Het Moskouse Congres Ernstige situatie I KAPTINO Werkgevers geven hun standpunt Bedrijfstaksgewijze differentiatie met maximaal drie procent Zweed nog niet verloren Politieke zaak Britse regering is ernstig verontrust Parijs erkent Marökko's onafhankelijkheid Kabinet-Harahap dient vandaag ontslag in Werkgevers stellen uilkering ineens op drie proeent Aardverschuiving in Santos: 40 doden Het ontslag van John Glubb Koning Hoessein Heilige dag meuw parlement op H 26 maart bijeen W eeroverzicht ZATERDAG E MAART 1956 "VEERTIENDE JAARGANG No. 3324 Hoofd Westduitse Marine benoemd Diner Koninklijk Paar Alle hoop nog niet „Mr. Van Empel kreeg visum als bezoeker....' VERKLARING ONDERTEKEND opgegeven Nieuwe boodschap van Eisenhower aan Boclganm Hct nam eccil bosllljt ovcr hct aantBl Ontwerp Unie-opzegging nog niet getekend Baden en Ulmer gescheiden van andere arrestanten O O N tie gistermiddag gehouden ergadering van het be.-luur \an de Stichting \an de Arbeid is geen overeenstemming bereikt over i de te nemen loonmaatregelen. De besturen der drie vakcentrales, het N\ de KAB en het CNV. deelden gisteravond mede. dat zij j de thans ontstane situatie dermate ernstig achten dat zij zich I daarover eerst in eigen kring wensen tp heraden alvorens nadere i mededelingen te doen. De in de Stichting van den Ar- j beid samenwerkende centrale werkgeversorganisaties gaven een communiqué uit, waaruit blijkt dat deze organisaties, die aanvan kelijk bereid waren tot een uit kering ineens over 1955 van twee procent, deze thans op drie pro cent willen stellen. Advertentie VOOR SCHRIJFMACHINES In het communiqué, dat de sa mcuwerkende werkgeversorgani saties hebben uitgegeven over de m het bestuur van de Stichting van de Arbeid gevoerde loon dis cussies, wordt gezegd dat kennis is genomen van een technisch rapport aangaande het cijferma tige uitgangspunt, dat bij de be spreking zou worden gevolgd. Advertentie Ean begrip voor progressieve damesschoenen ht don. woord voerder: 97 99 ]~)E Britse premier, Anthony Eden, heeft vrijdag een spoed vergadering van kabinetsleden bijeengeroepen, om het ontslag van generaal John Glubb als be velhebber van het Arabische Le gioen te bespreken. Onder meer waren op de kabinetszitting aan wezig de Britse minister van De fensie en vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In Britse diplomatieke kringen zegt men, dat het ontslag met zijn gevolgen „niet licht" opgevat wordt. Als mogelijke redenen geeft men: Druk van Cairo, want Egypte heeft de actie van tegen het pact van Bag dad gekante Arabische landen tegen de Britse invloed in Jordanië geleid. i DE Franse regering heeft vrij dag de erkenning van de on afhankelijkheid van Marokko, compleet met eigen leger en di plomatie, vastgelegd in een ge meenschappelijke Frans-Marok kaanse verklaring. ET Indonesische kabinet heeft gisteravond besloten vanmorgen zyn mandaat aan president Soekarno terug le geven. Het besluit werd genomen, nadat het centrale verkiezingscomité donderdag officieel dc zetelverdeling voor het eerste gekozen parlement van Indonesië had bekendgemaakt, die het mogelijk maakt ccn nieuwe regering op basis van de verkiezingsuitslagen te vormen. .4 A XVAARD Boelganin en Chrocsjtsjew naar Denemarken? Eigen leger Snelle was van de Maas A Zie verder pagina 3 Soenarjo: Botterdam: Witte da Withstraat 30 Telef. 115700 f4 1 Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klaehtendienst abonnementen 1830-19 30 tl Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s.Gravenhage: Huygensplem Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienat 18 39—19 30 u.: Tel. 36256!» Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, f 2,26 per maand, 6.7o per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks —m pircclPiir: If. DK KtT<1 Weersverwachting, geldig tot zondagavond. WEINIG VERANDERING. Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, maar voornamelijk in de noordelijke helft van het land ook \er«preidp opklaringen. Matige tot vrij krachtige wes- telijkp wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 4 maart rnn op 7.21 onder 13 27. maan op 2.29. onder 10 32 (L.K.) 5 maart zon op 7.10, onder 18 29. maan op 3 21. onder 11.21. Hoofdredacteur: Dr. »T. A. H. J. S. BRUINS SLOT VOOR ZOVER een buitenstaander er enige kijk op heeft is de kri tiek op Stalin die door Mikojan op het twintigste congres van de Russische communistische partij tot uiting is ge bracht een van de belangrijkste ge beurtenissen op dat congres De „Neue Zurcher Zcilung" zette zelfs boven een uitvoerig artikel dat over deze zaak nandclde als titel: De onttroning van de afgod Stalin? Men zou kunnen zeggen dat die ont troning van de afgod toch met zo be langrijk meer is, gegeven het feit dat de afgod reeds dood is. En men zou ook kunnen zeggen, dat de onttroning van Stalm niet op dit congres is begon nen, maar dat reeds aanstonds na de dood van Stahn men begonnen is zijn nagedachtenis uit het bewustzijn van het Russische volk weg te radèren. Dit laatste is juist, maar het eerste niet. Want Stalin is maar met een mens, een tiran, die dood is. Zijn naam is een stelsel. Stalin heeft een persoonlijke dicta tuur gevestigd en hij heeft ter wille daarvan althans mede ter wille daarvan „correcties" op de marxistisch-leninistische theorie aan gebracht. Wat Mikojan op het congres gezegd heeft, is volgens de ons ten dienste staande berichten op zichzelf niet eens zo geweldig belangrijk. Hij heeft al leen maar gezegd dat Stalins uitspraak dat bij een instorting van de wereld markt de omvang der produktie in Amerika, Engeland en Frankrijk ach teruit gaan moet, ons bij de analyse van het moderne kapitalisme nauwe lijks helpt en dat deze stelling het in gewikkelde verschijnsel van het ka pitalisme niet verklaart, evenmin als zij de groei der produktie in de Weste ll ]ke landen van na de oorlog ver klaart. 0 0 DAT Is nu niet zo geweldig op zich zelf. Maar deze kritiek betekent dat de autoriteit van Stalin als theore ticus aangetast wordt. Stalin is niet meer canoniek. Verder is het merkwaardig dat daar naast de grote zuivering van de jaren dertig door Mikoian aan kritiek onder worpen is. Hij sprak van de onschul dige slachtoffers van de grote stalinis tische zuivering. En daarmede werd rechtstreeks het praktische regeerstel- se) van Stalin aangetast. Want de zui veringen van de jaren dertig, die de oude garde der bolsjewieken heeft op geruimd, bracht de vestiging van Sta lins persoonlijke dictatuur. Daarmee werd een einde gemaakt aan elke mo gelijkheid van wat men thans als col lectief leiderschap aanduidt. Het huidige congres heeft dan ook gelijk de „Neue Zürcher" opmerkt niet geleid tot een éénpersoonslei ding tot het aanwijzen van een opvol ger van Stalln, als hoedanig Chroest- sjew meestal gedoodverfd wordt, maar men heeft het collectieve leider schap weer sterk naar voren gebracht en dat gefundeerd op de leer van Le nin. ALS we het zo zien dan zit in deze geschiedenis toch wel een belang rijk moment voor de interne ontwikke ling in Rusland. Intussen moeten wij er bedacht op zijn dat wij aangewezen als we zijn op gecensureerde berichtgeving, toch alleen