Een aanval Adenauer en Boelganin werden het te elfder ure eens Diplomatieke banden; Moskou belooft vrijlating gevangenen A Vrijlating gevangenen reeds voorbereid? I Opnieuw trekt een getuige zijn verklaringen in Tweede staatslening 1955 met looptijd van dertig jaar GESPREK IN MOSKOU BEËINDIGD Hereniging op de lange baan Overwinning voor de Russen? Auto-ongeluk eist twee doden Nakroost Administrateur na overval overleden Aantal veel hoger dan is opgegeven Parijs zal ex-sultan niet op de troon terug brengen AFSCHEID VAN DE ZOMER WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1935 wp°Ahdi"Su^"i5,rreTgf S? DERTIENDE JAARGANG No. 3178 Weerbericht Minister Luns opent alg. vergadering V.N. Adenauer naar Bonn vertrokken Sowjet-delegatie met Molotof naar V.N. 15e Zitting zaak-Schmidt Koers van uitgifte 100 procent Uitgifte f 10 millioen obligaties Borsumij If ïb6°™ TKl CCnt PCr V°Ck' 1 2"26 DENAUER en Boelganin hebben een overeenkomst onder tekend om tussen bun landen diplomatieke betrekkingen te vestigen en dus ambassadeurs uit te wisselen. Op deze verrassende wijze kwam gisteravond in de witmarmeren zaal van het Spiridonowka-paleis een einde aan de historische besprekingen die de Westduitse en Russische delegaties sinds Vrijdag in Moskou gevoerd hebben. Duitse functionarissen zeiden dat Rusland beloofd heeft Duitse gevangenen vrij te laten. Deze belofte had volgens hen de vorm van een „verzekering", gegeven door Boelganin. Voor hoeveel gevangenen deze verzekering geldt, is niet bekendgemaakt. Dat er de laatste dagen nog al eens scherpe woorden zijn gevallen, was niet te merken toen de twee staatslieden na de ondertekening opstonden en elkaar hartelijk de hand schudden over de brede tafel heen. Zij gingen weer zitten en Boelganin keek vragend naar Adenauer alsof hij zeggen wilde: „Is alles in orde?" De kanselier knikte terug en beide regeringsleiders en hun delegaties stonden van tafel op. tWJmm Regering belooft: PTT-monteur verongelukt 4s: II Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags li—18 uur: Telefoon 115701) VGravenhage: Huygensplein 1 Postcim 494867 Redactie: Te!. UlS92 - Adm" Tel. n«02 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Te! 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 6788" 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN IH&um- t N .,Het Vrije Volk" van 8 Augus- 1 tus j.l. heeft ir. H. Vos een felle aanval gedaan op het beleid "an mi nister Aigera. Ir, Vos wilde in dat ar tikel naar hijzelf meedeelt, demon streren hoe de consequenties van de A.-R- opvattingen des ministers er toe hebben geleid dat het particuliere bedrijfsleven werd bevoordeeld ter koste van de gemeenschapsbelangen De heer Vos richt zijn aanval op drie beleidspunten. In de eerste plaats op 's ministers beleid t.a.v. de radiodis tributie. In de tweede plaats op het beleid t.a.v. het autovervoer-personen en in de derde plaats op het beleid t.a.v. het goederenvervoer. Wat het eerste punt betreft is het betoog van de heer Vos aldus: In 1948 deed de regering de heer Spitzen was toen minister het voorstel om de onder Duits bewind hier te lande genaaste particuliere radiodistributie- bedrijven blijvend bij de PTT onder te brengen. Maar de oppositie daar tegen, aangevoerd door de A.-R. was zo fel dat de minister het ontwerp van ie agenda af liet voeren en daar bleef bet bij. Maar de zaak moest worden opge lost en de heer Algera, minister ge worden, besloot door de zure appel heen te bijten. Nadere bestudering van de situatie had hem geleerd dat de radiodistributiebedrijven bij de PTT moesten blijven. De enige belangrijke verandering in het wetsontwerp was dat de voor oorlogse exploitanten een grotere uit koopsom kregen dan in de vroegere voorstellen was voorzienHun ver iet had voor hen een niet onbelang rijk voordeel opgeleverd. De gemeen schap heeft moeten betalen. Maar het verzet der A.