Productie H bom is noodzaak Rust in lonen en prijzen noodzakelijk Nooddijken in Australië dreigen te bezwijken Duitsland hiest m Bemanning gezonken „Pollux terug in liet vaderland Besprekingen over bouw van nieuwe stad op de Veluwe 42 Doden bij Gaza-incident Duizenden kaarten van Prinses Marijke kregen een adres CHURCHILL VERKLAART: Ernstige rede in het Lagerhuis Militaire oefeningen op Wadden zouden wetenschap schaden STRAALJAGER VERONGELUKT Meisje gedood op onbewaakte Reserve Minister Zijlstra in Eerste Kamer RAMP BREIDT ZICH UIT Minister Zijlstra acht critiek voorbarig WOENSDAG 2 MAART 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3017 Weerbericht ">i 99 WSm@S AUSTRALIË DANKT NEDERLAND Oorzaak ondergang nog een raadsel TER ONTLASTING VAN HET. WESTEN Verschil tussen mishandeling en mishandelingen Overleg met Rusland in New-Delhi Bestuurder gedood Politieke moord in Marokko Twee zusjes in put verdronken ONTWAPENING H.K.H. prinses Irene heeft gisteren met enige leerlingen van haar school schaatsge- reden op de Loosdrechtsche plassen. PARIJSE ACCOORDEN IN DE RAAD VAN DE REPUBLIEK OP 22 MAART Voor zover bekend geen Ned. slachtoffers in Australië Mr. Sunario: De margebeschikking Knaapje te Franeker door liet ijs gezakt en verdronken Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 U Postbus 1112 Postgiro Mo. 424519 KlacMendien.sl abonnementen 18,30-19.30 a. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 V-Öravenhage: Huygcnspioin 1 Postgiro 424367 Redactie: Tel. 111892 Aam. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362.569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67382 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 Der maand, f 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks "ViArUJüJ- Directie: C. A. KEUNIXG on Mr. K. VAM HOUTEN Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. PLAATSELIJK MIST. Weinig bewolking en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN y^Jl Maart zon op 7,26. onder 18 24 maan op 12.24. onder O <0> Hoofdredacteur: Dr. »T. A. H. J. S. BRTJUSTS SLOT DE Duitse Bondsdag heelt met een ruime meerderheid de Parijse accoorden aanvaard en met een krappe meerderheid het accoord over de Saar. Voor de eerste was een tweederde meerderheid nodig, voor het laatste niet En de Duitse liberalen, de. coa litiegenoten van de CDU, zijn dan ook orompt in deze laatste zaak Adcnau- »r afgevallen, het de Christen-demo- I weltl|g«n<'c wijze de leiding heeft boven Rusland „in kennis en het !™r,m overlatende te zorgen dat ook v.e""«S,°n ol1? kernwapens te maken". Dit was zijn antwoord op de Rus- craten oyeriatenoet te zorgen aat ook he bewenng van 8 Februari dat de Ver. Staten met de waterstofbom C IR Winston Churchill heeft gisteren verklaard, dat Amerika op over- ll'plritaronrln ll-iivo >1n Inirlinn' kond Un..._ D..nl1 1. 11 deze zaak in kannen en kruiken kwam. In de grond der zaak is dat een mi serabele houding. De Duitse liberalen wisten dat zon der het Saar-accoord de Parijse ac eoorden (Duitse herbewapening, Wes telijke Unie, intrede in de Navo) niet perfect konden worden. Die politiek hebben de liberalen in het verleden tn ook nu consequent gesteund. Wot zij dus gedaan hebben, is het laatste loodje dat het zwaarst weegt, alleen door de CDU te laten tillen. Er zijn mensen, die menen dat hier «en definitieve breuk ir, Adenauers doaliüe door ontstaat. Van de vier liberale ministers rij zijn tevens leden van de Bonds dag heeft één, de vice-kanselier Blücher, voor het Saar-accoord ge riemd. Bén heeft tegen gestemd en tvree hebben zich onthouden van stem men. Blücher heeft nu ontslag gevraagd. Hij wil daarmee demonstreren, dat hij niet aldus heeft gestemd ter wille v#a jdjn baan. Hij wil er waarschijn lijk ook mee uitdrukken, dat zijn po litie als vice-kanselier ondermijnd is door de afval van zijn partij. DB Britse en Zwitserse bladen gelo ven nog niet al te zeer aan een definitieve