Gerucht Geen geweld in de kwestie Formosa .m Besluit tot evacuatie weldra verwacht Gezamenlijk manifest van confessionele vakbonden lis! Cipiers fuifden met gevangenen Hamerklap deed ivatertoren te vroeg bezwijken Candklaten voor de Opperste Sowjet EDEN IN LAGERHUIS: Attlee spreekt van burgeroorlog R.M.S.-STRIJDKRACHTEN IN DE BUITENWIJKEN VAN AMBON AARZELING ROND TATSJEN Landingspoging op Matsoe De staking bij Hemen Ban van P Zwenking in de politiek der V.S.? DONDERDAG 27 JANUARI 1955 D' DERTIENDE JAARGANG No. 2988 Weerbericht 1 1 Vlaggetjesdag 21 Mei 2Jr mm i Sir Anthony Eden ZAL het mogelijk zijn, de spanning rond het Chinees-nationalis tische bolwerk Formosa te breken door een staking van het vuren? Deze vraag houdt de diplomaten in alle wereldsteden op het ogenblik bezig en het ziet er naar uit dat de kwestie spoedig in de Veiligheidsraad wordt gebracht. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de eerste zorg van de Britse regering is, een eind te maken aan de gevechtshandelingen rond Formosa. Hij legde er de nadruk op, dat de Britse regering in voortdurend nauw contact staat met Amerika en Nieuw-Zeeland. Het is langzamerhand nagenoeg zeker, dat Nieuw-Zeeland in de Veiligheidsraad een resolutie voor een staking van het vuren zal Indienen. De grote vraag blijft intussen, of een besluit van de Veiligheids raad veel resultaat zal hebben. Het nationalistisch-Chinese dagblad Nieuw-China meldt, dat het kabinet van Tsjang Kai-sjek zich tijdens een spoedbijeenkomst met algemene stemmen tegen een staking van het vuren heeft uitgesproken. STAGNATIE TREINVERKEER DEN HAAG—ROTTERDAM Ridgway tegen MiiËMM ik (Van een onzer verslaggevers) T N VERBAND met de staking bij de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam hebben de R.K. en de Chr. metaalbewerkersbond een gezamenlijk manifest verspreid waarin zij in scherpe bewoordin gen de stakingsgymnastiek van de N.V.V.-organisatie veroordelen. In dit manifest zeggen de beide confessionele vakorganisaties o.a.: De Alg. Ned Metaaibedrijfsbond heeft door deze onnodige staking in een korte spanne tijds de in jaren vergaarde goodwill tussen werkgevers en werknemers in gevaar gebracht en waar schijnlijk zeifs voor een groot deel weggevaagd. -VI "ft RoteerdawK Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 h. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115701) ■».Geav«»ihage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 A(im. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 8chiedann Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks rtAXUM" Directie: O. A. KEUNLXG en Mr. K. VAX HOUTEN* ,E internationale wereld is weet vol gerucht. ,jjn Amerikaanse vloolbewegm- apn bij Formosa, In Rusland moest 1 minister van Binnenlandse Handel, die een politiek van consumptieurt- breiding voorstond wijken voor hen, dj» de oorlogseconomie op de voor grond stellen- Tegelijkertijd wordt een falie campagne tegen de Parijse ver dragen en de Duitse herbewapening ontketend. Het is dus weer eens onrustig, ar worden mensen zenuwachtig. De beurs reageert niet prettig. En er zijn tel van Heden, die hun conclusies ai weer klaar hebben en die de toekomst menen te kunnen voorspellen. En dat is dan meestal niet veel goeds. WU menen, dat het van groot be lang is aaii dergelijk onbekookt -edoe niet mee te doen. Want de meeste mensen die hun oordeel over deze dingen voor in de mond hebben, weten er bitter weinig van. Wij zouden voorop willen stellen, dat de wereldsituatie in haar algemene tegenstelling, zoals die zich na de laatste wereldoorlog