1 Is het zó? Rusland bereid proeven met waterstofbommen te staken „Geen Westelijke troepen naar het Middenoosten" Djakarta lichtte Den Haag in Eisenhower kan kandidatuur voor presidentschap aanvaarden Uitslag stemming op Malta N.S. vechten tegen vastgevroren wissels en stuifsneeuw Milde rede van Chroestsjew Ontploffing bij Shell Pernis GEÏSQLEEKB DE Zielig Reactie op Soivjet-verklaring w Weeroverzicht 1 r WOENSDAG 15 FEBRUARI 195» VEERTIENDE JAARGANG No. 330É Weerbericht r Niet zonder toestemming der betrokken landen Dokters verklaren: Ramadier opvolger van minister Lacoste Minister Suurhoff doet bemiddelingspoging Staking te IJmuiden wordt onverminderd voortgezet Vakbeweging in V.S. wenst belangrij ke loonsverhoging Rijkspersoneel krijgt 4 pet. vakantietoeslag Vertraging op bijna alle lijnen Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'g-Gravenhage: Huygenspiein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. STRENGE VORST. Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk wat sneeuw. Over het algemeen zwakke wind. Vannacht vrijwel overal strenge en plaatselijk zeer strenge vorst. Morgenmiddag overwegend matige vorst. Directeur: H. BE RUIG O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT I «jr ET Vrije Volk" Is bezig een ,,n abc-boek over de beginselen van de PvdA samen te stellen. In af leveringen. Elke keer een hoofdstuk. Zo komt het nummer van 1 febr. jl. vertellen, hoe de PvdA denkt over de verhouding van openbaar en bijzon der onderwijs. Het is feitelijk zó, aldus dit socialis tisch abc,: „De Nederlandse demo cratische socialisten hebben zich in 1902, dat is dus nu 53 jaar geleden, uitgesproken voor de financiële ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Dat was de mening van de voormalige SDAP op haar congres in Groningen. Dat was ook de mening van de SDAP bij de grondwetsherzie ning in 1917, Dit is ook de mening van de PvdA van 1946 af". MEN mag van een abc-boek, dal naar zijn aard in moet leiden tol elementaire en fundamentele beginse len, verwachten dat het toch op zijn minst volledig is. Daar schort het hier echter wel wat aan. De halve waar heid wordt slechts vermeld. Zeker, in Groningen heeft in 1902 de SDAP een motie aangenomen, die sprak over „maatregelen, die de ge lijkstelling van de bijzondere school met de openbare beogen". Maar het „PvdA-abc" vergeet t« vermelden, dat er dan eerst „gehele voldoening van bepaalde voorwaarden voor deze maatregelen" moest wor den gegeven. Welke deze voorwaarden waren? Het kwam hierop neer, dat slechts din de financiële achterstand van het bijzonder onderwijs mocht worden in gelopen, als het onderwijs ook dóar kosteloos werd, als de onderwijzers staatsambtenaren werden, als alle vrijheid aan de bijzondere school were' ontnomen. Een der tegenstanders van de motie betoogde, dat zij „een totaal zelfstan dige positie van de onderwijzers er gehele vaststelling van het leerplan door de staat eiste. De antirevolu tionairen zullen dit nooit toegeven", zo zei hij. En de heer Vliegen merkte onder applaus der vergadering op: „Niet één tiende van de subsidie te gen één tiende van de waarborgen, vóór de waarborgen geheel zijn ver vuld geen cent". (Gecit. bij P.A. Die penhorst: „Ons Isolement"). De Groninger motie bleek zo een paradepaard te zijn. dat dienst moest doen om de confessionele arbeider het socialistische kamp in te trekken. Want, aldus deze motie, „de sociaal- democratie heeft de eenheid der ar beidende klasse niet, ter wille van theologische geschilpunten, te versto ten", Dèt was het eigenlijke motief. EN sinds 1902, ondanks deze