In ruil voor het van leggen „innige contacten" Westen biedt in Egypte tegen Russen op C.D.U. won de Saarlandse parlementsverkiezingen DUITSE ZEGENIET VOLLEDIG Friesland wilde de wal weer o p INDONESISCHE KOERSWIJZIGING VERWACHT Di *ie doden bij auto-ongeluk op de weg Den Bosch-Utrecht r Nieuive wending met gevaren Tsjechische vluchteling sprong bij IJmuiden overhoord Zes gewonden bij autobotsing Ernstige crisis in Djakarta Waterweg boekte 22.000ste schip Hulp voor bouw van stuivdam Jhr. Van Vredenburch ambassadeur van K.S.G. in Londen Nederlander stak radium in de zak Nieuwe veerboot van Terschelling moeilijk te water Doodstraf voor oud-minister Verdubbeling van Anierika's hulp „Afghanistan blijft neutraal" W eeroverzicht MAANDAG 19 DECEMBER 1955 v_ DERTIENDE JAARGANG No. 3260 V. „Amstelland" vervoerde vreemde passagier De verkiezingen voor de Indon. Constituante Hobby van Oostenrijks arts bracht redding Wethouder J. van Tilburg neemt ontslag Ir. S. A. Posthumus neemt ontslag als raadslid O Overstromingen in de Libanon „Atlantis" verkeerde in moeilijkheden (Van onze speciale verslaggever) Onder de politieke vraagstukken die Vrijdag en Zaterdag door de Nederlandse en Indonesische ministers in Genève zijn besproken is de kwestie Nieuw-Guinea eveneens aan de orde geweest. Van Indo nesische zijde werd verklaard dat het vraagstuk-van de souvereini- teit over Nieuw-Guinea op de ministersbijeenkomst van Zaterdag avond in het Hotel des Bergues door de Indonesische ministers te berde is gebracht. IN ROTTERDAM: Nieuwe golf van terreur over Cyprus Geneesmiddel verkregen via amateur-zender Na luchtmacht-incident Amerika en Engeland hebben Egypte financiële hulp aangebo den voor de bouw van de reus achtige dam in de Nijl bij As- soean. Reeds eerder hebben de Sowjet-Unie, Hongarije en Oost- Duitsland hulp aangeboden. Boelganin en Chroetstsjew naar huis Ned. kustvaarder in Hangoe binnengebracht Vondst met ernstige gevolgen DE GROTE WINT ER- AVONDPRIJSVRAAG van TROUW is Zaterdag begon, nen. Elders in deze editie is de tweede serie van drie tekeningen opgenomen, waaraan U "Uw krachten kunt beproeven. „Wie ben ik'? behoeft voor U geen vraag te blijven. Schrijft U de oplossing op het formu lier, dat wij in onze editie van Zaterdag jl. publiceer, den. Laat U de kans op een der schitterende hoofdprij. zen of op een der duizend andere prijzen niet ontgaan! J 1400 passagiers De Friesland" glijdt te water. V. J NOORD-KOREA ZUIVERT grutu tet SI Becember Kr/.t-Msm: Witte de WiUtOTaat SO - Teleï. 1157M u i Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 in Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 iGraver&age: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie. Tel. 111892 Adm. Tel 114402 Klachtendienst 18.30—1950 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon" 67S82 Abainementsprijjs 52 cent per week, 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 eent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNING en Sir. K. VAN HOUTEN 7houtAt Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond. IETS KOLDER. Vannacht lichte, in liet binnenland plaatselijk ma tige vorst en hier en daar vorming van mist. In de kuststreken aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Morgen geleidelijk weer toenemende bewolking, maar bijna overal droog. Ztvakke tot matige naar Oostelijke richtingen draaiende wind en temperaturen om het vriespunt. ZON' c.v MAAN 20 December: zen op 8 47, onder 16 32; maan op 11.35, onder 23 16 Hoofdredacteur: Dr. .1. A. H. J. S. BRUINS SLOT Uitstel van aanspraken op Nieuw-Guinea? Te Eindhoven is Zaterdag een nieuw gebouw van de juist tien jaar be staande eerste