De juiste weg Huren en belastingen" over de eindstreep A merikaan was tè gul V.V.D.-molie met grote meerderheid verworpen INDONESISCH KABINET Orkaan bedreigt Ver. Staten Dulles maant Korea geweld te vermijden Zonnig weer houdt aan Drie dodelijke ongevallen op één dag in Den Haag EERSTE KAMER AANVAARDT VOORSTELLEN Brief van 15 landen over Nw.-Guinea Tivee stemmen tegen cle Huurwet DEFINITIEF SAMENGESTELD jF Aide-memoire aan Moskou DONDÉRDAG 11 AUGUSTUS 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3149 Weerbericht Spoorwegstaking in in Italië De kerk en het verkeer Bouw van heliport op B. P, M. -terreinen Ontploffing in Andover eist 25 doden A.FX. wil niet naar Sowjet-Unie BRANDJE IN RUIM van „OUWERKERK" Adenauers hezoek aan de Sowjet-Unie Noors schip had stuurmachineschade V_ Canadese ambassadeur naar de E 55 fimm Er kwamen vier Belgen binnen.... Minderjarig meisje opgespoord Met motor tegen bestelauto TNE Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster AJ Dulles, heeft gisteren een beroep gedaan op Zuid-Korea geduld te oefenen en geweld te vermijden by de pogingen om de wapen stilstandscommissie uit het land te zetten. Dulles betoogde met klem, dat Amerika van plan is zijn verplichting na te komen om de leden van de commissie onder wie zich Tsjechen en Polen bevinden te beschermen. De minister verwierp verder het idee om Korea, of welk ander verdeeld land ook, door middel van geweld te verenigen. Dit zou volgens hem uitlopen op de verschrikkingen van de waterstofbom en atoomoorlog. De leiders van het Zuidkoreaanse leger hadden, zoals gemeld, geëist, dat de Verenigde Staten de Koreaanse wapenstilstand als geëindigd beschouwen en de strijd voor de hereniging van Korea zullen hervatten „voordat we alleen worden gelaten". Rromfiet? in Botsing met scooter Oliesporen in Dwingelo Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef 115700 ,5 1112 —Pwtg.ro-No 424519 C* Klachtendienst abonnementen lSlO-m^n Zaterdags 17-18 uur: TelXn U57QO 's-Gravenhage: Huygensplein 1 p0,friril 4,.SR7 Redactie; TeL Wm Rlaehtendienst 18.30—19.30 u.; Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Teleform Abonnementsprijs 52 cent per week f 3 ->k L ~T C7« wirtaii r l J Pcr maand, 6.75 per Kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks TurUM' -«•' 1 -x—I Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. VRIJ WARM Overwegend zonnig en vrij warm met kans op onweer. Matige Noordoostelijke wind, ZON EN MAAN 12 Augustus: zon op 5.19, onder 20.14ï maan op 23.56, onder 16.03. Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAX HOUTEN MEN hoort menigmaal de midden weg, dus de weg der voorzichtig beid, van het geven en nemen als de gulden weg prijzen. Wij houden niet van die gulden mia denweg. Lieden die op deze weg bij vowkeur wandelen, komen zelden tol beslissingen; zij zeggen noch ja, ncch neen; zij betaien het door hen gekoch te stil en geruste leven met vals geld en worden daarbij zelfs nog menig maal als wijs geprezen. Het past een gelovige niet, op die gulden middenweg te lopen. Hij moet niet het middenpad zoeken, hij moet bet juiste oad trachten te vinden. Zijn gang door ruimte en tijd wordt be- .paald door wat God heeft geopen baard, en dat betekent, dat de levens weg van de gelovige soms de midden weg kruist, soms een moeilijke weg is en som» een doodlopende weg blijkt te zijn. Nu is het helaas niet zo, dat wat niet past, ook niet voorkomt. Wij menen dat het niet te veel gezegd is, wanneer wij beweren, dat de christelijke voor zichtigheid, dat is: het nauwgezet acht geven op de omstandigheden, menig maal verwisseld wordt met het in we zen zeer