r Algemene verhoging van tien procent bepleit Overwegend bezwaar bij de P. v. d. A Belgische druivenkwekers Tweede lustoord Üfwp ,JRusland wil eind van koude oorlog I I ïi Minister Van de Kief t antwoordt namens de regering houden Ned. vrachtwagens aan Linnaeushofbij Bennebroek volgend voorjaar open Reeds 5000 wandelaars! Breekt lustrum-mars record? IIUURDEBAT IN TWEEDE KAMER Rechtvaardige huur nodig geacht De debatten in de Tweede Kamer Navo wenst Grote Vier succes Tussen rangerende wagons geraakt Bereid tot herstel Duitse eenheid PHOENIX Munitie voor Atjeh uit vliegtuigen? Bevelhebbers van het Duitse leger i li 11 li DONDERDAG 12 MEI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3073 Weerbericht Dulles en Mae Millan naar Wenen Als geen beschermende maatregelen volgen: 'm m&m Eisenhower wenst opheldering BOELGANIN IN WARSCHAU: Cruewell inspect.-generaal éj, m o (Van onze parlementaire redacteur) Het spannende Tweede-Kamerdebat over de huren en belastingen is gistermiddag in eerste termijn geëindigd. Hedenmiddag komt het kabinet aan het woord, eerst waarschijnlijk de minister-president, dr, Drees en daarna de minister van Financiën v, d. Kieft, van Economische Zaken, prof. Zijlstra, en van Volkshuisvesting en Weder opbouw. ir. Witte, alsmede de staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge. Voor hedenavond zjjn reeds verscheidene fractie vergaderingen uitgeschreven, waarin de fracties zich over het ant woord van de regering zullen beraden. De Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft overwegende bezwaren gemaakt tegen de voorgestelde beperkte huurverhoging. Zij wilde een algemene huurverhoging van 25 procent op het mo ment, dat dit sociaal-economisch verantwoord is en dan gepaard gaande met een gedeeltelijke afroming van deze verhoging ten behoeve van de nieuwbouw. De KVP-fractie bepleitte gistermiddag een algemene huurverhoging van 10 procent met een Tooncompen- latie van 2 cent per uur. De heren Van Leeuwen (VVD) en Van den Heuvel (AR) dien den elk een amendement in tot verhoging van de huren over de gehele linie met 10 procent. De heren v. d. Wetering (CH) en Weiter (KNP) sloten zich hierbij aan. Nog geen overeenstemming Nieuwe Australische ambassadeur aangekomen Pleidooi Zie verder pagina 3 DE Belgische druivenkwekers uit Hoeilaart, Overijse en om- (Van een onzer verslaggevers) Waar ruim twee eeuwen ge leden de wereldberoemde botani cus Linnaeus de volgens uit 1737 daterende geschriften „mooiste tuin van Europa" aanlegde, zal in Maart 1956 weer eenlusthof te bezichtigen zijn. Volgend, voor jaar zal nl. op het prachtige heu velachtige landgoed „De Over plaatsdat vroeger een deel was van de Hartekampwaar Lin naeus werkte, de linnaeushof" worden geopend. geving zijn voornemens, zoals de Franse wijnbouwers dit enkele jaren geleden deden, de wegen te versperren omdat de regering geen aandacht besteedt aan hup belangen. De nationale unie van druiven- kwekers, die 15000 leden telt, blijkt vastbesloten een actie te or ganiseren als er geen einde wordt gemaakt aan de invoer van goed kope tomaten uit Nederland. KONINGIN JULIANA OPENT ZIEKENHUIS TERNEUZEN Vrouw aan verwondingen overleden MAARSCHALK BOELGANIN, de premier van de Sow jet-Unie, heeft gisteren verklaard dat zijn land streeft naar het einde van de koude oorlog. Ook heeft hij meegedeeld, dat de Sowjet-rege- ring het Westerse voorstel over een bijeenkomst van de Grote Vier zorgvuldig zal bestuderen. De Russische premier verklaarde dit tijdens een toespraak tot de acht Oosteuropese landen die gisteren in Warschau in conferentie bijeen zijn gekomen De conferentie heeft ten doel de gewapende strijdkrachten onder één commando samen te brengen en een weder zijds veiligheidsverdrag op te stellen als antwoord op de Westduitse toetreding