komen onder commando s Nieuw hoofdpostkantoor in Amsterdam Elsevier's woede Het Europese leger betekent: In België worden Duitse troepen gelegerd „Laat mij naar de gevangenis gaan en daar sterven" Verkeerde eis Geheimzinnige „sneeuwman" meer dan gernehtën Truman weigert te verschijnen Waarschuwing tijdens Kamerdebat Geen accoord in de wandelsport Dagposttreinen voor Nederland Koningin en prinsesjes bij lezing vari Mount-Everest-heklimmer STRAALJAGER VERMIST VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 ELFDE JAARGANG No. 2620 Weerbericht Haagse conferentie niet uitgesteld Mossadeq maakt testament AANKLAGER EISTE DE DOODSTRAF Vliegramp in Argentinië eist dertig doden Sir Edmund Hillary in Amsterdam Eerst 2000 kg per wentelwiek. Vliegtuig vloog tegen, huis bij Napels De affaire-White Met een beroep op liefst zestien voorgangers Regering weigert verder iedere medewerking Moordaanslag op hospita berecht Het bezoek van min. Beyen aan Wesè-Huitslaad o 77 Foto j&Ur&Mti: Witte de Withitreat 30 TeJet 30213 M 13 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424510 Klachtendienst abonnementen 18.3019.30 wr Zaterdags 1718 uur; Telefoon 29216 V0N»Wohage: Huygensplein 1 Postgiro «W Redactie: Tel. 111892 Administratie: Tel. 114402115488 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b. Teï. 87882 lomentsprys 49 cent per week, 2.13 per maand, #55 per kwartaal Losse nummers 18 cent. Verschijnt dagelijks. >1 jSöeetie: O. A. KEUNÏNG en Mr K. VAN HOTJTEN Weersverwachting:, geldig: tot Zaterdagavond, MINDER WIND. Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en vannacht voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar mist: Matige tot vr(j krachtige wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur, maar vannacht in het Noorden van. het land Iets kouder. O Hoofdredacteur: Dr J. A. H. ,J. S. BRUINS SLOT /YNDER de titel „Schandaal in Ko- U rea" troffen wij m Elseviers Weekblad een artikeltje aan, dat wel •nige correctie behoeft. De schrijver is namelijk uiterst ontdaan over het feit, dat er zich thans in Zuid-Korea „een schandaal" afspeelt zonder dat „een kreet van woede" door de wereld gaat: „Daar in Korea worden n.l. vele duizenden Noordkoreanen, die weigeren naar Je communistische heilstaat terug te keren, dag in dag uit met geweld gedwongen te luisteren naar de lokstem en de dreigementen van de communisten" Wij hebben allemaal de verhalen daarover in de kranten gelezen De Noordkoreanen die met terug willen, sim uiterst balorig als het over de confrontatie met de communistische drogredenaars gaat. Eigenlijk gezegd hadden wij het gevoel dat die com munistische volksvoorlichters daar meer voor schut stonden dan dat de arme Noordkoreanen, die met terug willen, het zo te kwaad hadden. Op het ogenblik hebben zij het zelfs zo ver gebracht dat de gehele voorlich ting stagneert OP het eerste gezicht en daar op is Elsevier blijkbaar afgegaan schnnt het, ondanks dat alles toch een schandaal te zijn om iemand te dwingen verhalen aan te horen waar van hij niet gediend is. Bij nader inzien echter heeft de taak toch aspecten, die minder scan daleus zijn. Alleicerst dit: Deze geschiedenis van het moeten luisteren naar de communistische vertogen, berust op de wapenstilstandsovereenkomst. Daarin is opgenomen een speciale re geling betreffende de krijgsgevange nen die o.m. bepaalt dat aan krijgs gevangenen die niet naar hun land terug willen gaan, uiteenzettingen kunnen worden gegeven door verte genwoordigers van het land waartoe de gevangene behoort en waarbij er niet meer dan zeven van zulke .verte genwoordigers op de duizend gevan genen