Vooruitdenkend deel der natie Directie Amsterdamsche Bank bewijst: „Stukken niet onrecht matig geproduceerd Maak het bouwvak aantrekkelij ker Kloof door Amerika Londen Cyprus verwijd Elke dag enkele autoladingen brieven Stro men adh esiebetui gi n gen met „manifest der zeven' Vijfjarenplan voor Rotterdam Mr. y. Empel: binnen zes Uitspraak weken Dulles onder de indruk van de „wijsheid van Soekarno c.s." EersteKapieK o^ejf MWMth Gelijke monniken, gelijke kappen V.S. betuigden „medeleven" Slavernij Zend Makarios terug naar Cyprus Door bouw van 30.000 woningen daalt het tekort met vijftig procent Weeroverzicht Amerik. ambassa- deur heden bij Luns mm. WOENSDAG 14 MAART 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3333 Weerbericht Protest Korea-strij ders in zaak-Jungschlaeger Persoonlijk ingevulde cheques Dr. Visser 't Hooft Griekse ambassadeur verliet Londen Een heel dorp Veel werk Nieuiv beleid voor de woningbouw - PROCES'JUNGSCHLAEGER O O BLAAM Graaf Yau Bijland t bracht bezoek aan Anak Agung Districten Weinig succes Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s-Gravenhage: Huygensplem 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Arim. TeL 114402 Klachtendienst 18.30—1930 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 87882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. AANHOUDEND KOUD. Zwaarbewolkt met verspreide opklaringen en plaat selijk enige sneeuw. Hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN. 15 maart zon oo 6,57. onder 18.46: maan op 7.36, onder 22 49. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ALS we de rede van heer Burger lezen, dan komt het kabinet- Drees er uitstekend af. De heer Bur ger heeft een indrukwekkende opsom ming gegevei van wat het kabinet al niet heeft gedaan en de heer Burger aarzelt niet het kabinet-Drees daar voor een enorme pluim op de hoed te steken. Tegelijkertijd doet de heer Burger de scherpst denkbare aanvallen op de niet-soclallstische partijen, die leden in het kabinet hebben. De KVP-ers. ..dat zijn niet anders dan kapitalisten en de Anti-Revolutio nairen en Christeljik-Historischen zijn niets anders dan kapitalistenknech ten. Zij ziir er alleen maar op be dacht om hc' verleden te laten her leven. Over de toekomst denken zü niet. Alle mogelijke progressieve din gen. die zouden kunnen plaatsvinden, werden door hen verhinderd". Er zit toch wel een Innerlijke te genstrijdigheid in dit verhaal. Hoe is het. ais die niet-sociaüstische par tijen zo allerverschrikkelijkst reac tionair waren, dan mogelijk, dat een zo kritisch ingesteld man als de heer Burger, toch tot de conclusie is ge komen, dat het kabinet-Drees. dat in meerderheid uit leden van die niet- tocialistischc partijen bestaat en dat gesteund is door een kamermeerder heid. die in meerderheid niet-socialls- tisch was. een reusachtige pluim moest hebben? Wanneer we dat nader onderzoeken, dan blijkt het. dat de heer Burger alle lof toezwaait aan de socialistische mi nisters. De heer Drees ontvangt die lof in overvloeiende mate. Het voornaamste kenmerk van de heer Drees als poli tieke figuur, zegt de heer Burger, is zijn samenbindende kracht: hli bezit het vermogen mensen van uiteenlopen de overtuiging samen te brengen tot een team. Dat is ongetwijfeld juist, maar bet Is in dat verband merkwaardig hoezeer de heer Burger zich in deze rede beeft beijverd om als het tegendeel van een samenbindende figuur op te treden, door alleen de socialistische ministers op te vijzelen en de rest te verzwijgen of af te kammen. Want naast de heer Drees ontvangt de heer Mansholt grote lof en