HET GOEDE GEWETEN Europese gewelddaden in Casablanca Verzet tegen zachte Franse politiek terug in wereld Oorlog kan geschillen niet oplossen MET HUIFKAR OP REIS STORM STEEKT OP MAROKKO niet meester |ten' hoofdzakelijk j°n«elieden' tot Politie is toestand BOELGANIN OVER GENÈVE Uitzending naar de West mogelijk van dienstplichtigen Perón afgetreden als partijleider en oprecht aan ronde tafel Koeler weer in Engeland Turgaill" kon de Nieuive Waterweg niet vinden INDON. LEGER VERWERPT HET REGERINGSVOORSTEL BEWOLKING BOVEN NOORDZEE ZATERDAG 16 JULI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 312\^ f Weerbericht i MEVR. SISPERA OP SCHIPHOL STAAT VAN BELEG IN CASABLANCA Aardbeving in Griekenland Koninklijk paar vertrekt op 15 OcLober Afgevaardigden BHE in CD U-fractie vroeger Geef mij de rust van weer fel HL Pilm-fkfr Foorstel gro/i d tcclstvijzigin g (Van een onzer verslaggevers). TOEN de doodvermoeide, maar innig gelukkige mevr. PJnjllis Sispera gisteravond uit hef toestel van de KLM stapte, dat haar uit Praag naai Schiphol had gebracht, rekten tientallen Engelse en Ne derlandse journalisten hun halzen. Daar was zijde 32-jarige vrouw die tijdens de oorlog in het hitwe' lijk trad met een Tsjechische piloot en vijf jaar tevergeefs had gepoogd naar Engeland, haar ge boortelandterug te keren. En daar was tot veler verrassing ook Jaromir Chudy. de Tsjech, die te gelijk met de gewezen man van Phyllis Sispera zij is van hem gescheiden gevangen heeft gezeten. Bij dit blijde en onverge telijke weerzien vielen zij elkaar in de armen en Chudy begroette ook de drie kinderen hartelijk. Bezoek aan de If est In Noorwegen; 91 graden Eisenhower vertrokken Ontslag geweigerd? Botterdam: Witte de Withstiaat 30 Te let. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Piwtijiro No, 424519 Klachtendienst abonnementen 1830-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravonhage Huycen-plein 1 Postgiro 424807 Redactie: Tel 111892 Adm, Tel. 114402 Klachteudt.ui-t 11130-1930 u: Tel. 362569 Schiedam: Lanec Korkstiaat 2Jb Telefoon 67882 Abonnement «.prils 52 cent per woelt, 2.26 per maand 6 75 pei kw a: taal Losse nummers 13 ent Versehimt dagelijks Directie: C. A. KKl'NING i-n Mr. K. VAN HOLTEN O O Weersverwachting, geldig tot Zondagavond, OVERWEGEND DROOG Vannacht veel bewolking en plaatselijk mist, morgen overdag vooral in het binnenland weer opklaringen. Overwegend droog. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. 17 Juli: ron op 4,11. onder 20.M: maan aoSOt. onder .aas. 18 Juli' 7on op 4 42, onder 20.53: maan on 3 20. onder 20.02. V Hoofdredacteur: Dr. J. A. II. J- S. BRUINS SLOT et Hervormde Herderlijk sehrij- pl ven: Christen-zijn m de Medïi- Jandse samenleving, wijdt nok een korte paragraaf aan wat daar het euvel der vereenzelviging heet. Wat daarmee bedoeld wordt schiinl op het eerste horen met 70 moeipjk te begrijpen. De bedoeling schïint te waarschuwen togen het vereenzelvigen van een in het geloof verrichte chris telijke positiekeus met het doen van rfe wil Gods. Om het met de eigen woorden van het Herderlijk tehroven te zeggen, tegen de neiging .bepaal de houdingen en gedragingen als de alleen-gehoorzame voor te stellen' Het fijne puntje zit dan blijkbaar m dat ..alleen". AU men de W .riemde porsRranj 1 »Tt en herleest is geen andere con- J N llc Marokkaanse havenstad Casablanca zijn gisteravond gevechten leest en m. op grote schaal uitgebroken. Franse en waarschijnlijk ook andere clusie mogelijk n.