Noodweer richt schade aan op vele plaatsen Vijf boerderijen afgebrand na blikseminslag Marokko in spanning over Frans besluit Reusachtige oliebrand in Ver. Staten GEVECHTEN BIJ GAZA Vluchtende dief gewond door schot van politie r Vijf gezinnen in Berkhout dakloos door brand STRATEN BLANK DOOR WOLKBREUKEN Prins Bernhard in Schotland 31 Aug. veiligste dag van het jaar Marktkramen reven in het water Gemeenteraad besloot Zondag reeds tot bouiv van nieuive ivoningen Luchtgevecht boven Israël Strijd in Tunesië eist 23 levens KABINET MOET BESLISSEN Troonkwestie nog niet opgelost Brandweer zwoegt met 5500 man Einde van geheim atoom gesprek Commentaar op voorstellen L.S. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3164 Initiatief in Eist Boekhouder van N.V.V.- ked'rijfshond gearresteerd Bey van Tunis tekent accoord met Parij s I Britse communist op Schiphol teruggestuurd TIJDENS zware onweersbuien, die zich Zaterdagmiddag boven een groot deel van ons land ontlastten, zijn vijf boerderijen in vlammen opgegaan. Op enige plaatsen ging bet onweer gepaard met zware hagel, waardoor o.a. in de Graftermeer in Noord-Holland grote schade aangericht is aan de te velde staande gewassen. Boven Hilversum en Alkmaar hebben zich Zaterdagmiddag zware wolk breuken voorgedaan. Jin sommige straten steeg het water tot bijna een meter. Tal van winkels, woonkamers en kelders liepen vol. De Zaterdagmiddagmarkt in Alkmaar eindigde ontijdig doordat vele kramen met de koopwaar in het water kwamen te drijven. Tal van kippen en konijnen in de tuinen verdronken. In Hilversum werd het verkeer geheel ontwricht. In de Beatrix, tunnel, die het centrum met de wijk „Over 't Spoor" verbindt, stond spoedig £.sn „binnenzee" van ruim drie ineter diepte. Een vrachtautochauffeur, die in deze tunnel „strandde", moest hals over kop de cabine veriaten om aan de dood door verdrinking te ontkomen. Even later was de auto onder de waterspiegel verdwenen. BoerderijWanden IN grote spanning wacht Marokko op de uitslag van een kabinets zitting in- Parijs, die beslissend kan zijn voor de toekomst van bet protectoraat. De autoriteiten vrezen, dat er maar een kleine vonk nodig is om in bet land nieuwe, bloedige onlusten te laten oplaaien. ersterkte patrouilles van leger en politie doorkruisen in pantserwagens de inheemse wijken van de grote Marokkaanse steden. Het Franse kabinet zag zich tegenover vier moeilijke vraagtukken geplaatst: 1. Het aftreden van Gilbert Grandval, resident-generaal van Marokko. Een vleugel in de regering verlangt dat dit ontslag onmiddellijk wordt aanvaard. Maar premier Faure wenst dat Grandval op zijn post blijft tot het nieuwe program voor Marokko in werking is getreden. Men vreest namelijk dat het heengaan van Grandval het sein zal worden voor nieuwe onlusten in Marokko, aangezien hij het vertrouwen van veel Marokkanen had gewonnen. 2. De terugkeer van de verbannen sultan Mohammed Ben Joessef van Madagascar naar Frankrijk. 3. De verwijdering van de tegenwoordige sultan Mohammed Ben Moulay Arafa. 4. Samenstelling van een „troonraad' om de kloof te overbruggen totdat een representatieve Marokkaanse regering kan worden gevormd. Ongeveer 5500 brandweerlieden aestrijden sinds Zaterdag een reusachtige brand in een van de grootste olieraffinaderijen van Amerika. Het is de raffinaderij van de Standard Oil Cy. te Whiting in de staat Indiana. Zaterdag heeft zich hier een ontploffing voorgedaan, waardoor een brand ontstond die een schade V van vermoedelijk honderd mil- lioen dollar heeft aangericht. De ontploffing heeft twee mensen het leven gekost. Engels schip in Nieuwe Waterweg aan de grond NA MISLUKTE INBRAAK IN GEREF. KERK DRIE VEROORDEELDEN IN R.M.S.