wordt b.v. de heer Van de Kieft. op één ni veau met de heer Lleftinck genoemd als de saneerder van onze deplorabele financiën' Maar als andere ministers worden genoemd, dan is er nog al wat op hen aan te merken. En als ze iets goeds gedaan hebben, dan is dat in navol ging van wat de PvdA geëist heeft en dan geschiedt het natuurlijk „aar zelend". In één woord, honderd procent was he* niet! -B- "HIT IS een dwaze wijze van voor- stellen. De P.v.d.A. heeft ook hier de traditie van de liberalen uit cSe vorige eeuw overgenomen, die zich zelf voortdurend op de borst klopten, die zichzelf „het denkend deel der na tie" noemden en de anderen voor „nachtschool" uitmaakten. Ze maken het zelfs nog bonter. De PvdA noemt zichzelf nu het „vooruit denkend deel der natie" en de anderen zijn achteromkijkers, aarzelaars, ka- pi talistenknechten. De heer Burgei demonstreerde voor de PvdA als geheel, wat de heer Var der Goes onlangs voor zichzelf demon streerde. nl. een grote vrijmoedigheid om alles wat er aan goeds in den lande gebeurt op eigen rekening te schrijven. Wlf zouden willen opmerken, dat geen enkele maatregel, die in socialis tische ogen goed is. in Nederland ge nomen kan worden als er geen niet- socialisten hun goedkeuring aan hech ten. WH vinden het helemaal niet erg dat de PvdA in haar politieke propa ganda de eigen zaak en de eigen pres taties een beetje omhoog steekt. Dat hoort erbij. Maar om zichzelf als de enige partii, die de moeite van het aankii^-n waard is te beschouwen en in orm.4 "-JUke laatdunkendheid op de anderen neei* te zien, zouden vele kie zers dat niet een beetje bespottellik vinden? Jungschlaeger was van '50-'51 in Nederland "h vntè'i .vrci 'ktrnmt-Brnhn s /nótsso-Baufca J Drie van de zesentwintig kwitanties, ge tekend door de heer L. Jungschlager, die ondubbelzinnig bewijzen, dat de heer ]ungschl8ger zich op de afgestempelde data in ons land, i.e. in Maastricht be tond. Deze stukken zijn afkomstig uit de archicten van de Amsterdamsche Rank-lneassohank te Maastricht Met de bedoeling bjj de Verenigde Naties te protesteren tegen de verkrach- ng van de rechten van de mens Jung schlaeger, heeft de adjudant-onderoffi cier E. Valenten, jp. a. vereniging „Pro Patria" Buitenhof 5. Den Haag, alle oud-Koreastrijders verzocht zich bij hem te melden. Bij ieder bezoek is Jungschlaeger in aanraking gekomen met tenminste twee employé's. Wij kunnen dit met zo grote stelligheid verklaren, aldus de directie, omdat tijdens elk bezoek een cheque dan wel een effecten order, een giro-opdracht dan wel een stortingsbewijs is opgemaakt, dat door de heer Jungschlaeger is gete- (Van onze Haagse redacteur) „Er is een einde gekomen aan de profetieën van hen, die zeiden dat er wel spoedig een einde zou komen aan de woningnood en dat werkloosheid onder de bouwvakarbeiders niet lang op zich zou laten wachten", aldus constateerde de heer Tjaima (a.r.) gistermiddag in de Eerste Kamer, waar de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting op het programma stond. ,.Het is een fata morgana geweest. Degenen, die het dichtst bij de werkelijkheid leefden, heb ben gelijk gekregen". De heer Tjaima zeide, dat hieruit de les getrokken moet worden, dat men wel prognoses en plannen kan maken, maar dat men er niet te veel op moet vertrouwen. Hij stelde vast dat minister Witte voor een bijzonder zware taak staat. Dc heer Tjaima betuigde zijn instemming niet de maatregelen, die de minister genomen heeft om tot opvoering van de woningbouwproductie te komen, maar voegde er aan toe dat sommige van deze maatregelen eerder genomen hadden kunnen worden. Dat het aantal woningen, «at dc laatste jaren gebouwd werd niet teleurstellend is vergeleken bij de bouw programma s, was de A.R.