Het gaat door Rood China lijkt macht Y.S. te willen tarten Communistische ondermijning Z.O.-Azië grootste gevaar Rast „Poging om commerciële televisie binnen te smokkelen" Eden eist Quemoy ontruiming en Matsoe Partij beschuldigt: HONGAARSE PREMIER HAD „RECHTSE NEIGINGEN" Schaduwkabinetwil Bevan wippen DULLES BRENGT VERSLAG UIT: D SCHEURING BIJ LABOUR? WOENSDAG 9 MAART 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3023 Moskou gebonden aan Haagse conventies Conflict Televisiestichting-E 55 NTS WIL SLECHTS RECLAME BINNEN GRENZEN VAN DE EXPOSITIE Versterking van beide China's Vandaag poging tot bemiddeling Betrekkingen met Malenkow Russische zet in de kwestie-Oostenrijk Toestand prinses Beatrix „zo goed als maar gewenst kan worden" Dedijer geen lid meer van parlement Nota aan Den Haagt (Van een onzer verslaggevers) MEN heeft gepoogd het voor te stellen alsof men op de E 55 te Rotterdam een experiment ten aanzien van commerciële tele visie gaat brengen. Maar daarvan zal geen sprake zijn. Wat daar komt is tentoonstellingstelevisie." Dit zei de heer J. W. Rengelink, secretaris van het bestuur der Nederlandse Televisie Stichting in een persconferentie, die was belegd om de conflictsituatie NTS-—E 55 aan een beschouwing te onderwerpen. VIA DAGBLADEN ZINLOOS De belastingvoorstellen HET CENTRALE COMITÉ van de Hongaarse arbeiderspartij heeft gisteren bekendgemaakt, dat Imre Nagy, de Hongaarse premier, er rechtse, anti-marxistische opvattingen op na hield en dat hij daarvan de woordvoerder in Hongarije was. Het officiële Hongaarse persbureau M.T.I. meldde voorts dat „personen met rechtse opvattingen" zijn geïnfiltreerd in de Hon gaarse zware industrie eh de landbouw, waar zij het vervullen van de door het centrale comité van de arbeiderspartij gestelde normen belemmerden. Het persbureau verklaarde, dat zich onlangs „verontrustende tekenen in de economische en politieke toestand" van het land hebben geopenbaard als gevolg van het optreden van deze „oppor tunisten en anti-marxisten". AMBTENARENSALARISSEN 7? Aneurin Bevan Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef, 118700 44 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendieiist abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 1157ÖO y.Gravenhage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie; Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks- Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN TurUM- Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond; VANNACHT WEER VORST Enkele overdrijvende wolkenvelden en droog weer, behoudens enkele plaatselijke sneeuwbuien aan de kust. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst en plaatselijk mistvorming. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 10 Maart zon op 7 1(1. onder 18 36; maan op 21.16, onder 7.14 O O Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ET Reorganisatierapport, dat door een daartoe ingestelde commissie bij het Centraal Comité van A.R. Kies verenigingen is ingediend, heeft thans geleid tot een voorstel tot reorganisa tie van de A.R. Partij van het Centraal Comité zelf. Aldus lezen wij in het laatste num mer van „Nederlandsehe Gedachten''. Het rapport is door de Kiesvereni gingen behandeld. Uit de reacties, al dus schrijft het blad, blijkt onmisken baar, dat de reorganisatievoorstellen door de Kiesverenigingen goed zijn ontvangen. Men^heeft wel critiek en op- en aanmerkingen, maar dat neemt niet weg, dat men met de grote lijnen gaarne accoord gaat. Dit is in ieder geval een gelukwens voor de reorganisatiecommissie waard. Belangrijker is echter dat een en ander er toe geleid heeft, dat het Centraal Comité thans met een eigen voorstel aan de Kiesverenigingen komt. Bij dit voorstel is rekening gehouden met de inhoud van de brieven der Kiesverenigingen die bij het Centraal Comité over het Reorganisatierapport waren binnengekomen. Daaraan is ook overleg met de reor ganisatie-commissie voorafgegaan. En nu wordt er vaart achter gezet. Tot Zaterdag 23 April is er voor de Kiesverenigingen gelegenheid om amendementen op het voorstel van het Centraal Comité in te dienen. Op 25 Mei komt dan het Centralen