Zal de gunstige conjunctuur aanhouden? Minister bezorgd over ontwikkelin van niveau der Rijksuitgaven Ont werp-begroting 1956 keurt gian-Moskou belangstellenden voor traditionele tocht l uren reeds gestaakt; junta onderhandelt De I roonrede ONGEDEKT BEGROTINGSTEKORT BEDRAAGT 580 MILLIOEN Duitse kabinet Prinsjesdag in de Residentie eeva Liertje van 184 millioen Aankomst van H.M. bij de Ridderzaal Spontane hulde voor het paleis WWW KONINGIN EN PRINS REDEN NAAR HET BINNENHOF Gezwicht voor dreigend bombardement J HNS DAG 20 SEPTEMBER 1935 DERTIENDE JAARGANG No. 3183 Weerbericht Lopende dienst vertoont evenwicht v. Vrouw en kind bij botsing gedood Kind bij aanrij ding gedood Vergelijking met 1955 (Va 11 trn onzer redacteuren) ONDANK S de <riin«lij:e economische oulwilvkelinji blijft een behoedzaam beleid ten aanzien van de Rijksfinan ciën noodzakelijk. Tot deze conelu-ie komt de mini-ter van Financiën in de Mil- jioenennota. welke de bewindsman heden middag; de Tweede Kamer heeft aangeboden. „F-cn oordeel is in zoverre op zijn plaats", al dus de minister, „dal de toe.Mand in de afgelopen ja ren belangrijk i.- verbeterd en dat de ontwerpbegroting 1950. ondanks de per 1 September van kracht geworden aanzienlijke verdere belastiujïverlaging, wat de lopende dienst betreft, ongeveer een evenwicht ver toont*. De minister verheelt echter niet dat de verdere ontwikkeling van het niveau der Rijksuitgaven hem met enige bezorgdheid vervult. Vooral door de grote mate van con- junrtmngevoeligheid der belastingmiddelen en de eisen die door bet treffen van verschil lende als urgent beschouwde aanvullende voorzieningen in de. ko- mende jaren aan het Staats budget zullen worden ge steld. Het oordeel over de ontwerpbegroting 1956 luidt ondanks een niet on bevredigend eindcijfer dus niet onverdeeld gunstig. Im mers de verwachte stijging van de middelen houdt in hoge mate verhand met de tegenwoordige economische situatie, op de bestendiging waarvan niet zonder meer zal mogen worden gerekend. V Dr oni/rerp-hcyrotiiKj roor het komende jaar, zouts deze bt de crrsrliiUrnite tintircrpeii vim met is remit, biedt tin mil- iioencii rjuldrns) het roljnide samenvattende beeld. Hierbij *s tevens een rer/jeii/king gemaakt met de oorspronkelijk vastgestelde begroting 11)05. Oorspronkelijk Ontwerp- OMSCHRIJVING vastgestelde begroting begroting 1955 1956 Gewone Dienst Uitgaven 4.K77 ö.lHü Middelen. 5.376 5.528 Saldo-f ö!J9 -f 33b Buitengewone Dienst I Uitgaven S47 358 Middelen -I205 133 Saldo642 225 Landbouw-Egalisaliefonds Saldo64 164 Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouw-Egali- satiefonds Saldo7 30 Buitengewone Dienst II Uitgaven 1.037 991 Middelen 434 441 Saldo603 550 Gehele Dienst Uitgaven unci, nadelig saldo Land- bouw-Egalisatiefondsi 6.625 6.6S2 Middelen 6.015 6.102 Saldo..610 580 HET totaal der uitgaven voor de gehete dienst wordt volgens d« ontwerpbegroting J956 geraamd op 0.682 millioen, welk bedrag naar schatting voor 6.102 millioen door budgetaire middelen wordt gedekt. Er resteert derhalve een ongedekt begrotingstekort van 380 miüioen, waarvan 5.50 millioen ten laste van de kapitaaldienst komt. Advertentie Ondanks het feit, dat per I September een aantal belas tingverlagingen van kracht is geworden, waarmede in de ontwerpbegroting 1955 geen rekening was gehouden, zal aan belastingen naar verwach ting dit jaar toch nog ongeveer 184 millioen meer binnenko men dan oorspronkelijk werd geraamd. Dit is enerzijds te danken aan de Inonronde van 1 October 1954 en anderzijds aan de gunstige economische situatie. jyt j A') y;: 'f f d ifp De aankomst bij de Ridderzaal, waar koningin Juliana de troon- fede uitsprak, was wederom een van de glanspunten van Prinsjes dag. Op onze foto groet H.M. het vaandel Dr. Frits Doris gearresteerd DE gouden koetsdie deze tomer drie en een halve maand een