Daders van Zoetermeer roofoverval gearresteerd Buurtcentrum in Nieuwland zal opgeveer f 325.000 kosten Eerste steen gelegd van Herv. kerk aan Rotterdamseweg „Ryndam" moest - terugkeren Nieuw politiebureau wordt een steeds dringender behoefte 2 TROUW Maandag 17 Januari 1955 SCHIEDAM Staking bij Hensen gaat niet door Damkampioenschap voor Schiedam Sneeuwruimen Schiedamse schoolsdhaak VLAARDINGEN Ds. v. Noort hanteerde de troffel Kachel plofte uit elkaar „Dr. Nolelstichtïng" krij gt nieuw zusterhuis Excelsior luisterde naar Willem van Iependaal Ambonavond in Arcade Deze week in Schiedam Hoek van Holland Burgerlijke stand van Schiedam Burgerlijke Stand van Rotterdam Dak waaide van kuis Contactavond van de Mathenesseschool Redder overgeplaatst Maasland MAASSLUIS Regels voor openbare vergaderingen in Maassluis? Een havengebied, zeven gemeenten, vele problemen" 1500 Nieuwe leden Bevorderingen in Judo en Jiu Jitsu T ermijnnoteringen - Opening industriehal I. Bouman Technische moeilijkheden door slecht weer De directie van de Holland—Ame rika Lijn deelt mede, dat de „Rijn dam" Vrijdag van Rotterdam ver trokken na aanlopen van South ampton In zwaar weer technische moeilijkheden ondervond. In verband hiermede keerde het schip terag naar Southampton, alwaar het voor onderzoek In het dok zal gaan. Ver wacht wordt, dat het oponthoud slechts van korte duur zal zijn. De commissaris vertelt Storm van gisteren in Scheven ingen Sibajak heeft vertraging Sleepboten vergeefs voor hulpverlening uitgevaren Harwich-boot ondervond een uur vertraging Uitreiking Nij hof fprij s in de Ridderzaal Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen overleden I ?P 27 /uIi he{ vorige jaar bereikte de raad van Schiedam een voor stel tot het verlenen van een crediet van 32.256 voor het maken van de paalfundenngten behoeve van de bouw van een wijkgebouvo met 15 boven- woningen m Nieuwlandwelk voorstel destijds werd goedgekeurd. Thans kunnen B. en W. iets meer mededelen over de indeling van het Kcenrrum.. 9 Behalve een medisch consultatiebureau met een wachtruimte voor moeders roet Junderwagens, een boxkamer, een kamer .voor de consulterende arts en een isola- tievertrek voor kinderen met een be smettelijke ziekte, zal er een uitleenbi- ibliotlieek met een oppervlakte van 100 vierkante meter en een kinderleesraaltje ïnet een oppervlakte van ongeveer 30 virkante meter in het gebouw komen. Voorts zal er in het geibouw enige ver gaderruimte komen van verschillende af metingen. Een zeer globale becijfering heeft uit gewezen, dat bij e enbedrag aan bouw en inridhtingskosten van ongeveer f 325,OzO, Op uitnodiging van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars mr. J. A. Berger, heeft de directie van de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotter dam Zaterdagmorgen met dit college een bespreking gehouden over het door de afdeling Rotterdam Van de A.N.M.B. ge stelde ultimatum, waarin voor vandaag een staking was aangekondigd, indien geen nieuwe besprekingen over het vor men van een ondernemingsraad werden toegezegd. Gebleken is, dat de A.N.M.B. zich'op 12 Januari tot het College van Rijksbeniiddelaars wendde om het van ■dit ultimatum en van een mogelijke sta king op de hoogte stellen, waarschijnlijk met de bedoeling een bespreking met de directie van de fabriek uit te lokken. Mr. Berger heeft het initiatïeve voor stel gedaan om te zijnen overstaan een bespreking tussen partijen te houden. Na enig beraad heeft de directie der N.V. Hensen zich hiertoe bereid verklaard. Deze bespreking zal Dinsdag worden, ge houden. Vernomen wordt, dat, met deze bespre king in het vooruitzicht, de A.N.M.B. het stakingsultimatum heeft geannuleerd. de exploitatie-uitkomsten dusdanig zullen worden, dat een vrij groot nadelig saldo zal moeten worden aanvaard, met name de rente- en afschrijving van de bouw en inrichtingskosten. De verwarming van het buurtcentrum vormt nog een onder werp van studie. Toch menen B. en W. dat niettegen staande het nadelige saldo, het gewenst és tot het verlenen van een crediet van l 325000 over te gaan, daar het hier een centraal punt betreft voor allerlei sociale doeleinden en cultureel vormingswerk voor een wijk van momenteel 968 ge bouwde en ongeveer 200 in aanbouw zijnde woningen. Daarbij is het plan voor de bouw van twee torenflats met 196 wo ningen tot uitvoering gekomen, die op de aangrenzende gronden zullen kunnen worden gesticht. Binnen korte tijd zal derhalve een wijk van ongeveer 2000 woningen zijn ont staan. Hier zullen ongeveer 8000 mensen gehuisvest worden. Dat de grote sociale en culturele be lagen, die hier voor deze gezinnen op het spel staan, een offer van de gemeen schap waard zijn, behoeft, volgens B. en W. geen betoog. Door de Damclub „Schiedam" zal het damkampioenschap voor Schiedam wor den georganiseerd. De deelname is opengesteld voor ieder een. mits in Schiedam woonachtig. Enkele fraaie prijzen, waaronder een beker, zijn beschikbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders van Schiedam herinneren hierbij aan de ver plichting. neergelegd in de Algemene Po litieverordening. dat de hoofdbewoner of hoofdgebrui'ker van een binnen de be bouwde kom gelegen gebouw of terrein gehouden is bij gladheid het voor of langs zijn gebouw of terrein' bevindende voetpad schoon te houden van sneeuw en ijs. De uitslagen van de eerste drie ron den zijn: HBS ARebobothschooi 3 (afgebroken partij); HBS BPr. Irene- school 31; GymnasiumLag. Teehn School 40; W. de ZiwijgerschoolLag. Techn. School 3%Rehobothschool Pr. Ireneschool 31; HBS BGymna sium 1%; HBS AW. de Zwijger- school 3%',-i; RehobothschoolLag. Techn. School 3(afgebroken partij); GymnasiumPr. Ireneschool 31414. Stand na 3 ronden: HBS A 2 gesp. 4 pnt.; HBS B 2 gesp. 4 pnt.; Gymna sium 3 gesp. 4 pnt.; Rehobothschool gesp. 4 pnt.; IV. de Zwijgerschool 2 gesp. 2 pnt.; Pr. Ireneschool 3 gesp. 0 pnt.; Lag. Techn. School 3 gesp. 0 pnt. Ondanks het beslist niet aangename weer was er Zaterdagmiddag veel belangstelling voor het leggen van de eerste steen voor het nieuwe, kerk gebouw, dat voor rekening van de Hervormde gemeente, te Vlaardingen aan de Rotterdamseweg wordt gebouwd. Zo groot was zelfs die belangstel ling, dat sommigen van de officieel genodigden een beetje „in het gedrang" raakten en niet in staat waren met eigen ogen te zien hoe ds. J. v. Noort volgens de deskundigen volgens de regelen van de edele metselkunst niet alleen de eerste steen legde voor de nieuwe kerk, maar bovendien een loden koker inmetselde met een oorkonde, die dit verblijdende feit en de namen der voornaamste betrokkenen voor de toekomst zal bewaren. Gelukkig maakte een geluidsinstallatielen spreker hoopte, dat men daarin ook het iedereen mogelijk te volgen wat bij zou slagen ten aanzien van de plannen deze gelegenheid werd gezegd. De voor- - - - - zitter van het college van kerkvoogden, de heer J. Verboon, sprak het begroe tingswoord en las voor uit Psalm 150 en 127. Hij wees er op, dat door de groei Zondagmiddag om kwart voor vijf wil. de de kachel van de familie F S. aan „De verbrande "erven" te Schiedam met goed meer branden. De bewoners kregen •het koud en gingen de kachel wat oppo- leen. Het gevolg was echter dat op een gegeven ogenblik de gehele warmtebron met een enorme knal uit elkaar sprong. De schade aan de inboedel is tamelijk belangrijk. Er ontstond een begin van brand die zich in de schoorsteen voortzette. Met eigen middelen wist men de vlammen echter te blussen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het bestuur van de „»r. Noletstlch- ting"- te Schiedam heeft zich tot het ge meentebestuur gewend met het verzoek - een-perceel grond aan de Juliana van Stolbergstraat, ter grootte van 1080 m2, te kunnen kopen ten behoeve van de bouw van een zusterhuis. Hoéwei de Bebouwingsvoorscbriften voor de Bebouwde Kom het bouwblok, waarin dit perceel is gelegen, in het al gemeen bestemmen voor viüabouw, toch laten deze voorschriften de mogelijkheid open om een hijzonder gebouw, zoals een zusterhuis, ter plaatse te bouwen. In dat geval ligt het voor de hand, aan het te bouwen huis hoge eisen van welstand te stellen. Daar het ingediende voorlopige bouwplan inderdaad aan zulke eisen vol doet, behoeft er geen overwegend be zwaar te bestaan om het verzoek in te willigen, aldus B. en W„ die de raad voorstellen de grond tegen een prijs van 30 per m3 over te dragen. In de ruime en vriendeöjjke cantinje van de metaalbuizenfabriek ,,Exredsrior" aan de Buitenhavenweg te Schiedam waren bijna alle 300 zitplaatsen bezet door leden van de personeelsvereniging, toen de waarnemend voorzitter, de heer R. Buising, dit samenzijn opende en er zijn vreugde over uitsprak de heer Willem van Iependaal uit Lanen, te mogen wedkom heten, die stellig allen wal bekend is door zijn boeken; De commissaris en door de Lüraddt. Op de ham bekende geestige en spitsvondige wijze vertelde de heer Van Iependaal als in een wed-toebereade cocktail vele aardige dingen uit de volkshumor en de volkstaal. Nadat hij voor de pauze stel lingen had geponeerd, beijverde ihij zich na de pauze deze vervolgens ook te be wijzen. Een avond van gezonde humor en ademloze belangstelling voor dingen „die je niet iedere dag hoort" is het geweest. „Altyd heeft Ambon zij aan zij met zijn Nederlandse kameraden in het Koninklijk Nederlands Indisch leger gestreden in oprechte verbon denheid, maar na de souvereiniteits- overdracht stelde men de strijd baarsten van hen op transport naar Holland en borg ze op achter het prikkeldraad van de kampen. Diep zijn wij teleurgesteld in de houding van Nederland doordat dit Ambon heeft losgelaten. Zelfs mogen tal van mijn collega's niet meer over deze kwestie spreken doordat hun een spreekverbod is opgelegd. Op aller hande wijze is en wordt getracht de „stem van Ambon" te doen zwijgen. Aan mjj is reeds circa drie jaar terug mijn paspoort ontnomen, zodat ik geen besprekingen in het buitenland voor onze goede zaak kan voeren. Maar we wanhopen niet! Ambon strijdt door! En voor de optimistische hou ding van onze jongeren hier en het taaie, verbeten doorzetten van onze mannen ginds heb ik alle bewonde ring. Ambon zal zichzelf wel weten te redden! Ook' al zou de Neder landse regering, tegen de wil van eén zeer belangrijke volksgroep in, haar handen van ons aftrekken. „Give me the tools and we fix it"! Aldus de R-M.S.