"1 Alweer een Genève Eerste vergeldingsmaatregelvan Djakarta Vandaag beslissing over fin. -ec. overeenkomst? Nederland de schuldige in Genève" Regering wacht eerst advies van SER af Zware Elfstedentocht door Friesland Jeen van den Berg moest bij Dokkum afhaken Afbreking Unie-betrekkingen niet officieel bevestigd Prof. J. C. v. Oven minister van Justitie Drie vakcentrales waren bijeen Conflict in Stichting v. d. Arbeid Kras Minister Luns in de Tweede Kamer Mr. Burger wil vragen stellen W eeroverzicht Tourrijders hadden het zwaar Lid van de P.v.d.A. Officieuse uitslag Elfstedentocht DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3308 Weerbericht i Zie verder pagina 3 Overheidspersoneel op 5 Mei vrij H Rapport S.E.R.: economische toestand van ons land O V) „Geen scherpe reactie" (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van het ka binet van gistermiddag is over het conflict in de Stichting van de Arbeid gesproken. D'e minis- Weigering Loon- en prijspolitiek Aanbieding aan regering Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'g-Gravenhage: Huygcnsplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19130 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot woensdagavond. AANHOUDENDE VORST. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan sneeuwbuien, vooral In de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. 15 febr. zon op 7.58 uur, onder 17.52 uur, maan op 8.43 uur, onder 22.33 uur^ Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SIAJT DS Nederlands-Indonesische confe rentie te Genève is uiteengegaan zonder enig resultaat te hebben ge boekt. De conferentie is ten slotte vastgelo pen op één bepaald punt nl. dat der geschillenregeling. In deze aangelegenheid zijn van Ne derlandse zijde allerlei concessies ge daan. Nog op het laatste ogenblik kwam minister Luns aan twee door de Indonesiërs gemaakte bezwaren tege moet, maar dan bleek toch nog dat er geen overeenstemming te bereiken was. Het heeft niet veel zin dit verloop van zaken met betrekking tot de ge schillenregeling hier tot in details uit een te rafelen. De zaak komt hier op neer: De Ne derlanders wilden een duidelijke rege ling. En rij wilden een arbitrage-pro cedure die inderdaad zou kunnen wer ken. Bij een arbitragecommissie, waarbij beide partijen drie leden zou den benoemen moest noodzakelijk een zevende lid door een onpartijdige der de in casu door de president van het Internationale Hof worden benoemd, aldus het Nederlandse standpunt. Maar de Indonesiërs wilden dat niet. En wel hierom niet, omdat zij, zoals de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken het uitdrukte, el ke geschillenregeling als een inbreuk op de Indonesische soevereiniteit be schouwen. Waar dat zo is heeft het uiteraard geen zin om over enige geschillenre geling verder te discussiëren. De Indonesiërs staan eigenlijk op het standpunt dat over geschillen de Indonesische rechter moet oordelen. Dat Nederland dit voor rechtsge schillen over een financieel-economi- sche regeling die in de plaats moet komen van de ter Ronde-Tafeconfe rentie vastgestelde regeling en die met de akte van Soevereiniteitsover dracht tot één complex behoort niet kan aanvaarden, is begrijpelijk. En het is niet in te zien wat voor blamage er voor enig land tn kan ge legen zijn om geschillen over een re geling, die men met een ander land maakt, aan een onpartijdige rechter voor te leggen. MAAR de Indonesiërs zien bet an ders. En daar sprong de zaak op af. Uit de beschouwingen die er in Ge nève tijdens en na de conferentie ten beste zijn gegeven, blijkt echter wel, dat als het op dit punt niet afgespron gen zou zijn, het wel op een ander punt zou zijn