Nationaal woord? Nieuwe koude golf teistert Europa GENÈVE NA PRECIES EEN MAAND WEER OP GANG Al Ruim 65.000 emigranten meer naar Amerika Ontploffing in Belgische mijn eist acht mensenlevens Expl PLAN IN BRITS PARLEMENT: Ook Nederland in Gemenebest Kater naar emigreerde Amerika Reecis 200 slachtoffers van de vorst Weeroverzicht Weer een vorstperiode voor de deur Misverstanden opgehelderd" mers Brand bij Simson in Mijdrecht Uitzonderingen voor gezinshereniging osie op 815 m onder de grond Grootste stap naar verenigd Europa T>!> i PONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3304 Weerbericht Poujade mag in ons land niet over politiek spreken Lacoste nieuwe minister- resident Algerije Overheidspersoneel 4 vakantietoeslag Tweede Kamer maakte afwijkende voordracht K EISENHOWER STELT VOOR: o Rusland biedt Jemen wapens aan V> Eisenhower spreekt met Mayer Brief van Pineau aan Molotow O Zilveren guldens Een nieuwe Siberische koudegolf teisterde Europa vandaag en deed het aantal doden, dat de winter tot dusver heeft geëist, stagen tot ongeveer 200. In Griekenland en Turkije woei een ijzige Oostenwind. In Italië voert de politic en het leger een verwoede strijd om tientallen door de sneeuw geïsoleerde dorpen te bereiken. Zweden meldde de laagste temperatuur sinds het jaar 1900. Engeland en Frankrijk, juist bekomen van de koudegolf van de vorige week, maakten zich op voor een nieuwe vorstperiode. Robert Lacosta, thans minister voor Financiële en Economische Aange legenheden, is tot minister-resident voor Algerije benoemd. Vacature-Rekenkamer D. J- Gerritsen no. 1 I Vier punten Geen concessies Een woordvoerder van de Indonesische regering heeft er in Djakarta op gewe zen. dat de Indonesiërs bij hun stand punt zullen blijven en geen concessies zullen doen om tot een compromis te komen. Premier Harahap heeft gisteren PRESIDENT EISENHOWER heeft het Amerikaanse Con gres verzocht de „onbillijkheden" uit de immigratiewetten te ver wijderen en jaarlijks 220.000 im migranten toe te laten. Thans is dit aantal 154.657. De president acht verhoging van het aantal verantwoord wegens de snelle groei en de goede economische toestand van het land. ff EEN speciale commissie van het Britse Lagerhuis werkt .aan voorstellen om landen als N e d e r la nd, Griekenland, Israël en'. Indonesië tot aansluiting bij het Britse Gemenebest uit te nodigen. De voorzitter van de commissie, het conservatieve lid Patrick Maitlant heeft de mogelijkheid geopperd dat de Westeuropese Unie (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanderi) 'als één blok lot het gemenebest toetreedt. Maitland vertelde, van een Nederlander een brief te hebben ontvangen, waarin deze had geschreven dat „van elke duizend Nederlanders er 999 liever zouden sterven dan tot het gemenebest te behoren". „Maar dat is de reactie van slechts één man", zei Maitland. „Er zijn anderen die een ware interesse tonen en wij kunnen niet aannemen dat zij slechts de ene op de duizend vertegenwoordigen". (Van een onzer verslaggevers) DE 4-JARlGE kater MONTY van de -familie Durksz uit Leeuwarden is een nieuw leven begonnen. Met de „Seven Seas", een charterschip van de Holland Amerika Lijn, is het dier gister middag vanuit Rotterdam naar de Verenigde Staten vertrokken. Niet omdat Monty er hier niet langer (katten)brood in zag, maar omdat de heer en mevrouw Durksz niet naar Grand Rapids wilden emi greren, zonder hun dierbaar ge worden trouwe viervoeter. de en voor een verdere verbetering van Rotterdam: Witte de Wiihstraat 30 Telcf. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •«.