-vertegenwoordiger Z. Excellentie I. A. Lebelauw in zijn vurig pleidooi voor Amböns goede zaak. Dit bezielend woord vormde zeer zéker het hoogtepunt van deze groots-opgezette Ambon-Showavond in „Arcade", te Schiedam, waarop onder meer een Ambonese krijgs dans en een stokkendans te zien waren. In bewondering keken de bezoekers naar een fantastische kaarsendans. uitgevoerd door een uitermate lenige Ambonees, die het klaar speelde met drie brandende kaarsen in iedere hand de onmogelijkste standen in te ne men, in snel wisselend tempo. Verder verleenden medewerking The Mena Muria Minstrels, aan velen door hun optreden voor de radio bekend, en twee accordeonisten „De Riejo's", die ook enige clowneske en muzikale goocheltoeren uithaalden. Het rijk gevarieerd programma werd op gezellige wijze afgewisseld door enige vlot-gespeelde schetsjes, Voor deze eerste grote avond van de Vereniging der Molukse Jongeren Persatuan Pemuda Maluku bestond overweldigende belangstelling. Maandag: Volksgebouw, 8 uur; Schie damse Scheidsrechtervereniging. Lezing over „scheidsrechters". Bejjersbergen, 8 uur: Zakenstudiekring, Lezing ir. J. de Weger over „Bouwdok Wilton", Dinsdag: Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel. 36ste jaarvergadering. Woensdag: Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Ned. Chr. Bouwbedrijfshond. Ledenver gadering. De heer Albeda spreekt over „Werkclassificatie". Donderdag: Musis Sacrum. 8 uur: Vereniging O. en O. Wilton-Fijenoord. Film en lezing mr. drs. Th. Regout over „Be wondere wereld van de Stille Zuidzee". Vrijdag: Parochiehuis Lekstraat 55, 8 uur: Herwonnen Levenskracht. Ver toning film „Herwonnen Levenskracht" e.a. films. van de stadswijk in de Babberspolder sneller dan aanvankelijk was gedacht ook de kerkbouw hier sneller urgent was geworden. Het besluit tot de bouw werd nog maar anderhalf jaar geleden geno men en de heer Verboon was met name ook het gemeentebestuur dankbaar voor de tegemoetkomende houding, die dit in deze heeft aangenomen. Woorden van dank richtte spreker ook tot het, schoolbestuur, dat het mogelijk maakte het kerkelijk werk vast in de Nic. Beetsschool te beginnen. Ds. -v. Noort toeziend voogd van wijkgemeente 6 vond het een vreug de en een voorrecht, dat hij deze eerste steen mocht leggen. Hij herinnerde aan de uitspraak, dat een stad zonder kerk, zonder God en zonder Verlosser ten on dergang gedoemd is. Moge de gemeente, die hier gaat samenwonen, leven uit het beginsel: „Jezus Christus is over winnaar". Geboren; Georg K„ z. v. G. K. Sohmmpf .en !MC. R. v. d. Boor; René, z. v. G. J. Schel ler en F. J. W. Spfessens; Johannes M. L„ z. v. C. R. Oorschot en J. M. Godschalk; Alberdina P., d. v. M. P. Tempelaar en A. P, Seip: Charles, z. v. p. Kak en M. A. Govers; Wouter F., z. v. F. J. Knöter en G. P. van der Pol. Overleden.: J. W. H. van Dolden 84 j. wed. van T. IRtlon. Aangifte Geboorten d.d, 15 Januari 1955. IEL Schram—Bonnes, d.; D. Veentjer—Her- remans. z.; G. J. van RooijNettcnbreijers. d.. M. Buijzers—Bakker. z.. M C. Bagijn KJtjn, z.; M. H, van Alphenï>e Jong, d.; W. G. Bak—Van Driel. z.: M. Lagendijk- Van Heiden, d.; M. C. GiesbersRietveld. z.; B. M. de Bie—Basosiki, z.; M. M Elsen- bungSteeman, z.; A, VisserVan Halem, z.; D. van EssenGverduin, d.: E. M. E. SparreboomVan Dum. z.: L. X., Th. R BlokzeijlBonten, z.; A. Hoogvliet—Van der Plas. d.: C. MartijnVan der Klooster, d.; M J, Hoefsmid—Noels, z.: E. H. van den Eerg—Mülier. d.; I. E. E. Piiicker-Wefers. z. Aangifte Overleden d.d. 15 Januari 1955. E. van Woldrager, .vr.. geh gew. met D. J. Monsihouwer, 83 j.i J. K. Bout, man van E van der Knoop. 74 1.: H. de Zoete, man van A. 't Hart. 66 j.; A. H. Reede. vrouw van 3. Mussert. 68 j,; J. B. Bossman, man van N. J •Wlllems. 67 1: G. Leeuwenburgh, naan. geh. gew. met H. M. Nsemansverdrict, 85 j.; AFaJkema, ongeh. vrouw, 84 j-; P. van der Heijden, man van M. van Nassau. 85 j G. A. van Leeuwen, man van H. W. Voortham, 68 j.; K. J. den Ouden, vr., geh. gew. met G. Ruijgt. 88 1; D. K. de Kleijn. vrouw van R. van Brenkelen. 