afgesprongen. Op de kwestie Nleuw-Guinea b.v. Want daar over heeft de Indonesische minister bittere taal gesproken. En als het niet op de kwestie van de Nederlandse ge vangenen zou zijn afgesprongen dan zou dit waarschijnlijk te danken zijn aan een onvoorstelbaar grote mate van soepelheid aan de zijde van Ne derland. Men krijgt de indruk dat de Indo nesiërs naar Genève zijn getrokken met de vaste bedoeling het onderste uit de kan te krijgen. Nu dat mislukt is zijn ze aanstonds begonnen met dreigende taal tegen over Nederland te gebruiken. Daar is de Indonesische minister reeds in de slotzitting van de conferentie min of meer op vooruitgelopen en op zijn persconferentie zei hij: „Van Neder landse zijde wordt de ernst van de toestand, die het gevolg is van het mislukken der conferentie, niet ge noeg onderkend. Waar dat op slaat blijkt uit de com mentaar op hét gebeurde te Genève van Djakarta. Eenzijdige opheffing van de unie en eenzijdige opzegging van de bestaande financieel-economische overeenkom sten, werd door een officieel woord voerder geëist. (De eenzijdige opzeg ging van de unie is intussen al een feit geworden). Het blad van de Masjoemi „Abadi", de spreekbuis van minister-president Harahap bepleit zelfs het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Nederland en schrijft dat het geen kro kodillentranen zal vergieten als alle Nederlanders Indonesië zouden verla ten. - |UI EN zou zich dit alles lezende, mis- schien willen troosten met de ge dachte dat de soep niet zo heet gege ten wordt, als zij wordt opgediend, maar men moet zich anders toch wel afvragen wat voor zin conferenties hebben als die erop neer moeten ko men dat de ene partij precies moet doen wat de andere zegt, omdat an ders de ene partij haar wil op haar eentje doorzet. En bij al het bedenkelijke dat erin het mislukken van deze conferentie ge legen is, menen wij toch dat het goed geweest is dat Nederland voor deze in wezen immorele druk niet geweken is. Wij hebben de laatste week wel eens even het gevoel gehad of de Nederlan ders niet te ver gingen met hun con cessies aan onredelijke Indonesische eisen. Misschien kan daar nu als alle stukken op tafel komen en de gehele toedracht omstandig wordt gepubli ceerd uit blijken hoe weinig het mislukken der conferentie de schuld van Nederland is geweest. De heer A. Rijkéboer uit Meppel, die woensdag met zijn auto een botsing heeft gehad met een com post auto op de Zuiderweg bij Hoogeveen, is in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen over leden. INDONESIË zegt de Jnie eenzijdig op Het Indonesische kabinet heeft besloten de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig op te zeggen met ingang van gisteren. Het kabinet zal van daag met de regeringspartijen overleg plegen over de vraag of ook de financieel-economische overeenkomsten met Nederland moeten worden opgezegd. In een verklaring van de Indonesische minister van Voor lichting, Makmocr, wordt voorts gezegd, dat ,.de belangstelling die de Indonesische regering koesterde voor een uitwisseling van de gevangenen sterk is beïnvloed door het mislukken van de conferentie in Genève' Het kabinet te Djakarta nam zijn besluiten gisteravond na een spoed zitting. die drie uur duurde. De eenzijdige opzegging van het Uniestatuut werd genoemd „een eerste vergeldingsmaatregel tegen het doen mislukken van de Gcneefse conferentie". De minister van Voorlichting beschuldigde in zijn verklaring Nederland van gebrek aan goede wil. Hij zei, dat de regering zo spoedig mogelijk een verklaring zal afleggen in het voor lopige parlement. lies op de eenzijdige opzegging van de Unie te verwachten. Volgens hem zouden de meeste Aziatische en Europese landen