ULO-alarm Hevige gevechten op schiereiland Sinai Ook Molotow wil raad voor heel Duitsland Nobelprijzen voor drie hoogleraren in V.S. vrachtauto's bij Arnhem op elkaar gereden a i li Artillerie-duel aan de grens ISRAËLIËRS VERDRIJVEN DE EGYPTENAREN UIT POSTEN Mgr. dr. Alfrink aartsbisschop Sow jet-vloot uitgebreid Zorin naar Bonn Westen verwerpt Sowjet-voorstel Privé-veili^heids- stelsel Geen opstand in Paraguay Faure wint opnieuw Scheurmakers Zou militair licht kunnen brengen? Townsend terug naar Brussel W eer overzicht ïft PONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3221 N D3 imm. OOSTDUITS PLAN HERHAALD r- NATUURKUNDE EN SCHEIKUNDE J|l f 1S% •Hf 'Ui - Weerbericht Ypenburg operationele vliegbasis Woensdrecht voorlopig nog opleidingsbasis Ovatie voor Margaret Nog geen berechting van antopiraat Militair door ongeval om het leven gekomen 84-jarige redde kind Siip ï~kE ministers van de Westelijke *-4 Grote Drie hebben gisteravond in Genève' de communistische voorwaarden voor een geleidelijk samensmelten van Oost- en West- Duitsland verworpen. De drie ministers eisïen opnieuw, dat er vrije verkiezingen zouden worden gehouden ter hereniging van Duitsland. V Stormen op Engelse Westkust Moord te Harderwijk Ernstig verkeersongeval Nachtarbeid bakkers moet ven nen Advies gevraagd van S.E.R. i j J. Hil - L t <$Ê-$ I Ëi.i iff Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 U Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-1930 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 uGravenhsge: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—18.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 8.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A, KEUNING en Mr. K. VAN HOLTEN O O Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond: MEER WIND. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust lijdelijk harde wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Vrij zacht weer. ZON' EN MAAN 4 November: zon op 7.40, onder 17.10: maan op 20.59, onder 12,28. Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRUINS SLOT WAT ingewijden reeds lang wisten, is door een recente publicatie op nieuw bevestigd; het U.L.O. verkeert !n grote nood. En het lijkt ons drin gend geboden deze noodtoestand ook ons volk voor te leggen. Wat toch is het geval? Het U.L.O. tobt met een ernstig manco aan bevoegde leerkrachten. En het wordt steeds moeilijker om bij de- ie tak van onderwijs een vacature ver vuld te krijgen. Wie hiervoor nog geen open oog zou hebben, wordt door kennisneming van ie jongste door de Vereniging voor Chr. Mulo ingestelde enquête, toch wel genoopt zijn ogen uit te wrijven. Deze enquête geeft een inzicht in de omvang van de opengevallen plaatsen ea in de al of niet vervulling daarvan. Het orgaan van bovengenoemde Ver eniging, „Ons Muloblad van 15 Oc tober jl. geeft er o.m. het volgende verslag van: Van 1 September 1954 - 1 Mei 1955 bedroeg op 133 scholen het aantal va catures 180! 23 scholen worstelden met I, 9 met 3, 2 met 5, en 1 school met 4'vacatures. Van deze vacatures ont- itonden er 95 door vertrek en 67 door uitbreiding. Van de 95 vertrokken leerkrachten, waren er twee weer te ruggekeerd naar het L.O., 56 verwis- lelden van UX.O.-school en lielst 37 keerden in dit tijdsbestek van nog geen jaar het U.L.O. de rug toe om de lok kende velden van V.H.M.O., kweek- ichool of N.O. binnen te gaan. Uit het grote reservoir der lagere Khool kwamen 115 onderwijzers naar het UX.O. uiteraard zonder U.L.O.-er- varing. De intellectuele bagage, die ze meebrachten, was aanmerkelijk lich ter dan die van de vertrokken colle ga's naar V.H.M.O., kweekschool en N.O. Zij brac." den mee 47 hoofdakten, 115 UX.O.-akten en slechts 8 M.O.