Deelnemers starten half zes in de ochtend Geschillenregeling knelpunt in Genève Frankrijk vastbesloten in Algerije te blijven Kolentransport via havens van eigen keuze Godsdienstig woord NIEUWE KOUDE GOLF OVER NEDERLAND D Schiermonnikoog weer geïsoleerd Veren gestaakt Meer openbaarheid Vliegtuigen laten voedsel vallen W eeroverzicht Raad van ministers E.G.K.S. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3305 Weerbericht Eden terug in Londen Radiotoespraak van Mollet Joden verlaten landen achter IJzeren Gordijn O V-< INSDAG wordt de Elfstedentocht gehouden. Nadat een nieuwe koudegolf Nederland heeft overvallen en er voorlopig geen uit zicht is op een wat mildere temperatuur, kon gisteravond laat in Leeuwarden dit besluit zonder veel risico worden genomen. Lang is er in de vergadering van het Elfstedencomite gewikt en gewogen tussen zaterdag, maandag en dinsdag. Ten slotte kwam dus dinsdag uit de bus, voornamelijk omdat dan de deelnemers zich nog tjjdig op deze monsterschaatstochtkunnen voorbereiden. T)E kwestie van de geschillenregeling tussen de beide landen is een zeer VI-moeilijk punCgeblclcen- bij- de woensdag in Genève hervntte Nederlands- Indonesische besprekingen. Duidelijk zijn de verschillen van ópvattting ten aanzien van déze regeling, die in de plaats zal moeten komen Van het Uniehof van Arbitrage en de overige regelingen die voortvloeiden uit; de Nederlands- Indonesische Unie, aan de dag getreden tijdens een persoonlijke ontmoeting tussen de beide delegatiehoudcrs, de ministers Luns en Anak Agoeng. Gisteravond bleek dat de standpunten na 314 uur vergaderen nog evenver uit eikaar lagen ais woensdagavond. Morgen wordt de volgende bijeenkomst van de ministers gehouden. NIET NODIG'9 i Iets gelukkiger WERELb VAK VERBOND NAAR CAIRO? RAZENDE sneeuwstormen en bittere kou teisterden gisteren Europa over een front van 4000 kilometer, van de Noordkaap tot Ongematteerd Geen cellophaan Ceder verpakt van Vroeger De sigaar fijn... die iierken iki SCHIMMELPENNINCK 35 Ct. DE Franse premier Guy Mollet heeft donderdagavond in een radiotoespraak uit Algiers ge zegd, dat Frankrijk er voor zal vechten om in Algerije te blijven. Hij drong er bij de Franse kolo nisten en de Mohammedaanse Algerijnen op aan zich niet door de extremisten aan beide kanten te laten meeslepen. Turkije. Het aantal doden ten ge volge van de kou is tot 206 geste gen. Centraal Zweden maakte melding van de laagste tempera tuur van deze eeuw, 33 graden onder nul. Rome kwam onder de sneeuw te liggen, de zwaarste sneeuwstorm sedert 16 jaar. In Turks Thracië werden steden en dorpen geïsoleerd. Zweden te koud Oostenrijk-lawines II Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-1930 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 1157,00 •g.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro* 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 "Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand. 0.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat sneeuw. Vannacht matige tot strenge, morgen overdag matige tot lichte vorst. Overwegend zwakke wind. ZON EN MAAN 11 febr. zon op 8.05 uur. onder 17.44 uur, maan op 7. 27uur, onder 17.44 uur. Nieuwe maan 22.38 uur. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. <J. S. BRUINS SLOT HET woord van prof. Banning voor deze tijd is, naar hij zelf schrijft, vooral een godsdienstig woord. En wat zegt hij daarin nu? 1. Sprekende op het culturele vlak ben ik bereid de lof te zingen van anti revolutionairen en rooms-katholie- ken omdat zij in;de tweede helft der 19de eeuw hun schouders gezet hebben onder de emancipatie van hun volksgroepen, die uit een gewel dige achterstand moesten worden opgetrokken. 2. Wanneer Ik godsdienstig spreek, moet ik zeggen dat het zonde ge weest is, dat de a.