VIT DE TWEEDE KAMER Ratificatie van Parij se staat vast accoorden Behalve de C.P.N. fracties vóór m alle Christen-zijn in de Ned. samenleving AANVAL OP PALEIS VAN PREMIER IN SAIGON Voorbereidend overleg begin Mei Moeilijkheid en mogelijkheid sMt£ -hto «SïïSssïMrtï» eestelijke zegende huwelijk in van reeds getrouwd man Eerste bollenvelden in bloei Synode Ned. Herv. Kerk over: Praten Leger van opstandeling in actie Geen heerschappij over gewetens ten aanzien van partijkeuze Dr. Raab 11 April naar Moskou V.S. voor evacuatie van Matsoe? Koninklijk Paar in Nederland terug fOENSDAG 30 MAART 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3041 Jfeerbericht Voorjaar in Kinderdijk Ontslagen bij grote Londense bladen Kerk en cultuur Eerste kievitseieren in Someren gevonden GEEN INLICHTINGEN AAN JUSTITIE STAP VOOR GESPREK MET MOSKOU Prins Bernliard spreekt voor reserve-officieren o (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER is gistermiddag begonnen met de behandeling van de Parijse accoorden, waarbij de Westduitse souvereiniteit wordt hersteld en West-Duitsland wordt toegelaten tot de N.A.V.O. en de nieuwe Westeuropese Unie, waarvan het met Engeland, Frankrijk Italië en de Beneluxlanden deel zal uitmaken. Na de goed keuring van deze accoorden door het Franse parlement staat tie ratificatie door de Nederlandse Tweede Kamer eveneens vast. Behalve de communisten spraken alle fracties zich gisteren uit voor de Parijse accoorden. De C.P.N. had terdemonstratie, tegen de goedkeuring enige honderden aanhangers opgeroepen, die zich m de hal van het Kamergebouw en op de tribunes in de vergaderzaa. opstelden of plaatsnamen. Zij klampten in de wandelgangen vele Kamerleden aan om hen tot tegenstemmen over te halen. NIETS NIEUWS vu„r "™men, t.«m de politieke crisis ta Zuid-V,ctnam geweid 0nl*Do'óre'zes mortiergranaten, die zich in de prachtige grote gazons rondom het paTeis boorden, k Jamen zes personen - onder w.e enkele °ietDeet5°4riiriBe premier, die koppig weigert in te gaan op de dreigementen van de Binh Xuyen, verbleef in het gebouw, maar wist „„gedeerdmiddernacht, toen een mortiergranaat terechtkwam de woning van de .commisrtim^van ENGELAND Zie,-l>erder pagina 3 é- De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft Maandag en Dinsdag vergaderd, ter behandeling van een ontwerp herderlijk schrijven „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving"" Dit ontwerp, op een aantal punten geamendeerd, is Dinsdag avond laat met grote meerderheid van stemmen aanvaard. In de inleiding herinnert de Synode aan de oproep van de Al gemene Synode aan het Nederlandse volk in 1945. Toen kon met een kort stuk worden volstaan. Nu, tien jaren later, nu er reden tot dankbaarheid en verontrusting is, nu bovendien het mandement der R-K. bisschoppen de noodzaak van vernieuwde bezinning duide lijk heeft gemaakt, nu is het nodig in een uitvoeriger geschrift een reformatorische visie op het Christen-zijn in deze tijd te geven Dit geschrift is derhalve geen antwoord op het mandement der RK bisschoppen. Wel wil het mede dienstig zijn bij het gesprek tussen de kerken der Reformatie onderling en van deze met de Rooms-Katholieke Kerk. prefectorale politie aan Kerk en Staat Geen heerschappij De kerk staat op de bres voor het democratisch staatsbestel. Met het oog op de medeverantwoordelijkheid voor A Zie verder pagina 7 Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn gisteravond teruggekeerd van hun vacantiereis naar Sardinië. Het vliegtuig, dat het hoge gezel schap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. Koningin spreekt over kuip achtergebleven gebieden CHURCHILL DULLES -\ witte de Withsti'aat 30 Telef. U5700 U f""' Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtondienst abonnementen 18.30-19.30 Zatcidags 1718 uur: Telefoon 