breuk. De liberale partij rit vastgeklonken aan Adenauers bui tenlandse politiek. In het kader van die politiek kwam M een punt, dat de liberalen moei lijk verstouwen konden: de regeling omtrent de Saar. Daar rebelleerde het Duitse nationalisme tegen. De Duitse liberalen hebben van oudsher denk aan de vroegere Duits-nationalen onder Hugenbergi een nogal nationalis tische inslag. Er is ook bij verkiezin gen stemmenwinst te behalen als men op de nationale snaren tokkelen kan. Dat doen de socialisten in Duitsland ook. En zie, 10 vonden die twee groe pen elkaar In haar verzet tegen het tear-accoöm. Maar h«t ie waarschijnlijk, dat dit conflict zich zal beperken tot een incident Noch de liberalen noch de Christen-democraten kunnen het op de spits drijven. De liberalen niet omdat zij nu eenmaal niet samen met de socialisten een buitenlandse politiek kunnen of willen voeren. De Christen-democraten niet, omdat zij voor sommige regelingen straks nog wel eens een tweederde meerderheid nodig hebben. Bovendien is er voor hen de troost dat er ook liberalen zjjn als Blücher, dia rich behoorlijk hebben gedragen. Hij heeft nu wel ontslag gevraagd, inaar het is de vraag of Adenauer hem laat schieten. Het merkwaardige ls ook dat de drie andere liberale mi nisters, die Adenauer in de steek lie ten, geen ontslag namen! |"\E volle last van het hele geval kwam op Adenauer en de CD tl neer. Het moet gezegd worden dat de CDU lich goed gehouden heeft en dat Adenauer zijn mensen goed bij elkaar hield. Het zou anders niet zo vreemd ge weest zijn ais daar ook eens afvalli gen waren geweest op betekenende schaal. Nationalistisch gevoel ont breekt voorzeker ook niet in de CDU En de Protestantse sector uit die par tij had bovendien de aanvallen te ver duren van de groep Niemöller-Heine- mann en van de pacifistische door- braak-stroming in de Evangelische kerk. Maar die aanvallen hebben gelukkig weinig uitgericht. Men kan dan ook niet anders zeg gen dan dat de christelijke partij in Duitsland zich goed gehouden heeft. Zij heeft weerstand geboden aan paci fisme enerzijds en aan de verleiding ten het nationalisme anderzijds. Zij en zij alleen is het die Duitsland uit de kring der vijanden naar die der vrienden heeft gebracht. m alleen heeft Duitsland de zijde van het "Westen doen kiezen toen het er op aankwam. Wat Mendès-France en het Franse parlement niet aandurfden, nl. het brengen van een offer op het gebied der nationale gevoeligheden, heeft Adenauer en heeft de CDU wel aan gedurfd. Wij vinden dit dit bij alle tries theid aan deze zaak verbonden voor Duitsland en voor Europa een •oed ding. achteraankomen. Churchill hield in het Lagerhuis een dramatische rede ter verdediging van het Britse besluit waterstofbommen te vervaardigen. De grijze Britse staatsman zei, dat de Russen zich bewust zijn van de voorsprong van het Westen, Hij waarschuwde hen, dat elke verrassende aanval onmiddellijk uitgebreide tegenmaatregelen met zich zal brengen. Churchill's slotsom was, dat. tenzij een „betrouw bare en algemene overeenkomst over ontwapening kon worden be reikt, de enige gezonde politiek voor de vrije wereld in de komende jaren zou liggen in wat wij noemen verdediging door afschrikking". „Als wij moed met geduld combineren, is er tijd en hoop. In middels: nooit versagen, nooit moe worden, nooit wanhopen". testofbwn. Welke weg moeten wij in slaan om onze levens en de toekomst van de wereld te redder?", vroeg Churchill. De leden van het Lagerhuis luisterden ernstig toen Churchill lijn rede hield. De premier sprak langzaam. Zijn stem was helder en sterk bij elk woord dal hij uitsprak. Churchill zei. dat Amerika op het ogenblik het enige land ter wereld is dat in staat is een aanval met de waterstofbom op volledige schaal „binnen enkele uren uit te voeren". Hij meende dat het tenminste drie of vier jaar zal duren voordat Rusland in een positie verkeert voor een aanval met de waterstofbom