Economische zaken Alle punten opgehelderd tijdens vooroverleg Bij on te Breda vier personen iongeluk bij Londen - Barnes Spoor,v> FRANKRIJK 2 JANUARI TER STEMBUS „Inmenging V.N. in kwestie Nw.-G uinea onaanvaardbaar" •■INDONESISCHE VERKLARING VERWACHT DERTIENDE JAARGANG No. 3247 Djakarta: „Betere sfeer" Spoelkelder totaal verwoest Eventvichtig Twaalf passagiers omgekomen Faure boekte reeds succes Chroestsjew wond zich weer op over het Westen W eer overzicht Succesvolle actie geëindigd ZATERDAG 3 DECEMBER 1933 D5 Tehuis voor D.P.'s danls zij Nobelprijs ié fl Luchthaven Rotterdam reeds volgend jaar in gebruik Oorzaak van ramp onbekend Eisenhower geheel genezen OPPERSTE SOWJET Militaire oefening in het Westland „Voor 1000 kinderen]* Minister Luns hij \ertrek naar New York: Vlaardingse treiler bij Boulogne gestrand Advertentie H.W.T.D. meldt ivorsteniceer ANTON HUiMNK !«P De gistermorgen voor Zandvoort gestrande viskotter ..Victoria" is nog dezelfde avond op eigen kracht vlot gekomen tijdens het opkomen van de vloed. De oorzaak der stranding was een zware mist. Slikker hij Lord Reading ONTSNAPT Conferentie Rotterdam; Witte de With straat 30 Telef. 11.1709 u l Postbus 1112 - Post.firo kS 424318 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags li18 uur: Telefoon 11570*1" 's-Gravenhage: Huyeensplein j Postgiro 424887 Redactie. Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klacntendienst 18.3019.30 u.: Tel 362069 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon S78R" Abonnementsprijs 82 cent per week. 22s n»- f 6.75 per kwartaal _P Losse Wmmer' ^nt Verschijnt dagelijks Tuna# Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opge maakt te 11.15 uur: Vanavond in het uiterste Zuidoosten nog wat regen. Elders opklaringen en slechts enkele ver spreide buitjes. Matige, langs de kust aanvankelijk nog krachtige Westelijke wind. Iets kouder. J December: zon op 8.30, onder 16 38; maan op 22.-12, onder 12.04. 5 December: zon op 832, onrier 16.33; maan op 22A2, onder 12.25. Directie: C. A. RËCMSG en Mr. K. VAX HOUTEN O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE discussie over de begroting van Economische Zaken in de Twee de Kamer heelt bij al de hoffelijkheid, waarmee rij van alle kanten is ge voerd, toch een scherp meningsver schil naar voren gebracht. Men kan dat meningsverschil sa menvatten. zoals de heer Hazenbosch het gisteren bij de replieken deed: Nederland ondergaat de conjunc tuurschommelingen en dus ook de prijsstijging, het maakt ze niet zelf. Vanuit dit gegeven zegt de regering en daar stemt de heer Hazenbosch mee in dat er een politiek gevoerd moet worden, die een prijrstabilise- rende invloed heeft. Die politiek is nodig, omdat de prijsstijgingen in so ciaal opzicht ongunstig werken. Vanuit ditzelfde gegeven zeggen de socialisten, dat wij onze politiek moe ten afstellen in de richting van gema tigde loon- en prijsstijgingen. De socia listen erkennen dat dit nadelige gevol gen heeft voor de „vergeten groepen", maar daar stappen zij overheen. -yCTWEL de heer Hazenbosch als minister Zijlstra heeft dit socia listische standpunt met scherpte af gewezen. Minister Zijlstra's politiek is geheel gericht op één doel en dat doel is: de stabiliteit van de prijzen. Wanneer de prijzen op hol slaan, ont staat de beruchte vicieuze cirkel van prijsstijging en loonsverhoging. Men moet die cirkel dus doorbreken. Dat is het belang van de arbeiders, omdat zij in de cirkelgang altijd een ronde achterliggen. Maar dat is voor al van belang voor de vergeten groe pen. want die m. ken in de vicieuze cir kelgang nooit één ronde mee. Zowel de minister als de A.R. woordvoerder heeft zijn verbijste ring en bezorgdheid uitgesproken over de luchthartige wijze, waarop de so cialisten dit desatreuze gevolg van hun politiek op de koop toenemen. Het bracht er de minister toe om zich op duidelijke wijze van.het P.v.d A.