zullen worden toegelaten. Op deze bepaling berust het „schan daal" en wij hebben niets vernomen van een spreker over een schandaal toen deze bepaling indertijd bekend werd. Integendeel er ging een zucht van verlichting, door de Jwereld dat men het na eindeloos onderhandelen op die basis eens geworden was. Want het" betekende 'dat de wapen stilstand een feit werd en dat gevan genen, "die niet terug wilden, niet ge dwongen zouden worden terug te Gisteren is in de Belgische Bomer van Afgevaardigden het debat begonnen over de Europese Defensie Gemeenschap. Het is practisch zeker, dat het wetsontwerp met grote meerderheid zal worden aangenomen. De minister van Defensie, De Greef, deelde mede, dat de Belgische troepen onder Duits opperbevel geplaatst zullen worden. „Dit is een consequentie, die wij moeten aanvaarden, wanneer wij de verdediging van West-Europa doeltreffend willen maken en willen voorkomen, dat Duits land zonder controle wordt herbewapend, hetgeen zon inhouden, dat wij geen garanties zouden hebben tegen de vorming van een nieuw Duits nationaal leger. Ook wees De Greef er op, dat België zich zal moeten voorbereiden op legering van Duitse troepen in België. - j Een fyigche jirma heeft een nieuwe bad-bezigheid op de markt gebracht, bedoeld voor kinderen, doch waar ook groot zijn. plezier aan kan beleven. Deze firma gaf het „Badboek" uit, waarin het leuen van een aantal diep- zeevissen, op luchtige wijze wordt be handeld. Het boek heeft plastic blad zijden, die nat mogen worden, zonder dal er ook maar een lettertje van het verhaal wordt uitgewist. Het boek kan norden*opgerold, gewrongen, er kan op icorden gekat",wanneer men daarin eras sot mocht krijgen zon- c-> dat ci enipo' schade aan wordt toegebracht. gaan. Beide punten zijn het tegen deel van een schandaal. 8 m-r - 1-W I'If de tweede plaats is het van be lang zich goed bewust te zijn dat hier een zeer belangrijke en goede bepaling in het praetische volken recht is binnengedrongen. Vroeger was het zo dat de repa triëring van krijgsgevangenen na een oorlog geen moeilijkheden opleverde. Iedere krijgsgevangene was vanzelf sprekend blij als bij terug kon en terug mocht. Na de tweede wereldoorlog was dat anders. Toen waren er vooral Rus sische krijgsgevangenen, die er he lemaal geen prijs op stélden naar hun vaderland terug te keren. Om begrijpelijke redenen. De Russische regering heeft toen hemel en aarde bewogen om die onwillige krijgsge vangenen toch in handen te krijgen. De Russische regering vond de niet- repatriëring in strijd met het volken recht, dat overigens op dit gebied uitging van een. vanzelfsprekende re patriëring omdat men nu eenmaal nooit aan onwil in dit opzicht had kunnen denken. De bepaling in het Koreaanse wa penstilstandsverdrag is dus iets nieuws: een krijgsgevangene mag niet tegen zijn wil gerepatrieerd wor den. En dat was goed nieuws Men heeft de instemming van de commu nisten met deze bepaling verkregen door deze in wezen niet reëel we gende concessie dat de onwillige krijgsgevangenen gedurende een ze kere periode de nu befaamd gewor den '„uiteenzettingen" van hun land genoten zouden moeten aanhoren. Wij geloven daarom niet dat hier reden is om over een schandaal te spreken. Er zijn moeilijkheden, die door de onwilligen worden veroor zaakt en die wat hen betreft meer humoristisch zijn dan datmen er krokodillentranen overi zou moeten vergieten. De bepalingen van het wapenstil standsverdrag zijn onvoldoende uit gewerkt want men heeft niet gere kend met de mogelijke - onwil der krijgsgevangenen om de uiteenzettin gen aan te horen. Mag men ze met geweld bij de voorlichting