tot de Navo. Verder zei hij, dat zijn regering wenst, dat het mogelijk zal zijn om in de toekomst tot een veiligheidsstelsel te komen waaraan alie Europese lan den en ook de Ver. Staten zouden deelnemen. Als zo'n verdrag verwe zenlijkt zou kunnen worden, zou het veiligheidsverdrag dat nu in Warschau gesloten zal worden, overbodig wor den, zei Boelganin. De conferentie in Warschau wordt bijgewoond door afgevaardigden uit de Sowjet-Unie, Polen, Tsjechoslowa- kije, Roemenië, Boelgarije, Oost- Duitsland, Hongarije en Albanië. Alle landen worden vertegenwoordigd door de premiers, de ministers van Buiten landse Zaken en de ministers van Defensie. Communistisch China heeft zijn mi nister van Defensie als waarnemer naar Warschau gezonden. De Sowjet-Unie blijft bereid" met alle middelen bij te dragen aan het herstel van de Duitse eenheid en het tot stand brengen van een vredes verdrag met Duitsland op een aan vaardbare basis, zei Boelganin, De Sowjet-Unie blijft echter tevens van mening, dat de herbewapening van West-Duitsland en het opnemen van dat land in de Navo het grootste struikelblok vormt voor het herstel van de nationale eenheid in Duitsland. Het is nodig stappen te nemen om herleving van Duits militarisme te verhinderen. Er moet gestreden wor den tegen uitvoering van de Parijse actoorden. Een belangrijke bijdrage voor vereniging van Duitsland en het handhaven van de vrede in Europa kan wellicht worden verkregen door toenadering tussen Oost- en West- Duitsland, meende de Sowjet-premier. MINISTER ALGE RA OPENT P. T. T. -LA BORA TORIUM Advertentie HALFWEG TEL- K 2907-341 HET heeft er alle schjjn van, dat de vijlde TROÜ W-mars, Zaterdag aanstaande door het Amsterdamse Bos, een record zal hreken! Hoewel de inschrijving eerst Zaterdagmid dag om 3 uur in de drie startbureau's sluit, heeft het secreta riaat ve.n de Trouw-tocht thans reeds meer dan 5000 deelne mers (individuelen en groepen) geboekt. Dat is een beduidend hóger aan Opgelet ■""ft la' "fit" ;*3 f.'l irl' b] Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaefitendienst abonnementen 18,30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon U570O •s-Gravenhage: Huvgensplein 1 J- Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm Tel. U4402 Klaehtendienst ie 30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788*' Abonnementsprijs 52 cent per week. f 2.26 per maand. 8.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNING en Mr. K, VAN HOUTEN 7t(rtUt^ Weerarerivnchting, geldig tot Vrijdagavond. TIJDELIJK REGEN. Geleidelijk toenemende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke win I. ruimend naar Zuidwest, Minder koude nacht, morgen hogere middagtemperaturen. ZON' EN' MAAN IS Mei: ion op 4 53 onder 20 24: maan on 0 58, onder 10 06. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT gin»e& staat d« K.V.P.-fractie niet afwij zend tegenover dit wetsontwerp, maar zij heeft er bezwaar tegen dat de huur verhoging niet algemeen zal zijn. De re gering zegt, dat verdere huurverhoging gepaard zou moeten gaan met looncom- pensatie en dat zij hier tegen is, doch de heer Van Vliet was met de heer Andries- sen van mening, dat een algemene huur verhoging van tien prooent voor de ar- (Van onze parlementaire redacteur) De heer Van Vüiet (K.V.P.) sprajk zich uit tegen huurbelasting en bestem mingsheffing en waarborgen voor het won in gond «rhoudzolang de woning markt niet verzadigd is. De K.V.P.