-r. hun politiek die typisch middenstandspolitiek Is geweest hebben opgediend on der de leuze: vóór of tegen Christus. Deze vereenzelviging van partij politiek en het gebod van Christus is het enorme kwaad, door deze politiek aan het godsdienstig leven aangedaan. VfjU willen allereerst de lof van W prof. Banning nader bezien om ons daarna met de blaam bezig te houden. Prof. Banning klopt ons voorge slacht in gedachten goedkeurend op de schouders en hij vindt het maar flink, dat zij zo voor de emancipatie van hun volksgroep hebben gevoch ten. Want daar zat een geweldige ach terstand. Zo iets wat wij nu noemen: een achtergebleven gebied. Wij zien de zaak een beetje anders. Ons voorgeslacht heeft niet zozeer voor zichzelf, voor zijn emancipatie gevoch ten als wel voor de zaak van het recht. Niet voor zijn recht, maar voor het nationale recht. Datgene wat de A.-R. politiek en de hele Prot.-Chr. po litiek in beweging gezet heeft, was niet een kwestie van de staatkundige en maatschappelijke verheffing van een achtergebleven volksdeel. Het mo tief was om in de door godsdienstig neutralisme en door de beginselen van 1789 verwereldlijkte Nederlandse staat weer tot gelding te brengen en tot haar recht te doen komen de ge dachte, dat een nationale staatkunde alleen maar een Christelijke staatkun de kan zijn. Het is deze gedachte, die de achter gebleven volksgroep heeft geëlektri- seerd. Het ging haar niet om haar zelf. Het ging haar om Nederland. En dat deze gedachte en haar politieke uitwerking die volksgroep zelf heeft opgeheven is een bijkomende omstan digheid. Maar daarom ging het niet. De lof van dr. Banning is dan ook een lof, die de mensen zelf stellig zouden hebben afgewezen. Want het ging die ménsen in het wat dr. Banning noemt culturele vlak er eigenlijk alleen om dat te doen, wat dr. Banning al hebben wij op zijn formulering van de zaak zelf wel enige kritiek zonde noemt De zonde te kritiseren en een be paald gevolg van die zonde te prij zen, kan dr. Banning beter achterwe ge laten. EN nu de blaam: het is zonde een politiek, die typisch middenstands- politiek geweest is, op te dienen onder de leuze: vóór of tegen Christus. Het zou ook zonde geweest zijn als de a.-r. destijds arbeiderspolitiek hadden bedreven, voegt dr. Banning er aan toe. Hiertegen merken wij op, dat dr. Banning hier blijk geeft de A.-R. poli tiek noch In haar bedoeling, noch in haar feitelijke aard noch in haar ge volgen, te verstaan. In haar bedoeling niet. Want de A.-R. politiek heeft zich niet gericht op de verheffing van een volksgroep. Zij heeft een bepaalde visie op wat ge rechtigheid was, een visie die zij zich bij het licht van de Heilige Schrift had verworven in de Nederlandse staat kunde geïntroduceerd en getracht het overheidsbeleid onder het beslag daar van te brengén. IN haar feitelijke aard niet. Dr. Banning spreekt zo achteloos weg van middenstandspolitiek. Maar de A.-R.politiek is voor meer dan drie kwart van de tijd van haar bestaan uitsluitend beheerst geweest door de «chóolkwestie, de kiesrechtkwestie en de sociale kwestie. Die drie kwesties "waren, geen middenstandsvragen en geèn arbeidersvragen, het waren na tionale vragen, waar de vraag der ge rechtigheid, die men niet los kan ma ken-van de eisen der Schrift, en waar de vraag van de aard en de om vang van het overheidsgezag, die men niet'los kan maken van wat de Schrift daarover impliciet en expliciet zegt, de voornaamste van waren. IN de gevolgen niet Prof. Banning zegt, dat die politiek een enorm kwaad aan het godsdienstig leven heeft gedaan. Wij ontkennen dat. Dé A.-R. en C.-H.politiek, de strijd voor de chr. school en de chr. sociale actie hebben het geloofsleven in sterke mate bevorderd. Zij hebben de harmonie tussen leer en leven bevorderd. Zij hebben "de mensen geleerd dat het er om ging niet slechts te geloven, maar in harmonie daarmee te trachten te handelen naar Gods wet. Zij hebben instellingen geschapen, die voor het geloofsleven bewarend en stimulerend hebben gewerkt. Voor de A.