motie heeft de SDAP het bijzonder on derwijs telkens tegengewerkt. Het bleek in 1903, toen zij kwam met een voorstel tot grondwetsherziening, ech ter zonder enige wijziging van het on derwijsartikel. Het bleek in 1905, bij Kuyper's wets ontwerp,' dat de geldelijke druk van het bijzonder onderwijs aanmerkelijk wilde verlichten en de rechtspositie der bijzondere onderwijzers beoogde te versterken. Link» toonde toen één gesloten for matie. Niemand atond buiten de gele deren. De stemming in de Tweede Ka mer was geheel rechts tegen links, 56- 88. En het was toch na 1902! En hoe de socialisten geageerd heb ben tegen Kuyper's wetsvoorstel inza ke de herziening van het bijsander hó ger onderwijs, daar kunnen ons de Handelingen van de Tweede Kamer (1904) over inlichten. Troelstra zag bij de debatten Kuyper's universiveit als „een isoleerinrichting voor zwakke feesten, die zoveel mogelijk moeten gehouden worden in de plooi, waarin de geesten van papa en mama gelegd zijn". De socialisten zouden aan het versterken van een principieel tegen hengerichte propagandaschool nim mer meewerken! Het bleek ook in 1912, toen alle li beralen en socialisten opnieuw ver enigd opmarcheerden tegen Heems kerk'» „bouwwetteken", dat de bijdra gen in de kosten voor schoollokalen verhoogde. Jammer dat het PvdA-abc de jaar tallen 1903, 1904, 1905 en 1912 niet ver meldt. i E N thans? Tot tweemaal toe wordt in dit abc betoogd, dat het de so cialisten in de éérste plaats om goéd onderwijs gaat. Dat betekent in de praktijk, dat b.v. bij het nijverheidsonderwijs de voor keur van de PvdA uitgaat naar een volledige grote neutrale school. Eer der dan naar een kleine confessionele school van hetzelfde type (Pacificatie rapport), Goed onderwijs gaat dan vóór chris telijk onderwijs. Openbaar vóór bij zonder. GEHEEL volledig is dit abc-boek dus allerminst. En zijn historie beschrijving is allesbehalve objectief. De reportage van de geschiedenis, die het geeft, heeft veel weg van wat oren eens genoemd heeft „geparfu meerde historie." T. M. GILHUIS Kouwelijk In Milaan is de ijsbeer hr de dierentuin degene die de meeste last heeft van de koude. Het dier lijdt aan een soort rheumatiek. Ijsberen kun nen nl. niet tegen vochtige kou. Bij Kon. Besluit van 15 februari is prof. mr. J, C. van Oven be noemd tot minister van Justitie. De beëdiging geschiedde heden morgen ten paleize Lange Voor hout te Den Haag. Zestien gewonden Op bet terrein van de Shell te Pernis heeft gistermiddag een ontploffing plaats gehad. Hierbij liepen 16 personen brand wonden op. Het ergst waren eraan toe de 22-jarige hulpplaatwerkers G. H„ die in de Millingstraat, de 23-jarige bankwerker J. van der H. van de Pastoriedijk en de 31-jarige pUpfitter F. uit Utrecht, zy moesten met ernstige brandwonden aan gelaat en handen ia het Havenziekenhuis worden opgenomen. De. overigen hadden allen lichte brand wonden opgelopen en konden na door de bedrijfsarts te zijn behandeld naar huis worden gebracht. Over de oorzaak van het ongeluk is het volgende bekend. Bij het ontdooien van een propaangasleiding met behulp van stoom, kwam er door de opengelegde leiding een grote hoeveelheid propaan vrjj. Dit gas werd door de aanjager van een kraakinstallatie-oven aangezogen en kwam bij de oven tot ontploffing, waar bij een steekvlam ontstond. IN de vergaderzaal van de Opperste Sowjet, in het Kremlin, is het twintigste congres van de communistische partij der Sowjetunie begonnen. Het congres wordt bijgewoond door circa 1600 afgevaar digden en alle partijleiders en zal mogelijk tot het einde van de maand duren. Toen de