onmisken baar middelpunt is geweest op de nationale energie manifestatie E 55 te Rotterdam was vandaag, op een der laatste dagen van de zomer weer een middelpunt. Nu evemvel niet op een tentoonstelling met drie millioen be zoekers, maar op Prinsjesdag in Den Hpag. ONDER het bereik van de vuurmonden van opstandige vloot- eenheden heeft president Juan Peron gisteren bekend gemaakt, dat hij zijn ontsiag aanbood en de macht wilde overdragen aan het leger. Op dat ogenblik waren vrijwel alie steden in Argentinië, de hoofdstad uitgezonderd, in handen van de rebellen. Om kwart voor negen Nederlandse tijd staakten beide partijen het vuren nadat een militaire junta, ingesteld door generaal Franklin Lucei'O, daarop had aangedrongen, evenals de leiders van de opstan delingen. De rcbellenradio meldde, dat de loyale troepen zich aan alle fronten onvoorwaardelijk hadden overgegeven. Er gingen hardnekkige geruchten, dat Peron naar de ambassade Faraguay in Buenos Aires is gevlucht. Volgens andere berichten is Peron in een speciaal vliegtuig i-uar Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, gevlogen. Beide berichten zijn echter door de ambassadeur van Paraguay tegengesproken. f Korte tijd nadat Lucero de afscheidsboodschap van Peron voor de radio had voorgelezen, maakte hij bekend, dat hij een militaire junta in het leven had geroepen en deze had opgedragen te gaan onderhandelen met de opstandelingen. Volgens onbe vestigde berichten zouden de leden van de junta zijn: gen. Carlos Wirth, gen. Angel Manni en gen. Emilio Forcher. Zij zou den met de opstandelingen gaan onderhandelen aan boord van de opstandige kruiser „El 17 de Oc- tubre. 0 Zie verder pagina 7 f§ Zie verder pagina 7 Rotterdam: Witte de Withstiaat 30 Telef. 115700 (4 n Postbus 1112 Postgiro No. 424 >19 Klachtendie/vu abonncmouL'ii 13 30-19 30 u Zaterdags 1718 uur; Telefoon 1137(H) 'a-Gravenhacc: Huyjjensplein I Postgiro 12(887 Redactie: Tel. 111392 Adm Tel. 114402 Klacntendionst 18 30—19 30 u Tol. 362569 Schiedam; Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 32 oe-it per week, 2.26 per maand' 8.75 por kwartaal Losse nummers Verschijnt dagelijks Directie: t A. KKVNING en Mr. K. VAN HOETEN" TtOUM" Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: AANHOUDEND DROOG Droog weer met over het algemeen weinig bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Iets hogere temperaturen, ZON EN MAAN 21 S^ptdiinbpr zon op 6.24. onder 18-45; maan op 12,32. onder 20.37. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. 3. S. BRUINS SLOT "P EN Troonrede die het laatste taar van een parlrmcolaie periode inluidt vervat mwhlal niet veel nieuv.4 De ministers hohben hun kruit dan ivcl 70 wat verschoten. \V ai er het laatste jaar geirem en gaat is dan ook gewoonlijk do ito'tooiing van het«<Si ïeeds op alapel stond, 1 Doordat er verkiezingen komen >s de parlementaire werkzaamheid 0„k van kortere duur dit jaar Want stiaks gaan de Kamerleden hei verkiezings- pad op, IAE Troonrede van nu is op de bo\<n 1 beschreven regel geen uit/.ondei mg. Wat de regering aankondigt aan pietiwe ontwerpen is weinig en van 'net meeste daarvan wa« reeds bekend dat het komen zou Wit denken daamij aan een nieuwe Avmcnv.et, de Delta- wet en de ontweip< n-grondwotsluu- i zien mg. Het valt op. dat bu die ont- worpen-grond wel-het/lening uti ge-1 sproken wordt van de ainpassing aan' de nieuwe rechtsorde vnot het Ke-1 mnkrijk en de bepalingen nopens de buitenlandse hetiekkingen, maar met san de uitbreiding van het aart® Kamerleden Is dit een omis-èf of K-n kink in de kabel? E1 EN nieuw punt in de Troonrede is' fcon passage over de vreedzame j toepassing van alonmenerguVoor deze vreedzame toepassing zmi lutmtte' perspectieven dan men aan\ ar.kelpk dacht. Er is een achterstand in te halen. En de regering stelt een aantal ver-1 dragen in uitzicht, die de