-R. ia de keus voor hun partij nooit geweest een identificatie met de keus voor Christus. Maar wel hebben zij getracht in de keus voor hun party en in het werk in hun par tij de gehoorzaamheid aan Christus in praktijk te brengen. - Prof Banning is er in zijn godsdienstig woord geheel naast. Dinsdag Elfstedentocht op goed berijdbaar ijs De 26-jarige Artliurine Lucy, om wie in Amerika zoveel beroering is ontstaan. Mej. Lucy werd als eerste negerslude.nte tot de universiteit van Alabama toege laten, maar dit verwekte zo'n storm van protest, dat men haar nu om veiligheids redenen de toegang tot de colleges ont zegd heeft. Haar advocaat heeft een gerechtelijke actie legen de deken van de universiteit aangekondigd. De wedstrijdrijders zullen om half zes in de ochtend op het Van Harinxma- kanaal tc Leeuwarden starten: daarna volgen de toerrijders. De tocht zal om de zuid gaan, met als eerste etappe dus Leeuwarden—Sneek. De toestand van het ijs is aanmerke lijk verbeterd door de dooi op woensdag. Op het ijs verscheen toen een laagje water, dat door de recente vorst spiegel glad is gevroren. Een uitzondering hierop maakt in het Elfstedentraject het Wijkeler Hop. De gemeente Gaasterland heeft echter toegezegd alles te zullen doen om daar verbetering in te brengen. Was er dus goed nieuws voor de schaatsliefhebbers ook gisteren wer den weer overal In den lande schaats wedstrijden gehouden minder gunstig werd de hernieuwde koude ontvangen Dit leidde er toe, dat die voor woens dagavond aangekondigde vergadering van de ministers van beide delegaties op verzoek van de Indonesiërs werd uitgesteld tot gistermorgen. Toen hei zover was. werd de bijeenkomst nog eens een halfuur uitgesteld, nu ech ter op verzoek van de Nederlandse delegatie. De bijeenkomst duurde ten slotte een uur en werd des middags voortgezet. In Nederlandse delegatiekringen werd woensdagavond vernomen, dat voor Nederland een goede geschillen regeling een zaak van groot belang moet worden geacht. Het schijnt ech ter, dat de Nederlandse delegatie be reid is gebleken, de geschillenregeling tussen beide landen te beperken tot het financieel-economisch terrein. Van Nederlandse züde wordt dit reeds een belangrijke beperking geacht. Anderzijds echter dient deze be perkte regeling naar Nederlandse op vattingen een regeling te zijn, die de mogelijkheid inhoudt om een geschil voor de internationale rechte? te bren gen. De Nederlandse gedachtengang schijnt te zijn, dat een goede geschil lenregeling reeds oen grote preven tieve werking heeft. Overigens heeft het Nederlandse voorstel voor een geschillenregeling uitsluitend betrekking op kwesties zoals naturalisatie van Nederlandse belangen in Indonesië, de schulden regeling en de transferregeling. Van Indonesische zijde werd de in druk verkregen, dat men blijkbaar moeilijk een regeling kan aanvaarden, die het brengen van een geschil voor ss Sinds vanmorgen vijf uur is de grote motorpont van de veerdienst Schoon hoven—Gelkenes, die de verbinding on derhoudt tussen de Alblasserwaard en de Krimpenerwaard, wegens drijfijs uit de vaart genomen. Alleen voetgangers en tweewielige voertuigen kunnen nog met een kleine motorboot worden over gezet. Ook de veerdienst Renkum—Heteren in de Betuwe is wegens drijfijs voor alle motorverkeer gestaakt. Voor voet gangers en wielrijders bestaat er voor alsnog gelegenheid te worden overgezet. Het pontveer dat de verbinding tussen Beusichem en Wijk bij Duurstede onder houdt is wegens ijsgang uit de vaart genomen. Als gevolg van dc aanwezigheid van drijfijs op de Maas bij Maastricht is de scheepvaart vanmorgen stilgelegd. Ook op het Julianakanaai is praktisch geen scheepvaart meer. Behalve de stuw bij Borgharen werden alle andere stuwen in de Maas gestreken. Het pontveer Kinderdijk—Krimpen aan de Lek, dat evenals het uit de vaart eenomen pontveer Schoonhoven—Gelke- nes, de verbinding tussen de Alblasser waard en de Krimpenerwaard onderhoudt, zal tot nader order alleen tussen zes uur des morgens en zes uur des middags ge motoriseerd wegverkeer overzetten. Des avonds en des nachts is dit veer dus voor automobielen gestremd. Voetgangers en rijwielen