secretaris der communistische partij, Chroestsjew, en andere partijleiders op de eretribune verschenen, onder een levens groot beeld van Lenin, werden zij langdurig toegejuicht. Daarna hield Chroestsjew een politieke rede, die verscheidene uren duurde. Een belangrijke plaats ruimde hij in aan de verbetering der be trekkingen met de Y.S., Engeland en Frankrijk. Onder gejuich van de in het Kremlin verenigde afgevaardigden riep hij uit: Er zijn maar twee wegen: vreedzame coëxistentie of oorlog. De vijf beginselen waardoor de bui tenlandse politiek van de Sowjet-Unie geleid zal worden zijn: 1- Eerbiediging van de coëxistentie. 2- Versterking van de betrekkingen met de volksdemocratieën. 3. Versterking van de vriendschappe lijke betrekkingen met India. Birma, Afghanistan en de niet tot agressieve militaire blokken behorende landen- 4. Het streven naar betere betrek kingen met de Ver. Staten. Groot-Brit- tannië en Frankrijk op alle terreinen, speciaal de economische, technische en culturele. 5. Waakzaamheid en handhaving van het defensiepotentieel van de Sowjet Unie. omdat er nog steeds mensen zijn die de vreedzame coëxistentie bedreigen. Chroestsjew verklaarde, dat Rusland op goede voet wenste te leven met de Ver. Staten, de milde toon van zijn rede was een verrassing. Omdat wij op goede voet met Ameri ka willen leven, hebben wij een verdrag voorgesteld, maar. zo zei hij zijn stem verheffend, dit betekent niet dat wij zwak zijn. Wij hebben bestaan voordat wij diplomatieke betrekkingen met de Ver. Staten hadden. Wij hebben een ver drag voorgesteld dat beide landen tot nut kan zijn. Er zijn maar twee wegen, vreedzame coëxistentie of oorlog. Wat de bewapening betreft, zei Chroestsjew, dat de Sowjet-Unie hierin niet bij de Westelijke mogendheden moet achterblijven en dat alles moet gebeuren om de- defensiekracht van bet rode leger te bewaren. Verder zei Chroestsjew dat de S-U. be reid is de proefnemingen met water stofbommen te staken in afwachting van een ontwaponingsverdrag. Aangaande de binnenlandse politiek zei Chroestsjew weinig nieuws. De Sowjet-Unie is van plan om de werkdag na 1957 tot 7 uur te verkorten, de pen sioenen te verhogen en andere sociale voorzieningen te treffen. Amerika heeft de piek van zijn na. oorlogse economische hausse achter zich. Het heeft geen nieuwe markten in zicht en geen kans op een verdere be langrijke stijging van de produktie. De Sowjet-leider betoogde verder, dat de Sowjet-Unie en de Ver. Staten op hun betrekkingen de vijf beginselen van vreedzame coëxistentie (Bandoeng) van premier Nehroe moeten toepassen, welke niet alleen goed zullen zijn voor deze twee landen, maar voor de gehele wereld- REACTIES De verklaring van Chroestsjew, dat de Sowjet-Unie bereid is de proef, nemingen met waterstofbommen te staken In afwachting van een ontwape ningsverdrag, heeft in Britse regerings. kringen geen geestdrift gewekt. Er was in Londen. Parijs en Wash ington nog geen officiële commentaar op Chroestsjews rede te verkrijgen, maar Amerikaanse functionarissen rea geerden koel op bovengenoemde ver. klaring van de partijsecretaris en in Lcmdense diplomatieke kringen wees men er op. dat de Britse premier. Sir Anthony Eden, maandag nog had mee gedeeld. dat hijzelf en president Eisen hower hadden besloten de proef, nemingen niet te staken voordat de resultaten van het onderzoek van des kundige zijn verkregen erver de kwestie, of de proeven werkelijk gevaarlijk zijn- Men beschouwt de uitlatingen van Chroestsjew over de betrekkingen tussen Engeland. Frankrijk en de V.S. als pogingen om een wig tussen de drie Westelijke