VERZUILING Si ïeeuw, storm en water eisten vele oden Voedseldropping voor Schotse gehuchten Chinese communisten veroveren eiland Brits schip bh Terschelling aan de grond gelopen ALLE OPVARENDEN DOOR DE „BRANDARIS" GERED Scherpe actie in Beieren tegen herbewapening H EUROPA IN GREEP VAN DE WINTER GROOTSCHEEPSE AANVAL Arrestanten sloegen bewakei. neer en ontvluchtten Licht hij mist r Noodsignalen in sneeuw woestijn Ook Ned. rebellen op Ambon gearresteerd Vakbondsbestuiir onder druk gezet WOENSDAG 19 JANUARI 1953 DERTIENDE JAARGANG No. 2931 Weerbericht Overste Soekaivati: Geschil Costa Rica nadert einde Stichting v. d. Arbeid en melkprij s M1 OP ROTS GELOPEN Oostduitse boodschap voor Ned. Parlement Sneeuwbuien afgelopen V- STRIJDKRACHTEN van communistisch China hebben zich giste ren meester gemaakt van het kleine, maar strategisch belang rijke eiland Jikjangsjan, dat een springplank vormt naar de Tatsjen- eilanden der Chinese nationalisten. Een grootscheepse aanval op de Tatsjen-eilanden kan men volgens waarnemers ieder ogenblik ver wachten. Deze eilanden zijn gisteren reeds gebombardeerd. President Tsjang Kai-Sjek heeft zijn voornaamste adviseurs in spoedvergadering bijeengeroepen. De aanval kwam ook aan de orde tijdens besprekingen tussen president Eisenhower en de republikein se leiders van het Amerikaanse Congres JJit de gevangenis voor de Rechtbank M Na aanrijding overleden Lof Kind door echtpaar vergiftigd DE radicale vleugel van het Westduitse Vakverbond (DGE) heeft een nieuwe poging gedaan om het zes millioen leden tellende verbond in zijn geheel in te schakelen in de campagne van de socialistische partij tegen de Westduitse bewapening. In Beieren, waar het vakverbond doorgaans de sterkste anti-militaristische ge luiden laat horen, heeft de organisatie zelfs besloten een volks stemming over de bewapening te eisen. Het V de eerste maal, dat zulk een stemming door een niet-communistische organisatie in de Bondsrepubliek wordt verlangd. OPMARS NAAR BONN? Nederlander tot gevangenisstraf veroordeeld in Surabaja 11 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1X12 Postgiro No. 424519 Klacbtendicnst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—IS uur: Teletoon 115700 •«.Gravenhage- Huysenspïem i Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 KUichtendienst abonnementen: Tel. 362509 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 02 cent per week, f 2.26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUXTN'G er. Mr. K. VAN HOUTEN TlA/tUnt ESN van de bezwaren, die teger, christelijke organisaties en tegei. christelijke pariijïormatie worden in gebracht is dit, dat wij hier met „ver- juiling" te maken hebben. Reeds voor de oorlog werd dit be- jwaar Ingebracht. En destijds kwam dit bezwaar mei name uit de kring van hen, die later aa de oorlog met de doorbraak mee lingen. Voor de oorlog sprak men In die kringen met een zekere minachting van d« drie-zuilen-theorie. Drie zui len dat betekent. Protestantisme, Rooms-Katholicisme en Humanisme tams ook sprak men van een vier- gailen-theorie. Dan bedoelde men' Orthodox-Protestant isme. Rooms-Ka- fcoiicisme en Socialistische en Libe rie-vrijzinnigheid. Van de zijde van de socialisten en de liberalen is deze z.g. verzuiling al tijd fel bestreden. Men was de mening toegedaan, dat door deze „verzuiling' it algemeen menselijke eenheid die ■idb in het maatschappelijk lever, openbaart en dat daardoor in het bij lander de nationale eenheid, die zich to het samenleven van een volk open baart, te kort gedaan werd. Men zag in de „verzuiling" een over