Nederlandse Rijkswerk- plaats voor vaklieden geopend. Minis ter Suurhoff (rechts) reikte aan de 4C.OOOste cursist, de heer W. G. Ha- braken, een oorkonde uit benevens een kist met gereedschap. Naar verluidt zouden do Indonesiërs de bedoeling hebben het geschil lussen Nederland en Indonesië over de sta tus van dit gebied voor een aantal jaren te laten rusten en midderwijl de financieel economische en culturele samenwerking tussen Indonesië en Nieuw-Guinea, onder andere door middel van de vestiging van Indone sische consuls, het toelaten van Indo- donesiërs op Nieuw-Guinea en bet aantrekken van Indonesische arbeids krachten voor de ontwikkeling van dit gebied ie organiseren. Zaterdagmiddag om 2 uur ts in IJmuiden aangekomen het Nederlandse m.s. „Amstelland" op doorreis naar Amsterdam. Voor de pier van IJmui den sprong een passagier overboord, de 27-jarige Pavl Thomasovics, geboren In Gbil nabij Bratislava. De man bleek eeai politiek vluchteling ie zijn uit Tsjecho-Slowakije, die via Met een vervaarlijke klap zijn in de sacht van Zaterdag op Zondag: om streeks half vier op het kruispunt Heem- raadssingel-Vlerambachtstraat te Rot terdam een taxi en een personenauto op eikaar gebotst. De hevig toegetakel de taxi werd tot een volkomen wrak, toen de wagen door de vaart nog een vijftigtal meters doorschoot, het trottoir op en daar, zich eerst nog tegen een boom slingerend, tot stilstand kwam. Een passerende voetganger, de 22-jari- ge J. Compas uit de Haringpakkerstraat te Rotterdam, liep daarbij een hoofd wond op. De taxi-chauffeur C. J, Koster uit de Zegwaardstraat te Rotterdam en de vier inzittenden, een familie die hij naar Schiedam moest brengen, werden ge wond, waarvan één ernstig, nL de 62- jarige A. Roza uit Schiedam. Deze moest met ernstige inwendige kneuzin gen naar de dr. Noletstic-hting te Schie- 'dam worden vervoerd. Ook de anderen werden daarheen gebracht om verbon den te worden, nl. zijn 25-jarige zoon Th-, zijn 30-jarige dochter M. en haar even oude echtgenoot. C. G. Groenewe- gen van der "Weyden. De eerste zeer onvolledige cijfers van de resultaten van de verkiezingen voor de Indonesische constituante beginnen thans binnen te komen. Uit drie plaat sen op Midden-Java blijkt, dat een groot aantal stemmen zijn uitgebracht op de P. K. I. met de P. N. I. als goede tweede en de Nahdatul TJlama op de derde en de Masjumi op de vierde plaats. Ambon meldt, dat de Parkindo tot fiu toe het grootste aantal stemmen heeft verworven, gevolgd door de Mas jumi en de P.N.I. De P.K.I. verwierf op Ambon een klein aantal stemmen. Zuid-Borneo meldt, dat de Nahdatul Ulama tot nu toe het grootste aantal stemmen heeft, gevolgd door de Masju mi. P. N. I. en P. K. I. In Midden-Sumatra is overwegend "'oor de Masjumi gestemd, gevolgd door de P. K. I. de P. N. I- en de N. TJ. Deze cijfers geven echter nog geen algemene partijverhouding weer. Duitsland naar het vreemdelingenlegi oen is gegaan, daar na een 2-jange diensttijd droste, terugkwam in Duitsland en'enige tijd terug met de Amstelland uit Hamburg in Argentinië trachtte te ko men. In Argentinië is hij van boord ge haald, enige maanden opgesloten ge weest en werd op de „Amstelland" te ruggebracht. Terug in Duitsland werd de man gearresteerd en daar men blijk baar niet wist wat? men met hem moest doen, is hij weer op de „Amstelland" gezet met bestemming Argentinië. Uit vrees voor wat hem stond te wach ten is hü bfj IJmuiden overboord ge sprongen. Na geruime tijd in het ijs koude water te hebben gezwommen (hu had voor alle zekerheid een zwemvest aangetrokken) is de Tsjech tussen de pieren opgepikt door de Katwijkse log ger KW 135, die hem aan de wal heeft gebracht