-R. tegen het ont werp was verdwenen.... ALDUS de lezing van ir. Vos. En nu de werkelijkheid: De particu liere radiodistributiebedrijven waren tijdens de oorlog onder het gezag van de bezettingsoverheid genaast. Dat was onrecht. Het was in strijd met de Conventie van Genëve. Dus moesi er na de oorlog rechtsherstel komen. Dat rechtsherstel zou eigenlijk heb ben,moeten bestaan in een teruggave der netten aan de oorspronkelijke eigenaars. Maar het was moeilijk en in sommige opzichten misschien wel onmogelijk om de oorspronkelijke si tuatie te reconstrueren. Rechtsherstel zou dan moeten be staan In het geven van een behoorlij ke schadeloosstelling. Maar de vóór-oorlogse exploitanten stonden bij het toenmalige kabinet niet in een al te goed blaadje. Men had maar al te graag de onder Duits bewind getroffen maatregel aange grepen om hier blijvend een staats bedrijf te scheppen en de particuliere ondernemers buiten de deur te hou den. En men was dan ook niet scheu- tig met schadevergoeding. Men wilde eigenlijk geen rechtsherstel, maar men wilde ongewenste door de vijand onteigende ondernemers met niet al te. veel geld afpoeieren. En daartegen rees het felle verzet. HET verloop van de tijd maakte dat gedane zaken geen keer kon den nemen. Dat betekende niet dat de A.-R. en dat minister Algera eindelijk inzagen dat hun houding tegen het ontwerp-Spitzen verkeerd was. Dat verzet bestond juist in het bezwaar te gen de te lage schadevergoedingen waardoor het karakter van rechtsher stel te loor ging. Minister Algera heeft juist op dat punt verandering gebracht. „Een niet onbelangrijk voordeel", voor de voor-oorlogse exploitanten, zegt de heer Vos. Ja en dat is een compliment, al bedoelt de heer Vos hét als een grief: De gemeenschap heeft moeten betalen, zo klaagt hij. Ja, dat is nogal logisch. Als de ge meenschap iemand zijn onderneming afhandig maakt is het minste wat men verwachten kan, als de zaak zelf niet meer ongedaan gemaakt kan worden, dat de ontrechten fatsoentijk betaald worden. De heer Vos ziet dat anders. Maai wat dat Inhoudt is niets anders dar een verabsolutering van de gemecn- schapsgedacbte, waarin een recht van een particulier niet meer aan de or de komt. De heer Vos zegt ais grief te hebben dat het particuliere be drijfsleven werd bevoordeeld ten kos te van de gemeenschapsbelangen. In werkelijkheid is zijn grief dat de Mi nister de gemeenschap niet heeft be voordeeld ten koste van het particu liere bedrijfsleven. Dat is de waar heid. Maar zo klinkt het natuurlijk niet meer zo mooi! '"V Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. NOG MEER BUIEN'. Wisselende bewolking met buien, liier en daar ver gezeld van onweer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatnur. ZON EN MAAN 15 September: zon op 6.14. onder 19.00: maan op 5.20, onder 18.10. <J> Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT De minister zonder portefeuille, mr J. M, A. H. Luns, zal, optredend als Nederlands minister van Buitenlandse Zaken, op 20 September a.s. te Ncw- York de tiende algemene vergadering der Verenigde Naties openen. Hij zal dit doen met een korte toespraak tot de delegaties der zestig landen, die lid zijn van de VN. Het voorrecht, de nieu we algemene vergadering te preside ren tot op het ogenblik waarop de nieu we president zal zijn gekozen, is name lijk voorbehouden aan de voorzitter van de delegatie uit wier land de president van de voorgaande assemblee afkom stig was. Zoals bekend is, was de Ne derlandse minister van Staat, mr E. N. van Kieffens; voorzitter .van de negen de