-ak ten, terwijl alleen al de 37 vertrokke nen naar een andere tak van onder wijs dan het UX.O. in het bezit wa ren van 34 hoofdakten, 83 UX.O.-akten co niet minder dan 52 M.O.-akten, Het geheel overziend, rekening hou dend ook met de in die periode geval len pensionneringen, komt men tot de ilatsom, dat bij een uitbreiding van het personeel met 62 leden, het akten- arsenaal slechts werd aangevuld met 7 hoofdakten en 15 UX.O.-akten, ter wijl niet minder dan 45 M.O.-akten voor het UX.O. „verloren" gingen. Afgedacht dan nog van het enorme reclies aan UX.O.-ervaring, dat hier van jnede. het. gevolg .was. De drastische afroming van deze voor ons volk zo uitermate gewichtige tak van onderwijs, is daarom zo zorg wekkend, omdat het UX.O. de enige vorm van voortgezet onderwijs is, waarvoor de pacificatie-gedachte geldt. Hier behoeft men bij voorgeno men stichting niet, zoals bij andere takken van voortgezet onderwijs, te wachten op de al of niet verlening van een urgentieverklaring" door een ge meenteraad of op de al of niet plaat sing door de minister op de begroting om voor Bubsidie in aanmerking te kunnen komen. Nadat de Israëlische premier de Arabische staten gisteren had aange boden aan de conferentietafel te gaan zitten en de problemen, die tussen hen en de Israëliërs bestaan langs vreedzame weg uit te praten welk aanbod door de waarnemend secretaris-generaal van de Arabische Liga op hooghartige wijze van de hand werd gewezen zijn Israëlische troepen vanmorgen vroeg in het grensgebied op het eiland Sinai tot de aanval overgegaan. In dc gedemilitariseerde zone hadden de Egyptaren zich 15 km van het dorpje Elaoedja op Israëlische gebied ingegraven en een gebied van ongeveer 260 km2 bezet. Hoewei van de zijde van de V.N.-eommissie voor het toe zicht op de wapenstilstand aan de Egyptenaren herhaaldelijk was verzocht dit gebied te ontruimen, begonnen de strijdkrachten van kolonel Nasser een verdedigingslinie aan te leggen. Vannacht sloegen de Israëliërs loc. Zij doodden in een hevig gevecht 50 Egyptenaren en maakten 40 gevan genen. Het Israëlische leger had 4 doden en 19 gewonden. De Israëliërs maakten tal van voertuigen buit. Reeds acht dagen geleden waren de Egyptenaren dit gebied binnengedron gen cn het was waarschijnlijk'op deze actie, dat premier Ben Goerion doel de. toen hij gisteren zeide, dat zijn land niet van plan was gebied, dat onder de souvereiniteit van Israël viel. zonder meer door Arabische strijdkrachten te laten bezetten. In zijn rede deecl Ben Goerior. een aanval op de Sowjetunie, die hij er van beschuldigde achter de schermen Prang te hebben opgestookt de veel besproken wapens aan Egypte te le veren. Onder de door de Israëliërs ge maakte gevangenen bevinden zich twee officieren. Voorts maakten zij vier stukken geschut, zwaar materiaal, mortieren en bren-carriers buit. Uit Cairo werd het Israëlische op treden bevestigd. Medegedeeld werd, dat de strijdmacht, die het Egyptische kamp aanviel, bestond uit ongeveer 400 man. Israël heeft dc laatste dagen 69 Egyptenaren gevangen genomen. In de loop van de morgen is een hevig artillerieduel begonnen in het omstreden gebied. Een vertegenwoordiger van de wa penstilstandscommissie te Jeruzalem heeft medegedeeld, dat nog geen rap porten over de gevechten waren ont vangen. De Israëliërs hadden de waar nemers voor hun eigen veiligheid, zoals gezegd werd niet in de rtrijd- zone toegelaten. Naar het A.N.P. van de zijde van hef R.K. Aartsbisschoppelijk Paleis te Utrecht verneemt, is mgr. dr. B. J. Alfrink, tol nu toe administrator- aposlolicus van de Nederlandse R.K. kerkprovincie,door de Paus benoemd lot aartsbisschop van Utrecht. Li oorzaak van deze verontrusten de uittocht lijkt ons te liggen in het salarisbeleid van de regering. Men beschuldige de UX.O.