mogendheden - te -drijven., c wzm- mm iêmêWÉsMêm é&WM De heer en mevrouw LentArts waren met hun zoontje enige dagen geleden naar Gelderland gegaan. Dinsdag bestond er voor hen de mogelijkheid om met het postbootje vanuit Drimmelen aan de Amer weer naar hun huis in de Biesbosch te gaan. Hel werd een spannende tocht door de ijsschotsen en uiteindelijk nog een wandeling van meer dan 2/2 uur, voor zij weer in hun woning waren.... De woordvoerder van hei Briise ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er geen sprake van is, dat de drie Westerse mogend heden troepen naar het Middenoosten zullen zonden zonder toestemming der betrokken landen. Hij zei dit naar aanleiding van de Sow jet-verklaring over het Middenoosten, die hij een verdraaiing van het Westerse stand punt ten aanzien van het Middenoosten noemde. De verklaring van Washington (Eisenhower en Eden) handelt over de maatregelen die eventueel getrof fen dienen te worden in overeenstem ming met de drie-mogendhedenverkla ring van 1950, waarin onder meer gezegd..^feprdt,_.4a,t. de.ad^ie mogendhe- De Indonesische regering heeft he den Nederland officieel medegedeeld, dat zij de Nederlands-Indonesische Unie als niet meer Bestaand beschouwt. De artsen van president Eisenhower hebben verklaard, dat, medisch ge zien, de president in staat kan worden geacht nog vijf tot tien jaar het pre sidentschap te vervullen. Dr. White, die op de persconferentie als woordvoerder voor de artsen op trad. wilde niet zeggen of hij Eisen hower aanbevolen had zich voor een nieuwe ambtsperiode kandidaat te stellen. Dokter White heeft op een persconfe rentie gezegd dat de hartspecialisten het niet eens zijn over de oorzaak van hart aanvallen. Persoonlijk gelooft hij met, dat lichamelijke en geestelijke inspan ning de hoofdoorzaak is. Gevraagd naar de reactie van de pre sident op de uitslag van het medisch onderzoek zei dr. White: „Hij zal zelf een beslissing moeten nemen en deze binnen niet al te lange tijd aan het volk bekendmaken". Als de president in dit tempo blijft vooruitgaan, aldus dr. White, kan hij binnen het jaar weer alles doen wat hij voor zijn ziekte gewoon was. De conclusies van de artsen zullen uiteraard een factor vormen wanneer de president moet beslissen of hij zich herkiesbaar zal stellen. Eisenhower heeft verleden week woensdag tijdens een persconferentie verklaard, dat hij er meer op zal afgaan hoe hij zich voelt dan op hetgeen de artsen hem over zijn gezondheidstoestand meedelen. Verder zei de predident te verwachten tegen 1 maart voldoende inlichtingen te bezitten om een besluit te kunnen nemen en dat hij voornemens is daarmee niet te treuzelen. De koersen op de effectenbeurzen van San Francisco en Los Angeles stegen on middellijk na het bekend worden van het medisch rapport. De beurs van New York was op dat ogenblik dicht. Zo gingen in Leeuwarden de vijf eersten van de elfde Elfsteden tocht over de finish. Premier Guy Mollet heeft Ramadier be noemd tot minister van Financiën als op volger van Robert Lacoste, die residerend minister in Algiers is geworden. De socialist Ramadier is in 1947 drie maal premier geweest. In verband met de slechte toestand van de wegen kan er stagnatie ontstaan in de expeditie van de krant. Wij roepen by voorbaat de cle mentie in van onze lezers, voor het geval de krant later dan gewoonlijk wordt be zorgd. J Zoals bekend, heeft het Indonesische kabinet maandagavond iaat besloten da unie eenzijdig op te heffen, als ge volg van het mislukken van de confe rentie in Geneve. De algemene adviseur van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Sudarsono, heeft