-standpunt te distantiëren en d< door de heren Ncderhorst en Roemen voorgestane politiek resoluut af t* wijzen. Begint volgende week ministersconferentie BEGIN volgende weck is een gemeenschappelijke Ned.-Indonesische verklaring te verwachten, over de komende ministersconferentie. De Indonesische ministers, die aan de conferentie zullen deelnemen (Anak Gde Agoeng, prof. Soemitro en de heer Kasïmo, resp. Buïtcn- land?e Zaken, Financiën en Economische Zaken) worden in de loop van de volgende week in ons land verwacht. Minister Luns, die Vrijdagavond naar New York vertrokken is om zich aan het hoofd van de Ned. delegatie bij de V, N. te stellen, noemde het mogelijk dat de Indonesische ministers in ons land zullen zijn, voordat hij is teruggekeerd. Minister Luns verwachtte binnen een week terug te kunnen keren. De gemeenschappelijke verklaring, zal indien zij komt, een bewijs zijn dat de missie van mr. Oetoyo Ramlan is gelukt, aldus mr. Luns, die zeide zich niet voor te kunnen stellen dat er nog punten zyn die tijdens het vooroverleg niet zijn opgehelderd. Gedurende, de Decern bermmnd rooit dr Belgische hoof ristod zich toor de arht*tr> man! in het stralende klccrj van duizenden lampjes, die de stad een naurdipe „tneede lichtstadmaken Dp versieringen zijn dit jaar gebateerd op dr verjaardag van de Belgische onajhankdijkheid. EZE tegenstelling Is voor beide partijen karakteristiek. Beide partijén erkennen dat kalï ook niet anders hetzelfde feitelijk» uitgangspunt, nl. de «trekking der hui dige conjunctuurontwikkeliag. Maar de socialisten stellen zich dan op het standpunt: laten we onze poli tiek nu maar op die feitelijke ontwik keling afstemmen door er mee mee te gaan, doch laat ons het tempo er van enigszins zien te vertragen. De anti-revolutionnairen daarente gen zeiden: deze feitelijke ontwikke ling is voor Nederland en met name voor de sociaal-zwakken in Nederland gevaarlijk en nadelig, laten wij trachten die ontwikkeling te niet te doen. Nu kan het zijn dat het op een ge geven ogenblik de regering niet lukt om die feitelijke ontwikkeling, die na delig is, geheel te niet te doen. Op het ogenblik is dat niet zo. In tegendeel, er is op het ogenblik pnjs- stabilisatie. Dat wijzen de indexcijfers uit. De politiek van de minister is dus geslaagd tot dusverre. Maar het kan zijn dat dit straks eens een beetje anders uitpakt. Dan kan het zijn, dat er een vertraagde en gerem de loon- en prijsstijging komt. Dat is dan al erg genoeg. Maar dan kan de minister zeggen: ik heb gedaan, wat ik kon. Maar wat de socialisten doen is het omgekeerde. Zij zeggen: probeer het maar niet tegen te houden. En doe maar datgene wat gij wilt voorkomen. Deze politiek is defaitistisch en in de grond der zaak gemakzuchtig. Zij ne men de uitdaging, die er in de huidi ge economische situatie gelegen is, niet aan. De minister doet dat wel. En dat is de verdienste van zijn beleid. Een ver dienste, die haar grootste erkenning vindt in het aanvankelijk slagen van dat beleid. Het is duidelijk, dat een goede poli tiek inhoudt, dat men strijdt tegen het kwaad, en niet dat men er op zijn sloffen weliswaar mee meegaat. LJ ET beleid van de P. v. d. A.