Modellen van Ned waterwegen personen omgek' asver Baby ernstig gewond door rattenbeten Geen gemakzucht Babysitter DRAMA IN HEILOO Geen Amerikaanse interventie roelneimngen van waterloopkundig laboratorium naar wasiiu vertrokken Britse troepen naar Jordanië en Cyprus Weeroverzicht VEERTIENDE JAARGANG No. 3291 WOENSDAG 25 JANUARI 1956 Weerbericht DE SALARIËRING BIJ HET RIJK TRIEST GEVOLG VAN WONINGNOOD Tsjechische wapens via Joegoslavië naar Egypte PROEVEN IN NOORDOOSTPOLDER Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. ZACHTER WEER OP KOMST Langzaam toenemends bewolking met morgen plaatselijk wat sneeuw of regen. Naar zuidoost krim pende en tot matig of krachtig tóenemende wind, later draaiend naar zuidwest. Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag stijging van temperatuur. ZON EN MAAN 26 Januari: zon op 8.32, onder 17.17; maan op 16.15. onder 7.23. Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 'j-Gravenhnge: Huygensplein i Postgiro 424367 Redactie: Tei. 111892 Advertentie-afd Tel. 114402 Dordrecht Scheffersplein 3 Postgiro No. 424208 Telefoon 4570 Klac'ntendienst na 17.30 uur 7314. Gouda: Fluwelensingel 104. Red. Tel. 2867. Adv. TeL 4735 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Directeur: H. DE RUIG I N het onlangs verschenen jaarver- slag van de Nederlandse Associa tie voor Practijk-examens is erop ge wezen, dat het aantal examenkandida ten voor sommige belangrijke studie vakken van iaar op iaar terugloopt. De oorzaak hiervan zou voor een deel gevonden moeten worden in de huidige hoogconjunctuur. Veel jongelui, die thans gemakke lijk een baan vinden, gaan denken, dat voortgezette studie er niet zo erg meer op aankomt. Wie zo denkt, maakt natuurlijk een lelijke vergissing. Die zou dat wel eens op onaangename wijze kunnen ondervinden zodra de omstandigheden veranderen. De huidige gang van zaken mag nie mand gemakzuchtig maken. Wie vooruit wil in de wereld, zal er hard voor moeten werken en onder geen beding zijn studie mogen ver waarlozen. WIJ zijn van meet af aan gelijk wij ook op 21 december jl. in de Tweede Kamer tot uitdrukking brach ten sceptisch gestemd geweest ten aanzien van de conferentie Nederland Indonesië. Het welslagen van een dergelijke conferentie hangt namelijk af van het vertrouwen dat men in de andere deel nemer aan het gesprek stelt. Wanneer wij hierover vertrouwen spreken dan hebben we daarbij niet de mensen per soonlijk op het oog, maar de politieke formatie, waarvan de mensen deel uit maken. Het vertrouwen van Nederland in de Indonesische staatsleiding nu, was deerlijk geschokt. Zo zag de Nederlandse regering het ook. Minister Luns we herinnerden er gisteren nog aan heeft het uitdruk kelijk zo gesteld. Wanneer de verhou ding tussen Nederland en Indonesië zal verbeteren dan moet dat blijken uit een radicale verandering ten aanzien van enige handelwijzen en methoden, die de Indonesiërs zich veroorloven tegen over Nederland en tegenover Nederlan ders en die tussen rechtsstaten onder ling eenvoudig onbestaanbaar geacht moeten worden. Het geval-Van Krie ken en de zaak der gevangenen, die al jaren gevangen zitten zonder dat er een proces aanhangig gemaakt is en de aan de gang zijnde processen zon der dat een volledig competente ver dediging aanwezig is, waren daar de voornaamste van. Er was aanvankelijk enige aanlei-' ding te verwachten, dat het kabinet-Ha- rahap, dat vrij was van P.N.I.- en com munistische invloeden, in dezen iets zou doen. Sommige uitlatingen wezen In die richting. Maar reeds op 21 de-t cember moest geconstateerd worden' dat de mate en het tempo der veran-i deringen uitermate teleurstellend wa ren. Daarmee was de grondslag der' besprekingen te Genève reeds ernstig aangetast. Want om vertrouwen in be-, iprekingen te hebben, om bepaalde dingen tegenover een gesprekspartner op zich te nemen moet men in de soli diteit van deze geloven. Dat is men tegenover het eigen land verplicht. Sindsdien is het ten aanzien van deze punten het geval-Van Krieken uit gezonderd hoe langer hoe slechter gegaan. Het geval-Van Empel is toch eigenlijk een klap in het gezicht van; de Nederlandse regering. van 9 maart 1955 in te trekken. Vol