Triest beeld Geen basis voor een regering Successen voor communisten Poujadisten en Gaullisten zijn weggevaagd z etelverdeling Ned.-Indonesische conferentie Deskundigen geen stap verder naar getuigen Djakarta Wie- faett ik? Afrikaans-Aziatisch gesprek uitgesteld? Nieuwe blokkade van Berlijn Hoog bezoek voor Tirol Het wachten is op de ministers Processen-Jungschlaeger-Schmidt STAKING LEGT IJMUIDENSE VISSERIJ LAM Weer overzicht Ni WOENSDAG 4 JANUARI 1956 VEERTIENDE'JAARGANG No. 3273 Weerbericht Franse troepen heroveren Bab-Mareklo I Geen hestedingsdwang Beurs van Parijs daalt op verkiezingsresultaat Noord-Sumatra moet op nieuw stemmen Spoorwegongeluk bij Rij ssel VERTROKKEN VAN SCHIPHOL O O COMMUNISTEN en uiterst rechtsen hebben meer dan een derde van de zetels in de Franse Nationale Vergadering behaald. De uitslag, die op enkele zetels na, bekend is, heeft de stormachtige politieke toestand, die bestond, voordat het parlement een maand geleden ontbonden werd, niet gestabiliseerd De centrumpartijen zullen, óf hun meningsverschillen moeten vergeten en samengaan, óf één cier extreme groepen moeten uitno digen aan een n.euwe regering deel te nemen. De grootste verrassing is de overwinning van de Poujadisten. Zij zullen in de nieuwe Nationale Vergadering met 49 afgevaardigden een fractie vormen die terdege meetelt. Een tweede opmerkelijk feit is de aanzienlijke zetelwinst van de communisten. Zij zullen volgens een onofficiële telling in het nieuwe parlement met 151 afgevaardigden (oud 96) de grootste fractie vormen. Procentsgewijs gingen de communisten achteruit. De gematigd linkse groepering onder leiding van Mendès-Franee kreeg zoals werd verwacht 155 zetels (voor socialisten en radicalen samen) en de gematigd rechtse coalitie van FaurePinay kan rekenen op 190 zetels. Dit is belangrijk minder dan het aantal, dat premier Faure hoopte te behalen. Door trein overreden bij redden van hondje Prinses Margaret Trawlers niet naar zee Minister Algera in Schotland Weer staking in Italië Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 <4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 18.30-1930 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 ■g-Gravenhage: Huygensplein 1 - Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tel. 114402 Kiachtendienst 18 30—1930 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788"' Abonnemerttónrijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting', geldig tot Donderdagavond. RUSTIG WEER. Opklaringen maar ook plaatselijk mist. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. ZON EN MAAN' 5 januari: zon op 8 50, onder 16 45: maan op 1 28, onder 11 50. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT FR Is een gezegde, dat elk volk de regering krijgt die het verdient De waarheid van dit woord Is nu we' heel bijzonder aan de dag getredei bij de verkiezingen in Frankrijk. Frankrijk heeft het parlement ge kregen dat het verdient. Er is eer volksvertegenwoordiging gekozen wel ke het regeren van het land nog moei lijker zal maken dan dit In de afge lopen jaren reeds was, terwijl in de samenstelling van de nieuwe assem blee vele kwade kansen steken. Dit trieste resultaat is de prijs voor hei verval van de principiële staatkunde in Frankrijk. Wie op de term „prin cipiële staatkunde" laatdunkend af geeft, die moge in Frankrijk rondkij ken om te zien, wat de gevolgen zijn van het ontbreken ervan: een onre geerbaar land, dat hierdoor grote ma teriële schade lijdt, en een ontwikke ling welke grote geestelijke gevaren voor de toekomst inhoudt. DE belangenpolitiek