Het N.V.V. en de lonen Boelganin brengt een bezoek aan India Zo begon de Zomer langs de Kust Aanvulling Zondagswet aangenomen Drie amendementen aanvaard Churchill waarschuwt maar is optimist Deputatenvergadering der A.R. Partij „Rusland zal in Genève naai' ontspanning streven" mmm m i mm® m Mr, A. B. Roosjen voorzitter en J. Smalienbroek vice-voorzitter Medewerking aan de eenheid der prol. chr. partijen UIT DE TWEEDE KAMER Britse bootwerkers weer aan de slag £ijn standbeeld 111 Londen onthuld Tijdelijke voorzieningen A.R. Partij Zes nieuwe leden voor de V.N. Perón weer in het nieuws WOENSDAG 22 JUNI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3106 H'j MINISTER LUNS BIJ MOLOTOW Weerbericht MAARSCHALK Boelganin, de premier van Sowjet-Rusland, zal een bezoek aan India brengen. Dit heeft premier Nehroe van India gisteren in Moskou bekendgemaakt. Nehroe zei dat nog geen datum voor het bezoek is vastgesteld maar hij merkte op: „Men komt gewoonlijk niet in de winter naar India". Nehroe deed zijn onthulling op een persconferentie. Daarna ging hij naar een massavergadering in het Dynamo-stadion, waar meer dan 100.000 Sowjet-burgers voor het eerst sinds 27 jaar een open bare toespraak aanhoorden van een niet-communistisch staatsman. De laatste met-communist die in Moskou in het openbaar heeft ge sproken was koning Amanoellah van Afghanistan in 1928. Niet lang daarna werd Amanoellah in een revolutie onttroond. In antwoord op de toespraak van Nehroe verklaarde Boelganin, dat de Sowjet-Unie op de komende bijeenkomst van regeringsleiders der Grote Vier Eisenhower, Boelganin, Faure en Eden alles in het werk zal stellen om bij te dragen tot een vermindering der internationale spanning. Moeilijkheden in Aden nms APPLAUS Mr. A. B. Roosjen r7" u i l heid van haar zegeningen te to- nen in plaats van alleen maar af- SIR Winston Churchill heeft gis teren in verband met de ko mende conferentie van de Grote Vier de waarschuwing laten ho ren dat een periode van vermin derde spanning wellicht het enige zal zijn dat op het ogenblik bin nen ons bereik ligt. „Maar zelfs zulk een stadium zou zijn nut hebben. Het zou de wetenschap namelijk de tijd geven de groots- 'springen et een vraag te stellen, schuwelijkheden. En dit zou ons ook weer in een vriendelijker sfeer kunnen brengen wat de me ningen en het nemen van beslui ten aangaat." In de vandaag te Utrecht gehouden buitengewone Deputaten- vergadering van de Anti-Revolutionaire Partij heeft de voorzitter, dr. J. Schouten, medegedeeld, dat, in verband met zijn aftreden als voorzitter, het Centraal Comité besloten heeft de bepalingen van het oude Statuut toe te passen, zodat de tweede voorzitter, mr. A. B. Roosjen van Amsterdam tijdelijk als eerste voorzitter zal op treden. Voorts werd medegedeeld, dat het Centraal Comité in zijn gisteravond gehouden vergadering, overeenkomstig artikel 9 van het oude statuut, de heer J. Smalienbroek van Assen heeft gekozen tot tijdelijk onder-voorzitter. Eerste voorzitter Anton Bernard Roosjen werd 13 September 1894 te Aalsmeer geboren. Aan de Kweekschool De Klokkenberg te Nijmegen werd hij opgeleid voor het onderwijs en van 19131917 was hij werkzaam bij het Chr. M.U.L.O. te Stadskanaal. 