-fractie staat op het standpunt dat huurverhoging voor de minstdraag- krachtigen gepaard moet gaan met fiscale maatregelen en wanneer deze niet voldoende zijn met een loonsverho ging of gemeentelijke toeslagen. In be- De ministers van. Buitenlandse Zaken van de V.S. en Engeland hebben van daag op een bijeenkomst te Parijs be sloten, naar Wenen te gaan voor een ontmoeting met hun Russische ambt genoot Moloiow. al was het slechts om met hem te spreken over de voorge stelde conferentie van de Grote Vior „op het hoogste plan", aldus is uit diplomatieke kringen vernomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, hau aanvankelijk zijn reis naar Wenen uit gesteld. Een en ander vond zijn. oorzaak m de impasse, waarin de besprekingen der ambassadeurs te Wenen zijn geraakt over een artikel van het Oostenrijkse vredesverdrag. Het plan was, dat het vredesverdrag Zondag ondertekend zou worden. Maar het gevaar dreigt dat de on dertekening van het Oostenrijkse vre desverdrag Zondag niet doorgaat De ambassadeurs van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland hebben namelijk gisteren opnieuw geen overeenstemming kunnen bereiken over artikel 35, dat van groot belang is voor de particu liere Amerikaanse en Britse investe ringen in de Oostenrijkse olie-industrie. Op de bestuursvergadering van de We reldfederatie voor Dierenbescherming, die dezer dagen te Parijs is gehcuden, is een Werelddierenwet aangenomen. De tekst van deze wet zal gezonden worden naar alle regeringen ter wereld. Deze wet werd opgesteld door dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, voorzitter van de Wereldfederatie, door dr. C. Giese uit Arnsburg en door dr. F. "Wittemans uit Antwerpen. beiders gecompenseerd zou kunnen wor den met de geringe loonsverhoging van twee cent per uur. De heren Van Leeuwen (V.V.D.) en v. d Heuvel (AR) dienden elk afzonder lijk een amendement m waarin zij voor stellen een algemene verhoging van de huren van alle woningen van 10 pet. van de thans geldende huurprijs. De heer Weiter (KNP) bestreed op scherpe wijze de huurpolitiek van de re gering. Dit is geen ..Witte-poiitiek' maar rode politiek Misschien zou er zonder Witte in het kabinet een purper rode politiek zijn gevoerd. Met tal van argumenten bepleitte de K.N.P.-fractie leider de noodzaak van het optrekken van de huren De heer Weiter besloot zijn rede met te zeggen, dat hij met grote reserve te genover de voorgestelde huurwet staat. De socialistische woordvoerder, mr. Bom-ner, hield het bekende pleidooi voor het invoeren van een huurbelasting, waarmee de huurverhoging gepaard zou moeten gaan. Reeds in 1948 werd de af roming door het toenmalige kabinet aan de orde gesteld. Tweemaal werd daarna een bestemmingsheffing naar de toe komst verschoven. Voor de derde maal wordt dit thans opnieuw gedaan door dit kabinet. Het moet eens ophouden over kardinale kwesties heen te lopen. Daar om stuit dit wetsontwerp bij de socialis tische fractie op overwegende bezwaren. De invoering van een" huurverhoging voor alle oude woningen met een loon- compensatie van 2 cent per uur, waar mee de heer Andriessen (K.V.P.) voor de dag was gekomen, wees de heer Bom- mcr eveneens af. Het ligt volgens de heer Bommer niet op de weg van de regering om loonron- den voor te bereiden en dit komt ook in strijd met de wens van professor Rom- me van de vrije loonvorming. Maar af gezien van dit alles, meende de heer Bommer te moeten betwijfelen dat een loonronde van 2 cent per uur voldoende zal zijn. In Hoek var) Holland is gisteren om zes uur. vergezeld door zijn echtgenote, aangekomen de nieuwe Australische am bassadeur in Nederland de heer Hugh Mclure-Smith. Ter begroeting waier. o.m. aanwezig de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. W. van Tets, en de 2de secre taris van de Australische ambassade, de beer ff. Homer. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, opende hedenmiddag na mens de regering het debat in eerste termijn met de Tweede Kamer over de voorgestelde belastingmaatregelen. HU verklaarde, dat de regering met bet be drag van f 502 millioen belastingveria gingen tot de uitedsie grens Is gegaan. In tijden van een hoogconjunctuur is bedachtzaamheid geboden, zowel in het economiscche leven, als b(j de staats financiën. Nederland heeft een struc tureel tekort op de lopende rekening met het dollargebled en onze welvaart is volstrekt afhankelijk van de export. Daarom mogen wü niet overmoedig zijn In de hausse en ook niet weifelend of wankelmoedig in d ebalsse. Minister Van de Kieft wee® op de lijst van objecten, die ln de naaste toekomst moeien wor den uitgevoerd en die het rjjk veel geld zullen kosten. In dit verband wees hij op de her ziening van bet onderwijs, zowel het lager, het middelbaar als het hoger onderwijs. Daarvoor zijn binnenkort belangrijke bedragen nodig. Het ver heugde de 'bewindsman, dat ook de heer Lucas (KVP) de voorkeur geeft aan het doen van noodzakelijke uit gaven voor culturele en sociale doel einden boven belastingverlaging. De heer Hofstra (Arb.) gaf bü de verzekering, dat' de regering deze wel®, ontwerpen niet zou -hebben ingediend, wanneer hierdoor noodzakelijke uatga- ■ven onmogelijk zouden worden. Met /ie belastingverlaging van f 501 millioen is de regering tot de uiterste .grens -ge gaan. Minister Vui de Kieft bestreed de opvatting van de heer Van Leeuwen (WD), dat de loonsverhoging van zes orocent de inkomsten voor 'het rijk met f 100 mdlOioen zouden hebben doen stij gen. Het staat vast, dat de opbrengst van de loonsverhoging voor het rijk bijna geheel te niet gaat aan de kosten voor de verhoging van njkssaIa-rissen en de sociale uitkeringen. De bewinds man wees er op. dat er bovendien geen marge is, omdat o.a. in 1955 de uitga ven voor het Land'bouwegaiisatiefonds f 80 millioen zullen bedragen. Dr. Schouten: Deze uitgaven zijn geraamd. Minister Van' der Kielt: Inderdaad, maar zij zijn gebaseerd op de huidige agrarische prijzzen. Niemand kan mij vertellen, dat ik ze niet nodig zal hebben. Even later verklaarde de minister, dat de agrarische prijzen geen stijgende prijzen vertonen, cfoeh eerder een ver laging aangeven. Bij de totale opzet van dit belastingplan is niet gemili- meterd. De minister verklaarde voorts, dat de regering geen aanleidint ziet om bij de vennootschapsbelasting terug te keren tot een percentage van veertig procent Het gaat om een zo goed mo gelijke verdeling van lasten en ver lagingen. Tegen 43 procent zijn eigen lijk weinig bezwaren in te brengen. Het hogere percentage van 46 procent heeft de vennootschappen niet belet belangrijke resreves te vormen. In de huidige economische omstandig heden is 43 procent zeker niet te hoog. De keuze is echter aan de Kamer. Maar als zij veertig procent prefereert, zal de verlaging van de inkomstenbelas ting moeten worden verminderd. Wat he! verband betreft, dat er opstaat tus sen de voorstellen tot belastingverlaging In de radiorubriek „Stemmen over zee" van de N.C.R.V. zal de heer J. Verkuyi Vrijdag a.s. om 5.45 uur een toespraak houden over Argentinië en de Nederlandse kolonie «Idaae. en het huurvoorstel merkte de bewinds man op, dat belasting niet alleen dient tot financiering van staatsuitgaven, maar ook reeds bij vorige gelegenheden be- scchouwd werd ais factor bij de com pensatie van huurverhogingen. Bjf verwerping van de huurwet zal herziening van de belastingvoorstellen onder .ogen moeten worden gezien, daar gelaten of er door de regering andere consequentie® uitgetrokken moeten wor den aldus de binister. Het voorstel van de heer Van den Heuvel (AJt.j om ter compensatie van een algemene huurver hoging van tien procent de omzetbelas ting op suiker en textiel te verminderen wees de minister af. Hiermede zou een bedrag van f 180 millioen gemoeid zijn. Minister Van de Kieft herinnerde er aan, dt de regering niet bereid is het totale bedrag aan belastingverlaging, dat zij op f 502 millioen heeft geseid, te ver hogen. Zou men