-spreker met minister Witte eens. Vergeleken by het grote woningtekort is het echter wei teleurstellend. De heer Tjaima sprak de hoop uit dat minister Witte een beroep zal doen op de bouwvakarbeiders om in de zo mermaanden. de werkuren, die door de vorst verloren gingen, in te halen. Hij drong er ook op aan het beroep van bouwvakarbeider aantrekkelijker te ma ken en het aantal scholingsmogelijkhe den te vergroten. De bouw van houten woningen vond de heer Tjaima aan vaardbaar wanneer die bouw plaats heeft in een daarvoor geschikte omge ving. Over de curveprijs zei hij, dat de minister deze niet kan missen, maar dat dan voor alle gemeenten moet gel den: Gelijke monniken, gelijke kappen. Zie verder pagina 3 ENGELAND is zeer ontstemd over een Amerikaanse stap in de kwestie-Cyprus. De Britse regering heeft haar ambassadeur in Washington opdracht gegeven met spoed opheldering te vragen over een verklaring dat de Amerikaanse ambassadeur in Grieken land uiting heeft gegeven aan „de bezorgdheid en het medeleven" van de regering en het volk van de Ver. Staten met de recente ont wikkelingen op Cyprus. De verklaring werkte in Londen als een bomaanslag. Zij was door de Amerikaanse ambassade in Athene uitgegeven nadat ambassadeur Cavendish W. Cannon, een bezjek had gebracht aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Spyros Theotokis. meer waar dit op een tijdstip komt dal men met allé mogelijke moeite tracht het Engelse prestige in het Mid den-Oosten te verhogen. Men zag in de Amerikaanse ache een nieuw en overduidelijk bewijs dat de westelijke politiek in dit gebied een steeds breder wordende kloof ver toont. Frankrijk heeft reeds Jeriiiek uiige- Volgens waarnemers is de Engelse legering zeer in verlegenheid gebracht door het Amerikaanse optreden, te (Van een onzer verslaggevers) OP ondubbelzinnige wyze heeft de directie van de Amsterdamsche Bank-Incasso Bank vanmorgen aangetoond, dat Jungschlaeger zich in het tydvak 31 juli 195022 maart 1951 in Nederland bevond en dat de verklaringen en bewijsstukken van de heer E. J. H. Berlin algemeen procuratiehouder van haar kantoor in Maastricht, die als getuige a décharge in het proces-Jungschlaeger optrad, niet op on rechtmatige wyze in orde zyn gemaakt, zoals de officier van Justitie Soenarjo had gezegd. De directie van de A.B.-I.B. verklaarde: 1. Dat Jungschlaeger van 31 juli 1950 af tot 22 maart 1951 26 maal persoonlijk aan de kas heeft gedisponeerd door middel van cheques, waarvan er 25 op de dag, waarop de heer Jungschlaeger kwam disponeren, door beambten van de Amsterdamsche Bank N.V. werden uitgeschreven, tcrwyl er een door de heer Jung schlaeger zelf is ingevuld 2. Jungschlaeger op 28 maart 1951 en 9 april de door de procuratie houder Pans ingevulde opdrachten tot aankoop van effecten heeft ondertekend, 3. Jungschlaeger op 25 april persoonlijk een giro-opdracht heeft getekend, welke was ingevuld door Lucassen. kend en door twee beambten is ge signaleerd o.a. om vast te leggen, dat de handtekening op die stukken ge steld was door de daarin genoemde persoon. Dit signateren is niets bij zonders: Dat gebeurt ten aanzien van elke cliënt en bij elke bankinstelling. Op die wijze hebben tenminste negen van de employé's van het kantoor te Maastricht persoonlijk contact met de heer Jungschlaeger gehad. Vergissingen in de identiteit van de persoon kan niet hebben plaats ge had, alleen al omdat men zich bij de AB-IB NA'., zoals bij elke bank instelling