Jpnieuw felle onlusten in Frans Plan goedgekeurd Marokko voor conferentie Relletjes in Nantes eisen 60 gewonden m Instorting in mijn Willem Sophia P. Visser heeft weer de leiding van Renate Leonhardt Crème calèche" naar de West in October De lente geniet Dan de zomer Portugal heeft consulaat in India gesloten Drie arbeiders geïsoleerd VOORBODEN VAN BLOEDBAD? Koreaanse betogers Termijn voor sultan werd verlengd Stakers weer met politie slaags Spoedvergadering na Saar-relletjes m Man vermist op de „Loenerkerk" RUMOERIGE VERGADERING IN UTRECHT „We beginnen zo vlug mogelijk" H Rusland laat acht Nederlanders vrij VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3156 Weerbericht mm Brand op Brits schip PAARDEN KRIJGEN REEDS „LES" Para-typhus in Sliedrecht, Giessendam en Hardinxveld f Uitreikingr September: NA NSEN-M EI)A 1LLES VOOR KONINGIN JULIANA EN MEVR. ROOSEVELT Jongetje vermist „Zwarte hand" Commissie ts a wsm. (Van een onzer verslaggevers). [ET is er even rumoerig als verwarrend toegegaan, Don derdagmiddag op de vergadering van de Coöperatieve Bergings- vereniging „Renate Leonhardt Aan het begin van de bijeen komst, die vijfeneenhalt" uur ge duurd heeft (en als de zaal van het Utrechtse K. en "W. niet ont ruimd had moeten worden voor een volgende vergadering, waren er misschien nog een paar uurtjes bijgekomen), zat aan de groene tafel het bestuur dat mèt veel le den een maand geleden zóveeL critiek op de stichter van „Renate Leonhardt", de heer P. Visser uit Wijde Wormer, uitoefende, dat deze voorzitter-af werd en aan het slot verzamelde de heer P. Visser, staande achter de kathe der, een nieuw (voorlopig) be stuur om zich heen, dat hij zal presideren. GEEN ANTWOORD DUITSE TREINBOTSING: Kip legde ons ei Rotterdam! Witte de Winstraat 30 Telcf. 115700 (4 V.) lOn m JT r,>stRiro Nc- <*24519 KJacntendienst abonnementen 111.30-10 30 u. Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115701) s-Gravcnhage. Kuygenspteiri 1 Postgiro 424807 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtcndienst 18.30-19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon B7RR- Abonnementsprijs 52 cent por week f 'r, 6,75 per kwartaal ,_P Losse iTconi Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEU XING en Mr. K. VAN' HOUTEN >k Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer, zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 20 Augustus: zon op 5.32. onder 19.5B; maan op 9.00, onder 20.25. j Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT m of het nu ergens in Afrika is Met stenen en stokken gewapende Koreanon hebben de orders van presi dent Syngman Rhee om geen geweld te gebruiken bij betogingen tegen de neutrale bcstandscommissie genegeerd. I Zij hebben tweemaal een aanval ge daan op liet Amerikaanse legerkamp op het eiland Wulrni in de haven van Intsjon. waar ook een inspectieplocg van de neutrale bestandscommissie is ondergebracht. Amerikaanse troepen verdreven groe pen Koreanon van 2U0 tot 300 man sterk met traangasgranaten Bij de eerste aanval werd een A crikaanse luite nant door een steen, die een der be togers gooide, aan het hoofd gewond. Op 15 September a.s. zullen in het Paleis der Verenigde Naties te Geneve Kansen-medailles worden uitgereikt. De Kansen-medaille-1954 is bestemd voor mevrouw Roosevelt, die haar onder scheiding persoonlijk in ontvangst zal nemen Dezelfde medaille voor 1955 is be stemd voor koningin Juliana. De .Nederlandse gezant te Bern. mr. A. 55'. C. baron Bentinck, zal de on derscheiding voor zijn vorstin in ont vangst nemen. o/ in ons eigen dierbaar landje In de nieuwe