maar bepaalde dingen te horen krijgen, die Rusland wil laten horen, maar dat het wezen van de ont wikkeling ons daarin niet gepresen teerd wordt. M.a.w. het kan zijn, dat er wel een groep is die dit collectieve leiderschap werkelijk voorstaat, maar dat er ook zijn, die dat alleen maar met de mond belijden, doch in werke lijkheid op de totale erfenis van Sta hn azen. Ten slotte heeft Stalin, jagende naar dictatuur, Trotzki opzijgeschoven en uitgesloten, omdat deze erop uit was o schande voor zichzelf de dicta tuur te verkrijgen. Men moet het dus altijd wel met een zekere reserve bekijken. Zulks te meer wijl Mikojan wel over onschuldige slachtofiers sprak, maar Chroestsjew op hetzelfde congres trotzkislen en nucharinisten als ge zworen volksvijanden heeft uitgekre ten. DAAROM komt de gedachte bij sommigen op dat deze zaak voor riles een buitenlands-politieke bedoe ling heeft. De bedoeling zou dan deze zijn dat toen de slechte indruk, die de stali nistische dictatuur m het Westen heeft gemaakt op die manier wil wegne men en zo voor 'iet huidige Rusland en het huidige communisme goodwill kweken. Rusland is er nog altijd op uit om Joegoslavië weer voor zich te winnen. En de idee van voiksfrontregermgen in het Wésten is voor Rusland ook zeer aantrekkelijk. Maar dan moet er voor het Westen ook wat aantrekkelijks in Husland zitten. En zo zou de Rus zich dan nu een aantrekkelijker masker grime ren dan het in het Westen verfoeide stalinistische. A L, deze dingen kunnen natuurlijk ook heel goed beide geheel of ge deeltelijk waar zijn. Maar wat ervan zij. niets is gevaarlijker dan zich aan de wensdroom over te geven dat er in Rusland een ontwikkeling in de goe de richting aan de gang is. Want een ontwikkeling terug van stalinisme tot leninisme moge wellicht betekenen de terugkeer van het stelsel GEEN AKKOORD OVER LON EN Verder bleken de werkgeversorgani saties bereid tot een bedryfstaksgewijze differentiatie met maximaal drie pro cent, Zij blijken echter onoverkomelijke bezwaren te koesteren tegen een optrek ken van de richtlijn voor de lonen met drie procent, zoals de werknemersver tegenwoordigers hadden voorgesteld. H.\t. koningin Juliana I'll /..K .11. prim Hrrnhnrd bodrn gf-tvrni tniH non tin Iprlpti tan hel Internnlionalr Hof tnn Justitie rat diner nut, in liel koninklijk Paleis op de Dam. De aankomst tan het Koninklijk Paar. By een aardverschuiving in de Bra ziliaanse havenstad Santos zijn naar schatting 40 a 50 mensen om het leven gekomen, terwijl een honderdtal men sen gewond werd. Santos, de grootste koffiehaven ter wereld, werd getroffen door een wolk breuk. waardoor de '3ag aarde op de Marapcberg, die mc woningen van ha venarbeiders bedekt is. werd wegge spoeld. Door de aarde werden ook wo ningen m de dichtbevolkte wijk aan de voet van de berg bedolven Vice-admiraal Friedrich Ruge is be noemd tot hoofd van de afdeling marine van het Westduitse ministerie van De fensie. Hij is de onvolgci; van kapitein ter-zee Zenker, die kritiek heeft gtyvekt door zich prijzend over de nazi-admiraals Raeder en Doenitz uit 'Je laten. Zenker krijgt et. andere functie bij het depar- temcrit van Marinè. Ruge is marine-adviseur van Bommel bij de bouw van de „Atlantik Wall" ge weest. Hij is 61 jaar oud. Zie aanbieding bij de Pijltjes De passagiers tan het Zweedse schip Ecuadorzijn door de reddingboot „Brandons" tan boord, gebaald. De ont scheping op IT est Terschelling. President en leden van het Internatio naal Gerechtshof te 's-Gravenhage wa ren gisteravond de gast van het Konink lijk Paar voor een "diner op het