assemblee der Verenigde Naties. Adenauer is vandaag in een Con stellation van de Lufthansa naar Bonn vertrokken. De bondskanselier werd uitgeleide gedaan door maarschalk Boelganin en andere Sowjet-kopstukken en vele le den van het diplomatieke korps. Alvorens in het vliegtuig te stappen zei Adenauer tegen Boelganin: Ik hoop, dat wij eikaar ook in Bonn zul len zien. Voor de microfoon zei Adenauer: Wij vertrekken naar ons land in de overtuiging, dat wij samen goed ge werkt hebben in Moskou voor de vrede in de gehele wereld. Ik ben er van overtuigd, dat ons werk voor onze beide volken goede vruchten zal afwerpen. Adenauer had vanochtend op een persconferentie te Moskou o.m. ver klaard: ,,Ik heb goed nieuws voor het Duitse volk. Alle gevangenen, die zich nu nog in de Sowjet-Unie be vinden, zullen naar Duitsland terug keren". Ook verklaarde hij, dat zijn bespre kingen met de Sowjet-leiders geen afbreuk doen aan de banden, waar door de bondsrepubliek via verdra gen met andere Westelijke mogend heden is verbonden. Van de ondertekeningsplechtigheid waren ongeveer 150 Westerse en Rus sische journalisten cn fotografen ge tuige. De twee delegaties stonden op gesteld aan beide zijden van de lange, witte, met vilt beklede tafel. Het do cument van twee bladzijden zat In een kaft van rode pluche. Adenauer en Boelganin wachtten tot fotografen het toneeltje konden vereeuwigen. Daarna ondertekenden zij het document met pennen die in een rijk versierde houder op de tafel stonden. De talrijke journalisten die by de ondertekening aanwezig waren, hoorden pas' later op de persconferenties wit er ondertekend was. De Dults-Russlsche overeenkomst Is volgens waarnemers ïn Moskou voor een groot deel een diplomatieke over winning voor de Russen, meldt het Amerikaanse persbureau United Fress. De vestiging van diplomatieke betrek kingen zai de neiging hebben de hui dige toestand in Duitsland en dus ook het bestaan van twee Duitslanden, £e bestendigen, menen autoriteiten in Wash ington. Adenauer Is verder gegaan dan de afspraak die hjj met minister Dulles gemaakt zou hebben, nl. dat Duitsland alleen maar zou instemmen met min der dan de normale diplomatieke be trekkingen. De commentaren op het resultaat van de conferentie in Moskou waren Dins dagavond in Bonn nog bijzonder schaars. Zoals te verwachten was gaven poli tieke kringen er voorkeur aan. hun oor deel op te schorten tot de Westduitse delegatie uit Moskou zal zijn terugge keerd. Slechts de voorzitter van de Westduitse liberale partij, dr. Dehler, liet zich tot een oordeel verleiden en noemde het resultaat „bedroevend". De stemming der socialisten is „bezorgd". Bij een auto-ongeluk op de Rijks straatweg Leeuwarden-Groningen zijn gisteravond omstreeks half zeven bij Hardegarijp de 70-jarige heer John Sipkema uit Groningen en zijn 70-jarige echtgenote mevr. A. Sipkema-Fogertij om het leven gekomen. De door de heer Sipkema bestuurde auto slipte tij dens een zware regenbui toen hij moest uitwijken voor een tegenligger, en kwam tegen een boom terecht. De beide inzit tenden werden op slag gedood. De auto was totaal vernield. De heer Sipkema was een bekend oud-kermisexploitant. Hij stond vroeger o.a. met een stoomcaroussel op vele ker missen. De stoffelijke overschotten zijn naar het R. K. Ziekenhuis in Groningen overgebracht. Ondanks de vele plensbuien hebben duizenden Dinsdag te Bodegraven, het hart ran de Hollandse volvette boerenkaas, het traditionele jeest van de kaas weer gevierd, fan heinde en ver kwamen de boeren, doch ditmaal voornamelijk de boerinnen, want zij waren de eregastenop haar karakteristieke kaasbrikkensom migen zelfs per auto, ter markt, om de eerste Septembcrkcas ten verkoop aan te bieden. Iedere ingewijde