Arabische wijk van Ca sablanca klommen de Marokkanen gis termiddag op dc daken om te juichen voor de verbannen sultan, die bekend staat om zijn nationalistische sympa thieën. Het regende stenen van de da- In Nantes is bet gisteren tot ern stige ongeregeldheden gekomen, toen stakende werfarbeiders na een massa bijeenkomst trachtten door te dringen tot het gebouw van de Prefectuur dat door de politie werd beschermd. Een aantal betogers bekogelde de politie Portugal heeft besloten onmiddellijk lijn consulaten in India ie sluiten, al dus heeft, naar Radio-Goa meldt, de gouverneur-generaal van de Portugese bezittingen in India, generaal Guedes, vandaag op een persconferentie bekend gemaakt. A UP heeft vanmorgen ui' cfticicle bron in Nieuw Delhi vernomen, dat India niet van plan is aan de Ver. Staten. Groot-Britannic en Frankrijk te vragen druk uit te oefenen op Por tugal om te komen tot een regeling van de kwcstie-Goa, Generaal Guedes deelde voorts me de, dat aan de Indiase consul-generaal in Goa is gevraagd het land te verla ten. Brazilië heeft aangeboden de Portugese belangen in India te be hartigen. De Portugese legatie in Nicutv Delhi was onlangs reeds gesloten, nadat pre mier Nehroe op 25 Juli in het parle ment in Nieuw Delhi had bekendge- Sinds gistermiddag omstreeks twee Uur is vermist, de 7-jarige jongen J. J.. die met zijn ouders op het scheepje ..Christina", dat ligt aan de Loswal bij het 's-Gravendeelseveer te Dordrecht, verblijft. Hij was met zijn zusje bood schappen wezen doen en op de terugweg vooruit gelopen. Men heeft hem niet meer gezien en daarom heeft de politie in het water van de Kil gedregd, omdat men vermoedt dat het jongetje te water is geraakt en verdronken. Tot nog toe echter zonder resultaat. maakt, dat India de sluiting van de delegatie binnen veertien dagen eiste. Later werd gemeld, dat India in een nota aan de Portugese autoriteiten in Goa de terugtrekking van de Indiase consul-generaal in Goa per 1 Septem ber heeft aangekondigd en dat tevens de sluiting der Portugese consulaten (ill Bombay, Calcutta en Madras) met ingang van die datum wordt geëist. De voorzitter van de Europese Com missie voor het Saargebied, de Belgi sche seuator Fcrnand Dchousse, heeft voor vandaag een spoedvergadering be legd met de voorzitters van alle poli tieke partijen in de Saar, Hij wil trach ten de verhitte gemoederen af te koelen na de relletjes, die deze week tijdens de campagne voor de volksstemming van 23 October zijn uitgebroken. Woensdag werden 16 personen ge wond tijdens een bloedige vechtpartij in Ncunkirchcn, waar de pro-Franse premier Johannes Hoffmann in een ver kiezingsredevoering er op aandrong dat de Saar het Frans-Duitse statuut tot Europeanisatie van de Saar zou aan vaarden. Ook Zaterdag waren er relle tjes. De drie pro-Duitse partijen hebben ontkend op enige wijze dc hand te heb ben gehad in de verstoring van de twee pro-Europese bijeenkomsten. Vol gens do politie zijn in beide gevallen communisten actief geweest en is ter In de Haagse dierentuin zijn 15 Ne derlandse musici, t'jdcns een korte plechtigheid ingelijfd bij het Canadese miuiekspecialistcn. leger. Dnze musici zijn uitgekozen na enige tijd geleden een auditie te heb ben gehouden ra or Canadese militaire TERWIJL in Marokko nieuwe onlusten waren uitgebroken, beeft het Franse kabinet gisteren twee belangrijke besluiten genomen: 1. De plannen voor een ronde-tafelconferentie met Marokkaanse leiders werden goedgekeurd. 