Driehonderd huizen verwoest Van gezaghebbende zijde te New York verneemt het Belgische persbureau Bei- ga, dat de Belgische ambassadeur en de Nederlandse zaakgelastigde te Washington Dinsdag op het State Department ver trouwelijke besprekingen hebben gehad met. Dulles, Bidault en Salisbury. De Maandagmiddag 20 Juli tussen 15 en besprekingen hadden betrekking op in- 15.30 uur zullen uit twee Belgische Da- ternationaie vraagstukken, waarbij Bei- kota's dertig Belgische parachutisten gië en Nederland belang hebben. Men worden gedropt in de Ooy bij: Nijmegen, meent te weten, - dat vooral gesproken De Belgische oarachutKen zullen deel- is. over het Europese verdedigingsver- nemen aan de Vierdaagse afstandmar- drag en over de hereniging van Duits- sen. 'and. Een Engels* iweemotorige Canberra- bemmenwerper. die aan d* Venezolaanse luchtmacht wordt geleverd, is gisteren in Venezuela aangekomen na'een vlucht van I5!4 uur uit Engeland. De vliegtijd van het vliegveld Wharton in het graafschap Lancashire naar het mi litaire vliegveld van Carcas bedroeg 12 uur, 18 minuten. De gemidelde snelheid was 785 kilometer per uur over een af stand van 9.440 kilometer. Het toestel maakte tussenlandingen, te Ganderop New Fouridland.en Baltimore in de Ver enigde Staten om brandstof in te nemen. De Indonesischeradio-omroep heeft bekendgemaakt, dat een leusachtige brand een gehele wijk Van Djakarta heeft geteisterd. Ongeveer 300 huizen zijn ver woest. De schade; wordt op onge veer 11 millioen roepiah geschat. Hulp wordt verleend door het Bode Kruis en andere hulporga nisaties. Met man en macht werkt men aan de voorbereiding van de luchtvaarts.^no,: die Zaterdag op Soesterberg wordt ge houden. Militairen bouwden tribunes, terwijl b.a.de Nederlandse stuntvlie gers „Ruiten vier" met hun Glaster- straaljagers aan het oefenen waren va ar het vlieg feest, dat naar verwach-i ttng 200.000 toeschouwers zal trekketu

Trouw / De Rotterdammer | 1953 | | pagina 1