-mensen niet di rect van materialistische motieven als ze nu om salarisverhoging roepen. Maar men geve lettend op het vol gende toe, dat hun appèl op de re gering in dezen meer dan gerechtvaar digd is: jarenlang heeft de regering de aktenbeloning op de lagere school stopgezet. Gevolg: weinig animo voor studie. Daardoor kwam er gebrek aan bevoegde leerkrachten bij het U.L.O. Anderzijds ging de regering er wel toe over bij het M.O. de salarissen be hoorlijk te erhogen, waardoor een herkracht, die thans bij het U.L.O. werkt, met dezelfde bevoegdheden bij hét M.O. veel meer kan verdienen. En wat de onrust in U.L.O.-kringen op- kieuw verdiept heeft, is de nieuwe sa- larisregeling bij het nijverheidsonder wijs van 1 September jl. Want nu komt de zaak van het U.L.O, ook ten opzichte van deze tak van onderwijs scheef te liggen. Een voorbeeld: een U.L.O.-onderwljzer met Engels en Wiskunde L.O. star' thans bij zijn col- losra aan de lagere technische school wet dezelfde bevoegdheden bijna f 140.- per maand ten achter en in ver gelijking met een leraar aan het U.L.N.O., ook weer met dezelfde be- 70 gdheden, stijgt dit verschil zelfs tot weer dan 177.- per maand! fie zal het in het licht van deze feiten de U.L.O.-man kwalijk ne men als hij n- het U.L.O. gaat groe ten? Zeker, het U.L.O. zal zich er stellig bij neer moeten leggen en het zal daar toe berei1 zijn, als we allen bij een eventuele omslag in de conjunc tuur van thans mee naar beneden moeten. Met alle anderen. HET U.L.O. heeft ook begrip voor hit feit, dat, nu de Overheid zelf 't bedrijfsleven een rem oplegt ter voor koming van inflatie, zij zelf toch ook iets van dit afremmen te zien zal moe ten geven in de besteding van haar golden. Maar het gaat o.i. ten volle vrij uit wanneer het de schuld van deze we) zéér bedenkelijke afroming zoekt in bet foutieve salarisbeleid van de re- Bering, waardoor de UX.O.-onderwij- ter niet allereerst, maar vooral het ÜA.O. /elf toch wel heel erg in de knoei is gekomen. De regering is nu begonnen met het stimuleren van de aktenstudie. Dat is alvast een winstpunt, maar een winst die eerst na enig'; jaren te iru'3S„e- rsn zal zijn. Dan zou het voor het UX.O. wel eens te laat kunnen we- D» gezaghebbende uitgave .Jane's Fighting Ships 1955/56" schat, dat de Sowjet-Uitie 32 moderne kruisers, onge veer 150 forpedohooijagers van een nieuw type en ten minste 400 ondersee- bolen heelt. In een voorwoord over de bouwpro gramma's van de grote marincmogend- heden zegt .Jane's": De Sowjet-Unie gaat voort een grote vloot van kruisers, tor- pedobootjagers en onderzeeboten te bou wen". Er zijn twee standaard typen van nieuwe onderzeeboten, waarvan er on langs een aanzienlijk aantal is voltooid. Een met een waterverplaatsing van bijna 3.000 ton. een snelheid van 20 kno pen en een actieradius van ruim 36.000 km en een ander met een waterver plaatsing van 1.600 ton. een snelheid van 17 knopen en een actieradius van 20.000 km, aldus de publicatie. De Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Zorin, is be noemd tot ambassadeur van de Sowjet- Unie in West-Duitsland, aldus is Woens dag door de Sowjet-premier. maarschalk Boelganin, medegedeeld aan een buiten landse journalist. In 1947 werd Zorin, toen ambassadeur te Praag, benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken met behoud van zijn ambassadeurspost in Tsjecho-Slowakije. Van Augustus 1952 tot Maart 1953 was hij permanent vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties. Ypenburg zal eind volgend jaar een operationele vliegbasis worden, zo ver men wij. Welke squadrons er gestation- neerd zullen worden staat nog met geheel wast, doch in elk geval zal het transport squadron, dat thans gastvrij heid