spanning en een verkeerde toepassing ran de gedachte der antithese. En overeenkomstig de bovendrijvende lichting van de tijd richtte deze critiek zich In het bijzonder tegen de leer van dr. Kuyper en tegen de op vattingen van hen, die in dezen meen den zich als leerlingen van dr. Kuyper to moeten openbaren. O Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. TOENEMENDE BEWOLKING, Aanvankelijk weinig, later meer bewolking. Droog weer en hier en daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zvvaklce tot matige wind tussen Zuid en Oost. Lichte, vannacht plaatselijk matige vorst. zon en maan 20 Jan. zon op 8.37. onder 17.05; maan op 5.07. onder 13 35 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S, BRUINS SLOT ET k duidelijk, dat hier een vraagstuk ligt. Het is het vraag- itak van de spanning tussen algemeen menselijke en nationale eenheid ener- ïijds en de eenheid die berust op een religieuze, wereldbeschouwelijke in het algemeen principiële eenheid anderzijds. De eerste eenheid is er een die men Sn de historie in de feiten ont dekt als reëel bestaand, de andere is «en eenheid die men zich verwerft op grond van overtuiging. De eerste eenheid is er een, die men dankbaar accepteert, die vrt cht is van traditie, de andere is er een die tot itrijd dwingt en die de wereld her vormen wil. DE strijd oen de antithese heeft onder invloed van de mensen van de doorbraak de laatste partij in «en kwaad daglicht -rfeld. Het woord „zul' ,.i het woord „ver ruiling" zijn tot scheldwoorden ge worden. En het is op het ogenblik zover ge komen, dat er onder hen, die met volle overtuiging kiezen voor de plicht om de eenheid, op politiek, maatschappe lijk en cultureel gebied, naar overtui ging, op de voorgrond te stellen, ver- acheidenen zijn, die schrikken als zij in dit verband het woord „zuil" of „verzuiling" horen. Men wil geen „zuil" zijn. En men wil niet het odium op zioh laden aan „verzuiling" mee te doen. Wij souden met volkomen erken ning van het feit, dat er een probleem tigt in het vinden van de juiste ver houding tussen het nationale, het al gemene en de geloofsvisie op onze taak in de wereld reeds aanstonds willen zeggen, dat wij de discriminatie, die et ligt in de kwalificatie van het laatstgenoemde standpunt als dat der „verzuiling" niet aanvaarden. VWIJ betreuren het zeer dat er rnen- sen zfjn, die bereid zijn om op de basis van het woord, dat met een be paald begrip geladen is het woord „verzuiling" deze discussie te aan vaarden. En wij zouden aanstonds willen stel len, dat wij nog altoos staan op het •landpunt van Groen van Prinsterer, die in de tegenstelling algemeen bijzonder (en dan betekent het woord bijzonder-voor velen: „verzuiling") de owning was toegedaan, dat het alge mene veel meer een „verzuiling" Mfen verstarring in een bepaalde sec- tsriscbe opvatting betekent dan het bijzondere. Van Groen is het woord dat in dit verband bijzondere beteke nis heeft dat de openbare, de algemene school, de s e c t e school der modernen is. Het bijzondere is normaal. Het is uitgangspunt van ons denken en bandelen. Het algemene in de zin fan het aan allen eigene is vrucht bü geluk of per ongeluk, door de ">gica der feiten of door gelukkige inconsequentie of hoe dan ook van wat de mensen op hun eigen manier 'Den bedacht of gevoeld of zich bewust zijn geworden. Wij onderschat ten de betekenis van het laatste niet Maar wij stellen het eerste voorop als datgene wat waarlijk van betekenis is DOOH sneeuw, overstromingen en stormen zijn sinds Zaterdag in Europa tenminste vijttig personen om het leven gekomen, van