115700 u rvavenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2«b Telefoon 67892 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 7 675 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Pirectie: C. A. KEUNIXG en Mr. K. VAN HOUTEN Weersverwachting, gddig tot Donderdagavond. MINDER KOUD. Half tot zwaar bewolkt met piaaïfrftHjk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Minder koud. ZON EN MAAN. 30 Maart aott op 6.24, onder IS,10; maan op 101? onder 224 EK ii—.uw———1 Hoofdredacteur; Dr» 3, A. H. «F. S. BRTJT3NS SLOT S zo zouden we als vervolg op ons artikel van gisteren willen het ongeluk dan geheel aan kant van her., die in de opneming «In buitenkerkelijke leerlingen door Ie christelijke school grote gevaren Zeker niet. De hier gevreesde geva- pen 7.nr. stellig niet denkbeeldig Een fnluias op bescheiden schaal gehou den enquête noemde er een heel re- ,Lr onverschilligheid van buiten- LrkeÜlke leerlingen tegenover bijbei- se vragen, blijk geven van ongeloof tegenover de andere leerlingen van chr. Ji» naar bioscoop, dancing e,d het propageren van de zondagsontheili- g:ng, enz- Toch was er niet één van de on dervraagde scholen, die afwijzend te- Lover opneming van deze leerlingen f!ond. Ook in een kring als die van ie Vnjgemaakten. durfde men he jetiiige de discussie in hun orgaan De Gereformeerde School" niet aan de deur geheel in het .lot te La- Zij het dan ook, dat men teer In een apostolaire taak van de chris- «jte school niet wilde weten, maar iiUsluitend uit barmhartigheidsmotie- ,en wilde handelen. Rliikbaar voelden allen aan, dal J Evangelie deze openheid van om vraagt. .Elke verkondiging van de d »rich-in is missionnair geladen. W,e kan zónder bewogenheid de Goe de Herder schilderen? „Een bewogen heid. welke ook reeds onder Israel ge vonden werd in zijn door God gesche nen isolement: Alle heidenen, Heere, die GIJ GEMAAKT HEBT. zullen ko men.... en Uw naam eren, Ps. 86 (Zuidema). Welnu, om het zendingsmotief van het Evangelie reeds, mag dit °Pe"^B' rakter van de school met de bijbel niet worden prijsgegeven. ft Een aantal communisten bood gister middag aan de Kamerleden petities aanivaarin bun verzocht werd tegen aam aarding tan de Parfjse accoor den te stemmen, Het resultaat? Alleen Je CPA'. zal tegenstemmen AAR er is nog een andere reden M Telkens kan men weer lezen van christenen, die de openbare school bo ven de christelijke verkiezen, omdat de eerste „open" zou zijn en de tweede „gesloten". De eerste omvat alle kin deren van ons volk en de tweede al leen de eigen groep, zo betoogt men dan. Het zijn veelal christenen uit de school van Kohnstamm, die van me ning was dat „willen wij onze kinde ren leren hun naaste lief te hebben ai, rich zelve, wij hen dan met dl( naaste in aanraking moeten brengen «i hen niet door hermetische afslui tingen daarvan moeten scheiden." Welnu, deze naaste, en waarlijk „niet alleen, die met ons naar hetzelf de kerk- of evangelisatiegebouw gaat is er vandaag ook op de christelijke school. Gelet op het grote aantal bui tenkerkelijke kinderen op de christe lijke school, speciaal in onze grote ste den, kan men nauwelijks een glim lach onderdrukken wanneer men hier nog wil spreken van het „gesloten karakter van de christelijke school. Willen wij ons daarom met recht het dilemma „open" of „gesloten" van het lijf houden, dat ons onlangs nog weer door de secretaris van da dr. Wiardi Beekman-Stichting, drs. J. J- Voogd in zijn pleidooi voor de open bare school werd opgedrongen („In dienst der Kerk", Jan. - Febr. *55), dan moeten wij ook al om déze reden de openheid van de christelijke school blijven aandurven. Het christelijk karakter van onze scholen zal dan op de proef gesteld worden. Dat moet het kunnen hebben Anderzijds zullen we hier aan de buitenkerkelijke ouders geen conces sies