2. De sultan van Marokko, Ben Arafa, heeft meer tijd gekregen om een regering op brede basis te vormen. Ernstige relletjes zijn gisteren uitgebroken in de Marokkaanse havenstad Casablanca. Men vreest dat deze onlusten een voorbode zijn van een bloedbad op Zaterdag a.s. Op die dag zullen de natio nalisten immers grote betogingen houden ter herdenking van het feit dat twee jaar geleden de nationalistische sultan Ben Joessoef door de Fransen werd verbannen. ken. Op sommige wegen werden barri cades opgerient. Politic en gendarmes omsingelden de Wijk, er werden scho ten gelost en een detachement mari niers trok de wijk in om de straten schoon te vegen. Vólgens dc eerste berichten werden twee Marokkanen gedood. Een van hen werd door nationalistische landgenoten levend verbrand. Men bond hem aan een paal vast, stapelde het rookgerei en de lucifers uit zijn winkel, benevens houtwerk er omheen, en stak het in brand. Gisternacht zijn bij aanslagen in de nieuwe Arabische wijk van Casablanca vier personen gedood en zeven gewond. Onder hen bevindt zioh een bianke, die werd gewond toen stenen naar zijn auto werden geworpen. De Marokkaanse terroristische orga nisatie ..Zwarte hand en zwarte scha duw" heeft in Casablanca pamfletten doen verspreiden, waarin de Marokka nen worden uitgenodigd Zaterdag a.s. de verbannjng van ex-sultan Sidi Ben Joessoef te gedenken door „Fransen de keel af te snijden". Overal vindt men nationalistische pamfletten waarop staat, dat hij,- die een Fransman doodt, zich op de weg van Allah bevindt. -g De Franse president, itenê Coty. keerde gisteren per vliegtuig uit een vacantie-oord in de Franse Alphen naar Parijs terug om de kabinetszittang te leiden. Er scheen nog geen overeen stemming bereikt te zijn over de vraag of de ronde-tafelconferentie met Ma rokkanen moet worden gehouden vóór Ben Arafa zijn kabinet zal hebben ge vormd of dat men eerst zal afwachten of de grijze sultan zal slagen. Ook schijnt nog niet te zijn besloten wat het kabinet precies zal doen wanneer de sultan er niet in slaagt een representatiel kabinet t« vormen. De Franse resident-generaal. Gilbert Granival, zal vandaag de middagver gadering van het Franse kabinet bijwo nen. De Franse delegatie naar de ron de-tafelconferentie zal bestaan uit pre mier Edgar Faure, minister van Buiten landse Zaken Antoine Pinay, minister van Justitie Robert Schuman en minis ter voor Tunesië en Marokko Pierre July. Uit de Franse -ministers is een „com missie van vijf" gevormd, die recht streeks in verbinding staat met resident- generaal Grandval en tot taak heeft de toestand in Marokko nauwlettend gade te slaan, te waken voor een juiste uit voering van regeringsbesluiten en in het algemeen te streven naar een oplossing van het Marokkaanse vraagstuk. In de commissie hebben zitting: pre mier Faure en de ministers July (Noordafrikaanse Zaken). Koenig (Landsverdediging), Pinay (Buitenland se Zaken) en Robert Schuman. met stenen, terwijl anderen barricaden van straatstenen oprichtten, Op een gegeven ogenblik, werd een handgranaat naar het jmlitiecordon geworpen, waardoor achttien mannen werden gewond, van wie vijf zeer ernstig. In totaal liepen zestig perso nen verwondingen op, toen de veilig heidstroepen met behulp van traangas en gummistokken de stakers uiteen dreven. Dertig politiemannen en 22 demonstranten zijn in een ziekenhuis opgenomen. De werven waren door de werkge vers gesloten, nadat de inventaris van hun kantoren de dag tevoren door de arbeiders was vernield. De werkne mers die op deze wijze een loonsver hoging -van veertig francs per uur hadden afgedwongen, kregen later te horen dat de werkgevers de nieuwe overeenkomst als nul en van gener waarde beschouwden. Gehelmde veiligheidstroepen