op Noord-Amerika. Het is denkbaar, dat Rusland reeds eerder, uit angst voor een aanval met atoomwapens door de Ver. Staten, zou kunnen trachten de achterstand te over bruggen door een verrassende aanval mei de kernwapens die Rusland nu reeds bezit. Zo'n aanval zou echter een vee! zwaarder vergelding ontketenen. De Amerikaanse luchtmacht is in alle delen van de wereld paraat. Dit alles brengt mij tot de overtuiging dat de Russen zeer onverstandig zouden zijn ais zij zich binnen de komende drie of vier jaar schuldig zouden maken aan een aanval op grote schaal." Churchill meende, dat Oost en IVest na drie of vier jaar op dit terrein zozeer aan elkaar gelijk kunnen zijn dat er mogelijk sprake zou zijn van een „afstand hou den", waaruit vrede kan ontstaan. „Wij, Engeland, rijn begonnen met het maken van de waterstofbom. Hoe wel de voorraad aan atoombommen van de Sowjel-Unie groter kan zijn dan die van Grool-Briilannië, plaaisen de Britse ontdekkingen ons vermoedelijk boven hen in fundamentele wetenschap." „Er bestaat geen verdediging geen volstrekte verdediging tegen de wa~ mm Vf' :':MKvW >;S ommmm De stem van de 80-jarige trilde. Churchill zei, dat de oplossing is een ontwapeningssysteem te ontwerpen, dat nimmer enig land in staat zal stellen een voordeel te behalen, dat de veilig heid van de anderen in gevaar zou kunnen brengen. Een Brits schema in die geest wordt nu besproken op een geheime conferentie van de subcom missie van de Verenigde Naties die in Londen bijeen is. Het jongste Russische ontwapenings plan is volgens Churchill onaanvaard baar. Het hoofdbestuur van het Australische Rode Kruis heeft aan zijn Nederlandse zusterinstelling een telegram gezonden, waarin dank wordt uitgesproken voor de betuigde sympathie en voor de aan kondiging van partijen beddegoed ter waarde van 42.500, die voor de slacht offers van de overstromingsramp zijn verzonden. Dinsdugaviind arriveerden p Schiphol de kapitein en de leden van de beman ning van het bij Denemarken gekapseisde en gezonken schip „l'olhtx". De 31-jarige kapitein W. Wychgel uit Groningen is met zeven jeugdige leden van zijn bemanning gisteravond met een K.L.M.-lijntoestel uit Oslo op Schiphol teruggekeerd. Zijn schip, de 450 ton metende kust vaarder Pollux ligt zestig mijl ten Noordwesten van Blaavand (Denemar ken) op de bodem van de Noordzee. Kapitein Wychgel was na aankomst op Schiphol weinig spraakzaam. Een van de vele verslaggevers die de on fortuinlijke zeelieden opwachtten, liet hem ter informatie een krantenknipsel lezen, waarin het vergaan van de Pol lux Zaterdagochtend j-1. werd gemeld en waarin gesuggereerd werd dat ster ke ijsafzetting op het scheepje de oor zaak van de slagzij en het kapseizen zou zijn geweest. (Van onze Haagse redacteur) De voorzitter van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, dr, ir. Z. Y. van der Meer, heeft besprekingen gevoerd met de burgemeester van Harderwijk en met de planologische dienst in Gel derland over de mogelijkheid om op de Veluwe in de omgeving van Harderwijk een nieuwe stad te bouwen. Forensen, die in het Westen van het land werken, zouden In deze nieuwe stad kunnen wonen, waardoor de voortdurende uit breiding van de grote steden in het Westen beperkt zou kunnen worden. Dat er over deze plannen besprekin gen ztjn geweest, betekent niet, dat het al vaste vormen heeft aangenomen. Eigenlijk gaat het zelfs ai te ver het als een plan aan te duiden. De moge lijkheid is geopperd voor het geval inderdaad een drastische oplossing no dig zal zijn voor de moeilijkheden die in de randsteden dreigen. Voor deze mogelijkheid verder uitgewerkt wordt, zal men eerst een goed inzicht in deze moeilijkheden moeten hebben. Daartoe is het wachten op het eind rapport van de commissie Westen des De Franse Raad van de Republiek iEerste Kamer) heeft gisteren besloten om op 22 Maart het debat over de ratificatie van de Parijse accoorden te openen. Volgens