GESPREK OVER FORMOSA Voorzichtige reacties op voorstel Tsjoe Washington: La Tsjang meepraten Grootse Ambon - manifestatie in Haagse Houtrusth allen Veroordeling van alle kolonialisme Prof. dr. R. Zaterdag H. Woltjer overleden;, r Voor Nieuw-Guinea geen condominium Weigering door nationalisten VIJF JAREN STRIJD VOOR VRIJHEID EN RECHT SLOTVERKLARING BANDOENG Verongelukt op weg naar ziekenhuis Zweeds koningspaar op weg ■Robert herman woltjer werd Socialistische verkiezingszege in Nedersaksen C.D.U. liep terug Auto tegen boom - MAANDAG 25 APRIL 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3061 N Weerbericht Vrede tussen Rusland en Japan op handen? Door trein gegrepen en gedood Begrafenis prof. Woltjer Drie doden bij auto- ongeluk tussen Best en Oirschot 6000ste schip te Rotterdam 1 sioe En Lai «Jupiter" verloor schroef VLIEGERS VRIJ? :VV F* Hou ende Getrou Kind speelde op spoorbaan BOELGANIN WENST: Gesprek mei Eden en Eisenhower BoMwAmx Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 H IA Postbus 1112 Postgiro No. 424519 KJaehtendieiist abonnementen 18.30-19.30 a Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 ■St^Qrsvenfrage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tel. 114402 Klachtend.enst 16.311-39 30 u Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 1Mb Telefoon 87R8" Abotmementspn js 52 cent per week, 2.26 per maand. f 6.75 por kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks TH&um- Weersverwachting, geldig t >t Dinsdagavond, ZACHTER. Vannacht weinig bewolking en plaatselijk Hchte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking en later misschien wat regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter dan vandaag. 26 April *on op 5 24 ond^r 19 56; ntMii op 8.05 onder 0013. Directie: C. A. KEO'DTG en Mr. K. VAN HOUTEN -0> Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT optimisme" Japan heeft Zaterdag formeel aan Rusland voorgesteld in Juni in Lon den besprekingen over een vredes verdrag te voeren, aldus is in ge woonlijk betrouwbare kringen verno men. Het Japanse voorstel was vervat Jn een nota, die aan de permanente waarnemer van Japan bij de Ver enigde Naties, Renzo Sawada, is toe gezonden ter overhandiging aan de Russische regering door tussenkomst van de leider van de Russische V.N.- delegatie Arkady Sobolof. Het doel van de voorgestelde be sprekingen is een einde te maken aan de nog steeds bestaande oorlogstoe stand tussen de beide landen en het hentellen van normale betrekkingen. Swwehton dat Indonetiï geno»g«n iou wllkn naman mat aan eezamanlijlc Na- dvtludi-Indonaiixch asstuur Over Wee- blijk Hieow-Guinaa rijn van officiële bdontiiaebe rijde mat klam iagan- ftiptokan. F\ E meest opzienbarende gebeurtenis die zich tijdens de thans ge sloten conferentie in Bandoeng heeft voorgedaan, is de verkla ring van Zaterdag (waarvan wij in een deel van onze edities reeds melding maakten) van de Chinees-communistische premier, Tsjoe En Lai: „De Chinese regering is bereid in onderhandelingen te treden met de regering van de Ver. Staten om de kwestie van het verminderen van de spanning in het Verre Oosten te bespreken, en in het bijzonder de kwestie va« vermindering van de spanning in het gebied van Formosa". De verklaring verwekte een enorme sensatie toen zij aan de pers werd ter hand gesteld. Zij was afgelegd tijdens een lunch van dele- gatiehoofden. Er werd ook in gezegd dat het Chinese volk het Ame rikaanse volk vriendschappelijk gezind is. Minder