Belastingverlaging Tweede Onverbrekelijk met de huurverhoging algemeen afgewezen verband Aantal deelnemers passeert de 4000 Spanning stijgt in Tweede Kamer Premier Boelganin uitgenodigd 1 i r V anmiddag: de huren Ministers moeten weg effenen en leiders vergezellen Sow jet-plan Kouder Ook de liberalen! Zaterdag: lustrum-mars LEVEN VAN KABINET ZOU VAN A.R. EN C.H. AFHANGEN TOPGESPREK GROTE VIER In Juli Duitsers in uniform Nog geen accoord in Wenen II WOENSDAG 11 MEI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3072 Weerbericht Openbare aanklager vraagt asyl in het Westen Deze maand einde rechts zaak RMS-leiders? vp. advocaat onzeker In Juli le Lausanne? Russische waterstofbom- ontploffing Meisje gedood fp II J o o O o DE A.R., C.H., de V.V.D. en de K.V.P. Kamerfracties hebben zich bij de belastingdebatten van gistermiddag en gisteravond in meerderheid uitgesproken voor een verdere verlaging van de belastingen dan de regering voorstelt. De Antirevolutionnairen bepleitten zowel een verlenging van de Inkomstenbelasting als een vermindering van de indirecte belastingen op suiker en textiel, welke verlagingen zij willen gebruiken ter compensatie voor een algemene huurverhoging van tien procent. De V.V.D. gaat er van uit dat er zeker zestig millioen ruimte is voor verdere verlaging van de Inkomstenbelasting, omdat de jongste loonsverhoging van 6 pet de schatkist extra baten van wel 100 millioen gulden heeft opgeleverd. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) diende amendementen in tot ver laging van de tarieven voor ongehuwden en middengroepen. De socialisten willen geen verdere belastingverlaging dan de door de regering voorgestelde 500 millioen gulden. De K.V.P. sprak zich uit voor de afschaffing van de verdere verhoging van de vennootschapsbelasting en wees de amendementen Van Leeuwen af. wpMx Béést. Overeenkomstig de tradities in de wandelsport, komen thans twee dagen voor de lustrum-mars Zaterdag 14 Mei met Trouw door het bloeiende Amsterdamse Bos de aanmeldin gen bij honderden binnen. Het secretariaat van onze wandelmars heeft thans reeds meer dan 4000 deelnemers geboekt. Onderstaand geven wij' nog enkele aanwijzingen voor het Zakelijk verband Sommige groepen ZAAK-JUNGSCHLAEGER Toelating van Engelse Zie verder pagina 3 leger-r.e-voet. Brand in lakverffabriek ADENAUER HOOPT: lil Sf Rotteidam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 li 11 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Jsiacraendionst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 's-Graienhagr: Huygensplein 1 Poslmro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm: Tel n«02 Kiae.htendien.-t 18.30-19 30 u Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788" Abonnementsprijs 52 cent per week. 2 26 ner maand 6.75 per kwartaal - Losse nummer 13 rent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEDMNfi en .Mr. K. VAN HOUTEN Weersverwachting, geldig- tot Donderdagavond. NACHTVORST. Vannacht weinig wind en op vele plaatsen nacht vorst. Morgen overdag droog en zonnig weer met dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. ZON EN MAAN 12 Mei zont op 4 54. onder 20 23: maan op 0 30. onder 8.58. - Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. 3. S. BRUINS SLOT Meerderheid wil verder gaan dan de (Van onze parlementaire redacteur) p^AAR aanleiding van de op merking die de heer C. vein den Heuvel gistermiddag in het Tweede-Kamer-dcbat heeft ge maakt, til ,,Dit ziin de schade lijke gevolgen van ecu onna tuurlijk bondgenootschap"heb ben tuij dit A.R Kamerlid ge vraagd wat da strekking is van deze opmerking. De heer v. d Heuvel antwoordde, dat deze uitdrukking hem zo maar ter loops uit de mond gevallen teas, doch dat hij daarmee bedoelde te zeggen dat men bij een sa menwerking van partijen met zeer uiteenlopende beginselen altijd voor bijzondere moeilijk heden staat en dat het daarbij soms moeilijk is om tot een be hoorlijk concreet beleid te gera ken. Geldt