Van crisisfront nog weinig nieuws P Staking over wierp schaduw Vlaggetjesdag Het Westen wil geen eerlijk gesprek ,Diem wordt president van Zuid-V iet nam" Vandaag havenstakingen in Engeland r s mm Dr. Drees naar Soestdijk Geen loggers gereed om uit te varen in Scheveningen Telegrammen aan 43 landen Geen visum voor Britse advocaat Juicht P.v.d.A.-partijraad ontslag van kabinet niet toe? Prof. Romme over kabinetscrisis ms BESCHULDIGING VAN PRAWDA: „Dwaas" voorstel van Amerika Franse ambassade employé in Praag gearresteerd Kort geding tegen Centrale Bond Vliegtuigwrak bij Schiermonnikoog MAAND AG 23 MEI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3081 Weerbericht w* BURGEMEESTER IN BEROEP IN ZAAK VAN DEN E. JÉ ZEVEN LOGGERS VOEREN UIT Amerikaanse troepen naar Italië? Demissionrtair kabinet was bijeen Haringstaking REVOLUTlOmAIR COMITÉ: BILLY GRAHAM OP WINDSOR CASTLE PER AUTOBUS uit Rotterdam naar de Haagse Trouw-mars m Minister Suurhoff boot Partijraad van P.v.d.A. te Amsterdam bijeen Bromfietser aangereden door personenauto 9? (Van een onzer verslaggevers) Vlaggetjesdag 1955 is niet het hoogtepunt geworden van het gouden Scheveningse havenfeest. Integendeel, deze dag heeft een domper gezet op de feestvreugde, welke een week lang in Scheve- ningen heerste, omdat men een halve eeuw geleden een eigen haven in gebruik kon nemen. De Scheveningse bevolking en duizenden Hagenaars hebben even wel op deze mislukte Vlaggetjesdag duidelijk laten zien, dat zij de tegenwerking van de loggerbemanningen niet namen. In dichte drommen trokken zij naar de haven en naar de boulevard en zo heerste hier toch de gezellige drukte, ondanks het ontbreken van de vlootrevue en de gepavoiseerde schepen. „De Westelijke mogendheden trachten ernstige en eerlijke be sprekingen met de Sowjet-Unie te verhinderen." Deze beschuldiging is gisteren geuit in een hoofdartikel in de „Prawda", het blad van de communistische partij in de Sowjet-Unie. De „Prawda" zei dat het Westen pogingen doet om technische hindernissen op te werpen voor de conferentie van regeringsleiders (Eisenhower, Boelganin, Faure en Eden). De Westelijke mogendheden stellen onredelijke eisen in zake de plaats en duur van de conferentie, schreef het Rus sische blad. Als "voorbeeld hiervan no^rnt de „Prawda"-dat het Westen af wijzend heeft geantwoord op voorstellen de conferentie te beleggen in Wenen, een stad die voldoet aan alle te steijen eisen, en dat het Westen in plaats daarvan Lausanne heeft voorgesteld hoewel die stad niet geschikt is. Het Westen wenst een conferentie van niet meer dan twee of drie dagen hoewel het voor een ieder duidelijk moet zijn dan het onmogelijk zal zijn in een zo korte tijd een'ernstige beschouwing van internationale vraagstukken te voltooien, beweert de „Prawda". o IN een aantal Britse havens is vanmorgen een staking begon nen van 15.000 havenarbeiders die erkenning eisen van hun vakver eniging. De staking is niet alge meen, aangezien de leden van de grote erkende vakbond het werk niet neergelegd hebben. Niette min ligt het werk in de havens van Liverpool, Birkenhead en Manchester zo goed als stil. In Londen wordt slechts in een derde deel van de havens normaal gewerkt. In Londen staakt ongeveer 7000 man, in Huil, de vijfde Britse havetj' Hoéjswdafiatf Witte <}e Witiisbroat 30Tclef. 115700 (4 D Postbus 1112 Postgiro No.