Christelijk Geen verdere concessies in nieuwe belastingvoorstellen T. H. in Eindhoven kost 61.5 millioen Regering in nota aan Kamer: Verdere aanpassing van huren blijkt onvermijdelijk Eisenhower in Sowjet-pers dienstbetoon THANS NOG GEEN VERLAGING VOOR ONGEHUWDEN Duizenden studenten verwacht Na aanvaarding Unie-protocol nieuwe onderhandelingen met Nederland Storing in aantocht Versleten aanklacht Engeland werkt mee aan K.S G.-plan „Ongekleurd" ZATERDAG 2 JULI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3115 Weerbericht Aanklacht van Remer verworpen Britse havenstakers weer aan de slag Generaal Baretta legde krans in Soesterberg Russische strijdkrachten verlaten Oostenrijk BOUW ZAL TIEN JAAR DUREN D£ Minister Sunarjo verklaart Bat a vi er en clrui gei i Nijmegen binnen Cambodjaanse regering afgetreden Danb-slond voor Billy Grahama-smenkomst Textielsector liÉS 4 JONGETJE VERDRONKEN SOEPELER REGELING VOOR AMERIKAANSE VISA Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Talef. 115700 <4 U Postbus 1112 Postgiro No. 424518 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 m. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 ■g.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 eent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEIINING en Mr. K. VAN HOUTEN IhAïUM- Weersverwachting, geldig tot Zondagavond. ONBESTENDIG EN KOEL Aanvankelijk toenemende bewolking en tijdelijk regen. Later opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West, Koel weer. 3 Juli: zon op 4.27, onder 21.05: maan op 19.54. onder 2.46. 4 Juli: zon op 4.27. onder 21.04: maan op 20.34, onder 3.40. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT MORGEN, Zondag 3 Juli, wordt er in nagenoeg alle Protestantse kerken in ons land gecollecteerd voor de christelijke scholen in Indonesië en Suriname. En het antwoord, dat de Nederland se christenheid morgen, op deze, haar door de zending gedane uitdaging geeft, zal, menselijkerwijs gesproken, voor jaren over de positie van het christelijk onderwijs op de zendings- velden beslissen. De ACSIS (Actie Christelijke Scho len in Indonesië en Suriname) bereikt morgen haar hoogtepunt. De christenheid op de zendingsvel- den zélf, was al lang bezig de handen uit de mouwen te steken. De weg van het offer was daar al lang gebaand. Christen-onderwijzers wilden het chris telijk onderwijs daar, ondanks de schriele traktementen, niet in de steek laten. Maar ze kunnen niet alles. Er is nog zo ontzettend veel achterstand in te halen. Er moet nog zovéél herbouwd worden, dat. nog in puin ligt. De be staande scholen zijn veelal krotten, nieuwe scholen zijn dringend nodig, het meubilair ontbreekt, de leermidde len zijn schaars, het startkapitaal is er niet, er zijn te weinig christelijke onderwijzers, de Bijbels ontbreken, er sijn internaten nodig, enz. enz. Een zeer groot deel van de christen heid daar heeft zijn Heiland gevonden op de christelijke school, die de zen ding er had gesticht. De school met f de Bijhei fungeert daar nog steeds als het kweekbed voor de Kerk. Géén christelijke schóól nu, betekent, naar de mens gesproken, géén christelijke Kerk straks. En als wij Protestanten hier niet daadwerkelijk achter gaan Steen, wij en onze kinderen, morgen, dan zal door onze nalatigheid de greep van de Rooms Katholieke Kerk op het Indonesische kind steeds sterker wor den. Dan gaat het communisme one vóór, dat nu al intensief bezig is met de bouw van prachtige scholen, met de aanschaf van uitstekende leermid delen, met het uitreiken van studie beurzen voor studie aan de communis-j tische universiteiten in rood-China, met' de bouw ven Interneten ale palebea. Elf wij? Hier in Nederland? Na afschaffing van de schoolgelden betalen wij practisch voor onze lagere christelijke scholen geen sou meer. .Voor