bet schema zal drie dagen daarna over de verschillende overeenkomsten gestemd worden, maar dit schema kan nog gewijzigd worden. N AAR het A.N.P. uit bevoegde WC- tcnschappeljike kring verneemt zou uitvoerig van de plannen tot het houden van militaire oefeningen op de Wadden eilanden niet alleen een bedreiging vor men voor het toerisme, maar ook voor de wetenschappelijke onderzoekingen, die op deze eilanden worden verricht. Op de Waddeneilanden, deelde men bet A.N.P. mede. geschiedt veel biolo gisch onderzoek, dat alleen maar in on gerepte gebieden kan \vo. den uitgevoerd, Men studeert er bijv. de dynamiek ten dierenpopulaties, die voor onze •and-, tuin- en bosbouw van fundamen teel belang is. Zouden de daarvoor ge schikte terreinen nu vervallen, dan zou dit onderzoek ernstig worden geschaad. Verder wordt op de Wadden veel etho logisch werk (onderzoek naar de gedra gingen van dieren) verricht, waarbij de biologen in alle stilte moeten kunnen werken. Dit kan daar goed gebeuren, omdat daar veel vogelkolonies zijn. Ook vestigde men de aandacht op het biologisch laboratorium in Oosterend op Terschelling, dat beheerd wordt door de Stichting Duinonderzoek en dat ook belang heeft bij de grootst mogelijke rust op het eiland. Bij het gevecht tussen Israëlische en Egyptische troepen ten Noordoosten van Gaza zijn een Egyptische officier en 35 onderofficieren en manschappen als mede zes burgers gedood. Dertiig man schappen werden gewond, aldus is thans officieel in Cairo bekendgemaakt. De Egyptische regering heeft mee gedeeld. dat Egypte een protest gete legrafeerd heeft aan de Veiligheidsraad. De regering heeft verder een flinke troe penmacht naar de grenzen gezonden met de opdracht het Egyptische grondgebied te beschermen tegen aanvallen. De wapenstilstsndcommissie van de Ver. Naties heeft in Jeruzalem mee gedeeld, dat Israëlische troepen „een hevige aanval" gedaan hebben op een Egyptische militaire stelling bij hst spoorwegstation van Gaza. Do commis sie zegt, dat „voorlopige berichten van waarnemers van de Ver. Naties er op wijzen, dat automatische wapens, mor tieren. handgranaten, Molotow-cock- tails en een grote hoeveelheid explo sieven werden gebruikt". Van Israëlische zijde wordt een an dere lezing gegeven. In Tel Aviv werd bekendgemaakt, dat „Israëlische troe pen bij Gaza een Egyptische aanval hadden afgeslagen, waarbij Israëlische troepen enige verliezen hadden gele den". Volgens deze mededeling hadden de Egyptische troepen de grens over schreden. Zowel Egypte als Israël hebben gis teren een klacht ingediend bij de ge mengde wapenstilstandcommissie van de Ver. Naties. Waarnemers van de Ver. Naties stellen nu 'n onderzoek in. De chef-staf van het Syrische leger, kolonel Shawkat Shukeir, heeft ver klaard, dat het Syrische leger klaar'.sichictlam-se brand staat Egypte bij le staan in het grens-1 geschil langs de Israëlische grens, dit in overeenstemming met het veilig heidsverdrag van dc Arabische staten, De Nederlandse immigratie-attaché in Canberra heeft vanochtend getele grafeerd, dat voorzover gisteren bekend was onder de slachtoffers van de overstromingsramp in Nieuw Zuid Wales geen Nederlandse immi granten zijn. lands, die rich reeds verscheidene jaren in de problemen van het Westen ver diept. Mocht dit rapport in de richting van een nieuwe stad wijzen, dan staat het echter nog geenszins vast. dat de Veluwe de aangewezen plaats zal zijn. Er zal over dit onderwerp en de vele problemen die er aan vastzitten no veel gestudeerd moeten worden. De Indonesische Officier var. Justitie mr. Sunario heeft in antwoord op een vraag of hij ervan overtuigd is, dat geen getuigen in de zaken tegen Schmidt en Jungschlager zijn mishandeld ver klaard. dat er natuurlijk verschil moet worden gemaakt tussen mishandeling en mishandelingen. „Wanneer iemand tracht verklaringen aan de politie te ont houden en na enkele klappen zou hij de waarheid willen