dit uitsluitend met be trekking tot de samemverking met socialisten? zo vroegen wij. Natuurlijk niet. antwoordde de heer v. d. Heuvel. Hetzelfde geldt mogelijk in nog sterkere mate bn de samemverking met liberalen. De openbare aanklager van de Oost- duitse staat Saksen-Anhalt, de 58-jarige Werner Fisehl, heeft zich in een vluch telingenkamp te Giessen gemeld en politiek asyl gevraagd, zo heeft .de kampleiding meegedeeld. Zijn zaak s-orrit. onderzocht. regering Uil de redevoeringen van geen der woordvoerders van de Kamerfracties bleek, dat zij het met de regering eens zijn over de onverbrekelijke samenhang, die er zou bestaan tussen de voorgestel de huurverhoging en de voorgenomen belastingverlaging zodat verwerping van de Huurwet volgens de Kamer niet de intrekking van de voorgestelde belas tingsverlaging noodzakelijk maakt. De eerste spreker was de heer Van de Wetering (C.H.l. Hij wees er op. dat de belastinginkomsten van het rijk ruim vloeien. In het eerste kwartaal hebben de inkomsten de ramingen overtroffen. Daarom was de heer Van de Wete ring van mening, dat de schatkist best een aderlating van meer dan 500 mil- .3 tn hngeUmd is de i rrkie;ings\trijd be gonnen. Een upgavckti' Eden met naa<t zich een eten opgewekte echt genote hield op het marktplein van Nottingham zijn eer\le verkiezingsrede. Het utts het begin tan een driedaagse, 6011 mijl lange tocht door Engeland en Zuid-Walen. lioen kan lijden. Om deze reden had de C.H.-woordvoerder er ook bezwaar tegen dat de regering de vennootschapsbelas ting niet op het oude peil wenst terug te brengen. De vervoerstarieven moeten naar het oordeel van de heer Van de Wetering omlaag en dasrom moet z.i. worden ge streeft naar vrijstelling der omzetbelas ting voor taxis. Daarmee zou 2 mil lioen zijn gemoeid. De heer v. d. Heuvel (A.R.) herinner de er aan dat de regering indertijd, on geacht wat er op ander terrein zou ge beuren. een belastingverlaging nodig vond, omdat de zeer zware belasting druk van na de oorlog niet meer nodig was. Het kwam de A.R.-woordvoerder dan ook verkeerd voor de zaak van de 500 millioen belastingsverlaging te koppelen aan een geheel ander onderwerp nl. de huurwetten. De heer v. d. Heuvel wees er op. dat het verslag over het mondeling overleg van de commissie van voorbereiding met de minister-president dr. Drees en de minister van Financiën de heer v. d. Kieft de mededeling bevat dat de rege ring op dat ogenblik volstond met het wijzen op het zakelijk verband dat er bestaat tussen de voorgestelde huurver hoging en de voorgestelde belastingver laging is er nog een ander verband zo vroeg de heer v. d. Heuvel. De A.R.-be- lastingdeskundige waardeerde het. dat de regering de belastingdruk wil verlïch- De overste titulair, Salutan, die rech ter is in de krijgsraad te Djogja, waar voor verdachten in de R.M.S.-zaak staan, heeft na afloop van de jongste zitting verklaard, dat hij verwacht, dat de zaak nog deze maand zal worden afgewerkt. Hij verzocht de Djaksa diens requisitoir heden te houden en verdach ten zich gereed te houden voor de verdediging. De Nederlandse verdediger, mr. Stoffels, verklaarde inmiddels geen bezwaar te hebben, indien geen verde re getuigen zullen worden opgeroepen. ten. Blijkbaar is iedereen het er over eens dat de datum van de invoering 1 Juli 1955 moet zijn. Sommigen vinden dit te vroeg, aldus de heer v. d. Heuve-1 en willen de belastingverlaging reserve ren voor tijden van economische neer gang. Zij vergeten echter dat de belas tingverlaging ook economische neergang kan voorkomen. De heer Van de Heuvel vroeg waarom de regering niet verder wil gaan dan een verlaging van 500 millioen terwijl zij toch vorig jaar de grens op 550 millioen had gesteld. Volgens hem was geen an dere conclusie mogelijk dan dat niemand in staat is aan le geven hoever men met belastingverlaging kan gaan. Men kan het zeker niet op 50 millioen bekijken. De heer v. d. Heuvel bracht daarmee de Vennootschapsbelasting m verband hij sprak zich niet uit voor ver dere verlaging van deze belasting en wilde nog 50 millioen besteden voor ver dere vermindering van de Indirecte Be lastingen om daarin een compensatie te vinden voor een algemene huurverhoging van tien pet. over de hele linie. De heer Van de Heuvel meende, dat de Inkomstenbelasting ook na de voor gestelde verlaging nog heel erg zwaar drukt. De druk is nog vrijwel gelijk aan die van de eerste na-oorlogse jaren. Ten aanzien van de omzetbelasting vroeg de A.R.