openbaarde, niet gewijzigd is. Er is een zekere omlij ning van de toestand ontstaan, die gemarkeerd wordt door de orrwne- mvaai m Tsjecho-Slowakije en het eonffrt van Berlijn in 1948, cte be ëindiging van de Koreaoorlog en de oorlog in Indo-China, de Navo en nu de West-Europese Unie in wording. Er zijn voorts nog allerlei open pun ten tussen de beide tegenstanders, omstreden punten en infiltratiemoge lijkheden propagandistisch en mi- litair in gebieden, die niet of niet helemaal tot een van beide partijen behoren, waardoor het gebeuren kan, dat er in de verhoudingen wijzigingen optreden, En dat gebeurt ook telkens, -want beide partijen zijn er op uit dergelij ke wijzigingen ieder te eigen gunste to bewerken. In de omstandigheden waaronder wij verkeren geschiedt dat onder he vige krampen, waar de hela wereld van meebibbevt. BELANGRIJK is echter dat het al gemene karakter van de verhou dingen niet verandert. Dat algemene karakter ia overigens erg genoeg, want het wordt aangeduid met het woord „koude oorlog". Dat wil zéggen, ^dat het in de grond der zaak „oorlog" is tn dat partijen als vijanden tegenover «lkaar staan. Die koude oorlog ver oorzaakt op beperkte schaal telkens, nu hier dan daar, hete oorlogen, maar men wil en men durft blijkbaar van geen van beide zijden de hete oorlog io volle omvang aan. Er staat daar voor ie voel op het spel. Men durft terecht de ontbinding van het monster, dat een onbeperkte algeme ne oorlog zou zijn, niet aan. In dit systeem hebben wij in de af gelopen jaren allerlei dramatische hoogtepunten bereikt, waarbij menig een zich met zorg afvroeg: Komt dat wel goed en zal men zichzelf zo in da hand hebben dat het monster ons niet ontsnapt? Het ia tot dusverre goed ge gaan in dit opzicht. Natuurlijk ia dit geen garantie voor de toekomst- Als God de mensen niet in Zijn hand houdt, mllen ze ziebzelf niet in de hand kun nen houden. Hoe meer mensen zich dat bewust zijn en daarnaar leven, hiw veiliger het In de wereld wordt, MAAS een heel ander ding is dit dat er te veel mensen zijn, die uit incidentele dingen algemene conclu sies trekken. Als in Rusland d« pro ductie van consumptiegoederen wordt beperkt ten gunste van de zware in dustrie, zeggen zij: Ziet ge wel, de Russen bereiden zich voor op oorlog op korte termijn en achten die onver mijdelijk. Deze conclusie is niet juist. Het spreekt volkomen vanzelf, dat de Russen op het ogenblik dat in het Westen de herbewapening van Duits land aangekondigd wordt, behoefte ge voelen om hunnerzijds hun militair- potentieel te versterken. De „vrede" van de koude oorlog is een vrede on der een zo sterk mogelijk militair «child. Men is in staat gebleken om met dit systeem een paar vuurhaar den te doven. Maar wanneer het zo te pas komt en voordelig lijkt worden er ook wel weer eens een paar andere ontstoken. Maar dat zijn in het geheel der gebeurtenissen bijzaken, die niet de strekking hebben om de algemene politiek te wijzigen. Met alle erkente nis van het gevaar, dat er in elke vuurhaard steekt, zouden wij hetgeen er thans gebeurt niet anders willen waarderen. Geldig tot Vrijdagavond, RUSTIG WEER Nu en dan opklaringen maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. AVeinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 28 Jan. zon op 8.27. onder 17.19; maan op 9.42. onder 23.16. O Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRUINS SLOT De Sowjet-autoritciten hebben gisteren gewaarschuwd tegen het maken van voorbarige gevolg trekkingen over candidaten, wier namen niet voorkomen op de kieslijst voor de Opperste Sowjet. Zij