-ZAAK VRIJ Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Tel et 115700 a 11 Postbus 1112 - Postgiro No 424519 Kiacr.tendienst abonnementen 18.30-19 30 11 Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postmrn 41j»k7 Redactie: Tel. 111832 Adm Te? U4402 Klaehtendienst 18.30—19.30 u.; Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788" Abonnementsprijs 52 cent per weck. 2.26 per maand" 6.75 per kwartaal - Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks XVeers verwachting1, geldig" tot Dinsdagavond VERANDERLIJKE BEWOLKING, Veranderlijke bewolking met enkele opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer maar morgen later op de dag kans op v»ai repen \anuit hot VcMen. Zwakke tot matige later aan de kust wellicht vrij krachtige Zuidweste- Ijjke wind. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. ZON* EN* MAAK 30 Augustus: zon op 5 43, onder 19-36; maan op 18 03, onder 2.30. Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOETEN O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Z K.H. Prins Bernhard is vanochtend vroeg per vliegtuig in Schotland aan gekomen om een proeftocht mee te maken met de in aanbomv „lijnde Neder landse cmderzecbootjager „Friesland". De Prins landde op hel vliegveld van Prcstwick en werd later door een sloep van de Britse luchtmacht naar de „Fries land" gebracht, die voor de Schotse westkust lag. Met de Prins zijn aan boord van de onderzeebootjager de vlagofficier materieel der koninklijke marine schout-bij-nacht H. H. L. Própper en de Nederlandse marine-attaché in Londen kapitein-ter-zee C. W. T. Baron van Boetzelaer. De „Friesland", die in aanbouw is bij de NDSM in Amsterdam, is de eerste van de B-serie onderzcebootjagers die voor de Koninklijke Marine worden ge bouwd. De A-serie is reeds in de vaart. Te Hilversum was de onweersbui dermate herig, dal op talrijke plaatsen over stromingen ontstonden. De afdeling Eist van het Verbond Voor Veilig Verkeer heeft met mede werking van de gemeente Eist, de Rijkspolitie en de Rijkswaterstaat, een aantrekkelijk initiatief genomen. Uitgaande van de gedachte dat H.K.H. prinses Wilhelmina zich bijzonder inte resseert voor de veiligheid van het ver keer, wil men trachten, speciaal de 31ste Augustus tot een dag zonder verkeers ongelukken te makert en deze vanouds bekende koninginnedag te maken tot de veiligste dag van het jaar, om daardoor aan H.K.H. prinses Wilhelmina een sym bolisch geschenk van grote waarde te kunnen aanbieden. De initiatiefnemers, waarbij zich ook de afdeling van veilig verkeer in de na burige gemeente Heteren heeft aange sloten, hebben langs de drukke auto snelweg Arnhem Nijmegen, zomede op verschillende andere in- en uitvals wegen in de Betuwe, opvallende .borden, met pakkende opschriften geplaatst, waarin de weggebruikers worden aan gespoord vooral op 31 Augustus de grootst mogelijke voorzichtigheid te be trachten. Het bestuur van het Verbond Voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft reeds medegedeeld, dat het plan zijn volle sympathie heeft en dat men ernstig overweegt deze actie volgend jaar een landelijk karakter te geven. De recherche van het bureau Leidse Hein te Amsterdam heeft de 42-jarige G. B., hoofdboekhouder van de Algeme ne Nederlandse Bouwbednjfsbond (aan gesloten bij het N.V.V.) gearresteerd, nadat van de zijde van het hoofdbestuur aangifte was gedaan van verduistering die was onitdekt en waarvan B. werd verdacht. Volgens een voorlopig onderzoek zou ca, 40,000.zijn