geniet op het marinevliegkamp Valkenburg, naar de nieuwe basis wor den overgeplaatst. Zoals bekend is kort geleden kol. wn. W. den Toom benoemd tot com mandant van Ypenburg. De eiementaire vliegeropleiding van de Kon. Luchtmacht, welke aanvanke lijk per 1 November van Woensdrecht naar Gilze Rijen zou worden overge plaatst, zal voorlopig ten in ieder ge val tot volgend jaar) nog op eerstge noemde basis blijven. Dit zou verband noudeo met het feit, dat de aflevering van „Hunters' waarvan een deel op Woensdrecht zou worden gestationneerd, minder vloi verloopt dan men aanvankelijk had gedacht. Toen prinses Margaret gisteravond voor het eerst na de verklaring, dat zij niet met kolonel Towmsend zon trou wen, Clarence House verliet, werd haar door duizenden Londenaars een ovatie gebracht. De prinses vertoonde geen spoor van emotie en bedankte wuivend voor de hulde, die haar werd gebracht. De Aartsbisschop van Canterbury heeft me degedeeld. dat van de zijde der kerk geen enkele pressie op de Prinses is uitgeoefend. Zij heeft haar beslissing ge heel zelfstandig genomen. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse behanger A. L., die op de avond van 24 September in de Veene- straat te Den Haag een ernstig verkeers ongeval veroorzaakte met een gestolen auto, zal voorlopig nog niet terechtstaan voor de rechtbank te Den Haag. De ver dachte, die thans te Scheveningen. in het huis van bewaring verblijft, zal eerst een psychiatrisch onderzoek moeten onder gaan in de psychiatrische kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De twintigjarige dienstplichtige hu zaar P. J. G. Bastiaens van het 43sie Eskadron Zware Tanks is gistermorgen om half elf op de Oirschotse Hei met zijn tank in een met modder gevulde kuil gereden. De tank liep vol water. Bastiaens, die er niet in slaagde ach te bevrijden, kwam door verdriniing om het leven. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht na-ar het R.K. Bisnen- ziekenhuis te Eindhoven. Bastiaens was afkomstig uit Maas tricht. Hij was ongehuwd. De 84-jarige heer P. Cuperus van de Friese Straatweg te Groningen sprong op 31 Mei ondanks zijn leeftijd ei zonder zich te bedenken in het Veriindings- kanaal, toen hij tijdens een vandeling zag dat een 9-jarig meisje bij hit spelen in het water viel. Hij wist het kind te redden. Voor deze moedige d;ad werd hem Woensdagmiddag door c6 burge meester. de heer J. Tuin, dt bronzen Carnegie-medaille uitgereikt. -•'X -.'.W Minister Molotow zei echter, dat het Ooslduitse plan om een raad samen te stellen, waarin zowel "West- als Oostduitse parlementsleden zitting zouden hebben, de enige manier was MINISTER Molotow, die thans in Genève vertoeft, stuurt om de andere dag een Russisch vliegtuig uit Zwitserland naar Oost-Berlijn om voedsel voor de Scrwjet-delegatie op te halen. Of dit een veiligheidsmaatregel Is dan toe! een aanwijzing dat Mo lotow niet van Zwitserse kost houdt, is niet bekend. Molotow's vliegtuig wordt op het vliegveld van. Genève dag en nacht bevzaakt door Russische politiemannen in burger. Eén van hen slaapt in het toestel Molotow laat de benzine voor zijn vliegtuig uit Praag naar Ge nève komen. De persdienst van de president van Paraguay te Asuncion heeft de berichten over een opstand tegèngesproken en verklaard, dat de politieke toestand in |het gehele land normaal is. zen. Als de regeling daarom niet op zéér korte iermijn (in de periode van 1 Mei 1955 tot heden, een tijd, waarin bij het begin van een nieuwe cursus veel mutatie plaats heeft, zal de si tuatie er stellig niet beter geworden zijn), de salarisregeling van het UX.O. in een rechte verhouding brengt tot die van andere vormen van voortge zet onderwijs, dan zal het vermage ringsproces bii het U.L.O. steeds