IMPASSE TE ELFDER URE DOORBROKEN Ministers in October weer bij een Rumoerige vergadering „Renate Leonhardt" „Van slechte behandeling thans geen sprake" Beperkte taak meer dan voltooid m v_- Zonnig en warm Voorzitter na felle aantijgingen voorlopig afgetreden Adenauer tevreden Indonesisch kabinet nu afgetreden TE WARM OM TE WERKEN IN DE VERENIGDE STATEN Singapore wil zelfbestuur CORDELL HULL OVERLEDEN Twee broers zoek in de Alpen Ned. jurist moeilijk te vinden MAANDAG 25 JULÏ 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3134 Weerbericht VernietigencL accountantsrapport Prinsessen weer thuis Eerste Duitse officieren hij de Shape Teleurstellend NOODTOESTAND IN ARGENTIJNSE PROVINCIE (Van onze speciale verslaggever) DE Grote V ier liehlten hun bijeenkomsten Zaterdag afgesloten Zij hebben ..volledige overeenstemming'" bereikt over toekom stige besprekingen in zake essentiële kwesties lussen Oost en West,. Aan de vier ministers van Buitenlandse Zaken is opdracht gegeven ia October van dit jaar opnieuw in Genève bijeen te konten ter voortzetting van de besprekingen over hereniging van Duitsland, veiligheid van Europa en ontwapening. De impasse waarin de besprekingen waren gekomen werd op ge lukkige wijze doorbroken tijdens een middagvergadering, die onge veer 3 uur duurde. Aan bel slot van de conferentie hebben de vier regeringsleiders ieder een verklaring afgelegd. Eisenhower sprak over de bijeenkomst als een ..historische ver gadering" en geloofde dat de vooruitzichten voor een blijvende vrede met gerechtigheid, welzijn en een grotere vrijheid bemoedigender zijn. Boelganin sprak het langst en uitte nog zijn teleurstelling over het feit, dat sommige kwesties niet aan de orde gekomen waren. Hij doelde op Formosa, de erken ning van de Verenigde Naties, van communistisch China en andere geschilpunten, het Verre Oosten betreffende. Hoop is gebleven Veel geharrewar TM't V-; mk- mi (Van een onzer verslaggevers.) De schaigraversgemeerischap Renate Leonhardt", de coöperatieve vereniging die het vermeende goud uit ae in 1917 getorpedeerde Renate Leonhardt" wil bergen, is Zaterdagmiddag in K. en W. te Utrecht de storm van een bijna vernietigend accountantsrapport over de administratieve toestanden, van aantijgingen tegen de voor zitter, de heer Piet Visser, en tenslotte de twijfel van de aandeel houders of ze ooit iets van hun geld terugzien, voorlopig te bo-iten gekomen. D"e aanklagers werden enigszins tot bedaren gebracht door het voorlopig niet herkiesbaar zijn van de heer Visser, die periodiek aftrad. De herverkiezing zal pas kunnen plaatsvinden, wanneer uit een diepgaand onderzoek is gebleken dat de heer Visser geen yoor delen heeft genoten van de dubbele functie die hijjarenlang in de affaire Renate Leonhardt" heeft gehad. Het accountantsrapport is overhandigd aan de officier van Justitie te Alkmcia RUIME PROVISIES DOOR DUBBELE FUNCTIE Incidenten in Marokka GRAAF VAN BYLANDT OVER DE ARRESTANTEN: ZEE EIST WEER EEN SLACHTOFFER Rotterdam; Witte de Withstraat 30 Telet. 115700 (4 U Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur; Telefoon 115700 -«.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tei. 362569 Schiedam;Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks IA/W*)" Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond NOORDOOSTELIJKE WIND Overwegend zonnig en droog weer. Matige, morgen overdag af en toe vrij krachtige Noord oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON' EN" MAAN. 26 Juli; zon op 4,53, onder 20.43; maan op 13.46onder 23.02 E.K. Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOLTEN O Hoofdredacteur: Dr. ,1. A. H. J. S. BRUINS SLOT Grote Vier bereikten toch accoord m e.neve Eden noemde de beperkte laak van de conferentie meer dan voltooid. Hij rei, dai de overeenkomst het mogelijk maakte, dal de tweeledige problemen van de Duitse hereniging en de Euro pese veiligheid terdege konden worden aangepakt. De ontwapeningsvoorstellen die door de Grote Vier zijn ingediend zul len aan de subcommissie van de Ver enigde Naties die op 29 Augustus in New York bijeenkomt worden voorge legd. P EEN van de 'regeringschefs heeft tenslotte de hoop die gewekt is door de betere verstandhouding, die ongetwijfeld voorat door persoonlijke gesprekken tussen de Westelijke staats lieden en de leiders van het Kremlin is gegroeid, de bodem ingeslagen en de conferentie een totale mislukking laten worden. De situatie was Zaterdagmorgen zo dat de ministers van buitenlandse taken van de Westelijke Drie de vo rige dag geëist hadden dat op de nieuwe conferentie in October het vraagstuk van de Duitse hereniging ais punt één op de agenda zou komen te staan en het probleem van de Euro pese veiligheid, als- nummer twee. De Russische minister van buitenlandse raken. Moiotow, stond op hét tegen- oyergestekle standpunt en eiste boven dien dat zowel dé Westduitse als de Oostduitse regeringen aan deze confe rentie zouden deelnemen. Zo niet dan kwam er volgens Moiotow helemaal Seen nieuwe conferentie. Het zag er dus Vrijdagnacht toen de ministers van buitenlandse zaken om 12 uur uiteengingen somber uit. De Russen voelden zich Zaterdagmorgen alles behalve op hun gemak. V ANDAAR dat maarschalk Zjoekow 's morgens vroeg zijn oorlogsmak ker Eisenhower ging" opzoeken om een beroep op hem te "doen er aan mede te werken dat door een mislukking van deze conferentie de bereikte in- De SoH'jeintssisehe mitarscliulk- ivitifth> erettals Eiseiillt/iivr biij rijn >ert rel: uit her l'ttlnis des Nations 'c Genève na afloop der Grote I ier- conferentie mei zijn hoed itinir het publiek. .Saust hem du glimlachende Chrnvstsjew. ternationale ontspanning en het groeiende vertrouwen niet verloren zouden gaan. Om 11 uur Zaterdagmorgen kwamen de vier regeringschefs bijeen. Na een debat van een uur dat in goede toon verliep kregen de ministers van bui tenlandse zaken de opdracht alsnog te proberen het met elkaar eens te worden. Tenslotte zijn Moiotow, Dul les. Pinay en Macmillan na veel ge harrewar er in rle loop van'de middag uitgekomen. Er werd een stuk met „directieven" opgesteld, maar richting gevend houvast ontbreekt. Iedere mi nister heeft er voor gezorgd dat de voorstellen die zijn regeringschef de vorige week over. de verschillende on derwerpen heeft ingediend! in het'stuk zijn opgenomen. Het is niet veel meer dan leen slecht opgestelde agenda voor de ministersconferentie van October. De vraagstukken van de Duitse her eniging en de Europese veilgheid prij ken hierop samen als punt één. De opmerking In het stuk dat er een nauw verband bestaat tussen beide proble men en dat een gunstige regeling hier van de vrede zal bevorderen bevatte geen duidelijke aanwijzing voor een oplossing maar dient veeleer om de ruzie te verbergen over de prioriteit die aan het ene vraagstuk boven het andere zou moeten worden gegeven. Op de achtergrond van deze proce- ciurekwestie staat het duidelijk stre ven van de Russsen in de eerste plaats een herenigd Duitsland dat zich aan de kant van het Westen schaart te voorkomen en in de tweede piaau; om door middel van eer. regeling van de Europese veiligheid van het Westen garanties los te krijgen- ten behoeve van het communistische Oost-Duits- land en de andere satellietstaten in Oost-Europa en cm West-Duitsland langzaam