wanneer men niet bekend is, bij de behandelende, cniployé zich deugdelijk moet legitimeren,., maar bovendien omdat de heer'Tïertin, één der getuigen in het proces, de heer Jungschlaeger al langer dan 35 jaar kent. De procuratiehouder Fans kent de heer Jungschlaeger al langer dan 30 jaar, terwijl de heren Klinkenberg, Bernhard en Lucassen, resp. direc teur van het kantoor te Maastricht, kassier en beambte aldaar, de heer Jungschlaeger kennen van het openen van zijn rekening bij dat kantoor in 1947 af. Tenslotte kent de employé de heer Bastiaens de heer Jungschlaeger sedert 1948. Tenslotte wijst de directie een even tuele beschuldiging, al zou zij de re gel dat men van buiten af een lo pende procedure niet door menings uitingen mag beïnvloeden hebben aangetast, bij voorbaat van de hand, daar onder een aantasting van die regel nimmer mag worden verstaan het leveren van een onomstotelijk bewijs voor net hebben plaats gehad van in twijfel getrokken feiten. De directie van de Amsterdamse Bank N.V. kwam tegen de bewering van de officier van Justitie Soenarjo, dat de kwitanties op onrechtmatige wijze getekend en gedateerd waren, op, niet alleen omdat hierdoor een blaam op haar instelling is geworpen, maar ook omdat zij de hoop koestert, dat een rechtzetten van de feiten door middel van de pers er misschien toe kan bijdragen dat hij, die in de onderhavige procedure een vonnLs zal moeten vellen, een juistere indruk krijgt van de door de heer Bertin naar voren gebrachte féiten, dan die in het requisitoir zijn gewekt. Van de uitvoerige verklaring waar bij vanochtend fotocopieën van de door Jungschlaeger zelf getekende cheques ter beschikking werden ge steld is thans een exemplaar onder weg naar rechter Maengkom en naar de officier* van Justitie Soenarjo. Reeds tussen de 35.000 en 40.000 schriftelijke bewijzen ran instemming met hel adres-prof. Cleieringa inzake hel proces-}ungschlagpr zijn binnengekomen op het Catshuis in de Adriaan Goekooplnan in Den Haag, waar in een soort hoofdkwartier "en uitgebreide staf al deze betuigingen rangschikt en uitzoekt. De foto toont deze staf aan hel werk temidden van stapels brieven. DE heer Den Uyl heeft op hel ver kiezingscongres van de F. v. d. A. zijn grote bezorgdheid geuit over het streven naar bezitsspreiding. In de vorige eeuw waren de arbeiders loon slaven nu dreigen zü bezitsslaven te" worden Ja. dat zou vreselijk zijn. Daarom zi1n de socialisten ook zo tegen miljonairs en dat soort lieden, want dat zijn de slaven van een mü- loenenbezit. Het streven naar socialisatie is dan ook een uiting van barmhartigheid iegens de rijken. De socialisten willen de slavernij van de rijkdom van hen wegnemen. En daarom zijn ze ook tegen bezits spreiding. De arbeiders moeten behoed worden voor het gevaar van het bezit. De arme slaafjes. Chroesjtsjef naar Warschau Naar Tass meldt, zal partijleider Chroesjtsjef aan het hoofd staan van de Russische delegatie die naar War schau gaat voor de begrafenis van Boleslaw Bierut, gewezen secretaris van de Poolse communistische partij. Dr. W, A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken heeft op de Britse regering «en be roep gedaan om aartsbisschop Makari os van Cyprus uit ballingschap naar zijn eiland terug te brengen. Dr Visser 't Hooft, die zei dat hij uitdrukking gaf aan zijn persoonlijke mening, verklaarde dat de deportatie van de aartsbisschop niet in overeen stemming is met de beste tradities van Brits staatsmanschap. „Ik ben er zeker van, dat zeer veel christenen in vele landen en kerken mijn mening delen dat het terugbren gen van de