Convent bijeen om het aanvankelijke stand punt te bepalen en op 22 Juni volgt dan een buitengewone Deputaten- vergadering waar de definitieve be slissing valt. Men kan niet ontkennen dat dit een vlotte behandeling belooft te worden. AT i# mi de inhoud van het voor- W stel van het Centraal Comité? •Wat dat betreft beschikken wij nog maar over enkele summiere medede lingen in „Nederlandsehe Gedachten". Wij hebben daaruit begrepen, dat de hoofdzaken van het plan van de reor ganisatie-commissie overgenomen zijn. Dat zijn de sterk veranderde positie van het Centralen Convent en een col legiale partijleiding met functiever- deling. De door de reorganisatie-commissie gedachte vormingscommissie verdwijnt. In plaats van de voorzitter van de vor mingecommissie wordt nu de voor zitter van het College van Advies lid van het Centraal Comité en lid van het Moderamen. De zelfstandigheid van de Dr. Abra ham Kuyperstichtlng wordt gehand haafd onder eigen Raad van Beheer, maar het dagelijks bestuur van het College van Advies zal deel uitmaken van het dagelijks bestuur van de Dr. Kuyperstichting. De voorzitter van de organisatie- sommissie en die van het College van Advies zullen zitting hebben in he< Moderamen van het Centraal Comité. Echter niet ais onder-voorzitters. Zo is er dus toch collegiale leiding met functieverdeling. Het Centraal Comité denkt zich daarbij ook nog een praesidium van 2 of 3 personen, doch dit zal dan niet naar functionele maar naar represen tatieve maatstaf worden samengesteld. Verder heeft het Centraal Comité de afvaardiging van vertegenwoordigers van vrouwen- en jeugdorganisaties in het Centraal Comité afgewezen. Men wil niet dat de organisaties als zodanig in het Centraal Comité ver tegenwoordigd zijn, al zal de Depu- tatenrvergadering bij de verkiezing van leden van het Centraal Comité met het vrouwelijk element en de jon geren moeten rekenen. Het komt ons aanvankelijk voor bij het beperkte licht dat wij van de publicatie in „Nederlandsehe Gedach ten" ontvingen dat het voorstel van het Centraal Comité inderdaad een ver nieuwing van partij-organisatie be oogt in de geest zoals de reorganisatie- eommissie heeft gewild. En dat is wederom een gelukwens waard. De regering van de Sowjet-Unie heeft de Nederlandse regering meegedeeld, dat zij de Haagse conventies van 1899 en 1907 erkent, voor zover zij niet ge wijzigd of vervallen zijn krachtens het handvest der VN of latere overeenkom sten, die de USSR heeft gesloten. De twee Haagse conventies werden in dertijd geratificeerd door het Tsaristi sche Rusland. De Nederlandse regering heeft de regering van de Sowjet-Unie enige tijd geleden in een nota gevraagd of zij zich nog aan die conventies ge bonden acht. Het betreft hier drie conventies en drie verklaringen van 1899 en dertien conven ties en een verklaring van 1907, betrek king hebbende op de vreedzame rege ling van geschillen tussen de deelne mende landen, de oorlogvoering te land en ter zee en de rechten van neutrale landen. Nederland heeft om deze ver klaring van de Sowjet-Unie gevraagd als bewaarder der ratificatieoorkonden van deze conventies. 0 Te 's-Hertogenbosch Is een actie begonnen ter inzameling van gelden voor de uitbreiding van het protestants zie kenhuis in de Branbantse hoofdstad. Dit ziekenhuis fungeert als streek-ziekenhuis voor een groot gebied om Den Bosch waar ongeveer 50.080 protestanten wo nen. E AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft gisteravond verklaard, dal Communistisch China vast beraden lijkt te zijn Amerika's militaire macht te tarten. Volgens Dulles zuilen de Verenigde Staten vijandelijk geweld zo nodig met de grotere kracht, die wij bezitten bestrijden. „De Chinese communisten lijken vastberaden in hun pogingen Formosa te veroveren", verklaarde DuJes in een rede, die door de Amerikaanse radio en televisiezenders uitgezonden werd. Hij zei, dat de Verenigde Staten weigeren zich bij de verdediging van hét Verre Oosten tegen het communisme de wet te laten voor schrijven en dat in plaats daarvan een soepele strategie gevolgd wordt, en daartoe bezitten vrij voldoende kracht", zei hij. Dulles zei voorts voor een senaats