gens deze beschikking mogen de pro centuele marges, die de groot- en kleinhandelaren bij verkoop van een goed op hun inkoopprijs plaatsen niet groter z(jn dan het percentage, dat in de periode van 1 januari tot en met 30 september 1954 werd betekend, verminderd met het percentage van de niet meer geheven omzetbelasting. Minister Zijlstra heeft de intrekking van deze beschikking gisteren op de Hoge Veluwe tegenover vertegenwoor digers van cïe handeldrijvende midden stand. met wie hij evenals met de vertegenwoordigers van de Nederland se industrie diepgaande besprekingen heeft gevoerd over de strikte voortzet ting van de politiek tot stabilisatie van de prijzen, aangekondigd. Naar wij van officiële zijde verne men. heeft het gesprek, dat minister Zijlstra gistermorgen met de vertegen woordigers van de industrie en gister middag en -avond met die van de han- (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken beeft, naar wij van bevoegde zijde vernemen, het voornemen binnenkort de prijzenbeschikking handelsmarge (Van onze Haagse redacteur) Het rapport van de commissie van loondeskundigen, die een onderzoek heeft ingesteld naar een w.véntueel ver schil in salariëring bij het,rijk en het particuliere bedrijfsleven, zal op 31 ja nuari a.s. gepubliceerd worden, nadat het op die dag in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg aan de orde zal zijn gesteld. Dit heeft minister Beel aan de Eerste Kamer medegedeeld. i>ƒ■.".-■ Dat in de vrijere loonpolitiek een ge vaar schuilt voor het overheidsperso neel acht de minister niet denkbeeldig. Dat ook de vrijere loonvorming be perkt zal worden door een bepaalde coördinatie, waarop een centrale instan tie toeziet, maakt het volgens de mi nister mogelijk een weg hiervoor te vinden. Minister Beel beraadt zich over de vraag of de kwestie der huwende en gehuwde ambtenares niet op een andere wijze kan worden benaderd, waardoor wellicht in belangrijke mate aan de ge rezen bezwaren tegemoet gekomen kan worden. Dit beraad is nog niet geëin digd. DAAR Is in de tweede plaats het ge knoei om toch maar de kwestie van de soevereiniteit over Nieuw-Gui- »ea, die. volgens duidelijke 'afspraak niet op de agenda van de conferentie zou komen, daar toch op te krijgen. Van het begin af heeft deze zaak ver keerd gelegen. Dan was het die weer en dan weer deze Indonesiër die over deze aangelegenheid een onjuiste voor stelling van zaken gaf. De zaak was duidelijk. Blijkens de resolutie in de Verenigde Naties was het algemeen bekend dat de soeverei- niteitskwestie niet behandeld zou wor den. Want deze resolutie verwees naar de gemeenschappelijke verklaring van beide regeringen over de agenda der conferentie, waarbij de soevereiniteits- kwestie nadrukkelijk uitgesloten werd. Toch hebben de Indonesiërs in Ge nève uit ten treure. geprobeerd deze taak toch besproken te krijgen en daar toch een uitspraak over te krijgen. Op deze wijze wordt zaken doen met de Indonesiërs toch wel een beetje moeilijk. Als hei met de vier jonge hondjes van de familie Browne in Nashville in de Amerikaanse staal Michigan, zo doorgaat, zou het teel eens kunnen gebeuren, dat ze opgroeien tot de eerste kakelende honden ter wereld. Aangezien moeder hond raak „gaal jagen", heeft een rltode Island-hen zich het lot van de vier verlaten kleinen aangetrokken, hetgeen de hondjes best bevalt. Ook de echte moeder t:an de diertjes heeft tot nu toe geen enkel bezwaar tegen deze vreemde babysitterlaten horen. Op de foto het vreemde gezelschap b{jccn In eerste instantie werd dit model gedeeltelijk gevonden in de havenuit breiding van de gemeente Rotterdam nabij de Botlek. Met het modelonder zoek werd beoogd een havengebied te ontwerpen met o.a. een minimum aan slibgevaar en een maximum aan nau tische veiligheid. Op dit geprojecteer de havengebied zijn van invloed de door Rijkswaterstaat in voorbereiding genomen plannen tot verbetering van de Waterweg en een eventuele afslui ting van de Oude Maas. Plannen die op zichzelf ook nog het nodige model onderzoek vereisen. Door de gemeente Rotterdam werd in verband met de problemen van de oude havens en de oeververbindingen ook modelonderzoek nabij de bruggen