zeiden, dat de lijst nog niet volledig was en in gedeelten ge publiceerd werd. De namen van een aantal van de voornaamste leiders komen er nog niet op voor. Daartoe zouden behoren de vice- premier Anastase Mikojan en de vice-premier en hoofd van de dienst der economische ordening Maxim Saboerow. Ondanks het feit, dat Mikojan en Saboerow in een door premier Malenkow getekende open bare brief eandidaat gesteld werden, zijn hun namen nog niet op de lijst verschenen. Het doorgaand treinverkeer lussen 's-Gravenhage en Rotterdam was gister avond om kwart over zeven gestagneerd als gevolg van het defect raken van de elcctrische bovenleiding boven een der beide hoofdsporen tussen Delft en Schie dam. Het defect werd veroorzaakt door een stroomafnemen van de electrische loco motief van een goederentrein, die juist het station Delft had verlaten met be stemming Oldenznal. De treinen op de lijn AmsterdamDordrecht reden van het Noorden uit slechts 'tot 's-Graven- hage en gingen van het Zuiden tot Rot terdam. Tussen 's-Gravenhage en Schie dam wordt over enkel spoor een pendel dienst onderhouden. Tussen Schiedam en Rotterdam reden de treinen van de dienst op Hoek van Holland. Om negen uur was het defect weer hersteld. Kort na negen uar gisteravond was de bovenleiding hersteld. Het treinver keer over dubbel spoor Is daarna her vat. Minister Eden werd m hoi Lager huis luid toegejuicht, toen hij zei: Geweld is niet de oplossing voor dit delicate en moeilijke vraagstuk." Maar hij kwam in botsing met de leider van de socialisten, oud-premier Attlee, over da vraag of Formosa beschouwd moet worden als een deel van communistisch China. Attlee zei, dat in de kwestie van For mosa en de andere eilanden sprake is van inmenging in een burgeroorlog. „Is het, met het oog op de noodzaak om vijandelijkheden te vermijden, niet duidelijk, dat China zijn eigen plaats in de Ver. Naties moet krijgen?" vroeg Attlee. Eden antwoordde, dat het hem had verrast, dat Attlee Formosa en de eilan den voor de kust in één adem noemde. Formosa was in deze eeuw nooit als een deel van China beschouwd. „De eilanden voor de kust zijn daarentegen altijd, en worden ook thans door ons als deel van China gezien." Het uitstel van de toelating van communistisch China tot de Ver, Naties schreef de minister toe aan „agressie van de Chi nese communisten in Korea". Éden's verklaring houdt vermoede lijk in. dat Engeland de aanspraak van Rood-China op kusteilanden als de Tatsjen-eilanden en de Matsoe-eilan- den, ongeveer 320 kilometer ten Noor den van Formosa, niet bestrijdt. Over Eisenhower's jongste boodschap tot het Congres zei Eden, dat de pre sident zich niet heeft uitgesproken voor uitbreiding van de verplichtingen bui ten Formosa en de Pescadoren. De Amerikaanse Senaatscommissies voor buitenlandse aangelegenheden en de strijdkrachten hebben met 26 tegen i \T AN grote betekenis Is dat men daarbjj beseft, dat er in het Russi sche politieke systeem niets veran derd is. Men zegt nu: De Russen ke ren terug naar het systeem van Sta lin- Neen, de Russen zijn zichzelf ge lijk gebleven. Op 6 December jl. toen we nog mid denin de z.g. vredelievende fase van Rusland zaten schreef een Stockholm- *e professor, die geacht wordt Rus land goed te kennen, dat hij op grond van de officiële documenten en de da gelijks verschijnende persartikelen tot de conclusie kwam, dat het Stalinis me met de dood van Stalin niet ver dwenen was, maar dat ondanks afwij kingen in details de wezenlijke leer- ttukken en de wezenlijke methoden In de Raadszaal ran Den Hang is vanwege