onchristelijke geven en ne men. De gelovige houde In het oog, dat noch ja, noch neen zeggen, iets heel anders is dan het ja èri neen zeggen. Hij moet ja zeggen tegen het leven en neen tegen het bederf, en daarbij nauwkeurig acht geven op de ver schijnselen, ze toetsend aan wat God geopenbaard heeft. Dat betekent, dat de gelovige niet „in de nachtschuit" plaatsnemen mag. Hij zal de ontwikkeling van het leven ten voile aanvaarden, voorzover die ontwikkeling zich in gehoorzaamheid gan de door God geschapen normen voltrekt Dit is nog te zwak uitge drukt: de gelovige moet niet alleen zulk een ontwikkeling aanvaarden, hij moet er ook blij mee zijn, dankbaar voor zijn, en niets liever doen dan meehelpen, de cultuur zo rijk en zo groot mogelijk te maken. Blij zijn met het nieuwe, blij zijn met het moderne Itven, dat zal er het gevolg van zijn NU I» het een "niet te ontkennen feit, dat wie de wereld ontwikkelt daarbij de weg vrij maakt voor een anti-christelijke heerschappij. De vraag mag gesteld worden, of het daarom niet beter zou zijn, zich te onthouden van de cultuur-taak. Wij er kennen volmondig, dat het soms ge boden is, zich te onthouden. Maar dan is dat altijd in het geval van een in het heden aan ernstig bederf ten prooi gevallen zijn van een onderdeel van het culturele leven. Afgezien nog van de vraag, of een ontwikkeling tegen te gaan is, moet gesteld, dat het nieuwe als zodanig moet gezien worden als door God gewild. Wie een voor het verkeer noodzakelijke weg aanlegt, doet een God welgevallig werk; dat ook de dief en de moordenaar van die weg gebruik zullen maken, wordt de wegenbouwer niet verweten. En als die dief en die moordenaar de weg volledig in bezit nemen, is de weg wel onbegaanbaar geworden maar het bouwen er van nog niet laakbaar. In tegendeel. Prijzenswaardig is het eni ge woord dat past En het vergeefs worden van de arbeid zal aan die dief »n die moordenaar gewroken worden. Met andere woorden: met blijdschap zullen wij onze taak hier volbrengen, in het besef, dat God alle dingen oor delen zal, en vooral in het besef, dat ilechts binnen de kring van Zijn vol strekte almacht het de mens gegeven is, te arbeiden. Tot de grote geschenken, die God de mens gegeven heeft, behoort de tech niek. Een nieuw tijdperk staat wellicht voor de deur: de in het atoom verbor gen krachten zullen in toenemende mate worden aangewend. Wjelk een groot geschenk ontvangt de mens, daarin uit de hand van de Schepper van het atoom. Veel meer dan vrees voor de atoomkracht, past ons dankbaarheid, grote dankbaar heid. Dat deze dankbaarheid gepaard zal gaan met de door ons in dit artikel reeds genoemde christelijke voorzich tigheid, is buiten kijf. En dat die stoomkracht tot een vloek khn wor den, is al evenzeer waar. Dit brenge ons echter niet tot eer negatieve houding. Integendeel. Hel brenge ons er toe, positief te leven er met alle krachten die in ons zijn, deei te nemen aan het leven, opdat onzf invloed zo groot mogelijk zij. Hei houdt tevens in, dat wij bij aanvaar ding ook verwerpen. Nooit het ge schenk zelf, maar bepaald gebruik van het geschenk. Dat is de juiste weg. J* Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET malrozenorkest uan Joop Amman, dat ouer de Unifesti op de ,.E 55" ronddoolt om de tlemming te maken, bracht dezer dagen een serenade voor het Chalet Suisse. Een Amerikaan, die daar zat te dineren, was zo enthousiast, dat hij de dirigent een bankbiljet in de hand from melde. Toen Amman het papier tje openvouwde, bleek het een briefje van f 1000 te zijn. Hij vroeg daarom aan de Amerikaan of deze zich misschien vergist had. De man schrok, nam dank baar het biljet