palcis aan de Dam te Amsterdam. Koningin Juliana en Puns Bernhard arriveerden omstreeks acht uur ten palcize. Leden van de hofhouding zaten mede aan Een strijkje, gevormd door leden van de Koninklijke Militaire Kapel, zorgde voor de muzikale achtergrond. Vastresteld kon worden, aldus ver volgt het communiané, dat in het be stuur van de Stichtlne over dit uit gangspunt volledige overeenstemming bestond. Dit-uitgangspunt bracht mede dat voor het verdere overleg met be trekking tot êen verhoging vah de loonsom op jaarbasis de volgende per centages zouden kunnen dienen: 1955 2,5 procent 1956 2,2 procent 1957 1 of 2 procent Voor 1957 werd buitendien rekening gehouden met een compensatie voor de komende wettelijke ouderdoms- verzekering en de huurverhoging. De werkgeversorganisaties vonden in dit uitgangspunt aanleiding hun standpunt als volgt te formuleren: j De werkgeversorganisaties zijn be reid medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van extra-uitkennger ot ten hoogste drie procent van net aarloon, indien en voor zover hier over in de bedrijfstakken, eventueel on dernemingen, overeenstemming wordt bereikt en met dien verstande, dat hiervan zullen zijn uitgezonderd ge vallen, waarin reeds door middel van uitkeringen, verband houdende met de winst, de werknemers geacht kunnen worden een aandeel in de toegenomen welvaart te hebben ontvangen. Uitvoe ringsmodaliteiten worden overgelaten aan het bedrijfstaksgewijze overleg. 9 De werkgeversorganisaties blijven in verband met de in 4956 en in begin TS5T te verwachtensfggingen van de loonkosten" onoverkomelijk be zwaar koesteren tegen een algemene loonmaatregel (het verleggen van -de richtlijn), omdat aldijs 'geen rekening zou kunnen worden gehouden met de economische situatie in de verschillen de bedrijfstakken. o De werkgeversorganisaties zijn be- bereid mede te werken aan het invoeren van een meer gedifferentieerd loonbeleid, hetwelk in 1956 zal mogen leiden tot een verhoging van het ge middelde Nederlandse loonniveau met maximum 3 procent. Een geleidelijke tenuitvoerlegging wordt hierbij veron dersteld. De vertegenwoordigers van de land bouw achten de voorgestelde differen tiatiemogelijkheid te ruim. De werkgeversorganisaties menen dat deze voorstellen op ruime wijze beantwoorden aan de cijfermatige con clusies waarover in het stichtingsbe stuur overeenstemming bestond. De werknemersvertegenwoordigers zagen in deze conclusies geen aanleiding in hun aanvankelijke voorstellen wijzi ging te brengen. Bovenstaande gang van zaken leidde ertoe dat geen overeenstemming werd verkregen, aldus het communiqué van de werkgeversorganisaties. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soe- wito, heeft heden tegenover de pers verklaard, dat mi. Van Empel zijn visum voor Indonesië heeft gekregen als be zoeker, en niet als juridisch adviseur of verdediger. De regering ziet geen reden om dit bezoekersvisum te ver lengen. De woordvoerder zeide dit naar aanleiding van de verklaring van de woordvoerder van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat het betreurd wordt, dat aan mevrouw Bouman thans ook juridisch advies wordt onthouden bij de verde diging van Jungschlager en Schmidt. TERWIJL alle mogelijke massade monstraties gehouden worden om het requisitoir van Soenarjo te onder steunen en „kracht'' Dij te zetten, wordt de verdedigstet. mevrouw Bou man, op allerlei wijzen bedreigd en beledigd ten einde haar moreel te bre ken. Nu is het vcrblijlsvisum van mr. Van Empel, die haar hielp de verde diging voor te bereiden, ingetrokken. Al deze