2e Voorzitter Bezoek Britse oorlogs schepen Noodtoestand in Engeland opgeheven Ontploffing in Amerikaanse atoomfabriek .tal Brug Barendreeht afgesloten Oproep van «etuigen Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet. 1X5700 (4 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 KSaehtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 "g.Gravenhage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachteiidienst 18 30—19 30 u Tel. 362569 gchiedam: Lange Kerkstiaat 2-<b Telefoon 67882 AbonnementsDnis 52 cent per week, 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNIXG en Mr. K. VAN HOUTEN* Ih&UM" Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: ZUIDWESTELIJKE WIND Overwegend droog weer met vanavond en vannacht nog opklaringen, maar in hoofdzaak in het Zuiden van het land ook mistbanken. Zwakke, later matige Zuidwestelijke -wind. Dezelfde of iets hogere tem peraturen, r ZON TIN MAAN' 23 Juni: -/on op 4 22, onder 21,06; maan op 8 37. onder 23 02 ■C- Hoofdredacteur: Dr. ,1. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE heer Oosterhuis, voorzitter van hel N.V.V., heeft een merkwaar dig nummertje ten beste gegeven. Op het congres van dr. Algemene Nederlands Bouwbedriifsbond heeft hij het gehad over de loonpolitiek. Het betoog van de heer Oosterhuis was blijkens het verslag in „Het Vrije Volk" van deze strekking: Wil men geleide lonen? Best, maar dan moeten de arbeiders ook delen in de stijgende welvaart. Er is een grote spanning ontstaan tussen de theorie en de practijk van de geleide loonpoli tiek. De heer Oosterhuis doelde daar bij kennelijk op de practijk van de zwarte Ionen. En als die zwarte lonen betaald kunnen worden, dan moeten regering en werkgeversorganisaties niet beweren dat er aan de loonricht- lijnen niets veranderen kan. En als iedereen doet alsof er geen loonricht- lijnen bestaan, dan is het N.V.V. niet van plan op zijn eentje de geleide loonvorming te blijven verdedigen. TT is een merkwaardig betoog. I J Merkwaardig hierom, omdat de heer Oosterhuls hier doet alsof „men" gelelde loonvorming wil en dat het N.V.V, Uit als het dan moet ook wel vil, maar dat, als de anderen er zich niet aan houden, het N.V.V., als het ware de anderen wel zal krijgen en dan de geleide loonpolitiek niet meer gaat verdedigen. in wetkclijkheid is de zaak zo. dat het N.V.V. en de P.v.d.A. tot dusveire door dik en dun de geleide-loonpoli- tiek hebben veidcdigd en dat van de znde van het C.N.V. en van de Chris telijke partijen de vrijere loonvorming is bepleit. Komt. zo vragen wij, het N.V.V. nu ook op dit straatje? En dient de opge wonden toon en de vreemde wijze \an introductie om deze zwaai wat te ca moufleren? E heer Oosterhuis heeft ook ver- teld wat het N.V.V. zal gaan doen als „men" niet doet wat het N.V.V. zegt. Dan vallen wij terug m de „vrije acties". Wat dat zijn? Dat zijn acties ais door de moderne vakbeweging onlangs zijn ontketend onder de vissers over het graailoon. Daarbij werden in strijd met gemaakte afspraken stakingen ontketend, die belet hebben dat de vloot op tijd uitvoer. Dat is blijkbaar de opvatting, die men van N.V.V.- zijde omtrent nieuwe loonvorming koestert. Deze opvatting schijnt ons voor cor rectie vatbaar te zijn. TEN slotte constateren wij dat de heer Oosterhuis voor zijn klach ten over d« loonpolitiek een rege ringsadres nodig had. Als adres koos hij uit de minister van Economische Zaken, Hij kon het niet eens zijn met ae opvattingen, die deze minister om trent lonen en prijzen heeft voorge dragen. Dat is ook wel bekend. De heer Oos terhuis heeft indertijd getracht daar aan in de Eerste Kamer uitdrukking te geven. Nadat de minister hem toen op afdoende wijze van antwoord had ge diend, zweeg de heer Oosterhuis. iMaar nu herhaalt hij zijn verhaal aan een voor hem dankbaarder pu bliek! Wij zouden willen zeggen, dat de heer Oosterhuis zich in dezen niet in de eerste plaats tot één bepaalde mi nister moet wenden. Het loon- en prijsbeleid is kabinets- politiek, politiek van een kabinet, waarin de heren Drees, Mansholt, v. d. Kieft en Suurhof zitting hebben. Maar als de loonpolitiek de heer Oosterhuis dwars zit en als hij per se éen bepaalde minister als adres wil hebben, dan moet hij niet bij de minister van Economische Zaken zijn, maar bij de minister van Sociale Za ken. Want het ioonbeleid ressorteer! onder Sociale Zaken. De minister van Sociale Zaken nu Is de oudbestuurder van het N.V.V., de heer Suurhoff. Voorts is de P.v.d.A.