- j Europese demonstranten kwamen in bloedige botsing met grote groepen schillende en eventueel mm ernaar 1 Marokkanen. Dit gebeurde na gewelddadige betogingen van woedende strijdende houdingen en gedragingen Europeanen tegen de verzoeningsgezinde politiek van de Franse regering kunnen zijn. die men niettemin als uitingen van gehoorzaamheid aan dc wil van God dient te beschouwen en ie behandelen. En dat schijnt dan met name op 1c gaan. zodra de politieke keus aan de orde is. Want. 70 kan men lezen, de houding van een chris ten in dc politiek is „nooit alleen door het Woord Gods bepaald, maar ook door allerlei menselijke factoren ds: milieu, levensbesef, belangensfeer, op voeding, gewoonte, politieke en so ciale gezichtshoek en gezichtsveld" NO ls daar heel wat van te zeggen. De zaak van die zogenaamde vereenzelviging is namelijk allerminst eenvoudig. Naar het ons voorkomt zou het voor de hele discussie over deze zaak van groot belang zijn. indien men dat in het gesprek nu ook san aüe zijden ronduit erkende. Wij kunnen Immers ook weer niet buiten iets van deze vereenzelviging. Het christelijk leven met een goed ge weten is niet mogelijk zonder iets van haar. Daarbij willen we er graag rekening mee houden, dat het bijbelse spreken over het geweten ons bepaald niet helpen wil aan een paar jiu-jitsu-gre- pen, die elke discussie afsnijden en :onder meer de tegenstander buiten gevecht stellen. Ook niet aan een uit hangbord, waarachter wij ons egoïs me of andere ondeugden verbergen kunnen Naar goed bijbelse opvatting is het geweten geen goddelijk orgaan, aat ons even vertelt wat God van ons wil. Het is ook geen ongerept gebleven stuk menselijkheid, dat ons in moei lijke vragen er een, twee. drie uit helpt. Veeleer is het menselijk gevze- tc-n in zichzelf zwak en dwalend en slechts door Christus en door de Hei lige Geest getroost en vrij. Maar in dien bet het Woord Gods vernomen heeft is het sterk en geeft het een be vrijdende zekerheid. Dat behoort tot de merkwaardighe den van dit geweten, dat zich door het Woord Gods laat leiden. Het scheert langs de rand van wat het Herderlijk schrijven een „kortsluiten de vereenzelviging" noemt en waar iedere christen bezwaar tegen hebben zal. Het wordt echter door een zeker heid gekenmerkt, die we allen kennen uit de houding van Luther op de rijks-j dag in Worms; en die een begeerlijk goed is. EN natuurlijk spelen dan bij het tot stand komen van de gewetensze kerheid menselijke factoren mee Het is goed reformatorisch daar op te vij zen en even goed reformatorisch. Jaar niet bang van te zijn. De reformatie heeft heel scherp m- derschciden tussen de Schrift en de kerk. In haar voetspoor hebben n.et de slechtste theologen en kerkleraars zelfs gewaarschuwd tegen een vereen zelviging van het kiezen voor een cei- kelijke beslissing met het buigen .oor jegens de Marokkaanse terroristen. Het reeds lang smeulende verzet van de Europeanen laaide gisteren plotseling hoog op nadat twee jonge Marokkanen 's avonds tevoren in de Europese wijk van Casablanca een bomaanslag hadden gapleegd, waardoor zes personen gedood en 35 gewond werden. Duizenden demonstranten trachtten gistermiddag door te dringen tot de straal waar dc bestuursgebouwen staan. De menigte werd door brand slangen en gasbommen verdreven, maar antwoordde met een regen van stenen. Een politieman werd gedood en drie Marokkanen werden gelyncht. De demonstranten droegen Franse vlaggen met zich mee en zongen luidruchtig Zij eisten het aftreden van de nieuwe Franse resident- generaal Gilbert Grandval en een volledig nieuw Frans bestuur. Grandval heeft onmiddellijk voor de hele stad een uitgaansverbod afgekondigd van 's avonds negen tol "s morgens vijf uur. sabianca met het doel winkels en cafe's tot sluiting te dwingen. „Fer me?.", schreeuwden de demonstran eigenaars die hun zaken nog open hadden gehouden ondanks de order uit protest te sluiten. De nieuwe Franse resident-gene raal, Grandval, arriveerde deze week in