weet immers, dat Septemberkaas de koningin der kwaliteiten is. Officieel wordt vernomen, dat cie overeenkomst de vorm heeft van twee brieven, de ene van Boelganin aan Adenauer en de andere van Adenauer aan Boelganin. In de Duitse brief wordt gezegd dat West-Duitsland di plomatieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie wenst te vestigen. Daarbij maakte Adenauer het voorbehoud dat de twee Kamers van het Duitse par lement zich over deze kwestie moeten kunnen uitspreken. In de Russische brief bevestigde Boelganin zijn instem ming met dit voorbehoud. Verder zal Adenauer een formele verklaring afleggen' over de kwestie van de gevangenen. Boelganin heeft met het afleggen van die verklaring ingestemd. Behalve de twee brieven en de verklaring van Adenauer is er nog een gemeenschappelijk communi qué» :r. -. - - Volgens het slotcommuniqué hebben de twee landen niet alleen besloten volledige diplomatieke betrekkingen te vestigen, maar zullen in de nabije toe komst ook handelsbesprekingen begin nen. Over het vraagstuk van de Duitse gevangenen werd in het communiqué of In de twee brieven niet rechtstreeks gesproken. Slechts wordt in algemene termen gezegd dat „beide partijen aannemen dat de vestiging van normale betrek kingen ook zal bijdragen tot een oplos sing van onopgehelderde kwesties." Over de hereniging van Duitsland wérd alleen maar gezegd dat deze fun damentele Duitse doelstelling gehol pen zou worden door de vestiging van diplomatieke betrekkingen. Later werd onthuld dat Adenauer een tweede brief aan Boelganin ge schreven heeft een ondubbelzinnige verklaring dat diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en Rusland geen relaties met of erkenning van het communistische Oost-Duitse regiem inhouden. Adenauer heeft „juridisch voorbehoud" ten aanzien van twee belangrijke kwesties gemaakt, namelijk: 1) dat de definitieve vaststelling van de Duitse grenzen naar de mening van West-Duitsland uitsluitend door middel van een definitief vredesverdrag behoort te gebeuren en 2) dat de Duitse bondsrepubliek er aanspraak op maakt voor heel Duits land te spreken. Het diplomatieke geven-en-nemen duurde voort tot het laatste ogenblik. Boelganin gaf een strak antwoord op Adenauer's eis dat Duitsers worden vrijgelaten. De Rus kwam met de tegen beschuldiging dat meer dan hon derdduizend Sowjet-burgers. die in de tweede wereldoorlog door de Nazi's uit hun land zijn weggevoerd, nog altijd worden vastgehouden. De Nederlandse administrateur van de onderneming „Pernanlian" in Labuhari Ratu (Sumatra), de heer A. A. Vogel, is Zaterdagnacht overleden aan verwondin gen, die hij de vorige week heeft opge lopen bij een overval. De heer Vogel, die met een jeep op wee was naar de onderneming met een bedrag van ruim rp 100.000 aan salaris sen werd door een bende tegengehou den'. Toen hij uitstapte om een boom. die de weg versperde, opzij te schuiven, wierp een van de bendeleden een hand granaat naar hem. Bij een poging de granaat terug te werpen werd hij zwaar ^De^heer Vogel wist met zijn chauf feur te ontkomen en in het bezit te blij- VOLGENS gewoonlijk betrou woordvoerders in Stockholm betrouwbare woordvoerders in Stockholm w'®5" den duizenden Duitse krijgsgevangenen door de Russische regering sereedg maakt om te worden vrijgelaten, meldt Ass. Press. Woordvoerders, die niet met name genoemd kunnen worden. dccld™ Ass. Press mee, dat de ^ussische riteiten reeds verscheidene maanden geleden Duitse krijgsgevangenen uit heel Rusland naar bepaalde doorgangs doorgangskampen ten Westen er» Oos ten van Moskou vertoeven. Zij krijgen goed voedsel en een behoorlijke behaa- deling orn voor hun vrijlating op krach- ten te komen, De woordvoerders zeiden, dat de