mogen doen ten aanzien van het principiële aspect onzer scholen noch hen automatisch als lid dar school vereniging (wat nog wel gebeurt) mo gen inschrijven. En als er dan in het uiterste geval een leerling moet worden verwijderd, wat in de practijk, getuige bovenbe doelde enquête sporadisch geschiedt, dan doet men dit niet alvorens zich afgevraagd te hebben: Waarom heb ben wij deze leerling op ónze christe lijke school niet in BLIJVENDE aan raking kunnen brengen met de Hei land? Heeft hij Hem bij ons in woord en daad dan zó onduidelijk gezien? Daarom geloven wij, dat hier de moeilijkheden niet boven de moge lijkheden het laatste woord mogen hebben. De christelijke school blijve hier naar het woord van Kuyper „voor héél de volks jeugd, voor alle kinde ren onzes volks haar deuren ontslui ten. En dit altoos onder de roepstem uit den Hoge: „Laat tot Mij uw kinderen komen!" T. M. GILHUIS Nauwelijks is de vorstperiode voor bij. of de eerste bollenvelden staan reeds in bloei. Wie thans de bollen streek doorrijdt kan hier en daar reeds mooie velden gele en blauwe crocussen bewonderen. De narcissen groeien thans ook snel» hoewel deze. evenals de crocussen, be langrijk later zijn dan vorig jaar. Donderdagmiddag hoopt ffij, L. A. Kesper. commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de „Keukenhof' te ope nen. n. -»rste sprekers waren de heren Schmal (C.H.) en dr. Bruins Slot (A.R.). Mr. Schmal zag in de Parijse aceoorden het op dit ogenblik maximaal bereikbare Hij sprak zijn grote erkentelijkheid uit jegens de Engelse minktL van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, die de moeilijkheden, wenfe het Ikapwizen van de E.D.G. veroorzaakten, heeft weggewerkt en zijn eigen land hij de nieuwe intergouvernementele opzet heeft betrokken. spalt tussen Duitsland en Frankrijk krijgt thans een kans omgezet ie wor den in een hecht samengaan. Met alle De keer BI nuk, minister inn Defensie t an If'est-DuUsland, arriveerde gisteren in Londen, waar hij begroet nerd door Lord Carrington. Dc heer Blank, die bespre kingen zal toeren mei het Britse ministerie tan Defensie zal ook de geheime ivapcns bestuderen, die te Salisbury Plain gedemonstreerd worden. ER schfjnt nu weer een bijeenkomst van de „Grote Vier" op komst te zijn. Voor velen is dat een opluchting. Men denkt allicht: als de grote tegenstan ders met elkaar aan de praat komen, zullen de spanningen wel afnemen. Met vergisse zich niet. De historie van Jalta bewijst dat ais de grote he ren roet elkaar aan de praat komen de beslissingen vaak gaan ten koste van de kleinen. Deze besprekingen ran de Grote Vier alleen onder elkaar en niet publiek leveren dus grote gevaren op. Alleen wanneer er aan de zijde van het Westen staatslieden naar toe gaan met een vast karakter, een goed beginsel en duidelijk omlijnde plan nen, kan er iets goeds uit voortkomen. Praten alleen is nog geen winst. i 'Tj 5? De grote Britse dagbladbedrijven, die ten gevolge van een staking van het onderhoudspersoneel sinds vijf dagen niet meer verschijnen, hebben gisteravond ontslag aangezegd aan alle arbeiders, die hun lonen per week of veertien dagen uitbetaald krijgen. Mr. Schmal merkte op. dat de zaak van het verenigd Europa niet gediend is met onrijpe lyriek. Evenals prof. Bruemans stond dc heer Schnrial scep- tisch ten aanzien van een Europese constituante op dit ogenblik. De C.H.