in deze kwestie achter Indonesië staan. Gistermorgen werden in Djakarta reeds „drastische stappen" tegen Nederland verwacht. Reeds toen werd Nederland van officiële zijde verantwoordelijk ge steld voor het mislukken van de Neder lands-Indonesische ministersconferentie. Dc leider van de grootste oppositie partij. de PNI, verklaarde niet afwijzend te staan tegenover eenzijdige acties tegen Nederland. De mislukking van Genève noemde hy tevens het bewijs van de mis lukking van het buitenlands beleid van het kabinet-Harahap. Wibisono. een van de voormannen in de regeringsgezinde Masjoemi, heeft ver klaard geen scherpe internationale reac- De besturen van de drie vakceiitraïcn het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. zijn gisteravond in Amsterdam bijeen geweest ter bespreking van de situatie op loongebied. Omtrent de verder te volgen gedragslijn bestond tussen dc drie besturen volledige overeenstem ming. In dit stadium van de bespreking kun nen. aldus het maandagavond verstrek te communiqué, geen verdere mede delingen worden verstrekt. uU Over de vraag of de regering op 5 Mei aan het overheidspersoneel vrij af dient te geven is dezer dagen ad vies uitgebracht door het Georgani seerd Overleg in Ambenaarszaken. Dit deelt minister Drees mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van Algemene Zaken. - ljW>v De eerste wedstrijdrijders passeren de controle in Sneek. Aan de kop ligt Vollenbroek uit Hilversum. ET gaat niet goed in Rusland. - De partijchef moet daar baas zijn en er moeten maar niet allerlei belangrijke dingen, dingen die tot in ternationale verwikkelingen aanlei ding kunnen zijn, achter zijn rug om gebeuren. Maar dat gebeurt wel! Burgess en Maclean, de sinds jaren verdwenen Britse diplomaten zijn in Moskou opgedoken en gaven daar een persconferentie weg. Nog maar enkele dagen geleden verklaarde Chroestsjew in een inter view, en hij heeft het ook tegen een Brits Lagerhuislid gezegd, dat hy helemaal niet wist waar Burgess en Maclean waren. En nu laten die Burgess en Mac lean de heer Chroestsjew toch maar lelijk in de kijkerd lopen. Waren ze me daar terwijl Chroestsjew van mets wist toch in Rusland! En dan zo maar journalisten in een Moskous hotel ontvangen! En Chroestsjew maar van niets laten weten! Men moet maar durven! Vijf rijders gezamenlijk over de eindstreep Tot onze grote verbazing vonden wij Maandagmiddag op een caféterras aan de Scheveningse boulevard nog tal van zonnebaders, die uit de wind en in hel zonnetje gezeten, zaten te genieten. Wij zijn het zelf ook eens gaan proberen en inderdaad bleek ons dal men werke lijk niet naar de wintersport behoeft te gaan om aan zijn zonnevitaminen te komen. De catêhouder voer er wel bij. (Van eon onzer verslaggevers) „De regering moet de gang van zaken met betrekking tot het plotseling af breken van de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië ten diepste be treuren. Wjj moeten de ontwikkeling rustig afwachten en geen overhaaste stappen nemen". Dit zeide vanmiddag in de Tweede Kamer de minister zonder portefeuille, de heer Luns, aan het slot van de regeringsverklaring, welke afge legd werd om de Kamer in te lichten over de besprekingen van de laatste weken In Gnève. Minister Luns legde de verklaring af, in tegenwoordigheid van minister Zyistra, die eveneens deel uitmaakte van de Nederlandse delegatie. Het besluit van de Indonesische regering om de Uniebetrekkingen af te breken, welk besluit in de afgelopen nacht via persbercaux bekend werd, is nog niet officieel bevestigd, aldus minister Luns. „De Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, noch de Indonesische verte genwoordiger in Den Haag is officieel van een