verdwenen. B. heeft bekend cheques en kwitanties te hebben uitgeschreven, van nagemaakte handte keningen te hebben voorzien en zelf te hebben geïnd. De laatste tijd had hij °P te grote voet beleefd, zo verklaarde hij. Een uitgebreid accountantsonderzoek wordt ingesteld. Muitende legerafdelingen in Zuid- Soedan hebben per radio meegedeeld, dat zü rich aan de regeringstroepen zullen overgeven. In Alkmaar werd ernstigs® schade toegebracht aan huisraad en inventa ris in vele winkels en woningnn en een nougatkraam op bet kermisterrein liep voor enige duizenden guldens schade op. In totaal is voor vele tienduizenden scha de aangericht. Grote hagelstenen vielen neer, zodat het water dat de straten vulcte, ijskoud was. Enkele personen, die door dit ijs koude water overvallen werdlen, vielen flauw. Ook de kelders van het Centraal Ziekenhuis liepen vol. De brandweer moest assisteren Ook de voetgangers tunnel onder het station stond onder water, evenals 't voetgangeiastunneltje onder de Berger overweg. Met het leeg pompen van de kelders zijn de brand weren en de reiniging nog uren bezig geweest. Ten Noorden van de stad Groningen heeft het onweer, dat met zyware re- (Van een onzer verslaggevers). „Wij zullen het wel klaren", zei burge meester Bemsterboer van Berkhout bij Hoorn, vanmorgen, nauwelijks 24 uur nadat Zondagmorgen om 8 uur in zijn gemeente vijf woningen tot de grond 'oe zijn afgebrand, waardoor 44 mensen (5 gezinnen, met in totaal 34 kinderen) dakloos werden. De optimistische mening van deze burgervader is geen slag in de lucht, want onmiddellijk na de ramp heeft men in Berkhout de handen ineen geslagen Gisteravond kwam meteen de in spoedvergadering bijeen en nam bet besluit tot daadwerkelijke hulp aan de slachtoffers. Voorts is mevrouw Beem- sterboer direct een hulpactie begonnen tengevolge waarvan er al veel lijfgoede ren voor de getroffen gezinnnen voor handen zijn plus een bedrag van 60U. De brand is ontstaan in de woning van gezin Karper, dat negen kinderen ten. De ouders waren naar de kerk en men vermoedt, dat de kinderen, die alleen thuis waren, met vuur hebben gespeeld. De brandweerploegen van Berkhout, Bobbeldijk, Avenborn en Hoorn pakten de felle brand snel aan, maar zij kon den niet voorkomen, dat het complex oude woningen (een voormalige kolf baan) tot de grond toe afbrandde. Wel ging, grote schade aan- boerderijen brandden gens gepaard gericht. Drie hier af. De eerste brand ontstond door blik seminslag in de boerderij van de heer E. Geertsema uit Sehildwoldc. nan het Afwateringskanaal te S!oc>" „n en bewoond door de familie 2, sema. De brandweren van Sloe a en Siddeburen bestreden het vutu, doch de gehele boerderij en het woonhuis brandden af. Delen van de landbouw machines en van de inboedel gingen verloren. De oogst was nog niet binnen. In Oosterburen (bij Middelslum) sloeg de bliksem in in de boerderij van de landbouwer J, Rooda. De be woners waren afwezig, toen het vuur werd ontdekt. De brandweren van Middelstum en Kantens bestreden het vuur met vele stralen. De boerderij ging evenwel geheel verloren. Alleen het woonhuis kon grotendeels behou den blijven. Ook gingen landbouw werktuigen en de gehele vlasoogst, in vlammen op. De schade wordt geschat op 250.000. Ook boven Noordwolde (bij Bedum) deed z'ch een wolkbreuk voor. In het gehucht Arwerd onder Kre- werd, sloeg de bliksem in in de kapi tale boerderij van de weduwe Heeres en haar twee zoons. Een grote schuur brandde geheel uit, waardoor een grote hooi-, vlas- en gerstoogst ver loren ging, alsmede enige landbouw werktuigen. De brandweer van Bie- ïum heeft het woonhuis kunnen be houden. Bij deze drie branden dekt verzekering de schade. Twee boerderijbranden deden zich voor bij St. Maartensvlotbrug en Schagerbrug in de gemeente Zijpe iN.