ontwikkeling van de vreedzame atoomindustrie zul len bevorderen. In de Troonrede wordt geen gewag 1 gemaakt van hel vraagstuk of er voor de ontwikkeling van deze industrie in, Europa een supra-riationale organisa-1 tie nodig zal zijn. J \7 OOR het overige bevat de Troon- rede in hoofdzaak beschouwingen die geen verrassingen inhouden. Internationaal is er wat meer hoop. doch een gewaarborgde vrede is er niet. De NAVO is noodzakeink. Euio- pese samenwerking blijft geboden. Er is een klein hoeraatje voor de Bene- j lux. Er wordt gestreefd naar hbei ali- J satie in handels- en betalingsverkeer, 1 Men hoopt dat het met de ver- houding tot Indonesië wat beter zal gaan. Er worden vriendelijke woorden gewijd aan Suriname en de Nederlandse Antillen en her haald wordt aangaande Nieuw» Guinea dat we ®r ons best op zullen doen. De economische politiek wordt kort geschetst en er wordt gewezen op de gevaren van de loon- en prijs-spiraal. Ook dit wisten we al. Ock wisten wi al dat de regering met S.E.R- en Stichting van de Arbeid zit te studeren op de me thode van loonvorming en eventuele wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden. Maar het is niet erg dat het nog eens weer opgelepeld is. Aan de woningnood worden gevoel volle, doch weinig moedgevende woor den gewijd. Of er moest enige moed geput kunnen worden uit de zin: „Aan gezien woningbouw de hoogste priori teit moet genieten is matiging van bouwactiviteiten op elk ander gebied nodig". Maar was het niet beter en radicaler om dan maar een bouwstop met dispensaliemogelokheid voor dat andere gebied af te kondigen? Zo staat er nog wel wat meer snipperwerk in de Troonrede, maar hiermee is het wel zo wat bekeken. UT ET is duidelijk, dat het werk van 11 dit kabinet ten einde loopt. En de discussies zullen straks niet lopen over de vraag wat er nu op het program staat, maar over wat er in vier jaren is gedaan. En meer nog dan daarover zal de discussie over iets anders lopen. Niet ovei de dingen die het kabinet heelt gedaan en die in de Troonrede staan. Want de politieke tegenstellingen in ons land raken het kabinet vaak maar zijdelings. De Troonrede is geen rots die in een politieke branding staat De parlemen taire strijd gaat daar buiten om. Die strijd loopt niet of althans maar he- frokkelijk weinig over de actuele regeringspolitiek Maar die strijd loopt over de vraag welke structuur onze politieke samenleving op den duur zal hebben. Dat is de strijd tussen de Christelijke partijen en de V.V.D. en de P.v.d.A. Maandagmiddag is op het spoorweg emplacement te Eijsden ongeveer 14 ton geperst stro verbrand. Het trn lag op gestapeld op de losplaats. Vermoedelijk is de brand ontslaan door vonken uit een rangerende locomotief. De brand weer van Eijsden heeft het vuur ge blust. Het stro ging grotendeels verlo ren. EEHOEDZAAM BELEID IN KOMENDE JAAR N. ONK'MKU GAIAMftC e* vit»** HAZETF A BRIEKEN TE ZEVENBERGEN Bij een autobotsing hedenmorgen omstreeks tien uur op de Hoofdstraat te Driebergen, zijn een dame uit Vee- nendaal, mevr. Van K., en haar doch tertje van achttien maanden gedood. Het echtpaar Van K. was met zijn dochtertje per auto op weg naar het ziekenhuis te Utrecht, waar mevrouw Var K. zou worden doorgelicht. Op de Hoofdstraat, nabij de buitenplaats „Sparrendaal", wilde de heer Van K. een voor hem rijdende militaire wa gen passeren. Hij zag daarbij vermoe delijk een geparkeerde vrachtauto van de gemeente Driebergen niet, en reed op de achterzijde van dit voertuig. Mevr. Van K. en haar dochtertje kwamen om het leven, de heer'Van K. liep door glasscherven snijwonden aan het hoofd op, maar zijn toestand werd tamelijk goed geacht. De drie overige kinderen van de familie Van K. waren thuis gebleven. D 6-jarige G A. M. T. uit Hoevela ken is Zondag bij het oversteken van de Rijksweg ApeldoornAmersfoort ge grepen doo; een