het Prins Bernhnrd Fonds de eerste uitreiking geschied ran de AI. PiijhofI-prijs voor die vertalingen tan poëzie, dramatisch werk of verhalend en beschouwend proza, die zich door hun letter- kundige waarde onderscheiden. De prijs werd toegekend aan Aleida G. Schot en Bcrtus van Lier. Prinses Beatrix woonde deze prijsuitreiking bij en men ziet huar op deze foto in gesprek met beide prijswinnaars. In een mededeling van de Voortich- iingsdiensl van de Republiek der Zuid- Molukken in Rotterdam werd Woens dag o.a. gezegd, dat volgens een be richt van 20 Januari uit Ambon .,uif alle delen van het eiland wordt ge meld, dat het vijandelijke tegenoffen sief is afgelopen". Het hoofdkwartier van de R.M.S., aldus deze mededeling, is in de onmiddellijke nabijheid van Lateri gevestigd. Voorts wordt mede gedeeld, dat „hoewel de vijand de po sities der onzen zwaar blijft bestoken uit de lucht en uit zee, de infanterie van de T.N.I. zich niet in het terrein waagt". Volgens hot communique zijn van 17 Januari af de scholen in de stad Am- bon gesloten, omdat de leerlingen thuis blijven. „Dit houdt verband, met de eriüeke situatie in de stad, die is ont staan nadat concentraties R.M.S.- strijökrachten onder kapitein Malawau sterke posities hebben gekozen in de buitenwijken Keboen Tjengkeh (Kruid- nageltuinen bij Batoemera-h) en bij het der practijk uit Stalins tijd volkomen intact waren gebleven. Wie zich door communistisch vrede- geroep niet laat bedriegen, schrikt ook niet zo hard van communistisch wa pengekletter. sanatorium (Manggadoea)". In de me dedeling wordt hier aan toegevoegd dat de indruk bestaat, dat de vijand wacht op verdere versterkingen, die uit Java onderweg zouden zijn. Volgens een be richt uit Djakarta van 19 Januari aldus het communiqué is in Zuid- molukse kringen in de Indonesische hoofdstad hevige beroering ontstaan na het vernemen van berichten, dat de In donesische regering zou overwegen de in de strafgevangenis Wirogunan in Djakarta gevangen gehouden Zuidmo- lukse ministers en autoriteiten ais gij zelaars te zullen fusilleren, indien de R.M.S.-strijdkrachten de strijd blijven voortzetten. Volgens de voorlichtings dienst van de R.M.S. in Rotterdam zijn Zuidrnolukse studenten en leerlingen van alle middelbare scholen in Djakar ta op 17 Januari in staking gegaan ais openbaar protest tegen deze plannen. Tenslotte deelt de R.M.S.-Voorlich- ttngsdienst mede uit Djakarta te heb ben vernomen, dat uit Sumatra en Java opvallende militaire bedrijvigheid wordt gemeld. Deze grote verplaatsin gen van troepen en materieel schrijft de Voorlichtingsdienst toe aan een wij ziging in de organisatie van het mili taire commando in Oost-Indonesië, het offensief van de R.M.S., de verhoogde activiteiten van Kahar Muzakkar in Zuid-Celebes ers van Nokorompis in de Minahassa. 2 stemmen de resolutie goedgekeurd, die machtiging verleent aan president Eisenhower om Formosa en de natio nalistische voorposten te verdedigen. De republikeinse senator William Langer en de onafhankelijke Wayne Morse stemden tegen. De chef staf van het Amerikaanse leger, generaal Matthew B. Ridgway, schijnt het niet eens te zijn met alle kanten van de voorstellen van presi dent Eisenhower ten aanzien van For mosa. Het is bekend dat Ridgway in 't najaar 't ook niet eens was met een militair pian om communistische troe penconcentraties te bombarderen nabij het eiland Quemoy. Uit. gewoonlijk welingelichte kringen der Verenigde Naties is vernomen, dat de Veiligheidsraad waarschijnlijk begin volgende week bijeen zal komen ter be spreking van de kwestie