brengen? -Dat is niet geregeld. Dat is de im- passé. Maar de overeenkomst impli ceert wel dat de voorlichting inder daad feitelijk plaats zal vinden. Voor een kreet van woede is er dus in dezen weinig plaats. Men kan zijn keel beter voor an dere woede-uitingen reserveren. En als Elsevier hier „zijn af schuw" uit voor het laffe „staats manschap" dat hen (de Noordkorea nen) aan deze mishandeling bloot stelt, dan wordt o.i. de dikte dezer woorden slechts geëvenaard door _de onjuistheid daarvan, welk verschijn sel terug te brengen schijnt tot on kunde aangaande de zaak waarover men schreef. De Westduitse regering heeft van daag het bericht tegengesproken dat bondskanselier Konrad Adenauer ver klaard heeft, dat de conferentie van de zes Westeuropese ministers van Buitenlandse Zaken in Den Haag uit gesteld zal worden. Van 26 tot 28 November zullen de zes "ministers in.Dén-HaagJbijeen komen om te spreken over de Euro pese Politieke Gemeenschap. De minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland sprak twee uur. Het thema van zijn redevoering was dat het verdrag voor de E.D.G., hoewel geen perfecte oplossing voor de poli tieke en militaire problemen van Euro pa, desniettemin de enige praetische oplossing is die op het ogenblik be- schikb'aar is.- Van Zeeland benutte de gelegenheid om het Belgisch buitenlands beleid jegens Duitsland uit te stippelen. Hij verklaarde, dat een militair Duitsland België tweemaal wreed heeft laten lijden. Sedertdien is in alle ernst vrede gesloten. Ongetwijfeld zal België nooit vergeten, maar wel heeft het de Duit sers vergiffenis geschonken. Thans dienen in Europa bestaans mogelijkheden gecreëerd te worden, waarbij Duitsland zijn burgers een nieuwe levensstandaard kan garan deren waarop zij recht hebben. Ter zelfder tijd moeten we trachten te waarborgen, dat de andere landen van Europa voordeel zullen trekken uit de Duitse deugden en in de welvaart en kracht van Duitsland een hulp vinden naar een beter Europa. De socialist Larock stelde namens zijn fractie voor, het verdrag te rati, ficeren, maar voorlopig nog niet m 'toepassing-te'brengen. In--'die. tussen tijd zal de minister van Buitenlandse Zaken gelegenheid hebben met de ge- Het proces tegen dr. Mossadeq werd gisteren de gehele dag voortgezet. Aan het einde van een, zeven, uur durend requisitoir eistei de openbare aanklager, Azemodeh, zoals wij reeds meldden, tegen de oud-premier de doodstraf. De openbare aanklager verwierp Mossadeqs argumenten, dat de bevoegdheden van de Sjah van louter protocolaire aard zouden zijn. Hq wees er op dat de voormalige premier gepoogd had een door acht afge vaardigden opgesteld rapport, dat neerkwam op beperking der bevoegd heden van de sjah, door de volksvertegenwoordiging te doen aannemen. „Mossadeq beschikte in Augustus j.l. over alle macht en hij misbruikte deze. Zelfs wanneer de volksvertegenwoordi ging normaal had gewerkt, zou Mossa deq toch zijn wil hebben doorgedreven. Hij was vastbesloten zijn oogmerken te verwezenlijken, hetzij als opvolger van de Sjah, hetzij als de eerste Per zische president. Ik ben van mening dat het hof be voegd is de zaak tegen dr Mossadeq te behandelen en ik ben van mening, dat de beklaagde ter dood moet wor gen zeer vermoeide en uitgeputte ex- premier rustte tijdens het proces "de ogen gesloten tegen de schouder van zijn militaire verdediger, met wie hij zich heeft verzoend. Mossadegh met zijn verdediger. De regering heeft tot haar leedwezen moeten besluiten zich in den vervolge te onthouden van bet verlenen van medewerking fa. welke vorm dan ook aan het organiseren van enige wandel