vertellen, dan heb ben die klappen ter aansporing weinig te betekenen, wanneer blijkt, dat zijn verklaringen ook op waarheid berusten. In een dergelijk geval kan moeilijk van mishandeling worden gesproken", aldus zeide mr. Sunario in een onderhoud met een verslaggever van het ..Nieuws blad voor Indonesië". Op 6 April zal in New Delhi een niet- officiële bijeenkomst worden geopend van vertegenwoordigersvan Aziatische landen en de. Sowjet-Ur.ie. Op deze bijeenkomst, die wordt ge organiseerd door een particulier comi té. zullen in voorbereiding van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie die op 23 April in Bandung, Indonesië, zal wor den geopend, bepaalde problemen wor den besproken. i „Geen sprake van", zei de kapitein, maar toen hem gevraagd werd wat dan wel de oorzaak was bleef hij het antwoord schuldig. „We maakten ongeveer 40 graden slagzij", vertelde hij, „en probeerden de dekiast overboord te zetten om het schip weer omhoog te brengen. Het hielp echter niet. Integendeel. Een uur later kapseisde de boot plotseling helemaal. We hadden geen radio aan boord maar schoten enkele noodsigna len af." Slechts één van de reddingboten kon nog worden losgemaakt. Dat geschied de en met zijn zeven ondergeschikten nam kapitein Wychgel er in plaats en roeide midden in de nacht (het was drie uur 's ochtends) de Noordzee op. „Het was mooi weer, hoewel erg koud", vervolgde hij. „We zagen hoe de Pollux helemaal ondersteboven kwam te liggen met de kiel boven water. Na een uur kwam een Noorse tanker in zicht, die onze vuurpijlen opmerkte en ons heeft opgepikt". De kapitein verklaarde verder niets over het lot van zijn schip ai' te we ten. Het was hem onbekend dat een Duits schip nog getracht zou hebben het op sleeptouw te nemen. Hij wist zelfs nog niet of het gezonken was. De Pollux was met een lading houtpulp van Tvedestruand op weg naar 'Londen. Volgens de kapitein kon de siagzü noch het kapseizen geweten worden aan de lading, die naar hij zeide niet aan het schuiven was ge raakt. Het groepje schipbreukelingen arri veerde op Schiphol in fonkelnieuwe kledij, hun verschaft in Larvik. waar de Noorse tanker „Rogn" hen aan wal had gezet. Zij zijn met de Pollux al hun persoonlijke bezittingen kwijt geraakt en zij droegen onder hun armen alleen hun in dik pakpapier gewikkel de scheepskleding. Kapitein Wychgel toonde de verslaggevers het enige, wat hij van boord had meegenomen: een fraaie leren actetas met gouden letters „M.X. Pollux", waarin de scheepspa pieren waren opgeborgen. De Pollux is eigendom van de ge broeders B. en K. Pronk te Groningen, het schip was gebouwd in 1951. Dinsdagmiddag om ongeveer vier uur is een F. 84 „Thunderjef-straaljagcr van de tweede tactische vliegbasis Eindhoven verongelukt. Het toestel is na een mislukte start in het aan de rand van het vliegveld Welschap lopen de Beatrix-kanaal terechtgekomen. De bestuurder, de 24-.iarige ongehuw de reserve-tweede luitenant-vlieger M. F. Willems uit Brunssum (L.) is om het leven gekomen. De verongelukte vlieger stond als zeer ervaren aangeschreven. Het toestel is niet los van de grond geweest, doch op vrijwel volle aanloopsnelheid van hef vliegveld door de afrastering en over de daarlangs liggende weg in het Beatrixkanaal gereden. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Het toestel is gisteren uit het kanaal gebaald en aan een eerste onderzoek onderworpen. Het was alleen van voren ingedrukt. Dinsdagavond is de 18-jarige mej. N. Langedijk uit Winterswijk op de onbe waakte overweg aan de Morgenzonweg aldaar door een diesel-electrische trern gegrepen en gedood. ÏN het Kremlin is de rust oog al tijd niet weergekeerd. Nu worden er weer nieuwe mutatie* gemeld. Mikojan moest kortgeleden als mi nister van Handel het veld ruimen. De Sowjet-pers kraakte harde noten over hem. En sommigen zagen in de val van Mikojan de voorbode van de val van Malenkow. Dat kwam nog wit ook! Maar nu is er