-spreker ruimte te schep pen voor verhoging van de huren over de hele linie en verlaging van de omzet belasting op textiel en suiker waardoor het gezinsbudget belangrijk zal worden verlicht. Hoewel over de huurwet vanmiddag algemene beschouwingen zullen worden gehouden meende de heer v d. Heuvel reeds nu te moeten opmerken dat het belangrijke vraagstuk in ons nat'male leven dat van de huren, niet tot -plos- sing kan komen tengevolge van d po litieke constellatie die bewijst hoe scha delijk onnatuurlijke bondgenootschappen rijn. De welvaart is verkregen door het plegen van onrecht aan de huiseigena ren. Voor hen die de huurverhoging willen koppelen aan een huurbelasting" de heer v, d. Heuvel bedoelde de socialis ten moet een algemene huurverhoging van tien pet. niet onoverkomenlijk zijn, want van de huurverhoging van 25 pet. die zij wensen, willen zij slechts 10 pet, stromen door een huurbelasting en 15 pet. toekennen aan de huiseigenaren. De heer Van Lteuwen V.V.D. bepleit te een verdergaande verlaging van de Inkomstenbelasting voor sommige groe pen van de bevolking, hetgeen de schat kist boven de reeds voorgestelde verla ging van de inkomstenbelasting 67.5 mil- gulden extra zou kosten. De liberale woordvoerder had hierover e en aantal amendementen ingediend die beogen de belastingdruk in de lagere en middelgro te inkomens verder te verlichten. Heuvel De Indonesische regering heeft nog niet besloten of zij de Engelse advocaat Derek Curtis-Bennett zal toelaten tot de verdediging van Jungschlaeger Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken. Soenarjo, medegedeeld. Soenarjo zei niet wanneer het defini tieve besluit hierover genomen zal wor den Zoals men weet. heeft de Neder landse regering Curtis-Bennett als ver dediger van Jungschlaeger aangezocht, omdat de Nederlandse advocaat mr. Bouman geen garanties kreeg, dat hij in volkomen vrijheid zou kunnen optreden. Van onze parlementaire redacteur. Nj de debatten ovei ae belastingvoor stellen van de «egering in eerste termijn van de zijde der Tweede Ka mer zijn geëindigd en hedenmiddag de algemene beschouwingen over het wets ontwerp tot beperkte verhoging van de huren begiinnen. stijgt de spanning in het parlement. De Kamerleden volgen elke beweging van de fractievoorzitters, vooral van de rechtse partijen. Achter de coulissen wordt diuk geconfereerd. Men neemt aan, dat tenslotte de KVP voor de Huurwet van haar partijgenoot, minister Witte, zal stemmen. De socia listische fractie moet echter haar geest verwanten in het kamnet hebben laten weten, dat zij tegen zal stemmen D't gerucht deed gisteravond de ronde, maar men doet goed rekening te hon den met de mogelijkheid van een psy chologische oorlogsvoering door de Ka merfractie van de P.vdA.. die onge twijfeld op dit ogenblik geen kabinets crisis wenst. Men hoopt uiteraard vurig,, dat de A.R. en de Christelijk Historischen voor de Huurwet van A MERIKA. Engeland en Frankrijk lieliben gisteren de Sowjet-Unic 1 uitgenodigd voor een bijeenkomst van de regeringsleiders: Eisen hower, Eden, Boelganin en Faure. De uitnodiging is gedaan in nota's waarvan de inhoud is goedgekeurd door alle vijftien landen van de Navo. die in Parijs bijeen zijn. Het We-slen >ielt tuee slmlia voor: 1. Een ontmoeting van de regeringsleiders, vergezeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken, voor een uil wheeling van meningen over wegen en middelen om de grote problemen op te lossen uaarvoor