maar zeker rijp te maken voor de inpalming in het blok der satellieten, zoals Itood-China bezig is te doen met Zuid-Korea en Zuid-Viet- nam. M AAR de Grote Vier hebben Zater- t'-t dagmiddag toen zij om half zeven voor het laatst in Genève bijeenkwa men over deze sombere achtergronden niet gesproken. De ministers van bui tenlandse zaken zijn gereedgekomen met een ..beschreven agenda" voor een conferentie in October a.s. De Franse premier Faure, die de slotzit ting presideerde, ging voor het laatst de rij langs. Op de vraag van hem of iemand nog enig bezwaar had tegen de tekst van het stuk dat de ministers van buitenlandse zaken hadden opge steld iuidde het antwoord van Boel ganin „net" en Eisenhower liet even krachtig ,,no" volgen. Daar mee was het ijs gebroken. Iedereen ir. de zaal begon te glimlachen. De Op vele plaatsen in Europa 'hebben uittreders hevige regenval veroorzaakt. Zo ook irt het Franse plaatsje Saint- l'rix in het departement Seine en Oise, tiaar een tvare innild ersironnt zich een trep baande door een der. hoofdstraten, de fitte Attgttste liey ïr aardoor dit deel run bet stadje ontoegankelijk ic erd. Geniesoldnten" hebben zicit hier verdienstelijk ge maakt met bet wegruimen van de modder. f VVS»" ir A V 'A conferentie was ten einde. De Engelse premier Eden prees de nieuwe geest van toenadering en de goede sfeer waarin deze conferentie gehouden kon rr worden. De Russische minister-presi- dent Boelganin sprak over herstel van vertrouwen en had het over een eer lijke uitwisseling van gedachten. Eisenhower hield tenslotte een ge voelvolle rede. Hij sprak over een his torische bijeenkomst en zei dat het vooruitzicht op een blijvende vrede gebaseerd is. Het gevaar van de alles vernietigende tragedie van een moder ne oorlog is minaer geworden. Tot slot zei Eisenhower: „Ik keer naar huis terug met het gebed dat de hoop van de mensheid dat er geen oorlog en geruchten van oorlog meer zullen zijn eens zal worden verwezenlijkt." Het was een ontroerend ogenblik. De Grote Vier namen op hartelijke wijze afscheid van elkaar. Eisenhower en Dulles vertrokken rechtstreeks van het Palais des Nations naar het vlieg veld voor de terugtocht naar Washing ton, De andere „Groten" hadden min der haast doch zaten toch ook Zon dagmorgen in het vliegtuig naar huis. I'resident Eisenhower, mevrome Eisen hower en httn zoon John verlaten in een zeer goede stemming Genève. (Var onze wcerkundige medewerker T/OOR da vacunliegangers blij ven de weersvooruitzichten gunstig. Voor de komende da gen wordt overwegend zonnig en warm weer verwacht. De Noordelijke wind. die af en toe bewolking van de Noordzee het land binnenvoerde, draaide nog naar Oost waardoor drogere en bijna wolkenloze lucht uit Scandinavië zal worden aange voerd. Door de langdurige zon neschijn zullen de temperatu ren overwegend hoger worden. Ook elders in Europa vertonen de temperaturen een neiging tot stijging. In IJsland steeg het kwik gisteren tot 23 gra den. De buiigheid irt Z uitl- Duitsland en het Alpengebied is bijna ten einde en in ver band daarmee wordt ook voor deze streken warmer weer ver wacht. Tropisch warme lucht uit het Middellandse Zeegebied stroomde gisteren Zuid-Frank rijk binnen, waardoor de tem peraturen tot bijna 25 graden opliepen. Deze hittegolf breidt zich langzaam naar het Noor den uit. Gisteravond waren er echter al aanwijzingen dat de warmte gepaard ging met de ontwikkeling van in activi teit toenemende onweerssto ringen. alle bestuursfuncties in handen heb ben gehad. Ter vergadering werd de verdacht making gelanceerd dat de heer Visser zich d.