kunnen nog des avonds tussen 18 en 22 uur worden overgezet. Wegens ijsgang is het pontveer Panner- den—Doornenburg sinds vrijdagmorgen voor alle verkeer gestremd. de Internationale rechter in laatste instantie mogelijk maakt. In tegenstel ling tot hel Nederlandse standpunt zal men van de gedachte uitgaan, dal, daar gebleken is dat het Uniehof niet heelt gewerkt, een geschillenregeling niet nodig is. Woensdag is noch de kwestie- Nieuw-Guinea, noch die van de arres tanten verder ter .sprake gekomen. Donderdagmiddag heeft onze ambassadeur in Engeland, mr. D. U. Stikker m het gebouw tan de Tweede Kamer een door Max Nauta geschilderd portret van Churchill, geschenk van een Nederlander, die onbekend wenst te blijven, overgedragen aan de Tweede Kamer, waar voorzitter mr. Kortenhorst het portret in ontvangst nam. Na de overdracht schijnt mr. Kortenhorst veel belangstelling voor de sigaar van Churchill te hebben. Verder ziet men links Max Nauta en rechts mr. Stikker. DE laatste weken is bij herhaling aangedrongen op grotere open baarheid in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Met name de ministers Mansholt en. De Bruyn hebben zich in dezen zeer positief uitgelaten. Het Landbouwschap heeft deze op merkingen reeds ter harte genomen en ook de pas ingestelde produktschap- pen zuilen zich, naar het zich laat aan zien, hier niet onbetuigd laten. Deze ontwikkeling juichen wij toe. Met vergaderen achter gesloten deu ren belemmert men een juiste opinie vorming. Opmerkelijk is intussen dat de So ciaal Economische Raad het jongste advies over „de loonruimte" in twee geheime zittingen heeft behandeld. Wij kunnen het nut van deze geheim zinnigheid niet inzien, ook al, betreft het dan een advies, waarom de rege ring heeft gevraagd. Ook bij het toporgaan van de F. B. O. moet dus het roer om. De openlijk geuite kritiek kere in de boezem der regering terug. Het kan de goede werking van ons democratisch bestel slechts ten goede komen. door verreweg de meeste andere land genoten. Het was gisteren een koud ont waken en het gevoel van onbehagen werd nog versterkt door de gladheid van de weg, die er o.m. in Limburg oorzaak van was dat de busdiensten tot een kwartier vertraging hadden. Schiermonnikoog, twee dagen tevoren moeizaam uit zijn -isolement verlost, is gisteren weer onbereikbaar geworden. De veerboten „Brakzand" en „Ameland" konden niet uit de haven van Oost- mahorn komen. Passagier? er. post zijn toen naar het vliegveld te Leeuwarden gebracht van waar twee vluchten naar het eiland zijn gemaakt: één voor de passagiers en één voor het vrachtvervoer. Op de terug weg namen de toestellen vier Schier- monnikogers mee naar de vastewal. Texel was iets gelukkiger: de boot naar dit eiland kon het contact met Den Helder onderhouden, zij het met grote moeite. Op de terugweg naar Den Helder raakte de veerboot in een dicht ijsveld en kwam gevaarlijk dicht bij de zeedijk van het eiland terecht. Juist op tijd wist men de ijsbarrière te door breken. Uit Monnikendam kwam het be richt, dat het ijs op de Gouwzee al leen nog maar be trouwbaar is voor schaatsers en voetgangers. Et is een baan naar Marken uitgezet, die in uitstekende conditie verkeert, maar niet geschikt is voor auto's. Het ijs- zeilen werd gisteren op de Gouwzee druk beoefend. Het onafhankelijke Weense blad „Die Presse" ineldt, dat het communistische Wereldvakverbond overweegt zijn hoofd bureau van Wenen naar Cairo over te brengen. Functionarissen van het vak verbond, die nog te Wenen zijn, nadat hun bureau door de Oostenrijkse politie gesloten en verzegeld werd, bebben ge weigerd commentaar op het bericht te geven. De Britse premier Eden is gistermid dag van zijn bezoek aan de Ver. Sta ten en Canada in Londen teruggekeerd. Italiaanse dorpen door sneeuw ingesloten Advertentie 2ÉS&& Een vishandelaar uit Marken heeft een taxidienst geopend tussen Marken en het vasteland, 't Ziet er naar uit, dal de dienst het tvel enige dagen zal bolwerken. DE BILT, vrijdag, 10.00 