- woordvoerder waarschuwde er voor m de West-Europesc Unie en de N.A.V.U. de vaste rots van ons behoud te zien. Geweld tegen geweld kan ons laatste woord niet zijn Mr. Schmal wees erop dat de huidige toestand soms de indruk geeft, dat het einde van de wereld nadert en dat de dag van gramschap voor de deur staat. Onder de indruk van deze benauwenis, aldus mr, Schmal, moet het Westen zorgvuldig acht siaan, op elke uiting die van bevoegde zijde uit Moskou tot ons komt. Er moet worden gepraat. Laat ons hopen en bidden dat daar iets van terecht komt Dr. Bruins Slot (A.R.) begon zijn rede met op te merken, dat na de ratifmatie van de Parijse accoorden door Wcst- Duitsisnd en Frankrijk er Weinig reden is om omvangrijke beschouwingen aan deze accoorden te wijden Er is moei lijk in dit debat nog iets nieuws te ver tellen. Wij begroeten de Parijse accoor den als noodzakelijk sluitstuk van de Atlantische verdediging. Wij erkennen dat West-Duitsland als bondgenoot moet worden opgenomen en dat Duitsland mee moet doen aan de gemeenschappe lijke verdediging van de N.AVO en de Wcst-Europese Unie. Ook de oude twee- scepsis, die er ook bij ons ten aanzien van Duitsland bestaat, striven wij met dit land een gemeenschappelijk politiek doel na, nl. het afweren van de com munistische bedreiging. Ket is ons aller belang en ideaal Duitsland bij het Wes ten te betrekken. De A.R.-woordvoerder zette vervolgens uiteen, Waarom de Parijse accoorden niet de meest gelukkige vorm aan de inschakeling van West-Duitsland geven. Wij hadden liever gezien dat niet de af zonderlijke staten de dragers werden van het militair gezag maar de West- Europese staten gezamenlijk, omdat daarin een waarborg ligt tegen nationa listische dwaasheden. Dr. Bruins Slot vond het merkwaar dig. dat de mensen die het meest be ducht zijn voor Duitse escapades de Europese federatie het felst bestrijden. De Parijse accoorden vormen een Euro pees bondgenootschap en geen Europese SeDeegeï^aPdie -mét rirg vervuld zijn voor de kwade kansen van de Duitse herbewapening, betreuren het dat met de weg van de Europese Defensie Ge meenschap is ingeslagen De voornaam ste waarborg die de Parijse accoorden bieden, ligt niet in de voorgenomen re- pressie en controle, maar m het feit, aat de West-Europese landen politiek op een hoop zijn gedreven en technisch worden geïntegreerd onder het militaire opper bevel van de NAVO. Wij hadden graag daaraan toegevoegd, aldus dr. Bruins Slot. de politieke integratie van de Europese Defensie Gemeenschap. De Parijse accoorden bevatten een regeling voor de gemeenschappelijke defensie. Zij bieden geen oplossing voor de in terne politieke problemen. Deze accoor den geven Europa niet de plaats in de wereld die het behoort in te nemen. De interne tegenstellingen hadden beter en grondiger moeten worden opgelost, pe voordelen van 'deze accoorden zag dr. Bruins Slot in de gemeenschappelijke bestrijding van het communisme en de Engelse deelneming in deze zwakkere vorm van samenwerking. Deze zwakkere vorm krijgt door de Parijse accoorden een sterkere inhoud. Wij moeten thans geen versterking van de vorm gaan zoeken door verzwakking van de inhoud. Dr. Bruins Slot hoopte dat Engeland in toenemende mate zidh zou vereen zelvigen met de belangen van Europa. Het vraagstuk van de supranationale integratie dient volgens de a.r. spreker buiten de militaire sfeer te worden ge houden. Het zal al moeilijk genoeg zijn, deze op economisch gebied te bereiken. Die granaat werd afgeschoten door een ^Vier °batabóns van de nationale para troopers vochten sindsdien met de Bm^|; Xuyen. In het hoofdstuk over kerk en cul tuur wordt gehandeld over tpn-ziin in. onze tijd- Dit cnrisien-iijw is het zich voegen onder heerschappij 'vm Christus, nfet het hebben vaneen beschouwing over de zin van het leven. Het gaat nfet terug op een wereldbe schouwing, maar is een geloofsbeslis- cin? die het gehele wezen raakt. Over het christen-zijn in de wereld zijn geen algemene gedragsregels te «even, Aanwijzingen gelden slechts voor een bepaalde tijd. Thans word, een krachtige uitdrukkingvan sphaa- riteit gevraagd- Het christen-zijn onze tifd waSgt dat vrij staan naast de mens. die anders dan in de 19e eeuw lijdt aan het bestaan. Wjj moeten Hem niet ons anders-zijn