-frac- 1 tie is dus gevaarlijk. En het is goed er op te wijzen gelijl. ook de minister deed dat het kabinet op zijn standpunt staat, de socialistische ministers incluis. De socialistische Kamerleden, de zo scherp minister Zijlstra bestrijden en die zo fel de argumenten van de heer Hazenbosch probeerden te ontzenu wen, keerden zich daarmee niet slechts tegen anti-revolutionnairen en tegen een A.R.-minister. Zij bestreden het kabinet met een socialistische minister-president en vijf P. v. d. A.-ministers. Dr. G. J. van Heuvcn Goedhart, hoge commissaris der Ver. Naties voor de vluchtelingen, heeft in Genève meege deeld dat hij.de 123.000 gulden van de Nobelprijs 1934. die zijn bureau is toe gekend. zal besteden om een tehuis te vinden voor 125 Oost-Europese vluchte- hngen. Daardoor zou een van de ellen digste vluchtelingenkampen tn Grieken land kunnen worden opgeheven.. Over de plaats, waar de conferentie zal worden gehouden, is nog geen defi nitieve overeenstemming bereikt. Neder land heeft een voorstel met betrekking daartoe gedaan en het wachten is nu op de reactie van dc Indonesische regering op het rapport van mr. Oetoyo Ram ian. Minister Luns verklaarde dat de Ne derlandse regering iedere inmenging door de V.N. in de Nederlandse souve- reiniteit over Nieuw Guinea principieel blijf! afwijzen. De Nederlandse reactie zal overigens afhangen van de houding van de landen die. het initiatief geno men hebben om Nieuw-Guinea op de agenda der V.N. te plaatsen. Minister Luns zei nog niet te weten wanneer de kwestie in de Verenigde Na ties. aan de orde zal komen. Aangezien echter de voorlopige sluitingsdatum van «"SS»? Hoewel het hoofdstationsgebouw van de nieuwe luchthaven Rotterdam eerst medio 1957 gereed zal zijn, zijn op dit vliegveld door de gemeente Rotterdam reeds zodanige voorzie ningen getroffen dat de Kon. Neder landse Vereniging voor Luchtvaart en de Nationale Luchtvaart School er reeds in het begin van volgend jaar een provisorische accommodatie zullen kunnen vinden. De administratie zal men daar kunnen onderbrengen, er komt een lokaliteit voor leerlingen en sport vliegers en er zal een eenvoudige accommodatie zijn voor het onder brengen van de toestellen. Het staat wel vast. dat reeds vol gend jaar Mei het vliegveld door de zweef- en sportvliegers in gebruik zal kunnen worden genomen. Uit welke hoek de wind ook waait, zo'n echte Gelderae worst van Hans Worst Te Deventer maakt nu alles goed. Het loodje aan de worst is Uw garantie! Topkwaliteit ...Anton Hunink! Hoe t erser - hoe lekkerder HOrlEVEBANCIEIt DEVENTER Eeuwenlang hebben de Marok kaanse vrouwen de h oofd- sluier gedragen. De laatste tijd zijn er echter tekenen, die er op wijzen, dat er aan deze gewoonte een einde voor en na wordt gemaakt: voor het paleis van de sultan in Rabat heeft een groepje vrouwen van de Istiqlal op symbolische wijze de sluier afgedaan. Deze coinbinatiefoto toont de dames de plechtigheid. de Alg. vergadering is bepaald op 10 December, zei mr. Luns het wenselijk te achten, op 5 December in New York aanwezig te zijn. „Ik hoop, dat de conferentie tussen Nederland en Indonesië, die naar wordt gehoopt bintten niet al te lange Ujd zal worden gehouden, niet ongunstig zal worden beïnvloed door wat in dc V.N. zal geschieden ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea", zei mr. Luns. De minister zei verheugd te zijn over de berichten uit Indonesië, dat ook daar de komende conferentie en de behande ling van Nieuw Guinea in de V.N. als twee verschillende zaken zullen worden gezien. Vrijdagmiddag was de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. de heer Kweedjiehoó, reeds naar Djakarta ver trokken. De heer Kwcedjiehoö deelde mede dat nij in Djakarta een persoonlijke toelich ting zal geven op de resultaten van het vooroverleg. Hij zou geen „adviezen uit brengen of speciaal overleg plegen". Een woordvoerder van de regering in Djakarta heeft meegedeeld dat er thans een „betere sfeer" heerst in Der, .Haag en dat. aan de speciale afgevaardigde, Oetoyo Ramlan. meer tijd is gegeven om de bijzonderheden van de agenda voor een Ned.