de wereld zich gesteld /.iet. 2. Een büeenkomst van vertegenwoordigers van de vier regeringen ,en even tueel ook anderen na de conferentie op hoog niveau, om de kwesties die door de regeringshoofden /yn omlynij in details aan te vatten. Inmiddels heeft de Sowjef Unie gisteren in de sub-commissie van de onUvapcningsconnnissie der Verenigde Natie*, die te Londen vergadert, nieuwe ontwapeningsvoorstellen voor atoomwapens en andere wapens gedaan. minister Witte zullen stmmen en zo de val van het kabinet voorkomen, van het kabinet Drees zich solidair zul len verklaren met minister Witte, wan neer deze na verwerning van zijn Huur wet zijn biezen pakt, hetgeen in zijn bedoeling zou liggen. Of de A.R. en de C.H. met de KVP voor de Huurwet zuilen stemmen staat echter geenszins vast Vandaar dat voor al van socialistische xant elke beweging m het kamp van de heren Schouten en Ti'anus nauwlettend wordt gevolgd. Als buitengewoon kolonel van het regi ment reikt koning Fredcrik van Dene marken, op hel ogenblik op bezoek in Engeland, hier een nieuw vaandel, de z.g. Queens Colour", uil anti de vaan deldrager van de „Buffs" het Royal East Kent regiment tijdens een plechtigheid op dc St. Laurence Cricket terreinen van Canterbury. De Koning reikte tijdens dezelfde plechtigheid aan zijn regiment ook eert regiments- vaandel uit. Starttijden (lndividuelen): Van 2 uur (doorlopend tot 3 uur): lndi viduelen 20 en 30 km Brahms- straat 7. 2.10 (doorlopend tot 3 uur): ln dividuelen 15 km uit J. M. Coenen- straat 46. 2.20 (doorlopend tot 3.15 uur): lndividuelen 10 km uit v. Hilli- gaertstraat 21. Vertrek niet zonder startstempel! Starttijden groepen: 2.30 uur: 30 km uit Brahms- straat 7; 2.45 uur 20 km: uil Brahms- straat 7; 3 uur 15 km: uit J. M. Coenenstraat 4—6; 3.15 uur 10 km: uit v. Hilligaertstraat 21. Vertrek niet zonder startstempel! Wandelaars, die voor de ode keei deelnemen, ontvangen een kroon tje op hun medaille. Zij moeten hierbij hun cijfer 4 tonen. Leiders van groepen wordt ver zocht de kinderen op een afgespro ken plaats te laten verzamelen. Dit kan in de omgeving van de eigen school of in een der straten in de omgeving van het startbureau zijn. By voorkeur niet afspreken vóór het startbureau. Voor de 10 km v. Hilligaertstraat kan men verzamelen :n de v. Hil ligaertstraat, hoek Pynackerstraat Voor de 15 km J. M. Coenenstraat kan men verzamelen in de J. JM. Coenenstraat oneven zijde (tegen over de school) Leiders van de Japanse dienst voor algemeen welzijn hebben medegedeeld dat de Sowjet-Unie kortgeleden een waterstofbom in Midden-Siberië moet hebben laten ontploffen. Zij maken dit op uit radio-actief stof. dat tussen negen en dertien April j.l. uit de richting van Siberië werd aangevoerd en op het Noordelijkste Japanse eiland Hokkaido neerdaalde. In dit stof be vonden zich zelden voorkomende be standdelen, welke ook zijn aangetrof fen in het stof, dat verleden jaar boven de Stille Oceaan, nadat de Amerikanen een waterstofbom had den laten ontploffen, werd waarge nomen. Op de Zwolseweg te Apeldoorn is het 9-jarige meisje L. P.uig, onder een vradhtauto geraakt en op slag gedood. Het kind stak plotseling de rijweg over en. ondanks sterk remmen en het om gooien van zijn stuur, zag de chauf feur van de met stenen beiaden wagen geen kans meer het kind te ontwijken. Het kwam onder één der achterwielen terecht. In de fabrieksgebouwen van de N.V. Nefan te 's-Heerenberg, waar hoofdza kelijk tuinmeubelen worden vervaardigd, is hedenmorgen om zes uur brand ont staan, De lakverf- en droogini-ichtmg brandde uit; de rest van de fabriek met het kantoorgebouw is intact geble ven. Sir Winston Churchill is weer candidaat voor de conservatieve partij voor het kiesdistrict Woodford. Hij ver tegenwoordigt dit distriet reeds sinds 1924 in het Lagerhuis. Op een vergade ring van ongeveer 100 personen werd eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin Sir Winston „een geschikt en juist persoon" werd genoemd om Wood ford in het Lagerhuis te vertegenwoor digen. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat men hoopt tegen eind Juli de eerste Westduitse militairen in uni form te kunnen steken. Tegen die tijd hoopt de bondsregering de parlementaire goedkeuring le hebben verkregen van de eerste militaire wetten die het aan werven van vrijwilligers mogelijk ma ken, zei hij op een persconferentie In Parfjs. Adenauer deelde mee, dat reeds meer dan 120.000 vrijwilligers zich hebben ge meld. Op de vraag of hij een Sowjet- aanbod voor hereniging van Duitsland :n rui! voor het opgeven der bewape- nmgsplannen zou verwerpen, antwoord de de bondskanselier, dat ..dit zulk een verschuiving van de macht m de wereld met zich mee zou brengen, dat de zaak van vrede en vrijheid er niet mee ge diend zou zijn." Datum en plaats van de historische bijeenkomsten, die door het Westen zijn voorgesteld, zullen nader vastge steld kunnen worden wanneer de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de grote vier dit weekeinde in Wenen bijeenkomen, om het Oostenrijkse staatsverdrag te ondertekenen. Waar schijnlijk worden de conferenties in Juli in de Zwitserse stad Lausanne gehouden. Het Is bijna zeker dat de Russen de Westelijke uitnodiging zullen aan vaarden. Boelganin heeft herhaalde lijk verklaard te streven naar bespre kingen niet Eisenhower, Eden en Faure. In Moskou acht men het 'echter niet waarschijnlijk dat de Russen binnen een week zullen antwoorden. Premier Boelganin en minister Molotow zijn juist gisteren in Warschau aangeko men voor de conferentie waar een rode „Navo" zal worden opgericht. (Men verwacht dat maarschalk Kon- jew benoemd za! worden tot opper bevelhebber van de strijdkrachten der acht landen van deze rode „Navo"). Volgens het Westelijke voorstel zul len de ministers van Buitenlandse Zaken Dulles. MacMillan, Molotow en Pinay enige dagen eerder bij- Dinsdug bezochten de leden van de i vrenigde vergadering van hel II titer- srltap De Dijkring Flakker de nieuwe dijken ran het eiland. Met bijzandete belangstelling bezagen zij het grote werk van het bouwen van een keersluis in de haten ran Ooltpensplaat, waar mede men vorig jaar is begonnen en die men nog deze zomer in gebruik hoopt te nemen; termaedelijk kan de haven in Augustus of ten minste in Sep tember weer uorden opengesteld. Deze keersluis pust in het systeem i an dijk- beveiliging i oor hel Oostelijk deel run Flaklcee. Hij vormt de enige coupure in de grote, nieuwe kieidijk, welke men, ook nog deze zomer hier gaat opwerpen. eenkomen dan de regeringsleiders. De conferentie van de regeringsleiders zal niet lang duren. De Amerikaanse minister Dulles schijnt het nu met de Britse plannen voor een ontmoeting op het allerhoog ste niveau eens te zijn. Maar hij is van mening dat ditmaal niet, zoals in oor logstijd bij voorbeeld in Jalta, het lot van de wereld beslist kan worden door drie of vier mogendheden. Een conferentie van de Grote Vier zou in hoofdzaak moeten dienen om de pro blemen die een oplossing eisen, te omlijnen, middelen te overwegen om die oplossingen te benaderen, en te bespreken hoe men de naties er bij moet halen, waarom het in hoofdzaak gaat. Wei meent Dulles dat de Grote Vier kunnen spreken over kwesties die speciaal hun aangaan. De Sowjet-Unic heeft in de sub-com missie van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, welke te Londen vergadert, een nieuw «ntwapenings- pian voor atoomwapens en andere wapens ingediend. Volgens dit nieuwe plan zou de al gemene vergadering der Verenigde Na ties „de aanbeveling doen", dat „iedere vorm van oorlogspropaganda" veroor deeld zou worden en dat men zou af zien van het „dreigen met geweld" en dat voorts de „territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van iedere staat" geëerbiedigd zou worden. De resultaten behaald inzake de Ko reaanse kwestie en die van Indo- China alsmede die van Oostenrijk toonden aan, dat de middelen van on derhandelingen