heden morgen aan de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L, graaf van Bylandt, een nota met be trekking tot dit onderwerp, overhan digd. De inhoud van deze nota is niet bekend gemaakt, maar volgens zegs lieden zou hierin de kwestie van de diplomatieke betrekkingen ter sprake zijn gebracht. Ten tijde van de unie wisselden Nederland en Indonesië hoge commissarissen uit. Indonesië wenst thans de diplomatiekebetrek kingen op een normale basis te bren gen door het uitwisselen van ambas sadeurs. De zegslieden herinnerden in dit verband aan de verklaring van de Indonesische minister van Voorlichting, Sutan Makmur, dat de opheffing van de Unie niet. betekent, dat Indonesië geen normale diplomatieke betrekkin gen met Nederland wenst. Loonconflict (Van een onzer verslaggevers) Vandaag zal minister Suurhoff bespre kingen vocen met de vertegenwoordi gers var. de werkgevers- en werknemers organisaties in de Stichting van den Ar beid over het loonconflict, dat eind vo rige week is ontstaan. Het ligt in de bedoeling de vertegen woordigers van de werknemersvakcen- tralen en van de centrale werkgevers organisaties afzonderlijk te ontvangen. Geruchten, dat minister Zijlstra en De Bruyn de besprekingen zullen bijwonen, zijn onjuist te achten. Het IJmuidense comité, dat de lei ding heeft over de staking ojp de trei- lers, heeft na een vergadering per communiqué meegedeeld dat, nu er geen antwoord is gekomen van de zijde van de reders op de „open brief", de actie onverminderd wordt voortge zet met volledige steun van het Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorgani saties (O.V.B.). Inmiddels heeft de groothandel in vis te IJmuiden de reservevisknechts ontslag aangezegd omdat er geen werk meer voor hen zou zijn. Deze vis- knechts hebben per aangetekende brief geprotesteerd. Zij krijgen in dit protest steun van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel. Israël heeft voor het geval van oorlog aanzienlijk zijn voorraden levensmidde len, brandstof en grondstoffen vergroot. Dit is gisteren meegedeeld door de mi nister van Financiën Levi Eshkol bij de indiening van zijn begroting ad 2200 mil joen gulden in het parlement. Iets min der dan een tiende van de begroting is voor het ministerie van defensie. Verder is er een speciaal veilighoidsbudget van 150, miljoen gulden in verband met de intérnationale toestand. den zich zullen verzetten tegen een gewelddadige verandering der Israëli sche grenzen of van de demarcatielijn. „Met het oog op de toenemende spanning, hoofdzakelijk veroorzaakt door het optreden der Sowjet-unie, kwamen de drie mogendheden in Washingtontot de slótsom, dat zij duidelijk dienden te maken, dat de drie-mogendhedenverklaring inderdaad betekent wat zij zegt." De verklaring van Washington heeft juist ten doel aan de betrokken landen duidelijk te maken, dat zij vrienden bij de hand hebben als z(j het slacht offer van agressie mochten worden De Westerse mogendheden zouden niet optreden tegen een grensschen- ding, als hun hulp niet zou worden ingeroepen. Bovenstaande verklaring, aldus de woordvoerder, doet niets af aan de drie-mogendhedenverklaringvan. 