dingen demonstreren meer dan iets anders, hoezeer dit proces niet een rechtszaak maar een politieke zaak is. De verklaring is in Parys ondertekend door de Franse minister van Buitenland se Zaken, Pineau, en de premier van Marokko, Si Bekkai. Hiermee is de eerste fase van de on derhandelingen ter omschrijving van dc onafhankelijkheid van Marokko met „on derlinge onafhankelijkheid ten aanzien van Frankryk", geëindigd. De verklaring zegt dat het verdrag van Fez. waarbij Marokko in 1912 een Frans protectoraat werd. met langer de Frans-Marokkaanse betrekkingen kan beheersen. De nog komende Frans-Marokkaanse Werd gistermorgen gemeld dat de deskundigen de positie van het Zweed se stoomschip „Ecuador", dat op de Westergromleii bij Terschelling aan dc grond was gelopen, hopeloos achtten en hel sehip als verloren besehouwden, gistermiddag deelde het A.N.P. mee, dat de situatie niet zo troosteloos was als aanvankelijk werd gemeend. De ge zagvoerder van de Zweed, kapitein Persson, en experts van de firma Doek seri, die niet de bergingswerkzaamheden is belast, zijn van mening, dat bet sciiip wellicht nog te redden is. Ook .schyut de Zweed nog niet gebroken te zijn. Wel is er onder de waterlijn een grote scheur ontstaan. De toestand van de „Ecuador" heeft zich in de afgelo pen nacht niet in gunstige wind gewij zigd. De hoge zeëen hebben het sehip nog hoger op de zandbanken geslagen. Kapitein Persson van de „Ecuador" was nogal triest. „Veertig jaar gevaren en geen spatje gehad. En nu opeens dit.... En het is zo'n mooi, sterk schip". Overigens van een minder naar dat van een meer fatsoenlijk mens, men blijft in deze ontwikkeling altijd geheel binnen het verfoeilijke stelsel van de com munistische totalitaire dictatuur. meent de gezagvoerder, dat de „Ecuador" nog niet verloren is. Het schip kan tegen heel wat stootjes. Gisteren werd de sleepboot „Stoi te- melk" beladen met pompen en slangen, waarmee men wilde proberen de ruimen van de „Ecuador" leeg te pompen. Uit Harlingen zullen lichters komen, waarop men een deel van dc lading hoopt te kunnen overbrengen, zodat het schip hoger komt te liggen. Maar bij het weer van gisteren „rauw weer" zegt men ,p Terschelling valt met te werken. Daarom moest op beter weer worden gewacht, als de „Ecu .dor" het ten minste uithouden zou. t i ber waren gehouden, het aftreden Na de laatste vergadering van zijn kabinet, dat zeven maanden aan het bewind is geweest, heeft premier Hara- hap verklaard, dat het de bedoeling was geweest vrijdagavond het ontslag van het kabinet aan te bicdeii. Dat was ech ter met mogelijk, omdat president Soe karno het weekeinde doorbrengt in zijn paleis in Bogor. De minister van Voorlichting, Soctan Makmoer, heeft medegedeeld, dat het laatste besluit van het kabinet was, dat het nieuwe parlement op 26 maart voor het eerst bijeen zal komen. Het kabinet besloot verder aan zijn opvolger de benoeming van drie afge vaardigden van westelyk Nicuw-Guinea *T, T» 1 o lover te laten. 'vertegenwoordigers van de Chinese. 11 .Arabische en Europese minderheden in President Eisenhower heeft nieuwe boodschap opgesteld aan dcjl^' niemvc parlement. gamn, wordt Westelijke stappen te nemen tot een ontwape ningsprogramma voor de gehele wereld. Russische premier, maarschalk Boel- j Ten slotte deelde hij mede. dat prcsi- waann er bij Rusland op dent Soekarno tot vrijdagmiddag nog met aangedrongen samen met de |h®t wetsontwerp inzake de opzegging van mogendheden de eerste de Nederlands-Indonesische ondertekend. Unie had Het gematigde pro-westerse ïslamie- tische kabinet was op 12 