dergelijk besluit op de hoogte gesteld". In zijn verklaring herinnerde minister Luns allereerst aan de besprekingen met Idonesië welke ruim een jaar geleden gevoerd werden en welke tot volledige overeenstemming tussen de partijen ge- riskte» Daarna evenwel verzocht Indonesië wederom om een conferentie. „Daar be kend was, dat Indonesië in een over gangsstadium verkeerde, aldus minister Luns en het kabinet een béperkte zit tingsduur had, vroeg de Nederlandse regering zich af of een conferentie in dit stadium zin zou hebben. Bovendien heerste m Nederland een grote grief over het schrijnend onrecht dat aan Neder landse arrestanten werd aangedaan". Toen de Indonesische regering bleef aandringen heeft de Nederlandse rege ring geen afwijzend standpunt ingenomen en de Nederlandse delegatie begon, toen de conferentie eenmaal een aanvang ge nomen had de besprekingen vol goede wil." Aan de Indonesische verlangens men", zo verklaarde minister Luns en wij stemden toe in de voortztting van de conferentie te Genève. Ook toen van Indonesische zijde ge vraagd werd de arrestanten-kwestie niet apart op de agenda te zetten om dat dit de Indonesische delegatie in moeilijkheden zou brengen, wercf hier in bewilligd". Na 7 januari wröcn de besprekin gen afgebroken, daarna kwam er een verzoek uit Djakarta om de Indonesi sche delegatie terug te laten keren. „Nederland dreigde een pion te worden", aldus minister Luns en dit moest voorkomen worden. Daarom werd in de nota van 1 ieruari de vraag gesteld om verdere beslissingen over te laten aan nieuwe kabinetten in Indonesië en in Nederland. De In donesische delegatie bleef evenwel vragen om voortgang van de confe rentie en verklaarde zich bereid tot iet voeren van een esprek over alle agendapunten". In zijn regeringsverklaring sprak minister Luns daarna over de weige ring van Indonesië om de effecten wering van de geschillenregeling te aanvaarden". Ondanks onze tegemoet komende houding voor alle zaken ble ven wij hierop aandringen, maar de ters waren het eens met de mi nister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties wel een beetje vlag van ^stapel zijn gelo: pen. Door reeds voordat het advies van de SER over de vraag of er ruimte is voor loonsverhogingen aan de regering is uitgebracht niet alleen door loononderhandelingen te starten, maar hierbij zo tegen elkander op te botsen dat men de regering met de brokken opschept; vooral de werkgevers zijn erg voorbarig geweest. Zij hadden hun loonvoorstellen reeds kant en klaar terwijl de werknemersor ganisaties er eigenlijk nog met el kaar over moesten spreken. De vergadering van de Stichting van de Arbeid werd enige tijd geschorst om de werknemersvakbonden gelegen heid te geven hun voorstellen te formu leren. Toen de voorstellen van beide kanten op tafel kwamen deelde de woordvoerder van de werkgeversorga nisaties de heer De Graaf mede, dat deze voorstellen zo zeer uiteen liepen dat het maar beter was meteen aan de re gering een beslissing te vragen. Van het voeren van onderhandelingen waartoe de Stichting van de Arbeid naar zijn functie geroepen is, was op deze wijze geen sprake. Toen de heer De Graaf de minister van Sociale Zaken vrijdag op de hoogte stelde van de gang van zaken in de Stichting kon de minister niet veel an ders zeggen dan dat hij hierdoor ver rast was en dat de regering in ieder ge val niets zou doen voordat het „ruimte" advies van de SER zou zijn uitgebracht. De ministerraad heeft zich gistermiddag eveneens op dit standpunt gesteld. Het is mogelijk dat het S.E.R.