wie 16 in West-Duitsland, 13 in Frankrijk en 9 in Engeland. Vooral in Polen heeft de storm een groot aantal doden geëist. Het juiste aantal is hier nog niet bekend. Honderden gehuchten en boerderijen in Schotland zijn al een week van de buitenwereld afgesloten door de geweldige sneeuwval in de Noordelijke graafschappen Sutherland en Caithness. Oorlogs schepen en vliegtuigen zijn gisteren te hulp gekomen om de ge- isoleerde bewoners te bevoorraden. Het 13.000 ton metende vlieg tuigmoederschip „Glory" is uit Glasgow naar de kust van Caithness gestuurd om als basis te dienen voor een vloot van helicoptères die de bewoners van de ondergesneeuwde streken zullen helpen. V" .VÏÏ kt 4W&4- Op i Frbr. ii.s. zal in Fijnaart ('X.-Br.l ei-tt beeld warden onthuld ter geduch- li-nis aan de 75 iniumers en I soldnnt die het teven lieten hij de watersnood ramp van Fehr. '53. Het beeld is 2.70 m hoog en in natuursteen fEiwille) uit- g(-i nerd. Ontwerp en uitvoering zijl: van de Dcljlsc beeldhmmer II. J. Etiermc. De BBC heeft oproepen uitgezonden voor de honderden Schotse gezinnen die door verbreking van de telefoon- Jikjangsjan bevindt zich op niet meer heid, dat de Amerikaanse Zevende dan 20 kilometer afstand van het hoofd-[Vloot de Tatsjen-cüanden. zal verdedi- eiland Taisjen. Volgens de communisli- gen, uit te sluiten, tische gegevens werd de communisii- Dulles zei, dat het door de commu sche aanval uitgevoerd met 70 schepen, nisten bezette eiland Jikjangsjan geen waarvan 20 oorlogsschepen. Van af de bijzondere betekenis heeft en niet door Tatsjen-eilanden waren duidelijk grote geregelde Chinese nationalistische trae branden waarneembaar op Jikjangsjan. j pen bezet gehouden werd verbindingen builen bereik zijn. „Als u voedsel" nodig hebt, vormt dan met stenen, zakken of andere donkere voor werpen de letter F in de sneeuw", deelde de BBC hun mee. „Hebt u vee voer nodig, vormt dan de leiier C. Is medische hulp gewenst, maakt dan de letter D voor doctor". Uit do vliegtuigen is brood, kaas, vlees, suiker, thee, soep in blik, meel en margarine uitgewonpen. Ten Westen van Loch Errigoll en bij het dorp Gobernuisgash bij Loch Hope bij Kirkhali in de buurt van Wiek is, op verzoek, veevoer uitgeworpen. Helicoptères bevoorraden een tehuis voor ouden van dagen waar 66 bejaar de mannen en 15 verplegers een tekort aan voedsel hadden. Ook werd voer per helicoptère aangevoerd voor een koe, de enige koe in de buurt die melk verschafte voor een aantal kinderen. De militaire commandant van de Molukken luitenant-kolonel Soekawatï heeft vandaag meegedeeld, dat zich bij de zestig rebellen, -die -in Ambon zijn gearresteerd, een aantal Nederlanders bevindt. Hij deelde niet mee hoeveel, doch zei, dat zij allen berecht zullen wor den. Men toonde zich van officiële Ne derlandse zijde in Djakarta verbaasd, dat van de ernstige beschuldigingen aan Nederland, die thans weer door overste Soekawati zijn geuit, nimmer enige officiële mededelingen door de Indonesische regering aan de Neder landse regering zijn gedaan. zee- en luchtaanval op de voorposten-j linie van eilandjes van Tsjang Kai-Sjek sedert het „oorlogje" van September vorig jaar tegen Quemoy. Naar verluidt, bevinden zich onge-l veer 20.000 nationalistische militairen j en guerrillastrijders op dc Tatsjen-j eilanden. Meer dan 140.000 pond voedsel, dati door de Ver. Staten werd geschonken aan nationalistisch China, is tijdens de] iaatste communistische bombardemen- De Officier van Justitie bij de Arron- ten op de Tatsjen-eilanden vernielddissementsrechtbank in Den Haag heeft volgens Amerikaanse