het voorstel-Van den Heu vel aanvaarden, dan blijft er voor de andere belastingmaatregelen niets over. Daarom is het voor de regering niet wel mogelijk dit voorstel in overweging te nemen. (De vergadering duurt voort). Tussen de bomen door heeft de be toeker hei gezicht op de GUppertteg De „Linnaeushof' zal liggen tussen de Rijksweg BennebroekHaarlem en de Glipperuieg van Bennebroek naar Heemstede. Het is één van de laatste stroken bebost binnenduin in Zuid-Kennemer- land die ongeschonden bewaard zijn gebleven. Het is ongetwijfeld het meest ideale plekje om de plannen te reali seren van de initiatiefnemer, de kwe ker-exporteur Henry W. Roozen uit Bennebroek. De ..Linnaeushof" zal volgens de .pTannen' binnen vijf jaar een perma nente internationale tentoonstelling van bolbloemen en andere sierteeltge wassen zijn, niet onder doende voor een soortgelijk lustoord: de „Keuken hof" te Lisse, doch in plaats daarvan de gehele zomer geopend, van 1 Maart tot einde September. Henry Roozen wil van de 8 ha duin en bosterrein die hem ter beschikking staan „Europa's mooiste tuin" maken. Dat kan, want de voormalige „Over plaats" is van een zeldzame schoon heid en biedt alle mogelijkheden tot de stichting van een kostelijk park. De adjunct-directeur van de onder neming, de heer M. V. J. van Baaren, vertelde ons, dat de exploitatie van de „Linnaeushof" in de onpersoonlijke sfeer zal plaats vinden. Het doel is de bezoekers in alle rust te laten genieten van de schoonheid van deze lusthof, zonder door reclame afgeleid te wor den. Er zal, verscholen tussen ge boomte, een restaurant gebouwd wor den, dat outillage zal bieden voor het houden van kleine congressen en cul turele, beschaafde evenementen. In Mei 1957 zal de aandacht van de gehele wereld op deze bloemenhof ge richt worden door de „Linnaeusweek", die dan ter gelegenheid van de 250ste geboortedag van de beroemde Neder lander (Zweed van geboorte) gehou den zal worden, waarbij dan de „Lin naeushof" als cultureel centrum zal fungeren. Dan zal de geschiedenis van de schatrijke Amsterdamse burgemees ter Clifford, die Linnaeus 200 jaar ge leden van zijn buiten „Europa's schoonste tuin" liet maken en Lin naeus zélf gelegenheid gaf zijn ont dekkende theorieën te beproeven en zijn „Systema Nature" aan de natuur voortbrengselen te toetsen, worden opgehaald. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard te hopen dat de voorgestelde conferentie der Grote Vier de toestand in de wereld zai ophelderen, zodat de autoriteiten beter kunnen overzien in welke richting zij kunnen werken. De conferentie, die naar hij zich voor stelde. drie dagen zal duren, heeft ten doet te onderzoeken of er oprechte be doelingen bestaan om de spanningen te verminderen. De president legde er de nadruk op, dat het nog steeds niet zeker is, dat hij, premier Eden, premier Faure en maarschalk Boelganin de kop pen bij elkaar zullen steken, daar Rus land nog niet op de Westelijke uit nodiging heeft geantwoord. De lining van de Noordailaniischa Raad is gisteren in Parijs geëindigd. Do raad heeft de hoop uitgesproken dal hei Westelijke initiatief voor een bijeenkomst van de grote vier dienstbaar zal zijn aan de vreedzame en vrije hereniging van Duitsland en van de strijdkrachten. De raad bevestigt dat verschillende kanten van het Italiaanse vredesverdrag van 1946 in tegenspraak zijn met de positie die Italië thans als bondgenoot in neemt. Het schijnt echter, dat de ver klaring niet moet worden opgevat als eert inleiding tot het herzien van het vredes verdrag, maar alleen als een vriendelijk gebaar tegenover het Italiaanse volk. Jhr. A W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer, de Nederlandse vaste verte genwoordiger bij de Navo, is als oudste lid van de Navo Raad in dienstjaren uitgenodigd de leiding