aartsbisschop uit balling schap een wezenlijke voorwaarde is voor het voortzetten van de onderhande lingen". aldus dr. Visser 't Hooft in een verklaring die het hoofdkwartier van de Wereldraad m Genève heeft uitge geven. De Griekse ambassadeur in Eneeland. Basile Mostras, die door zijn regering is teruggeroepen uit protest tegen de deportatie van aartsbisschop Makarios. is gisteren per vliegtuig van Londen naar Athene vertrokken. De Griekse reeering heeft nadrukke- ijk verklaard, dat het terugroepen van de ambassadeur niet het afbreken van de Grieks-Br'tse diplomatieke betrek kingen inhoudt. Het Foreign Office heeft meegedeeld, dat het niet het plan heeft de Britse ambassadeur in Athene, Sir Charles Peake, terug te roepen. oefend op het Bagdadpaci, dat de hoeksteen is van de westerse politiek in de Islamitische wereld. En thans slaan de Amerikaanse en Engelse me ningen over Cyprus lijnrecht tegen over sikaar. Zie verder pagina 5 WAGENS van de PTT rijden enkele uren per dag de op rijlaan van het Catshuis op het Haagse landgoed Sorghvliet bin nen, met volle zakken briefkaar ten en brieven: adhesiebetuigin gen met het vorige week ver spreide «1 ungschlaeger-,manifest der zeven". De. bewoner van het Catshuis, mr. A. Goekoop, nam het Initiatief tot dit manifest, waarin ons volk wordt opge roepen een verzoek aan de regering om de zaak-Jungschlaeger op interna tionaal niveau aanhangig te nu'» ,i, te steunen. Dit „manifest der zeven", geno./md naar de eerste ondertekenaars, name- flijk G. Ch. Aalders, voorzitter van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevange nen, R. F, Cleveringa, hoogleraar te Leiden, J. Goedhart, lid van de Twee de Kamer, Leonhard Huizinga, auteur, mevr. Gezina H. J. van der Molen, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, K. van Rijckevorsel, lid van de Twee de Kamer en A. Goekoop, vond reeds grote weerklank. Uit alle rangen en standen en uit alle windstreken van ons Ind komt de steun aan het verzoek om de zaak- Jungschlaeger via de Verenigde Na ties hij het Internationale Gerechtshof aanhangig te Aaken. De huishouding op het Catshuis :s door deze stortvloed van brieven to taal verstoord. Het personeel, de bal- letleei imgen van mevrouw Puck Goe- koop-Santhagens en enige van haar wriendihnen zijn ff> blijven*nijver*bezig met het tellen van namen, die ook op lijsten met honclaidenjegelijk binnen komen. Zo heeft bijvoorbeeld het ge hele dorp Ter Aar het manifest gete kend. Antieke tafels en kasten kraken onder het gewicht der brievenstapels, die dagelijks hoger worden. Reeds meer dan dertigduizend adhesiebetui gingen kwamen binnen. En ondanks het vele eraan verbonden werk, hoopt- men op het Catshuis op minstens het - tienvoud van de ontvangen handteke ningen. Veel werk kost ook het beantwoor den van brieven, waarin financiële steun wordt aangeboden. Deze steun is niet nodig, omdat alle werk *door vrijwilligers wordt verricht. De steun van de adhesie is voldoende Hoe. meer werk men daaraan in'het tot postkan-'1* toor veranderde landgoed-heeft," liever. - - .J De nieuwe richtlijnen voor de wo-[alle overige. Hier wordt in dirigerende ningbouw bieden voor Rotterdam betere zin opgetreden. Waar een tekort groot mogelijkheden dan voorheen. Thans zal is zal voorrang worden verleend? Zo gebouwd kunnen worden op grond van:zullen kleinere gemeenten, die geen de beschikbare capaciteiten de behoefte. Een verdeling van het contingent De Nederlandse Hoge Commissaris mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, bracht woensdagmorgen een afscheidsbezoek aan de aftredende minister van Buiten