-H.). De eerste hofstede, die werd bewoond door J. Koster, en tijdelijk in gebruik was als kampeerboerderij, brandde geheel af. Van de tweede boerderij, bewoond door R. Bakker, brandde het achterhuis af. Beide boerderijen waren geheel gevuld met hooi. De eigendommen van twee echt paren, die in de kampeerboerderij van Koster logeerden, zijn verloren ge gaan, In de Graftermeer werden gehele akkers met slabonen cn augurken Een luchtgevecht tussen Israëlische en Egyptische vliegtuigen ontwikkelde zich vanmorgen boven de Israëlische woestijn nabij het uiterste Zuidoostelijke deel van de strok Gaza. Een Egyptisch vlieg tuig zou getroffen zijn. Een zegsman in Jeruzalem zei, dat het gevecht begon, toen vier Egyptische toe- stelllen, Britse Vampire-straaljagerr, ongeveer 10 kilometer diep in Israel ge drongen waren ten Oosten van Rafa en dicht bij de plaats waar de strook van Gaza samenkomt met het schiereiland Sinai. Twee Israëlische toestellen stegen op en joegen achter de Egyptenaren aan. De Franse autoriteiten maken mel ding van een bloedige strijd die zich in Tunesië heeft afgespeeld en waarbij 23 doden en ten minste elf gewonden zijn gevallen. Deze gevechten tussen rebellen en af delingen van de veiligheidstroepen had den m de afgelopen twee dagen plaats in Djebel Bou Ramli. De Fransen tel den elf doden en elf gewonden. Aan de kant van de rebellen sneuvelden twaalf man. De 73-jarige Bey van Tunis Sidi Mo hammed Al Amin Pasja, heeft Zaterdag een verdrag met Frankrijk ondertekend, waarbij een einde komt aan 74 jaar van rechtstreeks Frans bestuur van dit Noordafrikaanse gebiedsdeel. Bij het verdrag, dat reeds door Frank rijk. is goedgekeurd.- zijn voorzieningen getroffen waardoor de rust in het gebied moet terugkeren. De Tunesiërs krijgen zelfbestuur, maar het beleid op het ge bied van de verdediging en buitenlandse zaken blijft in Franse handen- Het ver drag zal de volgende maand van kracht worden na uitwisseling van ratificatie oorkonden in Parijs op 31 Augustus. Bij hei overleg te Aix-les-Bains Is volgens Reuter een compromis be reikt. Volgens dit plan zal de verban nen sultan Ben Joessef midden Octo ber van Madagascar naar Frankrijk worden overgebrachl. Men neemt aan, dat de 84-jarige huidige sultan Ben Arafa bereid is gevonden van de troon afstand te doen en zich terug te trek ken in het luxueuze paleis, dat hij on langs in Tanger heeft gekocht. Zolang Ben Joessef nog niei in Frankrijk is aangekomen, zullen twee zetels in de Marokkaanse regering ge reserveerd blijven voor vertegenwoor digers van de nationalistische Istiqlal. Deze partij heeft meegedeeld, dat een Marokkaanse regering, die niet de goedkeuring van Ben Joessef weg draagt, geen kans heeft op enig gezag. Tijdelijk komt er een regentschaps- raad die naar verluidt tegen twaalf September een representatieve rege ring moet samenstellen. Met deze re gering zal Frankrijk dan onderhande len over een. verdrag dat Marokko een grotere mate van zelfbestuur moet geven. In grote trekken komt dit overeen met het plan, dat Grandval tien dagen geleden bij zijn regering indiende. Zijn voorstel werd evenwel afgewezen en de opstandige beweging, waarvoor hij had .gewaarschuwd, kostte het leven aan ongeveer 20CO Marokkanen en Europeanen. Merkwaardig genoeg zal het plan-Grandval nu waarschijnlijk wel worden aanvaard, maar op voor waarde dat Grandval zelf verdwijnt door de giote hagelstenen vernield. Ook het fluit