1950. De democratische voorsitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, Walter George, heeft verklaard tegenstander te zijn van het zenden van troepen naar het Midden oosten, omdat de Sowjet-unie zulks mogelijk zou aangrijpen als voorwend sel, om haar eigen troepen te gebrui ken. Hij zei verder niets te weten van Brits-Amerikaanse plannen, zoals die omschreven worden in de Sowjet-ver- klaring. „Indien wij betrokken geraken in een oorlog in het Middenoosten, zal de Sowjet-unie ingrijpen, eerst indi rect en dan rechtstreeks". Naar A.F.P. in bevoegde kringen verneemt betekent de Sowjet-verkla- ring een „ongerechtvaardigde kritiek op de verklaring van 1950". Deze verklaring is slechts gericht op het bewaren van de vrede met eerbiedi ging van de onafhankelijkheid en de souvereiniteit van de landen van het Nabije Oosten. Alternatief De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegenover Reuterver klaard, dat het Westen -„zó ver mo gelijk" via de Verenigde Naties zou werken. „Doch, indien de Verenigde Naties verlamd raken, zoals in het verleden is geschied door het Sowjet- optreden, dan zal het enige alternatief zijn, dat het buiten de Verenigde Na ties om tol actie overgaat, als zulks nodig is om de vrede in het Midden oosten te herstellen." Het statedepartment ziet in de Sowjet-verklaring een duidelijke aan wijzing er voor, dat de Sowjet-unie de wereldopinie er op voorbereidt, dat zij een veto zal uitspreken over maatre gelen, die de Veiligheidsraad zou kun nen voorstellen tegen het opnieuw uitbreken van vijandelijkheden tussen Israël en de Arabische landen. In kringen van het statedepartment toonde men zich eens met de Britse verklaring dat de Westerse mogend heden niet overwegen troepen naar het Middenoosten te zenden zonder toestemming van hfl betrokken "land. T NDONESIfi heeft, nu het het spel in Genève niet heeft kunnen winnen, gedaan wat kinderen, die een spel niet kunnen winnen en daar niet tegen kunnen, wel meer doen. Het heeft het spel door elkaar ge smeten. Het heeft nu eenzijdig de Neder lands-Indonesische Unie opgezegd. Het zal misschien nog wel meer der gelijke dingen doen. Het zal straks misschien het gehele speelbord op de grond smijten en erop gaan trappen. Dat is jammer en dat zal misschien ook wel enige schade doen. Aan hen en aan ons. Maar het beste voorshands Is, te doen of men niets ziet. Bij de volksstemming die zaterdag en zondag op Malta is gehouden, hebben 67.607 stemgerechtigden zich uitgesproken voor het aansluiten van het eiland bij Engeland en het zenden van drie afge vaardigden naar het Britse parlerrfent. Het aantal tegenstemmers bedroeg 20.177. Ech ter heeft slechts zestig procent van de stemgerechtigden aan de stemming deel genomen; ruim 62 duizend Maltezers ont hielden zich. Door dit grote aantal onthoudingen het referendum werd door de nationalis ten geboycot geeft de stemming geen juist beeld hoe de bevolking van het eiland over aansluiting bij Engeland denkt. Een klein rekensommetje immers maakt duidelijk, dat het aantal vóór- stemmers (67.607) minder dan de helft van bet totaal aantal stemgerechtigden (ruim 150 duizend) bedraagt. Thans komt de voorwaarde in het geding, dat de uit-! slag van het referendum vooral duidelijk zou moeten zijn. Een moeilijke "situatie is ontstaan: enerzijds een overgrote meer derheid van stemmers vóór en anderzijds bij lange geen meerderheid van stem gerechtigden voor integratie. De Britse regering zal de uitslag be studeren alvorens een beslissing te ne men of zij de integratieplannen zal uit voeren. Het bestuur van de kortgeleden tot stand gekomen verenigde arbeidsbewe- ging in de Ver. Staten, dat door de fusie van de "American Federation of Labour en het. Congress of Industrial Organi sation 15 miljoen arbeiders vertegenwoor digt, heeft voorspeld, dat de industriële produktie in de Ver. Staten dit jaar vér-- moedelijk iets groter zal zijn dan de re- cordproduktie vanhet vorige jaar. 