auto, bestuurd door V. uit Enschede. Het kind liep een schedel- basisfractuur op en overleed in de- loop van de avond. De auto met vijf per sonen Joeg na de aanrijding over' de kop doch zeen der inzittenden werd ge wond. Wanneer men de ontwerp-begroting voor 1950 in beschouwing neemt, komt men aanvankelijk tot de conclusie, dat het daaruit blijkende! beeld met fundamenteel verschilt van dat van de oorspronkelijk vastgestelde begro ting voor 1955. Ofschoon het tekort op de lopende dienst voor 1956 (30 millioen) groter is dan het oorspron kelijk voor 1955 geraamde (7 mil lioen), is deze dienst ook thans ten naaste bij in evenwicht te achten, ter wijl het totale nadelige saldo van de gehele dienst voor 1956 (5B0 millioen) praetisch ongeveer op hetzelfde niveau ligt als dat voor 1955 (610 millioen). Bij nadere bestudering blijkt echter, dat deze overeenstemming in het uit eindelijke resultaat werd verkregen ondanks het feit. dat de verschillende componenten van de lopende dienst geenszins een overeenkomstige ont wikkeling te zien geven. Het geraamde voordelige saldo (359 millioen) van de Gewone Dienst is voor 1956 aanzienlijk, namelijk 34i) millioen, lager dan voor 1955 (699 millioen), ook al wordt zowel van de niet-belastingmiddelen als van de be lastingmiddelen, niettegenstaande de nagenoeg volledige doorwerking van het Belastingplan 1955, een hogere op brengst verwacht. Daarnaast moet worden rekening gehouden met een belangrijk (rond 100 millioen) hoger deficit van het Landbouw-Egalisalie fonds. Wanneer niettemin de lopende dienst (Gewone Dienst, Buitenge wone Dienst I en Landbouw-Egalisa- tiefonds) toch ook voor 1956 naar ver wachting ten naaste bij in evenwicht zal zijn, is dit geheel te danken aan het feit, dat het nadcling saldo van de Buitengewone Dienst I (aflopende uit gaven voor het herstel van oorlogs- en watersnoodschade) 417 millioen lager kan worden geraamd. De uitgaven ten laste van de Gewo ne Dienst en het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisaliefonds zijn in ver gelijking niet de oorspronkelijk vast gestelde begroting 1955 toegenomen. Bij nadere beschouwing van de ont werp-begroting 1956 blij kt, dat deze toeneming grotendeels slechts kan worden opgevangen dank zij de om standigheid, dat de middelen van de Gewone Dienst voor 1956 in verge lijking met die voor 1955 indien men de gevolgen van de belastingver laging voor de oeide jaren buiten be schouwing laat naar verwachting een aanzienlijk accres te zien zullen geven. Eenstemmig heeft het West etui!»# .ka binet gisteravond de vestiging vea di plomatieke betrekkingen tussen Bonn Moskou, soels tussen kanselier Adenauer en premier Boelganin onlangs werd overeengekomen, goedgekeurd. Plechtige stilte viel in de Ridder- taal toen Koningin Juliana met het voorlezen tsan de troonrede begon. <U-l Ii V *Km •S\1 Ax**!.,! ilrWs - f-■ a ytlï.' Juichend en zingend heeft een onaf zienbare menigte Koningin Juliana en prins Bernhard een spontane huldiging gebracht, toen Vamnnddag de plechtige tpenmg van de Stalen-Gencraal was af gelopen. Onmiddellijk na de terugkeer van de stoet bij het paleis aan het Lange Voorhout werd de afzetting op» 1 geheven en stroomden de duizenden juichend tot aan het voorplein van het i .inleis. Eer, lakei opende de balcondeurcn en do Koningin en de Prins betraden het f door de zon overgoten balcon, wuivend mi lachend naar de saamgedromde mensenmassa. Zonder ophouden zongen do vele duizenden Oranje Boven en har telijk werd het vorstenpaar toegejuicht. Deze korte, maar enthousiaste begroe- .uig was een van de prachtige mo menten op deze stralende dag. Dr. Fntz Dorls. voormalig leider van de uiterst rechtse ..Socialistische Rijks partij", die in West-Duitsland verboden is, is gearrcoteerd. zo heeft de politie Maandagavond bekend gemaakt. Dorls wordt beschuldigd van belediging van de