-staatssecretaris Van Rhijn voorzitter van de interde partementale commissie voor lonen en prijzen en is de P.v.d.A.'er Berger voorzitter van het college van rijks- bemiddelaars. 'Ccttt'itLSftlA.i'tv"---- Nehroe weigerde op zijn persconfe* renlie de inhoud van de besprekingen, die hii qïsteren mei Boelganin «n twee v geleden mei Boelganin en Mo- leicw had. bekend ie maken. „Tussen. India en de Sowjet-Unie be staan geen bijzondere vraagstukken om over ie spreken, maar vele van gemeen schappelijk belang, waaronder de vrede, ontwapening en Indo-China." In Dinsdag- uit Aden te Cairo ontvan gen berichten wordt gemeld, dat vijf honderd man onder Britse leiding staan de regeringstroepen in het heuvelgebled ▼an Mawla Matar, in het Britse protec toraat Aden. door opstandige Arabische stammen zijn omsingeld. Autoriteiten van de provincie Makalla hebben met spoed aanzienlijke verster kingen gezonden, om de afgesneden troe pen te ontzetten. De moeilijkheden be gonnen. nadat net Britse protectoraats- •bestuur een order had uitgevaardigd, tvaarm het verboden werd levensmidde len per karavaan van Makalla naar Ha- dramoet. aan de golf van Aden le ver voeren. De achtergrond der moeilijkheden, die de Britten in het protectoraat Aden on dervinden, is meestal het gebiodsgeuchil tussen Aden en het aan de Rode-Zee gelegen Arabische koninkrijk Jemen. Groot-Britanmë heeft Jemen er van beschuldigd leden van opstandige Ara bische stammen te helpen en hun uitwijk mogelijkheden te bieden, indien zij door ïegenngstroepen worden achtervolgd. Er bevinden zich geen geregelde Brit se troepen in het protectoraat. Er is wel een aantal Britse vliegers in Aden gestat'er.r.ccrd. f-S" t Over de komende Geneefse bespre kingen verklaarde Nehroe: „Ik ben van mening, dat elk onderwerp dat op het ogenblik spanning veroorzaakt, behan deld moet worden. Een er van is de toe stand in het Verre Oosten. Of Indo- China ook aan de orde zal komen, weet ik niet. dat hangt van de omstandighe den af'. Wat de Sowjet-hulp voor India be treft zei Nehroe. dat India geen finan ciële hulp krijgt. Het zal betalen voor uitrusting en technisch advies van de Sowjet-Unie." Op d, massale ..vriendsehapsbijeen- komsl" in het Dynamo-stadion werd Nehroe volgens radio-Moskou met don derend applaus begroet. Kinderen die voor het podium stonden, lieten een re gen van bloemen neerdalen. De Indiase premier vertelde dat in India nooit enige vijandschap jegens de Sowjet-Unie is gekoesterd. Men begrijpt oepaalde dingen van elkaar met. maai de omstandigheden zijn niet dezelfde. Over de wereldvrede zei Nehroe. dat als de wereld de tien beginselen zou aanvaarden, die in April op de confe rentie van Aziatische en Afrikaanse na- ties te Bandoeng is aangenomen, dit de! Het -wetsontwerp tot aanvulling van de Zondagswet is gistermiddag, zij vrees sterk verminderen zou. Hij zei dat het geamendeerd door de aanvaarding van voorstellen van de heren Bruins Slot (A.R.) en Maenen (K.V.P.) en.