zegslieden in gistermorgen vier maanden gevangenis- Taipeh. straf geëist tegen de 35-jarige J. O. zon- Dit is ongeveer 70 percent van de der vaste woon- of verblijfplaats totale hoeveelheid voedsel, die aan de bevolking van de Tatsjen-eilanden was Verdachte was ten laste gelegd op 17 verstrekt. Augustus 1954 met een. zekere S. de werk- C# Z-f S> me6ster C. de Bruin, van het Huis van •jOtZiOKf Het Vliren - Bewaring mishandeld te hebben, hem zijn I sleutels te hebben afgenomen en na uit De Amerikaanse minister van Bui- het Huis van Bewaring ontvlucht te zijn fenlandse Zaken, John Fosier Dulles, j een auto en vervolgens een motorrijwiel heeft op een persconferentie desge- te hebben gestolen. vraagd verklaard, dat de Ver. Stalen I Verdachte was voor een delict gedeti- wl+L t+annóy, -fnndon doek neerd m Huis van Bewaring. Met een gedetineerde, de genoemde S„ nese nationalisten en communisten om in de Straat van Formosa hel vuren te staken. maakte hij een afspraak om op 17 Augus tus een ontvluchtingspoging te wagen. Op die dag zou namelijk een wagen komen waarop papier geladen moest worden en Dulles zei, de Tatsjen-eilanden [waarbij de poort open zou staan. Toen ongeveer 320 km ten Noorden van For- D, en S. onder toezicht van de werk- mosa j0 geen enkel opzicht van meester papier op de wagen aan het wezenlijke betekenis te achten voor de laden waren, viel D. de werkmeester verdediging van Formosa. plotseling van achteren aan en bracht Deze commentaar schijnt de mogelijk- hem tezamen met S. stompen in het ge zicht en in de maagstreek toe. Om hem het schreeuwen te beletten, stopten zij hem een zakdoek in de mond. Vervolgens namen zij de versufte werkmeester zijn. sleutels af, wisten op de binnenplaats te komen en ontvluchtten door over een muurtje te klimmen. Zij begaven zich I naar Monster, waar zij uit een garage een auto stalen. Zij wilden eerst de tank bijvullen, doch namen in hun nervositeit ®Ar'chten uil Cosia Rica en Nicaragua «cntvaardigeK hel vermoeden dal hel ge- «P zijn eind loopt zei men gisteren ®r-Amerikaanse kringen le Washing- De generale slaf van de rebellen heeft ««vestigt dal de commandant van de op- wandelingen, Teodoro Picado jr. gesneu- TOd u. (Van onze landbouwmedewerker) Naar wij vernemen is minister Mans-jeên blik olie in plaats van een blik ben- holt gisterochtend twee-en-een half uur|zine. Het gevolg was, dat zij niet met met het hoofdbestuur van de Stichting van de Arbeid in bespreking geweest over de recente verhoging van de melk prijs. De bespreking heeft niet tot con crete resultaten geleid. Het ligt in de bedoeling, het overleg nog deze week te hervatten, waarbij het melkprijsvraag- stuk zal worden bezien in het vlak van de loon- en prijspolitiek. Aan de volgen de bespreking zuilen ook de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Financiën deelnemen. Uit deze ont wikkeling zou de conclusie kunnen wor den getrokken, dat minister Mansholt er niet in is geslaagd, de Stichting van de Arbeid te overtuigen van de noodzaak de melkprijs met drie cent per liter te verhogen. de auto kwamen. Zij begaven zich ioerij naar Hoek van Holland, waar zij een motorrijwiel wegnamen en naar Limburs reden, waar zij zich weer aan allerlei diefstallen schuldig maakten. De Officie noemde D. een gewetenloos individu, dat tot alles in staat is, en een bijzonder get vaarlijk mens voor de maatschappij, did een grote straflij'st heeft. Bovendien is hi' volgens een uitgebracht psychiatrise rapport niet volkomen toerekeningsva' baar. De verdediger mr. J. de Koning we| er op dat zijn cliënt zéér aan zijn moedor was