commissie dat de positie van de „vrije landen in Zuid-Oost-Azië in gevaar zal komen tenzij de Ver. Staten hun in vloed op positieve wijze laten gelden. Dulles, die een verslag gaf van zijn recente reis naar het Verre Oosten, zei, dat de communisten „ons afschilderen als zwak. Tenzij de vrije volkeren een duidelijker gevoel krijgen van onze kracht en bereidheid om die kracht te gebruiken, zullen zij tot de slotsom ko men, dat het communisme zal winnen en dat zij zich beter bij het communis me kunnen aansluiten". De minister herhaalde zijn verkla ring van 16 Februari, waarin hij het denkbeeld van een opgeven van Que- moy en Matsoe (nationalistische eilan den voor de kust van het Chinese vaste- gen gevoerd. Op Y! December wai de We geloven, aldns de heer Rengelink dat de commerciële televisie als vraag stuk zeker ernstige bestudering be hoeft, Gaan we eenmaal met zo'n ex periment beginnen, dan zal dit op re- ele basis dienen te geschieden en de nodige voorzichtigheid zal in acht ge nomen moeten worden. Maar wat op de E 55 gaat gebeuren kan geen in zicht geven in commerciële televisie en het Is onjuist om van commerciële te levisie te spreken. Uitvoerig stond de heer Rengelink stil bij de voorbereidende besprekin gen, die hebben geleid tot een minder prettige toestand. Zijn betoog culmi neerde in opmerkingen, die een verre van aangename sfeer verrieden en eigenlijk kwam spreker tot de con clusie: „de NTS heeft nu genoeg van •"or." Reeds in September 1954 heeft de NTS het bestuur van de tentoonstelling E 55 meegedeeld, dat zij deze nationale expositie van zodanig belang achtte, dat zij er gaarne televisiedemonstraties zou willen houden. Er werd besprekin- Bekroond. Op de Hackneyhengstenkeu- ring in Den Bosch werd de hengst van de heer J. de Wael te Wijk on Aalburg, reserve kampioen. Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat over commu nistisch China's lidmaatschap van de Ver. Naties en over het lot van For mosa op internationaal niveau beslist tot! kunnen worden, indien in de straat van Formosa een staking van het vu ren tot stand gebracht werd en de nationalisten de kusteilanden ontruim den. Met was de eerste maal, dat Eden de Chinese nationalisten in het open baar opwekte zich terug te trekken van Quemoy en Matsoe. Eden noemde deze eilanden niet hij bun naam, maar sprak van „de ande re' eilanden. Hiermee bedoelde hij alle eilanden, belialv Formosa en de Pesca- doren. Er ging bij beide grole partijen i» het parlement een gejuich op. Minister Eden bracht verslag uit oyer zijn reis naar het Verre Oosten. Waarvan hij Maandag terugkeerde. Hij ZC1- dat de Amerikaanse regering reeds „positief bewijs" had geleverd van naar verlangen, de spanning te ver minderen, door in de afgelopen weken °c Chinese nationalisten te weerhou den van een aanval tegen het Chinese vasteland. Van haar kant had de rege- ring van Peking afgezien van een aan val op de zich in nationalistische han den bevindende eilanden Quemoy en Matsoe. Eden hoopte, dat de commu nisten zich zouden blijven beheersen. De nationalisten zouden volgens Eden niet alleen hun strijdkrachten moeten terugtrekken van de kust eilanden. maar ook moeten verklaren dat zij. met handhaving van hun aan spraken, die niet zullen nastreve'n met gewelddadige middelen en dat zij elke offensieve militaire actie achterwege zullen laten. Tijdens zijn reis had Eden ook de contacten, die met Moskou en Peking waren opgenomen, gehandhaafd. Zij duren nog voort. Eden had overwogen of er enige vooruitgang gemaakt zou kunnen worden door middel van een conferentie of andere onderhandelingen t.a.v. Formosa, maar meende, dat de tijd hiervoor nog niet rijp is. Zowel communistisch als nationalis tisch China trekt intussen duizenden soldaten samen en voert versterkingen aan naar het gebied rond en op Mat soe. De krachtmeting schijnt aanstaan de, meldt United Press. In Februari gingen door workstaKingen en uitsluitingen in ons land slechts 327 arbeidsdagen verloren, tegen 2507 in Ja nuari en 1440 in Februari 1954. In totaal kwamen in de afgelopen maand 4 (v.m. 4; v.j. 8) geschillen voor, waarbij gemiddeld 134 (505; 633) werknemers waren betrokken. NTS