de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs geldt hetzelfde. Wij hebben onze eigen christelijke school, die christenouders naar eigen geloofsinzicht mogen besturen. De staat financiert, maar de ouders druk ken er het christelijk karakter op. Een situatie, uniek in de wereld. Geen gehucht in Nederland, of het heeft vandaag zijn school met de Bijbel. We glijden soms zo verveeld aan Gods zegeningen, ons in het christelijk on derwijs gegeven, voorbij, dat het bui tenland plots en doordringend ons weer onze weelde hier bewust moet doen worden. In deze situatie brengt ons morgen de Acsïs. Zullen we nog bereid zijn onze dankbaarheid, voor wat wij hier in het Westen bezitten, te honoreren door onze hand uit te strekken naar het Oosten, waar vandaag de deuren openspringen voor Jezus Christus? Eigenlijk zijn wij met de bovenge geven schildering van de nood van het Christelijk onderwijs op het zendings- veld op de verkeerde weg. Wanneer Faulus in 2 Corinthe 8 en 9 spreekt over de noodzaak van de te houden collecte voor de armen in Je ruzalem, dan onthoudt hij zich van- el ke beschrijving, waaruit de nood van deze gemeente zou kunnen blijken. Hij doet maar één ding: wijzen op het zaad, dat aan de gelovige ver schaft werd toen hij Christus aannam, spreken over het brood, dat aan de christen door het Evangelie tot spijs gegeven wordt. En als hij dat gedaan hééft, dan spreekt Paulus over de Heer van de Christen, die na het zaad hem nu het zaaisel zal verschaffen en hem dat zal vermeerderen. Waarom? Om anderen daarmee in christelijk dienstbetoon bij te staan. Want door dit duidelijk blijk van hulpbetoon, zo gaat Paulus verder, zullen de hulp behoevende mede-christenen God prijzen om Uw gehoorzaam belijden van het Evangelie van Christus en om Vw onbekrompen delen met hen. Dat is het, ons gehoorzaam belijden van het Evangelie. Er moet wat open baar worden. Het zaad zal moeten op komen en vrucht moeten produceren. Alleen vanuit de verbondenheid met Christus zelf echter alléén vanuit deze Wortel, alleen vanuit de blijd schap waarin wij zelf staan als chris tenen voor „de reidans der daden Gods'', alléén van hieruit kan morgen de bloem der waarachtige solldariteil opbloeien. Een bloem, die morgen open moei gaan. Want het geldt hier een gemeen- •chap met jonge kerken, die we zelf in Christus hebben mogen telen. Laten we daarom morgen, oir Gods wil, deze christelijke verbonden heid voor Gods aangezicht en voor da' der jonge kerken in Oost en West op nieuw hoorbaar en zichtbaar belijden Wij en onze kinderen. T. M GILHUIS. Zwanen in Vestinggrachten. Het na tuurschoon in Woudrichem is verhoogd, doordat er van gemeentewege in de ves tinggrachten een koppel Swancn :s gezel. De min 'N/Pr van Binnenlandse Zaken van de Unie van Zuid-Afrika, de heer E. Dönges, is Vrijdagmorgen op Schip hol aangekomen voor een bezoek aan ons landTer begroeting teas op de luchthaven ojn. de ambassadeur van Zuid-Afrika in ons land, kolonel P, HoogenhotU aantvezig, Minister Don ges is hier in verband met het succes van de wervingsactie voor immigranten in de Unie, Het bureau van de openbare aankla ger K. Oldenburg, heeft gisteren een aanklacht verworpen ingediend tegen Muenchener filmproducenten door Otto Remer, voormalig nazigeneraal, die hielp het complot tegen Hitier op 20 Ju li 1944 de kop indrukken. Remer verklaarde, dat hij „openlijk onteerd werd in een film: Het gebeur de op 20 Juli", waarin het verhaal van het complot verteld wordt. Het bureau van. de openbare aanklager verklaarde het niet eens te kunnen zijn met Remer. Er is geen enkele strafbare overtreding in verband met hem in de film, aldus het bureau. De leiders van de stakende Britse ha venarbeiders hebben besloten hun leden te verzoeken Maandag het werk te her vatten. Men acht het