80 j.; Voor malig- Hillegersberg: W. J. Teunissen. man van Oh. E Eerdanans, 70 j.; A Ch. M. M. <je Vries, man van W. M. P G. Vismans, 55 i Voormalig Pernis, (als levenloos ge boren): J. E. S, van der Steen—Sühoonrok, zoon aangegeven. Zondagavond omstreeks zeven uur is met de hevige storm van de woning- Korte Kerkstraat 9 en 11 te Schiedam het dak afgewaaid. De woning werd be woond door de familie v. d. M. bestaan de uit man, vrouw en vijf kinderen. De inspecteur van woningbouwtoe- zicht, de heer v. Ootmersen die snel ter plaatse was, gaf bevel de woning te ont ruimen. Omdat het uur reeds ver gevor derd was, was -het voor de familie v, d1. M. onmogelijk nog ergens anders onder dak te verkrijgen. Daarom brachten zij de nacht in het hoofdbureau van Politie door. Mevrouw L. O. die in het benedenhuis woont en op wiens binnenplaats de stuk ken van het dak terecht waren gekomen, werd angstig omdat de gevel van het huis in de hevige wind' stond te wanke len. Ook zy verliet de woning en trok bij familie in. Inderdaad is toet gevaar voor instorting van de gevel groot. De beide families is een ander huis in Schiedam aangeboden, maar de betrokkenen hebben niet het voornemen daar in te trekken omdat die woning naar hun zeggen re vochtig is. De vereniging schooleontact van de Mathenesse-Uiosehool te Schiedam hield, onder zeer grote belangstelling, een feestelijke contactavond in „frene", op welke avond voornamelijk de ouders van de leerlingen der 3e en 4e klasse waren uitgenodigd, omdat op Maandag 17 Januari eenzelfde programma zal worden gegeven voor de ouders van leerlingen der laagste klassen. Na een kort openingswoord van de heer Th. W. Vis, hoofd der school, die zijn blijd schap uitsprak over ,het medeleven van zo vele ouders, gaven als eerste pro grammapunt de meisjes een reeks gym nastische oefeningen ten beste. Het is moeilijk te zeggen wie het er beter af brachten, zij of de jongens die hiema aan bod kwamen. In elk geval hebben de beide gymnastiekleraren, de heren Brand en Bakker, bewezen dat ze met dit „materiaal" in korte tijd iets wisten te bereiken. Het hoofdmenu voor deze avond bestond uit de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven, naar een novelle van Potgieter:„Hoe wee-uwtje uit den Hof van Holland gevrijd werd", welk stuk werd gespeeld door enige oud- leerlingen, onder de voortreffelijke regie van de heer IV. van der Heul, onder wijzer van deze school. Een zeer ge waardeerd -programmapunt vormde ook een goed voorbereid schouwspel, waarin zang, dans en declamatie elkaar afwis selden, welke geheel onder leiding stond van de heer J. Klumpers en werd uitgevoerd door de leerlingen der 3e klasse. Eén der opstappers van de redding boot President Jan Leis nl. de matroos Siem Benuyen heeft het verzoek van de Mij, ingewilligd om over te stappen op de reddingboot van Umuiden. De Noord-Hollandse weet zich met de komst van deze Hoekse redder on getwijfeld versterkt want Benuyen, de zoon van de „Ouddorper redder" heeft meermalen getuigd een zeeman te zijn waarop gerekend mag en kan worden. Voor Hoek van Holand heeft deze nog jonge redder bij diverse reddingen onder de meest moeilijke omstandig heden zijn durf en bekwaamheid ge toond, en het ligt nog vers in het ge heugen wat hjj heeft gepresteerd tijdens de rampzalige dagen en nachten in het rampgebied. Aan de Berghaven ziet men hem dan ook node vertrekken; niettemin betekent de overplaatsing voor hemzelf een belangrijke vooruitgang. Burg. stand Hoek v. Hofland. Gebo ren: Jan H„ z. v. J. Roelofsen en J. J, Muller; Maaike M„ d. v. J. v. Baaien en T. C. J. v. d. Laan. Gehuwd: J. v. d. Berg," 26 j. en D. Pijl, 19 j. Volksgezondheid. Aan de Nieuwjaars reden, door burgemeester F. J, Groot Ën2ermg van Maasland in de laatstge houden raadsvergadering van Maasland, ontlenen wij, dat in 1954 geen ernstige gevallen van besmettelijke ziekten voor kwamen!" Er was 4 maal gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, waar bij 97 kinderen werden ingeënt. Tegen diphterie-kinkhoest werden ingeënt 82 kinderen terwijl er 10 een herinenting kregen. Tegen diphterie alleen werden 27 kinderen ingeënt en 11 heringeënt. De instelling van geneeskundig schooltoe zicht zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Sociale zorg. Van werkloosheid viel in 1954 te Maasland nauwelijks te spreken, daar slechts aan 1 ongehuwd persoon uit kering werd verstrekt gedurende 6 we ken tot een totaal bedrag van f 131,16. De regeling voor sociaal-economische hulpverlening aan kleine zelfstandigen merd slechts ten behoev-e van 1 geval toegepast en dit was dan nog een voort zetting van een geval uit 1953. Krachtens de Armenwet werd slechts aan 1 geval aanvullende ondersteuning verstrekt, ter wijl overigens deze taak in eerste instan tie zorg der kerkelijke armbesturen bleef. Uitkering ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening ontvingen 71 personen, vorig jaar 72. Opening Verenigingsgebouw. Dinsdag middag 1 Februari zal de officiële ope ning, van het thans in aanbouw zijnde Hervormde Jeugd- en Verenigingsgebouw te Maasland plaats vinden.'