van Parijs wreekt zich bitter. De partijen, die wel een principieel uitgangspunt hebben, waren gewaarschuwd. De ernstige waarschuwing was er reeds zeer duidelijk vier jaar geleden, bij de verkiezingen van 17 juni 1951. Toen was het de falanx van de 119 Gaullis tische afgevaardigden, dc rechtse ex tremisten, die een schaduw legde over Frankrijk, dat zich afvroeg of hier een brede basis voor een dicta tuur werd gelegd. Generaal de Gaulle en zijn adju danten bleken uit dit hout niet gesne den te zijn. In feite hebben zij het hun gegeven mandaat niet gebruikt, en is de partij, machteloos om op te bou wen en te weinig verdorven om de magogische buit te vergaren, opge lost in de zwoele parlementaire sfeer. Heeft Frankrijk, hebben de partij leiders in Parijs in de vier jaar, waar in dit proces zich voltrok, geleerd? Het tegendeel is het geval. Wanneer het bloed onzuiver is, dan kan men met het plaatselijk cureren van een aandoening wel succes hebben, maar op een andere plaats breekt bet kwaad weer uit. In Frankrijk is dat nu gebeurd door de beweging van boekhandelaar Poujade, de rechts- extremistische opvolgster van hel Gaullisme. Aan deze beweging mag zeker geen groter opbouwend vermo gen worden toegeschreven dan aan het Gaullisme, integendeel, het demago gische gevaar heeft zich in het Pouja disme steviger genesteld. De falanx der Poujadisten Is een kleine helft van die, waarmee de Gaul listen het palais Bourbon in 1951 zijn binnengemarcheerd, maar dit is een schrale troost, gezien wat de belas- tingweigerende winkeliers in zo korte ■tijd voor elkaar hebben gebracht In een artikel in de „Neue Zürcher Zei- tung" van heden wordt nog opge merkt, dat, als Poujade nog enige maanden de tijd zou hebben gehad, hij waarschijnlijk wel op twee k drie dozijn deputés in de Assemblee zou hebben kunnen rekenen. Welnu, dit aantal is nu reeds 49 geworden. Een blyk, welk een grote verrassing het Poujadistische blok in de nieuwe As semblee betekent. Algemeen werden gisteren de Poujadisten tien zetels toe gedacht. •ra* EL degelijk heeft minister-presi- W dent Faure door zijn meesterlij ke zet van de Kamerontbinding op 2 december zijn radicale tegenstander Mendès-Franee de pas willen afsnij den voor een formidabele run naar een zege voor het door, hem gevorm de linkse blok van "het Republikeinse Front. Maar ook wilde hij het Pouja disme in zijn start overrompelen. De ze opzet is mislukt omdat de extre mistische krachten groter bleken te zijn dan verwacht was. Wat het duel Faure-Mendès-France betreft, met zijn groepering van het rechtse centrum is Faure het repu blikeinse front van Mendès-Franee de baas, maar met minder overtuigende cijfers dan men in de laatste dagen verwacht had. Binnen de begrenzing van de radicale partij is geen veran dering gekomen in het beeld, dat de ze partij na de uitstoting van Faure c.s. bood. Mendès-Franee hield de romp van de partij achter zich met 53 zetels, Faure is de leider van de splintergroep van 15 leden. In de twee grote blokken, het rechtse cen trum en het linkse republikeinse front, die het nauwst bij de regerings vorming zullen worden betrokken, hebben enerzijds de onafhankelijken van Pinay, anderzijds de socialisten van Guy Mollet de grootste betekenis. Dat toch, Mendès-Franee en Faure de meest vooraanstaande figuren zijn, ligt aan het combinatievermogen, dat in hun vleugelstellingen besloten is. Om dezelfde reden is ook de radi cale groep de centrale groep in het Franse parlementaire bestel en juist daarom brak deze partij in een meer links-gerichte en een meer rechts-ge- richte