noodzakelijk geacht. Toen bovendien grote bedrijven ge ïnteresseerd bieken te zijn bij een mo del van het tussen gelegen gedeelte werd in Kraggenburg besloten tot com binatie van de beide modellen te ko men, door het tussendeel ook uit te bouwen. Voor dit model waren de voorschrif ten zodanig dat een onderzoek naar de stromingstoestanden in verband met slib en zandtranspont en navigatie moest worden ingesteld. Ook moest worden nagegaan de getijbeweging, waarbij tegelijkertijd met zoet en zout water moest worden gewerkt. Tot op heden was dit in het laboratorium nog niet gelukt; doch men hoopt bin nen een jaar ook de zoet- en zoutwa terbewegingen op een preciese wijze te kunnen nabootsen. Het voorgestelde model heeft ten slotte een lengte gekregen van 500 me ter en «en breedte van 6 a 7 meter. De werkzaamheden van het laboratorium hebben intussen betrekking gehad op de voltooiing van een modelgedeelte van de eerste Petroleumhaven, in ver band met proeven betreffende het Bot- lekhavencomplex en de rivierenverbete ringen. In de tweede plaats kwam een modelgedeelte gereed van de Rotter damse Waterweg van Kralingscheveer E lf ten slotte. We moeten ons toch ook afvragen: wat is deze rege- ïing-Harahap waard? Is zij nog repre sentatief voor Indonesië na de gehou den verkiezingen? Die vraag mag ze ker gesteld worden, nu de grote ortho doxe Moslim-party, uit het kabinet getreden is. "Want die partij moge in het zittende parlement weinig zetels hebben, in het komende, van over en kele weken, is zij zeer machtig. Wat voor zin hebben onderhandelin gen met een regering, als men er niet op kan rekenen dat hetgeen zou wor den afgesproken straks zal worden ge honoreerd door het parlement? De ervaring met de overeenkomst van het vorig jaar is op dit punt ook al niet moedgevend. Daar wil het parle ment in Indonesië ook niet aan. Wij kunnen dan ook op het ogenblik treinig heil zien in het voortzetten van besprekingen, die niet resulteren kun nen in een wezenlijke overeenkomst, omdat er nu eenmaal geen overeen stemming is. De Indonesische regering doet het voorkomen dat die er wel is. De Ne derlandse regering spreekt dat natuur lijk tegen. Zo iets alleen al moet tot voorzichtigheid nopen. Want wat is een gesprek waard als men elkaar, üa zoveel met elkaar gepraat te heb ben, over het resultaat daarvan zo te genspreekt? (Van onze correspondent) De acht maanden oude baby van de familie J. F. Gobhis du Sart te Kampen is zo ernstig gewond door rattenbeten dat bet kind moest worden opgenomen in het Stadsziekenhuis. De beten hadden hevig bloedende wonden veroorzaakt, o.a. in de wangen, de oren en in de tong, tcnvyi het maar weinig scheelde of het kind had ook een aantal beten in het keeltje op gelopen. Het gezin, dat bestaat uit vader, moe der en vijf kinderen, woont reeds zeven jaar in een „uitgewoonde" woning aan de Morresteeg no. 3. Ook in Kampen be- Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft onthuld, dat Britse elitetroepen overgebracht zijn naar de Arabische staat Jordanië, waar Bittannlë's bolwerk door anti-Westelijke relletjes bedreigd wordt. Volgens een zegsman voor het minis terie zijn twee eskadrons van een RAF- regiment verleden week per vliegtuig naar Amman overgebracht. Het betreft hier een normale troepenbeweging. De, zegsman deelde mee, dat de betrokken manschappen o.m. tot taak zullen krijgen manschappen van het Jordaanse leger op te leiden voor de verdediging van de RAF-installaties in het land. Dit nieuws kwam tenviji de regenng- Eden steeds meer elitetroepen zond naar Groot Brittannië's laatste grondgebied in het Midden-Oosten, het eiland Cyprus. Model ran het Noordereiland bij de Maasbruggen te Rotterdam. Volgens betrouwbare berichten heeft president Tito van Joegoslavië erin toe gestemd, dat Tsjechische wapenzendin gen, bestemd voor Egypte, ter bespoedi ging van het transport over Joegoslavisch grondgebied zullen worden vervoerd. Volgens dezelfde betrouwbare bron zou deze (geheime) overeenkomst tussen de i Egyptische premier Nasser en president Tito gesloten zijn tijdens het bezoek dat Ti!o onlangs heeft gebracht aan Egypte.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1