sportevenement, aangezien de sinds lang bestaande moeilijkheden in de wan delsport niet tot een oplossing blijken te kunnen worden gebracht. Maatrege- len zullen worden getroffen om te voor-Ivan avtndvïerdaagsen. komen, dat door militairen en rijks personeel in ambtelijk verband aan dergelijke evenementen zal worden deelgenomen. Dit regeringsbesluit is het gevolg van het uitblijven van een antwoord van de Ned. Bond voor lach. Opv. op de eis van minister Cals, waarin ver langd werd voer 12 November het mi- nisterie van Onderwijs te doen weten, nadisn hebbea de handha_ dat de bond afziet van het organiseren jv,rs dei or$e ^ich niet druk meer hoe den veroordeeld", aldus brigade-gene raal Azemodeh. Toen de .openbare aanklager, na zeven* uur te hebben gesproken, zijn requisitoir had beëindigd, wilde de voorzitter van het militaire gerechtshof het woord geven aan de andere be klaagde, generaal Riahi, chef van de staf van het Perzische leger onder Mossadeqs bewind. Doch hiertegen protesteerde Mossadeq. „Hu heeft zeven uur gesproken", riep hü uit. „Laat mij hem nu ant woorden." „Maar u heeft drie dagen gespro ken", zeide de voorzitter. Doch Mossadeq stoorde zich hier niet aan en begon te spreken. „De openbare aanklager heeft mij een vijand van de Sjah genoemd. Daar wil ik op antwoorden. Ik zal binnen'twee dagen veroordeeld zijn. Ik wil nu myn. testament als veroordeelde bekend maken. Ik zal ntet in hoger beroep gaan en gratie zal ik niet aanvaarden. Laat *u mij naar de gevangenis overbren gen, opdat ik daar kan sterven, Ik ben een Pers, die zijn gehele leven tegen het kolonialisme heeft gestreden. Ik heb ons land zijn gezag in het bui tenland hergeven. Maar het buitenland •wil niet, dat ons volk weer wakker wordt, .het wil hier macht uitoefenen en de Sjah terzijde schuiven. Gij, vaderlandslievende officieren, luistert naar mij. Dit hof is speciaal gevormd om mij te veroordelen. U be drijft struisvogelpolitiek. Het leger moet niet, tegen zijn wil, het land verraden. Ik verklaar hier, dat Perzië een vorst nodig heeft. Anderen zijn liever vleiers en zij benadelen hun land. Het land moet de staatslieden, die Perzië willen verdedigen, beschermen. Ook onze vorst moet beschermd worden. Dit is de enige manier waarop een land, dat zijn vrijheid wil verdedigen en naar waarheid streeft, kan hande len. De laatste woorden die ik, aan het einde van mijn leven, uit, zijn: „Ik heb er nimmer naar gestreefd Sjah of - pre sident van Perzië te worden", aldus Mossadeq. Tijdens demonstraties, die gisteren door de aanhangers van Mossadeq z\jn gehouden, zijn twee personen om het leven gekomen en 10 demonstran ten "gearresteerd. De relletjes vonden plaats, terwijl Mossadeq voor de krijgsraad een Iaat6te aanval deed op de competentie van het hof om hem te berechten. De .politie, soldaten en lichte tanks kalmeerden in Teheran de gemoede ren. De grootste tegenstander van de demonstranten bleek echter de regen tc zijn. Tegen elf uur veegde een tropische de straten van Teheran ADieerden te onderhandelen over een voor te stellen non-agressie-pact met de Sowjet-Unie. Dertig mensen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Cordoba (Argentinië! Een passagiers vliegtuig kwaxr ;n botsing met een militair toestel. Beide vliegtuigen zijn neergestort.' In het passagiersvliegtuig zaten 27 personen, in het militair drie. De 80-jarige Umuidenaar T. G. S., die 14 dagen geleden terecht gestaan heeft wegens poging tot moord op zijn hos pita, gepleegd in Umuiden, is vandaag door de Haarlemse rechtbank veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de re gering voorde tijd fvan drie