ere minister van Justitie in Journalist arrest beschuldigde hem van corruptie Zware schade aan zes huizen Oost-Duitsland wil ook naar Genève Overval op Engels wapendepot SOWJET-UNIE KRIMPT STRIJDKRACHTEN IN Maatschappelijk werk Thomas Mann overleden Moeder staat gelukkig vlakbij DERTIENDE JAARGANG No. 3151 INDONESISCH LEGER TREEDT WEER OP N' D' „Bewijsmateriaal gevonden FELLE BRAND IN DEN HAAG Bijna rode anarchie in Indonesië Nijmegen Accoord in Parijs over Marokko Bases van V.S. voor Sowjetluehtmacht Onweersbuien met koeler weer Vermindering int. spanning Wolkbreuk boven New York Nederlands protest in Damascus ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 H Stafchef biedt aan Kind verdronken in Delft Wervelstorm „Connie" GEWEREN EN MUNITIE VERDWENEN Am. troepenconcentraties bij Zuïdkoreaanse havens OOSTENRIJK krij gt ondernemingen terug Daily Mailverklaart: A. PELT ERE-DOCTOR r: Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef llwno ,a i Postbus 1212 Postgiro No Aiacntendienst abonnementen 18.30-1930 u Zaterdags li—-18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage: Huygonsplein 1 Posteirn 494RR7 Redactie: Tel. ,„892 - Adm TeL S KIach'cnd,enst 18 30—19 30 u Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon R7RR- Abonnementsprijs 52 cent per week f 2^ i f f.-7* ner kwartaal V„ 1 z"iu Per maand. B.u per Kwarual j^,sse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks IHaïujüJ' C Weersverwachting, geldig: tot Zondagavond. ONVAST ZOMERWEER Zwaarbewolkt niet opklaringen, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZON EN MAAN 14 Augustus: zou op 5.22, onder 20.10; maan op 1.01, onder 17.55. 15 Augustus: zon op 5 24, onder zo.ou; maan op 2.16, onder 18 33. Directie: C. A. KKl'MXG en Mr. K. VAX HOCTEX VROEGER hadden we in ons land de Nederiandsche Vereenigmg voor Armenzorg en Weldadigheid thans heet dit overkoepelend orgaan van overleg al weer een hele tijd de Nederlandse Vereniging voor Maat schappelijk Werk; deze naamsverande ring is typerend voor het verschijnsel waarover we in dit artikel wilier spreken. Om nog iets te noemen, even zeer typerend is het feit, dat lot 1952 de uitvoering van de Armenwet be hoorde tot de verantwoordeiykheid van de minister van Binn nlandse Za ken en thans tot die van zijr ambtge noot van Maatschappelijk Werk. Trou wens, het tot stand komen van een af zonderlijke departement voor Maat schappelijk Werk is typerend: het hing destijds wel samen met de kabinets formatie (de toekenning en verdeling der ministerszetels), maar het had er op een of ander moment toch van moeten komen. We bedoelen de vorschu ving van allerlei werk van weldadigheid naar maatschappelijk werk. Er is een aan tal tientallen jaren geleden een ont wikkeling op gang gekomen; een In terne ontwikkeling van de diaconale arbeid der kerken en van het chari- talief-philanthropisch werk; boven dien een ontwikkeling van het werk der overheidsdiensten ter uitvoering van de Armenwet van 1912 en van andere wettelijke bepalingen; voorts een ontwikkeling binnen het feitelijk samenwerken van overheid en parti culier initiatief ter voorkoming van en ter opheffing uit allerlei indivi duele noden. Wat is het geheim, wat is de drijf kracht van deze ontwikkeling, die uit gelopen is op het zich vestigen van allerlei vormen van maatschappelijk werk? O O Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRUINS SLOT Vroeg f AAR algemeen gevoelen hangt de logica van deze ontwikkeling sa men met het totaal der wijzigingen van het maatschappelijk leven van de laatste halve eeuw in West-Europa, ook in Nederland. En deze wijzigingen zelf zijn weer een onderdeel van een proces van overgang uit een maat schappij. die overwegend op handel, landbouw, veeteelt en visserij was In- Eesteld naar een, die we de industriële noemen. Dit historische verschijnsel is op talloze wijzen beschreven en gety peerd en we mogen het wel als bekend veronderstellen. Voor ons doel Is be langrijk, dat voor de doorsnee-Neder lander van tegenwoordig en in de af zienbare naaste toekomst het niet al leen maar een