-met de stemmen van de Communisten en de Staatkundig Gereformeerden tegen door de Tweede Kamer aange- (Van onze parlementaire redacteur). De stakende Loudense stuwadoors zijn overeengekomen Maandag hel werk ie hervatten. Zij hebben de stakers in de andere vijl grote Britse havens gevraagd hun voorbeeld le volgen. De stuwadoors hebben een maand ge staakt om erkenning van hun vakbond voor het voeren van loononderhandelin gen te verkrijgen. een volk zijn talenten niet kan ont plooien onder vreemd gezag. Welke vor men'» socialisme' of democratie (jok mo- nonlell en aannemen, zij moeten de rechten !n tiet ingediende wetsontwerp wiide minister Beel tegemoet komen van anderen eerbiedigen. Nehroe zei dat hij de Sowjet-regering wenste te feliciteren met haar jongste ontwapeningsvoorstellen. Hij verklaarde ook dat men communistisch China spoe dig in de Verenigde Naties zal zien. Het grootste deel van de rede van de Russische premier. Boelganin. was ge wijd aan het prijzen van Nehroe en In dia en aan de stappen, die de Sowjet- Unie volgens hem neemt om de inter nationale spanning te verminderen. „De Sowjet-Unie zal in Genève stre ven naar vermindering van de spanning en een versteviging van het vertrouwen tussen de landen. De Sowjet-Unie hoopt dat de andere deelnemers dezelfde doel einden zullen nastreven". Boelganin zinspeelde tevens op de tiende verjaardag van de Ve:. Naties. ..Het is het diepe verlangen van het Sowjet-volk en zijn regering voortdu rend voort te gaan met werken met het doel de edele beeirtselen van het hand vest van de Ver.^ Naties ten uitvoer te brengen," zei hij. aan de opgekomen bezwaren tegen het feit, dat bestaande tradities en gebruiken bij strikte toepassing van de Zondagswet verboden kunnen wor den, wanneer daardoor gerucht ontstaat, dat op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar is of wanneer zij beschouwd kunnen worden als een optocht of bijeenkomst in de openlucht, die voor 13 uur 's Zondags niet gehouden mogen worden. Door de aanvaarding van de door minister Beel voorgestelde aanvulling zullen de colleges van Gedeputeerde Staten in een gemeente of groep van gemeenten bestaande tradities en gebruiken van deze verboden vrijstellen, wanneer deze naar hun oordeel in het volksleven zijn geworteld en niet als openbare vermakelijkheden zijn te beschouwen. Een amendement van de heer Mae-* Bij de stemming over een amende nen (KVP). dat alleen met de stemmen van de communtslen en de Staalkundig Gereformeerden tegen, werd aangeno men. steil eveneens vrij uitingen met een godsdienstig karakter (koorzang in de Kerstnacht of op Paasmorgen bijv.). De burgemeester blijft echter volgens dit amendement bevoegd tot het treffen van maatregelen ter voorkoming van onnodige verstoring van de openbare rust op Zondag. Snuiümihroel; Churchill sprak in de Londense Guild hall waar de burgemeester hem prees als ..een der reuzen van de wereld geschiedenis". bij d(. onthulling van hel iets meer dan levensgro'e bronzen stand beeld van Churchill. Het beeld is vervaardigd door de Joegoslavische beeldhouwer Oscar Nemon, Het toont de oude Britse staatsman, ge zeten m oen typische Lagerhuis-pose. oplettend luisterend en gei eed om op te De beide benoemingen 7.ijn tijdelijk fMei 1945 bevrijd. Hij was lid van de - - landelijke Ereraad der Illegaliteit en is thans voorzitter van de Stichting 1940- '45 De heer Smalienbroek is Riddei in de Orde van de Nederlandse Leeuw Op de Deptitatenvergadering van 1956 zal in het presidium van de partij moe ten worden voorzien overeenkomstig do bepalingen van het nieuwe statuut Ondertussen studeerde hii voor ver schillende acten en behalve boofdacte, verwierf hij onderwijsbevoegdheid voor Frans. Engels, wiskunde en staatshuis houdkunde. de