landse Zaken. Anak Agung gde Agung. Zoals bekend, zal Graaf Van Bylandt morgen voor overleg met de regering naar Nederland vertrekken. geschiedt op een zodanige wijze, dat Rotterdam een zelfstandig district vormt, evenais Den Haag. Alle andere gemeen ten in Zuid-Holland zijn streeksgewijze in een district ondergebracht. Bezien zal worden door een speciaal daartoe ingesteide commissie tot welke prestaties de districten in staat zijn. Mocht blijken, dat een bepaald distriet niet in staat zal zijn het gestelde con tingent te verwezenlijken, dan zullen de beschikbare krachten kunnen worden ingezet in een distriet waar dat wel het geval is. Bij dit systeem heeft Rotterdam een grote voorsprong voor wat betreft het aantal bouwvakarbeiders. Op grond van deze capaciteit zal het mogelijk zijn voor de komende 5 jaar circa 30.000 woningen te bouwen. Voor 1956 wordt er reeds naar gestreefd een aantal van 6000 woningen te gunnen. Het niveau van uitvoering zal dan aan het einde van dat jaar het getal 7900 hebben be reikt. In 1957. 'p8. '59 en '60 wordt resp. ge dacht aan de bouw van 6200, 6400, 6500 en .6500 woningen. Rotterdam heeft de beschikking over 9600 bouwvakarbeiders. Hiervan werken er naar schatting 3200 in de woningbouw. Met ingang van I maart is goedkeuring gegeven voor bouw van de zg. halve- premïewoningen. Ook zal de zg. volle premiebouw weer mogelijk zijn. Voor Rotterdam mag het nemen van deze maatregel een voordeel heten, daar deze bouw steeds een zekere prioriteit ge niet. De wethouder van Openbare Werken, de heer J. Meertens, die gisteren een uiteenzetting deed ten aanzien van het nieuwe beleid, was van mening dat het nieuwe systeem beter zou gelukken dan De Amsterdamse advocaat mr. A. C. van Empel heeft gisteren in Singa pore verklaard dat hij binnen vijf of zes weken een uitspraak verwacht In het proces-Jnngschlaeger. Mr. Van Empel weigerde verdere commentaar „daar dit nadelig zou kunnen zijn". HU hoopt begin april in Amsterdam terug te zijn. Mr. Van Empel vertelde dat de extremisten in Indonesië een cam pagne voerden om hem het land uit te krijgen. Zij zonden zelfs op een gegeven moment een delegatie naar president Soekarno om hun doel te bereiken. Anti-Nederlandse elemen ten hadden een tekening vervaar digd met zijn naam op een schavot De Indonesische autoriteiten hadden aanvankelijk geprobeerd hem te be letten het gebouw, waar de zaak- Jungschlaeger wordt behandeld, te betreden, doch hij is als gewoon be zoeker op de publieke tribune binnen gekomen. In Singapore wacht mr. Van Empel op de repliek van de openbare aan klager en op het pleidooi van mevr. Bouman. Hij zal zijn advies geven. tekort hebben bij een eventuele bouw van nieuwe woningen een aparte aan vrage moeten indienen. De afremming in de openbare sektor, tot doel hebbend meer arbeiders vrij te maken voor de woningbouw, had vol gens de wethouder niet het verwachte succes gehad. Het merendeel van de arbeiders trok naar de industriële bouw Dit vormt een groot probleem, vooral als bepaald moet worden welke bouw werken voor uitvoering in aanmerking komen, zo vervolgde de wethouder en met enkele voorbeelden toonde de wet houder aan (de bebouwing van de CoolsingelHofplein), dat ook Rotter dam hierdoor gedupeerd wordt. Wethouder Meertens gaf ten slotte een beschouwing over de bestrijding van de woningnood. Bij de uitvoering De Bilt, woensdag 10 uur: Ook de afgelopen 24 uur handhaafde zich een hogedrukgebied boven Scandi navië en Rusland, hetgeen de algemene luchtcirculatie in Europa bleef beheer sen. In de Oostelijke stroming, die daar door over een groot