van een staken van het vuren in de straat van Formosa. In de Senaat zelf laaide vandaag de strijd al spoedig op. Enkele leden maak ten de opmerking, dat de resolutie de mogelijkheid van een conflict vergroot en dat Tsjang Kai-Sjek de Ver. Staten in eert volledige ooriog met communis tisch China wil storten. De onafhankelijke senator Wayne Morse, die tezamen met de republikeinse senator William Langer in de commis sies tegen de resolutie had gestemd, hield een rede. waarin hij betoogde, dat als Eisenhowers verzoek wordt ingewil ligd „de vrede weinig kans meer maakt' Senator Langer diende een amende ment in waarin, aan president Eisenho- werd werd verbóden „onze strijdkrachten op het vasteland van China te gebrui ken" of enigerlei Chinese eilanden bin nen 12 mijl van de kust te verdedigen. De republikeinse leider William Knowland kwam 'hier onmiddellijk tegen op. Hij betoogde herhaalde maien dat de resolutie „niet in het minst" op de doelstelling of het verlangen berust, om een preventieve oorlog tegen commu nistisch China of wélk ander land ook te voeren. Het enige wat met de resolutie wordt beoogd is de vrede, aldus senator Know land. Drie andere republikeinen, de senato ren H. Alexander Smith, Edward Thye en Leverett Salton Stall steunden Know- land. De enige vrouwelijke senator Marga ret Chase Smith deelde haar collega's mee: „Er is geen keus, de omstandig heden geven ons niet de vrijheid met de president over diens resolutie van mening te verschillen.". >4 (i. De nieuw benoemde premier van Zuid-Afrika,J. G. Strijdomarrlueerf hier met zijn echtgenote en dochter Estelïe achter rechtsvoor de ope- ningszitting van het Zuidafrikaanse Parlementenige dagen geleden- Hef besluit lot ontruiming van de Tatsjen-eilanden moei nog door de nalionalislich-Chinese regering worden genomen, maar kan nu elk moment vallen. Men zou in Taipeh zolang aarzelen daar men vreest dat door de ontrui ming de financiële steun van de mil- lioenen Chinezen in hei buitenland aanzienlijk zal afnemen. De Kwomin- lang, de partij van Tsjang Kai-sjek, beraadt zich er nu over in welke gerust stellende vorm zij de aankondiging van een evacuatie moet gieten. Nationalistische piloten hebben ge meld, dat zij een 1500 ton metend communistisch mao-imevaartuig tot zin ken hebben gebracht. Voorts werd be richt, dat een vierde poging van com munistische strijdkrachten oon o,p het eiland Matsoe aan land te gaan, afge slagen is. De ten Noorden van Formosa opere rende oorlogsbodems en vliegtuigen van de machtige Zevende Amerikaanse vloot hebben een onverwachte versterking ge kregen welke bewijst, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn om Formosa te gen een eventuele communistische inva sie te verdedigen. Vandaag zijn name lijk een aantal snelle Sabres, de dode lijke straaljagers, vooral bekend uit de Koreaanse oorlog, op Formosa geland, waar zij gestationneerd zuilen blijven. Uit Taipeh wordt gemeld, dat de Chi nese nationalisten gisteravond en van morgen hun aanvallen met viermotorige bommenwerpers op het communistische eiland Jikjangsjan hebben voortgezet. Volgens officiële berichten zouden er uitstekende resultaten zijn bereikt. Uit Taipeh wordt gemeld, dat de Chi- vier Amerikaanse torpedobootjagers hun beleefdheidsbezoek aan Malakka plotse ling hebben onderbroken en naar elders zijn vertrokken. Tegelijkertijd werd be kend gemaakt, dat het bezoek van het Amerikaanse vilegdekschip Midway, dat op 4 Februari in Singapore zou arrive ren, niet doorgaat. In marinekringen in Singapore werd verondersteld, dat de torpedobootjagers