Öp de avond van die dag en op Woensdagavond 2 Fe bruari wordt een feestavond gegeven Voor de leden van de Hervormdege meente; daarbij wordt na de pauze een toneelstuk opgevoerd. Onderwijs. Het gemiddeld aantal leer lingen van de bijzondere lagere scholen te Maasland was over 1954: 521; dit is 21 meer dan vorig jaar. Van de kleuter scholen was het gemiddeld aantal leer lingen 160. De Chr. Lagere Landbouw school kan terugzien op een goed jaar; het aantal leerlingen bedraagt momen teel 89. Er zijn 118 Maaslandse kinderen, die lager en uitgebreid lager onderwijs volgen in 9 andere gemeenten, waarvan het bijzonder gewoon lager onderwijs 71 leerlingen in aangrenzende gemeenten volgen, zoals dat oolc in Maasland wordt gegeven. Woningbouw. In het jaar 1954 werden te Maasland 30 nieuwe gevallen van woningzoekenden ingeschreven. Indien men zich inspant tot het uiterste is het mogelijk om einde 1955 of begin 1956 klaar te hebben 68 woningen, zijnde: 14 bejaardenwoningen; 10 huizen aan de Hofdijicstraat: 8 huizen aan de Diepen- burchstraat; 13 Rohyp-woningen aan Die- penbruchstraat, Pr. Beatrixlaan en Kluis- kade; 5 woningen aan de Slot de Houve- laan en 16 woningen, zijnde het contin gent over 1955. Naar de Nic. Beetsschool Onder veel belangstelling van in het bijzonder de bouwvakmensen onder het publiek, liet ds. v. Noort zien. dat hij ook in materiële zin zijn steentje tot de kerkebouvv kan bijdragen en vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Nic. Beetsschool, waar eerst bij een kopje thee en een sigaar de koude voeten wat werden gewarmd en waar verder nog enkele personen het woord hebben ge voerd. Daar was allereerst ds. v. d. Vloed als voorzitter van de Centrale kerkeraad der Herv. gemeente, die namens dat college zijn hartelijke gelukwensen aan bood. Ook de centrale kerkeraad is erg blü, dat het nu zo ver is gekomen en dat hier geen kathedraal gaat verrijzen is een gevolg van de gedecentraliseerde organisatie van het kerkewerk. In -de wjjkgemeenten heeft men een wijkkerk nodig aangepast aan de andere teken, die de kerk ook te vervullen heeft. Een representatief kerkgebouw heeft Vlaar dingen en dat is voldoende. Ook ds. v. Noort kwam nogmaals aan het woord. Hü wees ér op, dat dit kerk gebouw hard nodig is ia deze zo sterk gegroeide wijk en hoopte, dat dit werk nog gecompleteerd moge worden door het beroepen van een achtste predikant en dat dit alles zal meewerken tot grote zegen voor deze wijk. Gelukwensen gemeentebestuur Wethouder Van Minnen, die met de •wethouders De Bruijn en Weststrate de plechtigheid bijwoonde, bood als loco burgemeester gelukwensen aan namens het gemeentebestuur. De gemeente maakt plannen, voor stadsuitbreiding en verleent- ook financiële steun bij het bouwen van woningen en .winkels, maar het is aldus de heer v. Minnen tot nu toe naar mijn mening een goe de gewoonte geweest, dat de kerken zelf voor het bouwen van kerkgebou wen zorgden. Daarom is het een ge lukwens waard, dat de kerkvoogdij der Herv. gemeente er in is geslaagd het geld voor deze kerk bijeen te brengen voor de Indische Buurt. Het gemeente bestuur heeft hier zijn medewerking verleend met betrekking tot klok en uurwerk, die in de toren zullen komen. De heer v. Minnen besloot met de wens. dat dit kerkgebouw vele geslach ten tnag gaan ontvangen, die er be lijdenis van schuld zullen doen tegen over God en Zijn Zoon en.dat er vele geslachten mogen in- en uitgaan, die er veel zegen mogen ontvangen. De heer Meischke. een der architec ten, bood eveneens gelukwensen aan en wees op enkele speciale aspecten van kerkbouw, die toch zeker geschiedt met steui) van een Overheid, hoger dan de gekozen overheden. Hij wenste ook het gemeentebestuur en in het bijzonder wethouder De Bruijn geluk en hoopte, dat het gebouw straks in elk onderdeel zal getuigen van de liefde waarmee het werd gebouwd en dat dan die liefde ook buiten het gebouw zou worden uitge dragen. Een der aannemers, de heer J. Gille, bood met een kort. geestig toespraakje ds. v. Noort de versierde troffel als aandenken aan, waarmee de eerste steenlegging was geschied. Tenslotte heeft nog ds. Schouten, „re- der-in-ruste" van de onlangs gehouden geldinzamelingsactie voor de kerkbouw, een geestig, maar niet minder dringend beroep gedaan op allen, die nog niet of met naar vermogen hebben bijge dragen, deze fout alsnog te herstellen. ..wie veel is vergeven, van die wordt veel gevraagd, zo zegt de Here",. Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken gevraagd of het waar is dat de burgemeester van Maassluis meent, dat het houden van openbare vergaderingen niet zonder diens ver lof mag plaats vinden en of hij voor geschreven heeft, dat bij de plaatse lijke politie vooraf vergunning tol het houden van openbare vergaderingen moet worden aangevraagd. De heer Scheps vraagt verder of de burgemees ter dit bevel motiveert op gronden, aan de drankwet ontleend en wat deze motieven zijn. Tenslotc vraagt de heer Scheps of, indien te Maassluis het recht tot het houden van openbare vergaderingen zonder voorafgaand verlof door de bur gemeester beperkt of geheel ingehou den wordt, de minister bereid is maat regelen te nemen, die tot het onge schonden handhaven van het recht tot het houden van openbare vergaderin gen zonder verlof van de burgemeester en/of de plaatselijke politie kunnen leiden. Op Vrijdag 28 Januari om 8 uur zal in de Blauwe