werd aanzienlijk be schadigd. Vele bomen werden ont worteld dooi de wind, die veel weg had van een wervelstorm. De woning van de familie G. T. A. Bisseüng aas de Veenhuizerweg ver toont sedert Zaterdagmiddag kleine zwarte plekjes, die de weg aangeven die de blikssm door de woning volg de. Wondei boven wonder werd geen der bewoners getroffen. De bliksem verplaatste zich van de antenne op het dak via een slaapkamer, de gang en de voorkamer naar de gasleiding. heeft men het in de nabijheid staande nieuwe gebouw van de Boerenleenbank dat eveneens vlam vatte, kunnen be- hDe*raad nam doeltreffende maatregelen. Op het ogenblik logeert b.v. het gezin Kikstra (6 kinderen) in een gymnastiek lokaal cn kampeert het gezin Karpei in een vergaderzaal van de diaconie, maai van het strand af zijn zomerhuisje: onderweg, waar deze gezinnen met de echtparen Baas (6 kinderen) en Veld 14 kinderen) voorlopig zullen kunnen W Het" gezin Bakker (9 kinderen) krijgt een nieuwe woning, die weldra klaar is. Bovendien heeft de raad besloten voor de vier overige getroffen gezinnen nieuwe huizen klaar te bouwen, zodat .tij voor de winter de zomerhuisjes kunnen ver laten. Burgemeester Boemsterboer verwacht met reden alle medewerking ook van Gedeputeerde Staten en denkt dat men de volgende week zal gaan bouwen. De spontaan begonnen hulpactie- lever de veel succes op en de gemeente zelf zal ook mateiieel verder de holpende hand bieden. Vanmiddag wordt in, Berk hout een huis aan huis collecte gehouden en er is goede grond om aan ie nemen, dat het bedrag van 600 tenminste zal stijgen tot 2000. Een jongetje van drie jaar werd in zön bedje getroffen door een stuk me taal; een voorman van die raffinaderij kreeg: een hartverlamming tijdens het reddingswerk. Minstens 44 personen zijn gewond cn 180 woningen zijn ver nield: of zwaar beschadigd. Ongeveer 950 mensen moesten geëvacueerd wor den. Een gedeelte van de raffinaderij is verwoest. De brand woedt nog steeds voort. Er worden dammen aangelegd om de stro men benzme op te vangen. Een deel van de benzine wordt door de riole ring van de stad naar het Michigan- meer geleid. De bewoners van Whiting GO.OOOj mogen op straat niet roken. Het hoofd van de brandweer kon Zondag nog niet zeggen wanneer men het vuur meester zou zijn. Hij dacht dat de grootste vuurhaard zich be perkte tot drie tanks van een kleine vijf millioen liter inhoud, maar onge veer 60 grote tanks liggen ook in de gevaarlijke zone. Eén er van vloog 20 uur na de eerste ontploffing in brand. Hot 9500 ton metende Engelse s.s. „Deucalyon" is om half twee Zaterdag middag ter hoogte van Poortershaven in de Nieuwe Waterweg uit het roer gelopen en tengevolge daarvan aan de grond ge raakt. De sleepboten „Maas" en „Blan kenburg" zijn ter assistentie uitgevaren, waarna de Blankenburg" het schip naar Pernis hoeft gesleept. ten einde zijn tegenstanders een deel van de Franse kolonisten in Ma rokko en Franse conservatieve poli tici tevreden te stellen. De leiders der Istiqlal hebben in Ge neve gesproken met de verbannen se cretaris-generaal van de Istiqlal, Ah med Balafraj. Zij keerden daarna in Frankrijk terug en confereerden met minister July. Men kwam overeen, de onderhandelingen deze week naar Pa rijs te verplaatsen. Ook besloot men dat Si Bekkai, een onafhankelijk na tionalist en vurig aanhanger van Ben Joessef, binnenkort naar Madagascar zal vertrekken voor besprekingen met de ex-sultan. Premier Faure heeft Zaterdag een gesprek van twee uur gehad met resi dent-generaal Grandval, maar later wenste geen van twee commentaar te geven. Het Franse kabinet ging gisteren