toeschietelijk was Tsjoe En Lai echter gisteren, in zijn slotrede op de laatste zitting van de Aziatisch-Afrikaanse conferen tie. De Chinese premier zei nu dat onderhandelingen met de Ver. Staten over Formosa „niet in het minst de gerechtvaardigde eisen van het Chinese volk zouden mogen aantasten betreffende de uit oefening van zijn souvereine recht om Taiwan (Formosa) te bevrij den". Verder bepleitte Tsjoe besprekingen tot blijvende vrede in Indo-China en eenmaking van Korea „door de betrokken partijen". Het Amerikaanse ministerie noemt drie manieren, waarop communistisch China zijn oprechtheid zou kunnen aantonen: 1. Instemmen met een direct „staakt het vuren" in de Straat van Formosa. 2. Het onmiddellijk vrijlaten van 15 Amerikaanse piloten en ongeveer 40 Amerikaanse burgers „die China op onrechtvaardige wijze vasthoudt'". 3. jfVinvaarding van de „hangende uitnodiging" van de Veiligheidsraad om besprekingen te voeren over de mogelijkheden om aan de vijandelijk heden in het gebied van Formosa een eind te maken. Deze verklaring werd uitgegeven na overleg met president Eisenhower die met vacantie is iri Gettysburg. De president telefoneerde een uur met zijn adviseurs over het nieuwe aanbod van premier Tsjoe. j „met voorzichtig schouwt. i Niet-communistische waarnemers in Bandoeng zeiden, dat de verklaring van Tsjoe dubbelzinnig was en ten dele opgesteld was om de mening ter conferentie ten gunste van China te beïnvloeden. Admiraal Radford, do chef van de afdeling vlootoperaties der Ameri kaanse marine, is Zondag met onder minister Robertson in Taipeh aange komen. waar hij reeds besprekingen heeft gevoerd met generaal Tsjiang Kai-Sjek. Na de besprekingen werd slechts bekendgemaakt, dat zij „van gedachten wisselden" over de uitvoe ring van het verdrag voor weder zijdse bijstand. Ouder leiding tttn het Gomt'té 5 jaren Ambon in de Houtnistltnllen te Den Hung Zaterdagmiddag een openbare bijeenkomst gehouden, teneinde te betogen voor de Plantkundige erkenning tan de Republiek Xiiid-Motukken. Enige ere- gtislfji op de bijeenkomst van rechts naar links: de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. Beelaerts tan BloklandprofGerbrandy en ttdmiraul Heffrich. De reacties in het Westen zijn uiterst voorzichtig. „De Verenigde Staten zullen er op staan dat aan besprekingen met communistisch Chi na over Formosa ook nationalistisch China deelneemt", verklaarde het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De Chinees-nationalistische minister van Buitenlandse Zaken, George Jeh, heeft Zondag echter verklaard, dat xijn regering elk voorstel om met ver tegenwoordigers van communistisch China aan één tafel plaats te nemen, ter bespreking van de kwestie-For- moea, sal verwerpen. TERWIJL buiten in de stromende regen duizenden belangstellen den stonden te wachten, begon gisteravond in Bandoeng de slot zitting van de conferentie van 29 Aziatische en Afrikaanse landen. Het oorspronkelijke aanvangsuur moest drie uur uitgesteld worden, omdat een sub-commissie het niet eens kon worden over een veroor deling van het kolonialisme. Tenslotte kwam"men voor de dag met de formule: „Kolonialisme in al zijn uitingen is een kwaad waaraan spoedig een eind dient te worden gemaakt'Onderwerping van vreem de volken en uitbuiting betekent „een ontkenning van de fundamen tele rechten van de mens". Over het communisme, dat een aantal af gevaardigden wilde brandmerken als een nieuwe vorm van kolonia lisme, wordt niet gesproken. Een voorstel van de Chinees-communistische premier Tsjoe-En Lai voor een nieuwe conferentie werd in de politieke commissie aan vaard. Hierover zullen de vijf uitnodigende landen (India, Pakistan, Ceylon, Birfna en Indonesië) nader overleg plegen. De volgende con ferentie zal wellicht volgend jaar worden gehouden m Cairo, aan gezien de Egyptische premier Nasser dit niet-officieel heeft voor gesteld. 