Zaal van het Beursge bouw een Havenforum worden gehou den, dal onder leiding zal staan van de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Dit forum zal ge vormd worden door de burgemeesters van Den Briel, Dordrecht, Rozenburg, Schiedam. Spijkenissc en Vlaardingen'. „Een havengebied, zeven gemeenten, vele problemen", zo luidt de titel van de forum, waar vele vraagstukken ter tafel zullen worden gebracht welke op het terrein letterlijk of figuurlijk liggen van genoemde gemeenten, die zich allen in de Maas-Rijn-delta be vinden. Deze problemen kunnen van velerlei aard zijn, zoals economisch, technisch óf waterbouwkundig, zij kunnen het gebied van het toerisme, het verkeer en de sport enz. bestrij ken. De leden van de Havenvereniging „Rotterdam", die dit forum organi seert, kunnen hun vragen vóór 24 Januari inzenden aan het Secretariaat van de vereniging, kamer 306 van het Beursgebouw, Coolsingel te Rotter dam. De grote ledenwerf-actie van het Ne derlandse Roode Kruis, afdeling Vlaar dingen, heeft tot op heden het niet on verdienstelijk resultaat gehad, dat rond 1.500 nieuwe leden zijn ingeschreven. De politic heeft drie mannen gearresteerd, die ervan worden verdacht Vrijdagavond de roof overval op de kassier van Brin kers' Roomboter- en Margarine fabriek N.V. te Zoeteimeer, de heer N. te hebben gepleegd. ,£en stad zonder kerk, zonder God en zonder Verlosser is ten ondergang ge doemd," Dominee van Noort met selt op deskundige t wijze de eerste steen ran de nieuwe Hervormde kerk aan de Rotterdamseweg te Vlaardingen. (Medegedeeld door de firma A. Makkreel, makelaar in granen). ROTTERDAM. 17 Januari. Vor. slot V.K. S.K. Mals Jan. 29.20 29.20 Maart 29.65 29.67 fc 29.65 Mei 29,55 29.62'/s 29.6212 Juli 28.55 28.571/2 Gerst Jan. Maart 26.65 28 60 Mei 26 52 36.35 Juli 24.90 24.88 Toen op 8 November 1946 de heer 1. Bouman, met zegge en schrijve één man, Arie Peters, in Vlaardingen een beton- vleohtwerkbedrijf begon, zal zelfs hij wei nig hebben kunnen vermoeden, dat slechts 8 jaar later deze moderne bedrijfshal, met zijn oppervlakte van 360 m2, het re sultaat zou zijn Van een doelbewust streven. Deze woorden bezigde de heer G. Langbroek, accountant van de fa. I. Bouman, o.a. in zijn toespraak, bij de opening van de nieuwe bedrijfshal dezer firma, aan de IndTustrieweg no. 19. Nu, na acht jaar van noeste arbeid, bood Arie Peters, namens het tot een aantel van 60 man uitgegroeide personeel, een fraai marmeren gedenkplaat aan. „Ter herinnering aan de opening van de be drijfshal 15.1.1955". Aan de wand van het kleine, maar fraai ingerichte kantoortje had deze plaat een plaats gevonden. Tot nu toe werd het vlechtwerk op het bouwterrein klaar gemaakt. Thans ver vaardigen we in deze hal alles kant en klaar. Deze methode biedt, 'naast het grote economische nut, tevens het voor deel, dat de arbeiders niet meer steeds aan weer en wind zijn bloot gesteld. Een groot aantal personen, voorname lijk uit de aannemerswereld, woonde in de, met talrijke bloemstukken versierde hal, de opening bij. Naast de directeuren van de Bataafse Aannemings Maatschap pij en de fa. Muys en de Winter, merk ten we o.a. op, de heer van Wijngaarden directeur van de Rotterdamse Bank en de architect van de bedrijfshal, de heer De Haan. Na de officiële opening waren de aan wezigen getuige van een zeer interres- sante demonstratie met de modernste betonVlechtmachines. Vooral de nieuwe lasmethode met z.g.n. stomplasmachine trok grote belangstelling. Ook de snij machine en de buigmachine demonstreer den duidelijk de grote vooruitgang op het gebied vaa modern betonvlechtwerk. Zaterdag werden in Sportschool Van Gorsel de eerste examens in 1955 gehou den. Er was zowel voor het Judo sis Jiu Jitsu grote belangstelling. Niet minder can 51 candidaten hadden zich aangemeld, waarvan er slechts 5 behoefden te worden afgewezen. Zes en veertig candidaten be haalden derhalve de gewenste graad. Twee Jiu Jitsu'ers poogden de proef voor de 4e graat' af te leggen, één was daarbij succesrijk, de ander niet. Twee candidaten hadden zich voor de blauwe band Judo aangemeld, te beide gevallen bleek dit iets te hoog gegrepen. Men moet daarbij vier jeugdige knapen in korte tijd over winnen. Juist daarop zijn zij gestrand, wel een bewijs, dat er onder de jongeren btf Van Gorsel goede krachten schuilen. Van de candidate» was de oudste 45 iaar. Jongste, Bob Piugge. slechts 8.. Hij,^Jaag de en werd daardoor de Jongste gele band- cTager in Vlaardingen. Geslaagd zijn: Jiu Jitsu. Ie graad: de heren Bezemer, Van Gorkum,Hofland, v. d. Hoeve. Ike, Knoop. De Ligt. Mulder, v. Oosten, Selderbeek. Sterrenburg, Ten nissen, Thebes, Vogel en Zadel. 2e graad: de heren Kleis, Randolfi, De Snayer en De Vries, 3e graad: mevr. G. C. v. Gorsel— Post en de heer Zoutendijk. 