*424519 KJachtendienst abonnementen 18.30-19.30 Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 Tk-ammntW*-' Huygensplein 1 Postgiro 424887 Eedactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klantendienst 18.30—16.30 Tel 362569 Seferédacw I^nge Kerkstraat S4b Telefoon 67882 ■ffranaemepfeprijs 52 cant par week, 2,26 per maand. (Wo per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Dfaectie: G. A. KEDNW6 en Mr. K. VAN HOTJTKN •O (Van onze parlementaire redacteur) Dr. W. Drecs was de laatste van alle demissionnaire politici, waarmee H. M. de Koningin over de oplossing van de kabinetscrisis heeft gesproken. Dat was Vrijdagmiddag. Sindsdien werd over de aanwijzing van een for mateur of informateur niets vernomen en naar men ons verzekerde is er voor hedenavond op het crisisfront geen nieuwe stap van de Koningin te verwachten. Het is echter niet aan te nemen dat koningin Juliana het palcis aan het Lange Voorhout verliet zonder dat zij een of andere stap heeft gedaan. Het meest voor de hand liggend is dat de Koningin een beroep heeft gedaan op dr. Drces om iets bepaalds te doen. Dr Drees heeft Zaterdag zowei 's morgens gis 's middags in Krasnapolsky te Am sterdam de partijraad van de PvdA bij gewoond. waar ook de andere socialis tische demissionnaire ministers aan- dezig waren. Alleen mmistei Mansholt zou afwezig zijn geweest. Van half elf tot zes uur heeft dr. Drees gelegenheid gehad mei de topfiguren van zijn partij overleg te plegen. Deze vergadering, waaraan heel wat mensen deelnamen werd strikt geheim gehouden. Het woordpartijraad werd Zaterdag morgen door socialisten fluisterend uit gesproken. Men had liever de gehele vergadering buiten de pers willen houden. Sinds de debatten over de Indonesi sche kwestie zijn er niet meer van zul ke geheime vergaderingen geweest. Hoewei alle socialisten voor en na de. vergadering in de blauwe zaal van Krasnapolsky verzekerden dat er hele maal geen tegenstellingen tussen hert bestaan en dit ook m de pers. voor de radio en in de televisie het volk pogen wijs te maken, hebben ook de schaarse Inlichtingen over het verloop van deze bijeenkomst alle betrekking op behoor lijke deining. ..Als zij nijdig worden, merk je pas wat zij bedoelen", fluister de een van de panijraadgangers na af loop van de vergadering. ïr zijn dus wel enkele mensen boos' geweest. Daarbij denken we in het bij zonder aan minister Suurhoff. die op deze vergadering danig te keer moet zijn gegaan. In het communiqué dat aan het einde van de vergadering werd be kend gemaakt, stond dat mr. Burger, de voorzitter van de Tweede Kamer fractie, een uiteenzetting heeft gegeven van het standpunt, dat de socialistische Kamerclub ten aanzien van het huur beleid in de Tweede Kamer heeft in genomen. Er werd in dit communiqué niet gezegd, dat de vergadering het met dit standpunt- eens is geweest Wel werd verklaard dat uit de gedachten- wisseling bleek, dat de vergadering evenais de tractie het betreurde, dat de behandeling van de huurwet aanlei ding is geworden tot het aftreden van het kabinet-Drees. De bereidheid om door het dragen van regeringsverant woordelijkheid mede te werken aan een vooruitstrevend beleid, gericht op een redelijke verdeling van de geste gen welvaart, was ten slotte volgens het communiqué algemeen. Deze laatste zinsnede «m w op kun nen wijzen dat de partijraad het naar buis zenden van het kabinet-Drees door de fractie niet toejuicht. Wanneer men io het communiqué mr. Burger eerst een uiteenzetting laat geven over het standpunt van de fractie over het huurbeleid en dan niet mee deelt dat de vergadering met het stand punt aecoord gaat, doch volstaat met mee te treuren met de fractie over het feit dat het kabinet-Drees in de ver werping van de huurwet aanleiding heeft gevonden om af te treden, dan is de verklaring over de algemene bereid heid van de partijraad om de regerings verantwoordelijkheid te dragen in onze ogen niets anders dan een verhulde ma nier om de socialistische Kamerfractie terecht te wijzen. Want die heeft het de socialistische ministers onmogelijk ge maakt en maakt het door haar stand punt op het ogenblik onmogelijk voor enige socialist om in een meerpartiicn- kabinet te blijven of te gaan zitten. Want de fractie zegt: 25 procent huur verhoging met huurbelasting óf geen huurverhoging. Zij trekt zich van het standpunt van