jaar. Volgen* wélingelichte kringen in Bonn, zal bij het bezoek van minister Beyen aan West-Duitsland, dat Maandag a.s. begint, in de eerste plaats van gedachten worden gewisseld over de betrekkingen tussen beide landen in het licht van de plannen voor "een Europese integratie. Ook zal ongetwijfeld de voorbereiding van de,, conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in Den Haag ter sprake komen. Tallozen uit het zwaar door de ramp getroffen dorp Oude Tonga en bijna evensovelen, die van verre waren ge komenbezochten het massagraf op de Spuidijlc en het door de Haarlemse beeldhouwster mevr. DucroKruier vervaardigde monument, dat gisteren werd onthuld, nadat in het gebouw der Ned. HemKerk een massale herden king had plaats gevonden. Tl/T INISTER Beel vindt het juist dat -r-L in advertenties, waarbij gemeen tebesturen personeel vragen, als eis gesteld wordt dat de gegadigde Rooms-Katholiek moet zijn. Wij zijn van mening dat deze for mele beperking in strijd is met da geest van de Grondwet en dat ge meentebesturen dergelijke toevoegin gen m hun advertenties behoren na te laten. Het zal voor de Protestantse ge gadigden overigens weinig baten. Zij zullen zich toch wel geen illusies maken over hun kansen in zulke ge meenten. Wij vinden het ook niet fout indien men in een gemeente waarin een bepaalde godsdienstige overtui ging sterk overweegt bij benoemin gen daarmee rekening houdt. Maar deze formele beperking is in strijd met de geest van ons staats bestel, want men moet practisch be leid en het stellen van formele ver eisten toch wel goed uit elkaar hou den. Met de maquette van het landhuis aan hun voelen ziet het gelukkigste echt paar, dat er Woensdag in Nederland te vinden was, de heer en mevrouw Joutversma in Zeelst, nabij Eindhoven, de "wereld in. Een huis, volledig in gericht of een slordige f 40.000 Zij wonnen de hoofdprijs van de OMO- prijsvraag, maar tevens enkele troost prijzen", zoals een horloge en een snel koker, In de kennissenkring zei men, omarmen! dat de prijs goed was getallen, want de jonge drs. Joutversma, een Philips- employe, was werkstudent geweest. Zijn vrouw had ook stevig moeten aanpakken om aart beider toekomst te kunnen bouwen. „Laten tee alsjeblieft gewoon blijven doen", zei de heer Joutversma, een rustige, bescheiden figuur, type van. de wetenschapsman. Zijn vrouw was de spontaneïteit in persoon; zij kon de wereld tvei *cn maker. 'dirW&i--:: -z f%{7 (Van een onzer verslaggevers) Op het terreincomplex van de Spoorwegen aan de stadszijde van het Oosterdok,'onmiddellijk naast de Oostelijke vleugel van het Centraal Station in de hoofdstad zal een zeer modern hoofdpostkantoor, acht a tien ver diepingen hoog, worden gebouwd. De voorlopn en van de bouw, die eerst m Juli 1SS5 kan beginnen, worden geraamd op 15 millioen gulden. (Van een speciale verslaggever.) Een slanke jongeman in een grijs tweed costuum, flegmatisch in zijn optreden, maar zo nu en. dan met een gulle lachdeze 34-jarige berg beklimmer, Sir Edmund Hillary. Hij heeft zijn grote bijenfarm in Nieuw Zeeland in de steek gelaten om de top van de Mount Everest te ver overen en nu dit met succes gebeurd is, reist hij met zijn jonge vrouw de wereld over om van zijn harde avontuur in het schaars betreden ge bied van de Mount Everest te vertellen. Vanavond spreekt hij in het Concertgebouw in de Hoofdstad. Onder zijn gehoor zullen zich de Koningin, haar beide-oudste dochters, de commissaris van Hare Majesteit in Noord- Holland, alsmede de ambassadeur van Groot-Brittanië bevinden. „Een hoge eer" .vindt Sir Edmund die al op 16-jarige leeftijd op skies stand. „Skiën en bergbeklimmen, zijn