terug maar gaf er een ander wel niet zo'n „duur" maar toch wel „duur genoeg" biljet voor in de plaats. En het orkest speelde „Ein Prosit"... De Aziatische en Afrikaanse landen hebben, zoals reeds was aangekon digd, gisteren aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld een brief overhandigd waarin zij verzoeken de kwestie van „West-Irian" (Nederlands Nieuw-Gui- nea) te plaatsen op de agenda der al- jemene vergadering die op 20 Sept. bijeenkomt. Dit heeft betrekking op de aanspraak van Indonesië op het gebied. Indonesië heeft dezelfde kwestie ver leden jaar in de vergadering gebracht. De commissie die haar toen behandel de. keurde een resolutie goed waarin werd aangedrongen op hernieuwing van de Nederlands-Indonesische on derhandelingen over de zaak. In de voltallige vergadering kwam de resolu tie er echter niet door, omdat enkele landen die zich in de commissie van stemming hadden onthouden toen te gen stemden. De brief is ondertekend door vijftien landen: Afghanistan, Birma, Egypte, India, Indonesië, Iran, Irak. Libanon, Liberia. Pakistan, de Phüippijnen, Saoedi-Arabië, Syrië, Thailand en Je men. Db Italiaanse vakbonden ran spoor wegarbeider» zowel communistische als andere -hebben hun leden opge roepen tol een slaking van 24 uur op IS of 19 Augustus a.s. Op 17 Augustus zal de ambassadeur van Canada, mr. Th. A. Stone in ge zelschap van mrs. Stone en zijn staf, de E 55 bezoeken. (Van onze Haagse redacteur) DE REGERING kan liaar plannen ten aanzien van de belas tingverlaging en de huurverhoging uitvoeren. De Eerste Kamer heeft de voorstellen gistermiddag, na een debat van twee dagen, goedgekeurd. De belastingvoorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, de wijziging van de Huurwet werd aanvaard met 31 tegen 2 stemmen. Tegen de wijziging van de Huurwet stemden de heren De Vos van Steenwijk' (V.V.D.) en Brandenburg (C.P.N.). Tevoren had de Kamer een motie van de V.V.D. met 28—4 stemmen verworpen. In deze motie werd een dringend beroep op de regering gedaan nog in het komende jaar met voorstellen tot verdere huurverhoging te komen. Alleen de V.V.D. stemde voor deze motie. De Kamer had er geen behoefte aan. Minister Witte verklaarde, dat de motie niet zou bijdragen tot de oplossing van het huurprobleem. „Er zijn nog principiële meningsverschillen over de wegj die verder bewandeld moet worden. De motie zal bet gesprek daarover niet kunnen bevorderen of gunstig beïnvloeden", zo zei de minister. Minister Witte begon gistermiddag: in macht op het onderhoud hadden gewor de Eerste Kamer zijn verdediging van de huurverhoging met de bestrijding van wat hy noemde een hardnekkig misver stand, nl. dat door het niet oplossen van het huurvraagsiuk het tempo van de woningbouw vertraagd wordt. Dit nauwe verband tussen huurpeil en wo ningbouw bestaat niet. Er is la het kabinet geen verschil van mening over het feit dat de bestrijding van de wo ningnood het grootste binnenlandse pro bleem is. Daarin lag dan ook niet de oorzaak van de kabinetscrisis. De mi nister verweet de V.V.D. dat zij geen argumenten heeft aangevoerd om het verband tussen huren en woningbouw aan te tonen en hy veronderstelde zelfs, dat men het ..misverstand" opzettelijk hanteert om voor de huiseigenaren te kunnen opkomen. Minister Witte verklaarde, dat bij een woningproductie van 65.000 per jaar het tekort jaarlijks ivordt ingehaald met 17,000 woningen. Hij vertrouwde dat in de komende jaren de productie zal stij gen boven de 65.000. Met de huidige gang van zaken kan de regering niet te vreden zijn. Daarom streeft zij. door af remming van de bouw in andere secto ren, opvoering van de