4. Steun voor de aanspraken van de Arabische bevolking van Palestina. tellende De vijfduizend woorden slotverklaring behelst o.a.: Een veroordeling van rassen-on derdrukking, met name in Zuid-Afrika. 2. Steun voor het standpunt van Indonesië ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Een verzoek aan Ne derland de onderhandelingen hierover Het Indonesië te hervatten. (De tekst b gelijk aan de reeds gepubliceerde tekst van de politieke commissie). 3. Steun voor de aanspraken van de volkeren van Algerië, Marokko en Tunis op zelfbeschikkingsrecht en op onafhankelijkheid. Aandrang op jde regering van Frankrijk, onverwijld een te sturen op een vreedzame op lossing van de moeilijkheden. Gemeenteraadsverkiezingen in Neder-Oostenrijk De gemeenteraadsverkiezingen in Ne- oer-Oostenrijk (Russische Zone), die pndag zijn gehouden, hebben geen be- «ngrijke verschuivingen te zien gege ven. De uitslag is: Volkspartij 431.439 stemmen 14.323 «leis (in "50 reap. 389.173—13.482). Socialisten 354.789 stemmen G 383 ze tels (in '50 299.285—6 226 Communisten 37.534 stemmen 305 ze tels (in '50 39.077—307). Qnafhankelijken 2.531 stemmen S zê- tets (in '50 1.448—10) Diversen 26.252 stemmen 1 020 zetels (»t'30 20.465—747). Er waren 935.105 stemgerechtigden en er zijn 852.565 geldige stemmen uitge bracht Het Nederlandse stoomschip ..Jupiter' van de K.N.S.M. in Amsterdam, heeft Zaterdag in de Noordzee een schroef ver toren. In de loop van Zondag is het schip faar Hamburg gesleept waar het een nieuwe schroef krijgt. De ..Jupiter was van de Middellandse Zee onderweg naar «aniburg en Bremen. In kringen van de delegatie van communistisch-China is Zondag ver klaard, dat de regering in Peking van plan is geweest binnenkort de Ame rikaanse vliegers vrij te laten die in China wegens spionnage zijn veroor deeld. Maar de kwestie is volgens deze kringen door de „ongunstige reactie van Washington" op de voorstellen van Tsjoe En Lai voor Chinees-Ame rikaans overleg over Formosa weer op de achtergrond geraakt, meldt AFP. In diplomatieke kringen te Washing ton is Tsjoe's aanbod met voorzichtig optimisme ontvangen. Men waar schuwde er voor, niet te spoedig stappen tot regeling van de kwestic- Formosa te verwachten. Men was van oordeel, dat de Ver. Staten in een moeilijke positie zijn gebracht. In Londen was men in diplomatieke kringen van oordeel, dat het aanbod van China er althans uitziet als een soort uitweg in de impasse. Ook in regeringskringen toonde men zich zeer geïnteresseerd, doch men wenste geen commentaar te geven. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat Frank rijk het aanbod van Tsjoe En Lai (Van onze Haagse redacteur) ONGEVEER NEGENDUIZEND mensen zijn Zaterdag in de Houtrusthallen in Den Haag bijeen geweest ora de vijf jaren van strijd voor recht en vrijheid van de Republiek der Zuid-Molukken te herdenken. Een plechtige herdenking van de gevallenen, enkele toespraken, muziek en de opvoering van het spel „Hou ende Getrou' vormden het programma van deze grootse bijeenkomst, die o.m. door enkele Kamerleden werd