-Ind. conferentie op hoog niveau uit te werken. De Nederlandse ambassadeur in Lon den. mr. D. U. Stikker, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met de Engelse minister van Staat voor Buitenlands Zaken. Lord Reading, die onlangs ee; bezoek bracht aan Indonesië, toen zich daar ook de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, bevond. De uitnodiging tot het gesprek was uitge gaan van Lord Reading. Naar AFP meldt menen diplomatieke waarnemers in Londen dat gesproken is over de verhouding NederlandIndonesië. f tvnifr .—-v—TLz MMMn In de emmerspoelkelder van het Bredase gemeentelijke vervoerbedrijf heeft zich gistermiddag omstreeks drie uur een ernstige ontploffing voorgedaan. Vier personen kwamen hierbij om het leven. Op slag gedood werden: P. Heere- ER is terecht beduchtheid voor een verkeerde werking van specialis me bij Kamerleden. Men ducht dan, dat specialisten al- een oog hebben voor het sectorbelang, waarvoor zij opkomen, terwijl zij dat oelang niet weten in te passen in een goed algemeen politiek beleid. Maar het kan ook anders! Een voorbeeld leverde de heer Van Eijsden daarvan verleden Donderdag in de Tweede Kamer. Het ging over de befaamde algeme ne handelsmargebeschikking. De heer Van Eijsden erkende dat uit een oog punt van algemene economische poli tiek op een gegeven ogenblik een der gelijke beschikking noodzakelijk kon zijn. Maar hij bepleitte tegelijkertijd de afschaffing van die beschikking voor die bedrijfstakken, waarvan inmiddels gebleken is dat ze daarvoor niet nodig Hier is dus geen in het wilde weg stormlopen tegen een uit een algemeen oogpunt noodzakelijk beleid. Maar wel een ernstige poging om de specifieke belangen van de middenstand zo ver mogelijk te behartigen. Maar dan zo ver als met een goede algemene eco nomische politiek te rijmen valt. Van alle sprekers bij het midden- standsdebat heeft de heer Van Eijsden het beste deze evenwichtigheid be tracht. Vrijdagavond laat zijn twaalf perso nen omgekomen en 35 gewond bij een botsing tussen een personentrein en een goederentrein nabij bet station Barnes in het gebied van Londen. De personen trein reed van achteren in op de in dezelfde richting rijdende goederentrein. De voorste wagon van de personentrein kantelde en geraakte in brand. Ook de achterste wagons van de goederentrein werden een prooi der vlammen. Kort na middernacht waren vijf lijken uit de ravage geborgen. De algemene verkiezingen in Frank rijk zullen op twee Januari worden ge houden, aldus is meegedeeld na afloop van een bijeenkomst van dc minister raad. Dit besluit volgt op dc ontbinding van het parlement door een decreet, dat Donderdagavond door president Coty werd getekend en op Vrijdagochtend in de Staatscourant werd gepubliceeid. Normaal worden de verkiezingen in Frankrijk gehouden op Zondag, doch tn dit geval werd Maandag twee Januari uitgekozen om te verhinderen, dat de kiezers op Nieuwjaarsdag, een belang rijke feestdag in het Franse gezin, ter stembus zouden moeten gaart. Premier Faure heeft Vrijdag een poli tiek succes op zijn tegenstander Men- dès-France behaald. Hij werd n.i. be- Sherman Adams, een der naaste medewerkers van president Eisen hower, heeft op een diner in New Vork verklaard, dat president Eisen hower nu geheel