op zich te nemen van een bezoek dat de vijftien ambassa deurs, die de raad uitmaken, zullen bren gen aan de Ver. Staten. Canada en IJs land. Het gezelschap vertrekt Zaterdag. Tomaten hebben in dien zin iets met druiven te maken dat het vervan gingsproducten zijn voor de druiven- kwekers. Wanneer de oude wijnstok uitgeleefd is dient hierop de nieuwe geënt te worden, waarna dan twee jaar zonder opbrengst volgen. In die periode worden in de kassen tomaten gekweekt. De verkoop van deze toma ten, aldus de druivenkwekers is thans uiterst moeilijk. omdat Nederlandse vroege tomaten op de markt verscho nen, die te goedkoop zijn. Deze prij zen bedragen thans fr. 30 voor de periode van 15 lot 31 Mei, fr. 25 voor de periode van 1 tot 15 Juni en fr. 18 voor de periode van 15 Juni tot einde Juni. De Unie van Belgische Druivenkwe kers zal volgende week Zaterdag een protestbetoging te Overijse organise- die door een algemene staking zal worden gevolgd. Bij wijze van waav- H.M. koningin Juliana zal op 24 Juni het Juliana-ziekenhuis te Terneu- zen openen, aldus wordt medegedeeld door het bestuur van de Stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuws- Vla anderen". schuwing aan het adres van de rege ring zullen op later te bepalen data de wegen in de druivenstreek gedurende twee uur worden versperd. Indien de autoriteiten geen maatregelen nemen tegen de tnvoer van Nederlandse to maten in België, zouden de Belgische druivenkwekers de vrachtwagens aan de Nederlandse grens willen tegenhou den. Zaterdagochtend heeft zich op het veilingterrein aan de Houtweg te Loosduinen een ongeval voorgedaan, aan de gevolgen waarvan de 55-ja- rige mevrouw M. J. H. S. gisteren is overleden. Zij was Zaterdag op weg naa' de kerk De kortste weg daarheen van haai woning aan de Houtweg, loopt ovei het veilingterrein. Men had er geer bezwaar tegen, dat zij van die weg gebruik maakte. Zaterdag is die weg haar noodlottig geworden. Er stonden op het veilingterrein, zoals gewoonlijk, spoorwagons, waar zij tussen door liep. Men was echter be zig met rangeren. Een alleen rollende wagon, die was gerangeerd, reed met de buffer tegen een stilstaande wagon aan. Mevrouw M. J. H. S. raakte tussen de buffers van twee wagons in, waarbij zij werd gewond aan arm en heup en daarbij waarschijnlijk ook inwendige kneuzingen opliep. Zij werd door de geneeskundige dienst naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. Gisteren is zij aan de verwondingen overleden. De minister van Verkeer en Water staat. mr. J, Algera, zal Dinsdag 17 Mei om halftien 's-morgens het nieuwe cen trale laboratorium der P.T.T. te Leid- schendam officieel openen. Het dagblad „Bidjaksana" te Kotarad- ja heeft gemeld, dat „ergens in Groot- Atjeb" onlangs een kleine parachute werd gevonden, waaraan een kist met verscheidene soorten munitie was beves tigd. Tot dusver kon nog geen klaarheid worden verkregen omtrent de herkomst en de bestemming van dit per parachute neergelaten materiaal. Het blad meldde verder, dat het geluid van een ongeïden tificeerd vliegtuig boven Kotaradja was gehoord op een middag in April. Volgend een ander bericht, had men onlangs een zak met handgranaten en munitie gevonden in een sawah in een ander deel van Groot-Atjeh. Intussen deelde de heer A. Razak, re sident van Atjeh, aan Pia mede, dat „er enige nieuwe ontwikkelingen waren opgemerkt in de opstand in Atjeh". Ra- zak is zojuist teruggekeerd van een in spectiereis naar Kotaradja. Hij zal rap port uitbrengen aan gouverneur Amin. Hij weigerde verder in te gaan op zijn verklaring. De vroegere generaal der Duitse pantsertroepen, Lndwig Cruewell, wordt in Bonn als de candidaat met de beste kansen voor de functie van bevelhebber van de nieuwe Duitse strijdkrachten ge noemd. Cruewell zou als inspecteur-generaal