uur. Het langgerekte hogedrukgebied, dat zich uit strekte van Noord-Siberië tot aan de Britse eilanden vertoont thans boven Scandinavië tekenen van verzwakking. Een zwakke storing, die zich boven De nemarken ontwikkelde veroorzaakte in ons land plaatselijk wat sneeuw. Als ge volg van deze veranderingen draaide de wind naar richtingen tussen noordoost en noord waardoor reeds in de nacht iets minder koude lucht van de Oostzee Ne derland binnenstroomde. In de noorde lijke provincies was de vorst dan ook minder dan in Brabant en Limburg, waar minima —13 werden waargenomen. De laagste temperaturen in Europa werden vannacht uit Zuid-Duitsland ge meld waar het plaatselijk omstreeks 30 graden heeft gevroren. Deze koude lucht stroomt thans in de richting van Zuid- Frankrijk. In onze omgeving zal er de komende 24 uur weinig wind zijn. Verdere aanvoer van koude lucht vindt dan ook niet meer plaats. Bij opklaringen in de nacht zal het-evenwel weer matig tot streng vrie zen. Tot de Europeanen zei hij: „Er zijn pogingen gedaan om u de. reputatie van kolonialisten te geven. Daar ben ik het niet mee eens. Ongetwijfeld is er onder u een kleine egoïstische minderheid, die haar eigen belangen en politieke posities verdedigt. Zij maakt misbruik van de goede trouw van patriotten voor belan gen, die niets Frans hebben". Tot de Mohammedanen zei Mollet: „U hebt ook uw extremisten Er is onder u een handvol wildemannen en misda digers, die hun orders van buiten Algerije en belangen dienen, die niets Algerijns hebben. Er zijn er ook, die door slechte levensomstandigheden toegankelijk zijn geworden voor de extremistische pro paganda. U aarzelt, mijn Mohamme daanse vrienden, omdat u aan de be doelingen van Frankrijk twijfelt. U bent misschien bevreesd, dat het u in de steek zal laten. Daar zs' echter nooit sprake van zijn. Frankrijk zal vechten om in Algerije te blijven. Er is geen toekomst voor Algerije dan met Frank rijk." De barre winter begint een ernstige bedreiging voor Italië te vormen, waar honderden dorpen volkomen van de buitenwereld zijn afgesneden door de enorme hoeveelheden sneeuw, welke soms tot 4,5 m hoog opgewaaid liggen. In de afgelopen negen dagen zijn in Italië 62 personen door de koude om gekomen. In verscheidene streken begint voedsel gebrek-te heersen ep het Italiaanse leger heeft troepen, vliegtuigen enr helikopters moeten inschakelen om hulp te verlenen. De Amerikaanse regering heeft na over leg met haar ambassadrice in Rome. me vrouw Clare Booth Luce, besloten onmiddellijk uit Amerikaanse bevoor radingsbases voedsel en kleding be schikbaar te stellen. Reeds zijn 75C0 overjassen, 9420 truien, 43.200 voedsel pakketten, welke te zamen 129.600 maal tijden bevatten, en andere kledingstukken naar bedreigde plaatsen gezonden. De noodrantsoenen zijn in de eerste plaats bestemd voor Zuid-Italië en Sicilië, waar doorgaans een mild klimaat heerst en de bevolking niet tegen strenge koude be stand is. Boven de Zuiditaliaanse bergen zoekt een vliegtuig naar een passagierstrein, waarvan men'al twee dagen niets heeft gehoord. Ten westen van Triest wist een aantal monniken, die op het eiland Barbara leven, na een week van de buitenwereld afgesneden te zijn, met een boot over de grotendeels met ijs bedekte lagune naar het vasteland te komen. Zij hadden zeven dagen lang op pudding en gedroogde vis geleefd. Zweden is een te koud land voor som mige immigranten. Een Italiaanse arbei der, die dinsdag voor het eerst op een scheepswerf in Malmö begon te werken, keerde woensdag terug naar zijn geboorte land hij kon het niet uithouden van de kou. Griekse en Amerikaanse vliegtuigen cirkelden boven bergdorpen in Grieken land en lieten voedsel vallen. De regering overweegt de verkiezingen van 18 februari uit te stellen. De politie deelde mee, dat vier Oosten rijkse. toeristen nabij Bad Hofgastein in de provincie Salzburg door een lawine bedolven zijn. Reddingsploegen wisten drie-van de vier personen levend uit .de sneeuw te graven, maar de