groepering uiteen. De lijn, die in Frankrijk links en rechts verdeelt, doorsnijdt de radicale partij. Frankrijk nog dieper in het moeras geraakt reeds duidelijk, dat geen van de beide gematigde groepen van Men dès-Franee en Faure in staat zal zijn een regering te vormen zonder aanzienlijke hulp van anderen. Men betreurt nu dat de verkiezingsstrijd tussen deze twee groepen zo fel ge weest is. Poujade heeft dinsdagavond wel iswaar verklaard, dat hij met ieder „wiens doelstellingen aanvaardbaar schijnen te zijn", over de vorming van een regering wil onderhandelen. Maar zijn beweging heeft zich open lijk uitgesproken tegen de huidige politieke structuur in Frankrijk. In sommige regeringskringen wijst men er op, dat de Poujadisten en com munistcn elkaar bij de verkiezings campagne erg ontzien hebben. Men acht het niet ondenkbaar, dat deze twee groepen een gemeenschappelijke stra tegie hebben, die er op gericht is het parlementaire stelsel te dwarsbomen. Elke gemai'gde regering zou verplet terd kunnen worden tussen de com munistische hamer en het Poujadis tische aambeeld. ,,Le Monde" stelde dinsdag de vraag, af het - niemand opgevallen ;s, dat „een derde van de afgevaardigden anti-parlementair en anti-democratisch is". Tijdens een persconferentie in het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zei Faure, dat de opkomst van de kiezers veel groter is geweest dan in 1951 en dat als gevolg daarvan m de meeste departe menten dc zetels vrijwel overeenkomstig de stemmentotalen zijn verdeeld onder de verschillende partijen. Dit betekent, dat vrijwel nergens lystcngrocpen de ab solute meerderheid hadden behaald. Faure gaf als zijn mening, dat de Fou- jadsten de plaats hebben ingenomen van de Gaullisten. In 1951 kregen deze van de 544 zetels van het Franse moeder land er met minder dan 107. Thans zijn zij nagenoeg weggevaagd. De Poujadistische afgevaardigden heb ben opdracht te pleiten voor bijeenroe- ping van états-genéraux, staten-generaal, die ais een soort grondwetgevende ver gadering fungeren. Verwacht wordt dat z(j alle middelen te baat zulicn nemen, inclusief obstructie, om hun doel te be reiken. Intussen heeft Faure verklaard, dat de successen van communisten en poujadis ten de centrumpartijen bijeen moeten brengen. Zegslieden van zijn twee voor naamste bondgenoten, de katholieke MRP en de onafhankelijke groep, hebben hem hierin gesteund, maar uit het kamp van Mendès-Franee is geen echo gevolgd. Deze oudpremier staat voor de keuze aansluiting te zoeken bij de communisten of by de rechtse centrumpartijen, indien hij althans een enigszins soliede basis voor een kabinet wil vinden. Het is vrijwel zeker dat de tweede Afrikaans-Aziatische conferentie, die de premiers van Ceylon en Egypte bin nenkort in Cairo wilden houden, voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. Dit heeft een betrouwbare woordvoer der in Colombo, de hoofdstad van Cey lon, meegedeeld. India en Birma zouden op het stand punt staan, dat de spanningen in het M;dden-Oostvr en de verscherping van de koude oorlog het huidige tijdstip ongeschikt maken voor zo'n bijeen komst. Verder wil Birma zich niet achter een resolutie scharen waarin Israël wordt veroordeeld. De bijeenkomst was bedoeld als een vervolg op de conferentie van Ban doeng, die vorig jaar is gehouden. Franse troepen hebben met behulp van artillerietroepen, gesteund door straaljagers, Bab-Mareklo heroverd. Bab-Mareklo in de nabijheid .van de grens van Spaans-Marokko, werd twee dagen tevoren door opstande lingen bezet. De plaats is uiterst moeilijk te be