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Geldig tot vrijdagavond. STRENGE VORST Enkele overdrijvende wolkenbanken met hier en daar enige lichte sneeuw. Strenge tot zeer strenge vorst. Matige, af en toe vrij krachtige, wind tussen Oost en Noordoost. ZON EN MAAN 10 febr. zon op 8 07 uur, onder 17.42 uur, maan op 7.05 uur, onder 18.36 uur. piiecteur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H, <J. S. BKUINS SLOT WE moeten thans iets zeggen over het nationale woord van prof. Banning. Hij schreef dat hij zich met vreug de realiseerde dat de tegenstelling klerikalisme - antiklerikalisme uit de Nederlandse politiek gaat verdwijnen. De antithese van weleer, zo voegt hij daar ter verklaring aan toe, heeft haar scheppende kracht verloren dat is voor ons volk als geheel een zegen. Wij geloven dat de zaak juister en scherper gesteld zou zijn indien prof. Banning niet gesproken had van het verdwijnen van de tegenstelling kleri kalisme - antiklerikalisme, maar van het verdwijnen van eeen „antiklerika le" mentaliteit bij de socialisten. Want in Nederland is zeker bij de Anti-Hevoiutionairen en Christelijk- Bistorischen nooit sprake geweest van klerikalisme. Zowel Lohman als Kuy- per was antiklerikaal. Maar de so cialisten waren, op het voetspoor van hun Duitse, Franse en Belgische vrienden in het verleden, behept met een mentaliteit waardoor ze dat nooit hebben kunnen of willen zien. Ze wa ren dus op hun manier „antikleri kaal" en vierden dat uit tegenover Anti-Revolutionairen en Cbristeüjk- Historischen. Het was niets anders dan een gevecht tegen windmolens. Maar daarom niet minder kwaadaardig, want daardoor werden de door hen bestreden partijen in een verkeerd daglicht gesteld. PROF. BANNING doet in dit z.g. nationale woord niet anders. Hij acht nl. die tegenstelling voor het ver leden nog niet zo ongerechtvaardigd al is hij blij dat zij verdwijnt. Want hij zegt ter verklrring, dat de antithese van weleer haar scheppen de kracht heeft verloren. Wij menen evenwel en prof. Ban ning moet dat maar eens tegenspre ken, maar dan graag gemotiveerd als hij dat kan dat er in de tijd toen volgen* prof. Banning de antithese nog wel een scheppende kracht was van klerikalisme bij de prot.-chr. partijen evenmin sprake was als he den het geval is. Want de antithese is geheel Iets andera dan de tegenstelling klerika lisme - antiklerikalisme. De antithese wil op de politiek toegepast zeggen: in vraagstukken van politiek en samenleving speelt het geloof, speelt de vraag hoe wij tegen over Gods Woord staan, een beslis sende rol. En naarmate deze waar heid meer omstreden wordt, wordt de noodzaak van christelijke organisatie in het algemeen en van christelijk- politieke organisatie in het bijzonder, meer in het oog springend. De tegenstelling klerikalisme - anti klerikalisme is de tegenstelling tussen hen die wel en hen die niet van oor deel zijn dat de politiek gedirigeerd moet worden vanuit de kerk. Als wij dan acht slaan op het feit dat ons van de zijde van de door braak steeds verweten wordt dat de christelijk-politieke partij de kerk van haar plaats verdringt en als namaak- kerk optreedt, dan krijgen wij het gevoel dat de moderne klerikalen eer der in haar rijen dan in de onze te zoeken zijn. Tegen deze achtergrond vertoont de vreugde van prof. Banning dan ook merkwaardige aspecten. TEN SLOTTE nog iets over die scheppende kracht van de anti these. Wij hebben nooit geloofd aan de scheppende kracht van de anti these. Wij geloven wel aan de schep pende kracht van een openbaar leven dat zich wil richten naar Gods Woord En wij geloven ook wel in de schep pende kracht van een openbaar-leven dat dit niet wil. Al zal dan het resul taat van deze verschillende krachten verschillend zijn. Het enige dat wij hier nu nog willen opmerken is dit, dat de antithese al thans deze scheppende kracht op brengt dat-zij prof. Banning in zijn politiek van vandaag nog geheel be heerst. Want het is deze antithese en anders