beide laatste ook voor M-O. ïri 1917 werd de heci- Roosjen benoemd t. leraar in wiskunde aan de Herv. kweekschool te Amsterdam. Hij studeer de levens aan de Vrije Universiteit en behaalde daar de meesterstitel. Hij was ook lid van de gemeenteraad van Amsterdam pn van de Provinciale Staten van Noordholland cn is sedert 8 Juni 1937 lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. Bijzondere bekend heid verkreeg mr. Roosjen ook als voor zitter van de N.C.R.V., in welke functie hij in Juni 1948 werd gekozen. De heer J. Smalienbroek. geboren 1909 te Assen, neemt in het organisatie leren van de A.R.-partij een belangrijke plaats in. Hij is lid van Gedeputeerde Staten van Drente en voorzitter van het Provinciaal Comité Drenthe van ae A.R.-partij. Tijdens de bezetting was hij werk zaam in de ondergrondse A.R.-partij. was aan de Trouw-organisatie verbon den en deed veel aan het schoolverzet. In 1945 werd hij gearresteerd en op 3 De San Francisco Chronicle heeft gis teren gemeld dat de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Molotow welwillend zou staan tegenover de toe lating tot de Verenigde Naties van drie communistische en drie niet-communis- tische landen. Deze Landen zouden zijn Hongarije Roemenië. Bulgarije. Oostenrijk. Italië en Finland. Deze landen zouden tot de V.N. worden toegelaten op basis van de overweging, dat zij thans vredes verdragen hebben getekend met de ge allieerden uit de tweede wereldoorlog Volgens de Chronicle zon Molotow te vens sympathiek staan tegenover de toe lating tot de wereldorganisatie van Ja pan, nadat dat land een vredesverdrag niet Rusland heeft getekend Prins Bernhard zal op Maandag 27 Juni een bezoek brengen aan enkele onderdelen van de Koninklijke Lucht macht, die deelnemen aan de internatio nale luchtmachtoefening .Carle blanche". ment Bruins-Slot, dat Gedeputeerde Sta ten de bevoegdheid geeft bepaalde ge meenten aan te wijzen, waar geen ont heffing mag worden verleend van het verbod tot het maken van gerucht of tot het houden van openbare vermakeüjk- neden voor S3 uur. stond links tegenover rechts. Het amendement werd met 44 stemmen voor tK.V.P,. A.R.. C.H., K.N. P. en S.G.P.) en 29 stemmen tegen (Arb.) V.V.D. en C.P.N.) aangenomen. Dit amendement Bruin -Slot houdt voorts in. dat Gedeputeerde Staten in deze gemeenten geen ontheffing kunnen toestaan, wanneer een verlening van opheffing zou indruisen tegen gods dienstige overtuigingen. welke net volksleven aldaar overwegend be heersen. Alvorens Gedeputeerde Sta ten tot aanwijzing overgaan van deze gemeenten, dienen zij voorts burgemees ter en wethouders te horen. Het tweede amendement Bruins-SIot, dat in dezelfde stemmenverhouding werd aanvaard, stelt de teimijn binnen welke de colleges van Gedeputeerde Staten zullen aangeven op welke be staande tradities en gebruiken naar hun oordeel de verboden vari de Zondagswet niet van toepassing zuilen zijn op 18 maanden na inwerkingtreding van deze wet. Twee amendementen werden door de Tweede Kamer verworpen nl. van de heren Stufkens iArb.) en Krol (C.H.). Dat van de heer Stufkens (Arb.) wilde behalve bestaande tradities, gebruiken en godsdienstige uitingen, ook opkomen de uitingen van volkscultuur vrijstellen van de verboden van de Zondagswet. Het werd met de stemmen van de socialisten, liberalen on communisten tegen vei worpen. Éen amendement-Krol om de aan- wnzing van bestaande tradities en ge bruiken door Gedeputeerde Staten aan de Koninklijke goedkeuring te on derwerpen werd met alleen de stem men van de Christelijk-Historischen vóór. bij zitten en opstaan verworpen. De indieners