regering-Adenauer en de Westduitse bondskanselier en van het in gevaar brengen van de staat. (Van eert onzer verslaggevers) Prinsjesdag in Den Haag duizenden waren weer, uit de stad en vanuit alle delen van het land naar het historische Haagse stadscentrum, getogen om getuige te zijn van de bekoorlijke plechtigheiddie de jaarlijkse opening van de zitting der Staten-Generaal omlijst. Gezeten in de gouden koets en omgeven door een luisterrijke stoei van hofdignitarissen en militairen be gaven H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zich van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal en weer terug. Deze tocht -met tie gouden koets als middelpunt kon niet vergeleken worden met de plaats, die de koets innam op de Rotterdamse tentoonstelling. Daa.r heerste stilte en daar stond iedereen bewonderend stil voor de pracht, welke de glanzende koets omhulde. Maar vandaag was er gejuich, dat zich voortplantte langs de route, vandaag was de koets met het 'indrukwekkende escorte niet enkel pracht en glans. De opening van 'de zitting der Staten- Generaal wonde vandaag weer, dat het Nederlandse volk zich één voelt met zijn koningshuis en zich verheugt in het handhaven der tradities. In de gouden koets waren gezeten de koningin en de prins. Het is de ver wachting. dat volgend jaar prinses Bea- i trix bij haar ouders zal plaats nemen. Dan immers zal de oudste der prinses- 1 sen haar achttiende jaar vervuld heb- ben. waardoor zij. volgens de Grondwet I meerderjarig is geworden. De stoet was vandaag anders van sa- I menstelling dan voorgaande jaren. D» juan Feron treedt af ten gunste van he t eger rijtuigen met de leden van het gevolg reden niet meer vlak voor de gouden koets. Na deze rijtuigen kwarnen eerst de grenadiers, waarna de koets volgde, En het was ook vreemd bij de Rid derzaal de Marinierskapel niet te zien bij de erewacht. Aangezien deze kapel reeds naar de West vertrokken is. moest haai plaats ingenomen worden door de Johan Willem Frisokapel. Langs de gehele route. Lange Voor bout, Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Korte Vijverberg begonnen reeds gis termiddag de voorzorgsmaatregelen van de politie. Over een lengte van ruim twee kilometer werden de afzet- tingshekken geplaatst en over de rijba nen surveilleerden agenten om het par keren van auto's tegen te gaan. Natuur lijk stonden vanmorgen, toen de zon nog niet was opgegaan, op de „strategische" plaatsen in de bochten van de route de getrouwen, voorzien van klapstoc- len, pakjes brood, lectuur en handwerk. Zij stonden of zaten niet lang alleen en tegen bet middaguur was er nergens meer doorkomen aan. Rond het paleis aan het Lange Voor- hout concentreerde zich de meeste be langstelling, omdat hier lang voor 1 uur de voorbereidingen getroffen worden. Op het ruime gedeelte,,dat vrij gehou den was, kwamen stram in het gelid de honderd man van het garderegïment Jagers om de erewacht ie betrekken. Voorop ging het vaande van dit regi ment. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht was hierbij ingedeeld. Het groen van de Jagers, met de kor ts pluimen op de baretten, en het blauw grijs van de kapel bekoorden liet oog. Het was nog vroeg, toen ook te bemer ken was. dat de stoet geformeerd werd. Aan de kop namen plaats een detache ment van de Koninklijke Marechaussee en een commando Rijkspolitie te paard en daarachter stonden de rijtuigen voor de ceremoniemeester, voor de acht ka merheren. de groeloffficieren. de groot meesteres. de dame du palais en de grootmeester, rijtuigen bespannen met twee paarder- en met een of twee la keien naast elk portier. En achter deze rijtuigen kwamen het garderegiment Grenadiers, in ceremonie; tunue, met het vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel, om straks de gouden koets voor af te gaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1