'De leiders drongen aan op belangrijke ver hogingen van de lonen en van het wel-, vaartspeil der arbeiders. Het voorstel van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken om de va kantietoeslag voor het rijkspersoneel van 2 op 4% te brengen is in de mi nisterraad goedgekeurd. Het minimumaantal verlofdagen zal worden gébracht van 14 op 15. Een kleine storing, die zich op de Noordzee ontwikkeld had, is .in de afga lopen nacht van noord naar zuid over ons land getrokken en heeft overal weer" sneeuw gebracht, het imeeste in het midden van het land. De totale sneeuw hoogte in De Bilt was vanmorgen ge stegen tot. 29 centimeter. - In Noordoost-Rusland ligt al geruime, tijd een krachtig hogedrukgebied waarin vanmorgen barometerstanden van 1072 m-b werden gemeten. Onder invloed van dit maximum waaien over geheel Euro pees Rusland krachtige tot stormachtige zuidoostelijke vinden. In West-Rusland nam de vorst hierdoor af. Boven Midden-Europa handhaafde zich een- troposferische koudecentrum. waaromheen zich storingen bewegen. Ze trekken via het middellandse Zeegebied naar het oosten en buigen dan over de Balkan naar het noorden af. De depressie die vannacht over ons land trok, was een restant van een van deze storingen, die gisteren boven de Oostzee was aange komen, Op de storing volgt een gebied met opklaringen. Tijdens deze opklarinr gen kan de temperatuur in de komende nacht plaatselijk tot meer dan 15 gr. onder nul dalen. De kans op sneeuwbuien blijft bestaan. Hebben de Spoorwegen de vorige week een verwoede strijd moeten leve ren tegen de zich op de elektrische bovenleidingen vastgezette ijzel. thans is de grootste vijand van de N.S. de stuifsneeuw, die zich tussen wissels, motoren en tussen de schuifdeuren van de rütuigen nestelt. Gisteravond vooral hebben vele rei zigers met verkleumde handen getracht de deuren los te trekken, maar tever geefs. Muurvast bleven de deuren, de minder parlementaire uitdrukkingen van de reizigers ten spijt. Met grote moeite heeft het N.S.-per- soneel enkele deuren open kunnen hou den. Maar ook onder de trein koekte de stuifsneeuw die daardoor de ver warmingsapparatuur uitschakelde. Het probleem van de vastgevroren wissels is thans door de fijne sneeuw nog groter geworden. Door al deze factoren is vertraging op de lijnen niet te vermijden. Zelfs vallen - treinen uit, sommige moeten worden omgelegd. In Nijmegen, Venlo en Best heeft men het vanochtend zwaar te verdu ren gehad, vertragingen van meer dan een uur deden zich hier voor. Maar ook in het westen op de meer drukke lijnen zUn velen te laat op kantoor en fabriek gekomen. De spoor wegen doen wat ze kunnen, maar staan voor een vrijwel hopeloze taak. In Nederland bedragen de vertragin gen maximaal een uur. IJsbrekers Bij het veer MiddelharnisHellevoet- sluis is de ijsbreker „Siberië" gearri veerd om de havens open te houden. Do ijsbreker vaart vóór de veerboot op het Haringvliet om de verbinding zo lang mogelijk in stand te houden. De diensten zijn ongeregeld en het aantal auto's dat overgezet moet wor den is groter dan kan worden ver werkt. De haven van Middelharnis is nu de enige uit- en invalspoort voor Goeree-Overflakkee. De veerdiensten Ooitgensplaat—Bra bant cn Den BommelNumansdorp zijn gestaakt, evenals de dienst Schouwen- Duiveland—Goeree-Overflakkee (Anna- Jacoba-Polder naar hoek St. Jacob). Nicosia is gisteren wegens de ge welddadigheden welke gedurende het weekeinde hebben plaats gevonden, tot verboden gebied voor alle-Engelse<" sol-' daten verklaard. Streven blijft een betere verhouding met Westen I'ftï riT-V-V tmixmues*

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1