4e graad: D. v. d. Lee. Ju Co, gele -band: de heren Van Berkel. De Bruyn, Hoek, Mooy, Rigters en Roozen- boom. Oranje-band; de heren Hofman, v. d. Leeden, v. Leeuwen, G. Schults, J. Sehults, Schurink. De Snayer. Spijer. Ver maas, Vlaskamp, Vermaas, v. t'. Windt, en Zabel, Groene-band: de heer Poot. Jeugd-Judo, gele slip- Tim Hofman. Gele band: Tony Spronsen en Bob, Piugge. Oranje-slip: Leo van Galen. Drie mannen drongen het kantoor binnen en bedreigden de kassier met een vuurwapen. Eén hunner was ge maskerd. De kassier, die zich, naar na der wordt vernomen, alleen in het kan toor bevond werd in een hoek gedron gen, kreeg enige slagen op het hoofd, en nadat één der mannen zich van een geldsbedrag had meester gemaakt, nam het drietal de vlucht toen zij een chauf feur, die nog met de kassier kwam af rekenen, met zijn auto hoorden nade ren. De aangehoudenen, die een volledige bekentenis hebben afgelegd, zijn: de 20-jarige A. L.. uit Zoetermeer, de 31- jarige L. F. G. en de 24-jarige H. de V. beide laatsten uit Rotterdam. Ze zijn alle drie varensgezellen, die tezamen gevaren hebben en volgens hun beken tenis ook tijdens de vaart het plan voor de roofoverval hebben uitgedacht. Op één van de reizen heeft A. L. in het buitenland het pistool gekocht. Het is gevonden onder de kolenvoorraad in het huis van G. Na de roofoverval was men met een gehuurde taxi naar Rotterdam gereden, -waar men de buit had verdeeld. Deze wordt geschat op ongeveer 15.000., waarvan tien a elf duizend gulden nu terecht zijn. De spoedige aanhouding is te danken aan liet voortreffelijke werk van de rijkspolitie te Zoetermeer in samen werking met de recherche te Rotter dam. Het wijksysteem werd in 1954 teel inpeuoerd bij de politie, doch is nog geenszins voltooid. Men beschikt nl. nog niet over de wijkposten. De wijk-agenten zijn thans nog ondergebracht in het politiebureau op de Markt dat door de gedeeltelijke ontruiming verre van efficient werkt. Enige afdelingen zijn ondergebracht in andere gebouwen, hetgeen uiteraard ook niet bevorderlijk is voor een vlotte werkwijze. Zo ooit, dan is in "de af gelopen maanden wel overduidelijk gebleken, dat" een nieuw politiebureau voor Vlaardingen dringend noodzakelijk is. Commissaris K. v. d. Ham vertelde dit onder meer op een persbijeen komst, waarin hij een globaal overzicht gaf van het werk van het Vlaardings korps in 1954. Vanaf de eerste minuut, dat de mo bilofoon-auto in dienst werd gesteld, heeft de politie hiervan groot ple.ier gehad. Het is voorgekomen, dat bin nen een minuut gevraagde assistentie kon worden verleend. Ook bij bran den en toy ongevallen, bv. ten behoeve van het vragen van geneeskundige assistentie, bewees de mobilofoon- installatie haar grote nut. De verkeerscommissie heeft regel matig vergaderd en tal van problemen zijn onder de loupe genomen. Aan de indruk kan men niet ontkomen, dat de leden zo druk zijn bezet met aller hande problemen, dat niet altijd ieder een zijn volie aandacht hieraan kan wijden. Toch zijn het afgelopen jaar belangrijke besluiten genomen, waar aan serieuze studie voorafging. Het plaatsen van de verkeerslichten is er een voorbeeld van. Momenteel heeft de commissie het omvangrijk wegenplan Vlaardingen- Oost, in voorbereiding. Het zal een wedstrijd met de tijd worden, wil het wegenplan tijdig uitgevoerd zijn. De politie juicht de doorbraakplan- nen in het stadscentrum toe. Er zul len zich t.z.t. nog wel problemen voor doen, doch wanneer alles gereed is, meent de politie, dat er van een aan zienlijke verbetering voor het toene mend verkeer in Vlaardingen zal kun nen worden gesproken. Het aantal aanrijdingen is in ver gelijking tot 1953 in 1954 gestegen van 402 tot 493, onderverdeeld in: ongevallen met dodelijke afloop 4 (2), aanrijdingen, die zwaar lichame lijk letsel veroorzaakten 46 (43), aanrijdingen met eenvoudig ietsel 123 (92), aanrijdingen met alleen materiële schade 320 (265). Het totaal aantal misdrijven in Vlaardingen in 1954 is teruggelopen, in vergelijking tot 1954, van 536 tot 453, een vermindering van ca 15%. Niettemin is er een toeneming te constateren van het aantal inbraken en garderobe-diefstallen en van zede- - misdrijven. De winkel- en marktdief- staüen vertonen een aanzienlijke da ling, evenals de zakkenrollerij en straatdiefstallen. Voorts blijkt uit de statistiek een daling in het aantal „agressieve delicten", terwijl ook de kleine verduisteringen een teruggang vertoonden. Het aantal bedrijfsongevallen, waar in de politie, in vele gevallen tesamen met de arbeidsinspectie, een onderzoek instelde bedroeg 50; hiervan waren er 3 met dodelijke afloop, 23 zwaarge wonden en 24 lichtgewonden. In totaal werden door de politie 42 personen naar Rotterdam gebracht om voor de Officier van Justitie te wor den geleid; het merendeel hiervan werd ingesloten.. Enige weken geleden maakten wij melding van de samenwerking tussen de Zuidhollandse gemeenten bij de opleiding van- politie-personeel te Wassenaar. De leiding van het Vlaar- dings politiekorps is hiervan een groot voorstander. Momenteel zijn naar deze centrale opleiding te Wassenaar, waar- aan inspecteur v. Eendenburg als leraar is verbonden, twee Vlaardingse