onwaarschijnlijk dat meer dan de helft van de 18.000 stakers aan deze oproep gehoor zullen geven. In Engeland en Wales zijn vorig jaar 29.184 verzoeken tot echtscheiding ingediend. In 1938 was dit cijfer 10,354 (Van onze Haagse redacteur) Naar aanleiding van het verslag, dat de Tweede Kamer uitge bracht heeft over de huur- en belastingvoorstellen, heeft de regering thans een nota aan de Kamer gezonden, waarin ten aanzien van de nieuwe belastingvoorstellen wordt opgemerkt, dat deze het resul taat zijn van een streven om aan de meest essentiële wensen zoveel mogelijk tegemoet te komen. Voor een bijzondere tariefsherziening ten hehoeve van onge- huwden is in deze voorstellen geen plaats, maar de minister en de staatssecretaris van Financiën herhalen hun toezegging, dat zij bij nieuwe mogelijkheden voor belastingverlaging aan herziening van het vrijgezellentarief bijzondere aandacht zullen schenken. In verband met de herdenking van het 42-jarig bestaan van de militaire luchtvaart, werd gistermiddag op de vliegbasis Soesterberg een krans ge legd bij de voet van het monument voor de gevallen vliegers door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-gene raal A. Baretta. Bij het monument stonden aile squadrons van de lucht- maent onder commando van majoor Wijting en de iuehtmachtkapel in carré opgesteld. Op de trappen van het mo nument stond het luchtmachtbewa- kigscorps. Naast de compensatie, die gegeven wordt voor de huurverhoging vrij stelling van omzetbelasting voor tex tiel en suiker acht de regering een aanvullende compensatie in de fiscale sector voor ouden van dagen niet ver antwoord, maar bij volgende huurver hogingen zal ernstig overwogen wor den in hoeverre deze en andere eco nomisch zwakke groepen tegemoet gekomen behoren te worden. De te gemoetkoming in de sector van de verbruiksbelastingen moet gezic- wor den als een uitzonderlijke maatregel en daarbij kan stellig niet de eis wor den gesteld, dat deze voorzieningen, op zichzelf genomen, exact voor iedere groepering de huurverhoging moet compenseren. De regering onderkent de moeilijk heden, die voor het bedrijfsleven ge rezen zijn door de verschuiving van het tijdstip, waarop de verlagingen van de omzetbelasting zullen ingaan, maar van het voornemen om de ver lagingen op 1 September a.s. te doen ingaan, kan bezwaarlijk voor een en kel belasting-object worden afgeweken. De moeilijkheden in de textielsec tor moeien niet overschat worden. De staatssecretaris heeft zich bereid ver klaard tot een soepele regeling van de teruggaven van de omzetbelasting over de op I September a.s. bij de handel aanwezige voorraden. Da toe gezegde faciliteiten wettigen het ver trouwen, dat de handel niet langer zal schromen textielgoederen van de industrie af te nemen. De regering vestigt er de aandacht op, dat de verlaging van de grond belasting en de verruiming van het afschrijvingspercentage van woonhui zen, in het bijzonder ook aan vele be- lastingpliehtingen uil de middengroe pen ten goede zal komen. Ook de Yer" ruiming van de belastingvrije minima is voor de middengroepen van belang. Indien in de toekomst de financieel- economische omstandigheden van ons land opnieuw een verlaging van de be lastingdruk mogelijk maken, 'zal ech ter ongetwijfeld ook de fiscale positie van de middengroepen nader in be schouwing worden genomen. De regering kan niet de garantie geven,' dat ae prijzen van artikelen, waarin suiker is verwerkt, zich ten volle zullen aanpassen aan de al - schaffing van de omzetbelasting op suiker. Aangezien echter de regering de prijs van consumptiesuiker in de hand heeft is de waarborg aanwezig, dat in ieder geval het grootste gedeel te van het budgetaire offer het beoog de effect zal hebben. Volgens Vrijdag ontvangen berich ten uit Oostenrijkse scheepvaartkrin gen te