ver der doorvreten. Tot schade van onze volkskracht. Ook hier blijkt, dat de inventarisa tie en rangorde der Overheidsuitga ven, welke vraag wü eergisteren stel den, urgent zijn. (Wij verwijzen naar het op pa gina drie gepubliceerde antwoord van minister Cals op de vra gen, gesteld door het Eerste- Kamerlid de heer H. Algra.) Op 8 November hoopt de Siamese tweeling Folhje eiTjitske de Vries uit Bergum haar tweede verjaardag te vieren. De tweeling in de box. Links Folk je en rechts Tjitske, om het probleem van. de Duitse her eniging aan te pakken. Toen Molotow verklaarde dat wal er op sociaal terrein in Oosi-Duits- land bereikt was een voorbeeld voor West-Duitsland is, antwoordde de Franse minister Pinay, dat daarom dan zeker drie millioen Oostduitsers sinds 1945 naar het Westen gevlucht zijn. Om de hereniging van Duitsland te vergemakkelijken, stelde Molotow ten slotte voor dat de vreemde, troepen Duitsland binnen drie maanden zuüen ontruimen. In het belang van de Eu ropese veüigheifi zou het mogeïijk moe ten zijn een overeenkomst te sluiten met de twee Duitse staten over een beperking van hun strijdkrachten. De drie Westelijke ministers maak ten duidelijk dat men het gemakke lijk eens zou kunnen worden over een veiligheidsverdrag voor Europa, in dien Rusland accoord zou gaan met het houden van vrije verkiezingen over de hereniging van Duitsland. Minister Dulles zei dat de Weste lijke en communistische standpunten ten aanzien van de Europese veilig heid wat dichter bii elkaar zijn geko men. De Westduitse regering heeft giste ren het Russische voorstel voor een herzien Europees veiïigheidspact aan gevallen en opnieuw met kracht ver klaard, dat zij gekant is tegen onder handelingen met Oost-Duitsland over de hereniging van Duitsland. Tegelijk heeft bondskanselier Ade nauer besloten de minister van Bui tenlandse Zaken von Brentano naar Genève te zenden teneinde besprekin gen te voeren met de drie Westelijke ministers en mogelijk ook met mi nister Molotow over de tot dusver bereikte resultaten van de conferentie. Volgens de Westduitse regering is het Russische plan een poging de ver deeldheid van .Duitsland te bestendi gen en de erkenning van Oost-Duits land. In hel bosnegerdorp Kadjoe, dat HM. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bern- hard bezochten op hun tocht in het binnenland van Suriname, voerden enthousiaste bewoners voor de vorste lijke gasten flinks achtergrondeen van hun opwindende rhythmische dansen uit. Bij het einde der vannacht gehouden stemming over de kwestie van vertrou wen. die de Franse regering verbonden had aan het wetsontwerp volgens hetwelk het mandement der volksvertegenwoordi gers dr# algemene vergadering 2 Januari 1956 hun mandaat zouden verliezen, bleek dat de regering een duidelijke meerder heid had behaald 330 tegen 211 stem men). Hiermee heeft het regeringsvoorstel tot het vervroegd houden van algemene verziekingen echter nog niet de "parle mentaire weg gepasseerd. Het behoeft ook de goedkeuring van de Senaat. Deze moet binnen twee maanden een besluit nemen en het was kort na de stemming niet te zeggen, of de senaat de verkie zing niet nog door een vertragingsactie zou doen uitstellen. Tijdens het debat antwoordde het re geringshoofd, Faure, op aanvallen van Mendes-France en Daladier: „Hier ziet ge deze betreurenswaardige assemblee en deze verachtelijke regering en wilt gij hen handhaven tot Juni?" Dh oprichting van een christelijke vakbeweging in Duitsland schijnt toch door te zuilen gaan. Ondanks de lauwheid en angst in eigen kring en mede dank zij de felle reactie van de Duitse eenheidsvakbeweging. Als het doo. gaat zal deze ontwikke ling van onberekenbare betekenis voor de christelijke actie in geheel West- iropa