arbeidsproductivi teit en door toepassing van arbeidsbe sparende methoden, naar verhoging van de woningproductie. De arbeidsproducti viteit in het bouwvak is uitermate laag en zij heeft de neiging ten gevolge van de situatie op de arbeidsmarkt nog ver der terug te lopen. Opvoering hiervan is echter niet in de eerste plaats de taak van de regering. Alle betrokkenen, van arbeider tot architect, zullen er aan moeten meewerken. De veronderstelling, dat de sanctie op het onderhoud een „ruilobject" geweest is voor de huurbelasting moge juist zijn wat de psychologische kant betreft, ma terieel gezien is zij niet juist, aldus de minister. Hij noemde deze sanctie een nieuw experiment, waaraan hij niet zou hebben meegewerkt als de huurverho- gng zo groot was geweest, dat de huis eigenaren zich vrijwillig met man en pen. Dat de sanctie onrechtvaardig is ten opzichte van de eigenaren ontkende de bewindsman. Wie uit eigen beweging voor het nodige onderhoud zorgt, wordt er niet door getroffen. Een schema voor toekomstige huur verhoging kan niet worden opgesteld zo lang geen beslissing is genomen over het vraagstuk van de huurbelasting. Als zijn persoonlijke mening gaf minister Witte echter te kennen, dat in de toekomst ge streefd moet worden naar vrije huren, gevormd op een vrije markt bij een ver zadigde woningmarkt. Het tijdstip voor afschaffing van subsidie op de woning bouw zag minister Witte eerst in vrij verre toekomst. Huurverlaging voor nieuwgebouwde woningen, die mogelijk zou zijn door de verlaging van de grondbelasting, wees minister Witte af met uitzondering van bepaalde uitzonderlijk hoge huren. Het zou over het algemeen slechts om een bedrag van ea. 20 cent per week gaan en daarvoor zou veel administratief werk verzet moeten worden. Bovendien vond de minister een huurverlaging voor huurders van nieuwe woningen niet bil lijk, omdat zij toch reeds het voordeel hebben, niet getroffen te worden door de huurverhoging, maar wel profiteren van de compensatie-maatregelen. yswt. Vandaag heeft de Indonesische kabl- tend om acht uur officieel ten paleize netsformateur Haranap officieel de sa- kt--,- "pta „-.„int menstelling van het kabinet affgekon- dlgd. De smensteliing van het kabinet wijkt niet af van het concept, alleen rar. Abdul Haklm is toegevoegd op de Woensdag nog opengelaten plaats van minister van Staat. Het kbinet Harahap zal morgenoch- De firma M. T. en Zoon, in sport artikelen, te Rotterdam, heeft weinig prettige 'herinneringen aan het be zoek van een viertal Belgen, twee dames en twee heren. Een van de dames kocht een badpak en een rokje, waarop een van de heren betaalde met een biljet van duizend Belgische francs. Het was zeer druk in de winkel en de winkeljuffrouw vergiste zich Zij gaf nl. terug van 1000 gulden, hetgeen een strop betekende van f 924. De Belgen hebben er geen woord over gerept, zijn vertrokken en hebben zich niet meer laten zien. De Oostkust van de Ver. Stalen ver keerde gisteren in alarmtoestand we- Sens de dreiging van een orkaan, die Connie wordt genoemd. Het 17-jarige meisje G. E. M. Roodat, dat vorige maand was weggelopen uit het rijksopvoedingsgesticht in Nijmegen en wiens opsopring was verzocht is te recht Zij is Woensdagavond aangehou den bjj kennissen in Den Haag. Zij had in de 'afgelopen maand bij verschillende kennissen in Den Haag gelogeerd. Zij gaat weer terug naar het opvoedings gesticht. Volgeladen auto's trokken weg van de kust. Vliegtuigen van de lucht macht, de marine en de vloot werden in hangars gereden of landinwaarts gevlogen. Ongeveer 160 kilometer uit de kust bij Cape Cod hebben arbeiders de hele nacht doorgewerkt om te trachten