niets, die hem brengt tot het zingen van dit oude liedje. Laten wij al het andere maar aan anderen over laten, zegt hij: iaat ons voorlopig nog maar even volhouden met het oude liedje te zingen „want dat blijkt nog verduiveld hard nodig". Wij zijn dat met hem van zijn standpunt uit eens. Wij erkennen op ons standpunt de realiteit en het gevaar van de doorbraak. Van de bevrijding af en reeds hiervoor heeft ons blad daartegen gestreden omdat wij de realiteit en het gevaar ervan zagen. Maar laaf' prof. Banning nu toch ook niet menen dat de antithese als politieke realiteit verdwenen is. De antithese verdwijnt thans even min als vroeger, omdat predikanten en andere christenen liberaal of socia list worden. Het gevecht wordt moeilijker, de verleiding gevaarlijker, maar het za kelijke, principiële geschil wordt daar niets anders van. Eigenlijk vindt Banning dat ook. Anders vond hij zijn strijd van van daag ook niet zo bitter hard nodig. Waarmede wij maar willen zeggen dat zijn nationaal woord nogal leeg blijkt te zijn. Van 16 januari tot 6 februari heeft de Nederlandsche Bank voor 9.716.992 aan zilveren guldens in omloop gebracht. In Turkije zijn tot dusver 12 doden geteld. Er woeden de ergste sneeuw stormen sinds 1943. Met legcrvrachtwa- gens probeert men de geïsoleerde dor pen en steden in Thracic te bereiken waar een voedseltekort dreigt. In Griekenland zijn tot dusver zeker 14 mensen om het leven gekomen. Griek se en Amerikaanse vliegtuigen laten le vensmiddelen vallen boven de bergdor pen, die van de buitenwereld zijn af gesloten. De regering overweegt de al gemene verkiezingen van 19 februari uit te stellen. In de plantentuin, te Leiden slaat één dexer dagen het .Jlatzen Slangenblad" in bloei. Verumcht ttordt dat de plant 13 februari in bloei sal slaanDe bloem, da grootste ter icereld, wordt 1 >/2 m. hoog gr» 2 meter-breed. Gisteren f* mei hef ontsluiten tftih' dé reüjeknop da eerste fase ingegaan. De bloem groeit acht tot twintig cm. per dag. Namens de minister van Justitie is dezer dagen aan de algemeen secre taris van de Nederlandse Conserva tieve Partij medegedeeld, dat het de minister uit in de pers circulerende berichten was gebleken, dat bij het hoofdbestuur van de Nederlandse Conservatieve Partij het voornemen bestaat de heer Poujade uit te nodigen in Nederland enige spreek beurten te houden. De minister van Justitie heeft aan de Nederlandse Conservatieve Partij mededeling gedaan dat hü ten aan zien van dit voornemen ernstige bezwaren heeft. Het hoofdbestuur van de Neder landse Conservatieve Party heeft zich naar aanleiding hiervan in verbinding gesteld met zijn juridische adviseurs, teneinde te laten onderzoeken, welke betekenis aan deze mededeling dient te worden gehecht, en welke conse quenties deze heeft met het oog op het recht van vergadering. Verleden week is men het In de Ccn trale Commissie voor Georganiseerd overleg eens geworden over een verdub beling van 2 tot 4 procent van de va kantietoeslag voor het overheidsperso neel. De ministerraad moet hierover nog een beslissing nemen. Vermoedelijk zal dat volgende week gebeuren. -** -v DE BILT, 9 febr. Boven het Oostzee gebied. Duitsland. Frankrijk en onze streken waaien thans oostelijke winden, die zeer koude lucht uit Rusland aan voeren. In Polen daalde de temperatuur de afgelopen nacht plaatselijk tot 30 gra den onder nul. In Duitsland kwam 10 tot 20 graden vorst voor. In de loop van de nacht werd ook Nederland overspoeld door de koude lucht, in Zuid-Limburg vroor het vanmorgen weer 10 graden. De komende nacht worden nog aan zienlijk lagere temperaturen verwacht. Aangezien de huidige weersfoestand vrij stabiel is, moet op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst worden gerekend. Nu het grootste deel van Europa weer in de greep