Wenen schijnen de Russen het grootste deel van hun Donau-flot- lielje van de Oostenrijkse rivieren te hebben teruggetrokken. Men neemt aan, dat deze maat regel in verband 3taat met de voor genomen algehele terugtrekking van alle bezettingsstrijdkrachten, i- Volgens andere berichten uit on officiële bron is onlangs een deel van de Russische luchtmacht in Oostenrijk „naar het Oosten" vertrokken. ,E m Eindhovon te bouwen tweede technische hogeschool zal 61,5 mil lioen kosten. De bouw zal tien jaar duren, doch door een gedeeltelijk provisorische huisvesting zal kunnen warden bereikt, dat reeds één tot anderhalf jaar, nadat In zijn antwoord op de algemene be schouwingen in tweede termijn in het Indonesische parlement over het wets ontwerp tot opheffing van de Indone sischNederlandse Unie, heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, beloofd, dat binnen drie maanden na aan vaarding van het Unie-protocol onder handelingen zuilen worden gehouden met Nederland over de financieel-eco- !ï4ffisr (Van onze Haagse redacteur) In haar antwoord aan de Tweede Kaïn er op het verslag, dat de Kamer heeft uitgebracht over het voorstel tot huurverhoging, verklaart de regering, dat zij bij voortduring blijft streven naar verlaging van de bouwkosten, ten einde de spanning, die ook na de komende huurverhoging nog blijft bestaan tussen de huren van oude en van nieuw te bouwen woningen, zoveel mogelijk te beperken. Het moet echter uitgesloten worden geacht dat een zodanige verlaging van deze kosten kan worden bereikt, dat de huren van de nieuw te bouwen woningen zouden dalen tot het peil van de huur van vooroorlogse wonin gen. Daarom blijft de regering" een verdere aanpassing van de huren van vooroorlogse woningen onvermijdelijk achten. Het ligt niet in het voornemen van de regering om in verband met de verlaging van de grondbelasting een huurverlaging te bevorderen voor woningen die tot dusverre na de oorlog tot stand gekomen zijn. De huren van deze woningen liggen, in vergelijking tot die van voor oorlogse woningen en de verschillen in woongerief mede in aanmerking genomen, op een zodanig peil. dat daartoe geen aanleiding bestaat. AMERIKAANS KOOR NAAR DELFT Woensdagavond 6 Juli om acht uur zal het koor van het Bethel College uit Nowton-Kansas, V.S.. een uitvoering reven in de Rem. Kerk te Delft. De zang uitvoering is vrij toegankelijk. Uil b! cc! mcr run tic luurinfcur. tlir gistermiddag in Gour in bruiul r loou. Alle inzittenden hinderen dit' en srlwolreisje niuubtcn kleu men met de schrik i rij- 11ree. tcin- hels. ifoariliinr hel ruiir UI erslrtrs. brandden echter uit. nomische verhoudingen. Hjj zeide in het antwoord niet alle vragen te willen be antwoorden, teneinde te voorkomen, dat van bepaalde zijden hiervan profijt zon worden getrokken. Over de transfer-bepalingen verklaar de de minister, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat zolang buitenlandse investeringen aanwezig zijn, de transfers niet geheel kunnen worden afgeschaft. Over de van communistische zijde ge dane suggestie om de schade, welke een gevolg is van handelingen van militai ren van het K.N.I.L., op Nederland te verhalen, zeide minister Sunarjo. dat men uit het regeringsantwoord in eer ste termijn - reeds kan aflezen, dat het voornemen hiertoe bestaat. De regering is het eens met de op vatting. dat thans de* eerste fase is be reikt en dat de tweede moet bestaan uit het opiossen van de financieel-econo- mische kwesties en de voortgezette strijd om West-Irian. Minister Sunarjo kondigde nog aan, dat hij wü voorstellen om twee maan den voor het begin der financieei-eco- nomische besprekingen met Nederland, een inter-departementaie commissie in te stellen tot bestudering van de finan- cieel-economische kwesties. Dinsdagochtend, 5 Juli, zal de stem ming