die nen. Hiermee verschillen vvij van die mede-christenen, die de anti-these als algemeen geldend beginsel zouden- wil- fen doorvoeren. De scheiding tussen Christus en de machten der duister nis is zeer moeilijk aan te wijzen en valt doorgaans niet samen met de scheiding tussen organisaties van christenen en van met-christenen. Het christen-zijn drijft tot belijdenis, dus tot arbeid en daad. Het belijden van de Christen leidt tot overtuigingen, deze tot houdingen, die weer uitmon den in gedragingen. Deze gedragingen, hoewel zii consequenties van het belij den kunnen zijn, mogen niet als alge meen geldende regels aan de gemeente van Christus worden voorgesteld. Lr is verscheidenheid op dit punt. ue verschillen hebben wij te achten. In het hoofdstuk over kerk en staat wordt eerst als Bijbelse visie op de staat vastgesteld dat hij een instelling lGoös is. De staat richt zich op het mens-zijn en hij gaat Christen en met- Christen gelijktijdig aan. De staït ligt in Gods bedoeling.' Soms zullen mensen, die zijn bedoeling niet kennen, de Christen in gehoorzaamheid overtref fen. soms niet, maar de solidariteit moet ie kerkstaat zowel als de staatskerk worden afgewezen. De gemeente van Christus gaat een weerloze weg. Zy heeft het woord der profetie en zij kent de daad der befde. Daarmee dient zij staat en maatschappij- De politieke partijen zijn de vorm. waarin wij onze politieke verantwoor delijkheid uitdrukken. Over de keuze bestaat diepgaand verschil van mening. Allerlei godsdienstige en niet-godsdien- dragfaangeno®*"' ventre" op U April per vliegtuig naar Moskou. Krefsky en een aantal adviseurs. Be Verenigde Slaton wensen van Ca nada, Australië en Groot-Briltannie eert garantie voor de verdediging van ror- mosa in ruil voor een evacuatie van de eilanden Quemoy en Matsoe, ver neemt hot Franse persbureau AFP van zeer betrouwbare zijde. Amerika —CU le dien aanzien nog geen officiële step pen gedaan hebben. Canada zou ^mer van mening zijn, dat het niet op een dergelijk voorstel zou kunnen ingaan, - De Franse nationale vergadering heeft het regeringswetsontwerp ter her vorming van de belastingen in zijn ge heel met 303 tegen. 268 stemmen goed gekeurd. Gistermorgen omstreeks 10 uur zijn in een weide aan de Parallelweg in de Noordbrabantse gemeente Someren de eerste twee kievitseieren gevonden. Gerard Menting uit Someren vond de eieren en is er mede j.aar de burge meester gegaan. Gisteren nog zouden de eieren naar het paleis Soestdijk wor den gebiacht. Het gerechtshof van Stockholm heeft gisteren de reservekapitein van het Zweedse leger Oertenblad wegens spionnage veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid. Vanmorgen om 02.30 uur warne ten minste twee doden en 16 Daanbii bevonden zich vrouwen etx kin- der^m die te de buurt van de prefectuur WDedpremier, die met zijn naaste mede werkers middelen bstudeerde ter oplos sing van de crisis, vergewiste er zich on- wdddelijk van hoe groot de moitiergra naten waren. Toen hij constateerde hpt kleine granaten waren bleef hij m zijn wertkamer en zette de besprekingen T Door Vdertscherven van de mortiergra naten zijn in totaal vier perzonen „e- wond. aldus heeft de chef van het kabi net verklaard. Diem ontbood ziekenauto's in sprak nPTxtoorüiik met cie gewonden, van ae •zijde van het departement van de pre mier is bekend gemaakt ,dai bij de aan «f op het politiebureau drie nationa listen gedood en 12 gewond zijn. Aan de zijde van de Binh Xuyen sneuvelden drif dfdoor de Binh Xuyen ontruimde eebouwen zijn grote hoeveelheden bazoo- ka's sranatin en lichte wapens gevon den' Toen het legerhoofdkwartier onder vuur genomen werd trok een bataljon paratroopers langs de rue dej lEglise P L het eebouw te bescnermen. Het weid echter gehinderd door een aantal mannen van de Binh Xuyen. die zich op dei bo