van plannen l.a.v. commerciële televisie op de E 55 niets bekend. Noch het tentoonstellingsbestuur noch de in oprichting zijnd e stichting voor commerciële televisie, had de NTS daarover enige mededeling gedaan. Het weet de aeer Rengelink ten zeerste dat van de plannen voor com merciële televisie het bestuur van de NTS eerst kennis kon nemen door een bericht in de dagbladen. Hoewel de NTS zich over deze stilzwijgendheid jegens een partner, met -wie men reeds maanden in onderhandeling was, nogal gegriefd voelde, nam zij toob het ini tiatief om opnieuw contact te zoeken. Later bleefe na eindeloze discussies dat tussen de Stichting Televisie E. 55 en de NTS geen overeenstemming kon worden bereikt. De NTS verklaar de en verklaart nog, geen bezwaar te hebben tegen reclametelevisie-uitzen dingen op het tentoonstellingsterrein zelve, mits deze het karakter hebben van werkelijke reclame-uitzendingen en demonstraties van artikelen. Het hoofdbezwaar van de NTS richt zich echter tegen het feit dat de Stich ting Televisie E 55, in haar publica ties beweert dat zij tot doel heeft de bezoekers van de tentoonstelling ken nis te laten nemen van de mogelijk heden van commerciële televisie. De omstandigheden waaronder men op de tentoonstelling zal werken hebben volgens de heer Rengelink niets te maken met werkelijke commerciële te levisie. Er Is hier sprake van „binnen smokkelen" van commerciële televisie, althans er worden pogingen daartoe gedaan. Het tentoonsteïlingsbestuur heeft begin deze maand bericht ontvangen dat met de bezwaren van de NTS re kening zou worden gehouden, maar uit een folder blijkt nu o.m. dat de Stich ting Televisie 55 voortgaat de indi 'k te wekken dat hier sprake zal zyn van een experiment met commerciële tele visie. Zelfs werd medegedeeld dat men niet alleen tien minuten-programma s wil uitzenden maar ook beoogt pro gramma's van een halfuur of een uur, welke door sponsors zouden worden betaald, uit te zenden. Onder deze omstandigheden xtjn, naar het oordeel van de NTS. verdere besprekingen zinloos geworden. Ook het feit dat men zelfs getracht heeft personeel van de NTS „weg te trogge len", werd door de heer Rengelink ge memoreerd als een symptoom dat ge tuigt van een weinig aangename sfeer. Dit conflict heeft de NTS enigszins wantrouwend gemaakt ten opzichte van de toekomstige ontwikkeling van de commerciële televisie. Wat er nu verder eaat gebeuren U nog niet te zeggen. Wel kan worden medegedeeld dat de NTS bereid is op de E 55 televisieprogramma's te ver zorgen. elke dag van 2 tot 6 uur terwijl zii geen enkel bezwaar heeft tegen ten- toonstellingstelevisie daarnaast. Maar die moet dan beperkt blijven tot di recte reclameprogramma'» binnon at grenzen ven het terrein. land) verwierp, omdat hij betwijfelde, of dit de zaak van de vrede en de vrij heid zou dienen. Dulles verklaarde, dat hij „zeer nut tige besprekingen" heeft gevoerd met generaal Tsjiang Kai-sjek. Volgens een verslag van zijn rede voor de commis sie meent hij, dat 15 De communistische ondermijning in Zuid-Oost-Azië op het ogenblik een veel groter gevaar betekent dan de dreiging van directe militaire aciie. 2) de ZOAVO-conferentie in Bang kok een goed begin was, waarop goed organisatorisch werk werd verricht langs de lijnen die de Ver, Staten zich gedacht hadden, 3) De economische toestanden in Noord-Vietnam, dat door de communis tische V.ietminh wordt bestuurd, „zeer slecht zijn". De geallieerden behoeven niet bevreesd te zijn voor de uitslag van de verkiezingen in Vietnam, die in Juli 1956 gehouden moeten worden, als deze verkiezingen werkelijk vrij zijn. Dulles wilde nog geen commentaar leveren op de rede van minister Eden. (Zie elders in dit blad.) Wel zei hij, dat de Ver. Staten, evenals Groot-Brittan- nië, trachten te komen tot beëindiging van de actieve vijandelijkheden in de Straat van Formosa. Hij heeft voorts o.m. verklaard, dat de geallieerden in Zuid-Oost-Azië over voldoende machtsmiddelen beschikken. Dulles zei, dat de propaganda van communistisch-China de evacuatie der Tatsjen-eilanden door de nationalisten tracht uit te leggen als een bewijs, dat de Ver, Staten slechts een „papieren