een radartoren ter waarde van 10 millioen dollar, die op zee gebouwd wordt, zo goed mogelijk te beveiligen. De orkaan, met winden tot 200 kilometer per uur, bevond zich gister avond op 360 kilometer ten Zuidoosten van Myrtle Beach CZuid-Carolina). Ver wacht werd dat hjj daar een paar uur zou blijven. worden geinstaleerd. Naar PIA meldt wordt voor de portefeuille van Onder wijs gedacht aan Professor Socwandi. Deze is echter op reis en men heeft nog geen contact met hem kunnen op nemen. De tweede candidaat van ee Parindra (voor de portefeuille van Openbare .wer ken en Energie) zou waarschijnlijk van daag door deze partij worden aange wezen. Harahap heeft inmiddeis verklaard, dat hij zo spoedig mogelijk een rege ringsverklaring in het parlement zal afleegen. Het parlement gaat volgens de huidige agenda van 24 Augustus tot 25 September op reces. Morgenochtend zal het afgetreden kabinetscrisis heeft 18 dagen geduurd. De 38-jarige rar. Harahap is de jongste politicus, die de functie van. minister president in Indonesië heeft vervuld. In Engeland wordt van kerkelijke zijde grote bezorgdheid uitgesproken over de ontstellende verkeersonveilig heid. De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers (N.V.B.V.) ont ving van haar Engelse zustervereniging ,T,he pedestrians association for road safety", het gedrukte officiële verslag van de kortelings in Londen gehouden conferentie over „de kerken en de vei ligheid op de weg." De aartbisschoppen) van ïork en Westminster, de moderators yan de Schotse kerken en de opperrabijn van Londen stuurden boodschappen waarin zij de conferentie aanspoorden zich in te spannen het geweten, van de mensheid wakker te roepen voor het ontstellend aantal verkeersslachtoffers. In de Burgem. v. Slijpelaan te R'dam_is gisteravond de 31-jarige schipper H. H. uit Weert met zijn motorfiets tegen een bestelwagen gebotst en tegen de straat gesmakt. Met een diepe hoofdwond en schaafwonden aan het gezicht moest de man naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Door een oneffenheid in de weg raakte de motorrijder de macht over het stuur kwijt en reed de baan voor net verkeer uit andere richting op. De be stelauto kon ondanks krachtig .emmer, de aanrijding niet voorkomen. Minister Dulles verklaarde gisteren op zijn persconferentie dat hij het eens is met de Zuidkoreaanse beschuldi gingen dat de communisten (Tsjechen en Polen) in de bestandscommissie weinig minder zijn dan spionnen. Maar hij zei te denken, dat de inlich tingen die deze communisten verzame len. de republiek van Korea niet in gevaar kunnen brengen. Dulles zei dat veie bepalingen van de Koreaanse wapenstilstand ver ouderd en onpractisch zijn geworden. Maar de Verenigde Staten hebben niet het voornemen het accoord te wijzigen met gebruikmaking van geweld. Ook Zuid-Korea, zo voegde hij er aan toe, moet niet proberen het bestand met geweld aan te tasten zoals het thans schijnt te willen. Dulles zei. dat tenge volge van de verwoestingen van de atoomoorlog, het land alleen verenigd zou worden voor de insecten en niet voor de mensen. Hij betwijfelde dat dit bevredigend zou zijn, zelfs voor de heet gebakerde Zuid-Koreanen. Voor de Zuidkoreaanse bewering dat de communisten in het Noorden een nieuwe aanval voorbereidden, had de minister geen bewijzen. Een liggend varken, vervaardigd door la J»,\ienlamsv Ernie i¥issink, trok f,.!