zaak van betrekkelijke economische welstand, van welwil lendheid en van gezond verstand is om zich wel !e bevinden, thuis te voe len, op zijn plaats in zijn dagelijks milieu. En men krijgt de indruk, dat dat vroeger wèl het geval was. Toen was armoede een van de treu rigste maatschappelijke kwalen. Zij declasseerde, zij stootte uit de samen leving, zij snoerde de ontplooiingskan sen af, zij was het grote struikelblok voor de opvoeding van de kinderen uit een arm gezin, zij veroorzaakte honger en naaktheid, woningnood en ruzie, zij ondermijnde de gezondheid en zij was een diepe beproeving voor het geloof in een almachtige God, die in Christus ook onze getrouwe hemel se Vader is. Daarom was toen het voorkomen van en opheffen uit ar moede, het opbeuren van de onder zijn armoede lijdende mens en het hem be geleiden met perspectief biedende ac tiviteiten iets, wat men thans een vorm van maatschappelijk werk noemt; de armenverzorging en de hele weldadigheid jegens de armen maakte het hun weer beter mogelijk in de maatschappij, in de samenleving, mee te doen. Men gebruikte de termen niet, die thans hier gangbaar zijn; maar wie de nood der armen waarlijk wist te lenigen brak de weg naar de aanpas sing aan de samenleving weer hen open. Het is echter begrijpelijk dat ook de meest barmhartigen in een samenleving met een vee! geringere algemene welvaart dan de onze, in een klimaat waarin gerechtvaardigde emancipatieverlangens aan velen als revolutionnair voorkwamen, bij een structuur der maatschappij waarin de pogingen tot voorkoming de. armoede telkens stuitten op de hardheid der economische verhoudingen, het niet veel verder konden brengen dan een gestyleerde bedeling; en bedeling maakt nu eenmaal het zich maatschap pelijk weer aanpassen uitermate moei lijk. Ook als men er allerlei kwalijke kanten wist af te slijpen door zich in het werk der armenverzorging per soonlijk te geven, met inzet van een ware liefde tot de naaste, van man tot man de medemens in de arme ontmoe tende, het hart van de broeder en zus ter in de Heer zoekende, kon men niet te niet doen de fatale sociaal-psycho logische uitwerking van het verschijn sel der bedeling. Soms heeft het dia conaat hier iets bereikt; maar het ge rucht daarvan is nooit sterk geweest. kE tijd van het hinderen der aan- passing, juist door de goedbedoel de bedeling, is grotendeels voorbij. Maar en dat is hier het belang rijkste er is ook iets veranderd in de aard der moeilijkheden. De moei lijkheden zijn ingewikkelder gewor den. Vroeger overheerste de economi sche kant van de moeilijkheden der mate, dat andere zjjden er van zich niet deden gelden. Als men vroeger De beroemde in Duitsland ge boren schrijver Thomas Mann is gisteravond om acht uur Neder landse tijd in een ziekenhuis te Zurich overleden aan thrombose. Hij was tachtig jaar oud. Thomas Mann, die in 1929 de Nobel prijs voor literatuur won en algemeen beschouwd werd als de grootste Duitse schrijver van zijn generatie, werd np 6 Juni 1875 In Lubeck geboren. Mann zenoot een wereldfaam door zijn boeken als „Buddcnbrooks", „Tod in V c- nedig", „Koninklijke Hoogheid" (welk boek kortgeleden verfilmd werd), „lier Zaïiberberg" en .Joseph und seine Bre der". In 1936 werd hem zijn Duits staats- bui gei schap ontnomen daar hij ,,De Du'i- se belangen geschaad" zou hebben. Marrj vroeg in 1933 in de Ver. Sta'en ratur.ili- salicpapiiien aan. werd Amerikaans staatsburger en vestigde ."dl bij Los An geles in Californie. Later vertrok hij naar Europa, waar hij zich bliivenrt le Erlenbach m Zwitserland vestigde. Kortgeleden heeft Thomas Mann in het kader van het „Holland Festival" le zingen m Nederland gehouden. Hij word ernstig ziek en moest op een draagbaar naar het vliegtuig gebracht worden dat hem naar Zwitserland tet ugoracht. DE Indonesische ex-minister van Justitie, dr. Djody Gondokoesoe- mo, is Vrijdag, enige uren nadat hij zijn portefeuille had over dragen aan de nieuwe minister, Loeknian Wiriadinata van de socialistische partij, door de militaire politie gearresteerd. Kort na de installatie van het nieuwe kabinet reed de militaire politie in trucks naar het huis van de ex-minister. Na een huiszoeking van een half uur nam men Djody Gondokoesoemo mee. Het is niet bekend, waar hij van beschuldigd wordt, doch reeds lang deed het gerucht de ronde, dat hij bovenaan de zuiveringslijst van het leger stond. Onlangs had de vroegere P.N.I.