Totaal verkleumd is de man naar het Antonius Ziekenhuis m IJmui den overgebracht. Het schijnt zijn bedoe ling te zijn geweest, in de Limburgse kolenmijnen werk te zoeken. Zijn toe stand op het ogenblik is ernstig. Het lijkt waarschijnlijk dat het Ne derlandse kabinet vandaag in Den Haag onnieuw zich bezinnen zal op de vraagstukken die met Nieuw-Gui nea samenhangen. Hoewel hel op zichzelf verheugend zou zijn wanneer Indonesië de strijd bijl in het geschil over Nieuw-Guinea voorlopig liet rusten wanneer dit gun stig resultaat mede een uitvloeisel zou zijn van de gematigde resolutie die door de Algemene Vergadering van de Ver. Naties over deze kwestie werd aanvaard minister Luns bracht Zater dagavond te Genève in een perscon ferentie in een verklaring aan de pera daarvoor dank aan de leider van de Indische delegatie Kri sim am en on mag men aan Ne derlandse kant niet de ogen sluiten voor de gevaren die deze koersverandering van Indonesië zou inhouden. Met name dreigt hel gevaar dat Indo nesië door het leggen van contact met Nieuw-Guinea langzaam maar zeker dit land tracht in te palmen. In een nieuwe golf van terreur zijn Zondag vijf Britse militairen en een tiental burgers bij anti-Britse ongere geldheden gedood. In Nicosia werden drie Britse militai ren in een eafè aangevallen cn ver wond Twee Britse officieren liepen ver wondingen op toen zij in het centrum van Famagusta van achteren door ter roristen werden beschoten. Verder wierpen terroristen Zondag avond drie bommen in een bar aan de grote weg van Nicosia naar de lucht haven. Hierbij werd een tiental perso nen gewond. Dr Hans Kerbler. arts in Gmuende (Oostenrijk), beleefde gisteren de dag van zijn leven. Zaterdag nog wanhoopte hij aan de mogelijkheid dat zijn vier en een half jarig patiëntje een meisje dat aan een gevaarlijke^ Bloedziekte lijdt, gered kon worden. Nergens kon hij het preparaat krijgen, dat voor de genezing van het meisje nodig was. Ten einde raad ging hij achter zijn radiozender zitten «Ir- Kerbler is radio-amateur en zond de boodschap de wereld m De boodschap werd ontvangen door de heer IJ L. Feitsma in Zwolle, die onmiddel lijk de bloedtransfusiedienst waar schuwde. Deze stelde zich in verbinding met een Nederlandse pharcnaceutische industrie, die nog een kleine hoeveel heid van het gevraagde preparaa, in haar bezit had. Gistermorgen om tien uur vertrok een vliegtuig van Schiphol naar Wenen met het geneesmiddel aan boord. Gisteravond ontving de heer Feitsma van dr. Kerbler reeds het be richt dat het bloedpreparaat onderweg is naar Gmuende. Inmiddels heeft de heer Feitsma zich op verzoek van de Oostenrijkse arts in verbinding gesteld met Amerika. Uit Boston zal nu ook een hoeveelheid van het geneesmiddel naar Gmuende worden gestuurd. Indonesische leiders hebben Zaterdag voorbereidingen getroffen voor een reeks belangrijke besprekingen tussen alle par tijen, die direct bij het luchtmacht-inci dent betrokken zijn. Er is een crisis ont staan, die op een breuk tussen president Soekarno en premier Harahap dreigt uit te lopen. Diplomatieke waarnemers voorspellen ernstige moeilijkheden indien Soekarno en het kabinet geen compromis over het leiderschap van de Indonesische lucht macht kunnen bereiken. De voorlichtingsdienst van de Indone sische luchtmacht, die over een eigen radiozender beschikt, heeft Zaterdagavond omgeroepen, dat Soekarno vandaag op de vliegbasis Tjililitan een boodschap zal richten tot de manschappen van de Auri (Indonesische luchtmacht) naar aanleiding van het incident op 14 December. Zoals bekend verhinderde toen een aan tal manschappen de installatie van vice- maarschalk Soejono, die door de regering was