reiken. Een deel van het oorspronke lijke garnizoen is verdwenen. Men neemt aan, dat de vermisten naar de opstandelingen overgelopen zijn. Volgens Newsweek is uit geheime rapporten van de inlichtingendienst te Bonn gebleken, dat „Otto Johr. beweert, naar het Westen te zijn teruggekeerd, omdat de Oost-Duitsers voorbereidingen voor een nieuwe blokkade van Berlijn treffen". „Volgens John", aldus Newsweek, „staan de Russen lauw tegenover het idee, maar hebben de Duitse commu nisten alle voorbereidingen getroffen, om het uit te voeren. Op de bewaakte overweg bij de Nieuw- staa in Zutphen is dinsdagmorgen oe 48-jarige mevr. Israël—Stocklein door een eiectricisehe trein gegrepen en ge dood, ïlet slachtoffer was onder de da lende slagbomen doorgelopen en had de overzijde"van de spoorbaan al bereikt toen zij haar hondje dat bij haar was cn terugliep, wilde ophalen. Zij struikelde op de spoorlijnen vlak voor de aanko mende trein die haar overreed en op slag doodde. N zijn nieuwjaarsrede voor de Rot terdamse Kamer van Koophandel heelt mr. K. P. van der Mandele Be pleit voor een uitkering tn aandelen aan werknemers. Op deze wijze zouden een algemene loonsverhoging en prijsstijgingen, be nevens gevoelens van onbillijkheid worden voorkomen. Deze suggestie achten wij niet onbe langrijk. Tijdens de Chr. Sociale Cur sus te Lunteren in september heeft drs. W. Albede voor iets dergelijks gepleit. Bezitsvorming door dc arbeiders is van betekenis. Bij de gedachte van mr. Van der Mandeie willen we echter één kantte kening plaatsen, nl. deze, dat bij een eventuele uitkering in aandelen (uiter aard tn kleinere coupures) nooit spra ke zal mogen zijn van een soort „be- stedingsdwang". Vcor de werknemers moet de moge lijkheid open blijven zélf te beslissen, hoe zij van het hun toekomende deel xn de bedrijfsuitkomsten gebruik wil len maken. Door de successen van uiterst links en uiterst rechts, wordt het vrijwel onmogelijk geacht, dat gematigde partijen uit de eigen aanhang een stabiele regering kunnen vormen en het is onwaarschijnlijk, dat uiterst links de communisten of uiterst rechts de Poujadisten een gema tigde regering zullen steunen. Het is te vrezen, dat Frankrijk een tijdperk tegemoet gaat met een nog grotere - onbestendigheid dan de periode sedert de bevryding waarin het land 21 regeringen heeft gehad. De rcgerlng-Faure zal aan het be wind blijven tot de nieuwe Nationale Vergadering op 19 januari bijeen komt. Na een paar dagen van for maliteiten zal hij aftreden. Veel poli tici geloven, dat president Coty al lereerst Pinay zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Het is Hei hoofd van het Tiroolse reisagent schap. "dr. Werner Karolyi, heeft in «en interview verklaard, dat een lid van „een koninklijke familie" van plan is deze win ter de vakantie in Tirol door te brengen, Karolyi zei dat zijn agentschap uit Lon den het verzoek had gekregen uit te zien naar een suite van tien kamers voor een lid van een koninklijke familie. De ka mers moesten worden besproken in een luxe hotel in de Tiroolse alpen voor drie weken, beginnende met 6 februari. Het agentschap slaagde erin de ge vraagde ruimte te bespreken in het mo derne hotel „Astoria" in Seefeld, onge veer 15 kilometer ten noorden van Inns bruck. De Franse verkiezingsresultaten heb ben Dinsdag op de Parijse effectenbeurs geleid tot een koersdaling by opening, hoewel de omvang van de verkopen niet omvangrijk was. Het aanbod werd echter moeilijk opgenomen en op alle afdelingen werden koersdalingen ge boekt, welke tot ongeveeer 10% hebben bedragen. Handelaren vroegen 