pa trouilleerden in het havengebied en bij de werven. Op last van de plaat selijke autoriteiten waren alle café's gesloten. Na de botsingen trokken de arbei ders, onder het zingen van de „Inter nationale", opnieuw op naar 't hoofd kantoor van de werf. waar weer vernielingen werden aangericht. De schade wordt er op 100.000 gulden ge schat. plaatse communistisch propagandama teriaal aangetroffen. In Sankt-ïngbert, waar premier Hoff mann een openbare vergadering toe sprak hebben zich gisteravond opnieuw ordeverstoringen voorgedaan, waarbij een politieman en verscheidene betogers werden gewond. Onder de betogers be vonden zich volgens de politie commu nisten en leden van de Duitsgezinde Saarlandse democratische en Christen democratische partijen. Woordvoerders van genoemde partij en ontkenden dit echter. Ei In dé steenkolenmijn Willem Sophia te Spekholzerheide is gis teravond omstreeks half negen een instorting geschied op de nieuwe, in aanleg zijnde, 217 meter verdieping. Drie arbeiders bevinden zich achter dc instorting. Met hen wordt contact onderhouden via een buis, waardoor ook voedsel aan hen wordt verstrekt. Alle pogingen worden in het werk gesteld hen zo spoedig mo gelijk ie bevrijden, aldus werd van de zijde van de directie van de mijn medegedeeld. Deze voeg de hieraan nog toe, dat er geen reden tot enige ongerustheid be hoeft te bestaan. Van de zijde der bedrijfsleiding werd hedenmorgen nog vernomen dat de reddings5verkzaamheden voor de drie ingesloten mijnwerkers geheel vol gens de verwachtingen verlopen. Zij zullen echter geruime tijd in beslag nemen. Van de plaats voor de Instorting Toen de „Loenerkerk" Donderdag middag de Nieuwe Waterweg opvoer, ontdekte men dat een lid van de be manning was verdwenen. Gevreesd wordt, dat de vermiste tussen Vlissin- gen en Hoek van Holland over boord is gevallen. Aan de scheepvaart is ver zocht uit te kijken. De „Loenerkerk" had in Vlissingen gebunkerd. Er bestaat dus nog een mogelijkheid, dat de vermiste daar van boord is gegaan. De jacht ot» het goud, dat het wrak van het Duitse schip „Renate Leon hardt" zou bevatten, gaat dus door. De heer Visser legde een korte verklaring af, dat hij een paar kleine technische voorzieningen, welke nog aan de bouwput moeten gebeuren, snel zou doen aanbrengen om dan op de kortst mogelijke termijn uit te varen: „We beginnen zo vlug mogelijk", riep hij uit. De vergadering van Donderdag werd voorgezeten door de heer C. P. M. Schapendonk en evenals tijdens ie Juli-bijeenkomst was er veel critiek op de werkschacht van de heer Visser. De heer J. J. W Nibbering, Delfts stu dent, en de heer W. van Wienen uit Bussum, scheepsberger, lazen rappor ten voor, die uitsluitend in mineur ge steld waren. Tussen deze en andere bedr(jven door heeft het gewemeld van interrupties, die varieerden van „Goed zo!" tot „hij liegt", waarbij we dan nog noteren, dat de eigenlijke vergadering pas anderhalf uur na het aanvangsuur kon beginnen vanwege een ingewik kelde stemmingsprocedure. Het lust ons niet alle zijpaden en -paadjes, die tijdens het uitgebreid samenzijn zo luidruchtig bewandeld zijn, nog eens na te lopen. Beschuldi gingen over en weer werden onderweg geuit en ze betroffen zowel duizeling wekkende onkostennota's als simpele goedgelovigheid. Op een gegeven mo ment zei een van de nu afgetreden commissarissen, mr. J. F. Krijgsman, dat deze zaak nooit opgezet had moe ten worden: „We moeten er geen cent meer aan geven, want het wordt hoog tijd dat deze luchtballon eens doorge prikt wordt!" merkte hij op. Is er goud in de Renate Leonhardt"? Is het wrak, waarop