/,-./ bouwtvedstrijden te Znndvoort. Een stemmig nas men ran oordeel, dat zij dr eerste prijs verdiende. De Rijkspolitie te umter te Vlaardingen heeft inmiddels vanmorgen de 27 jarige Duitse monteur S. F. von K. uit Viersscn Dtsl.) weer een verhoor afgenomen naar aanleiding van het feit, dat de Duitser, zoals gemeld, er gister- nacht met het Nederlands jacht plldebaranvandoor is gegaan. De Duitser ontkende tot nu toe het jacht te Schiedam te hebben gestolen, doch verklaarde het in die plaats van iemand voor vierduizend Duitse marken te hebben gekocht. Deze verklaring evenals andere door hem afgelegd, zijn gisteren door de politie onderzocht. Die zou menen, dal zij evenwel niet steekhoudend zijn. Over het andere verdwenen jacht vernamen tvjj, dat dit in de jachthaven te Willemsdorp lag. Het verdween in de nacht van 6 op 7 Augustus en werd geheel opgetuigd teruggevonden te Klundert, waar het omhoog zat op een zandplaat. Aan de hand van op het schip gevonden aanwijzingen meent men, dat l'on K. ook hierin de hand moet hebben gehad. De foto toont het jacht, „De Aldebaran" uit Vlaardingen en de arrestant, die een hand voor het gelaat hield toen fotografen een plaatje van hem wilden maken. Op de terreinen van de B.P.M. te Rot terdam-Pernis zal een heliport worden gebouwd. Als plaats hiervoor Is gedacht een ruimte, die voor het nieuwe kan toorgebouw is gelegen. Voor de verbin dingen in Europa zal het vooral van belang zijn, dat men hier over een heli- copterhaven de beschikking heeft. Het is nog niet bekend, of ook de ge regelde lijndiensten van deze haven ge bruik zullen maken. De weerstoestand blijft zich in gun stige zin ontwikkelen. Een N.O. lucht stroming voert thans gematigde warme lucht uit het Oostzeegebied naar onze streken. De hoogste temperatuur in Neder land bedroeg gisteren 23 graden. (Eel- de en Twente). In het gebied waar de lucht vandaan komt waren temperatu ren gemeld van omstreeks 25 graden zodat het in de komende dagen nog iets warmer zal worden. In de hogere luchtlagen daarentegen is de koude iucht die tijdens het weekeinde West- Europa binnenstroomde nog niet ge heel verdreven. Door de lage tempe raturen in de bovenlucht kunnen zich overdag bij oplopende temperatuur gemakkelijk stapelwolken ontwikke len die hier en daar in onweersbuien overgaan. Gistermiddag ontstond een buienhaard boven N.W. Duitsland. Te gen de avond dreven deze buien naar het N.O. van ons land. Later op de avond losten zij evenwel weer op. Ook voor vandaag en morgen blijft er een kans op verspreid voorkomende on weer bestaan maar over het algemeen zal het weer toch vrij zonnig zijn. In het dorpje Andover, in de Ame rikaanse staat Ohio heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Er zijn tot nu toe 25 doden en vijftien gewonden. De reddingswerkzaamheden zijn nog in volle gang, men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. In Andover is de staat van beleg afgekondigd. Militairen zijn onderweg om de orde te handhaven. Het bestuur van de Amerikaanse Federatie van Vakverenigingen (A.F.L.) heeft een uitnodiging om een bezoek te brengen aan de Sowjetunie afgesla gen. „Met een dergelijk bezoek zouden wij slechts in de kaart spelen van het totalitaire dictatorschap, dat afgezien van de excuses in Belgrado en het ge- glimlach in Genève. aan zijn eigen volk alle rechten onthoudt", aldus het bestuur van de A.F.L. Aanboord van het Nederlandse vracht schip Ouwerkerk, dat onderweg is van Indonesië naar Genua, Is vanmorgen ter hoogte van Napels brand uitgebroken. De kapitein seinde dat in ruim 3, dat een lading aardappelmeel bevat, brand was ontdekt. Onmiddellijk vertrokken vier brand- weerboten uit de haven van Napels om hulp te bieden. Een uur later seinde de Ouwerkerk, dat de brand was geblust. Er was „enige schade" veroorzaakt. Geen der opvaren den heeft lichamelijk letsel opgelopen. De Ouwerkerk is eigendom