voorbereidingen op zo grote schaal en zo vroeg getroffen zijn, dat aangeno men moet worden, dat de Russische regering vrijwel gereed is om duizen den Duitse krijgsgevangenen in vrijheid tc stellen. Volgens hen is het aantal gevangenen „vele, vele malen" het cij fer 9926, dat de Russische premier di^P^n^lmnCrvrf^atfng.t Grote °groepen Boelganin opde bijeenkomst van Mos- Duitsers zouden thans in dergelijke kou heeft genoemd. ven van het grootste deel van het geld. De onderneming, waarvan hij admini strateur was, is eigendom van de Suma tra Caoutchouc Maatschappij. Dc Sowjetrussisehe minister van Bui tenlandse zaken Molotof zal de Sowjet- dclegatie naar de tiende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties, welke 20 September te New York begint, leiden. Wassily Kouznetzof zal zijn plaatsvervanger zijn. Verder maakt o.a. Jakob Malik deel van de delegatie uit. Molotof is vorig jaar niet naar Nc.v York gekomen. De leiding van de Sow jet-delegatie berustte toen bij Wysjinsky, die toen permanent afgevaardigde Was. Opgemerkt wordt, dat Molotof onge twijfeld in New York zal zijn wanneer daar de minister van Buitenlandse Za ken van de Westelijke grote drie op 27 cn 28 September een bespreking houden. De Franse regering heeft gisteren aan de huidige sultan van Marokko, Ben Arafa. beloofd, dat Frankrijk de voor malige nationalistische sultan Ben Joes set nimmer op de troon van Marokko zal terugbrengen. Daarmee heeft do regerlng- Faure waarschijnlijk de laatste hinder paal voor een oplossing van de Marok kaanse vraagstukken uil de weg ge ruimd. aangezien Ben Arafa bereid zou zijn de troon te verlaten mits zijn rivaal deze nimmer zou bestijgen. In Parijs zal een speciale commissie .van ministers de toekomstige betrekkin gen tussen Frankrijk'en Marokko nader in studie nemen. Vuurtje Toen John Duffin uit de Engelse stad Nottingham gisteren in zijn achtertuin wat oude rommel wilde ver branden stond, voor hij het wist. onge veer 25 vierkante meter van. zijn tuin in brand. De brandweer ontdekte, dat vlak onder de oppervlakte een. kolenlaag zat van zestig centimeter dikte. Staking Singapore heeft het nieuw ste snufje geïntroduceerd op het gebied van stakingen: de buschauffeurs hebben namelijk gedreigd, alle passagiers gratis te vervoeren, als de ondernemingen hun looneisen niet binnen vier dagen inwil ligen. TOT welke betreurenswaardige ex cessen de goklust voert teert ins het verhaal uit Den Haag. waai ae oo- litie op verzoek en onder toeiuiching van een aantal vrouwen een .nval deed in een speelhol, waar de echt genoten dier vrouwen hun weekloon vergokten. Het zit ons volk sinds de tijden .Ier Bataven in het bloed, dat gokken. Maar bet is dan ook van het groot ste belang dat politie en iustitie .net harde band optreden tegen hen die gelegenheid geven tot dit hazardspel en die er dan ook als enigen van iro- fiteren. Want voor de rest is het alle maal ellende, die over de gezinnen van dit nakroost dier gespierde bra ven wordt uitgestort. Britse commando's stappen hier, na een tocht vanaf het eiland Malta, hun vorige legerplaats, aan wal bij Famagusta, op hel eiland Cyprus, om het Britse garnizoen op Cyprus te versterken teneinde een betere bestrijding van de relletjes, zoals die zich de laatste tijd hebben voorgedaan, mogelijk te maken. Na de commando's zijn inmiddels nog meer troepen, beslaande uit manschappen van het South Staffordshire regiment, op het eiland aangekomen. Het proces Schmidt is gisteren voort gezet. Een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat heeft de vijftienda zitting voor het landgerecht te Djakarta bijgewoond. Verder was er vrijwel geen publieke belangstelling. Wel woonden 14 politiarechercheurs op de publieke tribune