na een afgebroken vergadering van negen uur uiteen. Het zou hedenochtend we derom vergaderen en de besprekingen over de „nieuwe politiek" ten aanzien van Marokko voortzetten. Dertig atoomgeleerden uit zes landen hebben Zaterdag in Geneve een reeks geheime besprekingen beëindigd. Zij hebben de vraag besproken hoe er voor gezorgd kan worden dat splitsingsmate- riaal, ter beschikking gesteld van een toekomstig internationaal lichaam voor het vreedzaam gebruik van atoomener gie, niet wordt misbruikt a-oor militaire doeleinden. Aan de conferentie namen geleerden deel uit Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Canada en Tsjeeho- Slou'akije. Het korte slotcommuniqué zegt nog dat men een aantal technische vraag stukken heeft besproken. De technische deskundigen hebben enige voorlopige voorsteilen onderzocht die door verschil lende landen zijn gedaan. Een nuttige uitwisseling van technische meningen was hot resultaat. De problemen zullen verder door de regeringen worden be handeld, zegt het communiqué. Van be voegde zijde verneemt men, dat de verdere behandeling door de regeringen niet tijdig gereed zal komen voor de algemene vergadering der Ver. Naties, die de volgende maand in New York bijeenkomt. In die vergadering zal ver moedelijk de eerste stap gedaan wor den tot de oprichting van een interna tionaal bureau voor atoomenergie. Het is niet onmogelijk dat de geleer den nog eens zullen bijeenkomen om hun uitwisseling van gegevens voort te zetten. De hoofdredacteur van het blad van de Britse communistische par tij, de „Daily Worker", heeft Zater dag te Londen verklaard, dat hij Za terdagochtend geen toestemming heeft gekregen Nederland binnen te komen. De hoofdredacteur, J. R. Campbell, zeide, dat hij aanwezig wilde zijn bij het ..Zomerfeest van de Waarheid" te Amsterdam. Autoriteiten op Schiphol hebben hem vastgehouden en in het eerstvolgende vliegtuig naar Groot-Brittannië gezet, aldus Campbell, Op het Noorderstrand trapte Zater dagmiddag de 13-jarige W. B. R., wo nende aan de Willem Buytenwechstraat te Rotterdam op een stuk betonijzer. Hij liep ernstig letsel op en moest op genomen worden in het ziekenhuis Bro- novo. Groningen viert feest ter gelegenheid van het ontzet in 1672. Eén van dc programmapunten van het bezoek van nings Museum Prins Bernhard aan de feeststad teas de bezichtiging van de tentoonstelling T'agens en tuig", welke in het Gro- wnrdt gehouden. In hei gebied van Gaza is hei gis teren weer ioi incidenten tussen Is raëliërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden bij een gevecht vier soldaten gedood en zes gewond terwijl aan Israëlische kant twee militairen om het leven kwamen en drie werden gewond toen twee militaire vrachtauto's op een mijn reden. Bovendien liepen twee Israëliërs ver wondingen op tengevolge van een duel met kanonnen en mortieren tussen Is raëlische en Egyptische troepen. Sinds Egypte Woensdag jl. het over leg met Israel om te komen tot een ontspanning in het gebied van Gaza afbrak, hebben zich dagelijks botsin gen voorgedaan. Het Israëlische kabi net gaf na een vergadering een ver klaring uit, waarin werd gezegd, dat de Egyptische „agressie" sinds de in 1949 gesloten bestandsovereenkomst tot ongekende omvang is uitgegroeid. Een woordvoerdera van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, die het communiqué voorlas, zei dat zij de regering met zal toestaan dat haar de toestand in het betrokken liet grote bloemenntozaiek (100 x 100 m) in het Arendsduin itt het lf cstland, dat eet, fleurig program mapunt it as tijdens dc obserta- tierondvlucht tan de deelnemers aan het veertiende Internationaal Tuin- boute Congres, Hel grote nummer, dut er bj geschilderd staat, correspon deertl met een lijst, die de gasten in het nestel hadden en itanrop dc bij- zondrheden van de objecten vernteld stomen. (Luchtfoto .