van de winter is gekomen, wijkt de zachte oceaanlucht uit in de richting van de Poolstreken. Op Spitsbergen komt lichte dooi voor en uit IJsland werden vannacht temperaturen van 10 graden boven nul gemeld. In Italië zijn wolven op pad. De hon ger heeft hen uit de bergen naar de bewoonde streken gedreven. Tot dusver zijn in Italië 35 doden gemeld. Men vreest, dat er in de geïsoleerde dorpen en op de ingesneeuwde wegen nog meer slachtoffers zijn gevallen. Boven de Zuid-Italiaanse bergen zoekt een vliegtuig naar een passagierstrein, waarvan men al twee dagen mets heeft gehoord. Het gehele Italiaanse schier eiland, waar het zelfs 's winters mees tal zonnig is, meldde vorst. Er wordt nog kouder weer verwacht. In de straten van Stockholm reden de gehele nacht auto's om daklozen onder te brengen. In "de St, Steven's Kerk al leen reeds werd aan 160 mensen on derdak verleend. In Falun, in Midden-Zweden, vrcor het 36 graden Celsius, de laagste tem peratuur, die daar tot dusver in deze eeuw gemeten werd. De meteorologische dienst in Berlijn meldde, dat het nieuwe koudefront uit Polen kwam en onverbiddelijk in Wes telijke richting trok. In West-Berlijn werden speciale localiteiten geopend, waar men zich kan verwarmen. In Oostenrijk werd bij een lawine een toerist gedood. ïn de landen achter het IJzeren Gor dijn schijnt bittere nood te heersen. In Polen Is de brandstof gerantsoeneerd. Hongarije heeft ook te kampen met ge brek aan kolen. Vele Hongaarse scho len zijn voor een maand gesloten. Er is voedseldistributie. In vele Hongaarse steden Js geen vlees of vet verkrijgbaar. Londen had binnen acht uur zachte regen, ijskoude winden, sneeuwjacht en heldere zonneschijn. De temperaturen zullen vannacht volgens de verwachting tot 11 graden Celsius dalen. In Oslo wordt vannacht een vorst van 17 graden Celsius venvacht. In Parijs was de temperatuur vandaag om het vriespunt. Het aantal doden tengevolge van de koude is tot dusver: Frankrijk 50, En geland 38. Italië 35. Duitsland 15. Grie kenland 14, Turkije 12, Denemarken 11 Oostenrijk 6. Zwitserland 4, Zweden 3 Joegoslavië 2. Spanje 2, België L (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de heer D. J. Gerritsen, directeur Rijks begroting van het departement van Fi nanciën als no. 1 op de voordracht ge plaatst ter vervulling van de vacature onder de leden van de Algemene Re kenkamer. De heer Gerritsen die bij vorige gelegenheden door de Algemene Rekenkamer reeds op de lijst van kan didaten voorkwam, die dit college aan de Tweede Kamer voorlegde, prijkte ditmaal n!"t op deze kandidatenlijst. De heer Gerritsen diened echter buiten de aanbeveling van de Algemene Reken kamer om een sollicitatie bij de Tweede Kamer in en werd vanmiddag met 38 stemmen van de 74 de volstrekte meerderheid dus als no. 1 op de voor dracht geplaatst, die aan H. M, de Ko ningin zal worden aangeboden. De heer Mallïs de Vries, no. 1 van de kandida tenlijst van de Algemene Rekenkamer, kreeg 33 stemmen. Bij de stemming over de tweede naam op de voordraoht ver kreeg laatstgenoemde de volstrekte meerderheid der stemmen. Gistermorgen om elf uur is In Genève in het voorlopige parlement meegedeeld LAAS Zachariasse uit Goes is altijd bereid u heel wat over vliegtuigen te vertellen. Bewegende stipjes in de lucht herkent hij feilloos als een Haw ker Huntereen DC-6B, een super- conn ie of wat het dan ook mag zijn. Deze 16-jarige leerling van het chris telijk lyceum voor Zeeland heeft zo lang en nauwkeurig allerlei plaatjes van vliegtuigen bekeken dat hij nu mag gelden als een behoorlijk vlieg- t uigh er kenner. De koninklijke luchtmacht van ons ■•aderland moedigt zowel militairen als burgers aan om zo veel mogelijk vliegtuigen te herkennen en om nit streven wat op te vrolijken worden -epelmatig wedstrijden on touw gezet. in een wit scherm worden dan he°' kort minutieus plaatjes geprojecteerd. 