gebonden, weike binding later op zijfi vrouw overging. Als verdachte van huA is, kan hij het niet uithouden en poodt hij op alle mogelijke manieren terug ae komen. Pleiter vroeg, mede op grond vain het psychiatrisch rapport, de uiterste clementie. Een gecombineerde straf en onder toq- zichtstelling van de centrale vereniging ter behartiging van de belangen var! geestelijk gestoorden. Uitspraak over 14 dagen. De 45-jarige aannemer A. v. d. W. uit s-Gravendeel die op 29 December van het vorig jaar op de kruising Wol- phaertsbochl-Bas Jungeriusstraat met zijn personenauto aangereden werd door een tramwagen van lijn 2 is Maandag jl. in het Zuiderziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. !n de vroege ochtenduren kwamen de rijders in de Rallyc de Monte Carlo door Den Haag. Als speciale Haagse attractie werden zij onthaald op Haagse hopjes. De equipe IF. J. J. Tak-Zorab op Alja-Romeo riemen de traclatie in ontvangst. Naast de heer Tak de Haagse hoofdcommissaris van Politic. ET onverdroten toewijding ijveren A.N.W.B. en politie sinds jaar en dag er voor dat automobilisten by mist overdag groot licht en bij donker klein licht ontsteken. Desniettemin ziet men telkens tal lozen, die er zich niet aan houden. Het is strafbaar, maar de mensen moeten er zich aan storen, niet slechts van wege de straf, maar vanwege het ge weten. Want deze maatregel met betrek king tot licht bij mist is zeer beslist in het belang van de verkeersveilig heid. Daar is iedereen bij betrokken en bij gebaat. Velen doen het maar steeds niet en het is toch zulk een kleine moeite. Bü sneeuwjacht is groot licht overdag trouwens ook aanbevelingswaardig. De 16.000 ton grote Franse tanker „Blaise Pascal" is gisteren in dé mon ding van de Loire op een rots gelopen en heeft de rivier met ruwe olie bedekt. Een ander tankschip is naar de plaats gezonden om de resterende olie uit het schip te pompen. Verwacht werd. dat het schip daarna weer vlot zou komen. Het Britse stoomschip „Theta Star" is gisteravond om 19 uur op ruim 6 mijl ten Noorden van Terschelling in een hevige hagel- en sneeuwbui op de Terschellingergronden gestrand. Het schip is hierdoor lek geraakt, waardoor water in de machinekamer liep. Op de noodseinen van het schip zijn de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen uit Terschelling, alsmede de Terschellinger reddingboot „Brandaris" uitgevaren. Na een moeilijke redding wist de „Brandaris" alle 36 opvarenden van de „Theta Star" om precies vijf minuten over elf gisteravond veilig op Ter schelling aan land te brengen. daris" had verleend. Vijf kwartier na zijn eerste SOS-sein was de reddingboot reeds langszij gekomen. De .Brandaris" had, zo vertelde hij, aardig liggen dob beren, doch sohipper Toxopeus, die hij een „very nice fellow" noemde had prachtig gemanoeuvreerd in de woeste branding. Hij is volgens de Chinese mar conist een „first class seaman". Zonder paniek was -de- gehele bemanning onder de rustige leiding van de kapitein van boord gegaan, zo zeide hij, er aan toe voegende, tech blij te zijn veilig in Ter schelling te zitten. De 36 leden van de bemanning zijn voor de nacht in diverse hotels op Ter schelling ondergebracht. Inmiddels werd de „Theta Star" door de hevige wind steeds verder op de Onmiddellijk, nadat men om 7 uur gis teravond de SOS-seinen van het Britse schip had opgevangen, werd op Ter schelling alles in gereedheid gebracht voor een snelle redding. Men verkeerde aanvankelijk in het onzekere over de hoedanigheid van het schip, aangezien het niet geregistreerd bleek te zijn. La ter bleek, dat de „Theta