benoemd als plaatsvervanger van de bevelhebber der luchtmacht. Soeryadarma. Deze diende zijn ontslag in, hetgeen door So< karno tverd geweigerd. Het leger heeft in verband met de crisis drastische maatregelen genomen. Zwaar gewapende patrouilles soldaten hielden in Djakarta alle militaire voertuigen aan om ze te doorzoeken, op bevel van de nieuw benoemde leger-stafchef, generaal-majoor Nasoetion. Bij de. Gemeenteraad van Rotter dam is bericht binnengekomen van de heer J. van Tilburg, die benoemd werd tot gouverneur van Suriname, dat hij ontslag neemt als lid van de Gemeenteraad en als wethouder van Rotterdam. Zondagmiddag passeerde het Neder landse s.s. „Oresies" de pieren bij Hoek ven Holland. Daarmee was het 22.000- sie schip voor de Nieuwe Waterweg in 1955 geregistreerd. De cargadoor voor het met stuk goederen geladen schip is Hudïg en Veder. Hef schip heeft ligplaats geno men in de Waalhaven. Sir J? inston Churchill heeft hel ere- burgerschap ontvangen van Derry en inn Belfast. Vóór deze plechtigheid heeft de oud-premier van Engeland de erewacht tan Ierse Fuseliers geïnspecteerd Ir. S. A Posthumus, tot voor kort voorzitter van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid te Rotterdam, heeft medegedeeld, dat hij ontslag neemt als lid van de Gemeenteraad van Rotterdam. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd te zeggen of een van de voorwaarden van het Westelijk aanbod is dat Rus land geheel van het bouwplan wordt uitgesloten. Maar van goed ingelichte zijde verneemt Ass. Press dat dit in derdaad een voorwaarde is, ook ai word! dit niet mei zoveel woorden gezegd. De andere voorwaarden zijn dat er een vrije inschrijving moet zijn voor de bouwcontracten, dat Egypte een stabiele economie moet handhaven en dat Egypte zelf het grootste deel van de kosten zal dragen. De grootte van de aangeboden Ame rikaanse en Britse hulp is nog niet bekendgemaakt. Er worden bedragen van 70 tot 200 millioen dollar genoemd. De dam zal in totaal 200 millioen dol lar kosten. Het Amerikaans-Britse aanbod be- Op de Rijksweg Den Bosch-Utrecht onder de gemeente Empel ter hoogte van de Geniekazerne is gisteravond omstreeks 9 uur een personenauto als gevolg van de gladheid van de weg geslipt en in hotsing gekomen met een uit tegenovergestelde Tich- ting komende personenauto. Bij dit ongeval zijn 'drie personen gedood. Voorts werd één persoon ernstig en één licht gewond. De Russische premier Boelganin en de secretaris van de Russische com munistische partij Chroetstsjef zijn vandaag uit Kaboel naar Rusland ver trokken. - De Nederlandse kustvaarder Palo ma" (499 ton) is Maandagochtend door een schip van de Finse kustwacht in Hangoe, 25uid-Finland, binnengebracht. De „Paloma" maakte zware slagzij Het schip was Zondagochtend bij het eiland Dagoe in nood komen te verkeren. Een gedeelte van de dklading moest overboord gezet worden. De Paloma", die onderweg was van Kotka naar Sas van Gent, is van de gebr. Westers uit Groningen. De Nederlander jhr. mr. H, F. L. C. van Vredenburch, plaatsvervangend secretaris generaal van de NAVO, is benoemd tot leider van de \*aste afvaardiging van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap van Kolen en Staal bij de Engelse regering. De heer Van Vredenburch zal deze post op 15 April 1956 aanvaarden en zijn werk bij de NAVO neerleggen. Hij krijgt de rang van. ambassadeur." Jhr. Van Vredenburch is chef van de afdeling Politieke Zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken geweest. Hij is ook als administrateur van de inter nationale zone van Tanger opgetreden. Na de botsing is de slippende perso nenauto gekanteld en in brand geraakt. De chauffeur, een