van de amendementen en de minister nebben gistermiddag nog volop gelegenheid gehad om een toe lichting te geven op hun voorstellen of elkaar te bestrijden Nieuwe argumen ten werden daarbij echter niet naar vo- len gebracht. De bewindsman maakte geen overwegende bezwaren tegen de amendementen van di. Bruins-Sot en de heer Maenen. Hij het de beslissing hier over aan de Kamer over. Tegen de amendementen van de heren Stufkens en Krol had de bewindsman wel ernstig bewaar, tegen dat van de heer Stufkens zelfs ove:wegend bezwaar, omdat hier mee verdei zou worden gegaan dan met de Zondagswet bedoeld is. Ter gelegenheid van het bezoek aan Rotterdam van de Br.tse oorlogsschepen ..Adamant". Termagent'", ..Taciturn", „Alaric" en ..Alliance' houdt de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum een receptie ten stadhuize op Woensdag 29 Juni van 8 tot 10 uur In hel zijkanaa! C tussen het Noord- zeekanaal en Spaarndam is gistermiddag de elfjarige G. Huybens uit IJmuiden, toen hij aan het roeien was verdronken Het kind wilde een passerend schip grij pen om zich te laten voorttrekken en sloeg daarbij overboord. De noodtoestand, die op 31 Mei in En geland werd afgekondigd met het oog op de spoorwegstaking, is Dinsdag opgehe ven. Het desbetreffende besluit van Ko ningin Elizabeth werd door de leider van de Conservatieve fractie in het Hoger huis. Lord Salisbury, voorgelezen. Waarschijnlijk twee mensen zijn Dins dag gewond bij een ontploffing in een fabriek nabij Saratoga Springs (New York), waar geheime werkzaamheden op het gebied van de atoomenergie worden verricht. Verscheidene ziekenauto's kwamen van het fabrieksterrein. Molotow. de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in San Francisco geluncht met de Neder landse minister zonder portefeuille, mr. Luns, en met ministers van Denemar ken, Luxemburg, Jemen en. Saoedi-Ara- bië. In gezaghebbende kringen in Buenos Aires werd gezegd, dat een gerncht, dat in het buitenland de ronde deed, dat het kabinet van president Perón zou zijn afgetreden, vais is. Perón, is na verscheidene dagen in be trekkelijke afzondering te zijn geweest en in de pers vrijwel niet te zijn ge noemd, thans weer naar voren getre den. In officiële mededelingen en in de bladen werd melding gemaakt van druk ke besprekingen tassen hem en de re geringsautoriteiten. Op de voorpagina's van de middag bladen werd bijzonder veel aandacht be steed aan het nieuws, dat Perón de mi nister van het Leger generaal majoor Franklin Lucero. thans opperbevelheb ber van alle strijdkrachten, op de pre sidentiële residentie ontvangen had. Het perssecretariaat gaf een correc tie op de lijst van personen, die door de president ontvangen waren en deel de mee. dat Lucero de eerste was van degenen, die Perón een afzonderlijke audiëntie had toegestaan. Generaal Franikiin Lucero, de man die thans in Argentinië sterk op de voorgrond treedt. lp. afwijking van het oorspronkelijke plan zal de brug -over de Oude Maas bij Barendreeht in Rijksweg 19, waar aan herstellingswerkzaamheden worden uitgevoerd in de nacht van 24 op Ea Ju ni van 0 tot 4 uur voor alle wegverkeer volledig zijn afgesloten. Va-ndaag kwant de Anti-Revolutionaire Partij te Utrecht in buitengewone Deputatenvergadering bijeen ter bespreking van de reorganisatie-voorstellen. Dr. J. Schouten opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Gezon gen werd het tweede couplet van het Lutheried. De voorzitter sprak slechts een kort welkomswoord en heette in het bijzonder de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera en de heer L. F. Duymaer van Twist