Star" pas drie dagen onder deze naam voer. Het schip was ongeladen en was van Bremerhaven op weg naar Rouaan. In Bremerhaven, wak voor het vertrek, was het schip, dat oorspronkelijk „Hails Erich J. Nimth" heette en eigendom was van een Duitse reder, in Engelse handen overge gaan, waarbij tevens de naam was ge- hvijzigd. Nauwelijks een half uur, nadat de SOS-seinen waren opgevangen, voeren de sleepboten „Holland" en „Stortemelk". alsmede de reddingboot „Brandaris" uit. De „Holland" moest als gevolg van de lage waterstand op de Terschellinger gronden een omweg maken, doch de „Stortemelk" is gedeeltelijk over de gronden gevaren. Dit werd ook gedaan door de „Brandaris", die precies vijf kwartier na het eerste noodsein de „The ta Star" bereikte. De zee was zeer ruw, zodat het niet gemakkelijk was de bemanning, die uit 36 koppen bleek te bestaan, van het ge strande schip te laten overstappen op de „Brandaris". Kapitein-schipper Toxo peus van de „Brandaris" heeft echter na knap manoeuvreren in ongeveer een uur tijd weten te bereiken, dat alle op varenden ongedeerd in de reddingboot konden plaats nemen. Omstreeks kwart voor tien werd de terugtocht aangevan gen en om vijf minuten over elven meerde de „Brandaris" weer in de thuis haven. zandbank geslagen. Omstreeks een uur was het schip reeds een mijl dichter bij de kust van Terschelling gekomen. Het was toen bijna een hele slag omgedraaid- De sleepboot .Holland" blijft in de na bijheid van het gestrande schip, doch de sleepboot „Stortemelk" is naar Ter schelling teruggekeerd, echter niet om daar te meren, doch om een motorvlet op te halen. Hoewel de bemanning van de sleepboten van oordeel zijn. dat de bergingswerkzaamheden zeer moeilijk zullen zyn, willen zij trachten bij dag licht via een lijn aan boord van de „Theta Star" te komen. Veel hangt even wel van de weersomstandigheden af. Kapitein-sohipper Jannes Toxopeus van de „Brandaris" Verklaarde na af loop van zijn succesvolle reddingtocht, dat bet een barre reis was geweest. Hij was bij hoge zeeën dwars over de ban ken van de Terschellinger gronden ge varen en had vele hoge golven moeten trotseren. Bij het gestrande schip geko men. was het aanvankelijk gelukt door middel van een lijn verbinding met de „Theta Star" te krijgen, doch tot twee maal toe was de kabel gebroken. Hierop had men bestoten langs het schip te va ren, zoals hij zeide en de bemanning van de touwladder „te plukken". Dit was tenslotte volledig gelukt, doch bij het langszij varen, was de „Brandaris" meer malen in botsing met de „Theta Star" gekomen, waardoor de reddingboot aan de buitenzijde veel verf was verloren. Het interieur van de „Brandaris" was echter aanzienlijk ontzet, zodat de boot in reparatie zal moeten. De Nadat de bemanning van de „Theta Star" in Terschelling enigszins op ver haal was gekomen, vertelde de Chinese marconist Chen Ching Sham, dat hij voortdurend radio-contact had gehad met Radio-Scheven ingenZijn SOS-seinen waren, zo zeide hij, correct door de Nederlandse kustwacht beantwoord. De gehele bemanning was pas in Bremer haven aan boord van bet schip gekomen, na per vliegtuig uit Londen te zijn ge komen. Het speet hem, nu reeds het 26 jaar oude schip te moeten verliezen. Voorts zeide Chen Ching Sham vol lof te zijn over de snelle hulp, die de „Bran- politie te Amsterdam heeft een echtpaar, de 30-jarige H. G. S. en de 25-jarige C. S. S.K. gearresteerd, welks zoontje van 15 maanden in Octo ber jl. is gestorven. Zij worden ervan verdacht het kind door vergiftiging om het leven te hebben gebracht. Een volksuitspraak in Beieren wordt