genezen is van de hartaanval die hij in September heeft gehad. De Opperste Sowjet. het „parlement" van de So wj et-Unie, zal op 23 Decem ber bijeenkomen. Op de bijeenkomsten van de Opperste Sowjet worden meestal belangrijke poli tieke verklaringen afgelegd. De laat ste vergadering is gehouden op 4 Augus tus. toen premier 3oelganin verslag uit bracht van de conferentie in Genève. vestigd als voorzitter van de „Concen tratie van Linkse Republikeinen (RGR> een overkoepelende commissie van de radicale partij en verscheidene kleinere centrumgroepen. De KGR besloot ook candidatcn aan te wijzen voor de verkiezingen hoewel de radicalen haar het recht hiertoe betwist ten. Faure hoeft op een persconferentie ver. klaarri. dat liet ontslag van de radicale ministers niet kan worden aanvaard, Volgens de grondwet dient het kabinet thans in functie te blijven. Op de vraag van een journalist, of de internationale besprekingen van Decem ber met name de Frans-Duitse onder handelingen over de Saar. voortgang zullen vinden, antwoordde Faure, dat de regering in haar geheel dient aan tc blijven en dat zij in feite al haar vol machten behoudt. Zij zoit echter_ in de periode van haar „zakenbestaan" met de grootste terughoudendheid te werk gaan. Faure gaf het volgende program van drie punten, waarmee hij de verkiezings campagne zal ingaan: 1. Goedkeuring van zijn politiek van economische expansie, met als doei ver dubbeling van de Franse levensstan daard: in tien jaar. 2. „Absolute" trouw aan dc Westelij ke geallieerden, terwijl gezocht zal wor den naar normale betrekkingen tussen Oost en West. Het streven naar ontwa pening zal voortgezet worden. 3. Coördinatie van de in Noord-Afrika. Dc leider van de Sowjet-dciegatie in Birma, Chroestsjew, heeft in een van de 2000 jaar oude Birmese tempels een bittere tirade gehouden tegen de „stupiditeit" van de Westelijke landen. Ilij richtte zich speciaal tegen Ameri ka en Frankrijk, die hij er met een gezicht root! van woede van beschul digde. dat zij Russen, die op bezoek kwamen, „ontvoerden". De episode had plaats nadat men enig houtsnijwerk had bezichtigd. Chroestsjew vond het erg mooi. Dit bracht hem tot een historische overden king. waarin hij o.m. zei: „Vóór Wil lem de Veroveraar bestond Engeland nog niet. Uw tempels zijn 2C)0 jaar oud en de hunne slechts 1000 jaar. Toch noemen zij u wilden en barbaren". Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren deze opmerking van Chroestsjew. dat de Britten de Birrrtancn als ..wilden" beschouwen, be lachelijk genoemd. De mogelijkheid beslaat, dat men in het Westland op Sint-Nicoiaasavond scho ten hoort. Mocht dit het geval zijn. dan zal men goed doen zich te realiseren, dat het 97e regiment infanterie dat staat on der bevel van de territoriaal bevelheb- ber-Wcst, daar herhalingsoefeningen houdt. Op .ven 6 December sluit het name lijk de voortgezette opleiding at met een tweedaagse oefening in de omgeving van Leiden, Den Haag en Hoek van Holland. In de ochtend van de zesde December hervormingen j zal een aanval worden gedaan op Hoek van Holland. Van de 35 gewonden, zijn er elf in ziekenhuizen opgenomen. Dit was het derde spoorwegongeluk in het gebied van Londen in iets meer dan 24 uur. Donder dagavond kwamen in Essex twee stoom treinen met elkaar in botsing en reed een ondergrondse trein in het Oosten van Londen op een andere in. Bij deze ongelukken werden 27 personeen ge wond. Dertien dagen geleden kwamen tien reizigers om en werden 106 gewond, door dat nabij Didcot in het graafschap Berk shire een trein van de spoordijk stortte. Het ernstigste spoorwegongeluk in Groot Brittanië in dit jaar geschiedde in Ja nuari, tóen 'de sneltrein York-Bristol in Gloucestershire ontspoorde. Hierbij kwa men zeventien personen om en werden 43 gewond. Lord Reading de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, heeft gisteren op zijn verzoek een onderhoud gehad met de Nederlandse ambassa deur. mr. D. U. Stikker, en met hem over zaken van '.'ederzijds belang ge sproken. Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken weigerde nader op het on derwerp van het gesprek in te gaan. Ook dc Nederlandse ambassade kon nog niets meedelen. Aangezien Lord Reading gewoonlijk aangelegenheden betreffende Zuidoost- Azië en de Stille Oceaan behandelt, neemt men aan, dat problemen, die be trekking hebben op die gebieden, be sproken zijn. DE BILT. Zaterdag 22.00 uur Een uitgebreide depressie trok ten Zuiden van IJsland naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Doordat een hc- cedrukgebied bij de Alpen nog in bete kenis toenam werden de luchldrukver- schillen bij ons groter waardoor de wind toenam en de mist die zich Vrijdagavond op uitgebreide schaal vormde werd ver dreven. Een frontale storing die de Noordzee bereikte naderde Zatcriag- oehtend vergezeld van regen het Wad dengebied Na de frontpassage trekt een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land waardoor opklaringen zullen optreden en de wind afneemt. Boven de Oceaan komt vermoedelijk een nieuwe storing tot ont wikkeling zodat morgen de bewolking en de wind weer gaan toenemen. Tegen de avond kan de regenzone van deze storing het Westen van het land berei ken. In de temperatuursverschillen komt weinig verandering. mans, 39 jaar, technisch hoofdambte naar, vader van 5 kinderen; J. van Eijkeren, opzichter eerste klas, 41 jaar, drie kinderen; K. Poppelaaps, carosse- riemaker, 52 jaar. Later is overleden de zwaar gewonde A, van Mattijsen, 31 jaar, vader van 3 kinderen. De ontploffing deed zich voor in de zg. spoelkelder voor de emmers van de vuilnisdienst. Men was hier bezig met voorbereiding voor een cabaret avond. die vanavond gehouden zou wor den. De bovenkant van de kelder was nL bedoeld ais toneel en de mannen waren bezig het toneel daarvoor in te richten. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend en er wordt naarstig naar gezocht. De ontploffing heeft de kelder en bovendien een deel van de aangren zende cantine totaal vernietigd. Enkele mensen zijn aan de ramp ont snapt. o.a. een werkman, die even weg was om een paar gordijnen, te halen om het toneel aan te kleden er. onder meer ook de baas van de cantine. die in de keuken van de cantine bezig was met kopjes wassen en die wel door de brokstukken van de ravage werd ge troffen. maar hier vrijwel ongedeerd uitkwam. Een van de werklieden heeft nog een shock opgelopen. Ern dame uit de omgeving, getroffen flUfiF èm scherf, kreeg eèr. s!ags-te.T;iite 'ah De eerste hulp werd gebode mensen van het gemeentelijk v bedrijf; politie brandweer zeer spoedig aanwezig, glas -ding DE vierde grote Trouw-aetie „Voor duizend kinderen", waarbij bontierden uit de lezerskring zich zéér verdienste lijke „handlangers" van Sinter klaas hebben getoond, is geëin digd. Vrijdag heeft Sint een bezoek gebracht aan hét vijfde en laatste kinderhuis. Dat was in Maarssen, waar een centrum voor kinderbescherming „Wil- helmus van Nassauen" onder meer verblijd is met een elee- trische trein met toebehoren. r>—v Gij allen, vrjén- IfêSj 11611 eri vriendin- fmftvt nen in den lande die een pak vaak een enorm pakket hebt gestuurd voor het andere kind dan wel één gift, be stendigde op schitterende .wijze; een