welkom. Minister Zijlstra had bericht van verhindering gezonden. Besloten werd een telegram te zenden aan H.M. de Koningin en eveneens aan prof. dr. K. Dijk, die juist vandaag zijn 70ste verjaardag vierde Nadat spreker de medewerking van de vergadering had ingeroepen om de agenda vlot af te werken, werd overgegaan tof de behandeling van het voor stel tot wijziging van de statuten der partij. Besloten werd o.a. in artikel 4 een nieuw lid op te nemen luidende „mede te werken aan de versterking van de eendracht der prot. chr. partijen in ons land". Een amendement van de Statencentra- le Arnhem om in art. 5. lid 7a de woor den „ter goedkeuring" te vervangen door „toetsing" werd met vrijwel alge- mene stemmen verworpen. Tegen het amendement van Limburgse kiesverenigingen om m geval van wei gering van toelating van een kiesverem- ing door het Centraal Comité neit een commissie van beroep, maar de Deputa tenvergadering uiteindelijk te laten beslissen werd door de voorzitter be streden en daarna verworpen. Bij artikel 8 werd bezwaar semaakt tegen de bepaling dat gekozen raadsle den en statenleden moeten toetreden tot de vereniging van A.R.-gcmeente- en Provincie Bestuurder». Na een verkla ring van de voorzitter werd een amen dement van de Statencentrnle Arnhem verworpen. Een amendement Zwijndrecht om mo gelijk te maken dat iemand, die bezwa ren kenbaar heeft gemaakt tegen het beginsel cn algemeen staatkundig pro gram toch gecandideerd wordt, werd na bestrijding door de voorzitter ver worpen. Amendementen op art. 10 om de taal van de propagandaclubs niet in bijzon derheden te regelen werden verworpen. Bij artikel 16 (samenstelling van het Centraal Comité) verdedigde de heer C. J. van den Heuvel van Moerkapelle een amendement om de bepaling te laten vervallen dat van de tien door de De putatenvergadering te kiezen leden van het Centraal Comité twee vrouwen zullen deel uitmaken. Namens de Kamercentrale Rotterdam verklaarde de heer A. R. de Kwaadste met. dat de betreffende bepaling over bodig is. Het is duidelijk dat de partij van oordeel is. dat ook vrouwen lid van het Centraal Comité moeten kunnen worden. Maar als vrouwen als volwaar dige leden worden oeschouwd dan be horen zij niet afzonderlijk te worden genoemd. Mevrouw F. T. Diemer-Lindeboom wilde het amendement Moerkapelle steunen. Zij was van oordeel, dat er ook in het parlementaire leven regelen van ongeschreven recht zijn. die niemand zal willen overtreden. Et- is in onze partij wat gegroeid. Daarom achtte zij de bepaling, die overigens taalkundig niet fraai is. overbodig. Na verdediging van het voorstel door de voorzitter, werd het voorstel van het centraal comité in stemming gebracht bij zitten en opstaan. De voorzitter achtte de uitslag niet dui delijk en stelde de definitieve stem ming uit tot de pauze. Voor de pauze werd een motie in gediend namens Moerkapelle en' Vlaar, waarin de deputatenvergade ring!» uitspreekt, dat zowel mannen als vrouwen zitting zullen hebben als lid van het Cer.traa! Comité en der- nalve de tweede zin van art. 16a kan vervallen. De motie werd niet in stemming gebracht, doch de voorzitter stelde voor de inhoud van de motie als in terpretatie van het gewijzigde art. 16a. Op de Schiekade bij de Poortstraat te Rotterdam heeft Maandagavond te plm. 23 uur een personenauto een licht mast omver gereden. Een voetganger moest een snelle zijsprong maken, anders zou hij de paal tegen het lichaam gekre gen hebben. Hem wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen te ver voegen aan het bureau BergsingeL

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1