Casablanca met instructies voor een politiek van verzoening. De Ma rokkanen haalden hem enthousiast binnen, maar de Fransen begroetten hem koeltjes. Later ging deze ge reserveerdheid over in grote veront waardiging. Dat was toen Grandval zijn beleid van clementie tegenover de Arabieren ontvouwde. Om het pad voor de nieuwe maatregelen te effe nen, ontsloeg Grandval zeven van zijn elf departementshoofden, plus twee andere hoge functionarissen „Dood aan Grandval" werd gisteren bij de betogingen geschreeuwd. Ma rokkaanse vlaggen werden neerge haald en vervangen door de tricolore. Sommige betogers stichtten brand in Marokkaanse winkels of plunderden deze. Een poging werd gedaan de Franse advocaat Legrand, die Ma rokkaanse terroristen heeft verde digd, te lynchen. Legrand verdedigde zich met zijn revolver, doodde een van zijn aanvallers en verwondde twee anderen. Later is hij gearres teerd. In totaal werden gisteren elf per sonen gedood. f'rijdagmorgpn A dr president ran dc „Sizisgoguc of Council oi America", Ac heer \ormtm Salit met zijn echtgenote iltmr il.M. de Koningin ontlanden op het paleis Snestdijk. Tijdens deze onliangst 01 rrhmidigde de heer Salit een ingelijste oorkonde anti de Koningin, Itanrin drink wordt gehrnrhl 1 oor hetgeen l\edrrlancl tijdens de oorlog i oor de Joden heeft gedaan. Deze oorkonde zul later een plaats vinden in het Amsterdamse stadhuis. De toestand in de 700.000 zielen tellende havenstad is de politie vrij wel geheel uit de hand gelopen. Woedende Franse demonstranten schoten twee Marokkanen met revol vers en machinepistolen neer 'en sloe gen hen met de kolven van deze wapens dood. Enige minuten later werd op dezelfde plek in de Rue Gambetta een derde Marokkaan gelyncht. Daarna trok een grote groep Marokkanen uit de inheemse nieuwe Medina-wijk naar het Europese stads deel, waar nieuwe bloedige botsingen ontstonden. Twee markthallen een Europese en een Marokkaanse werden In brand» gestoken. Russen en taxi's werden omvergeworpen. Enkele Ma rokkaanse winkels zijn geplunderd. Op de belangrijkste kruispunten in de Europese wijk werden soldaten gestationneerd, maar deze zijn niet in actie gekomen tegen de menigte. Grandval confereerde in de stad met hoge officieren van de veiiig- heidsstrijdkrachten. Over deze confe rentie werd geen officiële verklaring afgegeven. De hande! in de drukke havenstad kwam 70 goed als stil te liggen. De Europese demonstranten hebben er op aangedrongen dat de Marokkaanse winkels vandaag gesloten zijn. Maar de nationalistische terroristen willen juist dat de winkels vandaag open blijven. Duizenden Europese betogers trok ken gisleteii door de straten van Ca- De resident-generaal van Marokko hoeft bepaald, dat voor liet gelded van C'asabiunca de staat van heleg volledig zal gelden. Het gebied is onder com mando gesteld van generaal Franehi. Volgens een officieel communiqué zijn volgens dc tot dusver beschikbare ge gevens bij de betogingen van gisteren Tn de stad negen personen om het leven gekomen, onder wie zeven Marokkanen. Gewond werden veertig personen, onder wie 29 Marokkanen. Voorts werden twinig aub's. een auto bus en vijf winkels m brand gestoken. Een veertigtal winkels grenzend aan de nieuwe inheemsen wijk werden ge- H t AARSCHALK Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft ver IM kiaard dat de Russische afgevaardigden vandaag naar Gencvt vertrekken om „een oprechte poging" te doen de internationale geschillen on te lossen. Indien de afgevaardigden van de drie Westelijke landen hetzelfde doen, is er geen reden om aan te nemen dat de grondslag voor een toekomstige vrede niet verzekerd zou kunnen worden, zei Boelganin. De Russische premier verklaarde, dat het geschil tussen „het kapita lisme