augustus ver leden jaar gevormd, nadat het nationa- Dc boodschap is uitgewerkt door de'hstische kabinet van All Sastroamidjojo, president in samenwerking met mi- dat van communistische zijde werd ge nister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, voordat de laatste gisteren naar Zuidoost Azië is ver trokken. steund, was gevallen omdat het leger de benoeming van een nieuwe chefstaf weigerde te aanvaarden. De oppositiepartijen hebben reeds van de algemene verkiezingen die in septem ber waren gehouden, het kabinet gebist. President Soekarno" heeft zaterdag morgen het ontslag van het kabinct- Harahap aanvaard. Premier Harahap overhandigde hedenmorgen om tien uur het ontsïagverzoek van het ka binet aan dc president in het paleis te Bogor, in aansluiting op een offi ciële bekendmaking, dat het eerste gekozen parlement op het einde van de maand zal worden geïnstalleerd. Onder dankzegging voor de door hen gedurende het zeven maanden lange bestaan van het kabinet aan den lande bewezen diensten, verzocht president Soekarno de ministers in functie te willen blijven ter behan deling van dc lopende zaken. Naar van betrouwbare rude wordt vernomen, zou de Deense premier, Han sen, die zich thans in Moskou bevindt, hct plan hebben om premier Boclgranin van de Sowjet-Unie en partijsecretaris Chroesjtsjef naar Denemarken uit te nodigen. Vandaag komen in Rome communisten uit alle delen van het land byeen. Zij willen, aldus hebben zij aan de pers mee gedeeld, de huidige partijleiding in staat van beschuldiging stellen. onderhandelingen in Parijs zijn bespre kingen tussen soevereine en gelijke sta ten. Het doel ervan is „de organisatie van Frans-Marokkaanse samenwerking op basis van vrijheid en gelijkheid, voor al op het gebied van de defensie, buiten landse betrekkingen, economie en cul tuur". Ook zullen ..garanties voor de rechten en vrijheden van Fransen in Marokko en Marokkanen in Frankrijk" vastgelegd worden. Minister Tineau las ccn protocol voor, waarin de Franse en Marokkaanse mi nisters verklaren, dat Frankrijk zai hel pen bü de oprichting van een Marokkaans leger. Gedurende de overgangstijd blijft de positie van het Franse leger in Ma rokko ongewijzigd. De sultan heeft soevereine rechten op het gebied van de wetgeving. De Franse vertegenwoordiger in Marokko zal de titel van Franse Hoge Commissaris krij gen. Hij zal op de hoogte gehouden wor den van de decreten die de sultan uit vaardigt. De overeenkomsten zullen ter bekrach tiging bij hct Franse parlement worden ingediend. Zowel in Londen als Washington is het nieuws van de overeenstemming met instemming begroet. President Soekarno heeft bevestigd, dat hij het wetsontwerp inzake de ver breking van het Nederlands-Indonesi sche Unie, dat het voorlopige parle ment had aangenomen, nog niet heeft getekend. De oresidenl zei, dat volgens de ooposilie bet besluit van hel parle ment niet wettig was, aangezien de voorzitter van het parlement was af getreden, voordat de debatten over het wetsontwerp, dat door de regering was ingediend, waren begonnen. Volgens de oppositie zou het parle ment eerst een nieuwe voorzitter heb ben mcelen benoemen. President Soe karno zei. dat hij in een brief aan het Hooggerechtshof het oordcel van dit college in deze kwestie had gevraagd. Hij voegde hier echter aan toe. dat de inzichten van het hof niet bindend zouden zijn. Inmiddels heeft een woordvoerder van de Nahdatu! Ulama zaterdag ge- 'egd, dat het ontslag van het kabinet- Harahap de deur voor besprekingen over een toekomstige samenwerking der drie partijen, waarbij de commu nisten van de nieuwe regering zouden worden uitgesloten, neeft heropend. Sedert gistermiddag is dc Maas meer dan twee meter gestegen. Bij de stuw te Borgharen bedroeg de stand van morgen om acht uur 42 84 m. plug N.A.P. Ook uit België wordt vooitdurende was gemeld. De stuwen bij Visé cn La Plante zijn gestreken. De stuw brjBoigharen blyft voorlopig nog dicht. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, is vrijdag uit Washington vertrok ken naar Karatsji, waar hij de confe rentie van de Z-O.A.V.O. sal bijwonen die op 8 maart begint. GLUBB FAS JA 2 De mening, dat het Arabische Legioen met meer vrijheid zou han delen bij een mogelijk conflict met Israël, als het niet onder Britse lei- ding zou slaan. t Gevoelens van wrok in--Jordanië tegen het gébruik, van het Arabische Legioen bij het onderdrukken van ongeregeldheden tegen het Pact van Bagdad. Grool-Britannië heeft jarenlang financiële steun aan het Jordaanse Koninkrijk gegeven ter versterking van zijn economie en voor het Arabi sche Legioen. Volgens een kort geleden gesloten overeenkomst geeft Groot-Brittanië voor het lopende jaar 12.000.000 pond sterling aan Jordanië. Hiervan zijn negen mil joen bestemd voor het Arabische Legioen. Uit Cairo wordt gemeld, dat dr. Raif Beilama, een plaatsvervangend secreta ris-generaal van de Arabische Liga, verklaard heeft, dat het ontslag van Glubb het (Jordaanse) Arabische -Le gioen vrij gemaakt heeft van buiten landse invloed. De overdracht van het bevel aan Jordaanse onderdanen zai Jordanië in staat stellen om zijn taak ten aanzien van „het Israëlische gevaar" ten voile te vervuilen. Het Arabische Legioen zai nu ook beter kunnen samen werken met de legers van andere Ara bische landen. In Egyptische en andere Arabische kringen te Cairo werd het nieuws van Glubbs ontslag toegejuicht. De officier van Justitie Soenarjo heeft de juistheid ontkend van Neder landse persberichten, dat enigr Ne derlandse arrestanten verdwenen of gestorven zouden zijn. Hij zei, dat twee arrestanten, Frans Baden en "Ulmer, thans gescheiden zijn van. de andere Nederlandse arrestanten. Zij hadden voor de rechter verklaringen, die zy bij het vooronderzoek hadden afge legd, herroepen. In verband daarmee was nader on derzoek nodig. Om te bewijzen, dat zi.j nog in leven zijn, liet Soenarjo beide arrestanten naar zijn huis brengen, waar zij Indo nesische verslaggevers ontmoet heb ben. Soenarjo zei, dat zolang het onder zoek voortduurt. Baden en Ulmer geen bezoek mogen ontvangen. De Bilt, zaterdag 10 uur: Terwijl het tussen de Azoren cn Portugal ge legen gebied van hogedruk nagenoeg niet van plaats veranderde, trok de gisteren boven Zuid-Noorwegen "ge legen depressie snel naar het Oosten. Het centrum bereikte kort na midder nacht Leningrad. Het bij deze de pressie behorende occlusie-front drong tot diep in Rusland en Hongarije door. Het koufront liep vanmorgen door Zuid-Duitsland, België en het Zuiden van Engeland. Langs dit front kwa men enkele stabiele golven tot ont wikkeling, die snel van West naar Oost trokken. Ze waren oorzaak, dat het front als geheel slechts langzaam naar het Zuiden trok. In verband hiermede hadden o.a. onze Zuidelijke provincies de afgelopen nacht en ook nog vanochtend vrijwel onafgebroken lichte regen. Over het Noordzeegebied zal zich tijdens het weekeinde een in hoofd zaak Westelijke stroming weten te handhaven, waardoor geleidelijk iets drogere lucht wordt aangevoerd.-Ver spreide buien zijn mogelijk, maar daarnaast bestaat er ook kans op op klaringen. j

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1