8de laatste ontmoeting toist Klaas Zachariasse alle aanwezige kopstukken ten die waren er, zo meldt ons de luchtmachtvoorlichtingsdienstin ver bazing te brengen. Als winnaar wer- trok hij met een prijs van twintig gul den. Laat nu de rector van het lyceum, waar Klaas kennis zit te vergaren, de oud-vlieger Daniël Ba rends van Soesterbera zifn.' de eerste plenaire zitting van de Neder lands-Indonesische conferentie sedert 7 januari geopend. ïn deze bijeenkomst, die twee uur duurde, zijn volgens een Nederlandse woordvoerder alle agenda punten ter sprake gebracht. Des mid dags kwamen de deskundigen bijeen. Vanmorgen zou weer een vergadering van dc ministers worden gehouden. Een Nederlandse woordvoerder heeft verklaard, dat alle misverstanden over procedurekwesties zijn opgehelderd. Zo wel in Nederlandse als in Indonesische delegatiekringen kon men de mening horen, dat het hernieuwde persoonlijke contact in een prettige sfeer is verlo pen. Tijdens een gesprek tussen mr. Luns en minister Anak Agoeng is o.a. ook ge sproken over de toelating van mr. Van Empel tot de verdediging van Jung- schlager en Schmidt. Naar hel A.N.P. verneemt zijn het in het bijzonder de volgende onderwerpen waarover nog overeenstemming dient te worden bereikt: de formulering van een gezamenlijke verklaring over Nieuw- Guinea om een gesprek in de toekomst mogelijk te maken, een geschillenrege ling, de vraag of nationale wetgeving zou kunnen prevaleren boven internationale overeenkomsten en de kwestie van de Nederlandse arrestanten, over welke kwestie, naar kan worden aangenomen, ook buiten conferentieverband bespre kingen worden gehouden. dat de resultaten die tot dusver door de delegatie zijn geboekt de in 1954 bereik te reeds hebben overtroffen, Harahap zei, dat de aarzeling, die de Nederlan ders thans aan de dag leggen om de resultaten te ondertekenen, voortkomt uit het verlangen om het oude akkoord te handhaven. De premier verklaarde, dat de Indo nesische aanspraken op Nieuw-Guinea op hoog niveau zijn besproken hoewei er nog geen regeling van de kwestie is bereikt. De weg is gebaand voor de toekomstige regering om de kwestie in de Ver. Naties en rechtstreeks met Ne derland verder te behandelen. Bedenkelijk, wijl innerlijk tegenstrijdig en dus zwak is de politiek die Mollet inzake Algiers voorstelt," aldus schreven wij op 2 februari bij het optreden van het ka- binet-MoIlet. Eerder dan wij konden verwachten en in een vorm die niet erger kon, vinden deze woorden hun bevestiging in de gebeurtenissen in Algiers. Het is niet een gebrek aan flink» heid, maar het is het willen van twea zaken die elkaar uitsluiten, dat Mol» let m de onmogelijke situatie heeft gebracht waarin hij verkeert. Wat de Algerijnse Fransen willen en wat da mohammedaanse Algerijnen willen sluit elkaar uit. Men zal dus op de een of andera manier moeten kiezen. 's-GRAVENHAGE, 8 feb. Bij K.B. zijn bevorderd tot dirigerend officier der Rijkspolitie 3e klasse de officieren der Rijkspolitie le klasse F. M. C. Offer mans, hoofd van het bureau reserve- Rijkspolitie bij de staf van de algemeen inspecteur van Rijkspolitie, en L. Stoor vogel, toegevoegd aan de commandant van het district Middelburg der Rijks politie. niet meer naar hun ras worden gevraagd.- 5. Voor tijdelijke visa zullen geen vingerafdrukken meer worden geëist. De toelatingsbepalingen zullen voorts niet langer toe passelijk zijn op personen, die de Ver. Staten op doorreis naar een ander land binnenkomen. 6. Jaarlijks worden 5.000 mensen toegelaten die voor Amerika met het oog op talent of kennis zeer aantrekkelijk zijn. Op nationali teit zou daarbij niet moeten wor den gelet. 