mogelijk, wanneer 25.000 kiezers haar wensen en het tiende deel der kiezers zich er voor uitspreekt. Daar het Beier se vakverbond bijna een millioen leden telt, heeft het de mogelijkheid zijn wil door te zetten. Men eist, dat de DGB alle wettig geoorloofde middelen te baat zal ne men om in het uur van de beslissing tegen de bewapening te velde te trek ken. Slechts met algemene staking De Oostduitse Tweede Kamer, de Yolkskamer, heeft er bü het Nederland se en het Luxemburgse parlement op aangedrongen de Parijse verdragen te verwerpen, aldus meldde de Oostduitse pers vandaag. Oost-Duitsland heeft ook dergelijke boodschappen gericht tot het Belgische en het Deense parlement. Het K-N.M.l. deelt mede: Met de aanvoer van zeer kouderechtstreeks uit de poolstreken afkomstige lucht, die Zondagavond inzette, is het nu weer gedaan. Wel voerden, vandaag westelijke winden nog poollucht aan, maar deze had in betrekkelijk lang zaam, tempo een lange weg over zee afgelegd waardoor haar temperatuur was aangepast aan die van het water van de Atanttsche Oceaan en de Noordzee. In de komende 24 uitr wordt ook deze aanvoer nog stopgezet, doordat een depressie, die vanmorgen ten Zuidwesten van Ierland was aange komen, de wind in ons land naar Zuid of Zuidoost zal doen krimpen en in kracht afnemen. In de komende nacht zal de temperatuur daarom op de meeste plaatsen weer onder het vriespunt dalen. Sneeuwbuien van de Noordzee zijn er in het komende etmaal practisch niet meer te verwachten, maar de neerslagdreiging komt nu van andere zijde, n.l. van het front, dat de depres sie ten Zuidwesten van Ierland ver gezelt. De verdere vooruitzichten blijven uitermate onzeker. Ons land ligt nog Isteeds in een gebied waar de depres- sies graag schijnen langs te trekken. wordt niet gedreigd. Men wil even wel in alle negen landen der bonds republiek een volksuitspraak forceren. Voorts wensen de Beierse vakbonds leiders een soort opmars naar Bonn te organiseren. Zij verlangen een bui tengewoon congres van de DGB in Bonn, met bet uitsluitende doel, tegen de bewapening te protesteren. Binner. de vakbonden willen zij een geheime stemming over de bewapeningsplannen uitlokken. Voorts eisen zij onder meer. dat de DGB zijn millioenenbezit in de schaal zal werpen, ten einde een voorlichting van het volk over de gevolgen der mililarisatie mogelijk te maken. De Beierse actie heeft in Bonn groot opzien gebaard. Men wacht mei span ning af welke invloed zij zal hebben op de stemming in de overige lande lijke bonden, die in de komende twee maanden hun congressen zullen hou den. Overal komen uit de vakbonden zeer radicale geluiden en men vraagt zich af of de centrale leiding van de DGB, die getracht heeft een gematigde koers le sturen en zich zoveel mogelijk van politieke avonturen te onthouden, in staat zal zijn de storm het hoofd te bieden. (A.N.P.) Het landgerecht te Surabaja heeft He Nederlander J. C, van Ingen, directeur van de drukkerij Van Ingen, conform de eis tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, wegens een handeling, die „kwetsend voor de nationale gevoelens van het Indonesische volk" wordt ge acht. Aangetekend %verd hierbij, dat ver oordeelde de tijd buiten de werkuren in de gevangenis, thuis mag doorbren gen. Beklaagde had bij de staking in zijn drukkerij het vlaggekoora van de Indonesische vlag, die door de vakbond naast de rode vlag was gehesen als te ken dat er staking was bij de drukkerij, doorgesneden. De vlag viel daardoor op het trottoir en aan de kant van de open bare weg.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1