tijger" zijn. Deze propaganda sugge reert aan de kleine landen in Azië, die door het communisme bedreigd worden, dat de Ver. Staten altijd redenen zullen vinden om zich terug te trekken als zij geconfronteerd worden met brute en meedogenloze kracht en dat communis- tisch-Cnina zeker zal winnen. De Amerikaanse minister van defen sie, Charles Wilson, heeft gisteren ver klaard niei le menen, dat communis- lisch-China met kans van slagen For mosa of de Pescadorenellanden kan aanvallen. „H.K.H. Prinses Beatrix heeft een uistekende nacht gehad. De tempera tuur is bijna tot normaal gedaald. De algemene toestand is zo goed als maar gewenst kan worden", aldus deelt prof. dr. J. F. Nuboer mee. Naar wij vernemen heeft Z.K.H. prins Bernhard, nadat hij prinses Bea trix persoonlijk naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht had gebracht, de wens te kennen gegeven ae operatie van zijn dochter bij te wonen. De behandelende geneesheren hadden hiertegen geen bezwaar, zodat de Prins bij de operatie aanwezig ge weest is. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag besloten de belastingvoorstellen en het ont werp inzake de huurwet naar een commis sie van vooorbereidlng te zenden. De be trokken ontwerpen zullen Vrijdag 18 Maart des namiddags in de afdelingen worden on derzocht. Die dag wordt geen openbare vergadering der Kamer gehouden. Ter gelegenheid ran haar terugkomst uit de Britse bezittingen en If est-lndir werd Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margaret van Engeland gisteren officieel ter' vrlkonid door de burgemeester van Londen. De foto toont de verwelkoming van Prinses Margaret 'rechts) door de Londen.se bnrgetneosteiSir Seymour Howard. op het stadhuis. MINISTER ZIJLSTRA wees er ver leden week in de Eerste Kamer op, dat moet worden voorkomen, dat prijzen, lonen en kosten cumulatief over elkaar heen tuimelen en du* steeds maar verder stijgen. Vandaar zijn wens, dat er rust komt in de lonen en prijzen. In het belang van de producent, maar ook in dat van de consument. En niet in de laatste plaats in het belang van de „vergeten groepen". Het lijkt ons nuttig, er aan te her- .uneren, dat het juist de socialisten waren, die tegen dit ministerieel beleid gekant waren. Het betoog van de minister wa* weliswaar boeiend en interessant, maarniet overtuigend, aldus hud woordvoerder, de heer Oosterhui*. De partij stelt vast dat „al degenen die zich afwenden van het beginsel van Lenin en Stalin inzake de voor rang die gegeven moet worden aan de zware industrie, de leidende rol looche nen van de arbeidersklasse. (Van een onzer verslaggevers) De heer W. Dijsselbloem, directeur van het ARKA-bureau (Alg. R.K. Amb tenaren vereniging) heeft in Tilburg tij dens een vergadering medegedeeld, dat vanmorgen een poging zou worden, ge daan om het vastgelopen overleg tussen de regeringsdelegatie en de bonden van overheidspersoneel over de amtcnaren- salarissen weer op gang te brengen. Het initiatief hiertoe schijnt genomen te zijn door de vice-voorzitter van de Vereniging voor Nederlandse Gemeen ten. de heer Chr. G. Matser, burgemees ter van Arnhem. De heer Dijsselbloem bleek niet erg optimistische gestemd over deze bemiddelingspoging omdat het standpunt van de regeringsdelegatie en dat van de organisaties te veel uit el kaar liggen. Nader is nog gebleken, dat de reg«- ringsdelegatie in de vergadering van jl. Vrijdag bereid was voor de eerste zes loongroeper. (ongehuwden, geoefenden en ongeschoolden) over de gehele linie 3 cent per uur meer te geven. Een so ciaal verantwoord minimum van 3180 voor gehuwden op 23-jarige leeftijd was voor haar niet acceptabel. „Imre Nagy en bepaalde andere ka meraden bij de ministeries en de pers" 'hebben volgens de verklaring van het centrale comité van de Hongaarse com munistische partij de arbeidersklasse bedrogen met loze beloften. Hierin moest de voornaamste oorzaak worden gezien van het in gebreke blijven van de industrie in 1954. Indertijd is gemeld dat Nagy ziek was. Het was bekend, dat hij persoon lijke betrekkingen met Malenkow on derhield. Het was te voorzien dat de tegen standers van Nagy in Hongarije, de eerste secretaris