adspiranten uitgezonden. In April zul len weer twee Vlaardingse.leerlingen voor een jaar naar het internaat wor den gezonden. ?.ef storm van gisteravond en -nacht heeft."VSchevemnuen seen bijzondere moeilijkheden veroorzaakt. Gistermor gen nog hepen drie loggers de haven binnen en gisteravohd volgde de vierde Door de windstoten slóegen enkele schepen, welke in de haven tijdelijk op- gelegd zijn, los van de trossen, maar dit euvel was spoedig verholpen „„D„e waterstand was niet onrustbarend heen wa kwam niet over de kaden ^terdag vertrok uit de haven een kustvaartuig uit Rotterdam, dat schel pen geladen had. Het uitvaren verliep zonder hindernissen. Het m,s. „Sibajak" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, dat met 902 passa giers uit Indonesië te Rotterdam wordt verwacht, heeft enige vertraging door het slechte weer en zal nu niet voor Dinsdagmiddag twee uur aan de Lioyd- kade meren. De ontscheping geschiedt zo spoedig mogelijk na aankomst. Het Spaanse schip „Cobetas" meldde Zondag op een positie, zes mijl ten westen van de Belgische haven Zee- brugge, in nood te verkeren en dringend sleepboothulp te behoeven. Omstreeks kwart voor elf heeft de sleepboot „Ebro". die op weg was gegaan naar het in nood verkerende schip aan de „Cobëtas" gemeld, dat de sterkere sleepboot „Witte Zee" naar hem toe komt. Ongeveer een kwartier later verliet de sleepboot „Zeehond" de haven van Ostende. Ook de reddingboten uit Ostende en Zeebrugge waren naar het i Spaanse schip uitgevaren. Terwijl al de-e schepen nog onderweg waren naar de „Cobetas" seinde dit schip, dat het geen assistentie meer nodig heeft. Het was op weg naar Vlis- slngen. AHes was wel aan boord. Een kwartier later seinde de „Cobetas" ten slotte, dat hét ItOéra zette naaf. Dover. Zware sneeuwbuien, gepaard gaande met stormachtige wind hebben in de af telopen naoht menig schip doen terug- ceren. Het gevaar om te stranden of op éen der pieren te lopen was bij zulk slecht weer niet denkbeeldig. Er zijn daarom de afgelopen nacht niet veel schepen binnengelopen. Onder een zware sneeuwstorm is tegen middernacht de Harwich-boot vertrokken. Het schip heeft met behulp van een sleepboot getradht in de rivier te zwaaien. Na een half uur is een op stroom gelegen grotere sleepboot er aan te pas moeten komen om de boot te keren; stroom en wind beletten het sohip de draai te nemen. De nachtboot heeft een uur later dan gewoonlijk de Hoek kunnen verlaten. Het bestuur van het Prins Berhard- fonds zal Woensdagavond 26 Januari Sn de raadszaal aan de .lavastraat voor de eerste maal de M. Nijhoff-prUs uitreiken. De M. Nijhoff-prijs, die in het najaar van 1953 is ingesteld door het Prins Bernhardfonds voor die vertalingen van poëzie, dramatisch werk of verhalen en beschouwend proza welke zich door hun letterkundige waarde onderscheiden, is de enige vertaalprijs in Nederland, Vol gens deskundigen zou het zelfs de enige vertaalprijs in de wereld zijn. De prijs, groot 2.000,— wordt elk jaar voor een door een jury aan té wijzen werk toe gekend. beurtelings, zo mogelijk, voor een vertaling uit een vreemde taal in het Nederlands en een vertaling uit het Nederlands in een andere taal. In de afgelopen nacht is in Londen overleden jhr. mr. R. de Marees vac Swinderen, oud-gezant en oud-minsster van buitenlandse zaken. Hij bereikte de leeftijd van 94 jaar. Jhr. de Marees van Swinderen werd op 6 October 1860 in Groningen gebo ren,. Hij studeerde aldaar aan het gym nasium en vervolgens aan de rijksuni versiteit rechtswetenschappen. In 1886 promoveerde hij op het proefschrift „Het Suez kanaal". Jhr. mr. de Marees van Swinderen was gezant in Boekarest, Belgrado, Washington en Mexico City. Van 1908 tot 1913 was hij minister van buiten landse zaken. Van 1913 tot 1937 was jhr. dè Marees van Swinderen gezant in Londen. In 1937 werd hij benoem» tot voorzitter van de Anglo Batavian Society. Jhr. de Marees van Swinderen woonde de laatste jaren in Londen. Vi^firi'ihpric.hten 'S-GRAVENHAGE. 17 Januari. Logger» verse haring. Sch HG met 700 kisten voet f 15 510 (vangst van drie schepen) notering verse haring 20.00—23.50 per kist van vijf tig kilo. Loggers verse vis Sch 225 mei 11.500. 201—6840. 56—4840. Prijzen, verse. vis: laptongen.- 2,80—3.00 groot. mkWeltong 2.072.35. klein middeltong 2.10220, totg l (rom) 2.20—2.35. tong 2 (rom) 2.05—223, tarbot 1 (rom) 2.20—2.20. tarbot 2 (rem) i.30—1.35. tarbot 3 (rom), 1.001.10. tarbot 4 (rom) 0.80—9J0. griet 1.00, alles ki)o. Grote schol I 21—22, grote schol 2 (rom), 25.50, groot middelschol 34—33, middelscho] 28 50—37.00, kleine schol 2650-v 30.50. schar 28.50—30.00. wijting 12—2! grote-1 kabeljauw 30—51. middel kabeljauw 28-36. kabeljauw X 18—24, kabeljauw 2 (ro»I 1421, koolvis 2430. grote schelvis 28— 34. groot middelscheivls 30—32, klein mid- j delschelvis 22.80—25.00. schelvis 1 (romlj 36.5020.00, schelvis 2 (rom), 14-26, alles r per kist van veertig kilo. (:i

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2