mijn hobbies, ik ben geen wetenschapsmens, ak •bleef amateur'' In de afgelopen nacht was Sir Edmund de Noordzee overge stoken en morgen gaat hij terug naar Engeland om daar zijn serie lezingen te vervolgen. Het volgend jaar gaat hij terug om opnieuw het geheimzinnige berggebied van Azië te beklimmen. Sir Edmund Sir sinds hij de top van de Everest bedwong zal deze tocht leiden. Er gaan nog twee deskundigen mee. name lijk Evans en Lowe. Voorts zes Nieuw- 'zeelanders en een Engelsman, Zolang de broer van deze sportieve Nieuw Zeelander op de 130Q bijenkorven past, vindt Sir Edmund voldoende tijd bergen te bedwingen. Duizenden hebben hem gevraagd naar de ogenblikken, toen hij als eerste op'de hoogste piek van de Everest verscheen. „Wat mijn gedachten waren? Op zo'n moment werken je gedachten langzaam. De Nepalees Tensing zou een foto van mij nemen. Maar deze Aziaat had nog nimmer een foto gemaakt Ik heb toen eerst Tensing onderricht in het fotogra feren. dat gebeurde in het kwartier, waarop beiden op het dak van de wereld stonden." Sir Edmund, die dit alles rustig ver telt tn het Parkhotel, heeft niet de mystieke sneeuwman gezien, wel de sporen. In de bijna onberekenbare besneeuwde wereld van de Himalaja moet een dier leven, waarvan men de voetsporen, groter dan van een beer heeft ontdekt (Van onze verslaggever) Op een vraag aan de heer L, Neher gesteld, hoe of hij staat tegenover het gebruik van wentel- wieken voor het postvervoer zeide de directeur-generaal van de P.T.T.: „Voor ons wordt de helicopter pas interessant ala hü een vracht van 2000 kilogram zal kunnen vervoeren. Ik verwacht, dat dit binnen 5 of 8 jaar het geval zal zijn." sr Een Thunderjet-straaljager vin de vliegbasis Eindhoven wordt sinds gis termorgen kwart voor elf vermist Ge vreesd wordt dat het toestel tijdens een oefenvlucht In het Uselmeer is gestort. - Over het lot van de vlieger, de 23-jari- a ge sergeant-vlieger Joh. C. A. Vis uit Rotterdam, is niets bekend. Behalve de reddingboot „C.Al den Tex", die uit Nijkerk is uitgevaren, zoe ken tal van schepen het IJselmeer af. Een Mitchel van de opsporings- -en reddingsdienst van de Marine-lucht vaartdienst heelt gistermiddag'geruime tijd. boven het Uselmeer gevlogen. Hgt - toestel zou, indien het wrak van de Thün- derjet vannacht niet werd j. gevonden, vanochtend opnieuw opsüjgertl Men houdt rekening met „de mogelijk heid dat het toestel tussen Spakenburg en Harderwijk is neergestort. - Ook vanmorgen-heeft-een Mitchell-" van de opsporings- en reddingsdienst van de Marine Luchtvaartdienst .ver geefs naar de sinds t gistere» vermiste straaljager gezocht. - Vanmiddag zouden de-pogingen om het toestel te vinden in versterkte mate worden voortgezet. De Marine Lucht vaartdienst kreeg toen de beschikking over twee Dakota's van de luchtmacht, zodat een grótere-oppervlakte binnen kortere tijd kon worden afgespeurd. f i Drie Amerikaanse militairen zijn om het leven gekomen en twee werden ern stig gewond, toen hun vliegtuig gisteren tegen een huis vloog bij een landing op het vliegveld, van Naoels. Van de be woners van het huis werden een zeven jarig meisje en haar driejarig zusje ge dood. Zeven andere burgers liepen ver wondingen op. Volgens ooggetuigen raakte het toestel, een bommenwerper, eerst een boom, waardoor het een stuk vleugel verloor. Dertig mensen zijn - omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Cordoba (Argentinië). Een passagiers vliegtuig kwam in botsing met een mi litair toestel. De Nederlandse Spoorwegen zullen enige millioeuen ten koste leggen aan bet opbreken en verplaatsen van een complex opstelrails, een