zekere J. v. d. P. uit Oss werd uit de wagen geslingerd en liep ernstige verwondingen op. Hij is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De andere drie inzitten den van de auto zijn verbrand. Een hunner kon nog niet worden gefdenti- f":eerd. De twee anderen zijn de ge broeders v.d. E., eveneens uit Oss, die resp. 18 en 19 jaar waren Een dame uit Breda, die zat in de auto, die door de slippende personenwa gen werd aangereden, werd licht gewond en is eveneens naar een ziekenhuis in Den Bosch ter behandeling overge^ bracht. Kort na het ongeluk is een derde per sonenauto ter plaatse tegen de verbran de wagen gereden, doch bij deze twee de botsing hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De Nederlandse emigrant J. Thoonen (25) wordt op het ogenblik verpleegd in het ziekenhuis te Melbourne wegens een ongewone, maar verre van onschuldige aandoening, die hem wellicht een van zijn benen zal kosten. Thoonen had een voorwerpje gevonden, dat hij voor een olienippel van een auto hield en daarom in zijn zak stak. Hij vergat zijn vondst tot hem verteld werd, dat men een radium-capsule was kwijt geraakt, die gebruikt werd voor het op sporen van breuken in pijpleidingen. Thoonen had de capsule laten zien aan vijf collega's, die het ding allen in de hand hebber, gehad. Nauwelijks was dit bekend, of men heeft Thoonen en zijn collega's naar het ziekenhuis gebracht. De vijf overigen zijn weer naar huis gezonden, maar Thoonen moest in het ziekenhuis blijven. Hij heeft een kleine brandplek op zijn been. maar het is moge lijk. dat de radiumstraïing ernstige gevol gen zal blijken te hebben, in welk geval Thoonen zijn been zal moeten missen. treft de eerste fase, namelijk cfe bouw \an een hulpdam. Rusland had huip aangeboden voor het hydro-eiectrische deel. Doei van het karwei is 800.000 ha land te bevloeien, waardoor het te bebouwen oppervlak met 30 procent wordt vergroot, en elk jaar negen mil liard k.w.u, energie op te wekken voor de industrialisatie. De Wereldbank heeft nog geen definitief besluit geno men over haar deelneming. Men ver wacht, dat een eventuele lening van ae bank 200 millioen dollar zal be dragen. De Christen-Democratische Unie van dr. Hubert Ney heeft Zondag de verkiezingen in Saarland gewonnen. De Christen-Democraten_ sloegen met geringe meerderheid de Saarlandse Democratische Partij, die onder leiding staat van de vroegere Nazi dr. Heinrich Schneider. Volgens de officiële eindresultaten behaalden de verschillende par tijen de volgende percentages van de ongeveer 600.000 uitgebrachte stemmen: Christen-Democraten 23,2%, Saarlandse Democr. Partij 24,4%, Chris telijke Volkspartij 21,6%, Duitse Sociaal-Democraten 14,5%, Communisten 6,7%, Saarlandse Sociaal-Democraten 5,9%. De verrassing van de verkiezing was het onverwacht grote aantal stem men uitgebracht op de Saarlandse Democratische Partij van dr. Schneider. Doch dr. Schneider, dr. Ney en Kurt Conrad, de leider van de Dnitse Sociaal-Democraten, slaagden er niet in de drie-vierde meerderheid te be halen die nodig is voor een amendement op de grondwet, welke Saarland economisch aan Frankrijk bindt. Deze drie partijen, die gezamenlijk in de volksstemming in October het Europese Saarstatuufc verwierpen, zuilen daarom moeten trachten tot overeenstemming te komen met de twee par tijen die van 1947 tot October van dit jaar de pro-Franse regering hebben gevormd. Deze laatste partijen zijn de Christelijke Volkspartij van de voor malige premier Johannes Hoffmann en de Saarlandse Sociaal-Democraten van Richard Kim. Zaterdag is bü de N.V. Scheepswerf „Alphen" van P. de Vries Lentsch te Alpben aan de Rijn, onder veel belang stelling