7. De eis dat men een jaar tn de V.S. moet hebben gewoond alvo rens met een Amerikaanse staats burger te mogen trouwen, moet vervallen. (Van één onzer verslaggevers) Door tot nu toe onbekende oorzaak is het magazijn-gedeelte van de Simson-Rubberfabriek te Mijdrecht vannacht uitgebrand, wat een schade betekent van anderhalf a twee ton. Men was echter tegen brand ver zekerd. De 60 a 70 werknemers kun nen hun werk ongestoord voort zetten. De voorstellen van Eisenhower ko men op het volgende neer: 1. De toegestane aantallen immi granten worden gebaseerd op de volkstelling van 1950 in plaats van op die van 1920. 2. Het aantal immigranten uit het bekken van de Middellandse Zee, vooral uit Italië en Griekenland, wordt verhoogd. De aantallen per land worden vastgesteld op basis van het totale aantal im migranten sinds 1924. Niet ge bruikte delen van contingenten zouden het volgende jaar moe ten worden verdeeld ove* de lan den die hun aantal wel geheel volmaakten. 3. Procureur-generaal Herbert Brownell krijgt de bevoegdheid in speciale gevallen uitzonderin gen te maken. Op het ogenblik is voor elk uitzonderingsgeval een wetsontwerp nodig. De bui tengewone bevoegdheden zouden slechts gelden voor vreemdelin gen met nauwe verwanten in de V.S. (dus bij gezinshereniging), oudstrijders en functionarissen van godsdienstige organisaties. 4. Vreemdelingen die een aanvraag om een visum indienen, moet Zeven Italiaanse mijnwerkers en één Algerijn werden gisteren gedood b(j een ontploffing In de mijn Rleu-du-Coeur In Quaregnan (België). Vijf Italianen werden gewond. De dertien mannen werden op een diepte van 815 meter door de ontploffing verrast. De meesten van hen zijn gestikt door het gas. Drie van hen werden be dolven onder tonnen kolen en stenen, die van de wanden gescheurd werden door de kracht van de explosie. Sommige mannen wisten zichzelf te redden door zich te verschuilen in een gat in de muur van de galerij toen het explosiegas langs hen door de galerij blies. De ontploffing vond kort voor twaalf uur plaats. Er waren toen 20 man bene den. De ontploffing was een zogenaamde „coup de poussiere". De mijnwerkers noemen haar vulkaan. Koning Boudewijn is in dikke mist van Brussel naar üe plaats van de ramp ver trokken en bracht een bezoek aan de gewonden, die zich goed genoeg voelden om bezoek te ontvangen. De Italiaanse ambassadeur Baron Mi chael Scammaea heeft tijdens het red dingswerk eveneens een bezoek aan de mijn gebracht. Mijningenieurs hebben verklaard, dat de lijken van de drie mannen die bedol ven werden niet voor morgen aan de oppervlakte gebracht zullen kunnen worden. De ontploffing zou te wijten zijn aan de verandering van het weer. Na enige dagen vorst steeg de temperatuur van daag boven het vriespunt. Het regende en er hing mist. Van diplomatieke zijde in Cairo wordt meegedeeld dat de Sowjetunie wapens heeft aangeboden aan het kleine konink rijk Jemen. De woordvoerder deelde verder mee, dat een Sowjet-missie op het ogenblik in Jemen is om de voorwaar den te bespreken. Zoals wij reeds in een deel van onze edities meldden, zijn gisteren op de ri vier de Noord ter hoogte van de Kin- derdyk twee schepen op elkaar gevaren. Op bovenstaande foto ziet u links de „Harpen 57" die aan de voorsteven werd geramd door de lichter „Will Paul". De „Will Paul" liep uit zijn roer, en drong nadat de sleepbootkapi tein ternauwernood een botsing verme den had, twee meter in de roef van de „Harpen 57". Een vrouw en haar kind die zich in de roef bevonden, wisten tij dig een goed. heenkomen te vinden. i Vanuit een speciaal voor dit doel ontworpen reistas heeft Monty giste ren verbaasd, en ook wel enigszins angstig, de bedrijvigheid gadegesla gen die onlosmakelijk met het ver trek van een groot passagiersschip is verbonden. Het beest heeft vermoedelijk niet beseft dat het