zich bij de Zevende Vloot in de wateren rond Formosa zullen voegen. ÏN de „Leeuwarder Courant" breekt de socialistische heer P(iebenga) de staf over emigranten naar Nieuw- Zeeland, die zich niet aansluiten bjj een der Kerken daar, maar een Gere formeerde Kerk vormen. Met woorden ais sectarisch, fari- zecs en hoogmoedig worden dezs emigranten door de heer P. in ziju privé-oecumenische ban gedaan. De heer P. vindt dit even verschrik kelijk en even erg als wat zich met Gereformeerde Kerk-vorming in de Verenigde Staten, Canada en Zuid- Afrika heeft afgespeeld. En hij eindigt met de mededeling dat men geen pro feet behoeft te zijn om aan de toepas sing van deze negentiende-eeuwse me thode iedere toekomst te ontzeggen. Gelukkig dat de heer P. de toekomst niet in de hand heeft. Gelukkig ook dat hij het woord „pro feet" voor devaluatie behoedt, aange zien de geschiedenis bewijst dat de aldus in de Verenigde Staten, Canada en 'Zuid-Afrika ontstane kerken wel degelijk een toekomst bleken te heb ben. L7 OLGENS Reuter hebben hoge v Amerikaanse regeringsambtena ren de mogelijkheid van een herstel van de nationalistisch-Chinese rege ring op het Chinese vasteland door de gewapende macht reeds afgeschreven. Dit besluit, dat blijkt uit gezagheb bende uitleggingen van Eisenhower's boodschap van Maandag is, aldus Reuter misschien de voorbode van een grote omzwaai in de -politiek van de Ver. Staten ten opzichte van Oost- Azie in de richting van een voorlopig aanvaarden van een vreedzaam naast elkaar bestaan" van de communis tische en de nationalistische regering van China. Verder zou er uit blijken, dat de Ver. Staten de bevoegdheden, die zij ontlenen aan hun wederzijds verdedi gingsverdrag met nationalistisch- China, zullen gebruiken om een ge wapende invasie op het vasteland te verbieden. Het zou echter overdreven zijn, ver volgt Reuter, te zeggen, dat de Ame rikaanse regering het voorstel om Formosa en continentaal-China als twee onafhankelijke landen te be schouwen, reeds heeft aangenomen. Maar wei is het veelbetekenend, dat de hoge ambtenaren een verdeling van China vergelijken met de ver deling van Duitsland en Korea. Zij wijzen op de mogelijkheid van af scheidingen in communistisch-China. China is een groot land. zo betogen deze functionarissen, dat nooit lang door heersers o: veroveraars bijeen kon worden gehouden. Fanatieke ferrcurfcenden hebben in de afgelopen vijf dagen bij overvallen op dorpen op Java 22 dorpelingen en 66 soldaten van het Indonesische leger ver moord, zo is van officiële zijde te Dja karta medegedeeld. Honderden huizen ten Zuiden van Bandoeng werden door de bandieten in brand gestoken. Villach (Zuid-Oostenrijk) staat een gevangenisdie tot voer kort meer op een sociëteit leek dan op een oord voor gestraften. Het was zonder tioij/el de gezelligste gevangenis van Europa, Maar nu i* het uit met de gezelligheid. De autoriteiten zijn er achter ge komen, dat er 's nachts complete feesten plaats vonden en zo moesten twee cipier» dezer dagen voor het gerecht komen. Zij hadden de gevangenen overdag eenvoudig vrijgelaten om vrienden of de bioscoop te bezoeken, 's Avonds kwavien de veroordeelden terug met flessen wijn en allerlei lekkers. Dan werden er eet- en drinkpartijen georganiseerd, waaraan de cipiers deelnamen. Er waren cithers en saxofoons voor de muzikale begeleiding. Af en toe hield men zelfs een gecostumeerd bal. De wantoestanden kwamen aan het licht, toen een van de gevangenen tijdens een uitje te veel gedronken had. Hü stal een fiets en verborg die op de colder van de gevangenis. De