over het wetsontwerp inzake het Haagse protocol worden gehouden. In de afgelopen nanacht zijn enige als. Batavieren uitgedoste Betmvnaren uit Eist en Bommel en omgeving Nijme gen binnengedrongen. Zij hebben eerst geprobeerd het Tra janusbeeld. dat een paar duizend kilo weegt, en dat geplaatst is op het keizer bodewijk plein, weg te nemen. Achteraf bleek dat wel wal moeilijk te zijn en bovendien wilde men het beeld niet be schadigen. Toen werden om het beeld heen grote plakkaten gezet, waarop stond „Trajanus ga terug naar Rome". Bo vendien werd op het voetstuk een groot plakaat, waarop een Batavier stond af gebeeld, geplakt, met het opschrift „Trajanus, gij zijt een ergernis voor al le Batouwers. Ga terug naar Rome voordat wij. Bataven komen. Moet de strijd zich weer herhalen, zult gij het gelag betalen". Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft na de regen van Woensdag een onbestendig karakter be houden. In de atmosfeer heerst een krachtige westelijke circulatie, waarmee geregeld storingen van de oceaan naar het Noordzeegebied doordringen. Tussen de storingen in bewegen zwakke hoge- drukgebieden mee. die kortstondige weersverbeteringen veroorzaken. Een dergelijke rug van hoge druk passeerde gistermorgen ons land en gaf gisteren aanleiding tot opklaringen waarbij de temperatuur tot omstreeks 20 graden steeg. In de afgelopen nacht trok het front van een over de Noordzee bewe gende storing over ons land. waarbij in bet Zuiden van het land weinig, in het Noorden wat meer regen viel. Leeuwar den meldde met 6 nun de grootste neer- slaghoeveelheid. Het storirsgsfront werd vandaag weer door opklaringen gevolgd, maar door de onstabiliteit van de lucht konden zich ook plaatselijk buien ont wikkelen. Voor morgen zijn de vooruit zichten helaas ook niet erg gunstig. Van de oceaan nadert ?en nieuwe storing Ierland en deze zal vannacht en mor genochtend met regen over ons land trekken. Later op de dag zullen opkla ringen, maar ook plaatselijk enkele buien, voorkomen. De temperaturen zul len daarbij aan de lage kant zijn. de Sialan-Ganeraal lof stichting van een tweed® T. H. besloten heeft, begonnen tal kunnen worden met opleiding van een groep eerstejaars in Eindhoven. Dit zijn enige conclusies uit het rapport, dat de commissie ter voorbereiding van een tweede T. H. aan minister Cals heeft uit gebracht en dat nu aan de Kamerleden toegezonden. Het rapport omvat een aantal aanbevelingen voor de inrichtin gen en de bouw van een tweede techni sche hogeschool alsmede een uitgewerkt ontwerp van wei tot wijziging van de hoger onderwijswet. De commissie wil o.a., dat in Eindho ven gelegenheid bostaat tot technisch wetenschappelijk onderzoek voor oudere jaarsstudenten. Tevens moet daar pro motie mogelijk zijn. Ook moet er zelf standig onderzoek verricht kunnen wor den door hoogleraren en leden der weten schappelijke staf. In verband met de gewijzigde omstan digheden is het nodig bijzondere aandacht te besteden aan een zo hoog mogelijk studie-rendement en beperking van de studieduur voor zover mogelijk. De com missie voert hier o.a. voor aan de finan- citële positie van de studenten en de verzwaarde militaire dienst. Het dient mogelijk te zijn in Delft een in Eind hoven begonnen studie te voltooien en omgekeerd. Verder wordt voorgesteld het oprichten vart een of meer studenten hospitia waar bij voorkeur, doch niet .uitsluitend jon- gerejaarsstudenten worden gehuisvest. Het moet daar mogelijk zijn contact te leggen met docenten en wetenschappe lijke staf, ook buiten de college- en prac ticum-uren. Wat hel onderwijssysteem betreft, wordt grote waarde gehecht aan het on derwijs in de algemeen vormende vak ken, niet lot de ingenieursstudie beho rende, bv. sociologie en wijsbegeerte. Voor een verplicht studieprogramma in dezen voelt