deel van Europa aanwezig is, verplaatste zich een storing, vergezeld van een sneeuwgebied uit Po len over Duitsland naar "onze omgeving. De storing behield zijn activiteit langer dan verwacht was, met het gevolg, dat ook in het grootste deel van ons land vanmorgen enige sneeuw viel. Zowel in Duitsland als bij ons waren de minimum temperaturen ten gevolge van de bewol king niet zo laag als de voorgaande nach ten. In Rome vroor het echter drie gra den. Een depressie boven Griekenland veroorzaakte opnieuw sneeuwval in de Balkan. Dit sneeuwgebied breidde zich vanmorgen reeds over Polen uit. Aange zien de wind in ons land e«n nictcomoo- nent behoudt, ïs er kans. dat morgen ook m ons land plaatselijk weer wat sneeuw valt. Vannacht zal de tempera tuur tijdens opklaringen tot twee tot vjjf graden beneden het vriesount dalen. Het weer behoudt dus een winters karakter. van het vijfjarenplan mag worden ver wacht. dat de woningnood tot de helft is teruggebracht. Met nadruk wilde hy hier wijzen op het doen van een prog nose. Zeer vele factoren kunnen deze hoop in rook doen opgaan. Men lette slechts jo het zeer grote aantal huwe lijken, dat in Rotterdam wordt gesloten. "TtE Amerikaanse minister van Buï- lenlandse Zaken, Dulles, ver klaarde tijdens zijn bezoek aan Dja karta onder de indruk ie zijn geko men „van het fijne patriottisme en de wijsheid der Indonesische leiders die hij had ontmoet", meldt Unixed Press, Hij voorspelde Indonesië een prach tige toekomst en voorzag, dat het een sterk en onafhankeliik land zou wor den, wanneer een stabiele regering zou streven naar de ontwikkeling van democratische instellingen. Dulles zei voorts, dat de proble men waar Indonesië zich op het ogen blik voor geplaatst ziet, hem herin nerden aan gelijksoortige problemen, waarmee de Ver. Staten worstelden toen zij nog een jonge natie vormden. Ook de Ver Staten waren een kolonie geweest en op moeilijke wijze onaf hankelijk geworden. Amerika koestert grote vriendschap voor elke jonge natie In dezelfde omstandigheden. Zijn bezoek aan Indonesië zou als de sym bolisering van die gevoelens kunnen worden beschouwd, aldus Dulles. Dulles bevestigde, dat hij uit naam van president Eisenhower president Soekarno had uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten in de loop van dit voorjaar. Maandagavond heeft minister Dulles op een receptie een gesprek gevoerd met de Indonesische kabinetsformateui Sastroamidjojo en de Nederlandse hoge commissaris mr. W. F. L. graaf van Bylandt. Naar het ANP van de zijde .van het ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt heeft de minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, woens dag een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, H. Free man Matthews. De Amerikaanse am bassadeur was door minister Luns voor deze bespreking op het departement van Buitenlandse Zaken ontboden. Van officiële zijde wordt over het bij het onderhoud behandelde onderwerpen het stilzwijgen bewaard. In politieke kringen in Den Haag wordt evenwel aangenomen, dat de ontbieding van de Amerikaanse ambassadeur in ver band staat met het verzoek, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken. Foster Dulles, deze week aan Dis- ka1*'a heeft gebracht. Men acht het in deze kringen waar schijnlijk dat de Nederlandse regering hei nodig heeft geacht uitdrukking te geven aan haar gevoel van onbehagen over het bezoek van Dulles op een ogen blik, waarop Nederland meende van de zijde der Verenigde Staten steun in.de zaak van Jungschlaeger t« mogen ver» wachten.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1