bijgewoond. „Ambon is een naam. die niemand van ons onverschillig laat, die ieders svmpathie opwekt", zeide het Tweede Kamerlid dr. J. J. R. Schmal, die een openingsrede hield nadat de heer _B. Bol, voorzitter van het comité „Vijf jaar Arpbon in Nederland" de aan wezigen had verwelkomd en er een minuut stilte in acht genomen was ter herdenking van de g-f vallenen. Tot de mannen en vrouwenvan Ambon, die naar Houtrust gekomen waren, zei dr. Schmal: „Wij leven in goed en kwaad gerucht met u mee en wen sen bij elk eerlijk protest, dat in uw belang opgaat, ook onze stem te voe gen. Wij leven met u mee alleen reeds omdat gij met ons hebt meegeleefd." Onder daverend applaus protesteerde dr. Schmal tegen het feit, dal van de zijde der regering geen enkele posi tieve actie openbaar geworden is voor het recht van de Republiek der Zuid- Molukken. „De zaak v§n Ambon is een zaak van recht en gerechtigheid", riep hij uit, „De militairen van het Haagse garnizoen hadden bijna aan den lijve ondervonden dat de rechten van de mens nog niet in volle omvang gel den, maar een woord van hulde komt toe aan de garnizoenscommandant die het verbod om deze bijeenkomst te bezoeken tijdig heeft ingetrokken'. Prof M. Jeremïiew las een toespraak voor van dr. J. Paul Boncour. presi dent van de internationale federatie voor de rechten van de mens. die zelf verhinderd was naar Nederland te komen. Daarin werd gezegd dat deze federatie niet ongevoelig kon blijven voor de zaak van Ambon. De federa tieve staatsvorm is in Europa mis schien. maar in Azié zeker de vorm die het hest overeenkomt met de ideologie van de rechten van de mens. Deze vorm waarborgt het best het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Het is voor de internationale vereniging onbetwistbaar komen vast te staan, dat de accoorden van de R.T.C, en de grondwet van Indonesië, waarin de V.> y 'j c Een verzoek tot uitvoering van de Palestina-resoluties van de V.N. 5. Het lidmaatschap van de Ver. Naties behoort open te staan voor alle landen, met name ook voor: Cambodja, Ceylon, Japan, Jordanië, Laos, Libye. Nepal, Zuid-Vietnam en Noord-Viet- nam, de laatste twee na tot een staat te zijn verenigd. 6 De Aziatische en Afrikaanse lan den zijn niet naar behoren vertegen woordigd in de Veiligheidsraad. 7. De wens tot ontwapening en het verbod van de productie, het beproe ven en het gebruik van kernwapens, met een doeltreffende internationale controle. Zolang het verbod nog niet is bereikt: stopzetting van de proeven met kernwapens. 8. Economische samenwerking tus sen de 29 Aziatische en Afrikaanse landen is gewenst op basis van weder zijds belang en eerbiediging van na tionale souvereiniteit. Dit sluit met uit de wenselijkheid of de behoefte j aan samenwerking met landen buiten het bewuste gebied, met inbegrip van investering van buitenlands kapitaal. Onderlinge technische bijstand op zo ruim mogelijke schaal. 9. Gezamenlijke maatregelen voor stabilisering van de internationale prijzen. Het oprichten van nationale en regionale banken en verzekerings maatschappijen dient te worden aan gemoedigd. Uitwisseling van inlich tingen op het gebied van olie zou uit eindelijk kunnen leiden tot een ge zamenlijke politiek. 