aan het hoofd van de -gecombineerde strijdkrachten worden geplaatst Als chef van de staf zou hem de vroegere ge neraal Adolf Neusinger bijstaan, die tot dusverre de leiding heeft van de mili taire afdeling van het bureau-Blank, dat de plannen voor de oprichting van de strijdkrachten heeft uitgewerkt. De tweede militaire medewerker van Blank, ex-generaal Hans Speidel, zou Duits militair afgevaardigde in het Navo- hoofdkwartier worden, een rol waarin hij zich intussen reeds heeft ingewerkt. Als bevelhebber van de drie onderdelen van de Duitse strijdkrachten worden ge noemd: voor het leger ex-generaal Wenck, voor de luchtmacht ex-generaal Galland en voor de marine de vroegere fregattenkapitein Kretschmer. Zij zouden allen de titel van inspecteur krijgen. Het is voorts in Bonn een publiek ge heim. dat de vroegere generaal Reinhard Gehlen de leiding op zich zal nemen van de militaire inlichtingendienst. Behalve dat West-Duitsland de souve- reiniteit verkregen heeft over de vijftig millioen Duitsers in de negen staten, die de republiek van Bonn vormen, krijgt het bovendien het recht zijn wetten op te leggen aan de ongeveer 600.000 man vormalige bezettingstroepen, die evenwel op verzoek van de regering in Bonn als NAVO-verdedigingstroepen in Duitsland zullen blijven. Aangenomen wordt dat West-Duitsland een leger van 400.000 man, bestaande uit 12 divisies zal formeren, een lucht macht van 80.000 man en 1.300 toestellen, waaronder straaljagers, en een vloot van kustvaartuigen bemand met 20.000 man. Deze strijdkrachten zullen opgenomen worden in de Noordatlantische Verdrags organisatie en de Westeuropese Urne. tal dan vorig jaar omstreeks dit tijdstip enkele dazen vóór de mars werd genoteerd. Aan de mars ln 1954 namen 7000 wande laars deel. Bij de scholen in Amsterdam- Zuid Prinses Beatrix-school, J. M. Coenenstraat en Dr. J. Woltjer- school, Van Hilligaertstraat waar de 10 en 15 km starten, zal Pontiac met een auto met luidspreker aan wezig zijn. De deelnemers op de overige afstanden beginnen de tocht bij het Hervormd Lyceum in de Brahmsstraat. Alle deelne mers worden in de namiddag en avonduren op laatstgenoemde plaats terugverwacht, waar tamboers- en pijperscorpsen voor een feeste lijk welkom zullen zorgen. De deelnemende groepen aan de 10 en 15 km-marsen krijgen van de Juryleden twee cijfers Zij kunnen dus maximaal 3x2 X 100 (600 punten behalen Voor de 20 km- en 30 km-mars is be* maximaal aantal punten dat kan worden behaald 3 X 3 x 100 punten omdat de juryleden m deze afdelingen drie cijfers geven. B(j de Trouw-marsen zal voor al gelet worden op: Gedrag vóór. tudens en na de tocht. De wandelmars begint reeds ln de omgeving van het startbureau. Zang, muziek en stemming. Het goede, pittig gezongen wandellied geeft de stemming in een groep weer. Val niet te vee! In herha lingen. Tempo Een wandelmars Is geen snelheidsmars. Geniet vol op van de natuur en besteed aan dacht aan de juiste marsformatie Blijf m het gelid. Verkeersregels. Deze mogen zeker niet vergeten worden Juist de georganiseerde wandelaar moet tonen zijn piaats m het ver keer te weten Kom niet op de rijwielpaden De wandelgroepen mogen alleen gebruik maken van de rijweg en het voetpad. Zorg er voor bij het passeren het an dere verkeer niet te hinderen. Vooral het tempo van andere groepen door zang e.d. niet in de war brengen. De groep mag alleen geformeerd worden uit ge lederen van drie personen. De plaats v" de leider is uitsluitend achter laalste gelid van de groep immer links néist de groep') .ln houde contact met de Imker-voorman van het eerste gelid dnor fluitsignaal ot teken Hij is verplicht de aanwijzingen en orders van politie «n/ot mars- leiding onmiddellilk op te vol gen r r' A Jjc 1 I rt e *1 Oi

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1