en het socialisme" niet opgelost kan worden door geweld met bèhutD van een oorlog. Het Oosten en het Westen zouden door „vreedzame economische wedijver" moeten bewijzen wie het bij het rechte eind heeft. BoeIaanin legde deze verklaring af tijdens de eerste persconferentie die ooit door een premier van de Sowjet-Unie is gegeven De maarschalk tL vergezeld van partijsecretaris Chroestsjew, minister Molotow, minister Zioekow en vice-minister Gromyko, die met hem meegaan naar Geneve. Boelganin las in het Russisch een verklaring voor, die daarna in het Engels vertaald werd. Er was geen gelegenheid voor de 7o correspon denten om vragen te stellen. de deelnemers aan de conferentie goe de wil tonen en ernstig streven naar hel bereiken van overeenstemming, zuilen wij ongetwijfeld een gemeen schappelijke taal kunnen vinden en de echte weg kunnen aangeven voor een bruikbare oplossing van de belang rijkste vraagstukken waarvan de vrede en het welzijn der volkeren afhangt,' verklaarde Boelganin. Dc regering heeft nog twee wetsont werpen tot wijziging van de grondwet ingediend bij de Tweede Kamer. Het eerste betreft het doen vervallen van de bepaling, dat dienstplichtigen van land- en luchtmacht niet zonder uitdruk kelijke machtiging van de wetgever naar de Overzeese Rijksdelen kunnen worden uitgezonden, indien zij daarme de niet instemmen. Deze bepaling is door de feilen ach terhaald. nu Nederland in de N.A.V.O. samenwerkt. De bepaling past ook niet in de huidige constructie van het Ko ninkrijk, waarin niet alleen de zee macht. doch ook land- en luchtmacht een taak hebben voor het gehele Ko ninkrijk. dus met inbegrip van de Over zeese Rijksdelen, en waarin afzonderlij ke krijgsmachten voor de Overzeese Rijksdelen zijn vervallen. De regering stelt nu voor de artike len 198 en 199 te doen vervallen. De Argentijnse president, generaal Perón, is afgetreden als leider van zijn party, aldus is Vrijdag uit Buenos Aires vernomen. Perón zeide dit tot congresleden, die door hem werden ontvangen. Hij voegde er aan toe, dat hjj president over geheel Argentinië zal blijven. De president zeide verder, dat Argen tinië op het punt staat een nieuw sta dium binnen te treden, waarin er poli tieke vrijheid voor alle groeperingen en persvrijheid zullen zijn. De Argentijnse president deelde mede, dat hij zich niet candidaat zal stellen, voor een derde ambtstermijn als presi dent. Volgens de grondwet moeten in 1958 presidents verkiezingen worden .ge houden. Waarnemers te Buenos Aires verwachten ze echter veel eerder. Ook zal de uitzonderingstoestand, die sedert een mislukte militaire staats greep in September 1951 van kracht is, worden opgeheven. Krachtens de hui dige reglementen mag de politie mensen voor onbepaalde tijd in hechtenis nemen. het Woord Gods. Want op hun wijze jplunderd. Zeven blanke betogers wei- hebben zij altijd geweten van wat ie- jden geatiesteu. genwoordig de niet-theologisehe facto ren heten, die óók op de achtergrond van kerkelijke beslissingen cn uitspra ken liggen. Menselijke factoren zijn er altijd Maar deze factoren liggen niet in de neutrale sfeer. Inderdaad is iets als milieu en opvoeding, iets als gew >on- te en sociale gezichtshoek menselijk maar juist daarom is het aan normen gebonden en iedere christen mag er naar verlangen zich er in tc bewegen met een goed geweten en in een innet- li.ike zekerheid, dat God Ziin geboden niet voor hem verborgen heeft gehou den. Over zaken als de genoemde, milieu en opvoeding enzovoort, zwijgt immeis het Woord Gods niet, maar het spreekt er doorgaans luide van. Daarom is het niet een bezwaar dat de gewetens zekerheid een menselijke zekerheid is. Ons is geen andere beschoren Maar zekerheid mag zij wel zijn. Onze reacties