haar geestverwanten in het kabinet niets aan en riskeert zelfs een kabinetscrisis. Inmiddels heeft de partijraad van de PvdA een uitspraak gedaan. De enige redelijke veronderstelling moet zijn, dat de socialistische Kamerfractie, wil de bereidheid van de PvdA om met anderen samen te werken geen loos verhaal zijn, water in haar wijn doet. Io sommige politieke kringen acht men het dan ook mogelijk dat dr. Drees zulks Zaterdagmiddag op de partijraad „Ik achl het in strijd met 's lands be lang, dat de brede basis, waarop de rege ring steunde, deze week een breuk heeft gekregen. Ik acht het ook zeer in strijd mei 's lands belang, dat er ten gevolge tan deze crisis een onvermijdelijke ver traging intreedt m de totstandbrenging van zeer belangrnke voorzieningen, die dringend om doorvoering vragen." Dit was de kern van de radiorede, die de voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie. prof tnr. C. P. M. Romme, Zaterdag avond voor de K.R.O. heeft gehouden. Pogingen de crisis in haar oorzaken en gevolgen op hem af te schuiven, achtte spreker nogal doorzichtig en dom. „De regering is bepaald met weggegaan, om dat de Katholieke Tweede Kamerfractie haar steunde. Zij is weggegaan, omdat een Kamermeerderheid haar wegstemde. De ze Kamermeerderheid was slechts op een punt homogeen en eensgezind: dat er een eind moest komen aan de brede irii uuii u i u uivitr.n i i\.uiu -ui uc Ui CUC n i,jln i -ng (basispolitiek van het kabinet-Drees". al- van hedenmorgen van het demissionnaire j--- - - kabinet met initiatieven zal komen die er ten slotte toe zouden kunnen leiden, dat H.M. de Koningin de ontslagaan vrage van het kabinet niet aanvaardt. Wellicht zou dit neerkomen op een her nieuwde indiening van de verworpen huurwet, maar dan enigszins gewijzigd teneinde de socialistische fractie een doekje voor het bloeden, te verzekeren. Dat de demissionnaire ministers van de andere partijen deze wonderlijke ca priolen willen meemaken, lijkt ons on waarschijnlijk. Wijzen zij een eventueel socialistisch initiatief van de hand. dan zit er mis schien voor de socialisten het tactische voordeel in. dat zij van de nood een deugd kunnen maken en van nu voortaan als een gesloten front naar buiten op treden of, omdat de heren zo gepas- sionneerd ontkennen dat er tussen "hen tegenstellingen bestaan, deze ontken ning daarmee onderstrepen. Bovendien zou de „Zwarte Piet", die op het ogenblik dank zij mr. Burger in handen van de Partij van de Arbeid is en haar kaarten bederft, wellicht kunnen worden weggespeeld naar de K.V.P. en de andere confessionele par tijen. dus prof. Romme. De partijraad van de P. v. d. A. is Zaterdag in Amsterdam bijeen geweest. De voorzitter van de Tweede-Kamer-i fractie, mr. J. Burger, gaf een uiteen zetting van het standpunt van de frac tie bij de debatten over belastingverla ging en huurverhoging. Uit de gedacli- tenwissehng bleek, dat de leden van de partijraad het. evenals de Tweede-Kamer fractie. betreuren, dat de verwerping van de huurwet aanleiding werd tot het aftreden van het kabinet-Drees, De be reidheid om door het dragen van rege ringsverantwoordelijkheid mee te werken aan een vooruitstrevend beleid, gericht! op een redelijke verdeling van de geste gen welvaart, was alg-emeen, meldt het A.N.P \<W Praal wage noptochl door Scheve ui nge-H ter gelegenheid van het haven jubileum. Hen der fraaiste wagens Wfts die ran eert tomcfabriek uit Vlanrdtngen, waar bovenop een meisje met een spinneuiel de louw fabricatie symboliseerde. (Van een onzer redacteuren! Kaar wij vernemen heeft de burge meester van Rotterdam besloten beroep aan te tekenen tegen de uitspraak, die het Ambtenarengerecht te Holierdam heeft gedaan in de zaak van de voor malige Rotterdamse hoofdagent van po litie J. v. d, E. Zoals gemeld was Van der E. in be roep gekomen van een hem met in gang van 1 Jan. 1.1. gegeven