kunnen zijn. „Het Vrije Volk" sprak reeds sma- l_nd over de „tweehonderd scheurma kers' die een ..kop zonder lichaam" vormden. Daar behoeven we ons niets van aan te trekken. Ook Groen van Prinsterer werd eens de „veldheer zonder leger" genoemd. En „scheurmakers" is ook steeds het scheldwoord geweest waarmee de pioniers van elke christelijke actie worden begroet. Ook in de tijd dat ook volgens het Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Ned, Herv. Kerk scheur- maken een noodzakelijke geloofsbe- slissing was. De Britse Westkust is Woensdag van Cornwall tot Schotland door zware stor men geteisterd. Vele schepen zochten de veilige havc-ns op. De wind trok het binnenland in met snelheden, die varieerden van 40 lot 100 km per uur. In vele delen van de Britse eilanden vielen aanzienlijke hoeveelhe den regen. Bomen werden ontworteld. Schoorste nen van de daken gerukt. Ondanks de stortregens hebben ruim 2.500 school kinderen in de openlucht voor koningin Elizabeth de Tweede en de Hertog van Edinburg gedanst toen deze een bezoek brachten aan de pottenbakkerijen van Staffordshire. ff Ook op de Noordzee werd het weer slecht. De Oost-Engelse haringvloot moest in Great Yarmouth een toevlucht zoeken. (Van een onzer verslaggevers) In overleg met de politie te Harder wijk heeft de Kon. Marechaussee, een 20-jarige militair uit Amsterdam ge: arresteerd, die onlangs in de hoofd stad zou hebben verteld, dat hij wist wie de moord'op de; 25-jarige .sana toriumportierster Dieuwerke van de Vlegel heeft gepleegd. Het betreft hier een wat zonderling geval, want de militair heeft inmid dels alles herroepen en Ontkende nu ook maar iets van de moordzaak af; te weten. De politie kreeg nu zeer" ver warde verhalen te horen en is geneigd te veronderstellen dat de soldaat ah leen maar „interessant" heeft willen zjjn. Maar voorlopig blijft de jonge man in arrest en wordt nauwkeurig onderzocht hoe de vork in de steel zit.: De Nobelprijs van dit jaar voor scheikunde is toegekend aan prof. Vin cent du Vigneaud, hoogleraar in de biochemie aan de universiteit van Cor nell in New York. De Nobelprijs voor Z_iL..O Omstreeks kwart voor zeven gister avond is op de Arnhemseweg in Arn hem een ernstig en zeer gecompliceerd verkeersongeval gebeurd, dal aan een chauffeur het leven heeii gekost en waarbij een persoon licht werd gewond. Bij dit ongevai waren niet minder dan zes vrachtauto's betrokken, waarvan vier zware. Na het ongeluk lagen de wagens kris en kras over de weg verspreid en de politie was geruime tijd met het on derzoek bezig. Naar men meent te kunnen aannemen is het ongeluk als volgt gebeurd. Op de rechterweghelft. gerekend van Arnhem af. stond een vrachtauto geparkeerd, waarvan de chauffeur bezig was een band te plakken, daarbij geholpen door een lid van de Wegenwacht. Uit de rich ting Ede naderde een tweede vrachtauto, met daarachter een derde. Deze derde wagen haalde de tweede juist in ter olaatse waar de geparkeerde wagen stond. Waarschijnlijk is hij daarbij teveel naar Kolonel Townsend heeft verklaard, dat hij Maandag a.s. zijn werkzaam heden als luchtvaartattaché aan de Britse ambassade te Brussel zal her vatten. Zondag a.s. hoopt hij naar de Belgische hoofdstad terug te keren. Hij zeide geen plannen te hebben prin ses Margaret vóór die tijd te bezoeken. Townsend praatte met een groep verslaggevers bij het hek van het kasteel Eridge, in Sussex, toebehorend aan Lord Abergavenny. Hij was van het nabijgelegen Uckfield House, waar hij het afgelopen weekend prinses Margaret heeft ontmoet, naar Eridge gekomen met zijn gastheer, Lord Rupert Nevill, een broer van Lord Abergavenny. links uitgeweken, zodat hij de geparkeer de wagen raakte. De wagen schampte terug en raakte de vrachtauto