men niet. Tevens wijst men op de waarde van opleiding in de practijk en de noodzaak de student reeds in het eerste studiejaar zo goed mogelijk te observeren en aan het einde daarvan de studieresul taten te beoordelen, al wil men al het redelijke doen de academische vrijheid te handhaven. De indeling van de studie moet de overgang van Delft naar Eindhoven en omgekeerd niet in de weg staan. In ieder geval behoren de candidaatsexaihens uit wisselbaar te zijn. Naast het reeds gebruikelijke practi- sche werk zal voor bepaalde studenten ue mogelijkheid tot practische opleiding in de industrie moeten worden uitgebreid. De commissie verwacht, dat de geleide lijke overgang van studenten vari Delft naar Eindhoven op den duur 409 studen ten zal bedragen. "Tevens is de verwach ting gerechtvaardigd, dat in 1966 een ver dubbeling van het aantal technische stu denten in de Zuidelijke provincies bereikt za! zijn. In totaal zal dit een stijging zijn met ongeveer 600 studenten. In ongeveer 10 jaar zou de tweede T.H. 100O studenten kunnen hebben. Verder wijst de commissie er op. dat voorzieningen nodig zijn tav. de ge zondheidszorg. voeding, sportbeoefening gende vijl jaar 27 millioen. IN het Jum-nr. van „De vrije Natie" (het orgaan der Protes tantse Unie) doet de redactie erg ver wonderd over de onlangs in ons blad gedane bewering: Wij zijn geen voor standers van de neutrale staat. De re dactie van „De vrije Natie" heeft toen ze dat las haar ogen uitgewreven: Wat is de A.R.-partij nu veranderd! „Want", zo vervolgt ze dan, „de neu trale staat is altijd door dr. Kuyper en zijn volgelingen voorgestaan". Reeds in 1904 echter heeft Kuyper Dver deze critiek moeten spreken als over „een versleten aanklacht". In Da Gemeene Gratie, deel III, schrijft hijt „Nu is, gelijk men weet, aan schrijver dezes toegedicht, dat hij den neutralen staat in beginsel verdedigen zou. Ia geschrift na geschrift is hem dit zelfs als hoofdzonde aangerekend. Het is met dat beweren, dat men hem als banierdrager der Revolutie bestookt heeft. En nog zijn er, die rustig voort gaan hem, zonder zweem van bewijs, met deze beschuldiging te achtervol genWe vragen nu, dat men..., alvorens deze versleten aanklacht te herhalen, althans kennis neemt van deze reeks artikelen". Zouden we de „De vrije Natie" hier toe mogen opwekken? Dan zal ze tot de ontdekking komen, dat Kuyper het denkbeeld van de neutrale staat, vals noemt, het als een hersenschim beti telt, dat hij het een onmogelijkheid acht, dat de overheid op zedelijk en religieus gebied een neutrale houding zou kunnen en mogen aannemen. We hebben goede hoop, dat deze beschuldiging, die in 1904 reeds ver sleten was, dan in 1955 niet meer zal i worden herhaald! Engeland heeft besloten met de nes landen van de Europese Kolen- cn Staal gemeenschap mee te doen aan het be studeren van plannen voor het deelne men in en het ontwikkelen van atoom* energie en ander industriële bronnen. DU is in Londen van officiële zijde mee gedeeld. De Britse beslissing betekent niet, dat Engeland een volledig lid zal worden, van de een of andere gemeenschap, die hieruit zou kunnen voortkomen. Het be tekent alleen, dat Engeland op alle mo gelijke manieren met kennis, advies, materiaal en misschien de een of andere beperkte vorm van samenwerking het. programma zal steunen. Het zesjarig zoontje van de heer P. del Jong te Dalem is dezer dagen door ver drinking om het leven gekomen. Het ventje viel in De Wiel achter de ouder lijke woning. Ofschoon de moeder zich op hulpgeroep van haar zoontje direct te water begaf, slaagde zij er niet in de jongen te redden. Omwonenden heb ben later het sclachtoffer ogpëhaald. De levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Het Cambodjaanse kabinet heeft de zer dagen zijn ontslag aangeboden aan koning