ontslag. Volgens hem was dit ontslag onge grond. Het ontslag was gegeven aangezien Van der E. had geweigeid gevolg te geven aan een beve! tot overplaatsing naar een andere afdeling. Woensdag jl. verklaarde het Ambte narengerecht het beroep dat_ door Van der E. was ingesteld gegrond. Het Ambtenarengerecht achtte een voorwaardelijk ontslag meer evenredig met het begane plichtsverzuim. De zaak za! nu dus opnieuw worden behandeld voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Op de West-Kruiskade bij de Gouvcrne- straat te Rotterdam ontstond Zaterdag avond een tramvertraging van ongeveer 30 minuten, doordat een bromfietser aan gereden werd door een personenauto. De bromfietser, de 42-jarige dokwerker M. J. van T. uit de Millinxstraat, sloeg naar links af, juist op het moment toen de auto hem wilde passeren. De man werd door de auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. Met een zware hersenschudding en een hoofdwond moest hij in het Cool- •ingeizlekenhuis worden opgenomen. 'M Hartvel ditmaal slechts enkele loggers uitt op reit in verhand met het loon conflict in de huringt tsserij heerste er Zaterdag te Svhet eningett grote d-rukte. Voor de optocht en vlootrei ne bestond i cel belangstelling. De Italiaanse regering heeft de Na- voraad voorgesteld de Amerikaanse troepen, die uil Oostenrijk worden te ruggetrokken. naar Italië over te bren gen, zo verneemt men in Rome. De regering meent, dat de aanwezig heid van Amerikaanse troepen een po litieke en morele betekenis zou heb ben, die ver boven de betekenis van de militaire versterkingen zou uitgaan. Italië ligt. nu Oostenrijk neutraal is I^worden en Joegoslavië niet als een krachtig anti-Russisch bolwerk kan wor den beschouwd, in de Navo-frontlinie. Weerwerwachtinjt, geldig tot Dinsdagavond. HOGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Elders overwegend droog. Matige, tijdelijk zwakke wind uit Westelijke riohttngen. Hogere temperaturen, vooral in de nacht. ZON EN MAAN %K Mei: wmi oo 4.37. onder 20 41: maan op 8 53. onder 23 39. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Van onze parlementaire redacteur) De demissionnaire minister-president dr. W. Drecs. heeft zich hedenmiddag om kwart over twee van Den Haag naar het paleis Soestdijk begeven, na dat in de ochtenduren het deminssion- natre kabinet in voltallige zitting bijeen was geweest. In politieke kringen neemt men aan dat dr. Drees aan Hare Majesteit de Koningin verslag heeft uitgebracht over de besprekingen binnen de kring van zijn partij en over het demission naire kabinet en dat hij de Koningin heeft moeten mededelen dat hij er niet in is geslaagd een oplossing te sugge reren. waarbij het demissionnaire kabi net en de Tweede kamerfractie van de Parte, van de Arbeid elkaar hebben kunnen vinden. Na afloop van de kabinetszitting om één uur in middag zijn de verschillende politieke groeperingen in het kabinet apart bijeen geweest. Radio-Praag meldde Zaterdag dat me vrouw Yvonne Bossart. een 30-jarige em ployé van de Franse ambassade in de Tsjechische hoofdstad. 18 Mei is gearres teerd op beschuldiging van spionnage. Volgens de radio werd zij gegrepen bij het m ontvangst nemen van tegen de staat gerichte spionnagedocumenten. Mevrouw Bossart is er voorts van be schuldigd contact te hebben gehad met personen, die bekend staan wegens hun vijandige houding tegenover Tsjechoslo- wakne. Ze heeft volgens het miniserie van Binnenlandse zaken spionnage-docu- menten ontvangen van een militair en een economisch karakter. Misbruik makende van haar diploma tieke onschendbaarheid is Yvonne Bos sart herhaaldelijk naar West-Duitsland gereisd om deze documenten te over handigen aan de Amerikaanse spionna- gedienst, aldus het ministerie. Het ministerie van Buitenlandse za ken heeft stappen gedaan om er voor te zorgen, dat mevr. Bossart uit Tsjecho- slowakije