die hij bezig was in te halen. Na met de geparkeerde en de inge haalde auto iu aanraking te zijn ge weest raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt. Hij reed op de iinker- weghelft nog een eindweegs door en raakte daarbij enige vrachtauto's uit te genovergestelde richting. Gebleken is, dat de geparkeerde auto normaal op een parkeerstrook stond. De wegenwacht was een band aan het plakken en op het mo ment van de botsing liep de neer Van Veen juist om zijn wagen heen. Daarbij werd hij door de truck gegrepen. Men is drie uur lang bezig geweest met hei op- uimen van de ravage. natuurkunde is dit jaar toegekend *aii twee Amerikanen, prof. W. E. Lamb van de universiteit van Stanford in <Ja- Iifornië en prof. P. Kusch, van de uni versiteit van Columbia te New York. Zij zuilen de prijs gelijk delen. Prof. du Vigrieaud is 54 jaar. Ver scheidene jaren heeft hij gewerkt aan het bepalen van de structuur der nor- morten die worden afgescheioen door slijmklieren onder de hersenen, in de afgelopen lente publiceerde hij 'n rap port over zijn werk, waaruit bleek Jat hij er niet alleen in geslaagd was qe chemische samenstelling van deze nor- monen vast te stellen, maar dat hij deze ook langs kunstmatige weg kon maken. Deze ontdekking is van groot practised belang, daar men thans geen gebruik meer hoeft tp maken van dier lijke hormonen. Tevens is de weg ze- opend voor onderzoek op het terrein van genoemde hormonen. Prof. Lamb kreeg de prijs wegens „zijn ontdekkingen aangaande de fijne structuur van het waterstofspectrum prof. Kusch wegens „zijn precisiehepa- ling van de magnetische beweging van het electron". Prof. Lamb is 42 jaar oud en prot. Kusch 44 inar. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft het advies gevraagd van de So ciaal-Economische raad inzake het vraagstuk van de arbeids- en rusttijden in broodbakkerijen. Ondanks het feit, dat 35 jaar geleden, toen de broodbakkerij-paragraaf van de arbeidswet 1919 in werking trad, aan de ongebreidelde nachtarbeid van de bak kersgezellen beperkingen werden opge legd, wordt door deze arbeiders nog steeds doorlopend gedurende een gedeel te van de nacht arbeid verricht. De staatssecretaris is van oordeel dat thans het ogenblik gekomen is, om na te gaan of hierin geen verandering kan worden gebracht, teneinde te komen tot verbetering van de sociale positie van de bakkersgezellen. Daarbij dient te wor den gelet op de eventueel daaruit voort vloeiende economische consequen ties, alsook op de belangen van de con sument. De Nederlandse regering zal bomen, struiken en planten beschikbaar stellen voor de herbeplanting van een ha park- grond in Ellenville, New York, waar het Empire State Muziekfestival wordt be houden. Het aanbod houdt verband met de over stromingen. die New York in Augustus en October hebben geteisterd en is ge daan uit erkentelijkheid voor de door dq staat New York bij de grote overstro mingen in Nederland geboden hulp. De Bilt. Donderdag 3 November 195? 10 uur: Geleidelijk begint de invloed van oceaandepressies op het weer in West- Europa toe te nemen. Een storing, die gisterochtend ten Zuidwesten van Ierland lag, heeft van morgen de wateren tussen IJsland en Schotland bereikt en vult nu snel op. Het begeleidende koufront bracht in En geland en West-Frankrijk regen.- Het kon Donderdagmorgen zijn voortgang in Oostelijke richting echter niet voortzet ten, doordat in het zeegebied tussen de Azoren en Spanje een actieve storing was aangekomen. Het koufront van d"?.e nieuwe storing zal Vrijdag West-Eurooa binnendringen, voorafgegaan door aan wakkerende Zuidelijke winden en regen. Het blijft zacht, maar de regenkans neemt toe. '-I I". m (.j Hï| f;

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1