452.000 franken voor een kg goud. dat vrijdag nog 445.000 £r. deed. en 2920 fr. voor een gouden Na poleon. die vrijdag een koers van 2870 fr. had. IN Frankrijk is nu een dood punt bereikt, omdat de middenpartij en, in plaats van aaneensluiting te zoe ken, uit elkaar gaan, en rechts noch ünks in staat is alleen een regering te vormen. Want aan de kant staat het leger van de communistische deputés en de brigade van de Pou jadisten, beide op obstructie ingesteld, Wie mocht menen, dat de communis- De Indonesische parlementsverkie zingen, die 29 september begonnen en officieel 30 november eindigden, zijn nog niet voorbij. In 21 kiesdistricten op Noord-Suma- tra moet worden overgestemd. De uit slagen uit het gehele land zullen niet bekend zijn voor februari of maart. Volgens de onofficiële tellingen zijn de uitslagen voor de vier grootste partijen: Nationalisten 8.223.443, Ma- sjoemi 7.593.699, Orthodox-Radicalen 6.640.147, Communisten 6.099,942. ten bij deze verkiezingen geen zijde hebben gesponnen (enige procenten in stemmen achteruit), die vergist zich, want het Franse communisme van de laatste jaren heeft het niet best gemaakt, en zou bij meer ver antwoord beleid van de verantwoor delijk te stellen partijen thans veel slechter voor de dag zijn gekomen Voor dit trieste beeld heeft Frank rijk ons op 2 januari geplaatst: on machtige democratische partijen, en het communisme en het fascisme op hun aui-vive om toe te springen. KI. Vannacht om twee uur was de stand van dc uitslagen der Franse'verkiezingen volgens A.F.P. voor 568 zetels aldus: Communisten 151 Socialisten 94 Radtcaalgezindcn 10 Orthodox radicalen o3 Dissidente radicalen 14 Volksrepublikeinen 68 Conservatieven 97 Sociaal Republikeinen 18 Poujadisten 49 Uiterst Rechtsen 3 Andere 11 (voor het merendeel van overzeese gebiedsdelen) In 1951 was het totaal van de radicaal- socialisten, de unie van het democrati sche en socialistische verzet (UDSR) en de linkse republikeinen (RGR) 77 zetels. Dit jaar zijn de cijfers afzonderlijk ge geven: radicaal-socialisten 49, UDSR 6 en RGR 19 totaal dus 74. In 1951 kreeg de RPF. van generaal de Gaulle in totaal 107 zetels. Deze partij viel naderhand uiteen. De grootste rest groep van de RPF heeft thans 15 zetels gekregen. In 1951 kregen de onafhankelijken en de boeren 87 zetels tegen ditmaal, ver sterkt met enkele ex-Gaullisten, 97 zetels. (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse en Indonesische economische en financiële deskundigen hebben gistermiddag in Genève een laatste bespreking gehouden ter voorbereiding van de NederlandsIndonesische ministersconferentie die hedenmiddag om drie uur in het Bdïiment Electoral wordt voortgezet. De deskundigen constateren opnieuw dat geen verdere voortgang kon worden gemaakt, zolang 'e ministers niet heslist hebben over enkele principiële vragen. De eerste vraag is of de financiële en economische garanties door het uniesta tuut en de financieel-economische over eenkomsten van de Ronde Tafel-confe rentie van 1949 aan het Nederlandse be drijfsleven in Indonesië verleend, geheel kunnen vervallen en de erkenning van de oude rechten, concessies en vergun ningen evenals de verzekering van de transfer van winsten en salarissen aan de nationale Indonesische wetgeving kan worden overgelaten. Dit standpunt nemen de Indonesiërs in. Daartegenover stellen de Nederlan ders dat deze financiële en economische garanties opnieuw in een duurzaam In ternationaal verdrag dienen te worden vastgelegd. De deskundigen van beide partijen hebben gistermiddag elkanders standpunt weer