goéde traditie. De actie is een doorslaand succes geworden. Duizend kinderen zijn verrast .op. een wijze, die allen, die er getuige van zijn geweest, heel dankbaar heeft gestemd. De daadwerkelijke belangstelling voor vijf Protestants-Christelijke kindertehuizen in ons land, is niet in de laatste plaats bemoe digend geweest voor bet verple gend personeel, dat moeizaam en soms op schijnbaar vergeten posten zo belangrijk werk doet. De actie is geëindigd. Wees er van overtuigd, dat ge prachtig werk hebt verricht. Wij, van „Trouw", zijn U te zamen met Sinterklaas zéér erkentelijk voor de. trouw, die ge ook dit jaar weer hebt willen betonen ten aanzien van deze inzameling, die telkenjare meer sympathie ondervindt. De directies van de vijf tehui zen zouden U gaarne zélf willen bedanken. Ge begrijpt dat dit onmogelijK is. Daarom wilt. ga wel op deze plaats de hartelijke dank aanvaarden voor alles wat ge voor het schaduw-kind hebt willen doen. Duizend kinderen bewaren een onvergetelijke herinnering aan het feest-van-het-geschenk. Gaarne zeggen we en dat in het volste vertrouwen „tot het volgende jaar!" (Van een onzer verslaggevers) ,.Hct standpunt van de Nederland se regering inzake de kwestie Nieuw Guinea is nog precies zoals ander half jaar geleden en als vorig jaar. In de Assemblée der Verenigde Na ties zal men niet meer aan het agendapunt Nieuw Guinea stilzwij gend voorbij kunnen gaan. Er zal uit eindelijk een resolutie genomen moe ten worden. Welk besluit er evenwel ook zal vallen, in elk geval is voor ons inmenging in deze affaire van dc zijde der Verenigde Naties om principiële redenen onaanvaardbaar." Dit verklaarde mr. N. 31. A. II. Luns. minister van Buitenlandse Za ken, gisteravond op Schiphol. Per vliegtuig begaf hij zich naar New York om zich daar aan het hoofd te stellen van de Nederlandse delegatie in de Assemblee der Ver. Naties. De bewindsman verleide dat nog niet bekend is wanneer Nieuw Guinea aan de orde komt. aangezien de kwestie nog in de politteke commissie behan deld moet worden. Hij hoopte evenwel dat door zijn bezoek vele misverstan den opgehelderd zullen worden. Ook meende hij dat veel zal afhangen van de houding van de landen die het ini tiatief hebben genomen om de zaak Nieuw Guinea op, de agenda geplaatst te krijgen. Sprekende over dc besprekingen, die hij gedurende twee weken heeft gevoerd met de Indonesische-ambas sadeur mr. Oetojo Ramlan, merkte mr. Luns o.m. op: „Ik kan mij niet voorstellen dat er nog punten zouden zijn die in het vooroverleg niet opge helderd zijn. De Indonesische ambas sadeur is hier gekomen om de basis te leggen en een rapport uit te bren gen." Vermoedelijk zal de ministerseonfe. rentte tussen Indonesië en Nederland volgende weck beginnen. Dinsdag zal men een gezamenlijke verklaring uit geven. Alleen over de plaats is men het nog niet eens. Wel is door Neder land een voorstel met betrekking hier toe gedaan. Bij zijn vertrek naar New York werd mr. Luns. die op 10 December hoopt terug tc keren, uitgeleide gedaan door mr. Oetojo en door de heer Patijn, directeur van het bureau Internationale Zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken. De Nederlandse treiler VL 200 is Vrijdag te Audresselles bij Boulogne, op de rotsen gelopen. Het schip, dat een lading haring aan boord heeft, werd waargenomen door een vissers- vaartuig dat naar Audresselles terug keerde. De bemanning van de VL 200, twintig man, had de bemanning van de boot uit Audresselles meegedeeld, dat zij hoopte vannacht, als het hoor water wordt, weer vlot te komen.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1