-advies vandaag of morgen aan het kabinet wordt uit gebracht en dat het kabinet deze week nog zijn standpunt bepaalt In ieder geval zal op korte termijn moeten worden beslist of het advies openbaar zal worden gemaakt. Verwacht wordt dat de regering zo spoedig moge lijk beide partijen zal willen horen, voor dat zij een beslissing neemt. (Van een onzer verslaggevers) De heer Burger (P.v.d.A.) heeft ln de vergadering van de Tweede Kamer van hedenmiddag verlof gevraagd de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken mondeling vragen te mogen stellen over de bespreking van minister Zijlstra op 24 januari gevoerd op de Hoge Veluwe met vertegenwoor digers van de werkgeversorganisaties en over het na die datum ontstane conflict in de Stichting van de Arbeid. De-voorzitter v,an de Kamer, -dr-. Kor enhorst stelde voor morgen te be slissen op het verzoek van de heer Burger. Hiermee ging de Kamer akkoord. De Bilt. In vrijwel geheel Europa duurt de koude voort. In de nacht van maandag op dinsdag werden op ver schillende plaatsen weer zeer lage tem peraturen gemeten. In Nederland meld de Schiphol min 18 graden, terwijl in de Noordoostpolder in Lelystad een mi- niumtemperatuur van min 21 graden graden voorkwam. In de noordelijke provincies vroor het wat minder, omdat daar sneeuw buien van de Noordzee het land bin nendreven en er vrijwel geen opklarin gen voorkwamen. In Midden-Frankrijk kwam na het voorbijtrekken van een storing. die daar opnieuw sneeuw bracht, plaatse lijk ook omstreeks 20 graden vorst voor. Ook in de Povlakte was het weer zeer koud. Turijn meldde min 20. De koude lucht breidde zich over de Noordzee ook over Schotland en Engeland uit waar plaatselijk iets meer dan 5 graden vorst voorkwam. Een van de depressies uit het Middel landse Zeegebied trekt in noordelijke richting over Roemenië en lag dinsdag morgen boven de randstaten. Deze bracht in Polen en in het Oostzeegebied langdurige zware sneeuwval waarbij plaatselijk stormachtige winden voor kwamen. De depressie buigt geleidelijk om naar het Westen waardoor de luchtdruk op de Noordzee nog wat lager zal wor den hetgeen tot gevolg heeft, dat de win den in ons land tijdelijk meer naar West krimpen, en veel sneeuwbuien van de Noordzee het land zullen binnendrijven. Het temperatuurverloop wordt boven het sneeuwdek nu geheel bepaald door het al of niet voorkomen van opklaringen. Tijdens opklaringen kunnen opnieuw zeer lage minimumtemperaturen optre den. VIJF SCHAATSENRIJDERS stormden vanmiddag tegen half drie vanuit de richting Dokkum naar Leeuwarden. Zij vormden de voorhoede van een leger van bijna 6300 rijders (waaronder 247 wed strijdrijders), dat vanmorgen vroeg was gestart voor de tiende Elfste dentocht. Deze vijf waren: Anton Verhoeven uit Dussen, Aad de Koning uit Purmerend, Wijnhout uit Haarlemmermeer, Jo van der- Hoorn uit Ter Aar en Jeen Nauta uit Wartega. Op ruim zes minuten achter deze kopgroep reed alleen Jeen van den- Berg,- de winnaar van de vorige Elfstedentocht. Een- gebroken schaats had Txém van zijn makkers teruggeworpen. Zijn makkers. Met drie van hen, Nauta, Verhoeven en De Koning was hij ook twee jaar geleden op de eindstreep afgestormd en dank zij zijn sprintvermogen en een misverstand had hij hen toen geslagen. Nu ,kon alleen Nauta de Friese kleuren hoog houden en zich te weer stellen tegen de gezamenlijke Hollandse en Brabantse krachten. Het gerucht ging trouwens, De Koning had dat toegegeven - dat de rijders een afspraak hadden gemaakt om gezamenlijk over de finish te gaan, en toen de eindstreep in zicht kwam, bleek dat de rijders zich inderdaad aan hun afspraak hielden en gezamenlijk over de finish gingen, luidruchtig toegejuicht door het duizendkoppige publiek, dat zich in de buurt van de finish had opgesteld. De totaaltijd van de vijf rijders over de 195 km was 8.48 uur. De tocht