op de situatie bl'iven beneden de maat der vertroosting en der vrijheid, die aan de gelovigen ae- loofd zijn, indien ze in onzekerheden blijven steken. Volgens eerste onvolledige berichten is heï Griekse eiland Samos getroffen door een krachtige aardschok. De scha de /.ou aanzienlijk z.ijn. De prefect wist telefonisch mede te delen dat vooral de plaats Karlovassi getroffen is. Bijzonderheden kende hij niet, omdat de verbindingen verbroken zijn. Hij heeft hulp naar de plaats ge- Z°Detnsehok wtjid vanmorgen "'aarge nomen door het observatorium «.the- ne. MEN kan zeggen, dat het Herder lijk schrijven dit alles met weer spreekt en dat het et '.elfs hier en daar aandacht voor vraagt. Des te beter dan! Er is echter in de hele formulering van de paragraaf over het euvel der vereenzelviging iets, wat ons noopte aandacht te vra gen voor de rijkdom van het goede geweten, dat ook in bet laten meespe len van de menselijke factoren zijn zekerheid niet kwijtraakt. Juist om- De Britse journalisten bekogelden mevrouw Sispera al direct met deli cate vragen: „Wanneer gaat u met Chudy trouwen?" 7.0 weerklonk het over het platform, waar een gewel dige mensenmassa zich stond te j verdringen. Maar op oie vraag gaf HetUToièc-ntrüm' 'bevindt' zich opjde teruggekeerde geen antwoord. a 1- T.ntr»r i tot vragen stellen, bleek, dal mevrouw Sispera in wezen niet veel te vertei len had, althans niet aan de pei'i. „Ik wil slechts een paar woorden zeggen," zo zei ze. „Ik ben dolblij terug te zijn gekeerd in de vrije we reld en ik wil het Britse volk. het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de Britse ambassade .n Praag harte» liik danken voor de hulp, die ze mij geboden hebben," Om negen uur stapte mevrouw Sis pera met haar drie kinderen, waarvan de oudste. Jaroslaw Martin, juist gis teren dertien jaar is geworden, in een toestel van de Bea, dat haar naar Lon den vloog. „Wij hebben, nooit oorlog gewild en zijn evenmin in de ioekomst een aan val van plan", zei Boelganin, „maar tengevolge van de oorlogsvoorberei dingen in hei Westen moesten wij maatregelen nemen om ons zelf ie be- schermen. Wij hebben een leger, een heel goed leger met alle noodzakelijke wapenen en moderne uitrusting." Boelganin stond onder een portret van Lenin toen hij zijn verklaring voorlas. Hij sprak opnieuw het geloof van de Sowjet-Unie uit m de waarde van een stelsel van gezamenrijke vei ligheid in Europa. Er zijn vele strijdvragen in de we reld. Dit zal ook in de toekomst zo zijn. Zo is het leven nu eenmaal. Maar wij kunnen en moeten deze kwesties ceduldi» en oprecht aan een ronde tafel bespreken en er een vreedzame oplossing voor vinden. Het zou naïef zijn. te menen, dat wii op deze confe rentie 'van Geneve) al de ingewik kelde internationale kwesties lot een oplossing kunnen brengen. Maar als H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen Zaterdag 15 Oc tober a.s. m de namiddag van Schiphol naar de West vertrekken. Na een tus senlanding te Santa Maria op de Azoren en op de Bermuda's wordt het vliegtuig 16 October in San Juan (Puerto Rico) verwacht. Vandaar zullen de koninklijke bezoekers de reis naar Willemstad op iHr. Ms. kruiser ..De Ruijter" voortzetten. Hevige onweersbuien hebben gisteren de hittegolf in Europa doorbroken. Het was in Engeland zeventig graden, dat is tien graden koeier dan Donderdag. Op het vasteland was het warmer, maar ook daar is de temperatuur dalende. In Parijs b.v., dat Donderdag bij 95 graden welhaast wegsrnoif, was het gisteren be neden dc 75. In Duitsland en Italië bleef het nog heet, maar ook in deze landen wordt afkoeling brengend onweer verwacht. Ln Skandmavië duurt de hittegolf voort. Noorwegen meldt 91 graden en het gemeentebestuur van Oslo treft