in het belang van de vrede, de vrijheid en de nationale onafhankelijkheid der volken nog bij lange na niet uitgeput waren. Tevens wordt voorgesteld, dat de vier mogendheden hun ..bezettingstroe pen" uit Duitsland terugtrekken „met uitzondering van strikt beperkte con tingenten. welke tijdelijk op Duits grondgebied gelaten zouden worden tot het bereiken van een overeenkomst over de volledige terugtrekking." In I de ontwerp-resolutie wordt aangedron gen op „het liquideren van vreemde I militaire bases op het grondgebied van j andere landen", hetgeen van ..grote i betekenis voor het verminderen van de internationale spanning" wordt ge noemd Het Sowjet-voorstel voorziet inzake een internationale conventie over ont wapening in het volgende: 1. Het volledig verbod van het ge bruik en de productie van kernwapens en andere wapens voor massa-vermeti- gmg. 2. Een „aanzienlijke vermindering" wat betreft de strijdkrachten en de wapens van het conventionele type. 3 De oprichting van een interna tionaal orgaan voor toezicht. De ambassadeurs van de Grote Vier en Oostenrijkse afgevaardigden zün er ook gisteren in Wenen niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over artikel 35 van het ontwerp voor een Oostenrijks staatsverdrag, dat Zondag a.s. zou worden ondertekend. Dit artikel betreft de Oos tenrijkse schulden aan Rusland. De po sitie van de Russische onderhandelaar, ambassadeur lljitsjew, bleef halstarrlg. Kringen van de Oostenrijkse kanselarij voorspellen dat de conferentie vandaag afgesloten zal worden, ongeacht of het ontwerp al dan niet voltooid is. Naar verluidt, zijn twee leden van de Russische delegatie per vliegtuig naar Warschau vertrokken, om ruggespraak te houden met minister Molotov die daar is aangekomen. Het Oostenrijkse kabinet heeft besloten spoedig een handelsdelegatie naar Moskou te sturen om daar te regelen welke goederen Oostenrijk moet leveren om zijn olievelden bij Zistersdorl terug te kopen. Deze olievelden zijn door de Rus sen in beslag genomen als vijandelijk Duits vermogen. Enj ele tientallen personen hebben het leven verloren bü een botsing tussen twee veerboten op de Japanse binnenzee. De 1.480 ton metende Shiun Maru zonk onmiddellijk na een botsing met de Uko Maru. De aanvaring deed zich tijdens een dichte mist voor, twintig minuten nadat de Shiun Maru uit Uno, in het departe ment Okayama. naar Takamatsu, in het departement Shikoku. was vertrokken. Vanochtend is met het lijnvliegtuig van de K.L.M. de laatste Nederlandse hoofdredacteur van het persbureau In donesië Ovroeger Aneta), de heer J, W. M. Martinot, van Djakarta naar Neder land vertrokken. J£OUDE lucht uit de Pool streken zette zich Maandag over een breed front in bewe ging in de richting van West- Europa. Gisteren werd geheel Engeland door de koude lucht overspoeld. In Schotland en Midden-Engeland meldden ver schillende stations natte sneeuw buien waarbij de temperatuur midden op de dag daalde tot enkele graden boven het vries punt. Gisteravond bereikte de polaire lucht ons land. Overdag wordt de koude lucht door een krachtige voorjaarszon welis waar flink verwarmd maar de zonnestraling wordt getemperd door het ontstaan van stapel wolken. tuauruil hier en daar buien rallen. Ats gevolg van de lage temperaturen overdag kan de nachtclnke afkoeling gemak- keVjk leiden zot het optreden van zware nachtvorsten. De kou-inval is het nevolg van de beweging ran een hoge druk- aebied op de Oceaan en de ontwikkeling van een actieve depressie voor de kust van Noorwegen. Daardoor stak ten Oosten van Groenland en de omgeving van IJsland een Noorderstorm op die de koude Poollucht snel naar het Zuiden i'nerde. Voorafgegaan aan deze ontioikkelïng verdreef koelere Oceaanlurht reeds het gematigd wanne weer in Frankrijk, Duitsland en het Zuiden van ons land. De daling van de tempe ratuur ging op sommige plaat sen gepaard met hagel en on weersbuien ïtffi Hl

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1