venste vedieping van een winkelhuis verschanst hadden. De paratroopers opende het vuur met 37 mm kanonnen en vernietigden gebouw en tegenstanders. Aan de zijde van de paratroopers vie len 20 gewonden- Saigon was vanmorgen later weer tot het normale leven teruggekeerd. Behalve de troepenconcentraties op belangrijke punten en e"k^ Z^ken sperringen was weinig meer te merken van de ongeregeldheden, die meer dan vier uur lang tussen particuliere legers en de nationalistische troepen van vrij Zuid-Vïetnam hebben plaatsgevonden. Het verkeer bewoog zich normaal over de Boulevard Gallienl, de voornaamste verkeersader tussen Saigon en de cm- nese wijk Xsjolon. (Van onze correspondent.) ,nog nooit voorgekomen zijn dat een - kwam. ^let onder- Als een kuiken, dat juist uit het ei gekropen is en schuchter de wereld inkijkt, stond de Giethoorn, één van de 32 mijnenvegers, die de marine bij diverse werven in bestelling heeft, te wachten op hel moment, dat zij aan haar element zal worden toevertrouwd. Vandaag zou zij door drie grote' bok ken opgenomen en te water gezet wor den. Maar eerst moest zij nog 75 me ter over de vaste wal versleept wor den. De Giethoorn is bij L. Smit en Zn te Kinderdijk niet op de helling, maar in een loods gebouwd. Hel transport ivordt verzogrd door de Baily N.V. te Nieuiv-Lekkerland.Foto: De Giethoorn bij het verlaten van de loods-—-- ,-»■ 'i t stige factoren spelen daarbij een rol De kerk moei aan haar leden vragen, dat zij de zaak van hun partij toetsen aan de zaak van het Rijk. De leden moeten hun partij kiezen door zich af te vragen, waar hij onder dat ge zichtspunt het vruchtbaarst werken kan. DE MINISTERS van Buiten-|van Buitenlandse Zaken, Antoine Pi- landse Zaken van de Weste- Bd lijke Grote Drie zullen ongeveer de tweede week van Mei in Parijs bijeenkomen om plannen uit te stippelen voor een benade ring van Moskou, teneinde te komen tot een viermogendk<*den- conferentie. Dit werd vandaag in Pariy^ uit betrouwbare bron vernomen, al- dtis Ass. Press. De ministers, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, zijn Br lire collega Sir Anthony Eden en de Franse minister D dc R-K. geestelijke, die op 22 Januari jl. in dc Maria-kapel te Haarlem het huwelijk inzegende tus sen de 38-jarige mej. J. A. van P. uit Haarlem en de in Amsterdam woon achtige 57-jarige mr. dr. M J. F. Deze man blijkt ten tijde van de huwelijks inzegening gehuwd te zijn geweest met een andere vrouw. Zijn wettige echtgenote heeft tot nu toe geweigerd van F. te scheiden. Het onderzoek is ingesteld omdat het verboden is een huwelijk kerkelijk te sluiten, voordat het voor de ambtenaar van de burger lijke stand voltrokken is. De Haarlemse rechercheur, die met dit onderzoek belast werd, heeft zijn zoeken naar de betrokken geeste lijke moeten staken, omdat hij tegen over een „zwijgende muur" kwam te staan. De R.K. geestelijkheid in Haar lem weigert nl. inlichtingen te geven. Dit is voor het hoofd van de recherche aanleiding geworden om zijn .onder~ zoek af te sluiten en de zaak m han den van de Justitie te geven- Naar verluidt heeft de bisschop van Haarlem, mgr. 3. P- Huibers het bur gerlijk huwelijk tussen F. en zijn wet tige echtgenote ongeldig verklaard zo dat het voor F., die enige tijd 8®)®" den tot het R.K. geloof schijnt te zijn overgegaan, mogelijk werd een huwe lijk met de R-K. mej. Van P. telaten inzegenen- Intussen is de geestelijke, die de inzegening in de Maria-kapel verrichtte, volgens de Nederlandse wet strafbaar. Naar wjj nader vernemen zou het tot zulk een daad kwam. Het onder zoek dat door de officier van Justitie in Haarlem werd ingesteld o.a. wer den verhoord de betrokkenen (onder wie de bisschop van Haarlem, zijn secretaris dr. M. J- de Jong en andere geestelijken) leidde tot niets, omdat de verhoorden zeiden niets te kunnen zeggen. Ook