-.w oeze samenbundeling van Dr. Adenauer heeft in Muerren, zijn vacantieverblijf in het Berner Oberland, zijn tevredenheid uitgesproken over het verloop van de conferentie van Genève. Deze tevredenheid is evenwel, blijkens in Bonn uitgegeven' commentaren van de partijleiding en de fraotie der C.D.U., gemengd met teleurstelling over het feit, dat de Grote Vier vooreerst geen gemeenschappelijke richtlijnen voor het herstel der Duitse eenheid hebben kun nen uitwerken. Het feit. dat de weste lijke mogendheden niet zijn ingegaan op de Russische suggestie om de" Duitse kwestie vooreerst als onoplosbaar op dood spoor te zetten, wordt door de C.D.U. beschouwd ais een wezenlijke vooruitgang op de weg naar Duitse een heid. „De grote mogendheden zullen de besprekingen der Duitse kwestie thans voortzetten en deze. naar wij hopen, met meer afbreken voor Duitsland in vrede en vrijheid zal zijn herenigd", aldus een commentaar der C.D.U. Een opname van de Indonesische president Soekarrio, genomen tijdaas zijn officiële vijfdaagse bezoek nan Egypte. In het Egyptisch Museum te Cairo ziet men de president bij eeit vitrine met een standbeeld van T oetench-Amcn. Enige leden -wonden er geen doek jes om. De heer Visser is voorzitter van de vereniging „Renate Leon hardt" maar ook firmant van de firma „Renate Leonhardt" aan wie de ver eniging de berging heeft opgedragen. In de functie van voorzitter zou de heer Visser de firma zichzelf dus opdracht hebben gegeven het goud schip te bergen. Doordat' hij zo blijkt uit het ac countantsrapport het stempeltje van een andere firmant gebruikte.' zou hij De Indonesische premier Sastroamid- jojo heeft Zondagavond officieel het ont slag van zijn regering ingediend bij vice-pnsident Mohammed Hatta. Dins dag wil Hatta beraadslagingen beginnen met twintig partijen, die vertegenwoor digd waren in net voorlopige parlement. Zaterdagavond had de premier in hei parlement mededeling gedaan van het voornemen tot aftreden. „De regering faalde in haar pogingen de nieuwe chef staf effectief te maken", verklaarde hij o.a. De vergadering werd bijgewoond door 125 parlementariërs; de publieke belang stelling was zeer groot. Verscheidene ministers kregen bij het betreden van het parlementsgebouw minder vleiende opmerkingen uit het publiek te horen. De motie van wantrouwen van het partijloze parlementslid Baharoeddin werd niet behandeld. tn het Noordoosten van de Ver. Sta ten tot in het gebied waar New York ligt, is het Vrijdag de heetste dag van liet jaar geweest. Op sommige plaat sen was bet 100 graden F. of meer, en bijna overal was de temperatuur meer dan 95. In Soutli-Wales bij Buffa lo werd 114 gemeten, ill Plain field New-Verscy, 102 en in Poughkecpsie. New York, 101. Door een speling van de natuur had de stad Boston het als gevolg va.-i zee wind zeer behaaglijk bij een tempera tuur van 82. terwijl de omgeving van de stad wegsmolt. In Washington zijn duizenden amb tenaren naar huis gestuurd, omdat werken bij 91! gr. onmogelijk was ge worden. De burgemeester van New York. Ro bert F. Wagner, gaf gemeente-ambte naren, die gemist konden worden, om 1 uur vrij af. De massa warme en vochtige lucht, die in de stad hing belei'.e de rook en gassen omhoog te stijgen. Daardoor ontstond ..smog". In de Canadese provincie Ontario loopt een bosgebied van 500.000 vU-rk. kilometer gevaar een prooi van de vlammen te worden. In tü: gebied woe den als gevolg van de grote droogte reeds 39 branden, die de brandweer niet onder controle kan krijgen. De oudste twee prinsessen die enige dagen in Londen zijn geweest, waar zij een bezoek hebben gebracht aan de „Horse Show", zijn op het paleis Soestdijk teruggekeerd. De wetgevende vergadering van