van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart-maatschappij. Het schip bevond zich ongeveer een mijl buiten de haven van Napels, toen de brandweerboten het bereikten. Op de Xerxesiveg hoek Kleiweg te Rotterdam zijn gisteravond een brom fietser en een scooterberijder met el kaar in botsing gekomen. Beiden wer den tegen de straat gesmakt. De be stuurder van de scooter, de 25-jarige electriciën J. Th. V. van de Kleiweg moest met kwetsuren aan het achter hoofd naar het Bergwegziekenhuis wor den vervoerd. Beide voertuigen werden, zwaar beschadigd. Gistermiddag, lussen half drie en half zeven, hebben zich in Den Haag niet minder dan drie ongevallen met dodelijke afloop voorgedaan. Een 87- jarige voelgangster, een 60-jarige irampassagiere en een 25-jarige brom fietser waren de slachtoffers van deze ongevallen. Het aantal dodelijke ongevallen sinds hel begin van deze maand bedraagt in Den Haag nu, na tien dagen, reeds ze ven. De drie ongevallen van gisteren zijn, naar de politie mededeelt, ver oorzaakt door onvoorzichtigheid of on oplettendheid van de slachtoffers. De 87-jarige mevrouw M. J. M.-A. West-Duitsiand zal een aide-memoire zenden aan de Sowjet-regering, ivaarln de punten zijn opgenomen die bonds kanselier Adenauer tijdens zijn komende bezoek aan Moskou zou willen bespre ken. De aide-memoire zal door de Duitse ambassadeur in Parijs worden overhan digd aan de Sowjet-ambassadeur in de Franse hoofdstad, als antwoord op de Spwjet-nota waarin eind Augustus of be gin September werd voorgesteld als tijdstip voor Adenauers bezoek aan de Sowjet-Unie, aldus heeft een West-Duitse regeringswoordvoerder Woensdag in Bonn verklaa.-d. In politieke kringen in Bonn verklaarde men Woensdagavond, dat bondskanselier Adenauer in zijn aide-memoire verklaart te willen spre ken over hereniging van Duitsland en terugkeer van de Duitse krijgsgevange nen die nog in de Sowjet-Unie verblij ven. De Sowjet-Unie had een agenda van drie punten voorgesteld, nl. bespre king van de diplomatieke, culturele en economische betrekkingen. uit Den Haag is toen zij de Stadhou derslaan te voet overstak, aangereden door een personenauto. In het zieken huis aan de Zuid wal is zij overleden. Op 't Valkenbospleiti te Den Haag is de zestigjarige mevrouw M. M. B.-J. uit Bergen op Zoom, toen zij te vroeg uit de motorwagen van tramlijn drie stapte, gevallen en tussen de motor wagen en de aanhangwagen terecht gekomen. Zij is in het ziekenhuis aan het Westeinde overleden. Gisteravond omstreeks vijf minuten voor half zeven is te 's-Gravenhage biï de Tankgracht een botsing ontstaan tussen de 25-jarige P. S. uit Katwijk aan Zee, die op een bromfiets in de richting Wassenaar reed en de 23- jarige mej. A. A. A. van L. uit Hon- selersdijk die per fiets in de richting van de binnenstad van Den Haag reed. Beiden kwamen te vallen. S. kreeg een schedelbasisfractuur; hij werd naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd en is daar een uur later overleden. Mej. Van L. liep een buil aan het hoofd en schaafwonden op; zij is ter plaatse verbonden en daarna op eigen gele genheid naar huis gegaan. De sleepboot „Maas" heeft gister avond het o6öö b.r.t. grote Noorse schip „Lionel geassisteerd bij het binnen, lopen van de Nieuwe Waterweg, om- dat dit schip schade aan de stuur- machine had opgelopen toen het zich buitengaats bij Hoek van Holland be vond. De Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft op haar boring te Dwingelo in Drenthe enige oliesporen aangetroffen. De vooruitzichten voor een economische productie zijn uiters» gering. Het onderzoek wordt voort gezet.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1