de zitting bij. Als getuige a charge wordt gehoord de 33-jarige Nederlander Adrfaan Reynst, voormalig typist bij „Goodyear" te Sogor en thans in arrest. Op de vraag van rechter Roehjani, waarom h|j gearresteerd is, antwoordt getuige: Omdat ik „anggota gelap" (ille gaal lid) was. Rechter: Illegaal lid van wat? Getuige: Dat wist ik niert. Ik hoorde het pas van de politie, nadat ik gearres teerd was op 20 Januari .1954: Ik was lid van de N.I.G.O. Rechter: Was u werkelijk lid van die organisatie? Getuige: Ja zeker, ik was er lid van. Getuige vertelt dan. dat John van Hulst hem voor het eerst op 28 April 1952 gevraagd had mee te doen. Hij was die dag met zijn broertje op het land- gerecht te Bogor. Daar kwam John van Hulst, die hem vroeg naar hotel Salak Nabij Zoetermeer op de Rijksweg tus sen Zoetermecr en Voorburg is gister morgen omstreeks 11 uur tijdens een hevige regen een gereedschapswagen van de P.T.T. over de kop geslagen. De bestuurder, de chef-monteur J. van D. uit Den Haag kwam hierbij om het leven. Hij moet onmiddeliijk zijn gedood, zijn stoffelijk overschot is naar St. Antoniushove in Voorburg overge bracht. Toen het ongeluk geschiedde bevond zich ter plaatse geen ander verkeer, zo dat het volgens de politie vrijwel zeker is, dat de wagen is geslipt. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Blijkens een heden gepubliceerd prospectus heeft de minister van Fi nanciën besloten tot de uitgifte van een 3 Vt procent rentende staatslening, te noemen 3procent lening 1955 H, ten laste van Nederland. De le ning, die wordt uitgegeven tegen een koers van 100 procent, heeft een loop tijd van 30 jaren, te rekenen van 15 October 1055 af. Evenals by de in het voorjaar uit gegeven lening is het bedrag van de nieuwe lening nog niet vastgesteld. Hiertoe zal pas worden overgegaan na de sluiting van de inschrijving. Wederom is het recht voorbehouden op de ingeschreven bedragen een pro centuele toewijzing toe te passen. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging a pari zal de lening te beginnen op 15 October 1956, in 30- jaarlijkse termijnen worden afgelost en wel 3 pet, 4 pet en 3 pet per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende ja ren 10 pet der lening wordt gedelgd. De rente gaat in op 15 October 1955. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 15 April en 15 Oct. De storting op toegewe zen schuldbewijzen dient evenwel op 20 October 1955 vóór 12.30 uur te geschie den bij de Nederlandsche Bank te Am sterdam. Aangezien deze storting 5 da gen na de coupondatum geschiedt zal op de stortingsdatum een bedrag van 45 cent per f 1000,- aan lopende rente moeten worden bijbetaald Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000,-, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrij vingen kan geschieden tot bedragen van ten minste f 100000 De inschrijving staat open op Donder dag. 29 September 1955 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Inschrij vingen kunnen uitsluitend worden inge diend door bemiddeling van banken of commissionnairs in effecten, leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam of van de Bond voor den Geld- en Effenen- handel in de provincie te 's-Gravei.hage De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig worden opgegeven, dat zij door de bank of commissionnair op de in- sehrijvingsdag bij het agentschap van het ministerie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De opneming van deze lening in da notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. te komen. Later kwam Manoch daar ook, Manoch zei hem, dat hij niet hoefde te werken. „Je komt maar bij ons, dan krijg je iedere maand, 5.000 rupiahs en voor je eten wordt gezorgd". De daaropvolgende