wordt uitgewezen. De perso nen. met wie zij contact onderhield, zijn volgens de radio reeds in arrest gesteld. Zaterdagmorgen werden, ten gevolge van de staking, geen voorbereidingen getroffen voor de festiviteiten weike des middags moesten plaats hebben. Oorspronkelijk had koningin Juliana toegezegd de Scnevenings Viaggetjes- dagviermg mee te maken, maar in ver band mei de huidige situatie zag H.M. van het bezoek af. Ondanks deze teleurstelling zag het er aanvankeltik naar uit, dat Vlagge tjes dag toch doorgang zou vulden en dat de loggers zouden uitvaren, met honderden gasten aan boord, voor de traditionele vlootschouw langs de kust Slechts éen rederij, de rederij Vro lijk wist haar bemanningen bereid te vinden de loggers, zeven in getal, ge reed te maken. Hoewei er veel belang stellenden waren, voeren in de loop van de middag slechts die enkele leg ers en een paar schokkers de haven uit De schepen waren overvol, om dat velen, die kaarten hadden voor een stakende logger er een plaatsje op gevonden hadden. Omstreeks nall vier verscheneii de vaartuigen voor de kust. waar zii gadegeslagen wer den door de velen, die naar de boule vard getogen waren. Gelukkig was er ('".ze dag nog iet.-, te beleven. In de late mtddagur trok een praalwagenstoet door Schevenin- gen, waarbij vele verenigingen en be drijven medewerking verleenden en des avonas werd een imposant vuur werk afgestoken. Het Vlaggetjesfeest in IJmuiden i= bescheiden geweest. Men vond het al gemeen jammer, dat de uitvaart van de haringvloot niet plaats zou kunnen hebben. Deze teleurstelling drukte de stemming in de anders zo uitbundig feestende havenolaats. Het jaarlijkse rondje van enige loggers met genodig den en familieleden van de beman ning buiten de pieren en het Bengaals vuurwerk op de vissersschepen gingen evenmin door. De plaatselijke muziek- en sport verenigingen hebben zich veel moeite getroost het feestprogramma te redden en daarin zijn zij wonderwel geslaagd. Zowel de keurige optocht die 's mid dags plaats haa en die eindigde aan de kade bij de vlaggende vloot, als de uitvoering van de Christelijke Gym nastiekvereniging „IJmuiden" trok veel belangstelling. De in de avond uren met schijnwerprt verlichte, keu rig opgepoetste en gepavoiseerde log gers werden door velen bezichtigd. Het blad schrijft verder dat in Amc. rika het „dwaze voorstel" was gedaan, dat op de conferentie van regerings leiders de „kwestie van herstel van onde regiems in de landen van de (communistische) volksdemocratieën en verbod van communistische pro gressieve bewegingen hl kapitalisti sche landen" zou worden besproken. De „Prawda" beschuldigt voorts de Westelijke leiders er van, dat zij het denkbeeld van onderhandelingen op het hoogste niveau misbruiken voor diplomatieke manoeuvres en verkie zingscampagnes in Engeland. Ook schonk het Russische blad aan dacht aan het jongste televisiegesprek tussen president Eisenhower en minis ter John Foster Dulles. Het heeft de aandacht van de publieke opinie in de hele wereld getrokken hoe onjuist hun politieke oordeel over de huidige in ternationale toestand was. zegt de „Prawda". Het was de eerste commentaar van de ..Prawda'' sedert de Sowjetume ver leden week instemde met planner, voor een conferentie. Diplomatieke kringen in Moskou ge loven niet dat men uit het hoofdartikel kan opmaken dat de Sowjets nu min der verlangen naar een conferentie of ernstig geloven dat het Westen terug wil krabbelen. (Van onze Haagse redacteur) Ondanks de verklaring van de Reders vereniging voor de haringvisserij, dat aan vissers, die bereid zijn te monste ren, geen belemmeringen in de weg ge legd zullen worden en dat ieder schip, dat voldoende bemand ban worden, zal uitvaren, was men cr vanmorgen in Scheveningen van overtuigd, dat er van daag geen loggers naar zee zouden gaan. De schepen zijn niet vaarklaar en