had het volgende verloop: onder zware sneeuwval bereiken de acht 5.30 uur start Leeuwarden; 6.22 uur] rijders Harlingen. Verhoeven, Van der Naar wij vernemen is de benoe ming te verwachten van de 74-jarige Leidse oud-hoogleraar prof. mr. J. C van Oven als minister van Justitie. Indonesische delegatie hield vast aan een formatie die geen enkele houvast bood. Dit alles had tot gevolg dat de bespreking afgebroken worden", aldus de minister zonder portefeuille. Indien overeenstemming over dit punt bereikt was. zo vervolgde minis ter Luns, dan zou dit niet betekend hebben., dat over alle zaken overeen stemming bereikkt zou zijn". De opzeg ging van alle verdragen tussen Neder land en Indonesië zal dit laend in een moeilijke positie brengen aldus de minister aean het slot van zijn rege ringsverklaring. De voorzitter van de Kamer, dr. Kortenhorst, zeide hierna te menen dat de Kamer enerzijds wel behoefte zou hebben aan een gesprek met de regering over de gang zaken maar dat anderzijds door de onbekendheid met het huidige standpunt van de Indo nesische regering een gesprek niet we) mogelijk zou ziin. Daarom stelde hij voor een mogelijk debat naar een later stijdstip te verschuiven. Prof, Van Oven is evenals wijlen mr. Donker lid van de Partij van de Arbeid. Hij werd op 17 november 1881 in Dor drecht geboren en studeerde aan de uni versiteit van Amsterdam. In 1917 werd hij hoogleraar m Romeins recht aan de universiteit van Groningen en van 1925 tot zijn pensionering in 1952 doceerde hij aan de universiteit te Leiden. Prof. Van Oven is een van de meest bekwame juristen van Nederland en een erkend deskundige van het burgerlijk recht. Hij heeft verschillende publika- ties op zijn naam staan, waaronder „In leiding op Romeins recht". Verder heeft prof. Van Oven het Nederlands Juristen blad opgericht. Van dit blad is hij ook redacteur. Terstond na het overlijden van minis ter Donker rees de vraag of nog een nieuwe minister moest worden aange zocht, dan wel of minister Beel tot aan de verkiezingen als minister van Justi tie ad interim zou optreden. Blijkbaar heeft men in de kring van de Partij van de Arbeid er bezwaar tegen ge maakt. dat de verhouding in het kabi net gedurende de laatste maanden zo zou zijn, dat tegenover de zes rooms- katholieke ministers slechts vier socia listische ministers zouden staan. Uiteraard was het niet gemakkelijk een opvolger van minister Donker te vinden, die het zou riskeren voor slechts enkele maanden minister te worden. Voor een man als prof. Van Over geldt controle te Sneek, Kopgroep van dertig man. Vollenbroek meldde zich als eerste. Vervolgens Moerer uit Leiden en Jeen van den Berg uit NjjBeets, 6.34 uur doortocht IJlst, Uitham ging hier het eerst door de controle. 7.12 uur de kop groep, geleid door De Koning, Verhoeven en Van den Berg bereikt Sloten. Sneeuw. Zwaar ijs. 8.15 uur geleid door Anton Verhoeven, gestoken in een oranje trui, kwam de kopgroep van acht man ln Sta voren. Behalve Verhoeven uit Dussen zaten in deze groep Van der Hoorn (Ter- Aar), Wijnhout (Haarlemmermeer), Jeen van den Berg (NijBeets), Aad de Ko ning (Purmerend), Nauta (Warteru,), Van der Meer (Roordahuiztun) en Tiche laar (Franeker). 9.02 de groep van acht bereikt Wor- kum, waar het opnieuw begon te sneeu wen. De rijders werden hier gefoura- geerd* De Barendreehter Bestebreurtje lag hier op drie minuten. 9.40 uur Bols- ward werd gepasseerd. De helft van de tocht zat er toen op. Het aantal uitvallers bleek groot en de wedstrijd zeer zwaar te zijn. Van de 247 gestarte wedstrijd rijders waren er al heel wat op de terug weg naar Leeuwarden. Zij hadden te kampen met allerlei kwalen: bevroren ledematen, vermoeidheid enz. Ook van de tourrijders waren er toen al veel uit vallers. Tien minuten na de kopgroep kwam een groep van vier man, waar onder ook Bestebreurtje. 