Singapore heeft vandaag een resolu tie aangenomen, waarin aan de Britse regering wordt verzocht, de kolonie onmiddellijk zelfbestuur te geven. De gouverneur van de kolonie, Sir Robert Black, heeft de wetgevende vergadering medegedeeld, dat hij niet terstond op het verzoek kan ant woorden. Cordell Huil, oud-minister van Builen- ïen zich Woensdag op het hoofdkwar- jlandse Zaken van de Verenigde Staten. De eerste zes Westduitse officieren zul- tier van de geallieerde mogendheden in Europa (Shape) melden. Het zijn drie koloneis. een luitenant-kolonel en een kapitein. Zij staan rechtstreeks onder de geallieerde stafchef is gisteren overladen. Hij bereikte de leeftijd van 83 jaar. Eli jaar lang. van 1933 tot 1944. tijdens het bewind van president F. D. Roose- .velt. was hij minister van Buitenlandse Donderdag wordt een andere groep z j 19<5 onlving hij de Nobelprijs Westduitse officieren toegevoegd aan de staf van maarschalk Juin. de bevelheb ber van de geallieerde troepen in de sector Centraal Europa. Bij ernstige ongeregeldheden in Mek- nes, op twee na de grootste stad van Frans 'Marokko, zijn vandaag vensche'- dene doden en gewonden gevallen. voor de vrede ü»jrdell Huil, geboren in 1871 in Ten nessee, vertegenwoordigde de Verenigde Stalen op lal van buitenlandse confe renties. In het begin van zijn carrière was hij advocaat en rechter. Voor dal hij minis ter van Buitenlandse Zaken werd had hij voor de democratische partij lilting in de Senaat van 13311933. bevoegdheden ruime provisie uit op drachten aan derden zou hebben ver schaft. De administratie was overigens volgens het accountantsrapport volstrekt onvoldoende, om inzicht te geven in de ware gang van zaken. De heer Visser zei voor iedereen ver antwoord te zijn. Hjj vreesde de open baarheid niet en verzekerde geen cent van de vereniging te hebben gestolen. Een spreker, die na dit antwoord voor stelde de heer Visser het algemeen ver trouwen van de vergadering te schen ken, kreeg een geweldig applaus. Toen greep de voorzitter van de Raad van Commissarisen, mr. W. J. Bax uit Voor burg. in. Het commissariaat nam ontslag als de heer Visser nu herkozen werd. zo deelde bij onder doodse stilte mee. De vergadering nam daarop het be sluit de heer Visser dan naar niet te herkiezen, voorlopig althans. Want zon der deze commissarissen, die zo goed in de ingewikkelde materie zijn inge werkt, meende men, zou de hele onder neming kunnen stranden. Intussen zal weer hard worn m ge werkt om middelen te vinden, waarmee de „goudjaeht" kan worden voortgezet- Er is nog 75.000 in kas en de ver beteringen aan de afgekeurde duiktoren zullen 27.500 gaan kosten, aldus be rekende een student aan de T.H., de heer J. J. W. Nibbering, die daartoe was uitgenodigd. Later werd hij tot commissaris ne- noemd. Contributie Voor de bergingskosten zelf moest nog 23.000 worden gereserveerd. In een volgende vergadering, binnen eon maand te houden, zal over een contri- butiebeffing van 5 per lid worden gesoroken. wat jaarlijks met 3000 iaden wéér 15.00» oplevert. TiA'ou zal men den overleggen af het gewenst is het bestuur te machtigen andermaal em beperkte waarde aan aandelen int te geven. In de rondvraag vroegen enkele leden zich nog af of iemand anders dan zij de aanspraak op iiet goud zou kunnen maken, wanneer dit eenmaal boven wa ter was. Mr. Bax meende dit te moeten ontkennen. Verder bleek dat dit jaar zeker geen berginspogingen meer zui len worden ondernomen. De gebroeders L. J. Koetsier i2t!