10. De landen toonden zich inge nomen met het initiatief van bepaal de landen om gegevens over het ge bruik van atoomenergie voor vreed zame doeleinden beschikbaar te stel len. 11. Culturele samenwerking. v ,'sA JeS; JiET ECHTPAAR-MOLOTOW. Een zeldzame foto van de Sowjet-mtnïster van Buitenlandse Zaken, Molotow, met zijn echtgenote, mevr. Wiacheslaw MoloiotDe foto werd genomen op federatieve structuur van de nieuwe staat werd vastgelegd, niet zijn ge ëerbiedigd. De internationale vereni ging heeft reeds gesproken tot de UNCI en tot de Veiligheidsraad, maar dat was slechts een begin. Hoe zwak haar stem ook klinken mag. zii zal niet zwijgen over de zaak der Zuid- Molukken. Na dez« toespraken voerde een Am bonees gezelschap het door Go Ver burg geschreven spel „Hou ende Ge trou" op, dat een historisch overzicht gaf van de verhouding tussen Ambo nezen en Nederlanders en van de tra gische ontwikkeling van deze verhou ding in de laatste jaren, Het spel gaf de bezoekers de gelegenheid kennis te maken met fraaie Ambonese krijgs dansen en muziek. Na afloop van dit spel werd onder leiding van de heer H. Coenradi een belofte van trouw aan Ambon afgelegd, die besloten werd met het zingen van het 15e couplet van het Wilhelmus. Aan de minister president, dr. W. Drees, werd een te legram gezonden waarin een klem mend beroep op de regering wordt gedaan de zaak van Ambon alsnog bij de Verenigde Naties aanhangig te maken, door tussenkomst van de UNCI. Een groot wandbord, waarop de tekst van de belofte was aangebracht, werd door de heer Coenradi overhan digd aan de heren Nikijuluw. Lokollo en Manusama, met de wens dat dit na de bevrijding van de Zuid-Moluk ken een plaats zal krijgen jn de rege ringsgebouwen Tot slot sprak dr. J. P. Nikijuluw, vertegenwoordiger der Zuid-Molukken, de aanwezigen toe. Hij herinnerde aan de proclamatie van de republiek op 25 April 1950. „Wij schaarden ons daarmee in de rij der democratische volkeren in de verwachting dat de erkenning van onze republiek spoe dig volgen zou. Daarin zijn wii teleur gesteld, maar wij zijn dankbaar voor de steun die wij van vele Nederlan ders en buitenlanders in deze vijf jaar hebben ontvangen", zo zeide hij. „De hulp van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" willen wii dankbaar aanvaarden, maar wij willen toch ons zelf zijn en blijven. Wij willen niet aan de leiband lopen, van wie dan ook. Evenmin laten we ons echter op een zijspoor brengen door hen. dié ons hoe eerder hoe liever in Soekar- no's armen willen drijven, om van de netelige kwestie der Zuid-Molukken af te zijn". Dr. Nikijuluw bracht hul de aan prof. mr. P. S. Gerbrandy, die de bijeenkomst bijwoonde. Zondagavond werd de proclamatie van de Republiek der Zuid-Molukken kerkelijk herdacht met een dienst in de Valkenboskerk in Den Haag waar in voorging ds. W. H. Tutuarima. In de woonoorden werden op hetzelfde uur door Christenen en Moslims her denkingen gehouden. Dr. H. G. A. Castermans. arts t« Maastricht, is Zaterdagavond ernstig ge wond bij een auto-ongeluk onder Zait- bommcl. Dr. Casternians was in een ambulanceauto op weg naar Utrecht als behandelend geneesheer van dr. A. J. M. Creebolder. geneeskundig inspecteur te Maastricht. Laatstgenoemde zou in Utrecht worden opgenomen. Waarschijnlijk door een lekke band in de auto gaan slingeren, waarna hij iir een sloot omsloeg. Dr. Casternians liep o.a een schedeibasisfractuur op. Dr. Cree bolder had sniiwonden m het gezicht. De chauffeurs van de ambulance-auto konden na behandeling in een zieken huis naar huis terugkeren. De beide ge wonden zijn opgenomen in het St. An- tomusziekenhuis in Utrecht. De toestand van dr. Castermans is zorgelijk. Op de onbewaakle overweg bij het Vissertje te Dubbeldam is Zaterdagmor gen