van de partij Mathias Rakosi en diens voornaamste economi sche medewerker Ernest Gero, van de afwezigheid van Nagy gebruik zouden maken om hem te treffen. Nagy's politiek had in brede kringen van de Hongaarse bevolking de hoop gewekt op een snelle verhoging van het levenspeil en een liberalisatie van het politieke leven. Rakosi is voorstander van het geven van voorrang aan de zware industrie. Begin October van het vorige jaar werd Nagy verweten, dat hij te' grote concessies aan de boeren had gedaan ten koste van de industrialisatie en dat hij de lonen had verhoogd op een wijze, die niet evenredig was met de productie. De eerste tekenen van een wijziging in de politiek in Hongarije werden j merkbaar, toen Rakosi op 20 December In het land terugkeerde na een ver blijf van twee maanden in de Sowjet- Unie. Rakosi legde daarna sterk de nadruk op de rol. die de partij moest spelen op elk gebied. Thans eist de partij de liquidatie van „de schadelijke rechtse Ideologie". Ellende der onkerkelijkheid. Het proef schrift van dr, Staverman. dat enkele wa ken geleden door prof. dr. K. Dijk In on* bïad werd besproken, is verschenen In da serie Bouwstenen voor de kennis der maat schappij bij de firma Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen. Tengevolge van de voortdurende sneeuwval zijn de werkzaamheden ter opening vm. Mndnrodam op 30 Maart n.s. leer beinueilijkt. De directeur, de heer (i. O. Jnngerins, bekijkt de sneeuw met gemengde gevoelens. De Britse socialistische leiders die zijn verenigd in het „schaduwkabi net" van Labour, zullen volgende week de partijfractie in het Lager huis voorstellen de strengste discipli naire maatregelen te nemen tegen Aneurin Bevan, de leider van de lin kervleugel, omdat hij bij verscheide ne gelegenheden verdeeldheid in de partij heeft gezaaid, zo wordt in be trouwbare kringen te Londen verno men. Het „schaduwkabinet" onder Cle ment Attlee zou voorstellen, dat de „whip" (een lid van een parlementai re fractie, dat leden van zijn groep moet aansporen de zittingen bij te wo nen) zich niet meer met Bevan be moeit. Dit betekent, dat Bevan uitge sloten wordt van atie activiteit van de fractie. Gewoonlijk wordt deze maat regel gevolgd door uitstoting uit de partij. Het voorstel tegen Bevan zal krach tige tegenstand ontmoeten, wanneer het in de fractie ter sprake komt. De groep zal in besloten vergadering bij eenkomen om te bespreken, wat er moet worden gedaan ten aanzien van de grootscheepse „rebellie" in het de fensiedebat van vorige week, toen zes tig socialisten onder Bevan hun stem onthielden aan een Labourmotie van afkeuring. De speciale zitting van de Labour- fractie over de kwestie-Bevan is een week uitgesteld in verband met de ziekte van Bevan. De bijeenkomst zou aanvankelijk vandaag plaats hebben. De Russische bewerlne dat de Sow jet-Unie een Oostenrijks vredesverdrag zal ondertekenen, als het Westen instemt met een waarbore dat Oostenrijk gevrij waard zal worden voor een eventuele nieuwe Duitse Anschluss" is door Ame rikaanse autoriteiten sceptisch ontvan gen. Het heeft overigens wel de aandacht getrokken dat dit het eerste nieuwe voor ste! is dat Moskou in een Europees pro bleem heeft gedaan sinds de groep Boel- ganin-Chroesjtsjew de leiding in handen heeft genomen. De meeste Westelijke deskundigen zien in deze Russische zet een poging Oosten rijk te vervreemden van zijn Westelijke vrienden. Oostenrijk zou namelijk een conferentie over zijn vredesverdrag moe ten bijeenroepen nog vóór de bekrachti ging van de Parijse accoorden. Bij wei gering van het Westen om onder die om standigheden te confereren, zou de schuld voor het mislukken van de Oostenrijkse vredesonderhandelngen dan on het Westen geschoven kunnen wor den. Aan Wladimir Dedijer. de vroeger* communistische leider in Joegoslavië, die in Januari wegens „vijandige propagan da" tot een voorwaardelijke gevangenis straf werd veroordeeld, is nu het lid maatschap van het parlement ontnomen. In zijn kiesdistrict, de stad Pancevo, spraken van de 38.832 stemgerechtigden er 23.002 zich uit tegen zijn aanblijven als parlementslid.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1