plotseling weer een eerherstel voor Mikojan gekomen. Want hij is nu een van de eerste vice- premiers geworden. Laten we eerlijk erkennen, dat ar geen touw aan vast te knopen is. Alle beschouwingen over de achter gronden van de kabinetswijzigingen in het Kremlin moeten met grote re serves worden bezien. Soms meent men er iets van te be grijpen. Daar zijn dan ook nog w«4 redelijke argumenten voor aan te voe ren. Maar een tijdje later blijkt, dat we er toch weer te weinig van gewe ten hebben om het wezenlijk door te hebben gehad. Ook wij zullen van tijd tot tijd wei blijven filosoferen over hetgeen «r in Rusland plaats vindt Maar wti doen het onder reserve en de lezer doet verstandig het ooder reserve te lezen. Minister Zijlstra heeft hedenmorgen in de Eerste Kamer, na een uiteenzet ting te hebben gegeven van dc con junctuur-politiek, opgemerkt, dat eco nomisch gezien het er weinig toe doei of een belastingverlaging van f 500 millioen er komt en of deze een half jaar eerder of later optreedt. Po]mek mag dit een rol spelen, aldus de Mi nister, economisch niet. Op het ogenblik is het belangr.,.-.. dat er rust komt in de lonen en prij zen. De vakbeweging treft geen blaam, wanneer zij bij stijging van de prijzen om loonsverhoging vraagt. Maar de regering heeft de plicht deze ontwikkeling te voorkomen. Het ver schil tussen hei binnenlandse en het buitenlandse prijs- en loonniveau moet niet blijven bestaan. Er zal een aan- In Casablanca is gisteren de stichter van de gematigde democratische partij van vrije mensen, sheriff Moulay Idriss, bij een moordaanslag om het leven ge komen. Twee mannen wachtten hem op, toen hij uit zijn huis kwam. Hij werd onder de ogen van zijn oudste dochter door vijf kogels getroffen. De daders ontkwamen op een fiets. Moulay Idriss was een tegenstander van de nationa listische Istiqlal. Zijn partij streeft naar een republiek, die nauw met de Fran sen wil samenwerken. De bevolking van Nyngan, een plaatsje in het Midden-Westen van Nieuw-Zuid Wales in Australië, leeft in angst en vrees, daar het modderige water van de gezwollen Boganriver knaagt aan de inderhaast opgeworpen nooddijken, die het plaatsje moeten bescher men. Nyngan was er reeds Maandag in de gehele staat het ergste aan toe door de overstromingen. Er zijn daar 16 personen om het leven gekomen, terwijl voor 22 vermisten het. ergste gevreesd wordt. In het district Nyngan was tot het middaguur reeds een decimeter regen gevallen. Het regenwater heeft de nooddijken doorweekt en het gevaar doen ontstaan, dat zij bezwijken, daar de Macquarie-rivier voortdurend reus achtige watermassa's in de Bogan uit stort. Als de watermassa's door de dijken Gistermiddag ont stond in hel pand op de hack vim dc fluitenhavenweg en da Koemarkt te Schiedam een uit- slaande brand, die hel Rijwiel-. currier en ntotorbrdrijf van de firma dc IT'aard. het Taxibedrijf ran tie heer Mulder en de ironing ran de familie, C. fatras sen in een half uur tijds geheel ver nielde. De eveneens in het pand geves tigde slijte.rij en iro ning ran de jamilie J. Jnnse bleef dank zij het doortastend optreden van tb' weer behouden. De schade beloopt een groot bedrag daar ruim drie honderd gloednieuwe fietsrit. wasmachines. stof zuigers en radioloe- stellen een prooi ran de vlammen teerden. De verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade Over de oorzaak is nog niets met zekerheid he kend. breken, zai de politie te Nyngan het brandalam geven. Dat zal voor de in woners van het plaatsje een teken zijn om naar het station te gaan, dat het hoogste punt ter plaatse vormt. Dakloze mensen hebben in de bio scopen. het paleis van Justitie en an dere gebouwen hun intrek genomen. In het geteisterde Hunterdal is het waterpeil snel gezakt. Het heelt daar een verschrikkelijk beeld van dood en verderf achtergelaten. De politie heelt reeds een begin gemaakt met cie ontruiming van Singleton en Maitiand. Dit is een