een twee-jarig jongetje Dick in 't Veld uit Dubbeldam, door een om tien uur uit Dordrecht vertrokken en naar Sliedrecht rijdende trein gegrepen en op slag gedood. Het kind zat gebukt tussen de rails en de bestuurder van de trein dacht aanvankelijk, dat zich een hond op de spoorlijn bevond. Hij gaf fluitsignalen en remde de trein af. Het kind schrok, zag de trein aanko men en liep hard weg Het had ®r even wel geen begrip van tussen de rails vandaan te komen, maar liep voor de trein uit. De bestuurder kon niet ver hinderen, dat het jongetje werd gegre pen. t KoLng Gustaaf Adolf VI en koningin Louise van Zweden zijn gisteravond laat per trein uit het Centraal Station te Stockholm vetrokken naar Nederland. Vele belangstellenden woonden het ver trek bij. De Koninklijke gasten wordep Dinsdagmorgen half elf in Amsterdam verwacht. In het ziekenhuis Bronovo ie 's-Gravenhage, waar by na het hem Vrijdag te Wassenaar over komen ongeval was opgenomen, is Zaterdagmiddag om half twee overleden prof. dr. K. H. Woltjer, hoogleraar aan de V.U. te Amster dam en oud-lid van de Eerste Kamer. 19 Juli 1873 te Groningen geboren ais zoon van prof. dr. J. Woltjer, een der eerste hoogleraren van de V.U. Hii ontving zijn opleiding aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Gem. Universiteit en de Vrije Universiteit, waar hij 18 September 1899 als student ingeschreven werd en in 1900 magna cum laude slaagde voor het candidaatsexamen. In 1902 werd hij doctorandus in de letteren en wijsbegeerte; 24 Maart 1904 promoveerde hij, eveneens magna cum laude, tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld: De Platone prae- Socratïcorum philosophorum existima- tione de judice". In datzelfde jaar werd de wet op hel H. Onderwijs onder het kabinet-Kuyper gewijzigd en werd met de uitbouw van de V.U. een aanvang gemaakt Dr. Woltjer werd benoemd tot hoogleraar in de letteren en 23 Septem ber 1904 hield hij zijn inaugurele oratie. Prof. Woltjer doceerde Grieks, Griekse geschiedenis, antiquiteiten en palaeo- graphie. De teraardebestelling van professor R. H. Woltjer, die gisteren in Den Haag overleed, als gevolg van een hem op Vrijdag te Wassenaar overkomen onge luk. vindt plaats aanstaande Woensdag. De overledene wordt begraven op de begraafplaats te Westerveld. vredesverdrag. 12 April jl. in het Spiridonowkapaleis te Moskou, ivaar beiden een rec&ptic bijwoonden ter ere van de Oosten rijkse delegatie, die hier kwam spre ken over de mogelijkheid van een Na de gisteren gehouden landdagver- kiezmgen in Nedersaksen ziet het er naar uit, dat een moeilijke regeringsvor ming is te verwachten De socialisten en de vluchtehngenpar- tij zijn erin geslaagd de coalitiepartijen van Bonn meester te blijven, doch een meerderheid hebben ze niet meer. An derzijds is ook de toeleg van dr Adenauer om de socialisten uit het zadel te wip pen mislukt. De sociaal democratische partij heeft blijkens de uit'lagen een overwinning behaald. De met dertien procent geslonken deel neming aan de stemming schijnt de CDU veel nadeel te hebben berokkend. Het resultaat der stemmen was: SPD 35.2 procent >1953/30.1), CDU 26.2 (35.2), Duitse partij !2.7 (11.9). Vluchtelingen- partij 11.1 tlO.8), Liberale partij 7.9 16:9), Duitse Rijkspartij 3.8 (3.5), Communis ten 1.3 (1), Centrum 1.1 (1951: 3.3), De Russische premier, maarschalk Nikolai Boeiganin, heeft Zaterdagavond te kennen gegeven, dat hij voorstander is van „besprekingen op het hoogste niveau", maar dat de datum