uitvoerig bestreden. Van Nederlandse kant was tussen Kerstmis en nieuwjaar een aantal voor stellen overhandigd, die echter naar gis termiddag bleek geen tegenvoorstellen van de Indonesiërs hebben uitgelokt, om dat de principiële basis waarop deze Nederlandse voorstellen berusten voor hen onaanvaardbaar is. Op dat niveau der deskundigen is de impasse dan ook volledig. De komende dagen zal blijken of deze impasse ook op ministerieel ni veau aanwezig is, zodat deze onderhan delingen in een mislukking eindigen, of tot nader order worden uitgesteld. De Indonesische minister van Econo mische Zaken, prof, Soemitro kwam he denmorgen te i Genève aan.. De Neder landse ministers Zijlstra, Van de Kieft en Donker arriveerden vanmiddag op het vliegveld Cointrin. Minister Luns, het hoofd van de Neder landse delegatie vertoefde gisteravond reeds in Genève. Elf Vertrek van de getuigen d décharge van Schiphol. De heer J. Algera. Nederlands minister van Verkeer en Waterstaat, is gister avond voor een strikt privé-bezoek per vliegtuig uit Nederland te Prestwick aan gekomen. Minister Algera verklaarde niets te zeggen te hebben. Hy bracht de nacht door te Glasgow en zou vandaag een bezoek brengen aan het Nederlandse consulaat te Edinburgh. Donderdag vliegt hij van Prestvyck terug naar Nederland. (Van onze correspondent) IJMUIDEN. Het visserijbedrijf te IJmuiden is het nieuwe jaar begonnen met een staking. Voor zover de opva renden van de irawlers lid zijn van de O.V.B., een niet-erkende organisatie, heb ben zij maandag geweigerd naar zee te gaan, omdat zij éérst dinsdag wilden vergaderen over een nieuwe c.a.o. Hun aantal was groot genoeg om de trawlers, die voor vertrek gereed lagen, voor de wal te houden. Er is maandag niet één trawler naar zee gegaan. De Chr. Bedrijfsgroepen Centrale heeft de staking onvoorwaardelijk afgekeurd. De huidige C.A.O. is wel enigszins ver ouderd. doch een gesprek met de reders over wijziging daarvan is nog niet ge opend. Hangende de staking, kan er naar Dinsdagavond is een trein met mijn werkers op een goederentrein ingereden. De machinist en de stoker van een loco motief, die de goederentrein duwde, zijn om het leven gekomen. Zeven mijn werkers liepen verwondingen op. Stormen langs dc Franse kust hebben vooral op de boulevard te St. Malo enorme schade aangericht. Het geweld van de golven tvas zo groot, dat talrijke Boulevardhcu mei niet langer in hun huisert durfden te Olijven. Het is echter bij mate- riëi schade, gebleven. (het oordeel van de CBC niet worden onderhandeld. De OVB. die gistermorgen in IJmuiden met ca. 180 man heeft vergaderd, heeft verscheidene voorwaarden gesteld, o.a. verhoging van de vaste gage met 45. Er is een stakingscomité gc-vormd, dat contact met de reders moet opnemen. Men wil trachten ook de loggers en de kotters in de staking te betrekken, als zij binnenkomen. Het ligt in het voornemen a.s. vrijdag avond opnieuw te vergaderen. Indien geen resultaat wordt verkregen zou men voornemens zijn volgende week met de collectebus te gaan werken om de sta kers althans enige uitkering te verzeke ren. De Bilt, Woensdag 10 uur. Een hoge- drukgebied, dat enkele dagen achtereen ten Noorden van de Azoren lag, heeft zich in de afgelopen 24 uur naar West- Europa verplaatst, waarbij vooral in Duitsland de luchtdruk aanzienlijk steeg. Dit had tot gevolg dat de invloed van de diepe stormdepressies, die langs IJs land naar het Noordoosten trekken, nu niet verder meer reikt dan tot het Noor delijk deel van de Noordzee. De depressies stuwen weliswaar grote (Van een onzer verslagevers)- DIJ MIJN TERUGKOMST kan ik •L' wellicht meer zeggen dan na..." zei onderluitenant b.d. J. Hoenders uit Dordrecht dinsdagmorgen op Schiphol, even voordat hij met tien andere Nederlanders met de „Proton" naar Djakarta vertrok, om .daar te getuigen in het proces-Jungschlseger, dat zich nu reeds vele maanden voortsleept. De heer Koenders, wiens naam tij dens het proces werd genoemd in verband met enkele droppings in In donesië, had bij zijn vertrek niet veel te vertellen; de meeste op hem afge vuurde vragen liet hij onbeantwoord. Wel deelde hij mede, dat hij zal wor den gehoord zowel in 'het proces tegen Jungschleeger als in de zaak-Sqhmidt, welke laatste hij indertijd gekend heeft als commandant van het Cen traal Doorgangskamp in Djakarta. „JungschUeger ken ik niet persoon lijk" aldus de heer Koenders, die niet met zekerheid kon zeggen, hoe lang deze groep van getuigen a dé- charge weg zal blijven. Het visum is dertig dagen geldig, maar het kan, indien nodig, verlengd worden. De elf Nederlandse getuigen zul len tijdens hun verblijf in Djakarta logeren in hotel Des Indes. Onder hen is ook generaal-majodir A. J. A. Fe- reira, die van 1950 tot' 1953 hoofd was van de Nederlandse Militaire Missie m Indonesië. Generaal-majoor Pereira, die zal getuigen in de zaak- mjle richting Jungschleeger, verwachtte over veer- --t-en ^agen weer terug te zijn. Wat van het Noordzeegebied cn Scandinavië maar door de verplaatsing van het hoge- drukgebied naar Duitsland kan deze zachtere en vochtige lucht in de onderste lagen van de atmosfeer niet verder over ons land doordringen. Alleen langs de Waddenkust stroomde zachter en vochtiger lucht tijdelijk bin nen Het weer in ons land blijft ook Donderdag onder invloed van het hoge- drukgebied boven Duitsland zodat in het heersende weertype weinig veran dering komt. [ATUURLIJK doet u mee aan onze grote Winter- avondprasvraag. Waarom zou u dai ook niet doen? Het vmden van de oplos sing Is op zichzelf al een bekroning van het werk en als u daarenboven nog eeB van de meer dan duizend prijzen kunt verdienen, dan slaat u twee vliegen In één klap Kijkt u van daag nog even op pag 3? U vindt daar dan drie nieuwe op gaven. Weet u ze niet alle drie? Scha kel dan uw gezin of uw kennissen m Wie niet sterk ls, moet slim zijn. Veel succesl hem tijdens de verhoren, die op 6 januari zullen aanvangen, zal worden gevraagd, was hem niet bekend. Het gezelschap bestaat verder uit de heren E. J. H. Bertin, adjunct directeur van het bijkantoor van De Nederlandsche Bank te Maastricht, E. de Vries, gezagvoerder van de K.P.M., A. Sjjnja, voormalig ambte naar van het departement van Land bouw, J. Pantus, pensionhouder- te Maastricht, bij wie Jungschlaeger in 1951 logeerde, en luit. kol. L. B. Duitz, kol. W. Wierda, kapitein R. J. Nolten, majoor J. van Tuin en ser geant J. L. Verschoor, welke laatste evenals Koenders allen deel hebben uitgemaakt van de voormalige Ned. Militaire Missie. De Indonesische regering heeft In een officiële verklaring medegedeeld, dat de Nederlandse getuigen volledige bescherming zullen genieten en het Indonesische grondgebied ongehinderd zullen kunnen verlaten. „Had Ik die garantie niet gekregen, dan was ik beslist niet vertrokken", merkten ver scheidene leden van het gezelschap op. Een nieuwe staking is gisteren in Ilahe uitgeroepen. De ambtenaren van de provinciale kantoren van het Italiaanse ministerie van Financiën hebben het werk voor drie dagen neergelegd om kracht bij "te zetten aan hun eisen voor een betere klassering.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1