het motorpassagiersschip „Friesland' te water gelaten, bestemd voor personenvervoer over de Wad-! denzee, tnssen Harllngen en Terschel ling. Het schip is gebouwd voor rekening van de N-V. Scheepvaart Maatschappij G. Doeksen en Zonen te West-Terschel ling. De doopplechtigheid werd ver richt door mej Nelly Doeksen en werd ojn. bijgewoond door burgemeester Wilschey van Alphen aan de Rijn en diens echtgeno.e, mevr. J. Witschey- van Unen. De tewaterlating werd met bijzon dere belangstelling tegemoet gezien, omdat dit schip het grootste tot nu toe op deze werf gebouwd, m vijij smal vaarwater Jangscheeps te water moest worden gebracht. Even leek het, of de „Friesland" op de walkant aan de overzijde terecht zon komen, maar het schip bo'ste slechts even tegen de walmour aan, die licht werd ontzet. Het schip zelf 'iep geen schade op Het schip biedt plaats aan een 1400 passagiers, voor wie de verblijven zijn Ingedeeld In le klas op het voorschip en 2e klas op het achterschip. Boven dien zullen er 16 auto's gelijktijdig mee vervoerd kunnen worden. Om het op rijden van de auto's te vergemakkelij- ken, zijn in de verschansing aan bslde zijden grote schuifdeuren aangebracht. Wethouder Zaadnoorddijk van Ter schelling zeide tijdens een maaltijd door de directie aan een kleine hon derd genodigden na de tewaterlating aangeboden, dat het een zeer belang rijke dag voor het eiland Terschelling was. Door het in dienst nemen van dit schip krijgt het eiland een belangrijk betere verbinding met het vaste land, hetgeen vooral van groot belang is voor De voormalige minister van Buiten, iandse Zaken van het communistische Noord-Korea, Pak Hun Tong, is ter dood veroordeeld wegens spionnage, ondermij nende actie, moord en terreur. Dit heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. Tass, dat het Noordkoreaanse persbureau aanhaalt, verklaart, dat de voormalige mi. nister er van werd beschuldigd reeds sinds De officiële zetelverdeling In het nieuwe parlement van Saarland op basis van de Zondag gehouden verkie zingen is als volgt: Christen-Democraten 1* zetels Saarlandse Democr. Partij 12 zetels Christelijke Volkspartij 13 zetels Duitse Sociaal-Democraten 7 zetels Communisten 2 zetels Saarlandse Sociaal-Demoer. 2 zetels De overwinning der Duitse partijen in het Saargebied is in Bonn met gro te voldoening begroet. In politieke kringen is men* van mening, dat de uitslag der verkiezingen de Westduitse De Ver. Staten zullen volgend jaar hun hulp aan het buitenland vrijwel verdub belen, om hulpprogramma's, waarmee de Sowjet-Unie nieuwe vrienden zou willen winnen, te overtreffen, is uit goedinge- lichte kringen in Washington vernomen. Naar verluidt, heeft de regering beslo ten het program voor hulp aan bet buiten land in het komende belastingjaar te ver hogen van 2.700 millioen tot 5.146 millioen dollar. Van dit bedrag zou 3.240 millioen bestemd zijn voor militaire en 1.906 mil lioen voor niel-militaire hulp. Men verwacht echter krachtige oppo sitie in het Amerikaanse Congres tegen zo'n sterke vergroting van het hulppro- gram. Bij overstromingen langs de rivier de Aboe Ali in het Noorden van Libanon zijn honderd personen omgekomen en worden vijftig vermist, aldus is Zondag ochtend uit Beiroet vernomen. Het merendeel van de slachtoffers kwam om het leven door instorting van huizen, die door het overstromingswater waren ondermijnd. In de stad Tripoli aan de Aboe Ali is de Arabische winkelbuurt overstroomd en zijn drie bruggen door het water meegesleurd. De kustvaarder „Ailaniis" is Zater dagavond ongeveer half elf binnenge bracht in de haven van Brest. Voor definitieve reparatie zal hei schip ver moedelijk nazi Rotterdam moeten