het is praetisch uitgesloten, dat er voor enig schip een complete bemanning zal zijn. Men verwachtte in Scheveningen dat de zelfde situatie zich ook in de andere vissersplaatsen zou voordoen, hoewel het misschien in Katwijk mogelijkk zou zijn enkele loggers te bemannen. Scheveningse stakers hadden vanmor gen het voornemen om, indien zou blij ken dat Katwijkse loggers gereedge maakt werden om vanmiddag zee te kie zen, per autobus naar de haven van IJmuiden te gaan om hun Katwijkse collega's cr van te weerhouden uit te varen. Voor het overgrote deel van de haring vloot zal het gereedmaken vooi de uit vaart zeker nog een dag vergen. Mocht de uitspraak in het kort geding, dat de reders tegen de Centrale Bond aan hangig gemaakt hebben, reeds vandaag of morgenochtend volgen, dan zou de vloot, indien onmiddellijk na de uit spraak besloten wordt aan het werk te gaan, waarschijnlijk Woensdag kunnen vertrekken. Van de zijde van de Chr. Bedrijfsgroe pencentrale wenst men uitdrukkelijk Centrale Bond zijn leden in de vergade ring die Vnjdagavond in de Haagse dierentuin gehouden werd, verkeerd heeft voorgelicht over de beschikking van het College van RijksbemiddcHiars. Er is geen sprake van. dat dit college bij het vaststellen van het garantieloon uitgegaan zou zijn van een uurloon van 1.25. zoals in deze vergadering werd gezegd. Had men du bedrag als uit gangspunt genomen, dan had het college ook het gemiddelde aantal arbeidsuren in zijn overwegingen moeten betrekken en daarvan heeft het college zich juist willen distancieren. omdat er te weinig inzicht in dit vraagstuk bestaat en omdat men het aan de studiecommissie van werkgevers en werknemers wil over laten (e trachten daarin klaarheid te btengen. De actie van de Centrale Bond druist lijrecht in tegen de regels van het ge- organiseeia overleg, zoals die thans sinds de bevrijding gelden en het is voor hel eerst m deze tien jaai dat dit op een der gelijke wijze geschiedt. Het gehele be stuur van de Stichting van de Arbeid, waarin ook vertegenwoordigds van het NVV -- waarbii de Centrale Bond is aangestoten zitting hebben en het Col lege van Ruk«beniidde!aars hebben daar over hun afkeuring uitgesproken Op grond van de materiele geschillen was het proclameren van de staking boven dien onverantwoord. Ten aanzien van het graailoon gaat het slechts om een bedrag van circa f 15,per jaar, aangezien het graaien slechts gedurende een tot maxi maal vier weken per jaar plaats vindt, terwijl de eisen met betrekking tot het garantieloon al evenmin een redelijke Men acht het mogelijk, dat. gezien de verschillen van inzicht op het punt van de plaats van samenkomst, Stock holm in aanmerking komt. Men wijst er op dat Zweden een neut;aal land is en dat Oost en West elkaar nog nooit m Stockholm hebben ontmoet. (Van onze Rotterdamse redactie) Het besluit van de leden van de Centrale Bond van Werknemers in het transportbedrijf om niet te mon steren op de haringvloot, heeft tot ge volg gehad, dat de Nederlandse Re dersvereniging bij de president van de rechtbank te Rotterdam een kort geding aanhangig heeft gemaakt tegen genoemde bond. ten einde naleving van de C.A.O. af te dwingen. Deze zaak zou hedenmiddag be handeld worden. Voor de Nederlandse Redersvereniging zal optreden mr. C. R. G. Wijckersheld Bisdom te Den Haag en voor de C.T.B. mr. Polak te Amsterdam. Het Deense stoomschip „Klinsholm" heeft op circa 9 zeemijl Noordwest van Schiermonnikoog een wrak van een vliegtuig waargenomen. De vleugel is gebroktn. Het vliegtuig is wit geschil derd en het heeft een rood vierkant op hel einde van de vleugel. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. Het machtige revolutionnaire comité van Zuid-Vietnam heeft gisteren mee gedeeld, dat zonder enige twijfel pre mier Ngo Dinh Dfem tot eerste presi dent van het land zal worden uitge roepen, nadat de in Zuid-Frankrijk vertoevende Bao Dai als staatshoofd sal zijn afgezet. Het comité had Zaterdag naar de 43 regeringen, die Zuid-Vietnam diplo matiek erkennen, telegrammen gezon den met de mededeling, dat men Bao Dai als staatshoofd niet langer erkent. In Saigon is men van oordeel, dat ook premier Diem zelf thans achter deze maatregel staat en bereid zou zijn het presidentschap op zich te nemen. De premier is er de laatste dagen bij zonder wel in geslaagd zijn positie te verstevigen, ook door arrestatie van 'n aantal politic: en generaals Onder de arrestanten bevindt zich generaal Ngoeyen Van Vy, die in het begin van de maand nog een staatsgreep waagde tegen Diem's regering. Het comité heeft met kracht ontkend dat er enige waarheid zou schuilen in de Franse beschuldigingen, dat het banden zou onderhouden met de com munisten. In de 43 verzonden telegrammen wordt gezegd' ..Het Vietnamese volk is er van overtuigd, dat de landen van de vrije wereld het recht van Vietnam zullen eerbiedigen om zijn eigen grond wet te kiezen. Het rekent op de steun van de bevriende volkeren ln de ge meenschappelijke strijd tegen de ex- pansiezueht van het communisme". „Het Vietnamese volk zal geen over eenkomsten. besprekingen of besluiten erkennen, waarbij Vietnam niet ver tegenwoordigd is." In het telegram aan Frankrijk wordt de verzekering gegeven, dat het volk van Vietnam vriendschap voor de Fransen gevoelt en dat de Franse le vens en eigendommen geëerbiedigd zullen worden. Billy Graham heeft Zondag in de koninklijke kapel van Windsor gepreekt voor Koningin Elizabeth II, haar echt genoot de hertog van Edinburgh, haar zuster prinses Margaret en haar moe der. koningin-moeder Elizabeth. Later waren Graham en zijn echtge note de gasten van de koningin aan de lunch. De Amerikaan zei tegen journalisten, toen hij het slot verliet: „Ik kan slechts zeggen, dat het een groot voorrecht is vandaag in Windsor Castle te mogen zijn en dat de koningin voor ons aller beminnelijkst was". Koningin Elizabeth II is titulair hoofd van de kerk van Engeland. Als tekst voor zijn preek koos Graham Handelingen 27 25. vast te stellen, dat het bestuur van de basis voor een staking vormden. die door de actie wordt geri'Offen, on geveer 1000 man. De stakers eisen voor hun 'Natio nal Amalgamated Stevedores and Dr ns union* iNASD) het recht op om m het gehele land bij arbeids geschillen namens de iiavenarbeiriers als onderhandelaar op te treden. Dit recht bezit nu alleen de grote 'Trans port and General Workers Union', waarbij de overgrote meerderheid van de Britse havenarbeiders is aange sloten. De leiders van deze bond heo- ben zich tegen de staking uitgespro ken. Leden van de NASD hebben Maan dagochtend posten betrokken in het havengebied van de door de staking getroffen steden. De politie is ver sterkt om incidenten tussen stakers en werkwillige leden van de grote vakbond te voorkomen. „De Indonesisch® regering zal de Britse advocaat Derek Curtis Bennett niet toelaten als verdediger van de Nederlander Jungschlaeger", zo meldt Aniara. Dit bureau zegt zijn inlichtingen uit officiële regeringskringen te heb ben -gekregen. Volgens Antara zal de regering het standpunt innemen cTat er in Indone sië nog veel advocaten beschikbaar zijn die de verdediging op zich kun nen nemen. Officiële regeungskrin- gen zeiden, dat het scheen dat Neder land de Britse regering wilde betrek ken in een zaak die alleen Indonesië en Nederland aangaat. Deelnemers aan de derde Trouw-mars in Den Haag op Zaterdag 11 Juni a.s. kunnen, by voldoende deelneming, per autobus reizen naar het start punt in Scheveningen. Kosten f 1.35; vertrek 13 30 uur van om kantoor te Rotterdam. Witte de Withstraat 30 Aanmelden ten spoedigste aan ons loket Witte de Withstraat 30, of per post wissel, of per giro op rekening 424519.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1