zo'n bijzondere passa gier was op de „Seven Seas". Maar wei zal Monty zich deze dag vele ma len hebben afgevraagd, waarom hij ineens zo dikwijls gefotografeerd moest worden. Niet te weten dat het geen dagelijkse gebeurtenis is, wan neer een kater naar Amerika emi greert Meen echter niet dat het voor een kat zo eenvoudig is ons land te ver iaten, Geneeskundige maatregelen ble ken hier al evengoed nodig als voor de baas en de bazin. Er moest zelfs een speciale gezondheidsverklaring aan te pas komen om Monty intocht m de Verenigde Staten te verlenen. Ten slotte geeft het geen pas als de immigratie van een Hollandse kat een epidemie onder zijn Amerikaanse soortgenoten ten gevolge heeft In het ruim is een speciaal hokje uitgezocht, waarin Monty tijdens de overtocht kan vertoeven. Hier zal Rei- na, het 13-jarig dochtertje van de fa milie Durksz, af en toe wat van het kattebrood neerleggen dat speciaal voor deze zeereis werd meegenomen. Het heeft de familie 38 gulden ge kost om het trouwe huisdier mee te nemen. Op onze vraag aan Monty of hij voornemens is dit geld in het land der onbegrense mogelijkheden op een of andere wijze terug te verdie nen, kregen wij slechts een niets zeggend (onvervalst Nederlands miauw ten antwoord. President Eisenhower heeft gisteren met René Mayer, president van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap gesproken. Mayer deelde verslaggevers na zijn oezoek mee. dat Eisenhower hem nogmaals de verzekering gegeven had. dat hij de boven-nationale K.S.G. ais een begin van de Europese integratie beschouwt. Mayer verklaarde verder, dat ook de Euratom ter sprake gekomen was maar hij wees er nadrukkelijk op, dat geen verbintenissen waren aangegaan. De New York Times bericht uit Lon den dat het plan om het Britse gemene best politiek en economisch aan West- Europa te koppelen nog niet rüp Is voor bespreking door het Britse kabinet, maar dat de voor- en nadelen op hoog rege ringsniveau ernstig tegen elkaar worden afgewogen. De Britse voorstanders betogen dat een unie met het gemenebest in heel Europa zal worden toegejuicht als het einde van het traditionele Britse isola tionisme ten aanzien van de gebeurte nissen op het vasteland. Zij zijn verder van mening dat verwezenlijking van het plan van de grootste betekenis zou zijn om een oplossing voor de Duitse en Franse problemen te vinden. De technische en materiële hulpmidde len van West-Europa zouden, indien zo'n unie gevormd werd, de huidige langzame ontwikkeling van het gemenebest twee of drie keer zo snel kunnen laten ver lopen. De voorstanders van het plan zeg gen verder, dat de unie van 270 miljoen Europeanen met de 500 miljoen van het gemenebest grote gebieden zou openleg gen voor dc arbeidskrachten, het geld en het wetenschappelijke en industriële kunnen van Europa. Het conservatieve lid, Sir Robert Boothby heeft bovendien een onlangs door de Privy Coucil gedane uitspraak aangehaald volgens welke de koning van Belgie, de koninging van Nederland en de koningen van Zweden. Noorwegen, Denemarken en Griekenland allen Britse onderdanen zijn aangezien zij directe af stammelingen zijn van koningin Sophia van Hanover. „Is niet de tijd gekomen om deze lan den uit te nodigen tot het gemenebest toe te treden? vroeg Boothby. Hij be- ufJ'J 1 ^beding tot het gemene- oest „de grootste stap naar een verenigd nen°Pa *S ®edaan" zou beteke- Christian Pineau, de nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft m een persoonlijke brief aan Molotow, dat SSISche collesa- verklaard, hij hoopt op „samenwerking ter u g man de vrede in Europa" aldus heeft „Tass", het officiële Sowjet- persbureau, bekendgemaakt. „Jnf. bri?f is .dinsdag door de Franse oyerhandSd. MolJtoï'verWaa^fS £ethA: «O

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1