wor den gebracht. De „Atlantis", die Vrijdagmiddag laat uit Palude bij Brest was vertrok ken rnet bestemming Bordeaux, kreeg in de vroege ochtend van Zaterdag maehineschade, ongeveer 2,5 mijl uit de kust. Men gaf toen noodseinen, om dat men vreesde op de kust te drijven. Een anker, dat werd uitgeworpen kreeg echter houvast achter een wrak in het ter plaatse diepe water, waardoor dc toestand ineens minder gevaarlijk werd. Hulp van de reddingboot werd toen overbodig. De „Atlantis" is naar Brest gesleept door de sleepboot „Abeille 26". positie bü de aanstaande Frans-Duitse onderhandeling over het Saarge bied zal versterken. Minister dr. Hans Joachim von Merkatz zei: Er is geen Saarprobleem meer de Saar blijft een staat van het federale Duitsland. Snel. met tact en omzichtigheid die nen thans de economische relaties de finitief te worden bepaald, dat zal de Frans-Duitse relaties ten goede komen en daardoor de Europese ge meenschap. Het Saargebied heeft rust, politieke wijsheid en een versterking van zijn economie nodig. Frits Heindee. perschef van de so cialisten. zei: Met een overweldigende meerderheid hebben de Saarlanders zich opnieuw voor Duitsland verklaard. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuwe regering niet vóór het nieuwe jaar met grote moei lijkheden gepaard zal gaan. Dr, Ney, die de steun heeft van de Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer, schijnt sterk gekant te zijn tegen de vorming van een coalitie met de partij van dr. Schneider, waarin vele vroe gere nati's zitten. Hij is echter niet sterk genoeg om een regering te vormen alleen met de partii van ex-premier Johannes Hoff mann. Aan de andere kant schijnt geen van de andere partijen genegen deel te nemen aan een cosuitie met de partij van dr. Schneider. Opvallend in de zetelverdeling is dat de Saarlandse Democratische Partij meer stemmen heeft behaald dan de Christelijke Volksnartij, doch in het parlement een zetel minder krijgt. Dit staat in verband met de bizondere ma nier waarop het systeem van propor tionele vertegenwoordiging in Saar land wordt toegepast. De Afghaanse minister van Buitenlandse Zaken. Sardar Nairn Chan, heeft ver klaard dat door het bezoek van Boelganin en Ch roest je w aan Afghanistan geen wij ziging komt in de neutraliteitspolitiek van het land. Hij zei dat met de Russische gasten in grote lijnen is gesproken over economi sche huip. Hij wilde geen commentaar geven op berichten over mogelijke onder handelingen over wapenaankoop. DE BILT, Maandag 10 uur. Een boven Zweden gelegen depressie heeft daar tij dens het weekeinde langdurige sneeuw val veroorzaakt. Tezamen met een boven de Britse eilanden gelegen rug van ho/^ druk hield deze depressie een aanvoer van_ arctische lucht nai- het Noordzee gebied in stand. Dit gaf vooral in onze kustprovincies aanleiding tot sneeuw- en. hagelbuien. De komende nacht zal de rug van hoge druk ons land passeren. De wind wordt dan zwakker, terwijl de vorst toeneemt. In de loop van de dag zal de invloed van een ten Zuidwesten van Ierland gelegen storing zich over onze omge ing gaan uitbreiden. In verband hiermede neemt dan de kans op sneeuwval, ditmaal vooral in het Zuiden van het land. toe. het toerisme dat in de zomermaanden igis betrekkingen te hebben onderhouden zeer Intensief is. 'met een „Amerikaanse spion", genaamd Underwood. Naam Straat Woonplaats wenst het dagblad Trouw tot 31 December 1955 gratis te ontvangen en zich te abonneren. Betaling kan geschieden per week (52 cent)/per kwartaal 6.75). Doorhalen wat niet gewenst wordt, U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan: Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1