politie kwam er achter en bracht de dader tot een bekentenis. De cipiers brommen nu zelf. Het manifest geeft uitvoerig weer hoe het conflict is ontstaan waarbij het dema gogie wordt genoemd te zeggen dat er nu al 4'/2 jaar over ondernemingsraden in de metaalindustrie is gesproken en dat men in die periode geen stap verder is ge komen. Dit is stellig wel het geval. Een be- örjjfscommisie werd ingesteld, een model reglement opgesteld en sinds enige maan den zijn de voorbereidende werkzaam heden tot instelling der ondernemings raden in volle gang. Er is wel lang gepraat, aldus het ma- nilest maar niet bij Hensen. Heeft de A.N.M.B. bij dit bedrijf een propagandis tische stunt willen uilhalen? Het motief dat bij Hensen de verhouding tussen de directie en de (oude) kern alles te wen sen overliet was in elk geval gezocht. Waarom werd bij Hensen door middel van een ultimatum zoveel haast gemaakt? De Chr. en R.K. Metaalbewerkersbonden staan op het standpunt dat de onderne mingsraden langs de weg van overleg tot stand moeten komen. Lukt dit niet dan willen zij de daarvoor aangewezen in stanties inschakelen. Hensen was bereid een ondernemings raad in te stelien dooh vroeg enig respijt. Was dit onredelijk? In de hele metaal industrie is pas één ondernemingsraad ingesteld. Moeten we aldus het manifest, er dan bij Hensen voor gaan staken? Neen zeggen wij, ja zegt de AN.M.B. Voor Christenen ie staking slechts het laatste middel als het om een recht vaardige zaak gaat. De socialistische vakbeweging denkt daar blijkens haar verleden anders over Bij Hensen heeft de A.N.M.B. getracht het recht in eigen handen te nemen en heeft daardoor de bcdrijfscommi-ssie waarvan notabene de A.N.M.B.-voorzitter president is, tot een paskwil gemaakt. De A.N.MJB, heeft gesteld, aldus be sluit het manifest, dat in deze strijd een stuk bedrijfsreclame op het spel staat. Dit ontkennen de Chr, en R.K. vakorga nisaties. Beide partijen dienen de wet na te leven, doch dc A.N.M3. neemt blijkbaar dat dit alleen voor dc tegen partij geldt. Beide organisaties hopen, dat het als nog mogelijk zal blijken samen met de A.N.M.B. de door voering van de onder nemingsraden te bevorderen en dat de gedachte van de klassenstrijd niet zal herleven. „Vlaggetjesdag" zal dit jaar, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, worden gevierd op Zaterdag 21 Mei. Op deze dag zal in de visserijplaatsen o.a. het traditionele hijsen van de be drijfschapswimpel geschieden. Nu zou dit jaar aan Vlaardingen de eer te beurt vallen als hoofdplaats te fungeren. Dit gebeurt Immers steeds bij toerbeurt. Als gevolg echter van het feit. dat Scheveningen het vijftig jarig bestaan van de Vissershaven zal vieren, heeft het comité vlaggetjesdag van Vlaardingen aan het Scheveningse comité voorgesteld t« ruilen en dit jaar Scheveningen in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. i •Aftd'N: T De watertoren op hel te'rein van de ir'S-M. te Loosduinendie men verleden week reeds heeft getracht met locomotieven om te trekken is IVoensdagmiddag, zij het dan drie. kwartier te vroeg, eindelijk bezwe ken. De bedoeling teas dat het boumeerk om precies drie uur in de middag sou worden opgeblazen nadat men de toren bij de voet reeds door talloze kleine explosies had ondermijnd. Tnvn een der arbeiders echter weer een gat tcildc maken voor een nieuwe springlading, begaf de toren bet opeens en zakte in elkaar. De arbeider kon zich door snel weg te springen het leven red den. Een overzicht van de gevallen watertoren.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1