vierde de 24-jarige Ëlfriede Stockmaier was reeds overleden. In totaal zijn deze winter in Oostenrijk reeds 32 personen door lawines om het leven gekomen. In Polen zijn de kolen gerantsoeneerd. In Hongarije werden vele scholen voor een maand gesloten vanwege het tekort aan brandstof en het streng gerantsoe neerde "voedsel! In velé Hongaarse steden is geen vlees of vet te krijgen. - - Iedere week komen'er nu kleine groe pen Joden uit de landen achter hét TJzeren Gordijn op weg naar Israël, al dus hebben autoriteiten van het Israëli sche consulaat in Wenen vandaag mee gedeeld. De communistische autoriteiten in Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije en zelfs in Roemenië schijnen op het ogen blik minder afkerig te zijn de Joden uit deze landen te laten vertrekken, in het bijzonder als zij familie in Israël hebben. In de meeste gevallen zijn de emigran ten oudere mensen of kinderen, aldus wordt vernomen. De -Joden die. op fabrieken of in an-, dere genationaliseerde ondernemingen werken krijgen maar zelden verlof om te vertrekken. De autoriteiten waren niet in staat ;de geruchten te bevestigen die inWenen de ronde doen. dat de Poolse regering aan 1500 tot 2000 Joden vergunning heeft verleend in de nabije toekomst naar Is raël te gaan. De raad van ministers van dc Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.)' heeft donderdag, in Luxem burg vergaderd onder voorzitterschap van de Belgische minister van Econo mische Zaken, Jean Rey. Diens Neder landse ambtgenoot, prof Zijlstra, kon in verband met de Nederlands-Indonesische conferentie te Genève niet aanwezig zijn. Hij werd vertegenwoordigd door het hoofd van het Directoraat Buitenlandse Betrekkingen van het ministerie van Economische zaken, de heer Teppema. De ministerraad ging akkoord met een voorstel van de hoge autoriteit, toestem ming te verlenen aan de kolenmijnonder, nemingen van het Ruhrgebied tot het heffen van gemeenschappelijke financiële regelingen voor de egalisatie van ver voerskosten lussen de mijnen en Ruhr- ort en van Ruhrort tot de Noordzee havens van Antwerpen tot en met de mond van de Wezer, Op dezelfde wijze zullen de Belgische mijnen de vrachten mogen egaliseren voor het vervoer, van deze mijnen naar Erussel, Gent en Luik en voor overzeese leveringen tot Gent en Antwerpen. Deze maatregelen zijn voortgevloeid uit de voorgenomen reorganisatie van de Duit se en Belgische steenkolenkartels G.E.O.R.G. en Cobechar. De regeling voor kolen uit het Ruhr gebied, die overigens slechts een en.gs- zins gewijzigde voortzetting zal beteke nen van een toestand, die al jarenlang heeft bestaan, zal de kopers van deze kolen in staat stellen, ze te laten ver schepen via een haven van hun eigen keuze, zonder dat dit voor hen enig ver schil in de kostprijs of de 'vervoersprijs van de kolen zal maken. De bepaling, dat de regeling geldt voor Noordzee havens van Antwerpen tot en met de Wezermonding betekent dat de Neder landse zeehavens, in het bijzon-der Rot terdam. hieronder vallen, maar niet Hamburg/; en Lübeck, welke havens min der gebruikt worden voor kolenversche- ping. Het verlenen van toestemming tot het maken van de onderhavige regeling was sterk aanbevolen door de Hoge Auto riteit en had reeds de instemming ver kregen van het raadgevend comité der E.G.K.S. Voorts heeft de ministerraad eenstem mig besloten, de premie voor schroot- besparing door gebruik van ruwijzer, wélke premie tot dusver alleen gold voor martin-ovens, uit te breiden tot elektro- ovens. Een in Engeland wonende Poolse uitvinder, Stanley El sky, heeft na 25 jaar van hard werken een scheer- apparaat uitgevonden, dat niet meer gebonden is aan elcctriciteit of een., vecrmolor. Door middel van een eenvoudige, lichte pompbeweging be- gilinen de mesjes in het apparaat te draaien en binnen enkele minuten is Z men „brandschoon". Er zijn reeds., duizenden van deze apparaten véÜN kocht hetgeen pleit voor de" constructie.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1