-iJb'.P.-Folo) In de nacht van Zaterdag op Zondag om half een werd ingebroken in de Ge reformeerde Kerk aan het Starrcrtem te Maastricht. De inbreker verschafte zich toegang tot de kelder, doch kon niet in de kerk komen, aangezien de kelderdeur op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te forceren. Vervolgens poogde hij de kerk binnen te dringen door het vernielen van een glas in lood raam. Buurtbewoners werden wakker door het rinkelen van het glas. Zij waar schuwden de politie, die snel met een radiowagen ter plaatse verscheen. De inbreker, die op de vlucht sloeg, werd driemaal halt toegeroepen, waaraan hij geen gevolg gaf. De politie loste Uvee waarschuwingsschoten, zonder resultaat waarna de inbreker door een derde schot in het zitvlak werd getroffen. Het bleek de 52->ange K. P. uit Maas tricht te zijn. Hij heeft reeds op verschillende plaat sen in ons la ld in kerker, ingebroken Nadat de man door het schot van de politie was getroffen, is hij nog doorge lopen tot aan de Wilhclmmabrug. Daar werd hij iq de struiken bewusteloos aan getroffen. Na medisch onderzoek bleek de ver wonding van ernstiger aard te zijn, dan aanvankelijk werd gedacht. Via de linker bil is de kogel doorgedrongen in blaas en maag. De toestand van K. is nog ernstig. gebied uit de hand loopt. Zij zou alle benodigde maatregelen treffen ter be scherming van haar burgers. De woord voerder deelde voiAts mee, dat de Egyptenaren sinds Woensdag elf aan vallen hebben gedaan, waar bij zij niet alleen Israëlische patroulles hadden, aangevallen, doch ook diep op Israë lisch grondgebied waren doorgedron gen om mijnen te leggen, voertuigen aan te vallen en bronnen te vernielen. De Israëlische ministers bespraken gisteren voorts de voorsteilen van Dul les betreffende een internationale ga rantie van Israels grenzen. In een communiqué werd later gezegd, dat de voorstellen nog enige opheldering be hoefden. Volgens kringen die in nauw contact met het kabinet staan, slaat dit o.m. op de passage waarin gespro ken wordt van „grensschikkingen". Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond zijn in stemming betuigd met de voorstellen van Dulles voor een regeling van het geschil tussen Israel en de Arabische landen. In een communiqué van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken worden de voorstellen „een belang rijke bijdrage tot de oplossing van het meest kritieke en belangrijkste pro bleem van het Midden "Oosten" ge noemd, Engeland verklaart zich bereid deel te nemen aan de door Dulles voorge stelde lening om Israël te helpen bij net uitkeren van compensatie aan de Arabische vluchtelingen uit Palestina. De regeringsradio van Syrië heeft Zaterdag naar aanleiding van de voor stellen van_ Dulles verklaard, dat zij m strnd zijn met de houding en de politiek van de Arabische regeringen ten aanzien van Israël en met de V.N.- resoluties over deze kwestie. Drie veroordeelden in de R.M.S.-zaak zijn_ vrijgelaten uit de wirogunanggevan- genis te Djogja; twee van hen nl Ma- nuhutu. oud-president van de R.M.S. en Pieters. oud-minister van verkeer van de R.M.S., omdat zij gratie kregen ter gelegenheid van de 17e Augustus. De R M.S.-ers kregen zes maanden kwijt schelding van straf, zodat Manuhutu en Pietets vrijgelaten werden omdat hun straftijd om was.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1