> en G. Koetsier i25> uit Bussum zijn sedert Donderdag zoek in dc Tirooise Alpen. Dit heeft de Oostenrijkse gendarmerie Zondagavond bekend gemaakt. De twee broers vertrokken Donderdag uit Gerlos voer een klimtoeht in de omgeving. Za terdag zijn opsporingsploegen begonnen met zoeken maar Zondagavond waren .'ij nog niet gevonden. De Ned. Hoge Commissaris in Dja karta, mr. YV. F. L. Graaf van Bylandf. die Zaterdagavond met enige andere hoofden van missies in liet buitenland op Schiphol aankwam, verklaarde dat er geen enkele reden is te veronder stellen. dat de behandeling van de ar restanten thans slecht is. Hij wees er op, dat de aanwijzingen, dat in bepaal de gevallen gevangenen zijn mishan deld, al van oudere datum zijn. Ook zijn er thans geen moeilijkheden meer bij het verlenen van consulaire bijstand tan de arrestanten. Zij kunnen regelma tig worden bezocht. „Er is geen sprake van slechte be handeling". voegde mr. Van Bylandt hier nog aan toe. Hij verklaarde dit in antwoord op een vraag of de behan ie- ling der gevangenen verbeterd is na het verschijnen van het Nederlandse witboek. Mr. Van Bylandt zei verder dat on der de Nederlandse juristen in Indo nesië bijzonder weinig animo is om de verdediging van de Ned. arrestanten op zich te nemen. „Ik weet dan ook niet of wij onder hen iemand zullen vinden" Mr. Van Bylandt voegde er aan toe, dat cie wijze, waarop mevrouw Bonman thans de verdediging voert, zeer goed is. Het is noodzakelijk ook naar een andere verdediger te zoeken omdat men niet alles op haai schouders kan laten rusten. Bovendien zullen er nog meer zaken van arrestanten voor komen. De reacties in Indonesië op het Wit boek over dc Nederlandse arrestamen noemde Graaf van Bylandt over net algemeen uit Nederlands standunt be zien teleurstellend. In de Indonesische pers is het niet besproken Het is aan gevallen. zonder dat men er kennis van heeft genomen. „Een louter emotionele reactie op deze toch ernstige zaak", aldus mr. Van Byia.idl De Indonesische belangstel ling voor de thans aan de gang zijnde processen noemde hij gering. Graaf van Bylandt deelde mede dat er goede grond is om aan te nemen dat de heer v. d. Wetering, die vorig jaar op Celebes door een bende is ont voert, zich in goede welstand bevindt. Hetzelfde geldt voor een Duitse arts, die tegelijk met de heer v. d. Wetering werd ontvoerd. Het verblijf van de Nederlandse Hoge Commissaris in ons land zal waar schijnlijk twee weken duren. Hij zal periodiek overleg voeren met de ministers Beyen en Luns. Volgens gisteravond ontvangen be richten van de Argentijnse grens is in de Argentijnse provincie Entre Rios de alannusestand afgekondigd. De verloven van leger-, marine- en po litiepersoneel zijn ingetrokken en waar nemers aan de grens maakten melding van bewegingen met vechtwagens cn stukken geschut in de omgeving van Concordia in Entre Rios. Volgens deze berichten zou cr van daag te Parana, eveneens in Entre Rios, een bespreking worden gehouden van legerofficieren over de wijze waarop de Argentijnse crisis voor Dinsdag, de der de verjaardag van hei overi.'den van Eva Peron. kan worden geregeld. Ondanks president Petons aandringen op een politiek bestand, zijn in het week eind betogingen gehouden door leden van de oppositiepartijen. De politie te Cordo ba moes', van ïraangasbom men en brandweerslangen gebruik maken om be togingen van studenten te bestrijden. Zondagmiddag is de 22-jarige beroeos- matroos van de Kon. Marine H. Gafae- icr uit Amsterdam bij het Zuiderstrand te Zandvoort >n zee verdronken. Zijn vrouw kon op het nippertje wor den gered. De reddingsbrigade werd op een drenkeling opmerkzaam gemaakt door een laag overvliegend hefschroef- vliegtuig, dat zijn reclameborden op de Mek des onheils liet vallen.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1