voorzorgsmaatregel tegen een drei gende typhusepidemie. Er doen zich tripste dingen voor als rijen dakloze slachtoffers van de over stromingsramp met kleine bundeltjes voor de korte rit naar een immigran tenkamp in vrachtwagens of ducks stappen. De verliezen, die aan cie veestapel zijn toegebracht, zijn nog veel fantas tischer dan eerst gedacht werd. De verliezen aan vee in het Namoida! worden alleen al op 300.000 tot 400.000 stuks geraamd. passing nodig zijn. Maai in 1954 ia deze aanpassing ai formidabel ge weest. Thans heeft de Minister sterk hei gevoel, dat rust in de lonen enj prijzen niet alleen nodig is met betrek king tot ons exporlontwikkeling, maar kok om zoveel mogelijk de sterke loon- verhogingen van vorig ir voor de arbeiders zeker te steïk-i. Ook in bet belang van de vergeten groepen is deze rust nodig. Van onze parlementaire redacteur De minister van Economische Zaken prof. Zijlstra, heeft hedenmorgen in de Eerste Kamer verklaard, dat de discus sie van de Kamerleden over de aange kondigde algemene marg;ebeschikking ietwat voorbarig is. De critiek van de Kamer had volgens minister Zijlstra be trekking op een beschikking die In ieder geval niet zal doorgaan. De minister staat alleen voor ogen de algemene practijk te voorkomen van het handhaven in de prijzen van de drie procent omzetbelasting die per 1 Ja nuari voor de detailhandel is wegge vallen. Van een bevriezing van de han delsmarges op het peil van December 1954 zal dus geen sprake rijn. Heden avond zal minister Zijlstra hierover nog besprekingen voeren met het be drijfsleven. Een algemeen voorschrift ten aanzien van de omzetbelasting is noodzakelijk, niet omdat de detailhandel in het alge meen een blaam treft in deze, maar omdat er rust moet komen in de lonen en de prijzen. Zij die zich aan een al gemeen voorschrift houden behoeven zich niet beledigd te gevoelen. Wie in het verkeer rechts houdt, voelt geen discriminatie. Door de uitvaardiging van het verbod om links te houden. De minister verzekerde prof. Hellema (A.R.) dat niet zonder meer zal worden uitgegaan van de stelling dat aan de huidige marges voor alle tijden moet worden vastgehouden. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag zijn drie dochtertjes van de familie Dekker te Leiden in een zandput, die aan de Roomburgerweg te Leiden is gegraven voor dc aanleg van de nieuwe rijksweg, door het ijs gezakt. De 7-jarige Louise kon worden gered, doch pogingen om de levensgeesten van de vierjarige Grectje weer op te wekken, hebben niet gebaat. Het stof felijk overschot van de negen-jarige Janneke is nog niet gevonden. Vanmorgen zou het dreggen worden voortgezet. Te Franeker is een 8-jarig jongetje, D. Siebesma, door het onbetrouwbare ijs van de Sexbierumervaart gezakt. Er werden nog reddingspogingen in het werk gesteld, maar het jongetje is ver dronken. Van onze correspondent) r\E stemzaal van het Hilversumse kt raadhuis had gistermorgen veel weg van een dépendance van het Konink lijk Paleis Soestdyk. Meer dan 30 da mes onder leiding van mevr. W. A. Boot-Colijn, de echtgenote van de bur gemeester, hielden zich bezig met het schrijven van adressen van de kaarten, die prinses Marijke zelf heeft getekend en die aan 12.000 kinderen moeten worden verzonden. Deze kinderen zon den de Prinses op haar verjaardag een schriftelijke gelukwens. De paleisb soerotarie zag geen kam om al de*s adressen af te werken. Men riep daar om de assistentie in van de afdeling Hilversum van „Het Vierde Prinse kind"'. Mevrouw Boot-Colijn, die afde- lings-voorzitster is, deed geen vergeeft beroep op een aantal vrouwelijke vrij willigers. Zó vlot werkten de dames, dot dc voorraad kaarten gistermorgen uitgeput dreigde te raken. Een telefoontje naar het paleis was voldoende. De particu liere secretaresse van H. Af. de Konin gin, mevr. Smit-Avis, kwam persoon lijk een nieuwe voorraad bnn^im-

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1