-minister een journalist in de hoofdstad beschuldigd van smaad, nadat deze in het weekblad „Djakarta Rava" geschreven had, dat Djody een zeer groot bedrag aan steekpenningen geïnd had. De penningen zouden afkomstig zijn van een buitenlandse mogendheid en zouden bestemd zijn voor de pas afgetreden premier, dr. Ali Sastroamidjojo. 99 Nog voor de val van het kabinet- Sastroamidjojo werd een motie van wantrouwen tegen Djody ingediend, daar hij zonder reden het hoofd van de afdeling crimineel onderzoek van dc politie ontslagen zou hebben. Ook heeft Djody aan hevige critiek bloot gestaan wegens dc beweerde deporta tie van Chinese burgers uit Indonesië. Dit is de tweede arrestatie, die de militaire politie sedert kort verricht. Vorige week arresteerde men de voor malige Nederlander J. van Duiken, die verbonden was aan het deviezen- instituut, en die werd gearresteerd op beschuldiging van corruptie. Een woordvoerder van het Indone sische leger-hoofdkwartier, lt."-kol. Imam Soekarto, verklaarde dat de militaire politie op grond van gevon den bewijsmateriaal en andere gege vens een zekere „dr. D. G." gearres- De brand in de H'interpraat te Den Haag. De hrandtteer en ll.lt.-mnnnen gouien delen tan het smeulende dub op straat. nog een andere kant zag dan de eco nomische, aan was hel de moiele, maar daarbij was men menigmaal uitermate wettisch. Thans, nu onder meer door de sociale wetgeving en door tal van andere overheidsmaat regelen het economisch probleem der enkelingen niet meer zo op de voor grond staat en nu door allerlei om standigheden er groter kansen zijn op geholpen worden dan vroeger menig maal, dringen zich de psychologische en sociologische kanten van de moei lijkheden naar voren. En we zien voor onze ogen een als het ware nieuwe maatschappelijke problemcnreeks ont staan, waar het maatschappelijk werk dan zijn aandacht aan moei geven. Wij zien ze ontstaan door de versledehj- kin° van het platteland, door de trek naar de stad. door de overgang naar de industrie, door het afbreken van de weefsels der tussenmenselijke ver houdingen. door de massificatie van producten en mensen, door verval van het traditionele normbesef, door het functieverlies van kerk en gezin, door de amusementsindustrie, door de op voering van het levenstempo, door woningnood en beroepsnood. Dit alles behoort tot de logica van de ontwikkeling in de richting van het maatschappelijk werk. Er is in deze ontwikkeling veel goeds. Maar het zal geen betoog behoeven, dat zij een nieuwe principiële bezinning nodig ma8kt' R. SCHIPPERS. teerd bad en dat deze voor verder onderzoek vastgehouden zal worden. De partij van mr. Djody, de P.N.I., heeft Vrijdagavond bekendgemaakt dat het Voorzitterschap der partij, dat tot dusver door Djody werd bekleed, door een ander zal worden waargeno men. In de mededeling van de partij is sprake van de arrestatie van mr. Djody „door de procureur-generaal". De „Daily Mail" schreef gisteren, dat er thans in Indonesië een „bijna rode" anarchie heerst. „Onder de Neder landse regering behoorde Indonesië tot het meest welvarende en vooruit strevende gebied in de wereld. Na de oorlog hielpen de Verenigde Staten dit af te breken en het gebied aan dy In donesiërs te geven. - Wat zuilen zij dit Hctreuron. Want in plaats van een ordelijke, sterke en standvastige vriend in dit onrustige deel van haar strategisch gebied, heerst er thans een haast rode anar chie. De Amerikanen deden dit in naam van het anti-kolonialisme. En thans eisen de Indonesiërs Westelijk Nieuw-Guinea op ais een koloniaal bezit, aldus de „Daily Mail". In het park van kasteel .Arden nen" werd dezer dagen een spe ciale opvoering van het stuk „De vier Heemskinderen" ge geven voor de Belgische konink lijke familie. De jongste dochter van ex- koning Leopold en prinses Li- liane, prinses Marie-Christine, keek wel een beetje angstig toen een der acteurs na afloop even zijn masker voor haar opzette. V.l.n.r. staan op de foto: prinses Marie-Christine, prinses Liliane, ex-koning Leopold, koning Bou- dewijn en acteur Robert Lussac. (Van onze Haagse redacteur) Een felle brand heeft gister avond zware schade toegebracht aan een aantal kleine woningen aan de Winterweg in Den Haag. Tenminste zes gezinnen zullen voorlopig hun huizen niet kunnen betrekken. De brand, die een dichte, verstikkende rook ont wikkelde, werd tegen zes uur ontdekt Het vuur woedde onder liet dak van de woningen, dat uit planken, afgedekt met asfalt- papier, bestaat. De brandweer moest het dak op ver schillende plaatsen openbreken om de vuurhaard te kunnen bereiken, terwijl brandweerleiden met zes stralen het vuur bestreden en brandende stukken van het dak op straat wierpen, renden manr.en, vrouwen en huilende kinderen de huizen in en tut om zoveel mogelijk huisraad te behoeden voor waterschade. De inboedel kon worden ondergebracht in een kleuterschool tegenover de ge troffen woningen. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de brand ontstaan is doordat schilders 's middags bezig geweest zijn met het afbranden van veri. Door de krachtige wind en het brandbare materiaal, waar uit het dak vervaardigd is. kon het vuur zich snel uitbreiden. Desondanks was de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, de brand in drie kwartier meester. De woningen zijn eigendom van de gemeente Den Haag en werden vroeger de „controle woningen" genoemd. Zij werden enige jaren ria de eerste wereld oorlog gebouwd om bewoners van afge broken krotten te huisvesten. Thans bie den zij hoofdzakelijk onderdak aan so ciaal moeilijke gezinnen. De Franse regering-Faure heeft gis teren besloten Marokko meer zelfbe stuur te geven. De ministers werden het eens over een nieuwe Franse ge dragslijn voor Marokko. Gilbert Grandval, de resident-gene raal. is naar verluidt voornemens van avond nog naar Rabat te vliegen met nieuwe instructies van de regering. „Alles is nu geregeld," zei Pierre Henri Teitgen. de minister voor Over zeese gebiedsdelen, na afloop van de avondvergadering van het kabinet. De Amerikaanse luchtmacht heeft aangeboden vele van haar streng be waakte luchtbases beschikbaar te stel len voor Russische vliegtuigen in het kader van het voorstel van president Eisenhower voor het fotograferen boven eikaars gebied. Deze mededeling is gedaan door de stafchef van de Amerikaanse lucht macht, Generaal Nathan F. Twining. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft gisteren in de Volkskamer verklaard, dat zijn regering zich voor bereidt op deelneming aan het overleg van de ministers van Buitenlandse Za ken aer „Grote Vier", die eind October te Genève bijeenkomen om o.a. over het Duitse vraagstuk te spreken. ,,Wi) stellen de nationale eis. dat er Duitse vertegenwoordigers worden gehoord aldus de premier. Grotewohl zeide, dat „de nieuwe moeilijkheden om het Duitse vraagstua op te lossen alleen het werk van Aden auer zün". Elke poging om 'n herenigd Duitsland te laten deelnemen aan de verdragen van Parijs en iet Noordat - lantische pact was voor Oost-Duits- land „voor altijd onaanvaardbaar" „Aangezien er sedert tien jaar twee Duitse staten bestaan, kan de herent- ging van Duitsland slechts stap voo1* stap tot stand worden gebracht, naar mate de ontspanning voortgaat en de Europese veiligheid wordt geregeld zo meende de eerste minister Voor een toenadering tussen Oost en West-Duitsland was volgens Grote wohl het volgende nodig: 1) het beëindigen van de koude oorlog in Duitsland: 2) het ontwikke len van handelsbetrekkingen; 3) het ontwikkelen van culturele betrekkin gen en het uitwisselen van delegaties op het gebied van cultuur en sport; 4) het verbeteren van de reismogelijk heden tussen de twee delen van Duits land. Over deze punten was de Oostduit- se regering bereid met de regering van Bonn besprekingen te openen. De kwesties van het houden van vrije