Zondag vroeg Van Hulst me weer naar het Salakhotel te komen, deze keer met mijn vrouw. Hij beloofde me een- salaris van rp 750 per maand en een nieuwe fiets voor mijn vrouw. Ik vroeg hem, wat ik daarvoor moest doen. Hij antwoordde: „Dat kómt wel". Een week later haalde Manoch getuige van huis om de „bazen" in hotel Salak te ontmoeten. Van Hulst stelde getuige daarna voor aan Bosch, Teerling, Ahmad Sungkawa en Schmidt, de be klaagde in deze zaak. Van Hulst stelde getuige voor als een nieuwe koerier, waarop Bosch geantwoord had, dat hij daarvoor te mager was en misschien beter nieuwe leden kon werven. Getuige wist echter niet. waarvan zij de bazen waren en ook niet voor welk doel hij nieuwe leden zou moeten werven. Pas na zijn arrestatie zei de politie hem, dat hij voor de N.I.G.O. had gewerkt. Getuige zegt dat hij niets anders voor Van Hulst deed dan twee keer een kam ponghoofd ophalen; daarvoor had hij wel een onkostenvergoeding ontvangen, maar nooit salaris en ook geen nieuwe fiets. Hij zegt geen andere gebeurtenis sen te hebben meegemaakt. Rechter Roehjani leest daarop een ge deelte van het proces-verbaal uit net vooronderzoek voor, waarbij getuige o.m. verklaard had, Schmidt ook in hotel Homann te Bandung te hebben ontmoet. De rechter komt tot de conclusie, dat de verklaringen van getuige ter zitting geheel afwijken van die uit het voor onderzoek. Getuige antwoordt, dat hij vroeger bang is geweest. Bovendien, zei hij. had Manoch hem op 28 April al ge zegd, dat, als hij ooit gearresteerd zou worden, hij dan maar het verhaal moest vertellen van zijn ontmoeting met be klaagde in hotel Homann om het politie onderzoek in de war te brengen. Die ont moeting is echter niet waar. De rechter leest nog meer voor uit het vooronderzoek. Getuige schudt bij alles: Neen en zegt: .Manoch zei, dat we met het verhaal van Homann de zaak in de war moesten sturen. Maar het is niet waar". Rechter Roehjani sluit daarmede de zitting. Op 19 September zal de behandeling van de zaak worden voortgezet. De verdedigster, mevrouw Bouman, zal dan gelegenheid krijgen getuige Reynst te ondervragen. Een koude luchtstroom afkomstig uit. de poolstreken heeft de zomer in Europe ver naar het Zuiden terugge dreven. Uit het Middellandse Zee gebied worden nog temperaturen ge meld van 25 tot 30 graden, maar in Zuid-Frankrijk: komt de temperatuur overdag nauwelijks boven 20 graden. In Engeland en onze omgeving is de temperatuur de laatste dagen steeds verder gedaald'. In ons land steeg het kwik gisteren niet hoger dan 16 gra den. Het Noordzee water heeft zijn zomerwarmte echter nog behouden maar dit heeft thans een zeer on gunstige invloed op het weer. Boven het warme water ontstaan in de kou de lucht talrijke en zware buien, som mige met onweer. Met de Westenwind drijven deze buien het land binnen. Van Maandagavond tot Dinsdagavond werd op verschillende plaatsen langs de kust meer dan 30 mm regen afge tapt. In het binnenland viel 5 tot 10 mm. Een depressie, die zich in de richting van de Duitse Bocht beweegt houdt voorlopig de aanvoer van koude lucht via de Noordzee in stand. Het huidige koude en buiige weer bete kent dan. ook het afscheid van de zo mer. De Borneo Sumatra Handelmaatschap pij deelt mede, dal z|j voornemens is een 3Yi procent in aandelen conver teerbare obligatielening, groot 10 millioen uit te geven. Het prospectus zal nog deze week verschijnen. Dit is ecu recente foto van de heer K. Wildmann, die kortgeleden iverd benoemd tot nieuwe Oostenrijkse ge zant in Nederland en die hedenacH- tend op het paleis Soestdijk door HMi koningin Juliana is ontvangen voor het aanbieden van zijn geloofsbrieven. 'iV "TL Va:

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1