men zijn geluk wil beproeven, werkelijk het schip van die vaam? Vragen, waar niemand een definitief antwoord op wist. Stem uit de vergadering: óf we liquideren de boel, óf we volgen de heer Visser op de door hem ingeslagen weg: „Verlie zen kunnen toe toch niets meer." Het bestuur achter de tafel had In middels al een paar maal doen weten,! dat het af wilde treden; het durfde de verantwoordelijkheid niet meer dra-i gen. Na ongelooflijk veel vijven en1 zessen kwam het voorstel: laten we- dan voor of tegen de heer Visser stem men. De heer Visser kreeg 1303 stemmen van de leden-aandeelhouders; 2241 hadden tegengestemd en 11 blanco. Of j de meerderheid werkelijk con amore1 achter de heer Visser staat, die nog immer vo-1 vertrouwen in zake deze wordt een nieuwe kleine steengang gedreven naar de plek 5vaar de drie ingesloten mijnwerkers zich bevind en. Dit werk neemt zeer veel tijd in be slag. Van een lager gelegen verdie ping wordt -bovendien een boorgat ge maakt naar de 217 meter-verdieping. Eveneens naar dezelfde plek, waar zich de drie ingesloten arbeiders be vinden. Men tracht dus van twee kan ten de mijnwerkers te bereiken. Langs de intact gebleven buis in de inge storte ingang heeft men regelmatig contact met de drie ingeskitenen. De namen van de opgesloten mijn werkers zijn: H. Bertram uit Nywiller, H. Bertram uit Gracht-Spekholzerheide en P. Schoormans uit Bleijerheide, De echtgenoten van de drie opgesloten mijnwerkers zijn in de afgelopen nacht door de bedrijfsleiding op de hoogte gesteld van de situatie. Zij wachten op de mijn het einde van de werk zaamheden af. Vier Franse oorlogsbodems met aan boord de l'F.cole Natale Franqaise, zijn gistermorgen in de haven van Rot terdam aangekomen, teneinde een be zoek aan de E 55 te brengen. Op dc foto ligt links op de. voorgrond de, „Bisson", links daarachter, de „Laf- faux" en rechts op de foto aan de kade, links de „Veer" en rechts de belfort". Het 7.133 ton metende Britse schip „Argobeam" heeft vanochtend vroeg geseind, dat het onmiddellijk hulp no dig had wegens een brand die was uitgebroken in de machinekamer. Later echter werd gemeld, dat het grootste gevaar geweken was. De .Argobeam" bevond zich onge veer 400 -km. ten Westen van de bui tenste Hebriden-eilanden, zuidelijk van IJsland, Volgens radioberichten van het Zweed se schip „Kungsholm" dat naar de „Ar gobeam" onderweg was om hulp te ver lenen, is de brand op het Britse schip on der contröle, doch staat de machineka mer van het schip nu onder water." Ge hoopt wordt, dat het niet nodig zal zijn dat de bemanning de „Argobeam" ver laat.. De zee is zeer ruw. Men hoopt het Britse schip naar de dichtstbijzijnde ha ven te kunnen slepen. (Van een onzer verslaggevers) In de tweede lielft van Octoher zal zoals gemeld, ÏÏ.M. de Koningin, in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernliard, een bezoek brengen aan de Overzeese Rijksdelen in Midden- Amerika. Zowel in Willemstad, op Curasao, als in Paramaribo, in Suriname, zal liet Nederlandse koninklijke paar een waardige in tocht maken. Bij deze intochten wordt de crème calèche, bespannen met zes paarden gebruikt. Men heeft een ogenblik gedacht voor deze gelegenheden de gouden koets te ge bruiken, maar het lange transport over zee van Nederland naar de West heeft gemaakt, dat besloten is de Creme Ca lèche voor dit doel te bestemmen. Deze calèche, welke bij uitzonderlijke gele genheden dienst doet onlangs nog bij de herdenking van de bevrijding in Wa- geningen is een geschenk van koning in Emma aan Koningin Wilhelmina bij de inhuldigingsplechtigheid in 1398. Het rijtuig