verkiezingen achtte Grotewohl van secondair belang, „aangezien er eerst waarborgen zouden moeten zijn, dat deze verkiezingen niet zullen wor den gebruikt voor een nieuwe agres sie". Grotewohl stelde voor dat het stand punt van „geheel Duitsland" door de legaties van Oost- en West-Duitsland aan de ministers der „Grote Vier" be kend wordt gemaakt. Indien de West- duitse regering evenwel zou blijven weigeren in Genève voor Duitsland te spreken, dan zijn de Oostduitsers be reid op eigen gelegenheid de belangen van Duitsland te vertegenwoordigen", zei de Oostduïtse premier. ET bestuur van „De Klokken- berg" vroeg enige jaren geleden medewerking van Dun Haag voor het stichten van een Christelijk Lyceum te Nijmegen. In de afgelopen winter echter nam een hier ter plaatse op gerichte federatie van Prot Chr. Schoolbesturen deze aanvrage voor een lyceum van „De Klokkenberg" over. Van kerkelijk Hervormde zijde kwam eveneens een initiatief tot stich ting van een lyceum. Beide partyen zyn toen naar Den Haag geweest, waar tachtig aanvragen voor een lyceum op het departement lagen te wachten! Daar heeft men toen tot de Protestants- Christelijke mensen gezegd: „U krijgt een lyceum, dit jaar nog, indien de byz neutrale groep meedoeL Zo niet, praal dan met verder over een ly ceum." Aldus onze inlichtingen. Zou het geen tijd worden, dat onze politieke organen, gezien het boven staande, er met kracht naar streven, dat voor de stichting van middelbare scholen OBJECTIEVE normen in de WET worden vastgelegd, zoals voor onze lagere scholen? Aan de heer A. Pelt directeur van de Europese afdeling van de Verenig de Naties in Genève, zal op 3 Januari 1956 door de Amsterdamse universiteit het eredoctoraat in de politieke weten schap verleend worden. De vijfjarige B. Gouweleeuw uit Delft is tijdens het spelen op schuiten in de Schie in het water gevallen tussen een schuit en de wal. De vader bracht het jongetje met een sehippershaak aan de wal, doch de levensgeesten waren toen echter reeds geweken. De wervelstorm „Connie" beweegt zich, in kracht toenemend, langs de kust van de Amerikaanse staat Noord-Carohna, in Noordelijke richting, schade aanrich tend aan gebouwen en pieren. Reeds zouden twintig personen als gevolg van de storm om het leven zijn gekomen. De warmte van de afgelopen dagen heeft een omveersactiviteit ten gevolge gehad, die het fraaie zomerweer ernstig verstoorde. Gisteren voerden Oostelijke winden nog warme lucht uit Duitsland, waardoor de temperatuur op vele plaat sen tot omstreeks 25 graden steeg. Later op de dag verscheen een wolken- scherm van een storing boven Frank rijk, die zich in Noordelijke richting uitbreidde. Aan het eind van de middag ontlaadden zich plaatselijke zware on weersbuien in Brabant en Limburg. In de avond begon het ook in het midden van het land te regenen. De storing in Frankrijk zal ook tijdens het weekeinde aanleiding geven tot regen en onweers buien, die later wat koelere lucht vart de Noordzee het land inbuigen. Zowel aan de kust als in het binnen land zal het koeler zijn, maar het wordt toch niet zo koud als tijdens het vorig weekeinde. Behalve in Nederland kwam gisteren onweer voor op tal van plaatsen in Frankrijk. Duitsland, Alpen gebied en Zuid Engeland. In Scandina vië, waar het deze zomer sinds begin Juli uitzonderlijk warm is, war het ook gister zonnig met temperaturen tot 28 graden. De laagste middagtemperatu- ren op het vaste land van Europa wer den gemeld uit de omgeving van Parijs. Een groep gewapende leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger heeft vanmor gen vroeg een overval gepleegd op een Brits wapendepot in Reading en geweren en munitie buit gemaakt. De overval was de meest gedurfde welke sinds jaren door de fanatieke De I.R.A streeft naar beiëndiging I.R.A. is uitgevoerd, van de verdeeldheid van Ierland. DE Sowjet-regering zal de om vang van haar strijdkrachten als gevolg van „het afnemen der internationale spanning" vermin deren, aldus is vanmorgen vroeg in een officiële door het pers bureau Tass verspreide mededeling bekendgemaakt. De strijdkrachten