dit onderzoek moest dus gestaakt worden. Thans liggen de dos siers van deze zaak in Den Haag. VEILIGHEIDSRAAD OVER GAZA V.N. VEROORDELEN ISRAEL De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Israël gisteren met algemene stemmen veroordeeld voor het incident te aza, waardoor 38 Egypienaren en acht •aëiiërs om het leven kwamen. Rusland schaarde zich in dezen achter de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk. Prins Bernhard zal op 14 Mei in de Ridderzaal te Den Haag een voordracht houden voor de algemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren. De prins zal in het bijzonder aan dacht besteden aan de taak van de Ne derlandse officier, zowel specifiek natio naal als internationaal gezien, aldus ,,de reserve-officier", het blad van de alge mene vereniging van Nederlandse re serve-officieren. Op verzoek van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Nederlandse Studen ten Raad zal H.M. Koningin Juliana op 18 Juni een toespraak houden op een grote bijeenkomst van jeugd en jongeren over de dringende noodzaak van hulp aan achtergebleven gebieden in de wereld. Uit alle delen van het land zullen jeuga- delegaties worden aangewezen om deel te nemen aan deze samenkomst, die naar alle waarschijnlijkheid zal worden gehou den in de St. Pieterskerk te Leiden. Ojj net marktplein van Juarez (Mexico) heeft een opgewonden menigte verleden week twee boeren opgehangen die waren beschuldigd van toverij. De politie heeft dertig personen aangehouden die verdacht worden van aanstichting van deze lynch partij. in Parijs voor de bijeenkomst van mi nisters van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. JJe permanente raad van de Nato Htadert vandaag om de datum en plaats voor deze bijeenkomst vast te stellen. Men zou (overwegen omstreeks 20 Mei een uitnodiging lot Moskou te j'chten. Mrcirt een ministersconferen tie der G -e Vier een succes worden, dan zal z t>gelïjk een bijeenkomst der Grote Viüï op het hoogste niveau wor ds»- gt-.'ibuden, waarvoor eventueel ook tte Westduitse bondskanselier zou wor den uitgenodigd. Zulk een conferentie valt echter, als zij mogelijk zou blijken, niet te verwachten voor het einde van dit jaar of zelfs het begin van 195S, aldus United Press. Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis gezegd, dat er de laatste tijd in de internationale toe stand een wijziging ten gunste schijnt te zijn ingetreden. De premier, die een samenkomst op hoog niveau sedert Mei 1953 heeft voorgesteld, waarschuwde echter dat zulk een gesprek zou kunnen mislukken. Hij riep in herinnering dat de staatshoofden het nog niet met name eens zijn geworden over een ontmoeting der Grote Vier op hoog niveau. Hij voegde hier aan toe dat niets veron achtzaamd wordt en dat men, gezien de jongste verklaringen van Eisenho wer. Faure en Boelganin, niet het ver trouwen en de moed moet verliezen. De socialist Warbey vroeg op de man af of Churchill plannen doorzette voor een ontmoeting aan de top en of hij daar zelf aan zou deelnemen. Met een glimlach probeerde de premier de vraag uit de weg te gaan. Hij ver klaarde dat de toekomst in duisternis gehuld is zonder te zeggen of hij het over zijn eigen toekomst of die van de wereld had. De Amerikaanse minister var, Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gezegd, dat wanneer de Europese eenheid eenmaal een onveranderlijke realiteit is geworden, er met meer hoop een conferentie tussen de Westelijke mogendheden en Rusland zou kunnen worden gehouden. Dulles zette aan de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen uit- de toelating van West-Duitsland tot de een, dat de Duitse herbewapening en Navo de, wat hij noemde, „eenheid van het niet-communistische deel van Euro- ,,pa" teweeg zou brengen.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1