zal per K.N.S.M. naar de West verscheept worden en wei met de „Baarn" van deze rederij. Op dit schip worden bijzondere maatregelen getrof fen, opdat het rijtuig geen kans loopt Vijftig personen werden gewond, van wie 12 ernstig, toen een propvolle trein gisteren op het station van Hamburg in botsing kwam met een andere. De botsing gebeurde kort nadat de hele stad van electrische stroom was afgesneden door een storing in het lichtnet. Toen de stroom hersteld was, begon een trein, die achter een andere stond te wachten, plotseling te rijden. Bij de heer G. Wemmers te Bles- kensgraaf heeft een kip een ei gelegd dat een gewicht had van 104 gram. goldrush is, is moeilijk uit te maken; wellicht zijn er onder, die alleen maar denken: op die manier heb je een klein kansje, dat je toch nog iets van je geld terugziet; zulks onder het motto: men kan nooit weten. De tijd zal misschien leren of ze weldra iets.zullen weten: of 't Duitse schip dat veertig jaar geleden by Den Helder getorpedeerd werd, werkelijk kistjes met goud aan boord had. bij hoge zee beschadigd te worden. De paarden, en enkele officierspaarden en een reservepaard, zullen met de „Baarn" verscheept worden. Thans reeds wor den de paarden voorbereid op de reis overzee, o.a. wat rust betreft. Het voed sel der dieren zak zo vernemen wij, hetzelfde zijn zowel tijdens da reis als in de West, als dat hier is. Op 18 October wordt de calèche ge bruikt in Willemstad. Daarna gaat het rijtuig met de Artemis" van de KNSM naar Paramaribo, waar op 27 Octo ber de intocht wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling de caièche en de paar den met de „Nestor" naar Nederland te verschepen. Uiteraard zal het beno digde personeel dit kostbare transport vergezellen. (Van een onzer redacteuren) In drie gemeenten langs de Merwede, Giessendam, Hardinxveld en Sliedrecht, zijn enkele gevallen van besmettelijke darmziekte geconstateerd, die volgens de plaatselijke artsen en dr. G.W. Hemmes, specialist te Utrecht, behoren tot de ziek- tengroep para-typhus. In totaal zijn 23 gevallen van deze ziek te bekend. De ziekte heeft geen kwaad aardig karakter, zo werd ons medegedeeld. Te Sliedrecht, waar vier inwoners lij den aan para-typhus, zijn twee patiënten opgenomen in speciale barakken. In Gies sendam en Hardinxveld is nog geen en kele patiënt opgenomen. Wel hebben de burgemeesters van beide plaatsen in over leg met dr. Luyt van de Volksgezondheid enkele maatregelen genomen ter locali- sering van de ziekte. De bevolking is op gewekt de uiterste reinheid en zindelijk heid te betrachten. Men heeft goede hoop, dat het aantal gevallen niet boven de dertig uitkomt. Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat acht Nederlanders, die sedert geruime tijd in Russische gevangenschap verkeer den, door de Sowjet-ühie zullen worden vrijgelaten. Op een nader te bepalen datum zullen zij worden overgedragen aan een vertegenwoordiger van het consulaat-generaal der Nederlanden te Berlijn. Na tdentiteitsonderzoek worden de betrokkenen, voor zover zij repa triëring wensen, via Oldenzaa! naar Nederland teruggebracht. De namen der vrijgelatenen (met daarachter vermeld het geboortejaar en de vroegere woonplaats) zijn: J Boumans, Maastricht <1925), D Bras Amsterdam (1917), A. Dirix.' Heer (1919)H. ten Hoff, Onstwedde (1910) Q. A. Jansen, Alkmaar (1919), H. Rol- lema Oosthem (1911), mevrouw R. W E, Krampen, Berlijn (1905) en H. Raulf, plaats met gemeld (1925). Mevrouw Krampen en Raulf zijn vermoedelijk van andere dan Nederlandse national!- teit.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1