Soeramarit. Dit besluit viel, na dat de „socialistische volks gemeen schap", die gesticht is door en onder leiding staat van ex-koning Norodom Si- hanoek. haar in het kabinet zitting heb bende leden opdracht had gegeven uit de regering te treden. Premier is sinds het begin van dit jaar Leng Ngeth. voormalig particu lier raadgever des konings. en huisvesting. Opgemerkt wordt dat de verwerkelijking van het denkbeeld van een hogeschooïgemeenschap in Eindhoven er mee gediend zou zijn, dat het gezellig heidsleven zich. zeker bij een beperkt aantal studenten, in één organisatie ont plooit. Overeenstemming is bereikt t.a.v. een geschikt terrein bij het centrum van Eindhoven. Gerekend is met latere uit breiding. Daar het aanbeveling verdient met eerstejaarsstudenten te beginnen en pas vijf jaar later de volledige cursus te voltooien, zullen de nodige ruimten slechts geleidelijk ter beschikking behoe ven te komen. Zou er nu onmiddellijk met de bouw begonnen worden, dan zullen de colleges in September 1959 of 1SS0 kunnen begin nen. Eerder beginnen is mogelijk in eea provisorisch gebouw, het zg. Don Bosco- huis in het centrum van de stad. Wordt hiervan gebruik gemaakt, dan is de eerste zes jaar 34i millioen nodig, voor de vol- w Hedenavond 8 uur wordt in de Ko- ninginne-kerk een Dankdienst gehouden, naar aanleiding van de jl. Donderdag plaats gehad hebbende meeting in hel Stadion, waarin dr. Billy Graham sprak. Het Rotterdamse Billy Graham-Team onder leiding van ds. A. v. d. Most zal het programma van deze Dank-stond verzorgen. Een groot zangkoor zal de bekende Stadion-liederen ten gehore brengen, ter wijl Hammond-organist Hans van der Steen voor de begeleiding zorgt. Stadion-bezoekers en andere belang stellenden zijn hartelijk welkom. De voornaamste Sowjet-bla'den bren gen de verklaring van president Eisen hower (van zijn persconferentie van Woensdag) op uitvoerige en. zo zegt Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft de bepalingen voor het verstrekken van niet-im migrantenvisa aan burgers van 27 lan den; w.o. Nederland, verzacht. De voornaamste wijzigingen zijn: Een visum voor een niet-immigrant kan geldig zijn voor een onbepaald aan tal bezoeken aan de Ver. Staten binnen een periode van vier jaar. in plaats van twee jaar. waarna het visum tot vier jaar kan worden verlengd zonder een officiële aanvrage. Consulaire ambtena ren kunnen aan niet-immigranten visa verstrekken die geldig zijn voor twee reizen naar de Ver. Staten, als een bui tenlander na een bezoek aan de Ver. Staten eerst nog een ander land wü be zoeken alvorens vir de Ver. Staten naar zijn land van herkomst terug te reizen. Deze wijzigingen ziin onmiddellijk van kracht voor alle landen die voor bezoe ken van Amerikanen geen visa eisen. Reuter, op ongekleurde wijze. O.a. wordt de opmerking afgedrukt waarin Eisen hower zegt. dat het moeilijk is te bepa len. van wr de leidende invloed in de heersende Sowjet-groep komt evenals die waarin de president zegt, dat er geen werkelijke vrede in de wereld kan zijn. „zolang de Europese communistische landen niet vrijelijk hun eigen regerings vorm kunnen kiezen". Het is naar men aanneemt de eerste maal sinds het uit breken van de „koude oorlog", dat der gelijke zaken in de Sowjet-pers verschij nen. In diplomatieke kringen heelt men dan ook uitdrukking aan verwondering gegeven en rnen toont een „voorzichtige tevredenheid". Overigens wordt bij het verslag van de conferentie geeii perscommentaar gege- Naar wij vernemen zal gezien het geringe aantal ter beschikking staande aandelen der emaille- en metaalwaren- fabrieken Gelria te A'dam (f 150.009) en het overstelpende aantal inschrijvin gen op het overgrote deel van de in schrijvingen niets kunnen worden toe gewezen. t

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1