10.01 uur de kopgroep geleid door Verhoeven en De Koning passeert Witmarsum. Van der Meer begint tekenen van vermoeidheid te tonen. Hij reed aan de staart. 10.42 uur Het rapport van de S.E.R., inzake de economische toestand van ons land, zal morgen aan de regering worden aan geboden. Zoals bekend werd indertijd door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid namens de regering aan de raad gevraagd, een diepgaand onder zoek in te stellen naar de economische situatie van ons land, zulks met het oog op naar voren gekomen wensen op loon gebied. In het onderzoek moest tevens wor den betrokken de zes proeent loons verhoging van oktober 1954, de verwach te economische ontwikkeling in 1956, de toegestane ruimere mogelijkheden ter zake van secundaire arbeidsvoorwaar den, de geprojecteerde ouderdomsverze- kering per 1 januari 1957 en een ver dere verhoging van de huren met circa 25 pet. 7 dit natuurlijk niet. Voor hem kan hei ministerschap, ook al duurt dit slechts enkele maanden, gezien worden als een bekroning van zijn werk- Hoorn en De Koning proberen de Frie zen af te schudden, maar dezen houden vol. 11.20 uur in Harlingen roept Jeen van den Berg zijn vrouw, die hier staat te kijken, toe, dat hij vermoeid begint te raken. Vier man, t.w. Lamberts uit Wageningen, Klaas Leffertsma uit Stob- bega, Kruger uit Middelstumen Van Zandvoort uit Eindhoven lopen op de kopgroep in. Bestebreurtje uit Baren- drecht volgde op vijftien minuten. Over al sneeuwt het nu op het traject en de rijders krijgen het steeds zwaarder. 12.00 uur in Berlicum zijn twee Friezen uit de kopgroep weggevallen, Van der Meer en Tichelaar. Nog steeds trekken de Hol landers fel en zij verhogen het tempo. Van der Meer en Tichelaar zijn op deze vier teruggevallen. 12.30 u. De kopgroep van zes passeert Vrouwbuurtstermolen (25 km van Dok kum). Jeen van den Berg was hier wat achter geraakt. Hij had een schaats ge broken en werd door omstanders van nieuwe voorzien. Van de Friezen is nu alleen Jeen Nauta nog overgebleven. De Koning vertelde hier, dat de rijders een afspraak hadden gemaakt om gezamen lijk door de finish te gaan. Toen men hem vroeg, of ook Verhoeven aan deze af spraak zou meedoen, antwoordde de Purmerender: „Als hij niet meedoet, spring ik hem op zijn nek Het ijs was bijzonder slecht geweest, zo vertelde Verhoeven, die met De Ko ning nog de beste indruk maakte. Lam berts en Van der Meer, die in de tweede groep lagen, hadden veel last van sneeuw blindheid. Van der Meer kwam later in het water terech".' en hij moest van droge kleren worden voorzien. 13.13 u. De vijf overgebleven koplopers passeren Dokkum. Jeen van den Berg volgde op zes en een halve minuut. Na Dokkum gmg het toen snel naar Leeuwarden. (Zie verder pag. 5). De vijf rijders, die vanmiddag om kwart over een als eersten de finish te Leeuwarden passeerden, zUn voorlopie gel«k geklasseerd. Het zijn: A. Verhoe ven (Dussen) j J. Wynhont (Haarlem mermeer)J. van der Hoorn (Ter Aar): A. de Koning (Den Beemster)J. Nau ta (Wartena). Ais zesde op ongeveer zevenenhnlve minuut arriveerde de winnaar vut ver leden jaar Jeen van den Berg uit NHe Bcets. De rijders waren bij aankomst zeer vermoeid. Jo Wijnhout uit de Haarlem mermeer maakte dc beste indruk, maar hij moest toch ook worden ondersteund. Het Is nog niet zeker, dat vijf eerst aankomenden inderdaad geklasseerd zullen worden, omdat de Jury nog moest beslissen, of het hand-in-hand- door-de-finlsh-rijden volgens het wed strijdreglement geoorloofd Is

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1