daarvoor afhangt van president Eisenhower en premier Anthony Eden. In de nieuwe landdag zullen de zetels volgens de onofficiële telling als volgt verdeeld zijn: SPD 59., CDU 42, Duitse Panij 20. Vluchtelingen 17, Liberalen 12. Centrum 1. Duitse Rijkspartij 6 en Com munisten 2. Na de verkiezingen van 1951 zag de Landdag er als volgt uit: Socialisten 64, Vluehtelingenpartij 21, CDU en FDP sa men 35. Vrije Democraten 12, de intus sen verboden Reehtsradicale Socialisti sche Rijkspartij 16, Communisten 2. Duitse Centrumpartij 4 en Duitse Rijks partij 3. In de afgelopen nacht, omstreeks een tiur, is op de provinciale weg tussen Best en Oirscbot nabij de grens van die gemeenten een personenauto met grote vaart tegen een boom gereden. De ge volgen waren verschrikkelijk. Van de vier inzittenden, een meisje en drie jongemannen, allen uit Tilburg, werden er drie vrijwel op slag gedood. De jongeman die achter de chauffeur zat, kreeg alleen een kaakfractuui. De slachtoffers zijn mej. Huygevoort 22 jaar cn de heren Van Belkom 24 jaar en Den Hoogen 22 jaar. Gewond werd de heer Van der Stad, 27 jaar oud. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. T N 1927 bracht de A.R. Partij prof. J- Woltjer in de gemeenteraad van Amsterdam als opvolger van prof. dr. M. M. van Haaften en enkele jaren later deed hij voor deze partij zijn intrede in de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Prof. Woitjer deed zich in deze coliege's vooral kennen als onder- wijs-specialiteit, Hij werd destijds' ook aangezocht als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. Woltjer was voorzitter van de Onderwijsraad, tevens voorzitter van de commissie van toezicht van de gem, kweekschool te Amsterdam, van die voor het lager en voorbereidend on derwijs, curator en jarenlang president- cuj'ator van het Geref. Gymnasium in de hoofdstad aan welke instelling hti enkele jaren als leraar verbonden is geweest en gecommitteerde bij de eindexamens gymnasia. Van de van de hand van prof. Woltjer verschenen werken noemen wij: De jongste onderzoekingen over de rede op den Areopagus en de christelijke be schouwingen der oudheid. Het Woord Gods en het woord der mensen, terwijl hij van de latijnse grammatica van zijn vader tal van herdrukken heeft be werkt. Ter gelegenheid van zijn 75e verjaar dag werd prof. Woltjer benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Naasau. Vorig jaar September is in de kring der Vrije Universiteit het gouden pro fessoraat van deze nestor der V.U.-hoog- leraren gevierd. lil de afgelopen nacht omstreeks half vier is op de Vogelenzangseweg lussen Aerdenhout en Vogelenzang, door tot nu toe onbekenfe oorzaak even voorbij een S-bocht een auto, bestuur door de 23- jarige M. J. Visser uit Hillegom, tegen een langs de weg slaande boom gere den. De bestuurder werd met een ern stige hoofdwonde naar het marinehospi- taal in Overveen vervoerd en is tijdens hei vervoer overleden. Een naast hem m de auto zittende 2G-jarige dame uit Hillegom werd niet ernstig gewond. Gisteren is het 6.000ste schip van "ciit jaar de haven van Rotterdam binnenge lopen. Het was het 1.941 brt. metende s^. ..Melrose abbey" van de rederij „Huil and Netherlands Steamship company Ltd" te Hull, dat met passagiers en stukgoed uit Hull aankwam en ligplaats koos in de Parkhaven. Vorig jaar kwam het 6,OOOste zeeschip op 12 Mei te Rotterdam binnen. Toen was het het Engelse s.s. „Umgoni.,,

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1