deel der elec- triücatie ter plaatse, alsmede van een deel van het seinwezen. De onhoudbare toestand, waarin de accommodatie voor het postale verkeer in Amsterdam zich bevindt in het C.S. en het oude post kantoor aan de Nieuw Zijds Voorburg wal, heeft de leiding van het Staats bedrijf van de P.T.T, tot deze ingrijpende maatregelen genoopt. .Het nieuwe post kantoor van het Amsterdamse architec tenbureau Merkeibach en Ellisg zal bestaan uit drie onderdelen. Een ac commodatie voor de pakketpost, een ex peditie voor de briefpost en een centrale voor de bestellingen in de stad. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, die deze voor Am sterdam en de posterijen zeer belang rijke mededeling gisteravond in de hoofdstad deed, wees er voorts op, dat het nieuwe gebouw dezelfde technische apparatuur zal ontvangen als het onlangs in gebruik genomen Centrale Gebouw van de P.T.T. in Den Haag. Het oude, Amsterdam zeer vertrouwde postkantoor aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, zal. straks ruimte bieden aan het telegraaf kantoor, dat eveneens reeds lang met ruimtegebrek kampt. Belangrijk was ook de mededeling van de heer Neher, dat in de toekomst spe ciale dag- en nachtposttreinen in Ne derland zullen rijden, omdat het post verkeer telkens in omvang toeneemt en de nachtposttreinen het intensieve ver keer op den <iutr- niet meer kunnen verwerkei Omdat de sparen vrij ver van elkaar staan gelooft men dat het een soort' mensaap moet zijn. Sir Edmund Hillary gelooft niet, dat het louter geruchten zijn. Het zyn meer dan geruchten, want ook hij heeft zich over de merkwaar dige pootindruk. enkele decimeters lang, gebogen. En deze thans wereldberoemde klim mer gelooft, dat een volgende expeditie mogelijk klaarheid kan brengen inzake de „sneeuwman", zoals de leden der expedities hem noemen. In Blaart gaat dit Nieuw Zeelandse echtpaar naar Amerika, na een lezingen tournee van zes weken, terug naar Australië, waar nieuwe voordracht avonden wachten. Sir Edmund had het druk op deze dag. Daar waren de heren van het Genootschap Nederiand-Engeland. de bestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereniging en ande ren, die beslag op hem legden. En voor de avond in het Concertgebouw begint is er een diner in de ambtswoning van de burgemeester, waar ook Hare Majesteit zal aanzitten, alsmede autori teiten. De gewezen Amerikaanse president Truman, heeft de Commissie voor on- Amerikaanse Activiteiten schriftelijk doer, weten, dat hij zich tegenover bet volk der Verenigde Staten gehouden acht oxn te weigeren gevolg te geven aan haar dagvaarding inzake de affaire- While. Zoals bekend, wenste de commissie Truman heden te horen over de rede nen, waarom hij destijds White be noemde tot directeur van het Interna tionaal Monetair Fonds, hoewel de '31. de federale i «cherche «-en <-an- port had uitgebracht, waarin deze white tot een Sowjet-spion werd ver klaard. In zijn brief noemt Truman niet min der dan zestien presidenten, die vóór hem geweigerd hebben aan een derge lijk verzoek gevolg te geven. Ook citeert hij de staatsrechtsgeleerde Warren. Hij beroept zich op de grondwet, die-wetge vende en uitvoerende macht scheidt en acht deze scheiding ook van toepassing ip gewezen presidenten. Enige minuten vóór ontvangst van de hrief had de voorzitter der commissie, velde, het verhoor van Truman voor on bepaalde tijd uitgesteld. Inmiddels meldt de pers, dat Tru man wijlen de heer White destijds hand haafde in overleg met de F.B.I., zulks om te voorkomen, dat de communisten zouden merker dal Wh'* <i»r hewa- kine stond

Trouw / De Rotterdammer | 1953 | | pagina 1