maatregelen om het water te rantsoe neren. De beide loodsboten voor de Ni en wé Waterweg, de „Algo" en de „Betel- geuze", hadden gisteravond omstreeks, negen uur in de dikke mist op hun ra dar een hun onbekend echo waargeno men op een halve mijl ten zuiden van de ieidam Hoek van Holland. Omstreeks half tien voer de redding boot „President Jan Leis" van Hoek van Holland uit om poolshoogte te nemen. Om ongeveer tien uur bereikte schip per Van Sters van de „President Jan Leis" de plek waar volgens de loods boten een voorwerp een echo veroor zaakte op de radarschermen. De reddingboot verscheen ook als ec^o op de radarschermen en van boord van de loodsboten af is de ..President Jan Leis" toen naar-de onbekende echo ge leid. Er was doerede dikke mist maar vijf en zeventig meter zicht. Tenslotte traf de reddingboot de kust vaarder ..Turgail" uit Delfzijl aan, die daar ten anker was gegaan, geheel on kundig van bet feit dat de Nieuwe Wa terweg een eind noordelijker stroomt. De ..Algo" en de ..Betelgeuze" hebben vervolgens de reddingboot, afgaande op hun rader, wederom aanwijzingen gegeven voor de terugreis. Achter de reddingboot aan voer de kustvaarder. Zo werd door goed samenspel de kust vaarder binnen de pieren gebracht. v 29(1 km 2ZO. van Athene. Later, toen wu gelegenheid kregen De mistbanken en de laaghangende be wolking 'boven de Noordzee zijn met de noorde'ijke winden Jandmwaars gevoeid, ■door het weer vanmorgen minder was In de loop van de ochtend begon het al weer op te klaren, aldus het K.N.M.I. waar zonni dat zulk een geweten over de hele linie de neutraliteitsgedachte afwijst en omdat het zich dagelijks wil laten tiainen in het zich laten gevangenne men, ook van onze zeer menselijke ge dachten vanuit „milieu, levensbesef, belangensfeer, opvoeding, gewoonte, politieke en sociale gezichtshoek en gezichtsveld" door de gehoorzaamheid aan het Woord van God. En verder moet, wie dan zo bang is van dat „alleen" („het alleen-ge hoorzame") nog maar eens aan Lu ther denken. R_ SCHIPPERS. Voor Zondag wordt niet veel verande ring in het weer verwacht. De wolken banken boven zee blijven een bedreiging vormen voor de kuststreken maar in hot binnenland zal hot Zondag vooral later op de dag overwegend zonnig en warm zijn. Onder invloed van de depressieactivi teit boven de Noordelijke IJszee drong koelere oceaanlucht Scandinavië binnen, hetgeen vooral in Zweden met een flinke daling van temperatuur gepaard ging. Boven het vaste land van Europa hand haaft zich het warme weer. Vrijdagavond is president Eisenhower, vergezeld van zijn vrouw en zoon, met een militair vliegtuig naar Genève ver trokken. Het vertrek vond plaats kort nadat hij het Amerikaanse wolk voor de radio had toegesproken. De geschorste Indonesische adjunct stafchef Kolonel Locbis heeft premier Ali Sastroamidjojo meegedeeld, dat het leger het compromis-voorstel van de re gering tot oplossing van het legercon- flict van de hand heeil gewezen. De ver werping geschiedde voornamelijk omdat de regering ais voorwaarde gesteld had. dat het leger formeel de benoeming van Oetojo zou moeten erkennen voordal deze zijn ontslag zou indienen. De regering heeft besloten haar ontslag in te dienen indien het leger dit ..uiter ste" compromis met zou aanvaarden. Politici menen echter, aat het niet waar schijnlijk is. dat president Soekarno het ontslag van het kabinet 7.al aanvaarden. Soekarno zou menen, dat hu te veel „zijn figuur zou verliezen" indien de regering door haar aftreden in feite een nederlaag /.ou erkennen. Soekarno heeft zelfs een zeer grote ro! bil de benoeming van Oetojo gespeeld. Met nogering van de protesten van de officieren is hij tot de installatie van Oetojo overgegaan. De voorstellen van de