zullen met 640.000 man worden verminderd. In de officiële verklaring wordt gezegd: „De jongste ontwikkelingen, er. in het bijzonder het resultaat van de Geneefse conferentie van regeringsleiders der Vier mogendheden, getuigen van een zekere vermindering van de spanning in de in ternationale betrekkingen. „Om de vermindering van de interna tionale spanning te bevorderen en ver trouwen tussen de landen te vestigen heeft de Sowjet-regering besloten de strijdkrachten van de U.S.S.R. tegen 15 December 1955 met 640.000 man in te krimpen". „De militairen van leger en marine, die zullen worden gedemobiliseerd, zul len verzekerd zijn van werk in industrië le ondernemingen, staatsboerderijen en collectieve boeidenjen in hun respectieve woonplaatsen". De luchtmacht is in de Sowjetume e°n onderdeel van het leger. De totale cijfers voor de Sowjet-strijdkrachten zun nooit onthuld. In het Sowjet-ontwapcrungsplan van Mei wordt voorgesteld, dat de strijd krachten van China, dc Sowjetume en de V.S. beperkt worden tot 1.500 000 man elk, terwijl Engeland en Frankrijk er elk 650.000 zouden hebben. In New York viel gisteren, na een week van hitte en droogte, tien centi meter regen in twaalf uur tijds. Tal rij ke telefoonverbindingen raakten on klaar, het verkeer werd opgehouden in overstroomde straten cn op de Long ïslands-spoorweg. de drukste spoorlijn ter wereld, konden vier uur lang geen treinen rijden. Duizenden kelders kwa men onder water te staan cn in veel huizen viel de electriciteitsvoorziening uit. Het Amerikaanse achtste leger trekt troepen samen bij vijf Zuidkoreaanse havens, in afwachting van president Syngman Rhees volgende stap na het verstrijken van de termijn van zijn ultimatum aan de leden van de neu trale bestandscoinmissie, het land tegen middernacht vandaag te ver laten. In Poesan bevindt zich tenminste een met pantserwagens, machine geweren, traangasbommen en brand slangen uitgerust bataljon ter be waking van het met prikkeldraad en zandzakken omheinde verblijf van leden van de bestandscommissie. De diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Nederland hebben de Syrische minister van Bui tenlandse Zaken Khaled Azm, in ken nis gesteld van de bezorgdheid van hun regeringen over een uitspraak van het Syrische parlement dat de olie-overeen komsten binnen een maand herzien moeten zijn. De diplomaten hebben de minister la ten weten dat een maand niet voldoen de is. Twee uur na de overval arresteerde de politie twee mannen m een vrachtwagen, die „een hoeveelheid geweren en munitie" vervoerde. De bijzonderheden met betrekking tot de overval werden uit veiligheids overwegingen geheim gehouden. Naar verluidt echter gaven de I.R.A.- leden zich uit voor Britse soldaten. De wacht bij het muintiedepot be stond uit 20 man. De overval was de eerste grote I.R.A -actie in Engeland smds jaren. Wel is de I.R.A. de laatste tijd actief geweest in Noord-Ierland. Op 17 October j.l. werd in Omagh bij de grens van de Ierse republiek een Britse legerkazerne aangevallen, hetgeen een vuurgevecht van 10 mi nuten tot gevolg had. Enkele Britse bladen hebben laatste maanden gewaarschuwd tegen pogingen van de I.R.A. om m Engeland wapens te verkrijgen ten einde ze naar de ondergrondse troe pen in Ierland te smakkelen. Vandaag heeft de Sowjetunie offi cieel 319 industriële ondernemingen, 28 aardoliebedrjjven, 34 Donau sche pen en 450 agrarische bedrijven tezamen 95.000 hectare landbouw grond en bos omvattende, aan Oosten rijk teruggegeven. Deze ondernemin gen waren bij de bezetting van Oostenrijk als voormalige Duitse activa door de Russen in beslag ge nomen. Een aantal der teruggegeven ondernemingen bestaat nog slechts op Dapier, daar de Russische autoriteiten deze wegens niet-lonende exploitatie nebben gesloten. Ook enige duizenden ;poarwagons zijn aan de Oostenrijkse autoriteiten overgedragen. De Sovjet-Unie verlangt als betaling een bedrag van 37 millioen dollar en ie levering van een millioen ton ruwe aardolie per jaar gedurende een periode van 10 jaar.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1