regering hielden in dat de schorsing van kolonel Locbis niet meer geldt nu de minister van De fensie is afgetreden. Het besluit tot schorsing had mr. Iwa nl. nog niet bij het kabinet ingediend. De regering verzoekt het leger generaal Bambang Oetojo te erkennen als chefstaf van de landmacht voor een bepaalde tijd. Daarna zal hij met pensioen gaan. Kolonel Loebis moet zijn functie op het hoofdkwartier van de landmacht overdragen aan generaal Oetojo. De regering is bereid 'n nieuwe chef staf te benoemen uit drie candida- ten die het leger zal voordragen. De Indonesische premier, Ali Sas troamidjojo, heeft naar later is gemeld inderdaad aan president Soekarno Ihet ontslag van zijn kabinet aan geboden, doch deze heeft geweigerd dit te aanvaarden, zo wordt in regeringskringen vernomen. Volgens deze regeringskringen heeft Ali Sastroamidjojo Soekarno medegedeeld, dat hij niet langer zeker was van een handhaving van de regeringsmeerderheid in het parlement door de dreigende split sing in de fr.acties van de regerings partijen. Soekarno zou de premier mondeling hebben gezegd te wensen, dat de regering haar taak voortzet totdat het absoluut zeker is, dat zij zich niet kan handhaven. Temidden van grote politieke activiteit is Zaterdagochtend in Dja karta een zitting van het kabinet aangekondigd, die vanmiddag om vijf uur zou beginnen. Verwacht werd, dat op deze bijeenkomst zou worden beslist over het lot van de regering. Zeven afgevaardigden van de West- d ui tie vluehtelingenpartij, die uit de partij en de parlementsfractie zijn ge treden, hebben verzocht, zich bij de Christendemocratische partij te mogen aansluiten. De fractie van de C.D.U. heeft dit verzoek Ingewilligd. Ónder de zeven afgevaardigden bc vinden zich de ministers Oberlaender cn Kraft, die bondskanselier Adenauer hun ontslag hadden aangeboden nadat zij uit de vluehtelingenpartij waren getreden. (Van een onzer verslaggevers) De heer en mevrouw Otto zijn met hun vier spruiten in een huifkar af gereisd voor een vacantie van enige weken. Want de heer Otto heeft schoon genoeg van auto's. Praat hem niet over die dingen, want dan windt hij zich op. Onder het motto „Geef mji de rust van vroeger tijden weer", heeft hij zün wagen met motorisch vermogen van meer dan honderd P.K. verkocht en een huifkar laten bouwen, die wordt voortbewogen door een energiebron van twee P.K. twee ponnie-kracht. Gistermorgen zijn ze vertrokken uit Amsterdam, pa en ma Otto, Pirn (zes), Maikel (vijf), Rudi (drie), Jaapje, die acht maanden is en in een reiswieg reist, en het achtjarige logeetje Noor tje Vermeulen Wintsant. Richting Bergen aan Zee, waar in een hotelletje de eerste nacht zou worden doorge-. bracht. Verder ken de familie Otto deze dag niet komen, want ponnies kunnen in tegenstelling tot auto's niet veel meer dan veertig kilometer per dag afleggen. Maar dat hindert niet. Heer Otto heeft de tijd. Trouwens: zo heel ver is het ook weer niet: de kust langs tot Den Heider, dan met de boot over naar Texel en daar een poosje rondtrekken van boerderij naar boer derij. Het liefst logeren de heer en me vrouw Otto op een boerderij. „Daar ademt alles rust al wordt er na tuurlijk hard gewerkt." De leverancier van dc ponnies is tot Bergen meegereisd. Om de heer Otto de kneepjes van het mennen bij te brengen. De huifkar, die, met uitzondering van de luchtbandjes, analoog is aan de Zuidafrikaanse ossewê, zal ook na de vacantie de auto blijven vervangen, „Vroeger bracht ik mijn kinderen naar school in de auto", vertelde ons dei heer Otto, die een fabriek heeft in da Langestraat te Amsterdam. „Strak» breng ik ze met de huifkar. Da's veel beter voor de kinderen en voor mij; ook."

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1